HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 94. Woensdag 6 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. 3n degespereert nimmer i* Jan Pietersz. Co en. Het Vaderlandt ghetrouw» Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnéa dezer Courant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Adrertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B| abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3, Mededeelingen en aanbevelingen10 De Burgemeester der Gemeente Helder, maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de Patentbladen der Tappers en Koffiehuishouders over het dienstjaar 1890/1891, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn, op vertoon van het aanslagbiljet, waaruit blijkt, dat minstens de helft van den aanslag is voldaan, van Vrijdag 1 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus 1890, van des morgens 9 tot des namiddags 3 ure, den invallen den Zondag uitgezonderd. Voorts wordt herinnertdat bovengenoemde Patent bladen niet aan de huizen mogen worden uitgereikt, terwijl de belanghebbendeningevolge de wet op het Patentrecht, zullen worden beboet, wanneer later viocht blijken, dat zij daarvan niet zijn voorzien. Helder, 28 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. NEDERLAND. HELDER, 5 Augustus. Op verzoek van de inspecteurs eu adjunct inspecteurs voor het geneeskundig Staatstoezicht worden ter algemeene kennis gebracht de vol gende, in i'i June vergadering vastgestelde Raad gevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Van elke tien personen, die in Nederland overlijden, sterft éen aan longtering. Ook in andere landen dan het onze is de sterfte aan tering zeer groot, en het is zeer natuurlijk, dat men overal naar middelen heeft gezocht, om de tering, zoo al niet te genezen waar zij reeds bestaat, dan toch haar ontstaan te voprkomen. In de laatst verloopen jaren nu is het meer en meer duidelijk geworden, dat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerang schikt. Mochten vroeger vele geneeskundigen dit hebben ontkend, thans bestaat omtrent die be smettelijkheid geen redelijke twijfel meer. Er ontwikkelt zich in het lichaam eens teringlijders eene smetstof, door welke anderen kunnen wor den besmet. Zij, die de vatbaarheid voor zulk eene besmetting niet bezitten, loopen vrij. Bij hen daarentegen, die er wel vatbaar voor zijn (en hun aantal is zeer groot), ontwikkelt zich de ziekte. Het is juist de erkenning van den besmette- lijken aard der tering, welke leidt tot voorko ming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordig standpunt der wetenschap het best kan geschie den, wenschen wij met korte woorden mede te deelen. Vooraf en tot beter verstand van het volgende Feuilleton van de Heideweke- en Nieuwedieper Courant. 20) EEN TROETELKIND VAN BET GELUK. Roman van E. VON KAPFF ESSENTHER. VIII. Edwina wrs met haar gemaal in hunne stads woning getrokken, het tweede schitterende verblijf, dat bij voor haar had laten inrichten. Er ontbrak niets in haar boudoir, slaap- eu toiletkamer, wat haar tot gemak kon dienen. Zij leefde als in een tooversprookje. Nauwelijks uitte zij een wensch, of deze was reeds vervuld. Als zij zin had in de eene of andere plant, vond zij deze den volgenden mor gen op haar bloementafeltje. Op een tentoonstelling had eene schilderij hare bijzondere aandacht getrok ken, den volgenden dag hing deze reeds in hare salon. Het priëel in haar tuin scheen haar niet genoeg biscliaduwd en 's nachts werd dit kwaad door den 'tuinman verholpen. De wensch ontglipte haar, daar een beschaduwde bank te hebben en reeds spoedig noodigde deze haar tot zitten uit. Steeds waren hare wenschen eenvoudig en be- sobeiden, maar niettegenstaande dat bezat zij tocb een kleine schat aan diamanten en paarlen, die een vorstin zich niet geschaamd zou hebben te dragen. Echte kant, die iedere ijdele vrouw in verrukking moest brengen, Oostersche borduurwerken, zijden stoffen van ongehoorde pracht, een zeldzaam schoon garnituur voor hare toiletartikelen, een antiek ju weelkastje, dat ieder museum tot sieraad zou heb ben verstrekt. Dit alles had Siegmund zelf uitge kozen om zeker te zijn dat het schoon, kostbaar diene, dat het gevaar hier verreweg het meest dreigt van de zijde der door de teringlijders opgegeven stoffen (sputa). In deze zijn steeds de eigenaardige ziektekiemen (bacillen der tu berculose) voorhanden. Wij willen hiermede niet zeggen, dat de tering uitsluitend door de opgegeven sputa wordt voortgeplant. Maar van andere wijzen van voortplanting weten wij nog weinig of niets, en de sputa moeten in elk geval voor het allergevaarlijkst worden gehouden. Wij zullen nu opgeven hoe men zich het best legen de besmetting van tering kan bevei ligen 1. