HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 86. Vrijdag 18 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. 10) een troetelkind van het geluk. fEn desespereert nimmer!' Jan F iet enz. Cotn. liet Yaderlandt glietronwo Blijf iele tot in den doot.* Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der AdTertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 0 cent. - Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 17 Juli. In de op 11 dezer te Amsterdam gehouden vergadering van den geneeskundigen raad van Noordholland werd onder meer door de daar voor benoemde commissie een rapport uitgebracht betreffende het aanhangige wetsontwerp ter be strijding van besmettelijke ziekten. In dat rapport wordt de indiening dier wet, wat sommige be palingen van ondergeschikten aard betreft, toege juicht; met de hoofdzaak, art. 17, betreffende de inenting, kon zij zich niet vereenigen. Zij wil tegen de wijziging van dat artikel waarschuwen om ons land en volk tegen dit dreigend gevaar te behoedenzij wil de verantwoordelijkheid van [dien maatregel met zulke afschuwelijke ge volgen dan ook niet dragen. De inenting heeft ten onzent een zeker burgerrecht verworven. Wordt het artikel goedgekeurd, dan worden, in tijden van gevaar, woningen van niet ingeCnten broeinesten van besmetting. De conclusiSn van het rapport luiden 1. dat de door de Regeering in de wet van 1872 voorgestelde wijzigingen over het algemeen instemming verdienen, maar tevens zijn van ondergeschikten aard, van weinig belang en in ieder geval te duur gekocht, wanneer daaraan wordt vastgekoppeld de verandering van de be paling omtrent de inenting 2. dat, mocht deze onverhoopt tot stand komen, daardoor, ook al wordt inenting zooveel mogelijk bevorderd, het aantal ingeente personen allengs zal verminderen 3. dat daarmede de morbiliteit en mortali teit aan pokken binnen niet langen tijd zal toe nemen 4. dat dientengevolge de verspreiding van de smetstoffen der pokken onder de bevolking meer intensief en het gevaar voor besmetting grooter zal worden; 5. dat daardoor in verband met de eigenaar dige wijze van bescherming, die door de inen ting wordt verschaft, een dwang wordt teweeg gebracht tot dikwijls te herhalen inenting en onzekerheid omtrent den uitslag der herinenting zelve 6. dat het derhalve ten zeerste te betreuren zou zijn, indien uit de wet de bepaling werd gelicht, die zooveel heeft bijgedragen om tot hiertoe ons land vrij te houden van de epide mische verspreiding der pokken. Na korte beraadslaging werd dat rapport bij acclamatie aangenomen en besloten, daaraan zooveel mogelijk openbaarheid te geven. De heer Henry Tindal heeft een „Open brief' gericht „aan den heer W. Rooseboom, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Majoor van den Generalen Staf op n. a.", Feuilleton ran de Helderache- en Nieuwedieper Courant. Roman van F. YON KAPFF ESSENTHER. Edwin dweepte met zijn nieuwen vriend. //Wanneer ik je een man gun," zeide hij eens, //dan is het Siegmund." Altijd dichter trok zich dat onzichtbare net over Edwina's hoofd heen. Maar nog was zij vastbesloten, zich er tot het uiterste tegen te verzetten. Op een avond had zij met haar vader en broeder een uitvoering bijgewoond van de //Trompeter von Sackingen," welke in de Weener hofopera met voortdurend succes gegeven werd. Een kunstenaar, die met den boekhandelaar bevriend was, had een loge ter zijne™ beschikking gesteld. Juist, toen het „Frühlings ballet" beginnen zou, verscheen Siegmund. z/Het lied van den trompetter is immers afgeloopen?" zeide hij; //dat wilde ik niet bijwonen, daar ik het liever niet voor de tweede maal wilde hooren. Maar het prachtige ballet, dat men hier vertoont, mag ik altijd gaarne zien." Edwina kende het ballet niet. Het was werkelijk bekoorlijk met zijn vroolijk lente- gevoel, zijn dansende en huppelende kik- vorschen, vliegende meikevers