HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 92. Vrijdag 1 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. ,Ed deoeepereert nimmerI' Jan Pieterts. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag «n Zaterdag. Abonnementsprijs per kwnrtaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. wet t bniten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 80 csnt, elke regel meer 6 cent. BJj abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3, Mededeeliugen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 31 Juli. De Regeering heeft het verslag van de Tweede Kamer beantwoord over het wetsontwerp, hou- j dende bepalingen tot voorkoming van aanvaring 1 of aandrijving op de openbare wateren in het j Rijk, die voor de scheepvaart openstaan. De Reg. deelt mede, dat de krachtens dit (tot wet verheven) ontwerp te regelen onderwerpen zich 1 zullen bepalen tot de te voeren seinen en te j geven signalen, zoowel in het algemeen als bij 1 nacht en in geval van mist, het uitwijken en het I verminderen van de vaartsnelheid, alles in hoofd zaak overeenkomstig de bepalingen van 1875 en 1878. Deze voorschriften zullen ook gelden voor kleinere wateren. Het criterium voor de toe passelijkheid op eenig water zal echter niet zijn of zich soms een vaartuigje beweegt in een tocht sloot of boezemvaart, maar of het openbaar water voor de scheepvaart openstaat. In het wezen der zaak is dit ook thans het geval krachtens i besluit van 13 Juni 1875. De Regeering deelt de meening van die leden, die goedkeurden, dat de te geven algemeenc voorschriften door lagere autoriteiten, waar dit wegens plaatselijke behoeften noodig is, kunnen worden aangevuld. Art. 2 kent evenwel aan de waterschappen geen bevoegdheid toe, welke zij thans niet hebben, maar verklaart alleen, dat, zoo zij de bevoegdheid hebben om keuren te maken, deze ook zullen mogen strekken tot voorkoming van aanvaring of aandrijving, mits de bepalingen niet in strijd zijn met den maat regel door den Koning uitgevaardigd. De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer ingezonden het verslag der commissie van inspectie over de Kon. Mil. Academie. Ook deze commissie sluit zich aan bij het stellig ongunstige oordeel, door velen harer voor gangsters over de eerste afdeeling der krijgsschool geveld. Die inrichting onttrekt arbeidskrachten aan de Academie en officieren aan den dienst bij den troep, na ze eerst zonder voldoende ge oefendheid daarbij gebracht te hebben. Zij brengt pasbenoemde officieren voortdurehd in aanraking met cadetten en werkt daardoor een gemeen zaamheid in de hand, die ongunstigen invloed op de krijgstucht moet uitoefenen. De vroegere programma's van studiën werden ook in dit cursusjaar gevolgd en bleven goed voldoen. Bij herhaald en onverwacht bezoek aan de 1 klassen van het iste en 2de studiejaar verkreeg de commissie een alleszins gunstigen indruk van het gehalte van het onderwijs, dat de cadetten genieten, en van de toewijding, waarmede het door de verschillende leeraars gegeven wordt. Zij is echter tevens van oordeel, dat, meer dan Feuilleton Tan de Helderiche- en Nienwedieper Courant. 