berging van dë gemeentelijke bibliotheek en van het archief, terwijl thans boven den schoorsteen mantel een prachtig photographisch portret van den Koning prijkt, in gepasseerden vorm gees- cadreerd. Kwadijk, 4 Augustus. De archiefstukken der gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder, welke van af het ontstaan der gemeenten tot op dezen tijd als 't ware één archief uitmaakten, zijn, door de zorg des Burgemeesters, thans chronologisch gerangschikt en naar de respectieve gemeentehuizen overgebracht. Met het oog op eene eventueele latere splitsing der gemeente is dezen maatregel van groot gewicht, Grosthuizen, 1 Aug. In de hedenavond ten Raadhuize alhier gehouden vergadering van belang stellenden 111 zake de oprichting van een Zieken fonds voor de gemeenten Avenkorn, Grosthuizen en Scharwoude, werd het concept-reglement, vervaar digd door den heer Drijver alhier, gelezen, bespro ken en na eenige wijziging aangenomen. Tot bestuurders werden gekozen de heeren Spaans, Burgemeester, VoorzitterDrijver, predi kant, Penningmeester, en Smit, Secretaris. Tot commissarissen werden benoemd de heeren van der Lee, Beunder en Winder. Tot bode werd aan gesteld de gemeente-veldwachter Smit. Terwijl de vergadering bijeen was, sloten zich reeds enkelen als leden aan, terwijl anderen zich als begunstigers deden inschrijven. Door laatstge noemden werd aanstonds geteekend voor een be drag van f 108. Nadat gebleken zal zijn van genoegzame deel neming, zal de Vereeniging, die op voorstel van den heer Drijver, tot zinspreuk zal voeren „Draagt elkanders lasten", den 15den Augustus in werking treden. Krommenie. Onder de ingezetenen alhier circuleert een adres aan den burgemeester, den heer van den Steen van Ommeren, om hem te bewegen terug te komen op zijn besluit om ont slag te vragen. Apeldoorn. Alhier en op Het Loo wap perden jl. Zaterdag, ter eere van den 32sten verjaardag van H. M. de Koningin, de vader- landsche driekleur. Vele ingezetenen begaven zich naar het Paleis, teneinde door het plaatsen van hunne namen in de daarvoor bestemde registers hunne belangstelling te toonen. Het bordes van het Paleis is aan beide zijden keurig met oranjeboomen en heesters versierd, en in het midden een nieuw kleed aangebracht, terwijl de zijden standaard-vlag met oranjewim pel vroolijk van den top van het Paleis wap pert. Namens de gemeente Apeldoorn is aan H. M. de Koningin eene sierlijke bouquet aange boden. De Tentoonstelling van Bloemen en Planten, door de afdeeling Apeldoorn van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde uitgeschreven, werd Zaterdagmidd. te ruim 2 uur geopend. De Burgemeester hield daarbij eene toespraak, waarna een koor van circa 80 per sonen het gelegenheidsgedicht aanhief, waarmede H. M. de Koningin zou verwelkomd zijn, wan neer men Haar, naar men hoopte, op het ter rein had mogen begroeten. Het is het koor van de „Einzungsmarsch" uit de „Tannhauser," waarop Dr. Laurillard de volgende woorden had gedicht: Dankend verheffen vrij de eere des Heeren, Waar we ooft en bloem voor ons zien uitgespreid De bloemen zijn Gods kroonjnweelen, *t Ooft is ons 't beeld van Zijn weldadigheid. Dankend spreekt, met ons, bet hart der Vorstinne, H aar stemt Gods gonst zoo lieflijk tot Gods roem Want deze dag is dag van zegen In 's levenskrans steekt hij een nieuwe bloem. Spare Gods liefde dat dierbare leven, Den Vorst tot vreugd, tot heil van 't Vorst'lijk kind Tot sterking van den band der liefde, Die Neerland'» volk aan 't Vorstenhuis verbindt. Beê van ons allen is, dat de Vader Gelijk tot hier, steeds in zijn hoede neem En blijf der burg'ren liefde en trouwe De bloem en 't graan rondom Uw diadeem. Daarna werd door het orkest Weber's „Jubel ouverture" gespeeld, en door het koor met het „Wien Neêrlandsch bloed" besloten. De Heer H. Stokhuijzen dirigeerde met takt en bezieling deze beide nummers. Apeldoorn. H. M. de Koningin heeft gis terenmorgen half elf met Prinses Wilhelmina een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling alhier. H. M. was gekleed in wit costuum met rosé afgezet; de Prinses mede in het wit met blauwe strik. De vertegenwoordiger van de firma Roozen, te Overveen, overhandigde aan de Prinses een bouquetje. 