De luit. ter zee 2de kl. G. A. Rietberg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. De machinist 2de kl. A. Sizoo, werkznam bij den torpedodirnst te Hellevoetslois, wordt met 1 Augustus bevorderd lot machinist 1ste kl. Door liet in aanbouw brengen van de torpedoboot „Nobo," op 's Rijks werf te Amsterdam, bedraagt bet aantal torpedobooten bij de zeemacht 36, zijnde 15 van groot cn 2L van klein model. De torpedo booten die door de fabrikanten worden afgeleverd en bij liet inschieten van vischtorpedo's zijn geweest, worden naar hier en Hel'evoetsluis overgebracht, om te dienen voor de verdediging der vaarwaters in die directiën. Uitslag van het toelatings-examcn voor de Kon. Militaire Academie te Breda. Geslaagd Voor de infanterie hier te landeS. H. F. Hoff- man, G. L. J. Holle, P. A. R. C. van Linden Tol. E. D. van der Sleesen, P. W. Pfeiffer, Jhr. F. T. van Wijck, W. Wijunendts, .T- J. Beijerman, G. H. E. Bergsma, L. Schutte, II. W. j. Dutry van Haeften, M. T. H. Brouwer, J. A. Wicliere lloeth, O. W. Gobius, J. Alma, J. P. Weegerwijs, P. 11. v. d. Linde, P. H. A. de Ridder, P. E. Tegelberg, F. E. Knoote, H. Romswinckel en A. Dohna. Voor de cavallerie hier te lande J. Kloosterhuis. J. A. van Gellieum, J. G. Pabst, R. van Manen, W. J. van Hoytema, J. H. Pijnappel, J. K. van Naeressen en E. P. M. Clavareau. Voor de artillerie hier te lande B. J. Doinmers, K. J. M. Brevet, J. Stephenson, M. Stephenson, F. A. E. Palairet Hooglandt, II. R. Boeree. Voor de genie hier te lande H. II. E. lt. Westen berg. F. P. JnnnetteWalen, C. J. A. Bcigersinau en M. Rooijmakers. Voor de infanterie in Oost-Tndie W. A. Engel- breeht, J. W. Kuegtmans, H. W. van llam, H. v. d. Saude, J. van Hettinga Tromp, K. T. Koch, J. C. J. Romswinckel, II. I fontzagers, R. van Eik. A. K. C. Bartels, T. H. Ockerse, P. J. van Munne- krede, G. W. Mazee, J. E. E. Kleyn, W. J. Bernelot Moens, A. F. Folkersma, W. Linthoven, J. D. Cox, C. M. Beijerinck, J. W. A. Cassa, C. W. van Ginkel en C. A. de Leau. Voor de cavallerie in Oost-IndicM. J. A. van Gigh, W. II. A. Scbilham en A. W. Sehneider. Voor de artillerie in Oost-Indië A. R. T. Bonman, D. Merdens, C. J. Breton de Nijs en L. Tielenius Kruijthoff. Voor de genie in Oost-IndiëV. L. Slors, R. R. Castens en P. van Drimmelen. De minister van Oorlog beeft bepaald, dat bij de fabricage van schietkatoen aan de fabriek te Krupp-Miihle 2 officieren der landmacht zullen tegenwoordig zijn, en wel een officier van de pvrotechnische werkplaatsen en één officier van het korps torpedisten. In September, Oetober en November zal te 's Hage het eindexamen worden afgenomen aan onderofficieren, dingende naar den rang van 2de luitenant. De vaste commissie van examen bestaat uit generaal-majoor Taets van Amerongen, luitenant kolonels Benschop, van de inf. en Borel en Schel- tus van de art. den majoor der inf. de Petit, den majoor-intendant Verwijne en de kapiteins der inf. Duijcker en Brandtaan deze commissie zijn dit jaar als tijdelijke leden toegevoegd van het leger hier te lande, de kapiteins de Vlaming, Van Noo- ten, J. T. Meijer en Wierts, directeuren der boven vermelde inrichtingen van militair onderwijs, en van het O.-I. leger de kapitein van den generalen staf de Neve en de kapt.