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min moge lijk in zakdoeken opvangen. Die sputa moeten worden opgevangen in overdekte spuwpotjes of kwispeldoors, waarin eenig carbolzuurwater ver vat is, tot afwering der vliegen, die, op de sputa azende, de daarin vervatte smetstof kunnen overbrengen. 2. De zakdoeken der lijders, onverschillig of zij al dan niet aan huis en bed gebonden zijn, moeten zeer dikwijls voor schoone worden ver wisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot met eene oplossing van phenylzuur, waarin zij moeten blijven tot zij met heet zeepwater gewasschen en met zuiver water uitgespoeld worden. 3. De beddelakens en kussensloopen, in gebruik van teringlijders, moeten dikwijls voor schoone worden verwisseld en daarna evenals de zak doeken worden behandeld. Bij de minste ver ontreiniging van nachthemden, borstrokken, enz., door sputa, moeten die kleedingstukken evenzoo worden verwisseld en behandeld. 4. Het slapen in éen bed met een teringlijder moet volstrekt worden vermeden. 5. In hospitalen, in weeshuizen, armhuizen, enz., moeten afzonderlijke kamers voor teringlij ders zijn. 6. Daar ook het vee aan tering (tuberculose, parelziekte) kan lijden en de besmetting van het vee onder sommige omstandigheden op den mensch kan worden overgebracht, is het in hooge mate raadzaam het vleesch gaar te koken of te braden en melk niet te gebruiken dan gekookt. 7. Na overlijden of vertrek van een tering lijder moet de ziekenkamer en al wat daarin is, goed worden gereinigd en de door hem gebruikte voorwerpen (bed, beddegoed, kleedingstukken) öf verbrand óf behoorlijk ontsmet en gereinigd worden. Wij gevoelen zeer goed en betreuren het, dat de zoo gewenschte afzondering van teringlijders in zeer vele gevallen, vooral in de bekrompen woningen van gezinnen uit den arbeidersstand, niet kan worden bewerkstelligd. Maar wij ge- looven ook, dat in zoodanige gevallen ernstige pogingen, om zooveel mogelijk de bovenstaande raadgevingen op te volgen, verbonden met de meest nauwgezette zorg voor zindelijkheid, veel zullen kunnen bijdragen om het gevaar van besmetting te verminderen. en meuw zou wezen. Meer dan ooit gruwde zij van al dat kostbare, van al die pracht, maar zij bedwong zich. Evenals vroeger streefde Siegmund nog steeds volhardend naar hare liefde. Het tijdperk, waarin hij beproefd had zijn tijd met werken te besteden, had een onverwachte af loop gehad. Weinige dagen na hun vertrek van het zeestrand werd in de Weener nieuwsbladen een schandaal vermeld, waarin de directeur van de kwikzilverfabriek te Laibach genoemd werd. Zijne jonge vrouw was op zekeren dag plotseling ver dwenen en met haar de jonge, ontevreden secreta ris. Siegmund legde het blad zwijgend op de sier lijke schrijftafel van Edwina en nu was zij werke lijk wel genoodzaakt te bekennen, dat zij hem ge heel en al onrecht had aangedaan. Maar wat er tusschen hen bestond, was daar mee nog niet verdwenen. Het bleef slechts slui meren. Zij had zich verheugd op het wederzien van de haren maar al de lof, die over haar geluk werd uitgesproken, was pijnlijk voor haar. Haar vader weende bijna van vreugde. Zijne dochter was im mers zoo gelukkigOok Edwin was van meening, dat zijne zuster onuitsprekelijk gelukkig moest zijn «Nietwaar, onze vrome wenschen zijn toch ver vuld geworden riep hij uit. «Ge zijt gelukkig, liefste Edwina!" Wat kon zij daartegen zeggen, vooral nu Sieg mund er met van geluk stralende blikken bij stond Toen kwam Ottizij was sinds eenigen tijd ver loofd met een matig bezoldigd magistraatspersoon en oom Baumgartner had haar een uitzet beloofd. En de lieve oom kon deze in het verschiet gedane belofte niet ontkomen. Otti beminde wel niet harts tochtelijk, maar zij wilde toch gaarne spoedig trou- Binnenlandsch nieuws. Helder. In het lokaal Tivoli alhier werd jl. Vrijdagavond eene samenkomst gehouden door het voorloopig Bestuur van „Helders Belang," Vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder. Door