en de groote stoet beschermengelen, waaronder //Prins Waldmeister" en zijne echtgenoote //Prinses Maiglöckchen." naar aanleiding van diens interpellatie op 19 Juni jl. Deze brief is weder, als alle stukken van den heer Tindal, zaakrijk en hoogst merkwaardig, zoodat wij er nader op terugkomen. Daaren tegen is hij niet aangenaam voor den heer Rooseboom, die harde waarheden moet hooren over zijne zoogenaamde interpellatie. Voorloopig zij uit den brief slechts medege deeld, dat de heer Tindal opnieuw uitgeweest is op inlichtingen, en nu ten spijt van de mee ning van den heer Rooseboom en van den mi nister van Oorlog van den bekenden Belgi schen generaal Brialmont deze verzekering ont ving „eene vloot kan zeer goed voor Den Haag komen en de residentie bombardeeren. De uit werking van een dergelijk bombardement zal vreeselijk zijn." Exemplaren van den briet zijn, voor zoolang de voorraad strekt, gratis te bekomen bij de firma Ellerraan Harms Co., te Amsterdam. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 15 Juli. De Kamer nam heden verscheidene kleinere ontwerpen aan. Voor morgen zijn overgebleven de ontwer pen betrekkelijk de vrijheidsbeneming, het Mili tair onderwijs en de Spoorweg overeenkomsten. De heer Fransen van de Putte heeft den mi nister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of de Regeering gereed is met de maatregelen, die eventueel van Rijkswege zouden moeten worden genomen om een einde te maken aan den on- zuiveren, voor mensch en vee ongezonden toe stand van de grachten in de residentie. De minister antwoordde, dat de Regeering, zich van het ernstige van den toestand volko men bewust, alles zal doen wat binnen haar be reik en binnen de macht van de Laudregeering ligt, om casu quo aan den ongezonden toestand een einde te maken. Zitting van Woensdag 16 Juli. De Kamer heeft heden aangenomen met 35 tegen 9 stemmen, het wetsontwerp tot verzeke ring der uitvoering van rechtelijke vonnissen tot gevangenisstraf, en, na korte beraadslaging van weinig belang, het wetsontwerp tot regeling van het Militair onderwijs, met 39 tegen 3 stemmen. De behandeling der Spoorwegovereenkomsten is daarna aangevangen. De heeren Verheijen en Van Lier verdedigden het ontwerp, de heeren Prins en Van Swinderen bestreden het; zij maakten echter de beslissing los van de politieke quaestie. Morgen voortzetting. z/Nu heb ik een costuum voor het feest van het kunstenaarsgenootschap: //Prins Wald meister Een man als Siegmund kon zich met dit fijne en jeugdige costuum gerust vertoonen slank en blond als hij was en met zijn veer krachtige gestalte. //Het zou wel aardig zijn, als gij het cos tuum van Maiglöckchen koos," voegde hij er bij. //O, ik ga dit jaar niet naar dat feest," riep zij uit, verward door het verzoek, om naast Siegmund in zulk een costuum te ver schijnen. //Waarom niet," zeide haar vader, //wij hebben dat feest altijd bijgewoond." z/Het kost immers te veel," antwoordde Edwina. Siegmund lachte daar om; natuurlijk. Hij vond liet kluchtig, dat iets te veel kostte! Het binnentreden van baron Steinburg ver brak het gesprekdeze had er echter zooveel van verstaan, dat hij besloot het feest bij te wonen. Twee dagen daarna had Edwina een eigen aardige verrassing. Na een wandeling hare kamer binnen tredende, kwam haar plotseling een frissche lucht van Meiklokjes tegen midden in de kamer hing aan een stander een geheel wit, verrukkelijk schoon costuum, dat van Prinses Maiglöckchen uit het //Früh- lingsballet." Edwina bleef er verrast voor staan. Zou Siegmund het gewaagd, haar vader het aangenomen hebben? Juist trad deze vroolijk en onbevangen binnen. z/Nu, mijn dochtertje, is de verrassing mij Binnenlandsch nieuws. Anna Paulowna, 16 Juli. Alhier gaat een adres rond bij ingezetenen, waarin den Ge meenteraad verzocht wordt, de kermis, welke sinds ongeveer 20 jaren is afgeschaft, weder in te