-intendant Van de Ven. Binnenkort zal in bijzijn van vertegenwoordigers der Engelscbe admiraliteit en van het Departement van Oorlog eene nieuwe torpedo, „Victoria-torpedo" genoemd, beproefd worden. Zij kan zoowel van boord als van land uit tot op een afstand van 5200 M. gebruikt worden zij heeft eene lengte van 7.3 M. en eene doorsnede van 0.533 M. en wordt met behulp van drie kleine electromotoren bediend. Een dezer electromotoren verzekert de goede richting, de tweede de vereischte voortdrijvende kracht en de derde de ontploffing benevens het opstijgen naar de wateroppervlakte. Dit laatste is bij het schieten op groote afstanden noodig om de torpedo in hare vaart te kunnen volgen, terwijl zulks op korte afstanden mogelijk wordt gemaakt door het naar den water spiegel uitstooten van een bijzondere vloeistof. De kabel weegt 30 gr. per meter en is grootendeels aan den scliietstand (land of scheepsbatterij) zoodanig bevestigd, dat hij bij de voortbeweging van de torpedo afloopt. Een gedeelte is echter in de torpedo zelf aangebracht om den weerstand tot een minimum terug te brengen als zij met volle vaart moet loopen, daar zich dan door de sterker trekking op den land- kabel eene veer opent, die den inwendig aangebraebten kabel doet afloopen. Voor de betrekking van ingenieur werktuig kundige 3de kl. bij het Marine-etablissement te Soerabaja worden sollicitanten opgeroepen. Zij moeten zich bij gezegeld adres aanmelden bij het Ministerie van Koloniën vóór 15 Aug. a. s., onder overlegging van de stukken, welke vermeld zijn in de „Staatscourant" No. 160. Aan de uitzending is verbonden a. overtocht voor gouvernementsrekening als passagier eerste klasse, c. q. ook voor het wettig gezin; b. eene voorloopige bezoldiging van f 150 's maands, ingaande met den dag van inscheping naar Nederlandsch-Indiëc. een gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van f 1500, alles terug te geven, wanneer de uit te zenden ingenieur binnen de vijf jaren na zijne komst op Java om andere reden dan wèl bewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, uit 's lands dienst wordt ontslagen, of wanneer hij niet binnen den hem aan te wijzen termijn naar Indië vertrekt. Aan de betrekking is verbonden een mini- mum-tractement van f 275 's maands, met jaar- lijksche traktementsverhoogingen van f 25 's maand tot een maximum van f 450 's maands. Voor verdere bijzonderheden en vooruitzichten zie de Staatscourant No. 160. Benoemingen, en2. Door Z. M. is aan Jhr. C. llnrtsen, minister van Buifcnl. Zaken, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder-grootkruis der Kon. Militaire Orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal ge schonken. Onderwijs en Examens. Recapitulatie uit den staat van liet nantal leden van hel Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap Provinciën. e "ra ft J Tri e c.2 3 s S g 0 2 0 2' 0 4- 0 c ra 0 2 g -ê f Noord-Holland 33 1 45 9 262 798 Drente 11 5 1 13 190 Noord-Brabant 7 11 6 10 33 234 Friesland 23 I 11 7 35 444 Utrecht 4 10 26 18 152 Zuid-Holland 17 1 21 8 125 835 Groningen 22 7 S 24 3S4 Overijsel 22 1 9 10 22 442 Gelderland 16 15 6 G4 368 Limburg 2 9 Zeeland Totaal 12 10 23 167 4 14': 108 620 4065 Kunst- en Letternieuws. Inhoud van «Het Album" (geïllusfr. Zondagsblad van onze courant), No. 30. De Speler, enz. (Vervolg.) Colette de la Roche, enz. (Vervolg.) De stem van het hart, enz. (Slot.) Van alles wat. De afdeeling Schagen telt 2-1, Helder 20, Texel 12 en Terschelling 11 leden. De afdeeling Amsterdam heeft liet grootst aantal leden, nl. 195. Aan verschillende onderwijzers is door den Districts-schoolopzïener de volgende missive ge zonden Ik heb de eer uwe bijzondere aandacht te vestigen op en uwe medewerking in te roepen voor eene door den lieer inspecteur van het Lager Onderwijs in de tweede inspectie in eene onlangs te 'sGravenhage gehouden vergadering met HH, Districts Schoolopzieners voorgestelde poging om de nadeelige gevolgen van het school verzuim, tengevolge van veldarbeid in den zomer en herfsttijd, zoo al niet geheel weg te nemen dan toch te verminderen. Deze geachte Ambtenaar sprak nl. de wensche- lijkheid uit, dat in die gemeenten