schoener «Argus", wordt 1 Augustus op non-acti viteit gesteld, en in genoemde detacheering ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. H. J. F. Michelhoff. De schout-bij-nacht W. F. H. Craraer, met 16 Aug. bevorderd tot vice-admiraal, blijft belast met de waarneming der betrekking van directeur eu commandant der Marine te Amsterdam. Vrijdagavond vercenigde zich ten huize van den schout-bij-nacht Cramer tal van officieren en ambte naren uit de Directie te Amsterdam, teneinde ge meenschappelijk hun gelukwenschen aan dien vloot voogd aan te bieden bij gelegenheid van zijne be vordering tot vice-admiraal. Bij monde vnn den kapt. ter zee C. Ten Bosch werden deze gelukwen schen den vlootvoogd aangeboden, en nadat door hem aan allen hartelijk dank was betuigd, werd de eerste dronk door dien vlag-officier uitgebracht op Z. M. den Koning en diens Huis. Door Z. M. zijn, met 16 Augustus a. s., bevor derd tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee W. F. Blaauwtot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. H. Bernelot Moenstot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. F. van der Velden Erdbrink en tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst lste kl. Jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort. De adelborsten lste kl. Jhr. O. T. L. Holmberg de Becktelt, J. M. Jansen Eijken Sluiters, J. Wol- terbeek Muller en G. den Berger zullen 13 Sept. a. s. per Koningin Emma naar Oost-Indië vertrek ken als medegeleiders van het transport schepe lingen der Marine. Aan het practisch gedeelte van het eind-examen, 23 en 25 Juli gehouden voor de commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten, onder presidium van den gepens. vice-admiraal J. W. Bin- kes, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, hebben voldaan de adelborsten der 2de kl. lsteaf- deeling C. T. Steffelaar, M. Wijt, H. E. baron Van Asbeck, W. H. M De Fremery, G. Hoogenraad, W. Van Braam, P. Landweer, S. De Ranitz, W. Moent, J. D. Albarda, C. J. J De Neve, J. P. F. Pool, L. J. Moojen, L. G. Bouricius, J. F. Obbes, J. J. H. Commijs, B. W. Boissevain, J. Van der Valk, K. Lofvers, W. Bunge, K. F. Sluijs, C. E. H. Van Heijningen, H. J. Albarda, B. Schreuders, W. J. Tijl, P. J. Lucardie, K. W. Hartman, J. C. Raraondt, C. C. A. Last, F. K. Weber, Jhr. J. C. F. Von Mühlen, F. Dingemans, H. W. A. Brans, C. C. A. Van Burg, P. Kruijs, A. G. Boissevain, C. J. Creyghton en Jhr. J. O. E. Von Schmidt auf Aten stad t. De adelborsten der 2de kl. lste afd. voor de mariniers J. A. H. L. baron Melvill van Carnbce en H. Quispel hebben voldaan aan het practisch eind-examen en zijn met verlof vertrokken, in af wachting hunner benoeming tot 2den luit. der ma riniers. De administratieve dienst aan boord van Zr. Ms. monitor «Cerberus" zal 9 Aug. door den officier van adm. lste kl. J. Langereis worden: overgege ven aan den officier van adm. 2de kl. Baerts. Kerst- geu. officier is bestemd voor Oost-Indië en wordt daartoe met 26 Aug. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip lste kl. «Van Galen". De torpedoboot no. 1. te Hellevoetsluis wordt 1 Aug. a. s. buiten dienst gesteld en vervangen door de torpedoboot no. 2. De torpedoboot «Cycloop" en de torpedobooten no. 2 en 7, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. F. M. Van Gelsdorp en de luits. ter zee 2de kl. P. F. Van der Velden Erdbrink en L. N. De Bruyne, gaan daarna naar Amsterdam voor de ma noeuvres op de Zuiderzee. Onderwijs en Examens. Texel. Naar de „Tex. Ct." verneemt, is C. Dros, zoon van den heer A. Dros Az., alhier, geslaagd