HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48, M 93. Zondag 3 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. TWEEDE BLAD. «En deaespereert nimmer!" Jan Pietersz. Coen. Het Vuilerlnndt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied, Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.75. Voor de abonués dezer Courant in de gemeentef 0.30. a bniteu de 0.35. REDACT EUR-TJITGE VER Molenplein 1G2/1Ö3. Prijs der A dvertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen.10 NEDERLAND. Overzicht der Pers. Kort na de indiening der legerwet gaf het Handelsblad een artikel, waarin de hoofdbe ginselen der regeling werden uiteengezet en lof werd toegezwaaid aan den minister voor den door hem betoonden moed, daar 't belang van het vaderland, dat hij weerbaar wil maken, zwaarder bij hem woog dan de lust om zijn partij ter wille te jijn en zijn vrienden te believen. In krasse termen is De Maasbode tegen deze beschouwing opgekomen. Volgens haar is het onmogelijk, dat een wet, die de Katholieke be ginselen in 't aangezicht slaat, in 't Staatsblad zal kunnen komen, vooral omdat ook in de andere partijen verzet zal zijn. De samenstelling der commissie acht zij een verblijdend voorteeken. De kans, dat de wet aangenomen wordt, zegt zij, is bitter klein, en dus kunnen wij de indie ning der legerwet geen daad van moed, maar van overmoed en lichtzinnigheid heeten, die den minister wellicht spoedig het leven zal kosten. (Nu vangt het schriklijk pleit van dwang en vrijheid aan", citeert De Maas- en Roerbode. „Dwang, dienstplicht, verzwaring van lasten wordt aan Neerland's volk opgedrongen door de heeren militairisten, tegen den dwang, vóór de vrijheid gestreden hoofdzakelijk door de Katholieken. En wel door de Katholieken tegen een minister der Rechterzijde, tegen een man, die hun hoog achting, ja hun genegenheid wegdraagt, maar, ongelukkig genoeg, in zake dienstplicht, denk beelden aankleeft, welke zij niet kunnen deelen." Vooral de afkeer van de kazerne met al haar gevaren brengt de laatsten tot hun verzet tegen de thans voorgestelde verzwaring van lasten. De Stad Osch betreurt de indiening van het wetsvoorstel, door een minister, die daarmede zijn Katholieke landgenooten een klap m het aangezicht geeft. Hebben wij daarom gedurende den laatsten verkiezingsstrijd ons zoo geweerd, om de liberalen te verslaan! Geen enkel Katholiek afgevaardigde kan zijn steun geven aan dit ontwerp en dan, zegt het blad, „zal men het schouwspel beleven van een Katholiek minister, die niet alleen door zijn geloofsgenooten in de Kamer wordt verlaten, doch die ook heftig door hen wordt bestreden. De Nieuwe Schied. Ct. acht het verzwaren der militaire lasten des volks, op de wijze als de Regeering wil, een utopie, een dwaasheid. Zulk een talrijke legermacht is in ons waterrijk en gemakkelijk te verdedigen land onnoodig en het voorstel kon dan ook slechts opkomen in het brein van een volbloed militarist; bet gezond verstand van het Nederlandsche volk verwerpt het reeds bij voorbaat, zooals het eerlang door zijn vertegenwoordigers als een utopie en een dwaasheid verworpen wordt. Ons Noorden, zijn oordeel in het kort samen- Feuilleton van dc Heldcrsche- en Nieuwedieper Courant. 