J. SCHAKER. - KLEEDERMAKERIJ. W. V. BRUINVIS. G. VAN MULLEM, KIBZESRSr G. VAN MULLEM, Magazijn „De Concurrent". EAU DE COLOGNE, J. VAN WILLIGEN. Koppen's Verkoophuis. C. KOPPEN, De hypotheekbankvoor Nederland RIETEN GQRQIJHEN worden het goedkoopst, spoedigst en netst afgeleverd door D. Koppen Gz., Zuidstraat. DIT DE HAND TE KOOP: SLAGERIJ, A. J. DE JONGH. Om plaats te maken voor het Najaarsgoed, zullen alle HEEREN-, JONGEHEEREN- en KINDER-PAKKEN en PAKJES worden opgeruimd. Zeer goedkoop zijn de prijzen, naar evenredigheid der kwaliteit. Daar ook de KLEEDER- MAKERIJ ziek dagelijks uit breidt, is er in LAKEN, BUKSKING-, KAMGAREN en FANTASIE-STOFFEN altijd zeer groote voorraad. De GOEDEREN worden in korten tijd onder guarantie geleverd. J. SCHAGER. gekomen, waren daar 4 Europeanen aan dezelfde ziekte overleden, zoodat er vrees voor cholera begon te ontstaan en de generaal bij het ver nemen dier ongunstige berichten bevel gaf on middellijk naar Edi te komen. Het geleden verlies bestond intusschen slechts uit 3 gewonden. Te Edi bezweken nog 2 fuseliers aan de ziekte, welke nu gelukkig als geweken kan beschouwd worden. Het eigenlijke doel van den tocht werd dus niet bereikt, doch Bagoh de Kedei, waar een massa peper lag, in brand gestoken. Den 2isten zijn de troepen weer uitgerukt om de Perlakkers uit de heuvels bij Pedawa Ponton te verdrijven. Ook hier hielden de Atjehers geen standhet grootste gedeelte was al afgetrokken en de rest nam op de nadering onzer troepen al vurende de vlucht. Het was een zeer ver moeiende tocht, want de soldaten waren eerst 's avonds ten 7 uur terug, doch de verliezen 1 doode en 2 gewonden waren onbeteekenend. De vijand liet 3 lijken in een benting achter. Gemengd nieuws. Amsterdam. Een jongen, die jl. Dinsdag avond in den tuin van de melkerij in 't Von delpark op den schommel wilde, maar daar niet spoedig genoeg naar zijn zin op kon, wierp een brandenden lucifer naar het zomerkleedje van een twaalfjarig meisje, dat hem voor was, waar door haar kleedje plotseling in vollen vlam stond. Het arme kind vloog brandende het gebouw binnengelukkig voor haar was daar juist een politie-agent aanwezig, die met vrouw en kin deren zijn vrijen dag genoot. Hij doofde de vlammen dadelijk met zijn jas. Twee juffrouwen verwijderden de nog smeulende kleertjes en be handelden de brandwonden zeer doelmatig. De arme kleine werd vervolgens naar 't gast huis gebracht. Rotterdam. Tengevolge van bloedvergif tiging is alhier een juffrouw overleden, ontstaan door een hoofdwondje, dat zij zich bij ongeluk met een koperen haarspeld had toegebracht. St. Annaland. Een vier of vijf weken ge leden slikte een vrouw alhier een naald door. Eerst gevoelde zij wat pijn, doch later had zij er geen hinder meer van. De vorige week evenwel voelde ze pijn in den arm, waarom zij zich wendde tot den geneesheer alhier. Nadat deze den arm onderzocht had, maakte hij een niet zeer diepe insnijding, waarop hij weldra met een lancet de naald uit den arm haalde. Kloetinge. De in 't begin van het vorig jaar van hier gevluchte secretaris en ontvanger, J. J. de S., bevindt zich naar men aan de „Midd. Crt." schrijft met vrouw en kinderen in Brazilië. Vries (Drente). In deze gemeente heerscht weinig harmonie onder de Gemeenteraadsleden. Vier leden, ten derde male herkozen, bedankten voor de eer, zoodat de Raad thans uit 3 leden bestaat, waaronder de burgemeester, de heer Ebbinge Wubben, tegen wien de oppositie ge richt is. Van den aard dier oppositie geeft het vol gende verslag over de jongste Raadszitting eenig denkbeeld. De heer J. LammersMijnheer de voorzitter, als alle punten zijn afgehandeld, wensch ik het woord over onzen geldelijken warwinkel en wel wensch ik u te vragen hoe al die zoekgeraakte duizende guldens terecht zullen komen. Het tekort van T. Kiers (den ontslagen gemeente ontvanger) is door hem zelf en zijn borgen aan gezuiverd, doch