HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 90. Zondag 27 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. ,En deaospereert nimmer I Jan Pieterts. Coen. Het Vaderlandt ghetrouw® Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied, Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente0.30. b B b b buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededoelingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 26 Juli. Het bezoek, dat H. M. onze Koningin en Prinses Wilhelmina aan de hoofdstad hebben gebracht, is min of meer van historische betee- kenis, zegt het „N. v. d. D." Het kan niet missen of het nageslacht zal den tocht op het IJ, langs de groote werken door de gemeente, ten dienste van den handel aangelegd, en de inspectie van de ijzeren zeekasteelen, voor de Oost- en West-Indische en Amerikaansche vaart bestemd, gaan verbinden aan het denkbeeld van de feestelijke inwijding van den tolvrijen Amster- damschen zeeweg door Neerland's vereerde Ko ningin, hier optredende als vertegenwoordigende liet geëerbiedigd Hoofd van den Staat, onder wiens Regeering de oude koopstad aan het IJ de kortste verbinding met de Noordzee verkreeg. Op alle toeschouwers moeten de rijen van met vlaggen en wimpels en bloemen vroolijk getooide jachten en boeiers en sloepen van het jonge Amsterdam dat zich als vanouds op het water feestelijk verzamelde, omdat het daar een bron van genoegen vindt, en er evenzeer op het voet spoor der vaderen, een bron van welvaart in moge vinden reeds dien indruk gemaakt hebben. In dien geest werd het ook beschouwd in een fraai gecalligrafeerde oorkonde, welke aan H. M. bij gelegenheid van het dejeuner ten Paleize door den Burgemeester werd aangeboden. Daarin werd in korte trekken het verleden en het lieden van den Amsterdamschen waterweg naar zee herdacht en een blij vertrouwen uitgesproken in de toekomst, waarvan Amsterdam zooveel heeft te verwachten. Zoo zouden de stalen vuurmonden van de kleine vloot van monitors en kanonneerbooten, welke in de handelshaven in slagorde lagen, dan niet alléén hebben gedonderd ter eere van H. M. en de beminnelijke jonge telg uit het oude Oranje huis, maar ook ter gedachtenis aan een gebeurte nis, welke van groote gevolgen belooft te worden voer den bloei der Amstelstad en omschreven kan worden in deze weinige woorden: Amster dam vrij aan zee. feuilleton van de Heldcrsche- en Nieuwedieper Courant. 14) EEN TROETELKIND VAN HET Roman van F. VON KAPFF ESSENTHER. Ook barones Alexie von Steinburg was tegenwoordig als bruid. Zij was verloofd met een hoogadellijk, hoewel niet meerjong, diplomaat binnenkort zou zij gravin worden. Dit was snel in zijn werk gegaan voor heen had de barones zich nooit erg 0111 hem bekommerd. Naderbij komende, verzekerde Alexie, dat zij wilde huwen zonder liefde te gevoelen zij hield niet van huwelijken diè uit liefde gesloten worden. Zij had dit ook niet verzwegen aan haren bruidegom. Hij behoefde eene rijke partij want hij zou binnenkort gezant worden aan een klein Duitsch hof. Zij wilde in de wereld een voorname plaats veroveren, prinsen van den bloede in hare salons ontvangen en zij bereikte haar doel. Nu wenschte ook zij Edwina geluk met zonderlingen blik keek zij de schoone bruid aan. Dus had zij zich toch laten veroveren O, hij zou haar spoedig wel moede worden. Hij had haar maar getrouwd, omdat zij zich zoo moedig tegen de liefde verzet had. Maar die heerlijkheid zou niet lang duren. O, boe knaagde het haar aan haar hart, hoe stroomde het haar als een doodelijk gift door de aderen, bij de gedachteWas ik maar in Edwina's plaats Zonder er iets tegen te kunnen doen, had zij moeten aanzien, hoe hij aan die andere Met genoegen verneemt „het Vaderland", dat de ongesteldheid van den minister van Oor log niet van ernstigen aard is, gelijk vermoed werd. Z. Éxc. komt wel niet aan het Departe ment, maar is in staat zijn gewone werkzaam heden te huis te verrichten^- -v -v - De Groothertog van Saksen-Weimar en zijn dochter, de Groothertogin van Meck'enburg, zullen