ï)e eigenaar van éene raeme, in Kët genot van eene aanhoudingspremie gesteld, moet om de uitkeering der premie te verkrijgen, aan de ver dere voorwaarden, bij Reglementeering door de Vereenïging bepaald, voldoen. Aangiften voor de premiekeuring, moeten vóór i Augustus a. s., bij den Secretaris-Penningmeester W. Teengs te Wieringerwaard geschieden, bij wien alle nadere inlichtingen te bekomen zijn. Waard en Groet. Het laat zich aanzien, dat de granen in dezen polder later rijp zijn dan het vorige jaar en het zaad veel lichter zal zijn, een gevolg van het natte weder. Hoe dro ger zomer, hoe beter oogst alhier; als het ove rige land in het Noorderkwartier door droogte weinig voortbrengt, dan zijn het voor dezen polder steeds de beste jaren. De suikerpeenen staan goed en hebben van den natte bodem oogenschijnlijk voordeelvolgens deskundigen zou warm weder aan het suikergehalte zeer ten goede komen. Voor de aardappelen is het hier te natdeze munten hier met drooge jaren reeds niet uit en er is daarom alle kans, dat zij dit jaar slecht zijn; boonen, vooral bruine, zijn zeer ten achteren en hebben een langen, xnooien nazomer noodig. Men leest in het „N. v. d. D." het volgende ingezonden stuk Mijnheer de Redacteur Het middel tegen de vlekziekte der varkens, door den heer J. N. Both aanbevolen in uw courant van n dezer, is hierin practijk gebracht, doch leverde, evenals zoovele andere middelen, geen voldoende resultaten. Bij de kolossale verwoestingen, door deze ziekte onder de var kens aangericht, en die althans in deze streken van jaar tot jaar erger worden, zou 't van groot belang zijn de aanvankelijk geno men proeven van inenting verder voort te zetten. Wellicht is hier nog heil van te verwachten. Terwijl tevens niet genoeg kan gelet worden op de soort van varkens, daar, blijkens de ervaring, 't eene ras meer vatbaar is voor de ziekte dan 'tander. U dankende voor de toegestane ruimte, noem ik mij Hoogachtend, Uw Dr. R. V. E s s e n. Steenwijkerwold, 13 Juli 1890. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gem. te Texel Burg, voorra. 9.30, Ds. Van Riet, van Oude Niedorp. Oudeschild, nam. 1.30, Ds. Van Riet, van Onde Niedorp. Doopsgez. gera. te Texel Burg, voorm. xo, Ds. Kuperus. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 20 Juli, vm. 9.30, Schagerbrug, ds. Mtthring. Herv. kerk te Zuidzijpe Zondag 20 Juli, nam. 1.30, St. Maartensbrug, ds. Mtthring. Doopsgezinde Gemeente Zondag 20 Juli, vm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 20 Juli, geen dienst. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 20 Juli, nam. 1.30, ds. Adriani, pred. te Warmen hui zen. Noord- en Zuidzijpe. 20 Juli ds. Muhring, Oudesluis voorm., St. Maartensbrug nam. 27 Juli ds. Bommezijn, Oudesluis nam., St. Maartensbrug voorm. Huisduinen. 27 Juli ds. Fetter, Huisduinen voorm. Wieringen. 20 Juli ds. te Gempt, Westl. v., de Oev. nam. 27 Juli ds. Hobus, Oostl. v., Hipp. nam. Broek op Langedijk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. gem. alhier, door ds. J. Hania, pred. te Oosterbierum. Buitenland. Spanje. De berichten omtrent de cholera luiden ongunstig. Te Valencia neemt de ziekte toe. Te Madrid is in een der gasthuizen een verdacht ziektegeval voorgekomen. In Valencia ïiëëft lief gemeentebestuur van eën der dorp'eii,' ten einde de quarantaine te ontgaan, het bestaan der ziekte gedurende veertien dagen stil gehou den. Het kwam