Overgeplaatst2de machinist J. A. Schweitz, van de „Havik" op de „Ternate" 2de id. J. B. Schweitz, van de „Indragiri" op de „Havik" mach.-leerl. lste kl. M. 0. van Norde, van de „"Reiger" op de „Indragiri" 2de stuurman J. W. G. Beukers, van de „Albatros" op de „Ternate" lste mach. S. H. Meijer, van de „Singkawang" op de „Zeemeeuw" 2de id. G. G. Johannes, van de „Condor" op de „Singkawang" 2de id. L. L. G. F. Bom, van de „Boni" op de „Condor" 2de stuurman H. N. Blatt, van de „Ternate" op de „Gier" lste mach. W. F. Stolk, van de „Arend" op de „Reiger" lste id. Z. Houtsmuller, van de „Reiger" op de „Arend". H. M. de Koningin heeft, als blijk vau hare belangstelling in onze Marine, ten behoeve van het „Marinefouds" eene bijdrage van f 250 doen toekomen. De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op 1 Sept. 1890, op het Ooste lijkste duin van Vlieland, het zoogenaamde Witte lid, een wit vast licht zal worden ontstoken, ge vende, met het licht van Vlieland inéén, leiding voor de witte boei no. 4 in het zeegat Stortemelk. De lantaren met catoptriek lichttoestel zal geplaatst zijn aan een lichtgrijs geverfd huisje (vorm schil derhuisje), op den top van het duin genaamd Witte lid, 28,4 M. boven volzee, 0.|. N. van den licht toren van Vlieland, op 2540 M. afstand. Het licht zal zichtbaar zijn van ZW. t. Z. door W. tot NW. Ligging ongeveer53° 18' 17" Nbr. en 0° 12' 37" O.l. van Arasterdam. De luit. ter zee 2de kl. J. P. B. Van Dijk wordt met den 21 sten Augustus geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De met ingang van 2 Augustus tot adelborst lste kl. bevorderde adelborsten 2de kl. worden, naar de „N. R. Ct." verneemt, geplaatst aan boord van de schroefstoomschepen „Koningin Emma der Nederlanden", „Van Galen", instructiekorvet „Nau tilus", en de wachtschepen, De op non-activiteitstelling met 16 Aug. van den adelborst der lste kl. Jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, wordt ingetrokken en hij met dien datum geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk"» commandant kapt.-luit. ter zee G. H. Van Steijn, bestemd voor buitenlandschen dienst, thans tijdelijk tot bescherming der visscherij, vertrekt 15 Sept. a. s. naar Paramaribo. Onderwijs en Examens. Helder. Te 's Gravenhage is voor de Fransche taal o. a. geslaagd mej. A. C. Klots alhier. Wieringerwaard. Voor het notarieel examen, tweede gedeelte, slaagde Dinsdag te 's Gravenhage, de heer J. C. T. Groneman, alhier. Landbouw en Veeteelt. Texel, 6 Augustus. De ziekte onder de aardappelen begint zich alhier schrikbarend uit te breiden. Van sommigen verneemt men, dat de helft reeds ziek is geworden, terwijl bij de gerooiden dagelijks meer zieken komen, 't Ziet er voor de arbeiders, voor wien de aardappel des winters het hoofdvoedsel is, niet te breed uit. Texel. Bij de veehouders broeit het hooi tengevolge van het natte zomerweder vrij erg. Bij sommigen moest door spitten opening gemaakt worden, daar men vreesde, dat er brand zou uitbreken. 'tls bijna niet te verwachten, dat alles zonder brand zal afloopen, hoewel voorzichtigheidsmaat regelen genomen worden. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gemeente te Texel. Zondag io Aug., den Burg, voorm. half tien, ds. Calkoen, van Nieuwe Niedorp. 's Avonds half zeven, ds. van Druten, van Rijnsburg. Zondag io Aug., Oudeschild, nam. half twee, ds. Calkoen, van Nieuwe Niedorp. Doopsgez. gemeente te Texel. Zondag io Aug., Oosterend, voorm. io uur, ds. Kuperus. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag io Aug., voorm. 9.30, Zuidzijpe, ds. v. Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 10 Aug., voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mtlhring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 10 Aug., voorm. 9.30, ds. Jelgersma, pred. te Schoorl. Noord- en Zuidzijpe. 10 Aug., ds. Fetter, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. 17 Aug., ds. Mtlhring, Oudesluis voorm., St. Maartensbrug nam. 24 Aug., ds. Hobus, Oudesluis nam., Sint- Maartensbrug voorm. Huisduinen. 10 Aug., ds. Hobus, voorm. 24 Aug., ds. Bron, voorm. Wieringen. 10 Aug., ds. Bommezijn, Oostl. voorm.. Hipp. nam. 17 Aug., ds. Pareau, Westl. voorm., de Oever nam. 24 Aug., ds. van Kluyve, Oostl. voorm., Hipp. nam. Alkmaar. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Ger. kerk (doleerende) alhier door ds. J. Osinga, pred. te Gouda. Alkmaar. Benoemd tot pastoor alhier (H. Dominicuskerk) de heer J. A. Heijs. Schagen. Benoemd tot kapelaan, alhier de heerC. Huybers, kapelaan te Fijenoord. Rechtszaken. Rotterdam. De rechtbank alhier veroor deelde jl. Dinsdag G. N. ten Pierik, wegens moord met voorbedachten rade op zijne vrouw gepleegd, tot zeven jaren gevangenisstraf. Uit onze Koloniën. De Atjeh-correspondent van de „Sum. Ct." schrijft In den nacht van 3 op 4 dezer kwam het oorlogsschip „Merapi" hier het bericht brengen, dat een prauw met p. m. dertig vijandige Atje- hers van den vasten wal op Poeloe Way was aangekomen om het ons trouwe hoofd Toekoe Daoek van Balohan andermaal te molesteeren en dat een andere prauw den volgenden nacht van uit Gighen mede naar dat eiland zou over stekeu. Aan boord van deze prauw zouden zich onder anderen bevinden de beruchte Toe koe Oemar. De Condor bacht dit bericht aan het oorlogsschip Sambas, hetwelk vóór Gighen kruiste, over. Dit oorlogsvaartuig zette vóór liet vallen van den avond koers naar Segli, teneinde de maraudeurs te verschalken, doch wendde na het invallen van de duisternis den steven naar Poeloe Way. Ter hoogte van de Balohanbaai aangekomen, werden door dat schip gewapende sloepen uitgezondeneen dezer, onder bevel van den adelborst Yan Lennep, kwam al zeer spoedig een Atjehsche prauw met gewapenden tegen, die dien officier zeer beleefd met „tabeh toean" begroetten. Een paar salvo's was het antwoord op die begroetingdrie Atjehers wer den bij die ontmoeting doodgeschoten, éen werd gewond en twee anderen sprongen over boord en aangezien dit plaats greep op p. m. drie duizend mijlen van den vasten wal, is het zeer de vraag of de zwemmers dezen wel bereikt zullen hebben. De prauw zelve werd op sleep touw genomen en bij het krieken van den dag werden, bij onderzoek, daarin nog vijf Atjehers gevonden, die zich schuil hielden. De daarin aanwezige oorlogsbehoeften werden buitgemaakt en de gevangenen te Olehleh aan het bestuur overgeleverd. Het bevel over de in deze wateren aanwezige scheepsmacht werd dezer dagen door den kapi tein-luitenant ter zee Lucardie overgedragen aan zijn ranggenoot van Broekhuyzen eerstgenoemde is sedert naar Batavia vertrokken en Zr. Ms. ss. „Bali" is thans vlagschip ter reede Olehleh. Op Poeloe Bras heeft een zeer treurig ongeval plaats gehad. De lichtopziener aan den Wil lemstoren aldaar, M. Van Mens, heeft, de trap pen van den toren af willende gaan, het onge luk gehad, een misstap te doen met dat gevolg, dat hij, beneden gekomen, een zware wonde aan het hoofd bekwam, aan welker gevolgen hij den volgenden dag overleden is. Zijn weduwe keerde diep ongelukkig te Olehleh terug. De aankomst te Batavia van den Franschen mailstoomer „Godavery" op Vrijdag 27 Juni, heeft ter reede van Priok aanleiding gegeven tot eene jacht ter zee, welke aan Jules Verne de stof zou kunnen leveren voor een boeiend