19) EEN TROETELKIND YAN HET GELUK. Roman van F. VON KAPFF ESSENTI1ER. Het was een heerlijke, bijna warme dag de zomer liep ten einde en Edwina dacht er over na, hoelang zij nog in dit klimaat zouden kunnen vertoeven. Was het niet jammer, Siegmund uit zijn werkzaamheden te halen, nu hij er pas aan begon te wennen De trein kwam aan, maar Siegmund was er niet in. Nu, dan zou hij wel met de volgende trein komen, die twee uur later aankomt. Volgens het telegram zou hij 's namiddags komen Edwina ging zeer te leurgesteld naar huis terug. Was haar man opeens zóó vlijtig geworden Wat zou hem auders kunnen terughouden Een onbestemde onrust, een zeker wantrouwen beving haar. Daar berichtte de bediende, dat een vreemde man, een arbeider uit de fabriek, dc genadige vrouw wenschte te sprekeu. Edwina schrok geweldig. Zou Siegmund een ongeluk overkomen zijn Bracht men haar een boodschap Zij liet den man binnenkomen. „Brengt ge mij eer. boodschap van mijn man?" vroeg zij den arbeider, die verlegen op den drempel bleef staan. „Van den genadigen heer von West? Neen, ge nadige vrouw is de genadige heer nog niet vattend, bekent uit het wetsvoorstel geen andere conclusie te kunnen trekken dan deze, dat onze minister van Oorlog een bewijs heeft willen geven van de onwrikbare standvastigheid van zijn wil. Het blad schrijft verder: „Waardeeren kunnen wij dit niet. „De minister heeft geweten, en zeer tijdig ge weten, dat er in Nederland niet minder dan 1,500,000 Katholieken zijn, die den persoonlijken dienstplicht niet willen; dat over deze kwestie een langdurige strijd gevoerd werd zoo buiten als in de pers, in vergaderingen en bijeenkomsten, in geteekende en ongeteekende vlugschriften dat daarnaast nog zoovele anderen staan, die van hun zonen geen soldaten willen zien, wat vol doende bekend is, ofschoon die anderen zich niet zoo duidelijk verklaren als wij. De Amsterdammer schrijft o. a. „Wat ons betreft, wij zijn bereid te erkennen, dat de minister blijk gegeven heeft van een on verschrokkenheid, die een betere zaak waardig zou zijn. Wij toch zien, hoezeer wij ook de plaatsvervanging met den minister afkeuren, in de Legerwet, die een eind aan haar zal maken, een hoogst gebrekkig voorstel, om de weerbaar heid van ons volk te verhoogen en onze onaf hankelijkheid beter dan tot dusver te beschermen. De afschaffing der plaatsvervanging, als gevolg van een wetsontwerp, dat den last van den dienst slechts op een deel der natie legt, en op dat deel voor een tijd van 20 jaar, heeft zeker weinig kans werkelijkheid te worden ook al zou over dit ontwerp nog vóór de verkiezingen door de beide Kamers een beslissing worden genomen. Aan kleine Staten, die onmiddellijk bedreigd kunnen worden door groote Mogendheden, kan niet anders dan een volksleger de noodige macht en dus ook het onmisbare zelfvertrouwen schen ken. Een volksleger, ingericht naar de behoeften van ons land, met die noodzakelijke aanvulling, welke de verdediging van het eigenaardig terrein vordert is de eenige waarborg voor onze onafhankelijkheid; dit voldoet, meer dan iets anders, aan de eischen der billijkheid, en dat ook kan alleen ingericht worden in overeen stemming met onze nationale begrippen en nei gingen, die wars zijn en wel altijd zullen blijven van een militarisme, dat èn financieel en moreel de vloek is van de groote F.uropeesche Staten. Binnenlandsch nieuws. Terschelling. Jl. Woensdag heeft een onder zoek plaats gehad naar het wrak van „The Lu- tine", waarbij bleek, dat alle boeien zijn weg geslagen. Dat kan een groot oponthoud veroor zaken, als men later weder het zoeken van goud en zilverstaven kan en wil aanvangen. Schagen. Met algemeene stemmen is in de jl. Woensdag gehouden Gemeenteraadszitting tot onderwijzer benoemd de heer A. Wijn, van Alkmaar. De in deze zitting ingediende rekening over 1889, in