eerst aan het licht nadat er vijftig gevallen, waaronder zeventien metdoode- lijken afloop, waren voorgekomen. Ernstige wanordelijkheden zijn jl. Maandag te Maurita, in de provincie Barcelon, voorge vallen. Al de werklieden der fabrieken hebben den arbeid gestaakt. De overheden vroegen hulp en twee compagnieën jagers werden gezon den, doch de meeste werklieden weigerden te voldoen aan den eisch om uiteen te gaan, zoo- dat de troepen genoodzaakt waren vuur tc geven, waarbij velen werden gewond. De meeste fabrieken te Maurita zijn thans gesloten. Italië. Paus Leo heeft jl. Dinsdag een rij- toertje gemaakt buiten het Vaticaan. Gevolgd door twee nobel-garde's te paard, reed de Paus de poort van het Vaticaan uit, aan de zijde der Fondamentastraat en keerde weer aan de andere zijde door de Museumstraat terug. De Italiaansche schildwachten voor de munt presen teerden het geweer en de voorbijgangers knielden toen zij den Paus zagen rijden. De Paus was uitgereden om het atelier te bezoeken van den beeldhouwer, aan wien de vervaardiging is opgedragen van het standbeeld van Thomas van Aquino. Dit is de eerste maal, dat Paus Leo zich vertoond heeft buiten het terrein, dat tot het Vaticaan behoort. Monseigneur Angelie, die den Paus bij zijn rit vergezelde, maakte de opmerking, dat de Paus den grond van het koninkrijk Italië zou betreden. De Paus antwoordde„dit is niet erg; het zou erger zijn, wanneer ik mij op Turksch grondgebied moest begeven. Bulgarije. In berichten aan de „Daily News" uit Belgrado wordt het als volkomen juist bevestigd dat de familiën van Orleans en Coburg pogingen blijven doen om Prins Ferdi- nand over te halen dit land vaarwel te zeggen; maar het is even waar dat de Prins stellig ver klaart niet heen te zullen gaan, al rukten ook drie legerkorpsen te gelijk het vorstendom bin nen. Na het einde zijner kuur te Karlsbad keert de Prins naar Sofia terug. Armenië. Terwijl men in eene kerk en school te Erzeroem nasporingen instelde naar eene bergplaats van wapenen, ontstond er tusschen de bevolking en de troepen een gevecht, waarbij 20 dooden en 200 gekwetsten vielen. Noord-Amerika. Nadere berichten over den orkaan in Minnesota melden, dat bij het vergaan van de stoomboot op het Pepin-meer 60 passagiers gered werden en er ruim 250 per sonen zijn omgekomen. Te Redwin, waar de meeste slachtoffers woonachtig waren, vielen hart verscheurende tooneelen voor, en stonden alle zaken stil. De meeste omgekomenen waren jon gelieden uit den werkliedenstand. Er zijn reeds 86 lijken gevonden. Volgens eene ontvangen dépêche heeft de Re geering der republiek San Salvador den slaat van beleg afgekondigd en voor een ieder het bezit van eenen pas verplichtend gesteld. Men. verwacht een oorlog met Guatemala. Gemengd nieuws. Texel. Een paar reddingstoestellen, door den heer P. C. Koning uitgedacht, zijn op de reis naar Nieuwediep van de stoomboot verloren geraakt. De heer K., die zijne toestellen te water liet om er eene proef mede te nemen, was zoo ongelukkig dat beide lijnen afknapten, waardoor de voorwerpen te loor gingen, 't Is zeer te wen- schen, dat de toestellen weer in onbeschadigden toestand opgevischt en aan hem terugbezorgd mogen worden. Texel. Nu er stemmen opgaan voor het in 't leven roepen van bepalingen, waarbij de aan te brengen visch aan maat wordt onderwor pen, evenals dit bij de zalm het geval is, is het zeker noodig die ook uit te strekken tot