17) EEN TROETELKIND TAN HET GELUK. Roman van F. VON KAPFF E8SENTHER. Zij pakte haar werk bij elkaar en maakte zich gereed om uit te gaan maar het duurde nog een poosje, eer zij gingen, want Siegmund was juist weer op den inval gekomen, om haar kleed en hoed met frissche rozen op te sieren, om zich dan als een kind over hare bekoorlijke verschijning te verheu gen. Hoe goed was hij toch om haar de kleine on- aangenaamheden van daar straks nu niet te laten ontgelden. En toch hoe gaarne zou zij hem aan andere bezigheden hebben gezien, dan aan zulke beuze lingen. Zij deden een lange wandeling langs het strand, i waarbij Siegmund van zijne ouders vertelde. Toen zij thuis kwamen, vonden zij daar brieven uit Wee- 1 nen. Papa Baumgiirtner had er een manuscript bij ingesloten, met verzoek aan zijn schoonzoon, dit eens over te lezen. Het was hem ter inzage ge- i zonden, met verzoek het uit te geven. «Drommels, het is heel slecht geschreven," meende l Siegmund mistroostig. Deze kleinigheid was hem reeds te veel. «Ik zal het u na tafel voorlezen," zeideEdwina. 1 En met klimmend ongeduld zag zij toe, hoe Sieg mund weer met het eten talmde. Zonder veel te eten, kon hij uren lang aan tafel blijven zitten in half liggende houding dan zijn wijn opdrinkende, waarvan altijd de zeldzaamste en kostbaarste soor ten op tafel moesten zijn. Eindelijk lazen zij samen het manuscript over. 1 Siegmund stelde er nog al belang in en liet zelfs thans geschiedt, gebruik gemaakt moet worden van de litographie, om het maken van aantee- keningen voor de cadetten te bekorten en zoo doende tijd te winnen tot meer repetitifin dan thans kunnen worden gehouden. De „Staatscourant" no. 176 bevat de wet van 17 Juli, ter goedkeuring van de op 28 April I890 te Parijs uitgewisselde verklaring omtrent de bevoegdheid van den scheidsrechter in het geschil nopens de grensscheiding tusschen Suri name en Fransch-Guyana. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de districten Utrecht en Arnhem zijn de heeren A. L. W. SEYFFARDT en W. ROOSEBOOM weder herkozende heer Seyffardt met 1045 van de 1060 geldige stemmen (47 waren in blanco) en de heer Rooseboom met 555 van de 600 geldige stemmen, tegen 60 op den heer Tindal, 29 op den heer Moll en 28 blanco. Binnenlandsch nieuws. Texel. Jl. Maandagmiddag is alhier de aan gekondigde vliegerwedstrijd, door den heer Joh. Eelman, directeur der brandwaarborgmaat schappij ,,'t Algemeen Belang", ontworpen, op het hoogste punt van het eiland, boven verwachting geslaagd. Wind en weer werkten uitnemend mede. Fraaie en nuttige prijzen waren uitge loofd. Door 28 knapen werd aan den kamp strijd deelgenomen. De uitslag was als volgt Voor hoogdoor Adr. Bruin, Jan Jac. van Wessem, Nic. Lap, Joh. Jac. de Groen, Adr. Lap en Jac. Rab. Voor stille standJan Boon, G. Klazinga en J. W. Zijm. Voor mooiG. J. Moojen, P. Langeveld, D. Geus, M. Langeveld en J. G. Zoetelief. Voor grappigK. Boon. Anna Paulowna, 30 Juli. Jl. Maandag avond vergaderde de kiesvereeniging „Algemeen Belang", tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter, de heer van den Berg, bracht hulde aan het afgetreden en vertrokken raadslid, den heer Perk, en sprak zijn vertrouwen uit, dat men bij de keuze van een nieuw lid geen persoonlijke neigingen of symphathiün den doorslag zou laten geven, maar in de eerste plaats zou letten op het algemeen belang. Na mens het bestuur betoogde hij verder de wen- schelijkheid van de vertegenwoordiging der verschillende deelen der gemeente in de ge meenteraad, hetgeen in beginsel geenerlei tegen spraak ondervond. Als candidaten werden vervolgens genoemd: de HH. L. Metzelaar, D. Kaan Dz., C. Blom, J. Smit Kz., C. Waiboer Rz., C. de Mazure en G. van Mullem. De HH. Kaan en Metzelaar bedankten achtereenvolgens voor de candidatuur, omdat 't hun gewenscht voorkwam, iemand uit het Westdeel te kiezen. Ook de heer C. Blom bedankte. De meeste zijn sigaar uitgaan. Natuurlijk werd bet echter te laat om het nog heden terug te zenden, zooals papa verlangd had. «Papa zelf is ook zoo precies niet," troostte Siegmund