's Gravenhage. De twec-eu-dertigste ver jaardag van H.M. de Koningin werd heden in de Residentie met zeer veel opgewektheid gevierd. Marine en Leger. Naar men verneemt, is het vertrek van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Van Galen", command. kapt. ter zee F. J. Stokhuijzen, bestemd tot het overbrengen van officieren en schepelingen der zee macht naar Oost-Indië, bepaald op 12 Oct. a. s. Op de landswerf te Amsterdam is jl. Zaterdag middag de torpedoboot „Makjan" te water gelaten. Deze boot, van eeniffszins anderen vorm dan vroeger gebouwde booten, wordt door deskundigen als een uitstekend afgewerkt scheepje geroemd. De stoommachines voor het vaartuig worden door de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen ver vaardigd. De kapt.-luit. ter zee C. H. De Goeje, directeur van de kweekschool voor zeevaart te Leiden, na gedurende eenige weken met verlof tot herstel van gezondheid afwezig te zijn geweest, heeft Zaterdag het bestuur over genoemde inrichting weder aan vaard. De luit. ter zee 1ste kl. P. H. Prager, die 9 dezer onder eervolle ontheffing van het com- mandement over Zr. Ms. instructiebrik „Castor" op non-activiteit wordt gebracht, is geneeskun dig afgekeurd voor den verderen zeedienst, en zal op pensioeu worden gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. P. C. V. Zwaanshals, thans non-actief, is aangewezen in de Istehcll't van Sopt. a. s. per particuliere gelegenheid naar Oost- Indic te vertrekken, ten einde zicli ter beschikking te stellen van den commandant der zeemacht te Batavia. De luit. ter zee 2de kl. P. Pinke wordt, onder ontheffing uit de betrekking van officier van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine, met 1 Scpt. gedetacheerd bij het observatorium te Leiden, en met dien datum bij gemeld Instituut vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. Smit, terwijl de luit. ter zee 2de kl. F. Bauduin met gelijken datum wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructie- korvet „Nautilus". Door den minister van Marine is de benoeming van de jongelingen K. P. Koeh en H. van der Sande tot adelborsten der 3de kl. voor den zeedienst en van J. W. A. Cassa tot adelborst 3de kl. voor de mariniers, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken, en zijn met ingang van 1 Sept. aangesteld als adel- borsteu voor den zeedienst, de adspiranteu P. Eschau- zier en A. F. Polkersma, en als adelborst voor de mariniers de adspirant J. J. C. de Koek. De jongeling W. J. van IToytemn, die voor een benoeming tot adelborst voor den zeedienst in aan merking kwam, beeft daarvoor bedankt. De nieuwbenoemde 2de luit. der art. J. P. E. van Revsen is ingedeeld bij het 1de regim. vesliiig- art. alhier. Verwisseld van korp3 en garnizoen: de 2de luit. •T. M. M. Muller, van het 1ste reg. inf. alhier en R. C. van Heekeren, van het 7de reg. inf. te Naardeu. Het „N. v. d. D." bevat het navolgend inge zonden stuk Vergun mij enkele opmerkingen, in verhand met het verslag van den heer N. P. Knpteijn, ten opzichte van de stalen schietschijf, systeem Pander Maat. Zonder eenigszins in beoordeeling te treden over genoemd systeem, speet het mij toch dat een zaak, die reeds de belangstelling van 'een groot aantal officieren heeft opgewekt, door een verslaggever werd behandeld, die, al moge er aan zijn bekwaam heid niet getwijfeld worden, toch blijken gaf, dat bij in geenen opzichte meester was van dit bijzonder onderwerp, er ook niet de noodige aandacht aan