HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. M 95. Vrijdag 8 Augustus 1890. Jaargang 48. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. YAN BALEN. BEKENDMAKING. ,Bn degespereert nimmer!" Jan Pieteriz. Coen. Het Vttderlondt ghetrouw» Blijf ick tot in den doot. Wühelmutlied, Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnéa dezer Courant in de gemeente0.30. v buiten do 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prij» der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bfl abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 t De Burgemeester der gemeente Helder maakt, ter voorkoming van ongelukken, bekend, dat volgens mededeeling van den Heer Kolonel Commandant van het 4de Regiment- Vesting-Artillerie, op een der dagen in liet. tijdvak van den 18den totden 23sten Augustus e. k. Schietoefeningen zullen plaats hebben van de Oosthatterijdat de onveiligheid op dien dag zal worden aangegeven door bet plaatsen van een roode vlag op gemelde batterij. Tevens wordt herinnerd, teneinde het breken der glasruiten te voorkomen, dat het aanbeveling ver dient gedurende den tijd dat aan genoemde batterij en van het fort de ITarssens op 19 Augustus e. k. en zoo noodig op volgende dagen, gevuurd wordt, de ramen der woningen open te zetten. Helder, 6 Augustus 1890. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. Voor de kerkstichting te N. Nickerie. Nog ontvangenvan den Kerkeraad der Herst. Luth. gem. alhier, de som van vijf gulden, zijnde het bedrag der collecte, in de godsdienstoefening op 27 Juli jl. voor dat doel gehouden. Helder, 6 Aug. 1890. G. E. BRON. NEDERLAND. HELDER, 7 Augustus. Uit Den Haag wordt aan het „Hbld." ge meld, dat de minister van Financien een wets ontwerp gereed heeft tot belasting van het roerend vermogen effecten. In den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar betaald moet worden, wenscht de minister in komsten uit effecten te belasten. Dit zou echter ook kunnen worden betaald na eenige jaren, als de effecten worden verhandeld, wat voor families, die hare fondsen onveranderd in de brandkast laten liggen, aangenaam zou zijn. Naar hetgeen men van dit voorstel hoort, zou het eene soort van accijns zijn op het bezit van effecten, om dus eene inkomstenbelasting te ont gaan, maar tevens toch wat te doen met het oog op de verkiezingen van 1891. Jl. Dinsdagmiddag is H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina in een rijtuig met vier paarden van Soeren naar Hoog-Buurloo gereden. Onder geleide van een landbouwer hebben de koninklijke bezoeksters aldaar de heidevelden bezichtigd, welke in het voorjaar door brand verwoest zijn. Het Prinsesje, die het rijtuig voor een poosje verlaten had, liep de heuvels onver moeid op en neder. Met een span verschepaarden, FeuilUton Tan de Heideweke- en Nienwedieper Conrant. 21) EEN TROETELKIND YAN HET GELUK. Roman van F. YON KAPFF ESSENTHER. Alexie was nog de bruid, daar haar huwelijk was uitgesteld. Zij zou den winter in Parijs doorbrengen, waar haar verloofde als gezantsehapsattaclié was geplaatst. En nu was zij op het onverwachts te Weenen gekomen zoogenaamd op hare doorreis en gaf nu opeens een soiree. Waarschijnlijk echter had dit alles slechts ten doel Siegmund West en zijne jonge vrouw hij zich te hebben. In ieder geval moest Edwina zich dit, hoe ongaarne ook, getroosten. Zij had nu eenmaal een afkeer van Alexie, die zij onbeschaamd en onvrou welijk vond, om haren vroegere geliefde zoo te lokken en dat waarschijnlijk met geen goede bedoelingen. "Wij gaan er toch niet heen, Siegmund, is het wel?" vroeg zij. //Dat kunnen we niet laten, lief kind," zeide hij beslist. ,/Voor geen prijs zou ik Alexie in den waan willen brengen alsof ik haar zocht te mijden, alsof ik haar vreesde. Hoe ongedwongener, hoe beter in zulke ge vallen." Edwina gaf zwijgend toe. Zij had dan ook werkelijk geen grond er zich tegen te verzetten en zij wilde hem niet buiten de kringen honden, waarin hij gewoon was te dat aldaar gereed stond en vooruit was gezonden, keerden de Vorstelijke personen over Uchelen naar het Paleis terug. Binnenlandsch nieuws. Texel. Er bestaat alhier verschil van ge voelen over de