verhaal. De politie en de recherche waren gewaarschuwd, dat zich aan boord van dien stoomer een Euro peaan bevond, die voornemens was opium binnen te smokkelen. De noodige maatregelen waren genomen om dit te beletten, waaronder ook het stationneeren van het recherche-vaartuig op de buitenreede. De „Godavery" stoomde naar bin nen en terzijde van het schip lag eenstoomsloep met stoom op, waarin men een paar Euro peanen zag. De smokkelaar aan boord, onraad bespeurende, wierp twee blikken, vermoedelijk opium inhoudende, over boord, welke blikken, doordien zij van een kurken omhulsel voorzien waren, op het water dreven. Men zag toen van het recherche-vaartuig dat de blikken door de stoomsloep werden opgevischt, welk vaartuig daarop met volle kracht wegstoomde in de rich ting van Tandjong Karang; van uit het recher che-vaartuig trachtte men te vergeefs de stoom sloep te doen bijdraaien, die zooals de machi nist later voor de schout Vermeulen verklaarde, op het gevaar af van in de lucht te springen, met volle kracht doorstoomde. Kort daarop stoomde de „Vice President Prins" uit Priok en de gezagvoerder van het recherche-vaartuig kwam toen op het denkbeeld zijn vaartuig door dien stoomer te laten sleepen om de stoomsloep te achterhalen. Voor f 200 nam de gezagvoerder van de „Prins" dit aande stoomsloep werd bereikt en bij de visitatie bleek, dat, hoewel de inhoud der blikken gedeeltelijk verdwenen was, deze werkelijk opium hadden ingehouden, waar van nog eenige darmen vol gevonden werd. De machinist en de stoker van de stoomsloep zijn den volgenden dag op last van den assistent resident door de politie gearresteerd en, dank zij het met veel tact en groot geduld door den schout Vermeulen ingesteld onderzoek, hebben zij verklaringen afgelegd, die de zaak ongetwij feld geheel zullen ophelderen. Buitenland. Engeland. Bij prachtig weder ging de Keizer van Duitschland jl. Dinsdagmorgen aan boord van het jacht „Aline" van den Prins van Wales, welk jacht aan den zeilwedstrijd om den Koningsbeker zou deelnemen. De mededingende vaartuigen, waaronder de „Aline" en de „Sheila" van Henri van Battenberg, vertrokken te 2 uur. De zee was overdekt door duizende jachten, boei ers enz. Het is bijna zeker dat de Keizer den nden Helgoland bezoeken zalde Britsche gouverneur zal dan waarschijnlijk al vertrokken zijn. De „Justice" maakt de opmerking, dat Keizer Wilhelm, uit vrees voor minder hartelijke ont vangsten, geen der hoofdsteden bezoekt van de Vorsten, aan wien hij een bezoek brengt. De Koning van België ontvangt hem te Os- tende, Koningin Victoria op Wight. Dit komt omdat men te Brussel manifestaties zou te duch ten hebben gehad en omdat het Kabinet van Londen niet veel lust had om de kosten der receptie te dragen. En te Petersburg zal de Keizer zich ook wel niet wagen. Een correspondent van de Indépendance had te Ostende een interview met een officier des Keizers. Deze verklaarde, dat het bezoek aan den Koning van België eenvoudig een beleefd heidsbezoek was, dat het volgend jaar Spanje zou worden bezochtdat er voor het oogenblik geen sprake was van een bezoek aan Parijs, maar wie weet wat gebeuren kan. De Keizer wil den vrede en zou alles doen om dien te bewaren. Indien een reis naar Parijs niet werd opgevat als een uittarting, maar als een bewijs van den wensch om in vrede met Frank rijk te leven, zou de Keizer niet aarzelen daar heen te gaan. Duitschland. Het reusachtige circus van Renz te Berlijn was jl. Maandag bij de opening van het internationaal geneeskundig congres ge heel gevuld. Er waren meer dan 5000 artsen, (ruim de helft uit het buitenland) en ongeveer 2000 gasten