,,'T ALGEMEEN BELANG" Verkooping Visscherijartikelen. Notaris HATTINGA RAVEN Notaris BACKX De kapitale Boerenplaats Een flinke Jongen, SPORTWAGENS Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij sluit op de voordeeligste voorwaarden verzekeringen tegeu schade, ontstaan door brand en door de ter blussching aangewende middelen. Vaste jaarlijksche bijdrage voor Woonhuizen 50 cents per f 1000 per jaar. Voor Winkelbuizen iets hooger, naar gelang van het brandgevaar. Nadere inlichtingen worden verstrekt door C. S. JARING, Weststraat 106, Helder. De pantserfort-compagnie te I-Tmuulen, (lie, onder bevel van den kapitein C. H. A. R. Srhuurman, alhier heeft deelgenomen aau de oefeningen met vesting- en kustgeschut, is heden naar haar garni zoen teruggekeerd. De luit. ter zee 2de kl. lt. Posthumus Meijjes, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. gaffelschoener „Argus", wordt met 1 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld en in genoemde detacheering vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. J. F. MichelhofF. De officier-machinist 2de kl. bij 's Rijks stoom vaartdienst A. J. Moritz, is ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 1 Aug. a. s. op pensioen gesteld, ad f 2175'sjaars. Buitenland. Engeland. De werklieden aan de dokken te Cardiff hebben tegen heden een werkstaking aangekondigd, tenzij loonsverhooging en ver mindering van werkuren worden toegestaan. Tillet is te Cardiff aangekomen. Dedirecteuren der dokken weigeren in de eischen der werk lieden te bewilligen. Indien de werkstaking uitbreekt, zal daardoor waarschijnlijk de handel in het Bristol-kanaal geheel stilstaan. Spanje. De beweging onder de werklieden in het district Barcelona duurt met groote hef tigheid voort. Italië. De dagbladen bevatten eene dépêche, waarin wordt gemeld, dat de Republiek Guate mala gisteren den oorlog heeft verklaard aan de Republiek San Salvador. Argentijnsche Republiek. Te Buenos- Ayres verwacht men eene ministeriêele crisis. Aan „the Times" wordt gemeld, dat de voor naamste personen, die van samenzwering ver dacht werden, in vrijheid zullen worden gesteld. De Regeering is overtuigd, dat de vrede zal gehandhaafd worden. Een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad is naar de provincie vertrokken. In berichten uit Chili wordt bevestigd, dat veel winkels te Valparaiso door het gepeupel zijn geplunderd en uit Santiago troepen zijn aangekomen. De toestand was echter verbeterd. Gemengd Nieuws. Texel. Op eene zandbank te Eierland zagen visschers van de Cocksdorp dezer dagen vier jonge robben liggen slapen. Zij togen er heen en wisten er drie van dood te slaan. De jonge zeehonden leverden met elkaar 30 liters traan op. Alkmaar. Den 25 Juni jl. is, vermoedelijk op een rijtoer van hier over Heiloo, Castricum, Heemskerk, IJmuiden, Velzen, Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en terug naar Alkmaar, vermist: 1 bankbiljet van f 100; 1 premielotten laste van de Stad Amsterdam, gToot f 200, serie °5459. do- 8; De commissaris van polifïe alhier verzoekt aanhouding en bericht. Amsterdam. Een brand op „Blaeu Erf', achter de Gravenstraat, een der zeven toegangen naar het Hol alhier, heeft gisteren de inrichtin gen van de firma Amd Zonen geheel ver nield. De fabrieken met stoomvermogen waren gevestigd in twee perceelen in een, behoorende aan de firma, was beneden een stoommessenslij- pcrij gevestigd. Het andere behoort aan de heeren Bahlman Co., en was in huur aan de heeren Arnd; het achtergedeelte van het onder stuk is bij de eigenaars in