het andere is er nog niet, en, optredend voor de belangen der gemeente, eisch ik en verlang ik, dat door u de zaak in 't reine wordt gebracht en dat hebt gij ook be loofd. De voorzitter, burgemeester Ebbinge Wubben Wat weet ik daarvan Ik weet van niets. De heer J. S. Roelfsema (wethouder) Dan zal ik het geheugen van den burgemeester eens te hulp komen. Hebt gij, burgemeester, niet beloofd, al wat aan het tekort van T. Kiers ont brak, bij te passen Ik roep daarvoor de andere raadsleden als getuigen. Verder wil ik u nog herinneren, dat gij hier in den Raad hebt ver teld, dat gij de f 4000 extra-subsidie voor de school te Donderen, bij den heer Smidt, kassier te Assen, had uitgezet en dat de gemeente daardoor een voordeeltje van f 60 rente zou be halen. Toen een paar Raadsleden, de zaak niet vertrouwend, daarnaar onderzoek deden, bleek, dat de heer Smidt niets daarvan wist en vol strekt geen geld van deze gemeente ter belegging had gekregen; dus belogen hadtgij ons, mijnheer de voorzitter, schandelijk belogen; en ten laatste, om u de maat vol te meten, heb ik hier het bewijs in de zak, dat gij voor den heer Gorter, rechter-commissaris te Assen, een stuk hebt ge- teekend, waarin gij verklaart, aan deze gemeente een som van f 2959 schuldig te zijn. Dit bewijs heb ik geteekend en wel van T. Kiers ge kregen. De voorzitter: Wat kan mij Kiers schelen. De heer J. S. RoelfsemaOf u Kiers niets kan schelen, de verklaring van Kiers kan mij wel schelenhij is geen onmondig kind en weet wel wat hij ziet en hoort. De heer Meulenkamp (wethouder)Ik stel voor T. Kiers te laten komen, om zijn schrifte lijke verklaring toe te lichten en te bevestigen. Voor uwe eer (geschuivel en gemompel in de vergadering) zou het goed zijn, als die zaak uit den weg was, m. d. voorzitter. De voorzitterDe eer, wat is mij aan de eer gelegen De heer J. S. Roelfsema Dat wil ik geloo- ven, maar ik verklaar hier in de vergadering iemand, wien niets aan de eer gelegen is, voor een schurk, in staat tot alle schurkenstreken. Daarop ontstond een tumult en begonnen alle leden der vergadering zoo luid hun opinie te verkondigen, dat de burgemeester met een lijk kleurig gelaat de vergadering ontvluchtte en zijn troost zocht bij den veldwachter, vergetende de vergadering te sluiten. De heer Oosting, het eenige den burgemeester volgzame raadslid, verklaarde nooit te hebben geweten, dat de boel zoo raar in elkander zatdat had de burge meester hem nooit verteld! „Het Centrum" beweert op gezag van dr. Fock, geneesheer te Bussum, en van een paar niet zeer nieuwerwetsche boeken, dat zinkwit geen doodend vergif is. Dr. Fock heeft in 1849 de beginselen der „Materia Medica" van J. Pereira voor Nederland bewerkt en deelt mede, dat 18 gram aan kleine, zwakke honden gegeven, deze deed braken, doch verder geen letsel deed. In gr00te hoeveelheden door den mensch inwendig genomen, wekt het enkel zwak prikkelend braken en somtijds purgeeren. Wij raden ieder echter aan, zegt het „Hbld.", toch liever geen proeven met zinkwit te nemen, want een heer, die het dagelijks nam, werd volgens den dokter „bijna idiotisch." „Het Centrum" eindigt zijn hoofdartikel met deze woorden „Na deze beschouwing, die niet op losse stel lingen, maar op absoluut wetenschappelijke gronden en bewijzen berust, laten wij het aan den ernstigen lezer over, wat nu nog verder te gelooven van de vertelling der verschrikkelijke vergiftiging door zinkwit, die thans in geheel Nederland de „topic of the day" is. Zouden de voor- en tegenstanders in deze ver giftigingszaak niet verstandiger doen om beiden het proces af te wachten eer ze partij trekken. Men heeft meer kans de „absoluut weten schappelijke bewijzen" te krijgen van weten schappelijke getuigen, die ondervraagd worden, dan door aanhalingen uit niet bijzonder recente boeken. De inspecteur van den hygiènischen dienst in Frankrijk, Proust, deed in de jongste zitting