HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. r Jaargang 48, M 85. Woensdag 16 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. #En detespereert nimmer!* Jan Pietertx. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Bljjf ick tot in den doot. WUhelmxulied, Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonne's dezer Courant in de gemeente0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 eent, elke regel meer 6 cent. B?j abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 i en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 15 Juli. De Eerste Kamer zal Maandag a. s. te 2 uren en volgende dagen vergaderen ter afdoening van de aanhangige wetsontwerpen, waarover, voor zooveel de laatst ingekomen betreft, eind verslag is uitgebracht. De minister van Binnenl. Zaken, overwe gende dat de heeren A. L. W. Seyffardt en W. Rooseboom, ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer hebben verloren, en dat derhalve een verkiezing van een lid dier Tweede Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhemheeft bepaald, dat de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Julidat de her stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dins dag 12 Aug. 1890. Overzicht der Pers. Nog eens duinbeplanting. Het is ons aangenaam te mogen vermelden, dat de Heer P. W. van Eeden, die zijn aantrekkelijke beschrij ving van botanische wandeltochten tot vóór een tiental jaren in den „Nutsalmanak" en het „Album der Natuur" het licht deed zien, thans opnieuw, in de Juli-aflevering van laatstgenoemd tijdschrift, daarmede begonnen is. Zijn artikel heet: „In 't hart van Kennemerland", en wij zien er uit, dat de heer van Eeden, wel verre van de plantenbus aan den kapstok te hangen, in de tien jaren, dat hij niet meer uitgaf, stilletjes zijn gang is gegaan en allerinteressantste vondsten heeft gedaan in de Hollandsche duinstreek, die hij zoo liefheeft. Wie zin voor botanie heeft, zal het artikel niet onbevredigd uit de handen leggen. Maar voornamelijk vestigen wij de aandacht op dat gedeelte van des heeren Van Eeden's opstel, waarin hij spreekt over duinbeplanting. Onze lezers kunnen zich herinneren, dat wij vroeger een résumé gaven van een opstel van Prof. de Vries over hetzelfde onderwerp, die beplanting met dennen op groote schaal aanried. Sedert heeft de Maatschappij van Nijverheid de zaak in haar vergadering behandeld en wordt algemeen het aanleggen van een groot denne- bosch in duin als het eenig mogelijke beschouwd. Doch de heer van Eeden is van een ander gevoelen. Hij toont aan, dat een dennebosch van eenige beteekenis te veel door den zeewind zou lijden om ooit bruikbare stammen te leveren. Bovendien zou zulk een beplanting al het Feuilleton ran de Heldericlie- en Nieuwedieper Courant. EEN TROETELKIND YAN EET GELUK. Itouian van F. VON KAPFF ESSENTHER. Baron Corini, zijn vriend, had hierover gelachenSiegmund verdedigde het echter zeer ernstig. Hij zou niet getrouw kunnen blijven en was daarom voor het huwelijks geluk niet geschapen, en een vrouw onge lukkig maken, wilde hij niet. In deze oogen- blikken echter zeide hij bij zich zelfEdwi- na zou hij trouw blijven, als zij hem maar beminde. Als een droomer kwam hij van het bal tehuis. Door de gedachte aan Edwina had ■de anders zoo liefelijke barones Corini hem •onverschillig gelaten. Hij kon niet slapen. Het was werkelijk de koorts, die hem zoo bleef tchokken, een innig verlangen naar haar, een afschuw van zich zelf, een onbe stemd erlangen naar een ander bestaan. En hij stond 's morgens op met het nieuwe voornemen«Zij moet de mijne worden het koste wat het wilWas het geluk mij niet altijd getrouw zeide hij bij zich zelf //is mii altijd niet alles gelukt. Geluk, genoegen, rijkdom omiingden hem overal. Hij bewoonde een der prachtigste huizen nabij het nieuwe raadhuis. Siegmund had zijn woning zoo keurig ingericht, zoo als met vrijgezellen zelden het geval is. Al het schoone, dat hij had leeren beminnen, had hij hier verzameld. Als een portret hem •beviel, liét hij er een voor zich maken. Zijn onderhout doen verdwijnen en het jachtterrein voor goed bederven, 't geen hij zeer zou bejam meren, „want in het duin is de jacht eigenaar dig tehuis." De