zich, «hij zal het zeker nog wel wat laten liggen. Edwina zweeg. Siegmund maakte plannen om uaar Venetië, Fiume en Lusina te gaan en hij zou zeker de ver velende kwikzilverfabrieken hebben vergeten, als Edwina hem er niet aan herinnerd had. In Venetië hadden zij eenige schoone (lagen doorgebrachtin Fiume hielden zij zich niet op, omdat Siegmund de haven niet merkwaardig genoeg vond en Lusina werd ook maar gepasseerd, omdat de restaurants en de hotels daar te alledaagsch waren. Nu bracht Edwina de kwikzilverfabrieken op liet tapijt. Zij reisden naar Laibach en gingen van daar naar het doel van hun tocht. In de beste luim kwamen zij nu bij de uitgestrekte fabrieksovens aan. Een paar groote schoorsteenen wierpen dikke, zwarte rookwolken tegen de blauwe hemel uit. «Precies zoo zag het er vóór tieu jaren ook uit," zeide Siegmund, «alleen eenige smederijen minder dus ook minder rook, roet en vuil." «De zaken zijn dus vooruitgegaan?" vroeg Ed wina. «Ja zeker," antwoordde hij. «Uit rozen komen nieuwe knoppen, en uit fabrieken nieuwe smede rijen, als zij zich ontwikkelen." Hij voerde Edwina nu naar het kanfoor van den directeur, dat zich nog altijd op de plaats bevond, waar het reeds voor jaren stond. Siegmund liet zich bij den directeur aandienen, die den hoofd aandeelhouder dadelijk ontving. Hij was nog een jong man, nauwelijks vier en dertig jaren oud en met een aangenaam voorkomen. Hij was nogal kort aangebonden en scheen door dit bezoek weinig gesticht. Hoffelijk, maar zeer verstaanbaar maakte hij Siegmund duidelijk, dat de heeren aandeelhou- stemmen kregen vervolgens de HH. C. Waiboer Rz. en de Mazure, waaruit bij eindstemming de heer C. Waiboer Rz. verkozen werd. Vervolgens bracht de voorzitter nogmaals de straatverlichting ter sprake en hij stelde namens het bestuur voor, eene commissie van 3 leden te benoemen om een grondig onderzoek in te stellen naar de punten, welke allernoodzakelijkst verlichting behoeven en naar de kosten, daartoe vereischt. Dit rapport zal in de vergadering, welke einde Augustus of begin September zal gehouden worden, ter tafel komen, om alsdan tot een beslissing te geraken. De vergadering vereenigde zich hiermede en benoemde tot leden der commissie de HH. G. H. Geerligs, 1'. Wilms en W. Wissekerke, welke zich die keuze lieten welgevallen. Ten slotte noodigde de voorzitter allen uit, trouw ter stembus op te komen en zich te houden aan den candidaat der vereeniging, gedachtig aan de leuze: Eendracht maakt macht. Bovenkarspel. Tot stationschef alhier is, in plaats van wijlen den heer W. C. Verbrugh, benoemd de heer D. van Wichen, agent bij het bestelkantoor Plantage te Amsterdam. Barsingerhorn. Door den Raad dezer gemeente is tot geneeskundige benoemd de heer J. Schouten, arts te Utrecht. Heiloo. Aan de jl. Maandag alhier gehou den harddraverij werd door 10 paarden deel genomen. De prijs, een regulateur, werd gewon nen door het paard van den heer J. Frans j de iste premie, een barometer, door dat van den heer P. Grootde 2de premie, een zweep, door dat van den heer A. de Waard. Enkhuizen. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad alhier moet her stemd worden tusschen de heeren S. Schuijt Pz. (lib.k die 110, en dr. A. H. A. van Roojen (lib.)fc die 70 stemmen verkreeg. Op den heer H. H. Köster (kath.) waren 51 van de 232 gel dige stemmen uitgebracht. Krommenie. Van particuliere zijde be richt men dat de burgemeester dezer gemeente zijn ontslag heeft ingediend. De reden hiervan is te zoeken in de omstandigheid, dat de heer Albert Schut in de laatste Gemeenteraadsverga dering de uitdrukking bezigde „Burgemeester en wethouders hebben zich m. i. tegenover den brandraad onbeleefd gedragen". Toen de heer Schut, ondanks het verzoek van den burgemees ter, weigerde het woord „onbeleefd" terug te nemen, deelde de burgemeester mede, dat hij zijn ambt zou neerleggen. Marine en Leger. Met den 9den Augustus n. s. wordtlo. de luit. ter zee 1ste kl. P. H. Prager, onder eervolle ont heffing van het door hem gevoerde hevel over Zr. Mr. instructiebrik «Castor", op nou-activ. gebracht; 2o. de luit. ter zee 1ste kl. J. M. Steers tijdelijk geplaatst in de rol Zr. Ms. opleidingschip «Admi raal Van Wassenacr" en belast met het bevel over eerstgenoemde instructiebrik. ders zich alleen te houden hadden aan de jaarlijk- sche rekeningen en verslagen, daar zij van het werk zelf toch geen verstand hadden. «Zeer terecht aangemerkt, waarde heer directeur," antwoordde Siegmund vroolijk. Met een schelmschen blik scheen hij tot Edwina te zeggen: Dat heb je nu voor je sentimeuteele nei gingen «Mijne vrouw is zeer verlangend, den toestand te leeren kennen, waarin mijn vader geleefd en ge werkt heeft," wendde Siegmund zich tot den direc teur en deze was dadelijk bereid, zijne gasten het werk te laten zienmen kon echter duidelijk be merken, hoe ongaarne de man zijn bureau verliet. De fabriek bestond uit een groote, hooge oven en een laboratorium, waaruit de kwikzilverertsen werden gewonnen en gezuiverd. De directeur legde alles uit, hoewel op afgemeten wijze eu Edwina moest in stilte bekennen, dat zulk een bezigheid haar echtgenoot geen belang zou inboezemen. Over één punt maakte Siegmund zich nogal warm. Het was over de verschillende middelen, die moesten dienen om de gezondheid der arbeiders niet te laten lijden van al de vergiftige dampen. «Ach, die arme mensehenriep hij vol deelne ming uit, «het is immers toch al treurig genoeg, dat zij dan ook nog een ziekte oploopen De duivel hale al die kwikzilverfabrieken 1" «Maar de winsten," merkte de directeur droog aan, «denk toch aan de winst, die men er van trektBovendien worden onze arbeiders goed be taald en hier goed verzorgd." En hij toonde aan, dat de sterfte onder de arbeiders tamelijk -gering was. Gemiddeld werd ieder arbeider ongeveer acht en dertig jaar oud. «Dat is hemeltergend riep Siegmund gevoel vol uit. «Op dezen leeftijd moest een arbeider nog in de kracht van zijn leven zijn!" De directeur bleef echter heel kalm. Hij her haalde slechts de woorden «Maar de winsten Door Z. M. zijn, met ingang van 2 Aug. a. s., benoemd: a. tot adelb. 1ste kl. bij de zeemacht, de adelb. 2de kl. 1ste afd. bij het Kon. Instituut v. d. Marine alhier: O. T. Steffelaar, W. van Braam, W. Moens, P. Landweer, H. E. Baron van Asbeck, M. Wijt, G. Hoogenraad, C. J. J. de Neve, J. J. H. Commijs, J. P. F. Pool, W. H. M. De Fre- mery, K. F. Sluijs, R. W. Boissevain, L. J. Moojen, B. Schreuders, J. F. Obbes, C. E. H. van Heij- ningen, J. D. Albarda, S. De Ranitz, L. G. Bou- ricius, F. K. Weber, C. C. A. van Burg, H. J. Albarda, C'. J. Canters, A. G. Boissevain, C. C. A. Last, K. Lofvera, J. van der Valk, J. 2£. Ramondt, R. W. Hartman, W. Bunge, R. L. Dijkhuis, F. Dingeraans, II. W. A. Brans, T. J. Creyghton, Jhr. J. O. E. von Schmidt auf Altenstadt, C. N. de Kruyff, Jhr. J. C. F. von Mühlen, W. J. Tijl, P. Kruijs, P. J. Lucardie en E. Rakderb. tot 2de luit. bij het korps mariniers, (le adelb. 