heeft gewijd en slechts op gissingen afkeurde, waar een kundig oordeel eewenscht wordt. Laten we echter vóóropstellen, dat de geëxposeerde schijf slechts een model van 't systeem uitmaakt en dat de afmetingen der verschillende stukken, naar mate van de eischen, nog voor allerlei wijzigingen vatbaar zijn, zonder daarom aan het stelsel iets te veranderen. Dat de schijf een maximum-veiligheid aanbiedt, wat de lieer Kapteijn blijkbaar betwijfelt., behoeft, bij gebruik van electrische aanwijzing, geen betoog, daar toch niemand zich in den omtrek der schijf behoeft op te houden, de onveerkrachtige looden kogel tegen de schijf plat slaat en neervalt, of wel langs een stuk heen schuift, terwijl de korte afstand, waarop geschoten wordt, 100 M. bedraagt. Zooals op de tentoonstelling duidelijk waarneem baar is, geschiedt die aanwijzing electriscli en kan dus de schutter juist weten, welk stuk hij getroffen heeft, wat, in verband met de eischen, aan den tegenwoordigen schutter gesteld, meer dan voldoende is. Bovendien kunnen de stukken kleiner genomen worden. Het komt mij voor, dat de geachte verslag gever van dat alles zeer weinig notitie heeft ge nomen. E11 nu de vraag omtrent het treffen van de verti cale lijn. Ook dit is, dunkt mp, eenvoudig. In dit geval worden twee stukken gelijk getroffen, die beide eenigszins achterwaarts draaien. Het draaien dier beide stukken wordt tegelijk geseind, (automa tisch) en de schutter weet genoegzaam juist waar hij getroffen heeft. Het gaat niet aan, dat de heer Kapteijn, op grond van een g i s s i n g, het moment van traagheid van één stuk zoo groot acht, dat een kogel, die genoemd stuk op 3 a 4 cM. van de verticale lijn treft, hoe genaamd geen uitwerking teweeg brengt. Ik raad hem aaii de berekening dienaangaande uit te voeren en zijn gissingen liefst niet in een veelgelezen blad te plaatsen, om op grond daarvan een afkeurend oordeel te vellen. Het komt me voor, dat de beer Kapteijn zich nog steeds verplaatst in den tijd, dat hij tirailleur eerste klasse was, want. hij schijnt ook al heel weinig op de hoogte te zijn van het onderwijs, tegenwoordig bij het schijfschieten gegeven. Kende hij daarvan de belangen en de eischen, dan voor zeker zou hij niet zoo ondoordacht een stelsel afkeuren, dat daarvoor de meeste voonleelcn aan biedt. E11 hiermede, M. de R., u dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, blijf ik met de meeste hoog achting De Vos, officier der infanterie. Omtrent de bevordering van de heeren Roose- boora en Sevffardt, lezen wij in de „Amsterdam mer" liet volgende „Nu was er eene vacature als luit.-kolonel, waar voor, indien men geen stafofficier voor de positie wilde missen, de majoor v. d. Noorda het eerst in aanmerking kwam. Deze was evenwel jonger dan de majoor van den staf Jhr. Trip, evenals eerstge- melde te Arnhem in garnizoen. De billijkheid vor derde toen om in elk geval dus ook den maj. Trip tot overste te benoemen, maar daarbij kwam men voor het geval le staan, dat deze officier weer jon ger was dan de stafofficieren Rooseboom en Seyf- fardt. Wilde men dus de billijkheid in 't oog houden en voor de vacature van luit.-kolonel geen stafofficier missen, dan was eene gelijktijdige be noeming der vier gemelde heeren noodig. Onderwijs en Examens. Helder. Zaterdag jl. hield de heer C. W. Hoenkarap van Utrecht in de Boiuvzaal alhier voor een groot getal toehoorders (onderwijzers en onder wijzeressen) zijn aangekondigde voordracht overliet elementair teekenen in de lagere school. Spreker ving zijne leerzame en onderhoudende rede aan met de opmerking, dat bij door de Re geering niet was gezonden, om den onderwijzers mede te deelen, hoe z.ij in dezeu hebben te hande len, doch om met betrekking tot dit nieuwe vak van onderwijs zooveel mogelijk licht te verspreiden. Het is toch eene waarheid, dat de grondbeginselen, waarop