gebruik. Het inwen dige van beide perceelen ligt geheel in puin. De ontpoffing, die bij het begin van den brand werd gehoord, ontstond vermoedelijk door het bersten van een stoomketel waarin nog water was, dat door de vlammen werd verhit. De brand begon in het perceel 't dichtst bij de Zwartehandsteeg gelegen. Te zes uur had het personeel, ongeveer 60 personen, de fabriek ver laten; alles was in de gewone orde. Langs een thans bijna geheel verkoolde lucht brug, spreidden de vlammen zich naar het woon- en winkelhuis der firma Arnd Zonen in de Gravenstraat, dat ook grootendeels is uitgebrand. Van voren zijn een gedeelte van boven en de winkelverdieping geheel behouden, maar de wa terschade is daar natuurlijk zeer groot. Het water valt in den winkel nog neer bij stroomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De heer F. G. H. Oxé, Gravenstraat n, zette gisterennacht zijn huis welwillend open voor allen, die wegens de hitte en het gevaar hunne woningen moesten ontvluchten. Oosterbeek. Omtrent mej. Aafke Kuypers meldt men nader, dat haar aanhouding niet alhier, maar Zondag jl. te Arnhem heeft plaats gehad, toen zij van daar om 1.50 uur namiddag naar hier terugkeerde. Behalve de majoor der Rijks- vel dwacht te Arnhem in burgerklecding, was ook de brigadier der Rijksveldwacht van hier bij de aanhouding tegenwoordig, maar geen lid van het Openb. Min. uit Amsterdam. Verder meldt men dat zij alle schuld bij haar verhooren op de meest pertinente wijze ontkent. Oudemirdum. Alhier is een bruinvisch aangespoeld, wegende ruim 100 Kg. Vóór eenige dagen was iemand in een Zuidbevelandsche gemeente als naar gewoonte bezig met het fatsoeneeren van een lindeboom in de dorpsstraat door middel van een sabel. Scheren met een tuinschaar kon de man niet, wijl zijn dubbele ladder te kort was. Onder zijne bezigheid nadert een politiebeambte, wacht tot de man naar beneden komt om zijn ladder te verplaatsen en deelt hem mede dat hij be keurd is wegens overtreding der wapenwet. Winterswijk. Een droevig voorval heeft jl. Donderdag verslagenheid gebracht over het naburige Breedevoort, gemeente Aalten. De roomsch-katholieke bevolking vierde feest, ter gelegenheid dat een bisschop was overgekomen om aan de kinderen het vormsel toe te dienen. Op een der vroegere wallen werd een oud kanon bewaard, dagteekenend uit den tijd toen een andere bisschop, Bernard van Galen, in 1672, uit Munster de graafschap binnenrukte. Thans kwam men op het onzalige denkbeeld, dit kanon ter eere van den bisschop af te vuren. Tegen den avond had zich een groot deel der bevol- king op den weg naar Aalten, waar het stuk j was heengevoerd, verzameld, om van het eere-4| schot getuigen te zijn. De afloop was noodlot- tig, wat ook wel eenigszins was te vreezen. Toen I het schot viel, vloog het verroeste stuk in scher- i ven uiteen. Van een tienjarig knaapje, dat dichtbij stond, werd letterlijk het hoofd van de romp geslagen. Aan een ander jongetje, van gelijken leeftijd, werden de slapen ingedrukt hij gaf 1 bijna onmiddellijk den geest. Ook de ongeluk- kige, die het stuk bediende, ontving ernstige kwetsuren. Wij herinneren ons dat het oude kanon indertijd op verzoek der toenmalige commissie voor his torische monumenten, als een geschiedkundig overblijfsel, in teekening werd gebracht. - Prof. Krafft Ebing, de bekende specialiteit voor zielsziekten, heeft een boek uitgegeven, waarin hij een hoofdstuk wijdt aan een merk waardig geval, dat nog geen jaar geleden voor een rechtbank in Oostenrijk aan het licht kwam. In November 1889 werd zekere