2(lc kl. Iste afd. bij gemeld Instituut: H. Quispel en J. A. H. L. Baron Melvill van Carnbée. Bij beschikking van den minister van Marine zijn, in volgorde naar de kundigheden bij het exa men, met ingang van 1 September a. s. benoemd tot adspirant-adrainistrateur bij de opleiding alhier, de jongelieden T. Akkerman, T. H. H. Bodde, J. G. Grusckke, J. M. Grullemans, D. Peereboom Voller en J. H. Ruygrok. Departement van Marine in Oost-Indië. Be noemd Tijdelijk hoven de formatie, tot 3den opz. voor het vak van scheepsbouw bij het Marine-etabl. te Soerabaja, de commandeur voor dat vak bij ge noemde inrichting J. Jungbacker; tot laten stuurm. bij de Gouv.-Marine, de 2de stuurman C. Maas. De miuister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens een ontvangen bericht van den commandeerenden officier van Zr. Ms. stoomschip «Somraelsdijk", kruisende in de Noordzee, eene reddingboei van dien bodem is verloren geraakt op 54° 28 min. NBr. en 3° 15 min. OL., zoodat het ontmoeten van dit voorwerp geene aanleiding tot bezorgdheid behoeft te geven. Omtrent de schietschijf van den heer Pander Maat zegt de heer N. P. Kapteijn in het «N. v. d. D." Ten slotte nog een opmerking over -de schijven en schijlinrïch.tingen op galerij en achterzaal. Pri mo de stalen schietschijf van den heer Pander Maat. Als ex-tirailleur 1ste kl. kom ik op tegen deze inrichting. De schijf bestaat uit verscheidene stukken vrij zware stanlplaathoofd, voeten, links en rechts van den romp kunnen (le deelen achter waarts draaien, als er een kogel tegen komt en zich onmiddellijk weer herstellen. Daardoor wordt een observatiepost onnoodig cn voorkomt men alle ongelukken bij het schijfschieten, zegt de uitvinder. Wie zegt mij nu waar de kogel zit na elk schot? Het omslaan van een onderdeel misschien En hoe dan als hij in de verticale lijn door 't hart gaat Ik heb het niet beproefd, noch nagerekend, maar naar gis heeft een raakschot op minder dan 3 a 4 cM. ter weerszijde van de verticale as hoe genaamd geen uitwerking op de zware plaat, omdat het trangheidsmomeut daarvan te groot is. Het onderwijs in het schijfschieten is er zeker niet mede gebaat. Ontevreden nam Siegmund den arm zijner vrouw en liep verder. Edwina vleide zich zacht tegen hem aanzij was tevreden. «Is de oude Hofer nog altijd hier?" vroeg Sieg mund nu aan den directeur. «Ja, de 011de Hofer is nog hier," antwoordde deze. Siegmund straalde van genoegen. «Zoo, dat verheugt mijHij speelde met mij, toen ik nog een kind was." Zij waren inmiddels op het bureau teruggekeerd. En daar zat hij, die oude boekhouder Hofer, een vriendelijk man met zilverachtig haar en met een lief, goedig gelaat. «Wat nu, Siegibegroette hij den hoofdaan deelhouder, eveneens verheugd. «Daar zit die oude Hofer nog altijd op zijn zelfde plaats." Gedurende al die jaren was Hofer niet verder geweest dan Leibach. Hij wa9 vrijgezel, en had ook geene familiebetrekkingen, die hem aan lokten oin een9 een reisje te gaan doen. «Maar mijn God, dat is toch treurigmeende Siegmund. «En waarom, Siege Mijnheer von West wil ik zeggen wij leven hier zeer vergenoegd," ver zekerde de oude. «Wij hebben hier een gezellig klubje. Wij hebben hier ons tarokspel, ons bier met ijs, onze overdekte kegelbaanmijn kostvrouw kookt heel goed en het is hier werkelijk nog zoo kwaad niet." Een flinke, jonge man, die tot nog toe zwijgend aan een anderen lessenaar had gezeten, keek nu op. Hij was de secretaris van de fabriek. «Ach, mijnheer West," riep hij met een zucht uit, «niet ieder bezit de gave zich gelukkig te kun nen gevoelen door een partijtje kegel of tarok. Het is hier vervelend, vreeselijk vervelend. Ik ben in Weenen op de Polytechnische school geweest en was vlijtig, dat durf ik gerust zeggen heb echter nog al van het leven genoten, bezocht de schouw- j

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1