of plaatsen waarvoor in den zomer- en den herfsttijd, veel schoolverzuim bestaat, de proef mocht worden genomen met het houden van „vroegschool" d. w. z. dat HH. Hoofden van Scholen en Onder wijzers, zoo openbare als bijzondere, de gelegen heid zouden geven aan die leerlingen welke in de zomer- en herfstmaanden de school, helaas, zoo dikwijls verzuimen, wekelijks eenige malen des ochtends voor 8 uur onderwijs te ontvangen, in een voor hen afzonderlijk bestemden schooltijd. Deze zienswijze van den heer Inspecteur vond instemming bij de meerderheid der vergadering, ook al ontveinsde men zich niet de vele bezwa ren, waarmede hare toepassing gepaard zoude gaan. Naar aanleiding van het aangevoerde heb ik de eer U beleefd te verzoeken gedurende de nog volgende zomerweken en herfstmaanden van dit jaar eene ernstige proef met dergelijke „vroegschool" te willen nemen, indien althans daartoe voor uwe school de mogelijkheid bestaat. Tevens noodig ik U uit mij vóór 15 Decem ber e. k. de eventueele resultaten uwer proefne ming te doen weten. Schagen. De heer J. Klok alhier, is be noemd tot onderwijzer voor m. u. 1. o. aan de school te IJselmonde. Drongelen. Den 19 dezer is alhier over leden de onderwijzer te Schagen P. C. de Moor, wien tegen 15 Augustus a. s. reeds eervol ontslag was verleend, met verlof, om dadelijk Schagen te verlaten. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gemeente te Texel Zondag 27 Juli, voorm. half tien, den Burg, ds. Ludwig, van Hugowaard. Nam. halfzeven, Prof. Valeton, van Amersfoort. Zondag 27 Juli, nam. half twee, Oudeschild, ds. Ludwig, van Hugowaard. Doopsgezinde gemeente Zondag 27 Juli, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 27 Juli, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 27 Juli, voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 27 Juli, voorm. 9.30, ds. Reede, pred. te Zuidscharwoude. Noord- en Zuidzijpe. 27 Juli ds. Bommezijn, Oudesluis nam., St. Maartensbrug voorm. 3 Aug., ds. v. Kluyve, Schagerbrug vm.,Bur- gerbrug nam. 10 Aug., ds. Fetter, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. Huisduinen. 27 Juli, ds. Fetter, voorm. 10 Aug., ds. Hobus, voorm. Wieringen. 27 Juli ds. Hobus, Oostl. v., Hipp. nam. 3 Aug., ds. Pareau, Hipp. voorm., de Oev. nam. 10 Aug., ds. Bommezijn, Oostl. voorm.. Hipp. nam. Rechtszaken. Bij (le behandeling der bekende aanvaring tus- sclien de stoomschepen //Prins Frederik" en «Mar- pessa" zijn voor het Hof der Admiraliteit te Londen de volgende verklaringen afgelegd De gezagvoerder van de «P. F." zeide Het stoomschip «Prins Frederik" was bestemd van Amsterdam naar Java, laatst van Southampton, en zette koers bij fraai weder Z\V. W. Daar bet mistig was, stoomde men half kracht en maakte ongeveer 7 mijlen per uur. Een stoomfluit werd géhoord (zooals later bleek van-de „Marpessa"), op stuurboordboeg en op betrekkelijk verren afstand. De stoomfluit van de «Prins Frederik-' antwoordde daarop met een lang aanhoudenden stoot. Het roer werd toen aan stuurboord gedraaid en tevens twee korte stooten met de fluit gegeven, en het schip veranderde toen twee streken van koers, waarna de machine gestopt en later met volle kracht achteruit gewerkt werdtevens werd de stoomfluit bijna aanhoudend gaande gehouden. Er werd slechts een vaart van ongeveer 3 mijlen in het stoomschip gehouden, juist genoeg om het te sturen. Toen werd de stoomfluit van de «Mar pessa" voor de tweede maal gehoord en zag men ter zelfder tijd het toplicht van de «Marpessa" on geveer vier streken op den stuurboordboeg op een afstand van 35ti a 500 voet. Men zag toen, dat de «Marpessa" op stuurboordzijde van de «Prins Frederik" zou nanloopen om dit te vermijden werd onmiddellijk «full speed" gekommandeerd voordat dit op de vaart van de «Prins Frederik" van uitwerking kon zijn, kwam de «Marpessa" met grooten spoed en waarschijnlijk met bakboords roer in aanvaring met de «Prins Frederik", die aan stuurboordzijde, op de hoogte van de machine kamer, werd aangevaren en daardoor gezonken is, waardoor 7 militairen, waaronder een officier, het leven verloren. De gezagvoerder van de «Marpessa" verklaarde het volgende Het stoomschip «Marpessa", groot 1071 register ton, was op de reis van Taganrog naar Duinkerken, met een volle lading tarwe. De equipage bestond uit 21 koppen. De-gestuurde koers was NO /2.0 per kompas. Het weder was mistig, doch (lc maan was nu en dan zichtbaar. Men stoomde slechts ongeveer 3 mijl vaart. De stoomfluit van de «Prins Frederik" werd gehoord een weinig op den bak boordboeg; onmiddellijk werd de machine van de «Marpessa" gestopt en daarna met volle kracht achteruitgewerkt, terwijl drie korte stooten op de fluit werden gedaan. Bijna onmiddellijk nadat de stoomfluit van de «Prins Frederik" werd geboord, zag men het toplicht en het groene licht van dat vaartuig op 350 a 400 yards afstand op een streek aan bakboord van de «Marpessa". Men zag de «Prins Frederik" naderen met grooten spoed en oogenschijnlijk met het roer aan stuurboord. Kort daarna voer het met de stuurboordzijde tegen den boeg van de «Marpessa", waardoor deze beschadigd werd. De zitting werd daarna verdaagd. De rechter Butt heeft voor het Londensch Ad miraliteitshof de volgende uitspraak gedaan «De beide schepen bevonden zich voor het kri tieke oogenblik feitelijk paralel, dus in tegenover gestelde richtingen. Wij koesteren geen twijfel, dat (le werkelijke oorz,aak der ramp te zoeken is in het over stuurboord aanhouden van (le «Prins Frederik" dwars voor den boeg van de «Marpessa". De getuigen van de «Marpessa" deden duidelijk uitkomen, dat zij den koers van bun schip niet veranderden, terwijl de «Prins Frederik" den zijnen aanmerkelijk moet veranderd hebben. Ook op het punt van te groote snelheid in het mistige weder, blijkt bet verwijt, dat den gezagvoerder der «Mar pessa" gemaakt werd, ongegrond. De snelheid schijnt geweest te zijn twee knoopeu op de «Mar pessa" en twee of drie knoopen op de «Prins Frederik". De «Prins Frederik" (zoo eindigde de rechter) was een mooi schip, bevaren door een kapitein en stuurlieden, die ongetwijfeld voortreffe lijke zeelieden zijn en die in het algemeen haar goed hanteerden. Ik zeg dit, omdat ik tot mijn leedwezen in dit geval tot de slotsom moet gera ken, dat zij het waren, die de feil begingen. Ik verklaar de «Prins Frederik" alléén te laken." Uit onze Koloniën. Een telegram aan de Java-bode" uit Medan, dd. 20 Juni jl. meldt: Van Edi is hier het bericht gekomen dat tegen de lioofdversterking der Atjehers aan de Pedawa Pon tong nog niet is geopereerd, dat de vijand zeer sterk en rnet beaumontgeweren is gewapend en dat hij wordt aangevoerd door Toekoe Oemar en Nja Makam. Het telegram, ons uit Deli gezonden, voegt het blad er bij, komt overeen met het te Batavia ontvangen bericht, dat alleen de versterkingen aan den linkeroever der Edi-rivier zijn genomen en dat Toekoe Oemar, die met de andere pang- lima's te Kemala vertoefde, naar de Oostkust is vertrokken. Men verwachtte den 2isten dat te Edi weêr zou worden gevochtenmet het oog daarop kreeg de „P/ins Hendrik", die naar Singapore moest, last te Edi eene landingsdivisie aan wal te zetten. In een particuliere correspondentie uit Para maribo aan „HetVad." wordt melding gemaakt van een opstootje, dat in den nacht van 1 op 2 Juli plaats heeft gehad en in het kort hierop neerkomt Van 1863 af is nl. 1 Juli voor het volk altijd een feestdag geweest, die, naarmate de oude slaven verminderden, ook minder algemeen ge vierd werd. In de laatste jaren bepaalde het volk zich tot kerkbezoek en het in rust door brengen van den dag. Ditmaal echter werd 's morgens door een 30 a 4otal mannen en vrouwen, gedeeltelijk stads en districts volk, voor het Gouvernementshuis te Paramaribo een betooging gehouden, waarbij een psalm en het Emancipatielied werd gezongen. De Gouverneur en freule Lohman vertoonden zich op het balkon van het hotel, waarna het volk ordelijk wegging. 