ontvang bedragende f 38690.42, in uit gaaf f 35828.62, sluit met een voordeelig saldo van f 2861.80. Heiloo. De kermis, die jl. Zondag alhier, begunstigd door het schoone weder der laatste dagen, in gepaste vroolijkheid door vele bezoekers werd gevierd, begon, toen de avond gevallen was, langzamerhand zeer onstuimig te worden. Eenige hier Dan slaapt hij zeker nogDe heeren hebben tot in den naclit zitten kaartspelen." „Edwina was verstomd. „Welke heeren?" stam«lde zij. „Nu, mijnheer von West en mijnheer de secre taris en nog een paar heeren van de fabriek. De heeren waren zeer vroolijk ik heb ze gehoord, omdat ik niet kon slapen. Ik lieb nu mijn betrek king verloren genadige vrouw heb genade „Waarom vertelt ge mij dit alles?" viel Edwina den man in de rede. „De genadige vrouw moet wetende genadige heer had de goedheid ons allen iets te geven. De getrouwden gaven het bijna allen aan hunne vrouwen; ik ben echter ongetrouwd en meen de nu ook wel een glaasje te mogen drinken. De genadige heer had zelf gezegdGij zult ook eens pleizier hebben, arme duivels Ilij bracht zelf ook kis ten vol wijn uit Leibach mee, en de secretaris kwam niet geheel nuchter op 't kantoor en ik ook niet, en de directeur is heel streng die heeft den secre taris en mij weggejaagd. Den secretaris heeft hij nu weer teruggenomen men weet echter niet precies, waarom. De een zegt, dat het op verzoek van de vrouw van den directeur is mijnbeer von West zit namelijk altijd bij haar in den tuin en daar hebben zij het uitgemaakt. Anderen zeggen weer, dat de directeur zoo iets ook wel eens overkomen is en dat hij het den secretaris daarom heeft vergeven, maar ik durf mij niet meer in de werkplaats laten zien. En wat moet ik nu beginnen, genadige vrouw Hoe nu weer aan werk te komen Overgespaard heb ik niets als men vrouw noch kind heeft, bekommert men zich zoo niet om de toekomst. personen uit Alkmaar hadden het er op gezet, rumoer te maken en maakten het den bezoekers in het lokaal van J. Schipper zeer lastig, zoodat men al spoedig met elkander handgemeen geraakte. Voorloopig wist de politie de orde te herstellen, doch Dinsdagavond scheen men het er op gezet te hebben, het werk van Zondag met vereende krachten te herhalen en gaf men den rustbewaar ders handen vol werk. De gemeente-veld wachters van Heiloo en Limmen, Vos en Wokke, henevens de onbezoldigde rijksveldwachters Bakker en de Vries hadden eenc gevaarlijke en hoogst moeielijke taak te vervullen tegen de steeds grooter wordende menigte. Een drietal personen werd in verze kerde bewaring gebracht, hetgeen met groote moeite gepaard ging. De poorten, die toegang verleeuen om de kerk, bezweken bij de worsteling en tijdens het verblijf in de gevangenis, die als zoodanig dienst doet, is het inwendige van den toren geheel vernield. De kribben zijn in elkander geslagen, de vloer gedeeltelijk opgebroken, de wanden ver vuild, loket en deuren ontzet, waarna het den gearresteerden gelukt is, door de kerkdeuren te ontsnappen. De schade, aan een en ander toege bracht, is vrij aanzienlijk. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Akersloot. Jl. Maandag werd op het kerk hof alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den geneesheer dr. J. Cazijn vau Zelm, die op bijna 7ojarigen leeftijd, 11a een kort lijden, alhier was overleden. Aan de groeve stonden vele zijner vrienden, voor wie de predikant den overledene niet enkele woorden herdacht. Middelie. De Raad dezer gemeente heeft besloten de 4^ percents gemeenteschuld te con- verteeren in eene van 3^ percent. De inschrijving zal d pari worden opengesteld. Het bedrag der jaarlijksche aflossing zal minstens f 1000 zijn. Marine en Leger. Zr. Ms. monitors „Bloedhond" en „Cerberus" en de sloomkauonneerbooten „Freyr", „Raaf", „Fret" en „Sperwer" zijn jl. Donderdag uit de Zuiderzee alhier aangekomen 0111 zeemiliciens aan boord te nemen. Het schroefstooinschip lste kl. „De Ruijter", com mandant de kapt. ter zee J. P. Mercier, dat alhier uit Oost-lndic zal binnenvallen, zal niet worden buiten dienst gesteld, maar gedurende de herstelling van werktuigen en ketels in dienst worden gehouden. De luit. ter zee lste kl. .f. Lnijtjes trad gisteren in functie als adjudant bij den directeur eu comm. der Marine te Amsterdam en zulks ter vervanging van den luit. ter zee lste kli. II. Backer, die de plaats van den luit. ter zee lste kl. 11. G J. Wol- terbeek als lste oll". aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip „Admiraal van Wassenaer" met ingang van gisteren tijdelijk zal vervullen. De luit. ter zee der lste kl. M. C. Van D«iorn wordt, onder eervolle entheffing uit zijn betrekking van leeraar bij het Kon. Instituut voor de Marine, met den Isten Sept. a. s. op non-activ. gebracht en met dien datum vervangen door den luit. ler zee lste kl. D. Stolp. Dc adelborst der lste kl. Jhr. H. J. A. Pómpe van Meerdervoort, dienende aan boord Zr. Ms. in structiekorvet „Nautilus", wordt met den lGden dezer op non-activ. gebracht. „Het is goed," viel Edwina hem inet bevende stem in de rede. „Ik zal met mijn man over de zaak spreken." „Ik bid het u op mijn knieën, genadige vrouw," zeide dc arbeider zeer onderdanig. „Niet noodig," antwoordde Edwina streng. „Ga nu heen ik zal voor u doen, wat ik kan." Nu was zij alleen. Zij was als vernietigd. Het was haar onmogelijk deze man lief te hebben, die aan niets dan aan zijne genietingen dacht, die 0, geen twijfel meer! Toen hij zijn medelijden uit sprak over de arbeiders der fabriek, had hij hieronder ook zeker de directeursvrouw bedoeld hij had haar beklaagd, omdat haar man haar veronachtzaamde en omdat zij in 't geheel geen verstrooiing had. Zij was niet gekomen natuurlijk het was immers nu niet meer noodig het ontbrak haar immers nu niet meer aan verstrooiing En dit alles juist nu, nu zij, Edwina, haar best deed om haren man gelukkig te maken. Een onbeschrijfelijke bit terheid vervulde haar. En met deze man moest zij „gelukkig" zijn O, had zij hem maar nooit ge zien Twee uren later kwam Siegmund thuis, onbe zorgd en vroolijk, alsof hij zich in 't geheel niets te verwijten had. Aan haar strak gelaat bemerkte hij in welke stemming zij was. „Ben je knorrig, kindlief?" zeide hij op zijn on- bezorgdeu toon. „Misschien niet zonder reden." „Ik heb den arbeiders eens een pleizierigen dag bezorgd dat mochten zij wel eens hebben, dunkt mij. En knor nu maar niet langer." Zij deelde hem kortaf het bezoek van den werk man mede. Aan den bootsman v. c. C. de Looze is den 29 Juni jl. aan boord van Zr. Ms. „Ceram", te Singapore, de kleine gouden medaille uitgereikt, voor 36jarigen trouwen dienst. Onderwijs en Examens. Texel. Geslaagd voor het natuurkundig examen voor aanstaand veearts, de heer A. Kuiper, geboren alhier. Schagen. De heer J. Kok, onderwijzer al hier, is als zoodanig benoemd te IJselraonde. Alkmaar. Jl. Woensdag bezochten 120 schoolkinderen van Houtrijk en Polanen deze stad, bij welke gelegenheid hun welwillend vrije toegang tot het Stedelijk Museum werd verschaft. Rechtszaken. Rotterdam. De rechtbank alhier behan