duinbezitter zou dwaas doen door de thans inkomende renten (jacht en aardappelbouw) van zijn gebied aan een onzekere toekomst op te offeren. Moet het duin dan maar „woest en ledig" blijven Wel neen men zou zeer verstan dig handelen, zegt de heer van Eeden, „met de ongebruikte en thans alleen door helm beschutte hoogten met popel, wilg, berk, eik, kurkiep, eschdoorn en vele andere houtsoorten te beplanten, die uit zichzelf in het duin opslaan en flinke boschjes vormen." Een zaak van zoo groot belang als de duin beplanting verdient zeker, dat ieder deskundige er over gehoord worde en aan de bevoegdheid van den heer van Eeden om mede te spreken kan wel niet getwijteld worden. (N. v. d. D.) Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Zaterdagavond werd door het tooneelgezelschap van de gebroeders van Lier opgevoerd het blijspel van Justus van Maurik „Een bittere Pil. Dit stuk was wel in staat om bij de vele toeschouwers (de zaal was tot achtertoe flink bezet) de lachspieren in beweging te brengen. Thekla, mevr. van Westerhoven, was verloofd met Arthur, den heer Tartaud. Het engagement werd door haar verbroken, daar zij zich plotse ling geroepen gevoelde, om tot steun op te treden voor de onafhankelijkheid en de emancipatie der vrouw. Met behulp van zijn vriend Walde- mar, den heer Lageman, werd een plan uitge voerd om Thekla voor zichzelf bespottelijk te maken, om haar zoodoende van hare ziekte te genezen. Zij wisten een werkstaking onder de dienstboden te bewerken, waarvan het gevolg was, dat Thekla, in plaats van zich den geheelen dag aan hare roeping te kunnen wijden, zelfde huishouding moest op zich nemen. Een niet zeer vleiend artikel over hare ingezonden brochure werkte tevens mede om haar volkomen te ge nezen en haar weder temg te brengen tot haren vroegeren verloofde. Tot slot werd nog gegeven het blijspel „Jochem Pezel, wat ben jij toch een Ezel". Texel. Met de voorgestelde verandering in het plan voor de vergrooting en verbetering der haven beoosten het Oudeschild is door de Prov. Staten genoegen genomen. Terschelling. Jl. Donderdag had dejaar- lijksche oefening met de reddingboot en het vuurpijltoestel op het station Oosterend plaats. Er woei eene flinke koelte en eene matige bran ding sloeg op het strand. De boot voldeed uitstekend, evenzoo de bemanning. De olie storting was hier van goede werking. De vuurpijl, die afgeschoten werd, legde een afstand af van 450 meter en kwam tusschen de beiden vlaggen terecht. slaapvertrek werd versierd door een prachtige Danae, naar Titian, eene kopie van den be- minnelijken, heiligen Sebastiaan von Tinto- rette en een marmeren afbeelding van Venus. Geheel anders had hij zijn studeerkamer ingericht. Daar zag men niet anders dan photografien een reeks van herinneringen. Aan de eene muur hingen schoóne gezichten, die hij op zijne reizen had gezien. Daarop volgde een reeks minzame vrouwen, die hem vriendschappelijk gezind waren geweest. De namen onder de schilderijen waren verdicht hij noemde het zijne schoonheidsgalerij niemand kende den waren samenhang. En nu, terwijl hij met ingezonken oogen en bleeke wangen opstond en een blik wierp op die „schoonheidsgalerij", zeide hij: Wan neer Edwina mijne vrouw wordt, verbrand ik al deze portretten De sterke bloemengeur in zijn kamer ver oorzaakte hem hoofdpijn hij hield veel van sterk riekende bloemen hyacinten, narcissen, leliën, witte orchideeën, vlier en jasmijn. En zijn kamer was in dit jaargetijde geheel doortrokken van een bedwelmenden bloemengeur. //Van welke bloemen zou Ed wina houden vroeg hij zich af. //Alleen hare lievelingsbloemen zullen hier in huis komen Eer hij er aan dacht, voelde hij zich reeds zalig in de gedachte, haar als zijne vrouw in huis te voeren. Hij zou razend worden van vreugdeAlles wat hij tot nog toe beleefd had, was niets. Daar lagen invitaties, minnebrieven, theaterbiljetten, nieuwe boeken op zijn lessenaars vermaken van allerlei aard. Maar wat gaf hij daarom? Hij dacht alleen aan zijne Edwina. «Ik ben waanzinnig," zeide hij telkens weer Callantsoog. Benoemd tot correspondent van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologische Instituut, speciaal voor het waarnemen van het onweer, de heer