's Avonds zou er op beide overdekte markten gedanst worden. Bij den dans, den z.g. rakoe- dans wordt op een hollen cylinder, waarover leer gespannen is, op ledige pakkisten, blikken trommels, etc. met stokken geslagen en een oor- verdoovend lawaai aangeheven. Nauwelijks nu was de dans ook aan den waterkant begonnen, of 't bleek, dat dit te erg zou zijn voor een zieke dame, de schoonmoeder van den adjudant des Gouverneurs, welke vlak over de markt woont, zoodat, in afwijking van hetgeen op 21 Februari d. j. onder diezelfde markt plaats had, de Gouverneur thans order gaf het schandaal geen voortgang te doen hebben, maar de rumoermakers naar de andere marktte verwijzen, waar de rakoe ongestoord in vollen gang was. Toen de commissaris van politie dit bevel aan het volk bekend maakte, werd hem geantwoord, dat men alleen op aanzegging van den Gou verneur in persoon zich zou verwijderen, en nu werden alle in de buurt te ontdekken kisten, vaten en trommels opgehaald en daarop met stokken, ondereen onzinnig schreeuwen, geslagen. Inmiddels was de procureur-generaal er bij gehaald, die, op het terrein gekomen, het volk namens den Gouverneur aanmaande uiteen te gaan en overal elders, op het Gouvernementsplein, in de Combé, waar zij maar wilden gaan, maar niet te blijven waar zij waren. Men antwoordde den procureur-generaal, dat men geen geloof aan zijn boodschap hechtte; men had verguuning van den Gouverneur, 0111 te dansen etc., en men ging niet hceu zoolang de Gouverneur zelf dit niet verbood. Men had het nu plotseling op de Israëlieten gemunt, beweerde, dat deze het land uit moesten, dreigde hunne huizen in brand te steken, schreeuwde dat zij voor dezen belasting moesten betalen, dat de Joden den Gouverneur weg wilden hebben, enz. Met brokken steenkolen, steenen en stokken werden toen de huizen aan den waterkant ge bombardeerd, en den bewoners toegeroepen, dat, mochten zij zich vertoonen, alsdan hun laatste uur geslagen zou zijn. Niemand durfde zich dan ook vertoonen. De politie vermocht niets; een brigadier der maréchaussée, ten einde raad, trok op den troep af en er volgde een bokspartij, waarbij een politie-beambte een stuk van een oor verloor. Omstreeks 1 uur 's nachts kwam de Gouverneur, en toen hij het volk beduidde, dat het weg moest, trok het onmiddellijk heen, de Saramacca-straat op, elk huis, dat het langs ging, bombardeerende, de ruiten stukslaande en het ameublement binnenshuis beschadigende. De stad was 2 Juli in groote agitatie. Men vreest voor een uitbarsting. Gemengd nieuws. Helder. Jl. Woensdagavond ontspoorde nabij Koog-Zaandijk de trein van hier, die te 6.10 te Amsterdam moest aankomen. Ernstige ongelukken hadden niet plaats. Alleen de con ducteur Weers is licht gekneusd, zoodat hij zijn dienst niet kan verrichten. Het materieel bekwam nogal schade en de reizigers waren genoodzaakt uit te stappen en op een anderen trein te wachten, zoodat alle aansluitingen werden gemist. Heiloo. Jl. Zondag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De twee gebroeders P. en C. B. waren met paard en rijtuig op reis naar deUit- geester kermis, toen het paard verschrikte en op zijde sprong, waardoor paard en rijtuig