het te gebruiken vischtuig. Wanneer, hoogstens 12 jaar geleden, een schip binnenkwam, dat 1000 kabeljauwen gevangen had, werd daarvan gezegd „eene kleine vangst," terwijl tegenwoor dig de helft daarvan al tot de zeldzaamheden behoorthet getal blijft meestal beneden de 360. De oorzaak van deze geringe vangsten wordt door de visschers toegeschreven aan de stoomvaartuigen, die met hunne groote netten den bodem der zee omwoelen, de plaatsen 3de kl. voor het vak van Scheepsbouw bij het Marine-etablissement te Soerabaja, de ambt. op non-act. J. H. de Heer. Overgeplaatst: luit. ter zee 1ste kl. P. C. Swaan, van „Soerabaja" op „Koning der Nederlanden," ofi'. v. odm. lstc kl. D. A. Van der Laan, van „Gedeh" op „Koning der Nederlanden," kapt.- luit. ter zee J. H. de Bruijn, van „Atjeh" op „Mernpi", luit ter zee 2de kl. J. O. Kolkmeyer, van „Atjeh" op „Samarang", idem P. G. J. graaf van Hogendorp, van „Atjeh" op „Sambas", idem S. van Lennep, van „Sambas" op „Gedeh", oll'. v. gez. 1ste kl. dr. H. .1. van Rhijn, van „Merapi" op „Bali", idem J. A. Rademaker, van „Samarang" op „Merapi", idem 2de kl. dr. B. Snellen, van „Bali" op „Samarang". Vergunning verleend om te repatriceren aan den off. van adm. 1ste kl. N. W. Lasonder, aan de luitenants ter zee 2de kl. G. A. Rietberg en J. P. F. v. d. Mieden v. Opmeer, allen wegens ziekte. Overgeplaatstnaar het kustlicht der 4de orde op P°. Mandelike (gewest Setnarang), de lichtopz. 2de kl. W. L. Landman. De minister van Marine brengt, als vervolg op zijne aankondiging in de „Staatscourant" van den loden Juni 11., ter kennis van zeevarenden, dat het lichtschip „Haaks" thans als dagmerk een rooden omgek eerden kegel in top voert. De luit. ter zee 1ste F. C. V. Zwaanshals, die nende aan boord Zr. Ms. fregat „Evertsen," wordt met 1 Aug. op non-act. gesteld, terwijl met dien zelfden datum de luit. ter zee 1ste kl. J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg en die der 2de kl. J. J. Romein en N. C. Beynen geplaatst worden op Zr. Ms. wachtschip alhier. De luit. ter zee 1ste kl. R. G. A. L. Jansen van Afferden, behoorende tot de rol van Zr. Ms. oplei dingsschip „Admiraal Van Wassenaer." wordt onder eervolle ontheffing van het door liem gevoerde, bevel over Zr. Ms. instructiebrik „Pollux" met den lsten Augustus a. s., op 11011-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. H. G. J. Wolterbeek, dienende als 1ste off. aan boord van gemeld opleidingsschip, terwijl laatstgenoemde off. met gemelde» datum tijdelijk wordt vervangen door den luit. ter zee lstc kl. H. Backer. De off. van gez. 2de kl. P. Baarslag is geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructiebrik voor jongens „Castor", ter vervanging van den off. van gez. 2de kl. J. Kwast, die wegens ziekte van die plaat sing is ontheven. De compagnie pantserfort-artillerie uit IJmuiden, onder bevel van kapt. Schuurman, is alhier ge detacheerd tot het houden van schietoefeningen met kustgeschut uit open batterijen. Overgeplaatst van het Departement van Oorlog bij het 4de reg. vesting-arlill. de kapt. P. C. de Wildevan het -1de reg. vesting-artill. alhier bij het 2de reg. te Amsterdam, op 1 Oct. a. s. de kapt, H. M. Engelhard. Gedetacheerd bij de Normaal schietschool te 's Hage, de kapt. J. B. Verheij der mariniers te Helle voetsluis. Ingedeeld te Amsterdam de bij hel 7de reg. inf. benoemde luit.