delde gisteren de zaak tegen Ten Pierik, die 16 Juni jl. zijne vrouw, Anna Hopman, ten huize van zijne moeder op een hofje in de Dirk Smits straat met een revolverschot doodde. Uit het getuigenverhoor bleek, dat voortdurend oneenigheid tusschen hen bestond en dat op beider gedrag veel was aan te merken. Hij deed eene poging tot verzoening, welke mislukte. Hij had een uur te voren een revolver gekocht, om bij mislukking zijne vrouw en zichzelf te dooden. De zelfmoord mislukte. De eisch van het O. M. is 15 jaar. Mr. Vaillant pleitte verzachtende omstandigheden. Middelburg. De rechtbank alhier deed jl. Woensdag uitspraak in de zaak tegen J. B,, 22 j., zonder beroep, te Kloetinge, thans in hechtenis, beklaagd van poging tot moord. Beklaagde, die, zooals men zich herinneren zal, getracht had haar kind te vermoorden, door het spijkers en steenen te doen slikken, werd door de rechtbank voor dat feit niet toerekenbaar en mitsdien niet strafbaar verklaard en ontslagen van alle rechtsvervolging, doch hare plaatsing werd gelast in een krankzinnigengesticht gedu rende een proeftijd, den termijn van één jaar niet te bovengaande. Twee uitspraken van de jury te Versailles. Zekere Levert had zijn moeder eerst geworgd en daarna opgehangen, omdat met haar dood het uitkeeren van een jaarlijksche rente ophield; de jury veroordeelde hem tot levenslangen dwang arbeid. Daarentegen werd zekere Langot, die in dronkenschap zijn vrouw, die hem uit de her berg kwam halen, doodschoot, tot de doodstraf veroordeeld. Buitenland. Frankrijk. Uit de mijn bij St. Etienne zijn al de lijken op 1 na te voorschijn gebracht. Er zijn 100 dooden en 42 gewonden, waarvan de meesten in zorgwekkenden toestand verkeeren. Er hadden in de mijn geen verzakkingen plaats- ook brak er geen brand uit. De ontploffing had plaats, zegt men, door een lamp, die men had opengelaten. Duitschland. In de kolenmijn „UnserEritz", nabij Gelserkirchen, heeft een ontploffing plaats gehad. Acht arbeiders werden gedood, 3 zwaar gewond. Een der laatsten is na eenige uren smartelijk lijden gestorven. De oorzaak der ont ploffing is nog niet bekend. „Wat hindert dat?" antwoordde hij. „Ik zal hem wel een plaats bezorgen bij den Weener paarden tram. Daarvan ben ik ook aandeelhouder en ik bezit er nogal invloed." Dat was weer de rijke man, die met geld alles gedaan kon krijgen Toen hij in den loop van den avond bemerkte, hoé weinig hare stemming er op verbeterde, meende hij den sleutel van deze afgetrokkenheid tc hebben gevonden Edwina verveelde zich. En zonder eenige bijbedoeling hij had zich werkelijk niets ernstigs te verwijten stelde hij zijne vrouw voor, om morgen de directeursvrouw te gaan afhalen, daar alle vrouwelijke omgang ontbrak zij moest wat afwisseling hebben. Als een bliksemstraal trof haar dit voorstel. Bleek, de lippen op elkaar geklemd, hem met geen blik verwaardigende, stond Edwina op en verliet de salon. Hij begreep er eerst niets van. Maar ecu oogenblik daarna begon hij er alles van te begrij pen en barstte hij in een luid lachen uit. Edwina had den drempel nog niet overschreden. Met van toorn fonkelende oogen keerde zij zich om en zeide: „Ge zult er toch niets tegen hebben, als ik morgen vroeg vertrek „Integendeel." liep hij vroolijk, de zaak nog al tijd licht opnemende, „ik ga meeWant ik ben geheel bekeerd. Ge kunt toch geen werkman van mij maken Dus vertrekken wij." Er lag een diepe kloof tusschen hen, toen zij den volgenden dag naar Wecnen terugkeerden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 5