van den Parijschen gezondheidraad eenige mede- deelingen over cholera. In Frankrijk is tot dus verre geen geval voorgekomen. In Spanjeschijnt de ziekte zich uit te breiden. In Mesopotamie is de toestand onveranderd. Te Kamaran aan de Roode Zee kwamen 2 sterfgevallen voor. De Oostenrijksche Regeering heeft een genees kundige naar Suez gezonden, om den gezond heidstoestand van een troep pelgrims, die van Mekka naar Bosnië en Herzegowina terugkeeren, na te gaan. Te Mekka kwamen op 28 Juli 13 gevallen voor, 7 met doodelijken afloop. In Valencia jl. Woensdag 39 gevallen, 5 sterfgevallen. Te Harwich is een stoom-reddingsbootgestalion- neerd, waarmede dezer dagen op de Theems goed geslaagde proeven zijn genomen. De boot, eene uitvinding van de heeren R. II. Green, belooft groote diensten te verrichten bij het redden van schipbreukelingen. Zij is het resultaat van twee proefnemingen. Stoom is de beweegkracht, maar de boot wordt door water voortgestuwd; cl. w. z. de ^turbine wordt door stoom bewogen, maar de boot wordt voortgestuwd door het water, dat langs een kanaal ingebracht en langs een ander kanaal uitgeworpen wordt. Zij kan, bij een snelheid van ongeveer 9 knoopen, in 4 of 5 seconden tot stilstand gebracht worden. Ook kan zij omgedraaid worden binnen eene oppervlakte, welke nauwelijks grooter is dan de cirkel, die beschreven wordt met den boeg als middelpunt en de lengte van het vaartuig als straal, en zoo snel geschiedde dit tijdens de proefneming, dat de geheele cirkel door het schuim werd aangeduid. Zij kan zoowel met als zonder roer bestuurd worden en is zoozeer en zoo snel afhankelijk van den menschelijken wil gemaakt, dat zij het figuur van een 8 zoo vlug kan beschrij ven, dat het schuim, dit figuur aanduidende, duide lijk zichtbaar blijft. De boot is 50 voet lang, 141 voet breed en de diepgang, wanneer zij diep beladen is met 3 ton steenkolen, 30 passagiers, 9 schepe lingen en alle noodige tuigage enz. 3| voet. De paardekracht is 170. De voordeelen van deze reddingsboot worden als volgt opgesomd: 1. De voortstuwingskracht werkt oogenblikkelijk2. geen krachtverlies of nadeelige gevolgen voor de machine, hoezeer het vaartuig ook rolt3. de trillingen, die gewoonlijk bij schroef- of raderbooten worden waargenomen, verdwijnen bijna geheel4. daar dc machine slechts in céne richting werkt, wordt de slijtage veel minder en is er geen tijdverlies om te stoppen of terug te gaan 5. het bestuur van het vaartuig is geheel in handen van den officier op dek, die door het bewegen van twee staven, zonder eenige gemeenschap met den machinist, kan vooruit-of achteruitgaan of stilstaan 6. geen ernstige beletselen onder water zijn van invloed op de snelheid of kunnen den invloed ondervinden van aanvaringen met drijvende wrak stukken, tonnen, enz.7. wanneer het roer onklaar wordt, kan de boot toch nog bestuurd worden. Het vaaituig is door schotten verdeeld in 15 waterdichte afdeelingeu, die spoedig en gemakkelijk kunnen leeggepompt worden. Op een proeftocht bedroeg de snelheid 8.424 knoopen en de boot beschreef in 35 seconden een halven cirkel en in 50 seconden een geheelen cirkel. De boot werd van volle snelheid in 32 seconden tot stilstand ge bracht en van stilstand tot volle snelheid in 4 se conden. Het steenkolen verbruik is matig, namelijk 2 centenaars per uur, zoodat zij 30 uren achtereen dienst kan doen. In een Hongaarsch dorp is de moeder van een priester, in stukken gehakt, in een put ge vonden. Het huis was leeggeplunderd. Maildienst. Verzending O.