verkieslijkheid van de vergrooting van de haven van Oudeschild boven den aanleg van een nieuwen haven te üosterend. Tot het eerste zal worden overgegaan, maar in de „Texelsche Courant" is een brief openbaar ge maakt van den waterbouwkundigen-architect J. P. Visser, te Utrecht, waarin deze zes gronden van geldelijken en van technischen aard aan voert, ten voordeele van laatstgenoemd plan. (N. v. d. D.) Texel. Bij de Texelsche visschers is een verzoekschrift in omloop aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om het geleide- licht van het Kaap- en Molengat door een grooter, in het belang der vaart en veiligheid, te vervan gen. •Anna Paulowna, 6 Augustus. Bij de stemming op 5 Augustus voor een lid van den Gemeenteraad zijn uitgebracht74 stemmen. 39 stemmen op R. C. Waiboer, 19 op D. Kaan Dz., 6 op G. van Mullem, 5 op C. J. de Mazure, 3 op L. Metzelaar en 2 op P. Huibers, zoodat gekozen is de heer R. C. Waiboer. Warmenhuizen. Bij de verkiezing van 2 leden voor het Polderbestuur alhier op 5 Au gustus jl. werden met meerderheid van stemmen herkozen de beide aftredende leden J. de Geus Jz. en T. Strooper. Enkhuizen. Het Dagelijksch Bestuur heeft bij den Raad alhier een plan ingediend voor het stichten van een ziekenhuis, waarvan de kosten ruim f 6000 zullen bedragen. De Raad heeft den heer Hartkamp benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering te Schagen, ter bespreking van de plannen voor eene kanaal verbinding tusschen Schagen en hier. Hem werd tevens machtiging verleend voor het toezeggen van eene subsidie, waarvan het bedrag naderhand door den Raad zal worden vastgesteld. Hoorn. De heer K. A. Snoeken, commies aan het derde gesticht te Veenhuizen, is met 16 Augustus a. s. benoemd tot adjunct-directeur der Rijks-werkin richting alhier. Krommenie. De Burgemeester, de heer Van den Steen van Ommeren, heeft per gedrukte missive aan alle onderteekenaars van het adres, waarbij hem wordt verzocht op zijne aanvrage om ontslag terug te komen, bericht, dat hij zich gedrongen gevoelt om bij zijn eenmaal genomen besluit te volharden. Haarlem. Het Raadslid, de heer Gallandat Huet, heeft bij den Raad het volgende voorstel ingediend 1. Aan B. en W. op te dragen vóór de be handeling der begrooting een voorstel in den Raad te brengen tot wijziging van de thans be staande omschrijving van de kom der gemeente, verkeeren. Het scheen hem een genot te zijn, te pronken met zijn gelukkig huwelijk, maar zij hield daar niet van. Dit nam echter niet weg, dat zij op zijn verzoek voor dien avond groot toilet maakte. Het was de eerste keer, dat zij als Sieg- munds vrouw in de hoogere kringen ver scheen. Misschien was zij de schoonste van allen, maar zeker de meest benijde. Bezat zij niet de heerlijkste brillanten, de kostbaarste kanten Maar ondanks dat alles, kon zij maar geen genoegen vinden in dit gezelschap. Haar ernstig karakter was niet in overeenstemming met het flauwe salondiscours, waarin Siegmund een groot genot vond en waaraan hij leven dig deel nam, ja het nagenoeg geheel be- heerschte. Ook de buide, die men haar bracht, stuitte haar tegen de borst en baar hart kromp ineen, als zij opmerkte hoe licht zinnig Siegmund met zijne galanteriën jegens de dames omsprong. Reeds een half jaar lang had hij aan hare voeten gelegen en zij had het als haar van rechtswege toekomend aangenomen. Wel geboden de zeden dat hij nu zijne eigene vrouw niet liet bof maakte, maar daarom was het nog niet noodig, dat liij al die dames met zooveel warmte begroette. En Edwina voelde zich eenzaam en ver laten te midden van de gasten en zij kreeg hetzelfde treurige gevoel, dat zij bij haar huwelijk had ondervonden, toen juist zijne buitengewone aanbidding haar onaangenaam geweest was. En hier was elk oogenblik iets dat haar hinderde. cn wel in dien zin, dat binnen die kom begrepen zal zijn eene bevolking van ten minste 48.000 zielen, zoodat Haarlem van de derde klasse der personeele belasting, in de eerste klasse overgaat 2. den wensch uit te drukken, dat het aan de Regeering moge behagen, ten spoedigste over te gaan tot eene algemeene herschatting van de daarvoor vatbare grondslagen van het Rijksper soneel, teneinde deze