bij hun komst te Scheveningen in het hotel Garni logeeren. De heer J. H. Matthijsen, met den rang van kapitein gepensioneerd iste luit. der infan terie, zendt ons eene door hem in het licht ge geven open brief, getiteld Open brief, in verband met willekeur en met het behandelen van 's lands zaken, aan de heeren Weitzel, oud-minister van Oorlogvan der Beek, generaal-majoorKromhout, generaal-majoor en Seyffardt, luitenant-kolonel, oud lid van de Tweede Kamer. De heer M. beklaagt zich over eene onverdiende straf, den 4den April 18S6 hem op last van den minister van Oorlog opgelegd, ter zake dat hij in een oogenblik van wrevel een schrijven richtte aan den minister van Oorlog, waarin niet duidelijk is omschreven, wat aanleiding gaf tot het indienen van klachten, daarin genoemd, en waardoor een blaam wordt geworpen op de behandeling van zaken op het bureel van den kommandant van de Nieuwe Holl. waterlinie. Later werd de heer M. voor den rang van kapitein gepasseerd. Hij wendde zich tot de Tweede Kamer, die echter zijn adres ter zijde legde. Alle verdere pogingen bij de Tweede Kamer, Eerste Kamer, Raad van State en bij Z. M. den Koning bleven zonder gevolg. Het is daarom dat de heer M. thans openbaarheid geeft aan zijne grieven. Voor belangstellenden is dezen open brief, zoolang de voorraad strekt, gratis verkrijgbaar bij de firma Ellerman Harms Co., Rokin 2 te Amsterdam. Volgens de sterfte-statistiek over de maand Maart zijn in die maand in Nederland 346 per sonen aan influenza overleden. Het aantal over ledenen bedroeg 9409. De sterfte in haar geheel was het grootst te Franeker 51.63, 's Hertogen bosch 36.09, Deventer 32.45, Breda 32.16, Schiedam 31.25, Gouda 30.28 overledenen op 1000 inwoners per jaar. De sterfte was het ge ringst te Assen 12.80, Zaandam 13.81, Helder 14.86, Alkmaar 14.87, Hoorn 15.74, Middelburg 15.83, Tilburg 16.72, Harlingen 17.08. Het bestuur der „Liberale Unie" heeft aan de besturen der kiesvereenigingen-leden doen toekomen een exemplaar van de statuten en van het huishoudelijk reglement, gelijk die luiden na de daarin door de algemeene vergadering van 12 Juni 11. gebrachte wijzigingen. Deze wijzigingen komen, zooals men zich her innert, hierop neder: 1. Zullen in het vervolg de afgevaardigden door de kiesvereenigingen niet meer worden geketend werd. Nooit zou zij dit oogenblik vergeten //hij" was en bleef voor haar verloren. Maar Edwina bemerkte dien wild opziende blik en dat gedwongen lachje, waarmee de jonge dame in het Parijsch costuum haar geluk wenschte. Onwillekeurig trad zij een schrede terug. Zij herkende nu de dame van het bal masqué en een lichte huivering beving haar. Zij had nu echter geen tijd hier langer over na te denken. De kleine Sacristv met hare ouderwetsche vensterglazen was geheel door het gezel schap gevuld. Edwina moest een stroom van gelukwenschen, kussen en handdrukken aannemen. Eindelijk ging men in de rij tuigen. Het feest werd voortgezet met een dejeuner in het hotel Imperial. Edwina echter werd al stiller en stiller. De onge wone pracht en het gezelschap, dat haar ten deele vreemd was, drukten haar. Zij had dringend verzocht de bruiloft zoo eenvoudig en stil mogelijk te vieren. //Waar om?" had Siegmund gevraagd. //Waarom zullen wij een stille bruiloft houden Siegmund zou echter wel te overreden zijn geweest, maar haar vader niet, die zich als een kind op dit schitterende feest ver heugde. En daarom zweeg Edwina ook dit maal. Nu zat zij aan het hoofd van de prachtige tafel, die volgens Siegmunds wensch rondom behangen was met guirlandes van rozen. De menu-kaarten waren door kunstenaars handen geteekend. Voor ieder couvert stond een rij van glazen op de tafel vond men de kostbaarste vruchten en bloemen. Ofschoon het midden op den dag was, had men de gekozen voor twee jaren, doch heeft de verkiezing van afgevaardigden plaats telkens vóór het houden eener algemeene vergadering der „Liberale Unie", terwijl .de gekozenen hun mandaat behouden tot op 'de eerstvolgende verkiezing en alsdan herkv.i^ar zijn. 2. Zal