voor de Machinistenschool te Amster dam. De geslaagde was leerling aan de school met uitgebreid leerplan. Oosterend (Texel). De heer J. P. Bouma, onderwijzer bij de Rijks-normaallessen, heeft te 's Gravenhage acte voor de Fransche taal ver worven. Oudeschild (Texel). Indien de noodige middelen bijeengebracht kunnen worden, bestaat het voornemen om aan de schooljeugd, bij ge- de maatschappij. Gij zoudt echter gaarne zulk een man hebben niet waar Nu, ik zal er mij maar niet bezorgd over maken; ik hoop, dat ge u met mijn gebrek wel zult verzoenen/1 «Het verwondert mij maar," zeide zij vrien delijker, «dat gij in 't geheel geen lust in werken hebt, terwijl uw vader er niet buiten kon. Hij heeft gewerkt, niet waar?" «En hoe!" riep Siegmund uit. «Maar ik ben overtuigd, dat hij verheugd zou zijn, als hij zag, dat ik het niet behoef te doen." «Hechtte hij zoo weinig geloof aan de zegen va» den arbeid," antwoordde zij; «zou de arbeid hem ook geen zegen gebracht hebben? Maar wilt ge me niet eens naar uw geboor teplaats brengen, naar uw kwikzilverfabriek in Laiback. Het kan toch maar een paar uren van hier zijn." «Ik geloof van wel, nu die nieuwe spoor wegverbinding tot stand is gekomen. Maar wat een zotte wensch, om die rookerige, met allerlei benauwde dampen gevulde groeven te gaan zien. Als ik aan mijn vader denk, dan stel ik mij hem liever voor overal el ders, dan aan dat werk. Maar als gij het wenscht «Ja, ik verzoek er u om, Siegmund." «Maar daar zit ge nu al weer te bordu ren, vrouwtje!" Zij had geheel onwillekeurig haar werk weer opgenomen. Ongeduldig riep hij uit«Kom, laten wij wat gaan wandelen, dan gaat deze schoone morgen niet geheel voor u verloren." En vlug sprong hij uit zijn hangmat. (Wordt vervolgd.) legenheid van den roden verjaardag der Kroon prinses, een feestje te bereiden. Aangezien het verjaarfeest juist op Zondag komt, zal 't pretje voor de jeugd vermoedelijk een dag later worden gegeven. Alle vorige schoolfeesten lieten hier steeds de aangenaamste herinneringen achter. Schagen. Aan belanghebbenden wordt be kend gemaakt, dat met i Augustus a. s. de heffing van schoolgeld op de bewaarschool weder zal zijn als voorheen. Te beginnen met Maandag a. s. zal dus voor ieder kind, dat van 't betalen van schoolgeld niet is vrijgesteld, moeten worden voldaan to cents per week, bij vooruitbetaling te voldoen. Wat 't handwerksonderwijs betreft mej. Verneij stelt zich voor, dit te geven op den ouden voet en op de vroegere conditiën zoodat voor een kind beneden den leefijd van io jaren, dat slechts een uur per dag onderricht ontvangt, per week io cent wordt betaalden voor kinderen, die twee uren onderwijs genietep 15 of 20 cents, al naarmate zij den leeftijd van 10 jaren niet of wel hebben bereikt. Apeldoorn. Op den verjaardag van H.M. de Koningin zal weder ten Hove een kinder feest plaats vinden, waarvan de regeling weder opgedragen is aan den heer Okhuizen. Landbouw en Veeteelt. In den polder „de Vier Noorderkoggen" is de stand der te veld staande of reeds opgenomen gewassen ongunstig. De karwei en mosterd, liet meest verbouwde product, heeft door de vele regen en de weinige zon niet genoeg zaad ge zet; de eerste staat reeds aan hokken om ge- dorscht te worden, doch het goede droge weder laat zich wachten. Erwten en boonen staan zeer lang op stroo, doch de steeds voortbloeiende bloempjes zetten geen scheden, maar liggen doelloos op den grond, zoodat dit gewas bij den oogst vermoedelijk een schraal beschot zal opleveren. De uien en de jonge uitgezette koolplantjes, welke alle nogal veel water