-kol. Wr. G. van den Noordnte Arnhem de bij het 8ste reg. inf. benoemde majoor W. J. Arriens. Zilveren medaille ontving voor 24jarigen trouwen dienst de sergeantmajoor Heezius, van liet 4de reg. vest. art. alhier. Bij Koninklijk besluit is aan de onderofficieren en minderen militairen van het korps torpedisten, die gehuwd zijn en buiten de standplaats van hun korps worden gedetacheerd, eene verhooging van soldij toegekend, voor een onderofficier van f 0.30 en voor een minder militair van f 0.25 per dag. De oefeningen der Eransche vloot voor Brest zijn zeer goed geslaagd. Het was een strijd tegen pantserschepen. Als een dezer booten ongemerkt op 400 meter van een pantserschip kon naderen, gold dit alsef het schip in den grond was geboord. Werden de torpedobooten echter op meer dan 400 m. afstand door het electrische licht ontdekt, dan had het schip gewonnen. Door het mistige weder was het electrische schijnsel niet helder genoeg, zoodat de booten in het voordeel waren. Een nieuw geweer om te schieten zonder kruit is tegenwoordig in Frankrijk aan de orde. Met dit geweer, uitgevonden door Paul Giffard, worden de projectielen afgeschoten door vloeibaar gemaakt gas. Een busje met zulk gas wordt in het wapen verschenen was. Hij als „Waldraeister", vormde met haar een opvallend schoon paar. Eenige oogenblikkeu later ontdekte Alexie, dat ook barones Corrini in hetzelfde costunm gekleed was en dat ook deze, evenals zij, het paartje uit het „Frühlingsballet"-met ijver zuchtige en ontstelde blikken nakeek. Ademloos volgde Alexie hen met de oogen en vroeg eindelijk aan een kennis: „Wie is die dame, die door mijnheer von West geleid wordt?" „Dat is zijne bruid, juffrouw Baumgartner", werd haar geantwoord. Zij was een onmacht nabij. Dus was hij voor haar geheel verloren Dat kon zij zich maar niet begrijpen. Zij moest dus afstand van hem doen zij, die tot nog toe maar te bevelen had, als zij iets verlangde. Het was bijna twee uur en nog altijd liad Siegmund haar niet begroet. Hij scheen voor niemand anders oogen te hebben als voor het bekoorlijke meisje aan zijne zijde. Steeds nog volgde Alexie hen, als 't ware stap voor stap. Zij dacht er nauwelijks aan, hoe dik wijls zij zelf het middelpunt en de koningin van zulke feesten geweest was en hoe het haar ook heden weinig moeite zou gekost hebben een kring van vereerders om zich heen te verzamelen. Wat was haar gelegen aan het balvermaak nu het haar voor het eerst in haar leven duidelijk werd, dat eene grens bestond voor de overwinnende macht harer bekoorlijkheid ,en voor de aantrekkingskracht van haar vermogen en hare maatschappelijke geplaatst en voor leder schot wordt eert groótere of kleinere druppel daarvan gebruiktmet een gewone buks kan men zoo ongeveer 300 schoten lossen, zonder dat zij opnieuw van gas voorzien moet worden. Dat schieten geeft niet alleen geen rook, maar het maakt de geweren niet warm en niet vuil, en er is geen gevaar voor ontploffingen. Het verdient dus nog de voorkeur boven het gebruik van rookloos kruit. De Kamer van Koophandel van Saint Etjenne, waar Giffard al zijn nieuwe schietwapenen wil laten maken, heeft den uitvinder den prijs Escoffier en, toen hij het geld Van dien prijs aan haar afstond, een gouden eerepenning toegekend. De geweermakers van Saint Etienne achten het stelsel van Gitfard voorloopig alleen toepasselijk voor kamerbuksen, niet eens voor jachtgeweren, maar Giffard beweert, dat het bruikbaar is voor alle vuurwapenen. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is aan den lieer C. E. Perk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrech- ter-plaatsvervanger in liet kanton Schagen. Met ingang van 1 September 1890 is aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Ticl, E. Dalbeck Havenga, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Onderwijs en Examens. Texel. Nog steeds worden te Oudeschild krachtige pogingen aangewend tot vergrooting van het fonds tot stichting der Prïnses-Wilhel- mina-bewaarschool aldaar. Verscheen onlangs van de hand des heeren W. Mets Tz. een werkje, getiteld„Vertellingen voor den win teravond", thans heeft hij een drietal liederen het licht doen zien met het oog op den aan staanden Prinsessedag, terwijl de heer J. K. G. Muller een novelle heeft uitgegeven onder den titel van „Het geheim van den blinde". De opbrengsten dezer uitgaven zijn ten bate van genoemd fonds, waarvoor onlangs de Holland- sche gemeente te St. Petersburg f 100 heeft afge zonderd, die in dank zijn aangenomen. Kolhorn. De geboortedag van Prinses Wilhelmina zal alhier weder met een schoolfeest worden herdacht. In de op 8, 9, 10, 11, 14 en 15 dezer te Rotterdam gehouden zitting van de rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, is het examen als tweede stuurman voor de groote zeilvaart A met goed gevolgd afgelegd door E. L. Groot, E. Leeuw, G. W. Carst, E. Visser, J. B. Coolen en IC. van der Goot; het examen als derde stuurman voor de groote stoomvaart A. door C. N. J. Lettinck, J. C. van der Beek, M. Steenhuisen, H. C. G. B. Marmelstein en J. Jutte; als derde stuurman voor de groote zeilvaart A door W. A. Beijer, terwijl door D. Corais een voldoend aanvullings examen als tweede stuurman voor de groote stoomvaart A en door W. A. Beijer en II. K. van der Goot als derde stuurman voorde groote stoomvaart A is afgelegd. Landbouw en Veeteelt. Het Bestuur der Afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging „Het Nederlandsch Paarden stamboek," deelt mede, dat nog eene keuring zal plaats hebben op Vrijdag, 8 Augustus e. k., des middags 12 ure, bij Coppée te Halfweg, van meniën gedekt en drachtig, geboren in 1884 en 1S85, gehouden wordende in het Zuiderdeel der provincie Noord-Holland, of bezuiden het Noord- zee-kanaal en het IJ, ter toekenning van drie aanhoudingspremiën, en wel twee ad f 100 en één ad f50. Niet in het Stamboek ingeschreven merriën, kunnen niet voor eene premie in aanmerking komen. De merriën moeten gedekt en drachtig zijn van eenen hengst, welke reeds is ingeschreven in het Nederlandsch Paardenstamboek. Tot keuring ter inschrijving van hengsten en merriën in het Stamboek, zal vóór de premie keuring gelegenheid bestaan. De merriën, geboren in 1884 en 1885, welke op bovengenoemden datum in het Stamboek worden aangenomen en gedekt en drachtig zijn van een in het Stamboek ingeschreven hengst, kunnen naar de uitgeloofde premiën mededingen. positie? Xu ontdekte zij, nog altijd weinige schreden van het paar verwijderd, hoe hij den arm zijner dame vaster aan zich trok en opval lend druk met haar sprak. Het scheen haar toe alsof het druk gefluister van Siegmund geen heel gewillig gehoor vond. En wat gebeurde er nu? Hoe was 'tmogelijk. Daar kwam het jonge paar Melingo tegen, de operazangeres, van wie men eens niet zonder grond genoeg gezegd had, dat zij mijnheer von West opvallende wijze aan zich trok. Deze