HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. M. 88. T Jaargang 48. Woensdag 23 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. tEn deaespereert nimmer!" Jan Pietersz. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwo Blijf ick tot in den doot, Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de nbonués dezer Courant in de gemeentef 0.30. m buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Molenplein 162/163. Prijs der A dvertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeclingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 22 Juli. In de „Staats-Courant" komt eene verklaring voor van den minister van Buitenlandsche Zaken aan den gezant van Duitschland, dat de Neder- landsche Regeering zich verbindt, na iedere tienjarige volkstelling aan de Duitsche Regeering kosteloos mededeeling te doen van de bij die gelegenheid verkregen gegevens nopens de tot de nationaliteit van het Duitsche Keizerrijk behoorende personen, die verblijf houden op ons grondgebied, wat betreft namen, voornamen, beroep, burgerlijken staat, geslacht, leeftijd, geboorteplaats, woonplaats en nationaliteit, door hen opgegeven. Door de afgifte of de aanneming van bedoel de stukken wordt echter niets beslist ten opzichte van vragen omtrent identiteit of nationaliteit. De Nederlandsche Regeering behoudt zich het recht voor, de tegenwoordige overeenkomst op te zeggen, door middel van kennisgeving een jaar te voren gedaan. De overeenkomst zal in werking treden, zoo dra de uitwisseling van de gelijkluidende nota's, waardoor zij tot stand wordt gebracht, zal heb ben plaats gehad. De Kiesvereeniging „Arnhem" heeft klein, maar dapper een moedige daad gedaan. Donderdagavond bijeengekomen om voor de tusschentijdsche Kamervacature-Rooseboom een drietal voorloopige candidaten te stellen, heeft zij niet den heer Rooseboom tot eersten candi- daat gekozen, maar den heer Henry Tindal. Derde candidaat is de wethouder van financien H. J. Cordes. 't Is niet gebruikelijk, bij zulke promotie-ver kiezingen de herbenoeming van het afgetreden lid te bestrijden. Daarom verkrijgt deze voor loopige candidatuur, zelfs dan wanneer zij niet definitief mocht worden, eene zeer bijzondere beteekenis. (H. Ct.) Overzicht der Pers. Rustverstoring. Het Vaderland zegt naar aanleiding van de door den minister van Binnenl. Zaken in een der laatste zittingen van de Tweede Kamer ten beste gegeven wetsuitlegging o. m. dat deze wetsuitlegging haar voorkomt zoo uiter mate bedenkelijk te zijn, dat zij zich verplicht acht het woord van verzet, dat zij terstond in haar Kameroverzicht neerschreef, nog eens zeer nadrukkelijk te herhalen en nader te motiveeren. Intusschen, zegt het blad, heeft het buiten de Kamer niet aan afkeurende beschouwingen over het standpunt van den minister Lobman ontbroken. Met ons protesteerde het „Handelsblad"; in het „Sociaal Weekblad" heeft de heer Van Houten de onhoudbaarheid van 's Ministers standpunt aangetoond, en ook het „Weekblad vanhetRecht", dat zich steeds op streng-juridisch terrein be- Feuilleton Tan de Heldcriche- en Nieuwedieper Conrant. EEN TROETELKIND TAN HET GELUK. Roman van F. VON KAPFF ESSENTHER. Edwina keerde hem de rug toe. O, hij was onverdragelijk 1 Siegmund deed geen moeite meer om haar tot blijven te bewegen. //Misschien," zeide hij bij zichzelf, //ben ik haar toch niet geheel onverschillig mis schien is zij een beetje jaloersch!" ,/Zijt ge hier nog, papa?" Edwin was met zijne zuster naar huis gegaan, maar de onver moeide levenslustige vader wilde den beker tot den laatsten droppel ledigen. Het feest liep ten einde. //Nu wordt het toch tijd," zeide de jeug dige vader //nu gauw naar huis! Gij toch ook niet?" Maar Siegmund schuwde op eenmaal de eenzaamheid. Hij klemde zich vast aan den arm van den man, die tenminste haar vader was. //Neen, gij moet eerst nog een flescli cham pagne met me drinken eerder laat ik u niet gaan!" En Baumgartner liet zich na een kort tegenstreven bewegen, met Siegmund mede te gaan. Zij doorliepen in de eerste, bleeke morgen schemering de ledige Ringstraat om liet res- weegt, heeft het met hem onvoorwaardelijk op rechtskundige gronden afgekeurd. De hoogst gevaarlijke