den waarn. Voorzitter werd medegedeeld, dat reeds 250 personen als leden zijn toegetreden, doch dat nog van verschillende ingezetenen een ant woord op de aangeboden circulaire wordt inge wacht. De vergadering meende te handelen in den geest der leden, door onmiddellijk de hand aan 't werk te slaan en aan eene commissie, uit een drietal Bestuurders bestaande, de plaatsing van eenige rustbanken op onderscheidene plekken in deze gemeente op te dragen. Tot leden van het Uitvoerend Comité werden gekozen de heeren G. Buhse, G. E. Kloosterhuis, T. Mooy, J. de Waal en C. D. Zur Mühlenop verlangen der vergadering belastte zich de heer de Waal met het Voorzitterschap en nam de heer Mooy op zich, voorloopig de betrekking van Sec retaris-Penningmeester te vervullen. Aan het Uitvoerend Comité werd opgedragen zich, ter bevordering van het doel der Vereeniging, met het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente in betrekking te stellen en, ter verkrijging van meerdere rein heid en zindelijkheid op den openbaren weg, den steun en de medewerking in te roepen van de ingezetenen. Helder. De directeur van het Postkantoor alhier bericht aan belanghebbenden, dat van af Maandag 4 dezer tot 1 October a. s. op werk dagen eene tweede bestelling en buslichting zal plaats hebben te Huisduinen, en wel omstreeks 1.30 's namiddags. De laatste lichting voor deze bestelling heeft (aan het kantoor) plaatsten 12.55 'snamiddags. Texel. De onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij ,,'t Algemeen Belang", gevestigd alhier, heeft naast de bestaande districten Texel, Terschelling, Helder en Enkhuizen, opgericht een district Alkmaar, omvattende de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Uitgeest, Akersloot, Zuid- en Noord-Schermer, Schermer- horn, Ursem, Rustenburg, Oterleek, Oudorp, Koedijk, St. Pancras, Broek op Langedijk, Noord en Zuidscharwoude, Oudkarspel, Heer-Hugowaard, Veenhuizen, Warmenhuizen, Schoorldam, Schoorl, Groet, Bergen, Egmond aan Zee, Egtnond aan den Hoef en Egmond Binnen. Texel. Nu het gedeelte van den dijk bij Hoofddorp voltooid is, is men begonnen met in het midden aan weerszijden van den dijk, een proef kanaal te graven van ongeveer 100 M. lengte. Als het blijkt, dat de dijk daardoor niet zakt, zal men dat werk later voortzetten. Texel. Was ons eiland voor ruim 50 jaren geheel misdeeld van goede wegen, thans is de toestand geheel anders. In 1843 werd hier de eerste grindweg aangelegd tusschen Oudeschild en den Burg, ter lengte van 5 KM. Eerst 15 jaren later volgde de grindweg tusschen den Burg en Oosterend, ter lengte van 8 KM. Nog 8 jaren later, in 1866, werd de grindweg van de Waal, door Eierland, naar Cocksdorp aangelegd, ter lengte van 15.9 KM. Vier jaren geleden kwam wen, ook omdat zij vreesde voor de standvastigheid van haren verloofde. Zij dacht hierbij aan Edwina, die, hoewel zonder vermogen, een man luid gevonden, die haar hartstochtelijk beminde. Otti rustte niet, voor zij de geheele inrichting van het huis gezien had. Zij geraakte er van in verwarring. «Neen, ge zijt toch te gelukkig. Edwina, veel te gelukkigHet is bijna onmogelijk Zijt ge altijd ook even lief voor je man Ben je hem niet dank baar? Hij verdient het, want ge hebt een fabel achtig geluk gehad. Siegmund is een ware roman held welke man zou met zulke onbaatzuchtigheid huwen En dan die kanten ik zou er van avond van droomen En al die salons, de een nog mooier dan de ander, en die speelkamer ach, Edwina, wie had ooit gedacht, dat gij nog zoo iets heerlijks zoudt ondervinden Ge zijt een gelukskind En gij staat daar zoo kalm bij ge moest dol worden van vreugde, te meer, daar Siegmund zulk een lief, aardig mensch is. Neen, Edwina, het is wer kelijk te overweldigend." Het werd Edwina zonderling te moede. Was zij werkelijk blind, gevoelloos, ondankbaar voor al dat geluk Was het eigenlijk niet haar plicht, gelukkig te zijn en Siegmund met volle zelfopoffering te be minnen Het toeval wilde, dat Siegmund reeds op een der eerste avonden, dat zij in Weenen waren, uit bleef. Zijn schoonvader had hem verzocht, mee te gaan, daar hij even voor zijn zaak uit moest. Ed wina bleef alleeu met Otti. Deze glimlachte, alsof zij vermaak had in het leed van Edwina. «Let maar op, uw man zal niet zoo spoedig thuis komen! Bepaald verleidt hij uw papa of deze hem." «Maar Otti," riep Edwina verwijtend uit.