dame droeg de uniform van de kei zerlijke marinede blauwe overjas hing der comediante slechts los over één schouder hare geheele verschijning was zoodanig, dat zij een wel wat verregaand gebruik van de maskerade-vrijheid maakte. Nu stond de zangeres als een dronken matroos voor het paar en scheen met vermetelen spot te groeten. En nog eer Siegmund den tijd had, op zij te gaan of te antwoorden, trok zijne dame haren arm uit den zijne en ontsnapte in een voor dames bestemd zijkamertje, in welks nabijheid het kleine tooneeltje zoo juist afge speeld was. Een oogenblik later betrad ook Alexie het kamertje en zag dc vluchtelinge, met de handen onder het hoofd en diep in gedachten verzonken, zitten. Alexie trad vastberaden op haar toe. „Zijt gij de bruid van Siegmund von West?" vroeg zij kort en heftig. Edwina keek op. „Dat ben ik niet," ant woordde zij kalm. „Men beweert het algemeen!" „Men dwaalt," antwoordde Edwina. „Dan zult ge het toch worden. Ik waar schuw u echterHij is een trouwelooze verleider! Men noemde ook mij reeds zijn bruid ik waarschuw u Edwina bleef volmaakt kalm. „Ik vermoed, dat gij eenig recht op mijn heer von West hebt of meent te hebben. Wees volstrekt niet ongerust ik maak geenerlei aanspraak op hemhij is de vriend van mijn vader, niets meer, en ik wensch in 't geheel niet, dat het ooit anders wordt 't Is te hopen voor u," mompelde Alexie. Zij gevoelde zich, tegenover de rustige houding van de andere, een weinigbeschaamd over de uiting van haar jaloersch gemoed. Toch kon zij niet nalaten er nog bij te voegen „Op het oogenblik dat gij de zaal verla ten had, verdween ook hij, ecliter niet met die onbeschaamde Melingo, maar barones Corrini, de vróuw van zijn vriend, die ook een costuum van „Maiglockchen" draagt, omdat deze kleine weduwe wist, dat mijnheer von West als prins Waldmeister verschijnen zou!" „Hij kan doen wat hij wilGe ziet dat ik 't me volstrekt niet aantrek Alexie kleurde en ging met een snelle verontschuldiging heen. Zij wist nu, wat zij weten wilde. Dit koude, trotsche meisje beminde hem niet en daarom, juist daarom, zou hij wel weer bij haar komen. Wat zou zij, Alexie, nu doen, om hem aan deze too- verkring te onttrekken? Zij had het gloeiend warm gekregen zij wilde, dat zij iemand aantrof 0111 haar wat ijs te brengen. Maar het duurde vrij lang, eer zij iemand gewaar werd, wien zij met dien opdracht belasten kon. Zij scheen zich zelf eene onttroonde koningin toe Plotseling ontdekte zij op slechts weinige schreden afstands West, echter nog tijdig genoeg om zich te herstellen. Zij keerde zich om en stond tegenover hem. Hij groette koel en verlegenzij lachte, schijnbaar met niet de minste verlegenheid. „Van vreemden moet ik hooren, hoe ge lukkig gij zijt en dat men u geluk wenschen mag. „Gij zijt aau dé zijde van uwe bruid hier verschenen Siegmund's voorhoofd werd bewolkt. „Ik mag uwe gelukwenschen nog niet aannemen," antwoordde hij. „Ik ben nog niet zoo ge lukkig, mejuffrouw Baumgartner de mijne te mogen noemen Dat zeide hij haar kal in in het gezicht. Hij was nog niet zoo gelukkig dat onbekende meisje de zijlie te mogen noemen. Dat meisje van ijs, dat hem niet bemindeEn hij leed er zichtbaar onder - men zag het hem duidelijk aan! Driftig plukte hij aan den onderlip zijn donkere trekken pasten slecht bij het heldere en glinsterende vorstencostuum, dat hij droeg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2