wijze van wetsuitlegging, die de minister Lohman volgde, behoeft nauwe lijks nader te worden gesignaleerd. Daar, waar aan het openbaar gezag bijzondere bevoegdheden worden toegekend, geeft hij, in plaats van die zoo beperkt mogelijk op te vatten, aan de woorden der wetsbepaling eene uitlegging, die met letter en geest der wet beiden strijdt, ten einde de sfeer der willekeur voor dat gezag zooveel mogelijk uit te breiden. En dat doet de man, die als Kamerlid en als particulier persoon met zooveel jaloerschheid steeds voor de vrijheid der burgers opkwam, zoodat hij er zelfs in slaagde bij velen den waan te vestigen, dat de anti-revolutionaire Staatsleer, in tegenspraak met die tyrannieke liberale leer, dan toch inderdaad bij uitstek waakte voor vrijheid en recht! Vertoont hij zich thans, met het gezag bekleed, in zijn ware gedaante? Of speelt hem parten de sophistische aanleg van zijn geest, die met wetsartikelen weet te goochelen en voor elk practisch geval den uitleg weet te vinden, die tijdelijk het best in zijn kraam te pas komt? Hetzij liet een, hetzij het ander het geval is, zulk een bewindsman aan het hoofd der Binnen- landsche Zaken, kan een voor de rust der burgers gevaarlijk man worden. Wij moeten het uitspreken, op gevaar af van door dezen minister des Konings voor den rechter te worden geroepen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Buitengewone zitting van Zaterdag 19 Juli 1890. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoor dig 14 ledenafwezig de heeren Go vers, Kor- ver en Over de Linden. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring van de notulen, stelt de Voor zitter aan de orde de behandeling van een voor stel met betrekking tot de uitgeschreven geldlee- ning ad. f 100.000. Voorz. doet tevens het voor stel deze aangelegenheid in comité te bespreken en de beslissing daarna in 't openbaar te nemen, waarmede de leden zich eenparig vereenigen. De openbare zitting wordt dus opgeheven en de deuren gesloten. Na heropening der vergadering stelt de Voor zitter namens het Dagel. Bestuur voor de uit geschreven 3^% geldleening ad f 100.000 niet aan te gaan en de thans bestaande 4°/0 leening te handhaven, welk voorstelmetalgemeenestemmen wordt aangenomen. Alsnu volgt een voorstel van het Dagel. Bestuur om de kosten van den bouw van een lokaal voor den afslag van zeevisch, zijnde f 4420, welke uit de leening zouden worden bestreden, nu te betalen uit eene suppletoire begrooting voor 't dienstjaar 1890, waartoe met 12 tegen 2 stemmen wordt besloten. Tegen stemden de heeren Hor dijk en Oudenhoven. Bij de gewone rondvraag wenscht de heer Hordijk tc worden ingelicht wanneer aan de leerlingen der plaatselijke Teekenschool vacantie wordt gegeven, waarop de Voorzitter mededeelt dat deze samenvalt met de vacantie aan het Kon. turant //Sacher" op te zoeken, ■waar de meeste lichten reeds uit waren en het dienstpersoneel half slapend rondliep. Siegmund trad een afgescheiden kamertje binnen en bestelde in ijs gekoelden wijn en een spel kaarten. Hij kreeg een zonderlinge inval. //Gelukkig in het spel ongelukkig in de liefde," zegt het spreekwoord, en nu wilde hij den kaarten afvragen of hij nog gelukkig zou zijn in de liefde. Hoewel de vader het met dit idee niet eens was, wist Siegmund hem nogmaals te overreden. Zij begonnen. Het was een van die spelen, waarin het belachelijk is, zijn verstand er bij te willen gebruiken. De kaarten vallen neer, evenals de bladeren van de boomen. Geen rekenaar, geen goochelaar kan er iets aan doen of zij moesten door vlugheid van de vingers de kaarten kunnen regelen. Sieg mund nam af, Baumgiirtner noteerde. Twee, drie, vier trekken Siegmund won. /Ziet gij," riep hij, //ongelukkig in de liefde Laten we maar ophouden!" //Waarachtig niet! Ik wil toch eens zien, of ik die vervloekte kaarten niet bedwingen kan!" Zij speelden verder en Siegmund won onophoudelijk. Wanneer aleens een kaart naar de tegenpartij oversloeg, dan kon deze zeker zijn, dat de kaart met het minst aan tal punten bezet was; Siegmund lachte bitter en vervloekte zijn geluk. Telkens wilde .Instituut der Marine en aan de inrichting voor U. L. O. van den heer Vastenou. De heer Hordijk zou deze regeling in de instructie van den teekenonderwijzer wenschen tezien opgenomen, waarvan de Voorzitter zegt nota te zullen nemen. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering hierop gesloten. Helder. Zondag 13 dezer hield de post- duiven-Vereeniging „de Luchtpost", van Am sterdam. een wedvlucht van hier, waar de duiven doorj de goede zorgen van den stationschef te 10.45 uur hij goed weder en sterken Z.W.-wind losgelaten werden. De eerste duif kwam te t2.22 uur aan. D<; prijzen werden als volgt behaald 1. den heer! F. H. Stook, 2. den heer F. J. van den Boogaard, 3. den heer M. Meijer, 4. den heer I. C. Nieda, 5. den heer G. van Leeuwen en 6 den heer H. G. Jansen. Texel. Onze plaatsgenoot, de heer P. C. Koning, ontving van den heer van Zuijlen te 's Hage, (zijn vertegenwoordiger op de tentoon stelling te Toulon) het volgende schrijven „Uit Parijs ontving ik het goede bericht, dat in plaats van de u oorspronkelijk toegedachte bronzen medaille, de jury te Toulon aan uw Reddingsmiddel de zilveren medaille heeft toe gekend." (T. Ct.) Texel. De kleinste der twee reddingstoe stellen, welke dezer dagen door den heer P. C. Koning op Texelstroom werden verloren, is door een Helderschen vletterman gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. Oudeschild (Texel). Aan de haven werden jl. -Donderdagmorgen 6 postduiven, eigendom van den heer van Twisk te Helder, opgelaten. Precies te halfacht werden de diertjes in vrijheid gesteld en reeds te 9,41 zijn zij te Amsterdam aangekomen. Langen tijd zwierven de duiven boven de haven en omstreken rond, alvorens zij de~reis over zee aanvaardden. (T. Ct.J Terschelling. Jl. Woensdag begon men weder met de werkzaamheden op de „El Dorado", waaruit tusschen het zand ruim 750 Kg. kopererts werd opgehaald. Ursem. Tot Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur van de banne en deze polder is herkozen de heer P. Koppes; tot lid van het Dagelijksch Bestuur van genoemde banne en polder de heer J. Blom en tot hoofdingeland de heer D. Schaap, allen met algemeene stemmen. Hoogwoud. Door het Nutsdepartement alhier is jl. Woensdag eene „Onderlinge Begra fenis-'Vereeniging opgericht, voor deze gemeente en omliggende plaatsen. Tot leden kunnen worden aangenomen personen van 5 tot óojarigen leeftijd. De contributie is bepaald voor personen van 5 tot 15 jaar, 5 ct.van 16 tot 25 jaar, 6 ct.van 26 tot 35 jaar, 7 ct.van 36 tot 45 jaar, 8 ct. van 46 tot 55 jaar, 9 ct.voor die boven de 55 jaar, 10 ct. Bij sterfgeval van een lid wordt die contributie van de overige leden opgehaald, en na aftrek van zooveel halve centen als er leden zijn bodeloon zoo spoedig mogelijk aan de naaste betrekkingen van het overleden lid ter Baumgartner ophouden, op het laatst was zijne beurs ledig en schreef hij zijn notities op visitekaartjes. Hij zag niet, dat Sieg mund bij elke pauze in het spel deze aan wijzingen in stukken scheurde zij zwom men in de champagne-koeler rond. Zij hadden beiden veel champagne ge dronken. Zij waren reeds aan de vijfde flescli begonnen. De jonge man wilde het geluk dwingen hem te verlaten, in de vaste overtuiging, dat het hem geluk in de liefde zou aanbrengen. De oude man beefde van zijn verlies, dat hij niet durfde samen te tellen en hij speelde verder in de hoop te winnen. Binnen en buiten was het doodstil de gaskronen branddeu flauw. Nu nam de boekhandelaar af, terwijl Siegmund noteerde. De jonge man schoof al de voor hem op tafel liggende banknoten naar den overkant. hij had er zes in de hand en naar alle waarschijnlijkheid was liet bijna onmogelijk om te winnen. Maar de bankier trok pop voor pop voor hem vijf poppen achter elkaar volgens den regel van het spel mocht hij dus niet meer koopen. Nu trok Baumgartner voor zich zelf. Zijn eerste kaart, nauwelijks te gelooven, was weer een pop en de tweede kaart ook en toen een aas te zamen twaalf punten, dus verloren!" «Ik kan niet meer!" zuchtte de oude man eindelijk, //ik kan het nooit betalen!" z/Wat kan dat schelen! Geef op de kaar ten zet nog éénmaal in zet uw zegel hand gesteld. Die vóór zijn 25ste jaar lid wordt, behoeft na zijn 65ste jaar geen contributie meer te betalen. De administratie