graat Sandor Vay door zijn behuwdvader beschuldigd, dat hij hem voor 800 florijnen had opgelicht Het rechtsgeding toonde niet alleen aan, dat dit waar was, maar bracht ook uit, dat de graaf op valsche papieren was gehuwd. Het zonderlingste was echter, dat zijne verbindtenis maar een huwelijk voor de leus kon worden genoemd, want in werkelijkheid was hij geen man, maar gravin Sarolta Vay, die sedert jaren zich als een man had voorgedaan. Haar vader was een verkwister, die een anderhalf millioen florijnen had opge maakt en zijn twee kinderen een opvoeding gaf, zooals in een dwaas hoofd kon opkomen. Zijn dochtertje voedde hij op als jongen en zijn zoontje als een meisje. Toen de jongen 15 jaren oud was, werd hij cadet en met hem was de komedie dus uit. Niet alzoo met Sarolta, die bekend was onder den naam Sandor. Voor zij 18 jaar oud was, dronk en rookte zij, deed druk aan gymnastiek, zat 's avonds in koffiehuizen en had verscheidene vrijages. Iedereen in Pest meende dat zij een man was. Drie jaren geleden raakte zij in kennis met de dochter van een gouvernementsklerk, die juist haar examen als onderwijzeres had gedaan. Na twee jaren in stilte verloofd te zijn, liepen zij weg en trouwden ergens in Hongarije. Een gewaande priester sloot het huwelijk en een boezemvriend was getuige. Het paar leefde zes maanden samen, totdat de vader van de jonge vrouw, angstig geworden door den slechten staat der financien van zijn schoonzoon, de aan klacht van oplichtingen tegen hem inbracht. Het was niet mogelijk te weten te komen, of de „vrouw" wezenlijk aan haar „echtgenoot" was gehecht, of dat de vrees van uitgelachen te worden haar mond gesloten hield. Sarolta Vay werd vrijgesproken. Zij keerde naar Budapest terug en hernam haar mannekleeding en ge woonten van rooken en drinken. Zij schrijft thans voor couranten en niet zonder talent. Haar ecnig verdriet is naar zij vertelt dat zij van hetgeen zij noemt haar „wettige vrouw" is beroofd. Het is misschien niet overbodig thans nog eens de weervoorspellingen voor 1890 in herin- innering te brengen, die de heer Waelput, op grond zijner meteorologische waarnemingen in de „Gazette" van Gent van 23 Februari jl. pu bliceerde Van 24 December 1889 vochtige periode tot 5 Maart 1890van 6 Maart betrekkelijk droge periode tot 16 Meivan 17 Mei vochtige periode van 28 Juli droge periodevan 7 October voch tige periode; van 18 December droge periode. De lente zou droog en koud zijn, met nacht vorst tot in Mei. Dit wilde niet zeggen, dat men geen regen of ook niet wat warmte zou hebben, enkel zou de temperatuur en de regen gedurende de periode van 6 Maart tot 16 Mei, in haar geheel genomen, merkbaar lager of geringer dan de gemiddelde zijn. De regen, in Mei begonnen, zou overvloedig vallen in Juni en Juli, en enkel omtrent het einde dezer maand ophouden. Er zou misschien meer water vallen dan in 1888er zou weinig warmte zijn. Te rekenen van de maand Augustus zou het seizoen nogal goed wezen, maar wij zullen een guren en strengen winter hebben, welke zal knnnen ver geleken worden met dien van 187980, omdat de dag- en nachteveningen en de winterzonne- stilstand van 1890 in droge perioden zullen vallen. Heel het jaar 1890, te rekenen van de lente, zou volgens den heer W. gelijk zijn aan dat van 1879, omdat de kenmerken der perioden bijna op dezelfde datums vallen als toen; die van 1890 komen enkel 6 dagen later, omdat de perioden dezelfde karaktertrek hebben en omdat de twee dag- en nachteveningen en de winter- zonnestilstand, zoo in het eene als in het andere jaar ditmaal echter voor het eerst alle drie, plaats hebben in de droge perioden. Conclusie: men verwachte veel regen in den zomer, veel sneeuw in December en hevige koude. Stoomvaart en Scheepstijdingen. S u ra a t r a (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Juli van Snez. Voorwaarts (a.)