voeren. Alkmaar. Den 12 dezer werden de Eg- monden bezocht door den heer Commissaris des Konings in deze provincie. Allerwege werd door het uitsteken van vlaggen belangstelling betoond in dit bezoek. Daarna werden Castrikum en Bergen' bezocht; aan Schoorl en Koedijk werd geen bezoek gebracht. Alkmaar. Tot secretaris penningmeester van den polder de Eendracht is, in plaats van wijlen den heer J. Post, benoemd de heer P. de Graaf alhier. Alkmaar. Met den tramomnibusdienst AlkmaarBergenEgmond aan Zee werden gedurende de maanden Mei en Juni 5728 per sonen vervoerd. Spanbroek. Het begint hier langzamer hand weer in het gewone doen te geraken. De eerepoort en verdere versieringen verdwijnen meer en meer, want de feesten zijn afgeloopen. Dinsdag en Woensdag had men feestgevierd. Vrijdag had de heer van den Steen 250 school kinderen ten zijnent onthaald en Zondagavond hadden zijn werkvolk, bedienden en verdere ge- noodigden nog een feestavond. Of zij genoegen gehad hebben valt niet te betwijfelen, want Maandagmorgen om 8 uur liep nog menige bruilofstgast langs de straat onder het zingen van het „Spanbroeker volkslied Spanbroek zal bloeien en nooit vergaan, Zoolang burgemeester aan 't hoofd zal staan. Het feest zal nog menigmaal met genoegen herdacht worden, niet alleen bij de burgerij, maar öok door de familie van den Steen. Egmond aan Zee. De groothertogin van Saksen, geboren Prinses der Nederlanden, heeft wederom f 500 geschonken aan de Prins Hen drik-Stichting alhier. 's Gravenhage. Naar aanleiding van het adres der doctoren, heeft de gemeenteraad op voorstel van B. en YV. met 33 tegen 2 stemmen verklaard, dat eene onvoorziene omstandigheid als bedoeld bij besluit om niet te spuien, aan wezig is, en besloten dat weder zal worden ge spuid, doch niet anders tenzij in overleg met de commissie in zake zomerspuiing dan met inachtneming van de noodige voorzorgen. Verkoopingen, Verhuringen en Verpachtingen. Zaterdag 19 Juli. Haringkarspel. 6 nam. Bij F. Koning: Smederij aan de Kerkcbunrt ald. Maandag 21 Juli. Texel. Notaris Coninck WestenbergDe tienden van alle to veld staande zaadgewassen en veldvruchten, welke dit jaar albiar zullen worden ingeoogst. Alkmaar. 7 nam. Bij Oldenburg: Huis met smederij aan den achterweg, gr. 0.1.14; huis ald. gelukt? Hadt gij het volstrekt niet vermoed Het zal je prachtig staanIk verheug me als een kind, je daarin te zienEn hoe blij zal Siegmund zijn, die goede jongen Wees maar niet bezorgd, mijn hartje, het costuum is volstrekt niet duur. Ik heb liet, dank zij mijne goede betrekkingen, door den kleermaker van de hofopera laten maken ge kunt de rekening zien, mijn kleine phi- listijn I" Wat moest Edwina zeggen? Hoe zou zij het over zich hebben verkregen, haars vaders vreugde te bederven Dus toch naar het feest dus toch als Maiglöckchen, naast hem, Prins Waldmeister! Maar de feest avond zou niet voorbijgaan, zonder dat hij zou bemerken, hoe zij over hem dacht! y. Barones Alexie had het vaste voornemen opgevat, Siegmund heel onvriendelijk te be handelen. Dit was een natuurlijk gevolg van zijn handelwijze. Had hij haar maar bekend, dat niets meer bekoring voor hem had, omdat hij alles zoo zonder moeite be reiken kon. En zij zou hebben moeten toe stemmen, dat hij ook haar zonder moeite zou kunnen bereiken. Maar juist zij had gemeend, slechts de hand naar hem uit te steken. En nu moest zij hem verliezen? Welk een af grond Reeds op dien avond, toen hij volgens zijne belofte in hare loge kwam, gaf zij voor, hoofdpijn te hebben en sprak niet met hem. Woensdag 23 Juli. Alkmaar. 7 nam. In de Pool: Winkelhuis en tuin ged. L. Nieuwe sloot, gr. 0.1.77; woonhuis Hoogstr.huis aan de Heul, 2 huizen, Aschstraat. Aanbestedingen. Maandag 21 Jnli. Texel. Het Waterschapsbestuur der 30 Gem. polders Het leveren van 550 kub. M. middelsoort grind en 150 kub. M. van de grootte als kipeieren en 00 last stortsteen, zwaar 200 tot 400 kilo. Haarlem. 