S. te Gempt, pred. alhier. Schagen. Jl. Zondag werd hier in het lokaal van den heer Jhs. de Beurs eene vergadering gehouden, die het op richten van een ziekenfondsten doel had. Ongeveer 40 personen, waaronder de vroeger benoemde commissie, waren er aanwezig. De heer Burger opende de vergadering met een kort woord, waarin hij herinnerde aan het in de vorige ver gadering genomen besluit omtrent het opmaken van een reglement, dat nu ter tafel zou gebracht worden. Verder deelde hij mede, dat de bur gemeester daartoe door de commissie aange zocht bereidwillig de reeds door haar gehouden vergaderingen had bijgewoond en haar met raad en daad had gesteund, waarvoor hij Z.E.A. har telijk dankzegde. Tevens reikte hij Z.E.A. den voorzittershamer over, overtuigd, dat deze aan geen betere hand kon toevertrouwd worden. De burge meester liet zich deze overrompeling zooals Z.E.A. zich uitdrukte welgevallen en riep de warme sympathie der vergaderden in voor de schoone zaak, die men tot stand hoopte te bren gen. De heer Plomp las daarop het concept reglement voor, dat uit 20 artikelen bestaat en door de vergaderden als het reglement der nieuwe Vereeniging werd aangenomen. Het ziekenfonds zal dientengevolge ieder man boven de 18 en beneden de 55 jaar, die 10 cents per week contribueert, in geval van ziekte gedurende hoogstens ïo weken voorloopig in een jaar f2.50 per week uitkeeren en kosteloos geneeskundige hulp en medic.verschaffen. Dokter de Boer heeft zich bereid verklaard, de zieken van het fonds volgens overeenkomst te behandelen. Dienstboden alleen voor dokter en medicijnen weduwen met kinderen bene den de 15 jaar en vrouwen en kinderen van de leden kunnen ook als lid worden aangenomen. Reeds dadelijk traden 27 leden tot de Ver eeniging toe en 7 donateurs, personen, die f 2.50 per jaar of meer voor dit fonds offeren. Er kon daarom denzelfden avond een bestuur gekozen worden, dat uit de volgende personen bestaat: Mr. C. H. Beels, C. Burger, J. Cas- tricum, G. Nieuwenhuis, J. Overtoom, Th. Roep, P. van Twuijver, C. J. Plomp en S. Overtoom. Heer-Hugowaard. Afloop der harddra verij in „de Hengstman" alhier op jl. Zondag, van paarden van zessen klaar. iste prijs, f 75, gewonnen door het paard „Spaarpot" van A. Bakker; 2de prijs, f25, door het paard „Wilhelm", van T. Schilder. Grosthuizen, 10 Juli. Hedenavond hielden de leden van het Leesgezelschap alhier vergadering. Door 't overlijden van den heer Schuitemaker en door het aanstaand vertrek van den heer Keeser moest bestuursverkiezing worden gehouden. De uitslag der stemming was, dat de heer F. W. Drijver, pred. alhier, benoemd werd tot directeur, de heer Tuinman, onderwijzer tot zichzelf, //maar ik zal het besterven, als zij niet de mijne wordt!" Rusteloos dwaalde hij in zijn woning rond. Er was geen tapijt, geen gordijn, dat hij niet zelf uitgezocht had hoe had hij daar nog genoegen in kunnen hebben? In een mooie schrijfmap bewaarde hij de vleiende copieën van zijne gedichten eerst hadden ze hem genoegen gedaan, nu smeet hij ze ongeduldig op zij. Hij vond zich een gek met die mid delmatige gedichten; misschien verachtte zij hem daarom wel. Misschien zou zij hem beminnen, als hij wat nuttigs verrichtte. «Zoo gingen de uren werkeloos, pijnlijk voorbij. Toen werd Edwin Baumgartner aangediend, dien hij gisteren zoo levendig tot een bezoek had uitgenoodigd. Het bleeke, schoone gelaat van den jongeling scheen hem een goed voorteeken toe. Hij had kunnen juichen en hij overlaadde den jongen man met vriendelijkheid. Edwin kwam een schuld aan West betalen, waarna echter nog een niet onaanzienlijk bedrag bleef staan. Deze vei'sclieurde de schuldbekentenis, zonder er naar te kijken, en schreef als antwoord op een velletje papier, dat het geld wel tot later wachten kon. Hij liet Edwin niet gaan, toonde hem zijn woning en zijn kleine schat en liet een ont bijt klaar maken, dat men een vorst had kunnen voorzetten. De zachte, bedeesde jon geling was spoedig gewonnen. Met schit terende oogen zag hij zijn nieuwen vriend aan vol veruklang over alles, wat hij zag en hoorde. //Wij hebben altijd zeer eenvoudig en in getogen geleefd," zeide hij, //en ik had mij in 't geheel niet voorgesteld, dat men zoo alhier, tot