_. van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 25 Juli te Snez. Nico] aas, kapt. J. K. Burghout, van Nieuwediepnaar Hernösaud, ankerde 22 Juli op de reede te Elseneur. Koophandel, kapt. F. A. Ekamp lag 23 Juli te Londwi zeilklaar naar Christiansand. H?rnöaand, kapt. A. Ilansscns, vertrok 24 Juli vau TJmea naar Zaandam. It. F a 1 c k, kapt. Ruijg, vertrok 25 Juli van Nieu wediep naar Sundswall. V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 20 Juli. Sedert jl. Ponderdag werden alhier door 22 kordera en heugers 15 tot 60 tongen, 3 tot 10 roggen. 2 tarbotten, 1 tot 3 mandjes kl. schol cn 1 tot 3 manden sahar anngevoerd toug gold 55 a 75 ceut, rog 60 a 65 cent, tarbot f 8.50 en f 10 per stuk, kl. achol f 2.50 a f 3 per mandje en schar f 5.50 a f 6 per mand. Monnikendam. Pe thans afgeloopen ansjovisvangst h«eft dit jaar een grooter vangst opgeleverd dan men zich herinnert ooit te hebben verkregen. Paar de prijs 2ich goed staande houdt, is er goed geld verdiend door werkge vers en visscbers. Burgerlijke Stand van: Helder, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd A. J. den Dikkenboer, timmerman, en IV. van Nie. J. Bakker, timmerman, en A. W. H. Op 't Land. D. Duinker, pakkingmaker, en A. Verberue. J. P. lloving, schilder, en A. Bomhotl'. Bevallen: C. M. Terra, geb. Stroomer, P. G. Mulder, geb. Wagenaar, D. T. Jonker, geb. van der W'olt, Z. J. J. H. Wagemaker, geb. Rademaker, Z. A. Wijker, geb. Hopman, Z. Overleden: J. de Roode, 2 m. A. Ballast, 3 m. 21eveul. aangeg. Weerk. Waarnemingen te Helder Windrichting mM. Ca. en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 N.W.t.N.10 Kg. 761.80|f 1.50 14.2 -4.8 26 S Z. 1.8 763.42,f 3.12 14.1 -3.2 26 12 Z.W. 5 763 24 f 2.94 16.4 -2.6 Uren. W eêrsgesteldheid. Toestand de zee. 25 12 0.76 Liebtbewwindr., goedw. Golvend. 26 8 0.81 Hew goedw., buiig. Slecht weer. 26 12 0.92 Bewolkt, goedweer. weinig golv. Verwachting: Westenwind. Laatste berichten. 26 Juli. Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier zal op Zaterdag 9 Augustus a. s. openbaar worden aanbesteed het verbeteren van het fort Kijkduin, onder het beheer der Genie alhier. (Raming f 7700). Woensdag a. s. zal alhier een goedkoope trein 2de en 3de klasse aankomen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden. De trein kan hier 's morgens omstreeks 9.30 u. worden ver wacht en zal 's avonds 6.30 u. naar Zuidholland terugkeeren. In het Vaderland lezen wij in het verslag van de veiligheids-tentoonstelliug het volgende omtrent de schijf, uitgedacht door den 2de luit. der infanterie H. Pander Maat, waarvan wij inder tijd, toen dien officier nog alhier in garnizoen was, de beschrijving hebben gegeven. Wij hebben met belangstelling de inzendingen op 't gebied van het krijgswezen beschouwd en er ons in verheugd, te zien, dat verschillende mannen van naam op het gebied der militaire ingenieurskunst zich hebben uitgesloofd om mid delen te beramen tot voorkoming van ongelukken bij schietoefeningen. Hebben nu de heeren van de genie zich bij hun overpeinzingen tot taak gesteld om het vraagstuk op te lossen, zonder zich ver van hun eigen terrein te begeven, of was het inderdaad te verwachten, dat het laatste woord in deze gesproken zou worden door een vertegenwoordiger