uit de voornaamste kringen, waar onder een groot aantal dames. Veertig landen zijn vertegenwoordigd. Virchow verzekerde in zijn openingsrede, dat de Duitschers wenschen, met de geheele wereld in eensgezindheid te leven om de taak der weten schap en de oogmerken der humaniteit onge stoord te bevorderen. Dr. Lassar, de algemeene secretaris, bracht daarna hulde aan de Fransche Regeering voor haar vertegenwoordiging door 34, ook buiten de Fransche grenzen erkende autoriteiten. Deze woorden werden daverend toegejuicht, waarop de Fransche gedelegeerden en de 200 Fransche artsen opstonden en bogen. Ook het antwoord van den Franschen gedele geerde, prof. Bauchard, werd luide toegejuicht. Elke toespeling der volgende vreemde rede naars op den vrede, op de werkzaamheid der wetenschap, welke den vrede bevordert en de volken tot elkander brengt, lokte luide toejui chingen uit. Namens den Keizer en het Duitsche Rijk heette de Staatssecretaris Bötticher het Congres welkom. Tot eere-presidentcn werden gekozen Paget, Csatari, Billroth, Baccelli en Stokvis. In de wetenschappelijke afdeeling verzekerde prof. Koch, dat het weldra mogelijk zou zijn, bacillen in levende lichamen te vernietigen. Het congres heeft een voorstel aangenomen, waarin de hoop wordt geuit, dat de regeeringen, die daartegen nog gekant zijn, overtuigd mo gen worden van het schadelijke der tegenwoor dige wijze van teraarde-bestelling en de lijkver branding facultatief zullen stellen. Verder werd besloten, den heer Crispi een telegram te zenden, waarin hem dank wordt gezegd voor de stelling, welke hij in de quaestie heeft aangenomen. San Salvador. Een bericht meldt, dat generaal Grungardy, aan het hoofd der opstan delingen van Guatemala, zich van Chiquinula heeft meester gemaakt. De „Newyork Herald" ontvangt een bericht, waarin wordt medegedeeld, dat de troepen nog bij vier gevechten de overwinning behaalden 1800 hunner, onder aanvoering van generaal Contreras, deden verleden Vrijdag, op 38 mijlen van de hoofdstad, een aanval op de artillerie der troepen van Guatemala, onder Sanchez, en vervolgens op Nataquies en Cuentula. De troe pen verloren 100, die van Guatemala 400 man. Argentijnsche Republiek. De politieke toestand is zoo gespannen mogelijk en welke ontknooping zal volgen, is nog niet te voorzien. Het Kabinet blijft onveranderd; het belooft uit breiding van het stemrecht, vermeerdering der gemeentevrijheden en wijziging der financieele organisatie. Volgens het blad de „Times" heeft de Pre sident Celman zijn ontslag aangevraagd, nadat de minister van Oorlog had verklaard, dat op het leger niet vertrouwd kan worden om hem als President te handhaven. De Kamers beraadslagen in geheime zitting over het ontslag van den President en de benoeming van zijn opvolger. Generaal Rocca en de heer Pellegrini hebben den President in den steek gelaten en de bevol king blijft hem even vijandig gezind. Gemengd nieuws. Texel. Jl. Vrijdag, bij zonsopgang, is alhier de jacht op waterwild geopend. Er werden dien dag reeds zeer vele eenden geschoten. Naar het algemeen oordeel, zoowel van jagers als nietjagers, begint deze jacht minstens eene maand te vroeg. De meeste eendjes kunnen nog niet eens vliegen, terwijl het wild bovendien niet geschikt is om naar elders te worden ver zonden. Het warme weer doet daaraan ook niet veel goed. Hellevoetsluis. -De torpedoboot XVII, com mandant de luit. ter zee 2 de kl. F. E. Baron Mulert, komende van Amsterdam, is alhier aan gevaren door de sleepboot „Johanna". De averij, welke eerstgenoemd vaartuig opliep, is niet zoo groot als men aanvankelijk vreesde. Amsterdam. Jl. Zondag 3 Augustus