elk egoede methode of leergang moet berusten, nog niet algemeen genoeg worden gekend, dat het groote nut en het pracfisch belang van dit onder wijs nog niet voldoende wordt ingezien en dat de bezwaren van pacdagogischen en anderen aard nog altijd veel fe veel op den voorgTond worden gesteld. De hoofdpunten, verder in de conferentie ont wikkeld en toegelicht, waren Het teekenonderwijs in de lagere school moet in de eerste plaats ten doel hebben ontwikkeling van het waarnemingsvermogen en van de vaardig heid om hetgeen gezien wordt of vroeger gezien is, af te beelden. Toch mag de vorming van den goeden smaak niet beschouwd worden als een zaak, die daarvan geheel is af te scheiden. Het teekencn dienstbaar gemaakt aan eenig vak van nijverheid liet vakfeekenen kan in de lagere school niet worden onderwezen. Het be hoort daar ook niet thuis. In de lagere school moet het kind kunnen leeren een geivoon en weinig samengesteld voorwerp uit onze dagelijksche omgeving naar de natuur en op eenvoudige wijze te teekenen. Het uateekenen vau zaken, die drie afmetingen of relief hebben, moet, vooral bij het elementair teekenonderricht, onvoorwaardelijk worden buiten gesloten. Waar relief wordt afgebeeld, behoort dit naar de voorwerpen zelve te geschieden. De eerste (eekenoefeningen kunnen in de laagste klasse aanvangen. Om het waarnemingsvermogen fe scherpen, moeten aan alle oefeningen duidelijke verklaringen voorafgaan. Het teekenonderwijs zij steeds klassikaal. l)e moeilijkheden, die ieder kind hij de. aller eerste teekenoefeningen zal ondervinden, kunnen worden verminderd, wanneer hem daarbij steun punten worden gegeven in den vorm van netwerken of van regelmatig op het papier geplaatste punten of wel van punten op de lei of van verdeelingen, langs de kanten daarvan aangebracht. Leien met ingekraste of geverfde ruitjes, zijn zeer af te keuren. Zoodra mogelijk moet het kind er toe gebracht worden, geheel uit de vrije hand te teekenen, op papier, zonder hulp van ruiten of stippen. Op de oefeningen naar flakke figuren en versicringsvormcn volgë het teekenen naar de natuur. De daarvoor te bezigen modellen zijn eenvoudige meetkuuslige lichamen, alsvierzijdige pvramide, kubus, prisma, kegel, cylinder en bol in niet tc kleine afmetingen liefst in hout vervaardigd. Om de eerste wetten van het zien in de ruimte, d. w. z. de perspectivische vormveranderingen in dc zichtbare lijnen en vlakken duidelijk te verklaren, gebruike de onderwijzer soortgelijke modellen van ijzerdraad. Bij het teekenen naar de natuur wordt in de tweede plaats gewerkt naar eenvoudige voorwerpen uit onze dagelijksche omgeving, alsdoos, stoof, kistje, bankje, emmer, flesch, vaas, enz. liet gebruik maken van maat stokjes, passer en liniaal is streng af te keuren bij het teekenonder wijs in de lagere school. Ook bij het teekenen naar de natuur blijve het onderwijs klassikaal. De vergadering werd geleid door den heer Poutsmn, distriets-schoolopziener te Haarlem, en ten deele bijgewoond door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente en door den heer Vos, Voorzitter van de Plaatselijke Schoolcommissie alhier. De heer Hoenkamp, die zijne taak op uitne mende wijze vervulde, gaf aan zijn dankbaar ge hoor, naar aanleiding van eenige vragen, ten slotte nog vele inlichtingen en raadgevingen. Texel, 4 Augustus. Bij de commissie tot stichting van de Prinscs-Wilhelmina-bewaarschool te Oudeschild is aan giften ingekomen de som van f 9.:8.22. Hoorn. In de afgcloopcn week slaagden in het Notarieel Staatsexamen voor het eerste gedeelte, de heer A. Perk, alhier. Ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederl.-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden ge plaatst als onderwijzer der 3de kl. en als hulpon derwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk gesteldeu daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn der akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 56h der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) zooals het gelezen wordt volgens de wet van S Dee. 1889 (Staatsblad no. 175), of van daarmee gelijkstaande akten. Speciale akten of aanteekeningen voor vak ken van onderwijs strekken tot aanbeveling. Zij die ter beschikking van den Gouverneur-generaal van Nederl. Indië worden gesteld, ontvangen a. eene gratificatie voor uitrusting ton bedrage van f 500 b. vrijen overtocht naar Batavia als Gou- vernements-passagier der eerste kl. c. q. ook voor hun wettig gezinc. een voorloopig trnctement van f 100 's maands, ingaande met den dag van aan komst te Batavia. Zij moeten zich schriftelijk ver binden om, ingeval zij niet binnen den aangewezen termijn naar Nederl.-Indië vertrekken, of om andere redenen dan wèlbewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan, ontslagen worden binnen vijf jaren na aankomst op Java, onverwijld in 's lands kas terug te storten wat is betaald we gens gratificatie voor uitrusting cn wegens over tocht naar Indië. In Indië worden zij in alle op zichten als burgerlijke ambtenaren beschouwd, en zijn derhalve dc bepalingen omtrent verloven, wacht gelden, pensioenen en het weduwen- en weezenfonds van toepassing. Voor de verdere bijzonderheden zij verwezen naar de „Staatscourant" van 3 en 4 Augustus (no. 180). Landbouw en Veeteelt. Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling Zijpe. Vergadering op Maandag 11 Aug. a. s., des morgens 10 uur, in het lokaal vau den kaste lein A. Bruin Jz. te Sehagerbrug. Agenda: 1. Verslag Holl. Noorderkwartier. 2. Bespreking vermindering van uitgaven. 3. Be noeming beoordeelaars en afgevaardigden. 4. Be stuursverkiezing. 5. Ingekomen stukken. Kerknieuws. Texel, 4 Augustus. Bij monde van den leeraar ontving gisteren de Doopsgezinde gem. van Burg, Waal en Oost.erend het treurig bericht van het overlijden van haren vroegeren voor ganger J. Boetje, predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. De heer Boetje, heengegaan in de kracht zijns levens, was een man van zeldzame gaven en ver stand en stond om zijne humaniteit bij de Doops gezindegemeente alhier zeer hoog aangeschreven. Buitenland. België. Wegens de moeilijkheid bij het aanleggen, kon de Keizer van Duitschland Zaterdag te Ostende eerst een kwartier na aankomst zich aan wal begeven, nadat de Koning hem eerst aan boord van de „Hohenzollern" was gaan begroeten. De beide vorsten omhelsden elkander hartelijk. De Koning droeg een Duitsche uniform. Na over een bataljon infanterie in het station wapenschou wing te hebben gehouden, begaven de beide vorsten met gevolg zich in zes hofrijtuigen naar het koninklijk chalet, waar het ontbijt genuttigd werd. Onderweg werd de Keizer zeer toege juicht. De geheele stad is met vlaggen getooid. Prins Albert van Vlaanderen, die in Luxemburg is, wilde te paard de rivier Semoy oversteken hij werd uit het zadel geworpen en viel in de rivier. Zonder de hulp van een reiziger, den jongen Gentenaar van den Poele, zou de isjarige Prins verdronken zijn. Van den Poele bracht eerst den Prins en daarna het paard op het droge. De Prins kwam er af met een nat pak en met het verlies van zijn hoed. Frankrijk. De oorzaak van de mijnramp te Villeboeuf is nog steeds niet beleend, hoewel men vermoedt dat de ontploffing van het steen- koolgas door een open lamp werd veroorzaakt, die in de mijn gevonden is. In de mijnen in den omtrek komt over het algemeen veel mijngas voor. De mijn Pelisier is een der belangrijkste van het steenkolenbekken der Loire. Ze is ook een der diepste; de schacht gaat 600 meter diepen de zijgangen hebben een lengte van omstreeks 500 meter. De mijn is van een sterken venti lator voorzien. Eenigen tijd voor de ontploffing heerschte er een drukkende