* «Nu, toen ge geëngageerd waart, durfde men er niet van spreken," ging het nichtje voort, «nu zult de grindweg van den Burg naar Koog, ongeveer 7 KM., tot stand. De betere wegen hebben het verkeer, vooral van elders, zeer doen toenemen en den landbouwers en veehouders veel gemak en voordeel bezorgd. Texel. De voorbereidende maatregelen tot de havenverbetering en vergrooting loopen ten einde. Binnen drie maanden moeten eenige gebouwen van het terrein zijn opgeruimdde betrokken personen ontvingen daartoe bereids aanzegging van 't hoofd der gemeente. Afgebroken moeten wordeneen winkel- en woonhuis, een ijspakhuis van den vischhandelaar Brouwer, de wierperserij van den heer J. Vos en het steen- kolenpakhuis van den heer C. Bosman te Alkmaar. Terschelling, 2 Augustus. Aangelokt door gunstige berichten van vroegere plaatsge- nooten, zal binnenkort een talrijk, welgesteld huisgezin ons verlaten om eene schoone toekomst in Amerika te zoeken. Deze week werd alle levende have en werden de losse goederen reeds verkocht. Naar men verneemt, zullen meer ge zinnen den tocht ondernemen. Schagen. De heer H. W. van Genderen, tweeden stationschef alhier, heeft tegen 1 Septem ber a. s. zijn ontslag ingediend. Schermerhorn. Aan den kolf- en biljart wedstrijd, gehouden 27 Juli jl., bij den heer T. Vennink, alhier, namen 18 en 24 personen deel. De prijs van het kolven werd behaald door den heer P. Oudejans, de eerste premie door den heer W. Ivangh, de tweede premie door den heer Jb. Koster. De prijs van het biljarten werd behaald door den heer Jb. Koster, de eerste premie door den heer C. Rus en de tweede premie door den heer C. Kos. Nieuwe Niedorp. Aan den gewonen jaar- lijkschen kolfwedstrijd, bij den heer J. J. Kaan alhier, op Zondag 27 Juli jl., werd deelgenomen door 18 kolvers. De prijs werd verworven door den heer J. Brouwer, de iste premie door den heer P. Koop man en de 2de premie door den heer A. Haring huizen. Aan den gelijktijdig gehouden wedstrijd op het biljart, namen 9 liefhebbers deel. Hierbij won de heer A. Haringhuizen den prijs, de heer K. Mijts de eerste premie en de heer P. Wognum de 2de premie. Kwadijk, 4 Augustus. De houten afsluit- boomen aan den overweg bij het station alhier, zijn, op verzoek des Burgemeesters, door de H. I|. S. M. vervangen door hekwerk met vertikale ronde ijzeren stangen. Voor vele ingezetenen is dit eene belangrijke en gewenschte verbetering. Nog onlangs toch kostte de onvoldoende af sluiting bijna aan twee kinderen het leven bij het passeeren van een trein. Kwadijk, 4 Augustus. De Raadzaal alhier is belangrijk gerestaureerd. De zetels voor de Gemeenteraadsleden zijn vervangen door keurige, streng in stijl bewerkte eikenhouten stoelen, met groen laken bekleed. Drie eikenhouten boekenkasten dienen er tot ge het echter wel eens ondervinden. Nu, kijk maar zoo boos nietSiegmund is nu eenmaal vroolijk van aard. En waarom zou hij het niet zijn Hij heeft er immers de middelen toe, en hij behoeft geen schulden te maken. Ge moest al tevreden zijn, dat hij n alleen toch maar lief heeft.» Zco sprak Otti maar door en Edwina wilde juist een ongesteldheid voorwenden om aan dit gesprek een einde te maken, toen Otti's verloofde kwam om deze af te halen. Edwina bleef alleen in haar prachtig boudoir. Maar nog minder dan anders had zij oogen voor deze pracht. Zij bleef wachten in smartelijke on rust. Het mishaagde haar, als haar man speelde of dronk en als hij dat met haren vader deed, walgde het haar te meer. Laat na middernacht kwam Siegmund thuis, als altijd onbezorgd en vroolijk. «Ik heb papa eens een vroolijke avond bezorgd," zeide hij. «De arme man heeft van af ons brui loftsfeest niets meer genoten. En hoe vergenoegd kan hij zijn, evenals een jongelingGij zijt toch niet meer boos?" «O, neen," antwoordde zij koel, «ik gun u die genoegens gaarne." «Wat ben je toch goed," zeide hij dankbaar. Hij zag niet, hoe slecht geluimd zij was. Telkens moest zij zichzelf bekennen, dat het toch maar kleinigheden waren, maar toch was zij niet in staat haar man met welgevallen aan te zien. Dat vreemde, dat in den laatslen tijd grootendeels ver dwenen was, kwam nu weer opzetten. Reeds den volgenden dag werd dit nog erger, namelijk door een uitnoodiging voor eene soiree bij de Barones Steinburg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1