hield de Postduiven-Vereeniging „De Luchtpost" alhier een onderlinge wedvlucht met jonge duiven van Texel. De duiven werden door de goede zor gen van den havenmeester Bruin te Oudeschild op Texel om ix uur 's morgens met noordoos tenwind op een droog oogenblik losgelaten. De prijzen werden als volgt gewonneniste prijs verguld zilveren medaille Frans I. Renneveld om 12 uur 42 min. 18 sec.; 2de pr. zilv. med. P. J. van den Boogaard, 12 u. 50 m. 56 s. 3de pr. id. H. G. Jansen, 12 u. 51 m. 40 s. 4de pr. luxevoorwerp L. J. Seutin, 12 u. 57 m. 37 s.5de pr. id, Bruno Müller, 1 u. 3 m. 28 s. 6de pr. id. A. van Gelder, 1 u. 4 m. 5 s. 7de pr. id. M. Meijer, 1 u. 15 m. 16 s.; 8ste pr. id. J. C. Nieda, 1 u. 48 m. 4 s. De ver guld zilveren medaille en de luxevoorwerpen waren door den voorzitter aangeboden. Amsterdam. Het opruimen van den bouw val van het ingestorte huis aan den Amstel bij de Achtergracht alhier wordt nog altijd door werklieden van den slooper Leon voortgezet. De beide werklieden Burgerhout en Rekelhof, die bij het noodlottig ongeluk den dood hebben gevonden, schenen op het oogenblik der instor ting in elkanders nabijheid te hebben gewerkt. Rekelhof had nog den beitel in de hand, toen zijn zwaar verminkt lijk van onder de püinhoo- pen werd opgedolven. Waarschijnlijk is de on gelukkige dadelijk gestorven, want de ontbin ding van zijn lijk was reeds ingetreden toen men het vond. Aandoenlijk was het te voorschijn brengen van een kind van zes maanden van het huisge zin Hermanides. Een latafel was over de wieg heengevallen en aldus waarschijnlijk het behoud van het kind geweest. De wieg zat heel en al beklemd tusschen de neergestorte balken, onder het meubel dat er boven op lag en men moest den kap er van wegzagen en het beddegoed er uittrekken, voor men het kind kon redden, dat kraaide van pleizier toen het de open lucht werd ingedragen. In het algemeen werd door ooggetuigen groote hulde gebracht aan het moedig en beleidvol op treden der brandwachten. Een der toeschouwers schonk een der officieren der brandweer een bankbiljet van f 25 voor het Brandweerfonds, terwijl een der geredde werklieden openlijk ge tuigde, dat hij aan de brandweer zijn leven te danken had, want dat hij, zonder hare spoedige hulp, verpletterd zou zijn geweest. De heer Schagen, de eigenaar, die voorloopig op de zol derverdieping woonde, is er allerverwonderlijkst goed afgekomen. Hij bestudeerde op het oo genblik der instorting een bouwkundige teeke- ning. Plotseling hoorde hij een vreeselijk ge kraak boven, onder en om zich heen. Degrond zakte onder hem weg, enkele oogenblikken later zag hij zich boven op den puinhoop van zijn huis liggen, enkel beklemd door een paar plan ken, uit welken toestand hij zich zeer gemakke lijk bevrijdde. Mevrouw de weduwe prof. Keijzer, die het huis N°. 312 bewoont, toonde bij het ongeval ware menschlievendheid. Zij en haar huisgezin hadden juist het mindagmaal geëindigd, toen het ongeluk gebeurde. Zij zag de heer S. uit den puinhoop tevoorschijn komen, radeloos bij het zien van 't geen ge beurd was door de onzekerheid omtrent zijne vrouw. Spoedig werd deze echter gered, zonder ernstige kwetsuren, tegelijk met juffrouw Herma nides en vier werklieden. Zij liet allen bij zich in huis brengen en daar verplegen, tot dr. Van Praag kwam. Ook de bewoners van perceel n°. 