is kosteloos. De vereeniging treedt in werking zoodra het ledental tot 500 is geklommen. Tot leden van bestuur zijn gekozen M. de Jong, S. Glas, J. Koorn, A. Koom en R. E. Wieringa. Grootebroek. Tot wethouder alhier is ge kozen de heer S. Schaper. Alkmaar. Dinsdag 5 Augustus a. s. moe ten in eenige polderdistricten van Geestmer- ambacht verkiezingen plaats hebben voor bestuurs leden tengevolge van periodiek aftreden. Te Warmenhuizen treden af de heeren J. de Geus Jz. en T. Strooper; te Noordscharwoude de heer C. Borst Az.te Zuidscharwcude de heer C. de Boer Jz.te Broek op Langedijk de heeren P. Berkhouwer en J. Slotemakerte St.-Pancras de heeren A. Kok en M. Kaliste Oudorp de heer J. Konijn; te Koedijk de heer L. Briefjes. In de andere districten van den polder Geestmer- ambacht, waar nevens het bestuur ook een col- legie van hoofdingelanden bestaat, moeten eerst daags de onderstaande hoofdingelanden aftreden te Eenigenburg de heer J. Kossen te St.-Maarten de heer C. Boste Haringkarspel de heer H. Berkhouwer en te Oudkarspel de heer F. de Boer Pz. Amsterdam. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zullen lieden morgen te io| uur aan het Centraalstation aankomen, 's Ochtends zullen zij de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt en het Rijks Museum bezoeken. Na te 12A uren het dejeuner in het Koninklijk Paleis gebruikt te hebben zullen de vorstelijke bezoekers te half twee per stoomboot de werken aan het Merwede-kanaal bij Zeeburg in oogenschouw nemen. De vorstelijke personen zullen in den loop van den dag ook een bezoek brengen aan het nieuwe, tot ve'rTrëk"gereed liggend ss. „Botli", der Ned. Ind. Pakketvaart. In het Paleis zal een dejeuner dinatoire worden gegeven van 30 couverts in de Van Speykzaal. Gedurende dit dejeuner zal op den Dam voor het Paleis de kapel van de dienstdoende schutterij eenige muziekstukken uitvoeren. De plaatsen aan tafel zullen worden ingenomen door H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses YVilhelmina, H. D. gouvernante Miss Saxton Winter, hofdame Freule van de Poll, eene dame d'honneur (waarvoor Mevrouw Insinger nu zal moeten bedanken door den dood van haar broe der W. van Loon), Graaf Schiramelpenninck, grootmeester, opperkamerheer, de kamerheeren Ridder van ICattendijke en Baron Tindal (i. b. d.), intendant Jonkh. vanVessem, de Weth. Driessen, Van Lennep, Serrurier en Dyserinckhet oudste lid van den Raad Mr. Lildende president van de Kamer van Koophandel, de heer D. Cordes, de president en de proc.-generaal van het Gerechtshof, Mrs. J. F. T. van Valkenburg en H. J. Kist; de schout-bij-nacht comm. van de Marinewerf W. F. H. Cramer; de generaal den Beer Poortugaelde kolonel der schutterij van Someren Brand, de kolonels van het 7 de reg. infanterie, het 2de reg. artill.de kolonels ring maar in, gij zult zien dat het geluk me toch eindelijk verlaten zal!" En de vader wierp zijn zegelring op tafel. Siegmund legde zijne kaarten voor zich neer, zonder er naar te kijken en gaf daarna aan zijn partner ook een kaart, een aasnu zou Siegmund het wel verliezen. Met be vende vingers, trok Siegmund een tweede kaart eii wierp hem open; alweer een aas; zeker, nn moest hij verliezen, als zijn vol gende kaart geen pop was. Koortsachtig richtte Baumgartner nu zijn blik naar dé komende kaart harten vrouw! Ook zijn ring had hij verlorenHet bevatte een klein portretje van Edwina; de oude mail had een gevoel, als of hij zijn kind verspeeld had. Terwijl Siegmund in een dof stilzwijgen het portret beschouwde, overdacht zijn onge lukkige tegenpartij zijne enorme verliezen. Te zamen met de groote bedragen, die hij Siegmund reeds schuldig was, reikte zijne inkomsten nauwelijks zoover, ons dit alles te kunnen betalen. De kellner stond half te slapen tegen de deurpost. z/Ik ben te gronde gericht, of ik moet in de noodzakelijkheid blijven voor altijd uw schuldenaar te zijn," riep hij in vertwijfeling uit. z/Wat praat ge toch," riep Siegmund uit, //kunnen wij geen familie worden?" z/Ik hoop het," stamelde Baumgartner. //Waarom zou mijne dochter u niet kunnen beminnen, terwijl alle vrouwen u beminnen!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1