van hen, die bij voorkeur met het schietgeweer omgaan, wij weten het niet, maar ons, oud-schutters, schijnt het toe, dat niet aan de systemen-Hanckar, Kromhout e. a., de palm der overwinning toekomt, maar aan het systeem-H. Pander Maat, te Grave, waarbij het kwetsen of dooden van personen, met de observatie der schijven belast, onmogelijk is gemaakt, omdat de schijf zelve automatisch en op eiken verlangden afstand aangeeft waar zij getroffen werd. Deze inzending doet aan het ei van Columbus denken. De uitspraak van den Engelschen rechter Butt, in de zaak der aanvaring tusschen de „Prins Frederik" en dc „Marpessa", heeft ver wondering gewektmen zal dit beseffen als wij vermelden dat de reeders van de „Marpessa" vóór Zaterdag jl. aan de Maatschappij „Neder land" een voorstel deden, om, ten einde groote proceskosten te voorkomen, de helft van den gestelden eisch, vergoeding van schip en lading, te betalen, waarop door die Maatschappij, over tuigd van haar goed recht, niet werd ingegaan. Naar thans de „Amst. Ct". verneemt, zal de zaak te Amsterdam aan een onderzoek van den raad van tucht op de koopvaardijschepen wor den onderworpen, en zal de Maatschappij „Ne derland" in hooger beroep tegen het Engelsche vonnis komen. Brussel, 25 Juli. De Kamer heeft met 95 stemmen tegen 1 de overeenkomst van België met den Congo-staat aangenomen, betreffende het voorschot van 25 millioen franken. Publieke Vermakelijkheden, Vergaderingen, enz. Helder. Zondag 27 Juli. Tivoli 11de zomerconcert. Zondag 27 Juli. Tivolicoucert in den tuin. p Dinsdag 29 Juli. Vergadering Burgerkring „Harmonie". ADVERTENTIE N. Ontijdig bevallen van een levenloos kindje I. M. DE ROEVER, geb. van der Wal. Helder, 25 Juli 1890. zal op DINSDAG 5 AUGUSTUS 1890, 's namiddags 1 uur aan het Haven plein te Helder publiek verkoopen: een belangrijke partij als: 3 Vletten, 2 Geepzegens, 10 paar Hozen, divers Haringwant, Ansjoviswant, 3 nieuwe Zeebaarsfuiken, Kurken, Simmen, Botnetten, Rognetten, Rogbeug, Handkar, Taanketel en alles wat verder tot de kustvisscherij behoort. Nadere informatiën ten kantore van Notaris HATTINGA RAVEN voornoemd. zal publiek verkoopen te Egmond-Binnen, op WOENSDAGEN 13 AUGUSTUS 1890, bij opbod en combinatiën, en 20 AUGUSTUS d. a. v. bij eindtoewijzing, telkens des voor middags 10 uur, in de herberg „liet Hansje", van J. Pz. MooiJ: met Wildrijke jacht, genaamd „VOGELENWATER," gelegen te Egmond-Binnen, bestaande uit HUISMANSWONING, ERF. BOSCH. vrucht baar WEI- en BOUWLAND en DUIN, kadaster Sectie D, Nos. 54, Huis en Erf, groot 0.27.00 heet. 52 en 55, Weiland, w 26.77.00 53, Bosch en Bouwland,11.87.50 y en 56, Duin, 94.38.20 u samen groot 133.29.70 heet. Zoomede het reclit van beweiding van een gedeelte der Zeeduinen onder Egmond Binnen. Eigendom van den Heer P. MOOIJ Klzn. Te aanvaarden: Huis met bijbehooren 1 Mei 1891 en de Landerijen met Duin Kerstmis 1890. Uitvoerig bij biljetten. Informatiën geeft de Notaris, met de veiling belast. die het letterzettersvak wenscht te leeren, kan dadelijk geplaatst worden, aanvankelijk als loopjongen. AdresBureel dezer Courant. als model, voó? 3 kinderen, extra sterk en netjes afgewerkt, prijs f 8. flO.—f 13.en f 15. KOPPEN'S VERKOOPHUIS, Hoofdgracht. Magazijn van Amerik. artikelen. SCHULD, Bij ondergeteekende is verschenen: DOOR EIIGrEjlVr Roman van H. S C H O B E R T. 1 deel, 231 pag., prijs f 2. Voor LEESGEZELSCHAPPEN en BIBLIOTHEEKEN zeer aan te bevelen. Beider. J. IT. VAN HALEN. Snelpersdruk ran J. H. van Balen, lleMer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 6