kunnen verdragen, staan vrij goed; voor de eerste is nog warmte noodig tot zetting van den bol. De vroege aardappel-oogst is vooral te Opper does en Oudendijk ruim geweest en bijna afge- loopen. Het late gewas zal slechte uitkomsten opleveren en hooge prijzen zullen voor een goeden aardappel worden besteed. Sedert het onweder en de regen van Donderdag 17 dezer zijn geheele akkers, welke toen nog groen en in bloei stonden, geheel zwart geworden en staan verdord door de elk jaar zoo gevreesde ziekte. Loopen de prijzen der gewassen hoog, dan zal dit den bouwboer nog wat ten goede komen, doch weinig is meer aan den lagen stand goed te maken. Morgen wordt te Haarlem eene keuring ge houden van merrien, afkomstig van den bekroon den hengst „Agamemnon". De heer E. van den Bosch, te Goes, deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de inter nationale tentoonstelling te Buenos Ayres Van de paarden der Nederlandsche inzending werd slechts één exemplaar bekroond, en wel de vierjarige merrie „Louisa", van den heer K. A. Meijer, te Warffum, die daarentegen den eersten prijs en ook den eereprijs verwierf. Van de inzendingen van het Nederl. Land bouw comité heeft de stier „Willem 1" van den heer Léon Magnée, kasteel Hom bij Roermond, een derden prijs behaald, terwijl van de koeien „Geertjes Arabi", van den heer J. v. d. Meer, te Beemster, een derden prijs verwierf. De eerste prijs en eereprijs voor den besten stier der melkrassen werd toegekend aan „Co- lumbus II", N. R. S. No. 1241, door den heer van den Bosch in Juni 1888 verzonden aan den inzender Estanislao Zeballos. De eerste- en eereprijs voor de beste melkkoe werd door de koe „Schrille" behaald, gefokt door Charles de Decker, te Knesselaere (Belgié). Bij den verkoop na de tentoonstelling werden over het algemeen goede prijzen bedongen. De firma wed. J. C. Massee Zn., te Goes, behaalde een tweeden prijs voor een meelmolen en een derden prijs voor een rosmolen. Kunst- en Letternieuws. St. Maarten. Zondagavond werd door de Zangvereeniging «Kunst en Vriendschap" alhier een onderlinge wedstrijd gehouden. De werkende leden waren bij loting in 5 kwartetten verdeeld die, geheel op zich zelf staande, in mede bij loting aangewezen volgorde, het door den direc teur J. H. Borstlap opgegeven lied zongen, geti teld «Lenteklacht" door J. Kreipl. Als leden van beoordeeling waren uitgenoo- digd de heeren Bijpost en Meijer Drees van Harenkarspel en P. Stadt van Schagerbrug, die deze taak met de meeste bereidwilligheid ver vulden. Prijzen waren hierbij niet uitgeloofdhet doel van dezen wedstrijd in miniatuur was de leden tot zelfstandige studie op te wekken en wij gelooven dat dit doel tot op zekere hoogte is bereikt. Verder vulde „Kunst en Vriendschap" den avond aan door het zingen van een viertal koor liederen. Daarna werd op vereerend verzoek door den heer Stadt nog een paar solo's, getiteld «Mijne Moedertaal" en „Het ijsvermaak op het IJ", en door Mej. Kieft „de Visschersbruid" voorgedragen. Van Jan Holland zal in dit najaar een nieuw werk verschijnen, getiteld„Het smeult. Moeten wij wachten, totdat de vlam uitslaat Het han delt over de sociale kwestie. Van de hand van den heer C. Croll is ver schenen eene brochure, getiteld „Ter toelichting van mijn uittreden uit de sociaal-democratische partij". (Een vraag van Staatsrecht mede). Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. kerk te Noordzijpe: Zondag 3 Augustus, vm. 9.30, Schagerbrug, ds. van Kluijve. Herv. kerk te Zuidzijpe Zondag 3 Augustus, n.m. 1.30, Burgerbrug, ds. van Kluijve. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 3 Augustus, vm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 3 Augustus, vm. 9 uur St. Maarten, ds. Mtlhring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 3 Augustus, ji.m. 1,30, ds. Zegers, pred. te Koedijk. Noord- en Zuidzijpe. 3 Aug., ds. v. Kluyve, Schagerbrug vm., Bur gerbrug nam. xo Aug., ds. Fetter, Schagerbrug nam., Bur gerbrug voorm. Huisduinen. 10 Aug., ds. Hobus, voorm. Wieringen. 3 Aug ds. Pareau, Hipp. voorm., de Oev. nam. 10 Aug., ds. Bommezijn, Oostl. voorm.. Hipp. nam. De Alg. Synode der Ned. Herv. kerk heeft in hare zesde zitting o. a. eene toelage verleend aan de navolgende gemeenten Heemskerk f 100, Wijk aan Zee en Duin f 100, Castricum f 80, Petten f 50 en Watergang f 50. Eenigenburg. Daar bij den Kerkeraad alhier nog geen officieel bericht is ingekomen dat de heer R. Hazelhoff te Blijham het beroep naar deze gemeente al of niet heeft aangenomen wordt, wijl de daarvoor bepaalde tijd reeds verstreken is, geacht, dat ZEW. voor het beroep naar Eenigenburg heeft bedankt. Buitenland. Engeland. De vergadering van de Ver- eeniging van koopvaardijmatrozen en vertegen woordigers derReeders-Vereeniging, die Zaterdag te Newcastle zou worden gehouden, heeft niet plaats gehad. De Deensche matrozen, die de noordelijke havens van Engeland bevaren, heb ben zich volkomen tevreden verklaard met hunne positie en verzekeren, dat er feitelijk geen de minste werkstaking in Denemarken heerscht. Generaal Joubert is te Southampton per stoom schip „Athenian" aangekomen. Hij zal eenige weken in Engeland vertoeven en hoopt dan aan Nederland een bezoek te brengen. De generaal is vergezeld van zijne echtgenoote, van den heer J. Hendriks, oud-gezagvoerder van de „Prins Hendrik" der Stoomv.-Maatschappij „Nederland" als particulier secretaris, en van den heer J. H. Janson Jzn. Duitschland. Van bijzondere zijde wordt ge meld, dat jl. Zaterdag tusschen Duitschland en den Congo-staat een verdrag is geteekend, waar bij wordt geregeld de uitlevering van misdadi gers en de gerechtelijke hulp in strafzaken, in het Afrikaansch gebied, dat onder bescherming van Duitschland staat. Keizer Wilhelm is gisterenmiddag te half een in goeden welstand te Wilhelmshaven aangekomen. Beieren. Het rijtuig van den prins-regent kwam jl. Zondagavond in botsing met de stoom tram uit Nymphenburg. De prins-regent werd uit het rijtuig geslingerd, maar bleef geheel on gedeerd. Zijn adjudant werd licht gekwetst. Oostenrijk. De Keizerin en haar dochter Valerie zijn te Weenen, toen de paarden ophol dreigden te gaan, uit het rijtuig gesprongen. Beiden bleven ongedeerd. Armenië. Een ooggetuige meldt aan de Daily News vele bijzonderheden over de standjes te Erzeroum. Terwijl een groote menigte Arme niërs op het kerkhof was vereenigd, om een protest tegen het onderzoeken van de kerk door de Turksche autoriteiten op te stellen, kwam een detachement soldaten hen verjagen. Er ontstond een twist, waarbij een soldaat werd gewond. De soldaten kregen toen bevel te vuren en de slachting op de ongewapende Ar meniërs begon. Inmiddels kwam het Turksche volk op de been, viel de Armeniërs in de straten aan, drong hun huizen binnen en vernielde alles. Het Britsche consulaat werd ook met steenen gebombardeerd, zoodat de consul en zijn familie, die juist een feest ten bate van de arme Arme niërs zouden geven, op zolder of in kelder een schuilplaats zochten. De Perzische consul en de Amerikaansche zen delingen brachten de vluchtende Armeniërs in hun huizen in veiligheid. Aan een aantal vluchtelingen, die zich in een tuin hadden