-l. Mail, Amsterdam (Nederl.)15 Aug. 29 Aug. Ilotterdam (Lloyd)8 Aug. 22 Aug. Genua (Nederl.)12 Aug. 26 Aug. Marseille (Lloyd)5 Aug. 19 Aug. Marseille (Fr. dienst)9 Aug. 23 Aug. Briudisi (F.ng. dienst)15 Aug. 29 Aug. Brindisi (Duitsehe dienst) 5 Aug. 2 Sept. De Fransche mailbooten doen Riouw, Banlca en Palem bang niet aan. IMnil Suriname. Amsterdam (Nederl.)13 Aug. 27 Aug. Southampton (Eng.)5 Aug. 19 Aug. St. Naznire (Fr.) 8 Aug. 8 Sept. IHfllI Curnc.io. HAvre (Fr.)13 Aug. 28 Aug. New-York8 Aug. 15 Aug. Liverpool (Eng.) Eiken Donderdag. Op verzoek worden brieven voor Cura9ao ook met de Surinaamsche mail over Amsterdam verzonden. Port der brieven en drukwerken naar Nederl. O ast en West-Indië: Per mail voor brieven 15 cents per 15 gram, voor druk werken 3 cents per 50 gram. Rechtstreeks met de stoomschepen van uit Amsterdam of Rotterdam voor brieven 10 cent per 15 gram, voor druk werken 2 cent per 50 gram. Annonces, Dinsdags, Donder- dags en Zaterdags niet vóór 's mor gens 10 uur ontvangen zijnde, kunnen niet meer worden opgenomen. Annonces> onveranderd 4 malen geplaatst, worden slechts 3 maal berekend. ADVERTENTIEN. 12.1-jarige Eclitvereeniging van O. NIEROF Dz. J. BOUWER. Dirkshorn, 6 Augustus 1890. Bevallen van een flinke zoon: Mevr. M. R. JELGERSMA, Godzen. 's Hage, 1 Augustus 1890. De met den Heer REIJER SPAANS, landman te Barsinger- horn, eenige erven in de onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer JAN SPAANS Junior, in leven oud-burgemeester, gewoond hebbende en overleden te Barsingerhorn, roepen bij deze op de bekende en onbekende schuld- eiscbers van dien erflater om op den 5den Augustus 1890, des middags 12 uur, te verschijnen in het hotel //de Roos", van den Heer ARIE VADER te Schagen, alwaar zij rekening en verantwoording van het tot nog toe door hen gevoerde beheer in den boedel van gemelden heer SPAANS zullen afleggen, en zoo er geen verzet plaats heeft de schuld vorderingen zooveel mogelijk zullen voldoen. Zullende de rekening ter inzage liggen ten kantore van den ondergeteekenden Notaris. Namens die erven, Abr. SLOOS, Notaris. Winkel, 30 Juli 1890. Kiezers te Anna Paulowna! Vele Kiezers, die reeds het vorige jaar den Heer G. VAN MULLEM als lid in den Gemeenteraad hadden gewenscht, konden toenmaals door verdeeldheid van stemmen hun doel niet bereiken. Andermaal zij daarom bij de verkiezing van a. s. Dinsdag aanbevolen: de Heer Grondeigenaar te Anna Paulowna. Vele Kiezers. Door een aantal Kiezers wordt tegen Dinsdag 5 Augustus a. s. als candidaat voor den Gemeenteraad aanbevolen, de heer te Anna Paulowna. W. TEENGS, te Wieringerwaard, beveelt zich aan tot het sluiten van alle mogelijke brandverzekeringen. PER LITER f 1.25, f 1.75, f2.00, f2.25, f2.50, f3.00. Voor Helder en omliggende plaatsen zijn alle Parfumcricn van den Heer J. C. BOL POOT voor HH. Winkeliers en Slijters tegen prijzen als aan de Fabriek te. Amsterdam verkrijgbaar bij L 8788. Weststraat. L 8990. Magazijn van Reis-, Toilet- en Bad-artikelen. Groote keuze in Hand- en Reis koffers, Courier- en Damestasschen, Hereules-Porte-monnaies, Sigaren kokers, alle soorten Lederwaren, enz. Aanbevelend, Hoofdgracht, Nieuwediep. verstrekt gelden op eerste hypotheek tegen zeer aannemelijke voorwaarden en geeft pandbrieven uit, groot f 1000.en f 500.—. Inlichtingen te bekomen bij W. TEENGS, te Wieringerwaard. Door soliditeit der goederen uit dit Maga zijn is de guarantie overbodig te noemen. Eene flink ter nering staande de eenige te Egmond aan Zee (badplaats) met 2400 inwoners. Te bevragen bij J. MUIJS, Kanaalkade, Alkmaar. Voor den Inmaak voorhanden: Jacoba- en Keulsche Potten, Stop-, Schroef- en Haringflesschen, hermetisch sluitende Inmaakbussen met elastieke ringen, sluitveeren en tangen, Snijboonmesjes, Komkom mer-, Chambol- en Koolschaafjes, Perkamentpapier, Rammenas- en Appelboren. De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank ver strekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verbanden geeft pandbrieven uit, waarvoor hij uitloting, gelijk tot dusverre, voor zoover de voorraad strekt, pand brieven 47. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank (Gedempte Raamstraat 11 a) en te HELDER bij den Heer K. ANA ALWEG-.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3