secretaris en de heer Rozée, hoofd onderwijzer te Avenhorn, tot vice-directeur. Grosthuizen. Door de wed. Schuite maker, onlangs alhier overleden, is aan de Diaconie van Grosthuizen een som van f 1500 gelegateerd. Enkhuizen. - De afdeeling Enkhuizen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Toonkunst benoemde in den loop dezer week tot directeur van de zangvereeniging en tot leeraar aan de zangschool, die ze weder hoopt te openen, den heer R. C. Crevecoeur, organist in de Westerkerk, die vervolgens door de Ver eeniging Musica et Amicitia tot directeur van haar orkest werd aangesteld. Marine en Leger. Jl. Zondagmorgen ten 9 uur is de wedstrijd van den Noordhollandsclien Sclierpscliuttersbond te Hoorn begonnen. Er werd geschoten op 5 banen, waar van 4 op 150 M. en 1 op 225 M. afstand. De Hoornschc Schietvereenigingon /,St. Sebastiaan" en wJan Pietersz. Koen" stelden hare schietliuisjes voor dezen wedstrijd beschikbaar. De uitslag was als volgt: Vrije baan, 150 M., 5 schoten, J. Ph. Klinkenberg, Amsterdam, 57 p.L. A. J. de Bont, Koster, Veerkamp en de Wilde, allen 56 p. Vrije baan, 150 M., 3 schoten, Koster, Veerkamp en de Wilde 35 p., Klinkenberg en Siersema, te Hoorn, 34 p. Vrije baan, 225 M., 5 schoten, II. W. Meursing Wz., te Banrn, 57 p., Hillerström en Boks 47 p. en 1'. van Dijk, te Hoorn, 46 p. Vrije baan, 225 M., 3 schoten, Meursing 32, De Bont 31, J. O. Bom en Billroth, te Hoorn, 30 p. Personeele wedstrijd, afstand 150 M., 5 schoten, Billroth, te Hoorn, en Koster 53 p., Posthu mus, Boks, Klinkenberg eu Ruhé 51 p. Vrije baan, 15 M., 5 schoten met flobert-geweer (maxi mum 25 punten) Klinkenberg 24 p., Bom 19 p. Op alle geweerbanen werden de nieuwe schijven met smalle ringen gebruikt. De zilveren draag- mcdaille voor den schutter, die de hoogste serie (van 5 schoten) van den dag schiet, werd Zondag behaald door den heer II. W. Meursing Wzn., te Baam, met 57 punten. De totale inleg op de ver schillende vrije banen bedroeg ruim f 240. Zon dag en gisteren werden de korps- en Koningswed strijden gehouden. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. «Ko ningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, 12 Juli te Stock holm aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. inslructiekorvet «Nautilus", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. G. Hildcbrandt, is Zondag 6 dezer, op hare reis van Christiania naar Edinburgli, gepraaid door tien logger «Secundo V. L. 30", kapt. Boog, op 55 gr. N. Br. en 2 gr. 50 min. O. L. Aan boord van de «Nautilus" was alles wel. De luit. ter zee der 1ste kl. J. A. II. Beek, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 24sten dezer op non activiteit gesteld. pleizierig leven kan, als gij clat doet. Hoe gelukkig moet gij zijn!" Zoo was het Siegmund gelukt, den jonge ling zijn rijkdom te toonen van de schoone, poëtische zijde. Eerst na bet ontbijt, toen Edwin pas zijn schuchterheid overwonnen had en eenige glazen sterke port zijn bleeke wangen kleur den, bracht Edwin het gesprek op Edwina. En de jonge man vertelde nu, hoe zijne moe der vroeg gestorven was en hoe zijn vader daardoor steeds zijne genoegens buitenshuis zocht; hoe hij, Edwin, altijd met zijne zuster alleen was: hoe zij samen leerden, speelden en zongen en alles voor elkaar over hadden. «En ik kan ook niet gelooven, dat ik ooit eene andere vrouw zoo zal beminnen als mijne zuster «Dat moet vroeger of later toch gebeuren het ligt in den aard der zaak," zeide Sieg mund. «Zekerlijk kan dat oogenhlik hij uw zuster eerder komen dan bij u Angstig wachtte bij een antwoord. Edwin antwoordde heel rustig: «Acli, mijne zuster bemint mij maar alleen ook haar hart werd nog niet aangetast, en zij denkt over dit punt net als ik." Siegmund uitte een zucht van verlichting. Van dezen dag af begon hij met al zijd gedachten te streven naar dat groote doel Edwina te veroveren. Vader en broeder voor zich te winnen was hem niet moeielijk, al was het ook op zijne manier. Edwin door poëtische neigingen, den vader door zijn ge zelschap niet het minst door geldelijke ondersteuning. De van ouds bekende zaak van Baum gartner was sterk achteruit gegaan, hoewel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1