op gesloten, werd door de Turksche soldaten be scherming en een geleide naar hun woningen toegezegd. Nauwelijks waren zij echter versche nen, of de Turksche soldaten vielen hen aan en doodden velen hunner. De ooggetuige zegt, dat het vreeselijk was den volgenden dag de vrouwen en kinderen naar hun dooden te zien zoeken. Er werden 40 menschen gedood en 350 gewond, waarvan vele aan hun wonden bezweken. Argentijnsche Republiék. Een telegram uit Buenos-Ayres van jl. Zaterdag meldtEen omwenteling is hier uitgebroken, tengevolge van opstand der soldaten. In de straten wordt ge schoten; alle winkels zijn gesloten. Op aanstoken hunner officieren kwamen de soldaten van het alhier in garnizoen liggende 10de regiment in verzet tegen de Regeering. De plaatselijke overheden en het centraal bestuur namen onmiddellijk krachtige maatregelen om den opstand te bedwingen en te trachten, met hulp der politie de oproerlingen te isoleeren. De opstand heeft een bijna algemeen karakter en de insurgenten zijn meester in hun kantonnement. De Regeering heeft Buenos-Ayres in staat van beleg verklaard. Men vreest, dat de opstand groote uitbreiding zal verkrijgen. De beurs en de banken zijn gesloten. Aan verschillende berichten is nog het volgende ontleend Een bataljon is tot de opstandelingen overge- loopen. Het volk trekt partij voor den opstand, die tot de andere provinciën overslaat. Degou- vernementeele autoriteiten wenschen te onder handelen. Ernstige gêvechten worden geleverd tusschen de troepen en de aanhangers van het gouverne ment. Vele personen werden gedood. De op standelingen trokken naar de plaats, waar het paleis van den President en het stadhuis staan. De zaken staan stil. Alle verkeer met Peru en Bolivia is gestoord. Te Santa Fé werden schepen in de haven geplunderd. Te Formosa verbroe derden de soldaten zich met de burgers. Een voorloopig gouvernement is uitgeroepen. De opstandelingen zijn goed voorzien van munitie en schijnen over groote hulpmiddelen te beschikken. Zij toonen groote volharding en worden met veel bekwaamheid aangevoerd. Het is zeker, dat zij veel sypathie vinden bij de troepen, die hen moeten bestrijden. De gouverneur van Buenos-Ayres is ernstig gewond. De opstandelingen bevrijdden generaal Campas, die tengevolge van de ontdekking van het complot onlangs was gevangen genomen. De President is gevlucht naar San Martin of naar Rosario. Het hoofd der politie is gewond, en de minister van oorlog is volgens de eene lezing gewond en volgens een andere lezing gedood. Gemengd nieuws. Opmeer. Jl. Donderdagmorgen omstreeks 3 uur ontdekte men brand in den manufactuur winkel, staande op de hoek van de dichtbebouwde Breestraat en toebehoorende aan A. E. alhier. Niemand was in het brandende perceel; de eige naar was den vorigen morgen naar elders ver trokken. De deur werd opengeloopen, doch rook en vlammen verhinderden reeds iets te redden. Dank zij de flinke houding der spuitgasten en de goede werking der spuiten bleef de brand beperkt tot dit eene gebouw, niettegenstaande de meubelwinkel van G. D. vlak naast en het huis bewoond door R. op korten afstand van de afgebrande woning zijn gelegen. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Amsterdam. Er is in de zaak der ver giftiging van freule Smissaert een hoogst belang rijke ontdekking gedaan. De justitie heeft bij alle handelaren in verf waren en drogisten het portret van Aafke Kuypers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer H. Zirschky, Lange Leidschedwarstraat 47. Deze herkende zonder aarzelen iu het hem vertoonde portret, dat van eene dame, die in Mei jl. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht ('/.o kilogram). In den winkel was op dat oogenblik ook aanwezig de heer A. Zirschky, een neet van den winkelier, die eveneens onmid dellijk het portret herkende. Bij den aankoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer H. Zirschky, meenende dat zinkwit wel niet voor eenig ander doel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg of er geen olie bij noodig was. De dame antwoordde ont kennend. Nadat beide heeren Zirschky door den rech ter van instructie waren gehoord, zijn zij Don derdagavond jl. bij de verdachte in de cel ge bracht. Pertinent en dadelijk herkenden beiden ook nu Aafke Kuvpers als de vrouw die in den winkel het zinkwit zich had aangeschaft. „God, dat is valsch, dat is valsch", zei de verdachte, overigens vrij onverschillig de zaak opnemende. Zij toonde eenige voldoening toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mantel niet her kenden als een kleedingstuk' dat de verdachte dien avond zou hebben gedragen, 't Moet echter reeds zijn gebleken dat die mantel 11a Mei jl. is gekocht. Haar aangeboden rechtskundige bijstand is door Aafke Kuypers tot dusverre geweigerd. We kunnen hier bijvoegen dat ook de vrouw van H. Zirschky bij den aankoop in den win kel was. Zij is echter sedert eenige dagen bedlegerig en niet in staat nu reeds verklaringen af te leggen. Bijna onmiddellijk na deze hoogst belangrijke ontdekking is de justitie in kennis gesteld van een tweede vermoeden tegen Mej. Kuypers. Ongeveer anderhalf jaar geleden overleed tame lijk plotseling de wed. K., wonende aan de Baarsjes, welke ógjarige vrouw, als gewezen min van de familie Smissaert, bij de twee gezusters Wilhelmina (de overledene) en Lucie die, gelijk wij reeds mededeelden, afzonderlijk, doch beiden in de Tesselschadestraat woonden dik wijls overhuis kwam. Eenige keeren in de maand (zij genoot ook een klein maandgeld van de dames) kwam zij beurtelings bij de zusters koffie drinken. In Februari van het vorige jaar was de dochter van vrouw K., te wier huize zij woonde, bevallen, waarom de bezoeken aan de freules gedurende eenigen tijd gestaakt werden. Nog was de kraamvrouw niet hersteld of vrouw K. ontving, namens freule Wilhelmina (wonende ten huize van Mej. Kuypers), de uitnoodiging om op een aangegeven dag, in plaats van bij hare zuster Lucie, bij haar, Wilhelmina, te komen koffiedrinken. Aan die uitnoodiging durfde de oude vronw, die, evenals zoovelen, welke met mej. Kuypers in aanraking kwamen, zich tegen den krachtigen wil van deze dame niet gaarne verzette, geen weerstand bieden, hoewel zij om het gure weer en omdat zij nog niet goed in het huis van haar dochter gemist kon worden, liever geweigerd had. Zij ging er dus heen. Toen de oude vrouw iets vroeger dan gewoonlijk in haar woning terugkeerde, voelde zij zich zeer onwel. Hevige buikpijn, gepaard met looze brakingen, volgden, de vrouw bleef bedlegerig en stierf 9 dagen later. Als oorzaak van den dood werd door den dokter bronchitis opgegeven. Het tamelijk onverwachte afsterven van de vrij krasse en in den regel niet ongezonde vrouw en de verschijnselen van haar ziekte hadden 2ulk een diepen indruk op de dochter gemaakt, dat deze, toen zij het verhaal van het overlijden van freule Wilhelmina in de courant las, tot nadenken werd gebracht, getroffen door enkele overeenko mende bijzonderheden. De vrouw hield haar vermoeden eenige dagen onder zich, doch hoe meer zij over de zaak nadacht en hoe meer zij zich herinner.de, dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2