belasting voor Rijk en ge meente vruchtdragender worde en haar druk billijker worde verdeeld. Verkoopingen. Woensdag 13 Augustus. Egmond Binnen, 10 's xn. In het HaasjeBouw plaats, gen. Vogelenwaler ald., gr. 134.39.60. Hypolitushoef. In het Schippershuis Huis te Wes- terland, gr. 0.3.30. St. Pancras, 11 's m. Bij Lek Huis en tuin aan de Bovenweg, gT. 0.47.50; 0.40.60 bouwland aldaar. Verhuringen en verpachtingen. Vrijdag 15 Augustus. Alkmaar. Bij inschr. bij J. C. Ohmstede voor 6 jr. 2 stukken weiland in den Limmerpolder onder Limmen, gr. 2.29.10. Aanbestedingen. Vrijdag 8 Augustus. Amsterdam, 11 ure. De schout-bij-nacht, directeur en commandant der marinede levering van wit en geteerd touwwerk. Zaterdag 9 Augustus. Alkmaar, 9 ure. Dijkgraaf en heemraden van de Schermeer, op het raadhuis, de levering van: I. 3000 kil. Amerik. petroleumII. 500 liters raapolie III. 600 kil. beste oude geklopte blad reuzel IV. 100 kil. stcarinekaarscn V. 150 kil. gesmolten paardevet. Helder, 10 ure. De genie, in het rijkshuis anu het Westpleinhet verbeteren van het fort Kijkduin, onder het beheer der genie te Helder; begr. f 7700; bill. inz. uitcrl. 8 Augustus 3 nam. Maandag 11 Augustus. Medemblik, 1 ure. Dijkgraaf cn heemraden van het ambacht de Vier Noorder Koggen, op hot keggenhnis1. het vernieuwen van de brug over de Noorder Molensloot te '1'vvisk; 2. het verbouwen van het woonhuis bij het stoom gemaal; 3. het vernieuwen der waterkeering iu den Achter- wijzend ond. Spanbroek4. het uitvoeren van metsel en voegwerken aan diverse bruggen; 5. het uitvoeren van verf- werken aan gebouwen en bruggen6. het uitvoeren van verfwerken aan de molens en sluizen. Donderdag 14 Augustus. Haarlem. 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel en nijverheid, nnn het gebouw van het prov. bestuurde uitvoering van eenige onderhoudswerken ten behoeve van de Keulsche Vaart. Begr. f 2460. Aanw. 7 Aug. V r ij d a g 15 Augustus. Haarlem. De Holl. IJz. Spoorw.-Maaischappij de levering van 2530 ton kachelkolen. Marine en Leger. De luit ter zee 2de kl. J. F. B. van Eijk wordt met 21 dezer tijdelijk geplaatst aan boord tan Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De op non-activiteitsstelling met 16 dezer van den adelb. 1ste kl. Jhr. H. .T. A. Pompe van Meerdervoort wordt ingetrokken en hij met dien datum geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Daar trad de barones Corrini op haar toe. „O, wat zijt gij gelukkig," zuchtte zij, z/met zoo'ri lieve man //Ha dacht Edwina, //bet Meiklokje van het gekostumeerde feest, waarmede hij zich nog in den nacht vóór zijne verloving zoo opvallend bezig heeft gehoudende vrouw van zijn vriend en dan die zucht. Was liet niet walgelijk Wie weet wat er vroeger al niet gebeurd was tusschen die twee. Ook barones Alexie met haar spottende blikken boezemde haar afschuw in. De jonge dame gedroeg zich zóó vrij, alsof zij reeds lang gehuwd ware zij nam de honneurs waar, ontving de gasten, deelde de bewijzen harer genade mild rond en zwaaide over moedig den geesel der satire. De oude dame, bare moeder, die als vrouw des huizes nevens haar zat, bemerkte men niet eens. Alexie was koket, ja uittartend gekleed hare moeder niet alleen te eenvoudig, maar zelfs niet naar behooren. Men zou gedacht hebben, dat zij eene ondergeschikte harer dochter was. „Hoe interessant, mijnheer von West als gelukkige echtgenoot te zien," had zij uit geroepen en zij nam hem door haar lorgnet op alles behalve bescheidene wijze op. //Neem aan mij dan een voorbeeld, baro nes", had Siegmund gezegd. Goed 1" was het antwoord, „als gij mij dan maar wilt onderrichten hoe men moet doen om in het huwelijk gelukkig te zijn. Want ge moet weten, dat ik er niet aan geloof en daarom verschuif ik mijn bruiloft zoolang mogelijk Den 16 dezer zal de luit. ter zee 1ste kl. H. van den Pauvert optreden als 1ste off. aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. //Van Galen", ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. B. de Groot. De off. van gez. 2de kl. G. A. J. Van de Sande is geplaatst bij de maritieme zieken-inriebting alhier. Van de 80 adspiranten, die zich voor een plaat sing op de Kweekschool voor