het bestuur, in plaats van uit negen, uit twaalf leden bestaan, van welke er minstens zeven uit de afgevaardigden worden gekozen. De bestuursleden, die niet uit de afgevaardigden worden'benoemd, zullen moeten zijn beschermers of buitengewone leden der „Liberale Unie." Eerstgenoemde dragen een jaarlijksche contri butie van ten minste f 10 of een gift in ééns van ten minste f 100 bij, hebben het recht alle ver gaderingen der „Liberale Unie" bij te wonen, daar het woord te voeren en ontvangen alle stukkeri en verslagen, die aan de leden worden toegezonden. Buitengewone leden zijn zij, wier jaarlijksche bijdrage van f 1 tot f 10 bedraagt. Zij hebben het recht de vergaderingen bij te wonen, voor zoover deze openbaar zijn en ont vangen op hun verzoek eveneens de stukken en verslagen. 3. Landelijk is aangenomen, dat de algemeene vergaderingen der „Liberale Unie" worden ge houden in het openbaar. Binnenlandsch nieuws. Alkmaar. Bij de op 22 dezer gehouden harddraverij met paard en kar, aan den Omval, is de prijs behaald door het paard van den heer D. Govers, alhier, de iste premie door dat van den heer D. Akkerman en de 2de premie door dat van den heer J. Houtkooper, beiden in de Scherm eer. Akersloot. Bij de op 24 dezer alhier ge houden stemming ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, in plaats van den heer J. van der Oord, die om gezondheidsredenen bedankt had, werden 107- stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen de heeren J. Blokker Nz. 36, J. Blokker Jz. 30 en J. Dil 25 stemmen, zoodat tusschen beide eerstgenoemden herstemming moet plaats hebben. Edam. Bij de ingezetenen van hier, Kwadijk eu Middelie gaat een adres ter onderteekening rond, waarbij aan den Minister van Waterstaat wordt verzocht het daarheen te leiden, dat de Hollandsche Spoorwegmaatschappij bij de a. s. winterdienstregeling den trein van 5 uur 55 m. namiddag van Amsterdam weder (als vroeger) laat stoppen aan het station KwadijkEdam. Amsterdam. Ten Raadhuize alhier waren heden bijeen de burgemeesters der gemeenten Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monni kendam en Purmerend en de wethouder van Amsterdam, de heer C. Dyserinck, in hunne hoedanigheid van gecommitteerden tot de directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noord- jalousiëu laten zakken en was de zaal schit terend verlicht. Op alles had Edwina maar //ja" gezegd. Het was haar onverschillig of men bij dag licht of bij electrische gloeilampen het maal gebruiktezij verstond slechts heel onvol ledig de Fransche namen der gerechten en zij vermoedde in liét geheel niet, welke zeld zame en kostbare merken de wijnkaart be vatte. Evenmin wist zij de schitterende namen der gasten op hunne volle waarde te schatten. Aan alle kanten sprak men over haar geluk. Toch zagen deze elegante heeren er uit, alsof zij het geluk niet kenden. Tel kens moest de bruid opstaan, om te bedanken voor de toosten, die op haar werden ge slagen er waren werkelijk schoone verzen onder van bekende dichters. Een oude, hoog geboren Excellentie vertelde van de schoonste bruidjes, die hij al gezien had hij had als jong officier de bruiloft bijgewoond van de Ex-keizerin Eugenie. Maar van allen, die hij zicli nog herinneren kon, was Edwina de schoonste. Een corpulente dame verzekerde, dat bruiloftsfeesten haar altijd weemoedig stemdenzij at echter met groote eetlust. Edwina raakte de spijzen kwalijk aan zij gevoelde zich als verbannen in een vreemde wereld. Al die pronk en opschik, al die vreemde gasten was dat werkelijk liet begin van het geluk Het gezelschap werd meer luidruchtig en ongedwongen, de hitte in de zaal werd druk kender. De orde aan de tafel was verstoord en do parfumeriën der dames vermengden zich met de geur der bloemen. De rozen van de prachtige tafelguirlandes begonnen uit te vallen. De bruid begon er al bleeker hollandsche steden, benevens de ingenieur A. Keurenaer te Hoorn, de algemeene opzichter H. P. van den Aardweg te Purmerend, en de amb tenaar belast met de administratieve werkzaam heden, ten