omver geraakten, met het gevolg, dat P. B. zijn been brak en ook het paard ernstig werd gekwetst. De beide jachtopzieners Bakker en de Vries ver leenden de eerste geneeskundige hulp, terwijl spoedig daarna de heer dr. Haspels zijn bijstand verleenen kon. Assendelft. Jl. Woensdagavond om 10 uur brak in den polder „Vrouwenverdriet" onder deze gemeente brand uit in de boerderij van de Boer. De gansche boerderij, met de woning en vijf hooischelven zijn door het vuur vernield. Alles was verzekerd, behalve het hooi. Amsterdam. Sedert November 1885 woonde Jkvr. Smissaert bij juffr. Kuypers in huis, Tessel- schariestraat No. 1 (bovenhuis). Een andere zuster, Jkvr. L. G. Smissaert, woonde eenige huizen verder. De drie dames zagen elkander zeer dikwijls en onder hielden de levendigste vriendschap. In het begin van Jnni begon Jkvr, W. J. Smissaert over pijn in de ingewanden te klagen en sedert bleef zij bed legerig en vermagerde, daar zij zeer weinig voedsel kon verdragen, met den dag. Dr. L. Foreman werd aan liet ziekbed geroepen, doch vermocht de hand over hand toenemende kwaal niet te stuiten. Den 16 Juni overleed de zieke op den leeftijd van 33 jaren, nadat dr. Foreman, die iti het ziekteverloop hem onbekende verschijnselen meende waar te nemen, voorgesteld had een professor te raadplegen. Dit voorstel deed hij twee dagen vóór den dood. Doch juffrouw Kuypers zeide dit onnoodig te achteu, zeggende «Doctor, wij hebben genoeg vertrouwen in u, is het niet Mina Dc zieke, die een ern stige levensbeschouwing was toegedaan en naar ver lossing uit haar lijden verlangde, stemde dit toe. Als oorzaak van den dood werd door dr. Foreman opgegeven slagaderbrcuk. Van het overlijden werd door mej. Kuypers, aan wie door de andere zuster de geheele regeling van deze aangelegenheid werd overgelaten, aan geen der familieleden mcdedeeling gedaan. Alleen werd in de courant een doodstijding geplaatst, geteekend door beide dames, juffrouw Kuypers als eerste onder- teekenares. Nog vóór de begrafenis had plaats ge had werd door enkele familieleden argwaan gekoes terd, veroorzaakt door de geheimzinnigheid waar mede het sterfgeval behandeld was, en later versterkt door de omstandigheid uit de testamentopening ge bleken, dat juffrouw A. Kuypers door de overledene tot universeel erfgenaam was benoemd van het door deze nagelaten vrij aanzienlijk vermogen. De be grafenis geschiedde den 20 Jnni op «Zorgvliet". Daags ua de teraardebestelling vervoegde zich ten huize van juffrouw Kuypers, Jhr. Jacob Smissaert., broeder van de overledene, die toevallig kort vóór het afsterven uit Denver, in Noord-Amerika, waar hij verblijf hield, was teruggekeerd en gehoopt had zijn zuster, wier ernstige ziekte hij vernomen had, nog levend te zullen zien. Hij werd bij juffrouw Kuypers, die zeide les te geven op dat oogenblik (gelijk men weet doceerde juffrouw Kuypers den zang en het spreken) niet toegelaten. Een tweede poging om haar te spreken te krijgen en daardoor de bijzonderheden omtrent de ziekte en den dood zijner zuster te vernemen, mislukte eveneens. Hierdoor in het vermoeden, hem inmiddels door andere verwanten medegedeeld, dat in de zaak iets- niet in den haak was, versterkt, wendde de heer Smissaert zich tot den commissaris van politie op het Leidsche plein, den heer Zur Miihlen, wien hij zijne bevreemding over de houding van juffrouw Kuypers en zijne vermoedens te dien opzichte me dedeelde. Deze politie-ambtenaar maakte verbaal op van het medegedeelde en stelde dit in handen van de justitie. Na den heer S. en enkele anderen van de familie gehoord te hebben, gaf de justitie last het lijk van de overledene op te graven. Dit

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2