atmosfeer als voor een onweer. Een oud mijnwerker, die reeds vroeger eene ont ploffing had bijgewoond, was niet gerust. „De lucht is even drukkend als op 3 Juli," zeide hij, „toen de ontploffing te Verpilleux plaats had. Als ons maar geen ongeluk overkomt Het werk ging echter voort. De bakken gingen op en neer en de mijnwerkers van de nachtploeg daalden met de lamp in de hand en den lederen helm op 't hoofd in de donkere schacht. Elf mannen, de laatsten der ploeg, gingen op hun beurt in de ijzeren lift. Een schel ging, de ijzeren raderen der machine lieten de kabel af- loopen en de mijnwerkers verdwenen in de duisternis, terwijl hun somber gezang langzaam wegstierf in de onderaardsche gewelven. De kabel was zoowat 300 meter afgeloopen, toen een geweldige onderaardsche losbranding den grond deed trillen en schudden. Een dikke rookwolk steeg uit de mijn op en verkondigde aan de menschen. die uit den omtrek kwamen aansnellen, dat eene ontploffing had plaats gehad. Gelijk men weet werden dadelijk pogingen in het werk gesteld om de ongelukkigen te redden. De lijken, die omhoog werden gebracht, leverden een treurig gezicht. De naakte borst was verbrand en gezwollen, het gelaat zwart en vaak onher kenbaar. Van een der ongelukkigen was liet hoofd afgeslagen, een ander had een vreeselijke wonde op de borst, blijkbaar door een vallend rotsblok veroorzaakt. Hartverscheurend was de wanhoop van de verwanten der ongelukkigen, als zij hunne vrienden in dien toestand terug zagen. Engeland. Dc „Hohenzollern" met Keizer Wilhelm aan boord kwam gisterenmorgen te 10 uur te Cowes op het eiland Wight aan. De „I-Iohenzollern" werd vergezeld door het Duitsche eskader, vijf Engelsche torpedobooten en het jacht van de Engelsche admiraliteit met de marine- en militaire commandanten van Portsmouth aan boord. Dadelijk na zijne aankomst reed de Keizer naar Osborne, waar hij door de leden der Koninklijke familie werd verwelkomd. Oostenrijk. Bij de huwelijksvoltrekking van Aartshertogin Valerie te lschl werd, ondanks de ontzettende toevloed van menschen, nauwe lijks een politieagent of soldaat opgemerkt. Van de keizerlijke villa tot de kerk was de weg afgezet, maar door een cordon van kleine meisjes in 't wit gekleed én met bloemenslingers versierd, die rozen strooiden op het pad van bruid en bruidegom. In de kerk werd eerst de bruidegom, Aartshertog Franz Salvator, bin nengeleid door de zes bruidsjuffers in blauwe en gele zijde gekleed, daarna de bruid aan de hand van haar neef, Aartshertog Franz Ferdi- nand, en gevolgd door 3 bruidsjonkers. Na het ontvangen van den zegen stond de bruid op, wierp zich in de armen van haar vader en kuste hem, hevig weenende. Ook de Keizer en de Keizerin waren zeer aangedaan. Daarna verliet het jonge paar de kerk. In de kurzaal werd een dejeuner gegeven, waarbij 72 personen aanzaten, maar dat nog geen drie kwartier duurde. De jonggetrouwden vertrokken toen naar Offensee. Ook bij het afscheid van haar ouders was de Aartshertogin weder zeer ontroerd. De Keizer, wiens lieve ling zij is, moet tot eenige bekenden hebben gezegd„Dit is de laatste gelukkige dag van mijn leven." Ook de Kroonprinses-weduwe was bij het feest tegenwoordig. Spanje. Het gerucht, dat het Koninkje ziek of dood zou zijn, had zijn oorsprong in een vergissing. De correspondent van deKöln. Zeiting te Madrid seinde aan zijn blad „Hund alfons XII gestorben" (de hond van den vroe geren Koning, een beroemdheid in de honden wereld, was inderdaad dezer dagen bezweken) en de telegraaf bracht over „Kind Alfons XII gestorben" Berichten over de cholera luiden verontrus tend. De epedimie breidt zich snel uit buiten Valencia. De aangrenzende provinciën heeten reeds besmet te zijn. In de cijfers welke van regeeringswege openbaar worden gemaakt, wordt geen vertrouwen gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2