einde den heer mr. F. Hooft Graaf land hunne gelukwenschen aan te bieden, ter gelegenheid zijner waarneming gedurende vijf- en-twintig jaren van het ambt van secretaris bij het bovenvermeld college. Namens heeren gecommitteerden en den inge nieur werd den heer Hooft Graafland door den burgemeester van Amsterdam, als voorzitter van het college, een blijvend aandenken in zilver, voorzien van de wapens der zes steden, aange boden, terwijl de algemeene opzichter eene door hem vervaardigde teekening, voorstellende eenige der voornaamste gezichtspunten in de steden en een overzicht der in de jaren 18651890 uit gevoerde werken, den geachten jubilaris ter hand stelde. Door den ambtenaar der administratie werd eene calligraphische oorkonde der benoeming aangeboden. De heer Hooft Graafland betuigde het college zijn hartelijken dank voor de verrassende blijken van belangstelling en beval zich bij voortduring in de vriendschap der leden en der ambtenaren aan. Amsterdam. Aan de kade van de Hout haven alhier ligt thans het stoomschip „Stuttgart", met tabak van Singapore, het grootste stoomschip dat tot dusverre, zonder te lichten, de hoofdstad bereikte. Dit stoomschip is 5347 reg. tonnen groot, heeft een inhoud van 15,174 kub. meter en is 415 voet lang, 48 voet breed en 31 voet diep. Het is met een diepgang van 73 dm. aan de stad gekomen. Op de uitreis vervoerde de „Stuttgart" een lading van circa 5800 ton kolen van Cardiff naar Singapore. Behalve voor iste {en 2 de klasse passagiers is er ruimte aan boord van dit stoomschip voor 2400 emigranten. Te Singapore werd aan de „Stuttgart" een be zoek gebracht door Z. M. Prabath Somdetch Pia Paramindra Maha Chulalongkow Pra Chula Chom Kloa, de eerste Koning van Siam, reizende onder den naam van prins Chakri, met talrijk gevolg, waaronder een aantal prinsessen. Dordrecht. Het schip „Nelly Helena", van Java alhier aangekomen voor de Ned. Han delmaatschappij, met ongebroken lading en 62 decimeter diepgang, heeft ongehinderd de haven bereikteen bewijs dat de diepgang van het vaarwater naar hier steeds vooruitgaat. Marine en Leger. De adelborsten 1ste kl. Jhr. O. T. L. Ilolmberg de Beckfelt en J. M. Jansen Eijken Sluijters worden als medegeleiders toegevoegd nan het transport onder officieren en mindere schepelingen, dat 13 Sept. per stoomschip //Koningin Emma" naar Oost-Indic zal vertrekken, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. R. C. A. D. Jansen van Afferden. en bleeker uit te zien de bruidegom werd steeds opgeruimder en vroolijker. I11 goedgekozen woorden beantwoordde Siegmund iederen dronk, die aan hem gewijd werd. Hij schertste met Otti, het eerste bruidsmeisje en met den vader van de bruid, die zoo vol verrukking 0111 zich heen zag, alsof hij zijn eigen bruiloft vierde. Ieder vond de vader van de bruid bekoorlijk. Ofschoon kalm en weinig spraakzaam, zag Edwin er toch zeer tevreden uittelkens fluisterde hij zijne zuster toevWat moet ge toch gelukkig zijn Ook hij geloofde vast aan haar geluk en hoe onnoozel moest zij zijn, dat zij er zoo weinig van begreep. Op het oogenblik dat Arthur von Stein burg naderbij kwam, om met haar en Sieg mund te klinken, kwam er eensklaps eene onaangename herinnering bij haar op. In het gedrang, hij het verlaten der kerk, had zij gemeend iemand te liooren fluisteren u Belachelijke raésaillianceZij had er echter niet meer over gedacht. Nu kreeg zij echter plotseling de vaste overtuiging, dat niemand dan Arthur die woorden ge sproken kon hebben. Hij had immers zoo gaarne gewild, dat Siegmund met zijne nicht getrouwd was. Nu zag zij het aanzijn koel lachje, aan zijn valschen blik, hoorde zij het aan zijn geestige en toch niets beteekenende woorden, dat hij het alleen geweest kon zijn. En dat was nu Siegmund's zoogenaamde vriendSiegmund schudde hem de hand, schertste met hem en noemde hem een goeden kerel. Edwina voelde zich onaangenaam getroffen. In zulk een kring moest zij zich voortaan bewegen (Vervolg in het Tweede Blad.^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1