1.30 ure. Dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder, ter Polder secretarie op den Jans- weg: 1. het bouwen vsn eene brug over de Ringvaart hij Halfweg 2. het onderhoud van gebouwen en Bruggen over 1890 en de eerste drie maanden vun 1891. Donderdag 24 Juli. Haarlem. 11 ure. Het ministerie van Waterstaat, han del en nijverheid, aan het gebouw vun het prov. best.de leveriag van steenkolen ten behoeve van dea stoomwater molen te Schrllingwoude, bchoorende tot de werken van het Noordzeekanaul. Afloop van Aanbestedingen. Dinsdag 8 Juli. Edam. Het geraeentebest.het verrichten raa verf- en timmerwerk binnen de gemeente. Perc. 1. VerfwerkD. Keijzer, f 370. Perc. 2. TimmerwerkK. v. d. Poorte, f 539, beiden aldaar. Zaterdag 12 Juli. Zijpe. Gemeentewerk. Timmer- en Metselwerk P. Nieman voor f 498.00, D. Tromp voor f 453.00, C. Swarthof voor f 446.70 en J. Pott voor f 435.00. Schilderwerk J. Sieuwerts voor f 540.000, D. Bost voor f 399.00, J. Prins f 390.00, J. Timmerman voor f344.00, J. Langeveld voor f 342.00, A. Hagen voar f 335.00 en G. v. Bodegraven voor f 297.32. Aan J. Pott en G. van Bodegraven gegund. Marine en Leger. Te Hoorn werden jl. Maandag in den korps wedstrijd, óp 150 M. afstand, de volgende resulta ten verkregen „Kon. Stud. Schietvereeniging," te Amsterdam, 245 punten„Jan Pietersz. Coen," te Hoorn, 232 p.„St. Sebastiaan", te Hoorn, 232 p. In den Koningswedstrijd, 25 schoten op 150 M. afstand, is tot nu toe geschoten als volgt: Sillem, te Amsterdam, 271 p.Hofman, te Hoorn, 266 p.Penning, te Hoorn, 260 p. Veerkamp, te Amsterdam, 260 p.Van Waning Jr., te Hoorn, 253 p. De dagelijksche premie werd behaald door den heer J. van Wauing Jr., te Hoorn, met 56 p. Dinsdag, den laatsten dag van den wedstrijd, moeten nog eenige vereem'gingen in den korpswed- strijd mededingen, ook nog eenige schutters in den Konings wedstrijd. De inleg op de vrije banen bedraagt voor de twee eerstg. dagen ongeveer f 500. De volledige uitslag van den korpswedstrijd is als volgt „Claudius Civilis" 250 p.„Kon. Stud. Schiet vereniging" 245 p.„Neerland's Burgerwacht" 243 p., allen uit Amsterdam, In de maand September a. s. zal een transport schepelingen der Marine van Amsterdam per mail boot naar Oost-lndië vertrekken. Departement van Marine in Oost-lndië. Belast met de waarneming der betrekking van ingenieur Hij verklaarde haar niet te willen storen en ging kalm heen. Daarna toonde zij zich afgetrokken tegen hem. Zij was koel en bespotte hem hij haalde de schouders op, lachte er om en trok zich terug. Zij kon zich geen oogenblik misleiden, dat haar mid del niets gaf zij raakte buiten zich zelf en werd bijna ziek van toorn en smart. Dus versmaadde hij haar werkelijk? Zij kon het bijna niet gelooven! Wie had haar tot nog toe niet begeerd Arthur von Stein burg ging ook zoo wonderlijk te werk. Hij ontweek hare vragen, en scheen zelf bedrukt en verdrietig. „Siegmund zal een ander beminnen," zeide zij bij zichzelf, „maar wie?" Zij wilde hier omtrent zekerheid hebben. „Gij gaat toch naar het gemaskerd bal, dat door de kunstbroeders gegeven wordt?" vroeg Arthur. „Siegmund komt er ook!" Dit was natuurlijk een sein voor Alexie, om niet op het feest te ontbreken. Misschien kwam zij bij deze gelegenheid wel achter het geheim. Door haren getrouwen neef Steinburg was zij er achter gekomen, welk costuum Sieg mund dragen zou. Niets natuurlijker dan dat zij dat van „Maiglöckchen" uitkoos. Natuurlijk moest het de schijn geven, alsof hier louter toeval in het spel was. Altijd nog hoopte zij, dat dit toevallig samentreffen wel indruk zou maken op Siegmund. Toen zij de volle zalen van het feestgebouw binnentrad, ontdekte zij tot hare ontsteltenis Siegmund, met eene schoone, jonge dame aan zijn arm, die eveneens als //Maiglöckchen"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1