310, die doodelijk verschrikt hunne woning ontvluchtten, werden door mevrouw Keijzer op genomen en verpleegd. Het opruimen van den bouwval en het zoeken naar de personen die men vermiste, is 's avonds door de brandweer overgedragen aan den hoofd opzichter van gemeentewerken, die met een aan tal werklieden dadelijk aan het werk ging en bij het licht van petroleumfakkels bleef doorwer ken, tot de stadsingenieur en de bouwopzichter een verder doordringen in de puinhoopen hoogst gevaarlijk voor de werklieden achtten; de wethou der van P. W. gaf te kwart over elven last het verder onderzoek voor dien nacht te staken. Eerst te halfnegen Woensdagmorgen werd het ontruimingswerk voortgezet. Naar het schijnt werd men weerhouden door eerbied voor het eigen domsrecht van den metselaarsbaas, aan wien het metselwerk van het opgetrokken huis was aanbe steed en die niet in de stad was. Ook beden kingen ten opzichte van het onderzoek naar de oorzaken van het onheil hielden het opruimings- werk voor eenige uren op. Eerst in den middag werden de lijken van de beide ongelukkigen ge vonden en naar het scheen, hadden zij reeds dadelijk bij het ongeluk den dood gevonden, zoodat 't waarschijnlijk niet gebaat zou hebben, of men al het opruimingswerk den geheelen nacht had doorgezet. De oorzaak van het ongeluk is vooralsnog onbekend. De heer Schagen, eigenaar van het perceel, nog nauwelijks bekomen van den vreeselijken schrik, houd het oog op de opruiming van zijn verwoest eigendom. Hij zei ons, door dit onge luk geruïneerd te zijn. (Hbld.) Amsterdam. Jl. Maandagochtend werd op den Dam alhier het lijk gevonden van een jonge vrouw, die door een pistoolschot bleek gedood te zijn. De justitie stelde een nader onderzoek in en is daarbij tot de slotsom gekomen, dat de vrouw, een kellnerin van een der bierhuizen op het Damrak, zich, na een twist met haar beminde, van het leven had beroofd. Venhuijzen. De landbouwer J., alhier, die Woensdag van de Beemster jaarmarkt huis waarts keerde, sloeg even buiten de Oosterpoort, te Hoorn, met rijtuig en al van den Schellink- houterdijk naar beneden. Ofschoon hij in het dichte gras terechtkwam, was toch het rijtuig nagenoeg vernield, een der paarden zwaar ver minkt en werd de voerman zelf met gebroken arm naar Hoorn teruggebracht, waar hem in de herberg „het Haagje" de eerste heelkundige hulp werd verstrekt. Zandvoort. Jl. Zondag is, niet ver van hier op het voetpad loopende langs de spoorbaan HaarlemZandvoort, eene dame door een haar onbekend burgerman aangerand en op den grond geworpen. Op haar geschreeuw is een talrijk, zich in de nabijheid bevindend gezel schap haar ter hulp gekomen, op welks nade ring de onverlaat zich uit de voeten heeft gemaakt. 's Gravenhage. Het debuut van de elec- trische tram is niet gelukkig. Twee wagens weigerden Zondagnamiddag den dienst en moesten naar de remise gesleept worden, terwijl in een der wagens Maandagmiddag op de Koninginne gracht een begin van brand ontstond. De passa giers kwamen met den schrik vrij. Arnhem. Het „Haagsche Dagbl." en de „N. R. Ct." deelen mede, dat mevr. Bulkley alhier in hechtenis zou zijn genomen. Wij heb ben aan een onzer berichtgevers inlichtingen omtrent dit wel wat zonderling klinkende bericht gevraagd èn deze heeft ons geseind, dat bij de politie, die toch wel het eerst op de hoogte der zaak zou zijn, van de arrestatie niets bekend is. (Hbld). Zutfen. Jl. Zondagmorgen is uit de gracht alhier nabij het gerechtsgebouw opgehaald het lijk eener dienstbode hier ter stede, Naatje A. Niet ver van die plaats werd gevonden de poli tiemuts van een huzaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de kazerne gebracht de huzaar H. B., de vrijer der onge lukkige. Hij had zich schuil gehoudenaan zijn uniform ontbraken politiemuts en attila. In hoeverre de dood dier dienstbode in ver band staat met de arrestatie van haren vrijer^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2