machinisten te Am sterdam aanmeldden, zijn geplaatstG. A. Kreutz- wendedick von clem Borne (Amsterdam), S. van Brakel (Dordrecht), L. J. J. ten Broek (Amerongen), L. E. G. Dezentje (Oost-Indië), M. J. Dirkzwager (Moordrecht), H. van Doggenaar (Harderwijk), C. P. Dros (Texel), A. C. van Dijk (Den Haag), C. J. van Egmond (Arasterdam), M. A. T. Eijck van Zuijlichem (Schiermonnikoog), C. F. W. Gericke (Den Haag), C. J. de Geus (Rotterdam), J. A. Goemans (Goes), II. J. Gorter (Zwolle), J. B. Goud- riaan (Den Haag), .T. A. Gravensteijn (Vlissingen), J. H. Hartkamp (Enkhuizen), P. M. C. Hennequin (Amsterdam), IJ. L. W. Herweijer (Utrecht), P. Horst (Amsterdam), E. Ketjen (idem), H. P. Moor rees (Oost-Indië), J. A. H. Parmentier (Amsterdam), H. F. Petit (idem), T. J. C. P. Pfenning (idem), J. J. Piera (Breda), C. Prince (Gouda). A. A. Roelants (Breda), A. A. de Runk (Arnhem), H. A. C. Smissaert (Beek), J. C. Swijghuizen Reigersberg (Groningen), J. W. van der Sterr (Beverwijk), J. van der Tuuk (Stadskanaal), C. P. de Vos (Geer vliet), K. G. van der Veur (Wijk bij Duurstede), T. Visser (Rotterdam). G. A. L. Visser (Amsterdam), J. F. Vonk (Streefkerk), I. Wallij (Scheveningen), G. Waij (Amsterdam), D. van Weel (Nijmegen), I. Wessels (Oude Pekela), A. van der Woerd (Zoelen). Van het Iste studiejaar zijn 36 leerlingen in het 2de studiejaar overgegaan 14 zullen voor de tweede maal de lessen van het 1ste jaar volgen en 4, die reeds twee maal die lessen volgden, hebben, met onvoldoend examen, de school verlaten. Van het 2 de studiejaar hebben 19 leerlingen met voldoend en 7 met onvoldoend eindexamen de kweekschool verlaten; 12 leerlingen, die het einde examen onvoldoend aflegden, kunnen nog eenmaal de lessen van het 2de studiejaar volgen. Departement van Marine in Oost-ïndië. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens meer dan vijftien jaren dienst aan den ref. bij het Dep. der Marine in Indië K. H. Boers. Benoemd de 3de stuurman J. P. A. Koster tot 2de stuurman de mach.-leerl. 2de kl. M. C. van Norde tot id. 1ste kl.de mach.-leerl. A. H. But- teling tot id. 2de kl.de mach.-leerl. 2de kl. O. E. A. Heussen, tot id. 1ste kl.de mach.-leerl. A. F. G. Piueda, tot id. 2de kl.de 3de stuurman H. N. Blatt, tot 2de stuurman. Geplaatstde mach.-leerl. 2de kl. A. H. Buite ling op de „Reiger" A. F. G. Pineda op de „Boni". Overgeplaatst Van „Soerabaja" naar „Prins Hendrik der Nederlanden" als 1ste off., onder intr. zijner overpl. als comm. van „Macasser" de luit. ter zee 1ste kl. W. J. Derx; van „Geded" op „Soe rabaja" de luit. ter zee 2de kl. S. van Lennep. Vergunning verleendOm wegens ziekte naar Nederland terug te keeren, aan den kapt.-luit. ter zee C. L. de Jong en aan den luit. ter zee 1ste kl. J. G. Kloek. Siegmund nam deze scherts volstrekt niet euvel op, integendeel, hij lachte er om, ja liij scheen zelf3 bereid het onderricht aan te vangen, want bij liet gewillig toe, dat zij hem geheel in beslag nam. Zij schertsten en lachten samen. Misschien deed liij dit opzettelijk, om haar te toonen, lioe onbevangen hij tegenover haar was, maar Edwina's eerlijk hart kon dit niet uitstaan. En tevens moest zij toelaten dat andere heeren haar het hof maakten, voornamelijk baron Artlimr von Steinburg. De vriendschap van die twee (Artliur en Siegmund) was thans een beetje bekoeld. Arthur kon het zijn vriend nooit vergeven, dat bij Alexie versmaad had. Ook was er tegenwoordig voor hem geen plaats meer in Siegmunds hart. Tot nog toe had deze hem steeds medegenomen in den maalstroom van de vermaken der hoofdstad en wel op zijne kosten. Dat alles was nu uit. En daarom drong hij zich aan Edwina op, maakte haar banale complimentjes over de handige manier waarop zij den wildzang had weten te temmen en gaf haar, terwijl hij zijne booze bedoe lingen behendig wist te verbergen, te kennen welk een deugniet Siegmund vroeger was. Het kostte Edwina groote moeite zich goed te houden. Hoe hatelijk was haar dit geheele gezelschap, dat het er op toe scheen te hebben gelegd, haar hart, dat juist eenige toenadering voor Siegmund was gaan gevoelen, nu weer afkeerig van hem te maken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1