HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT Jaargang 48. M. 97. Woensdag 13 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. „En deaeapereert nimmer! Jan Pieterts. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den_ doot. WilhelmutiiêS. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. bonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franro per post f 0.90. Het Zondagsblad, Lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. bonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. oor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. ,mm buiten de f 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der AdTertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bf abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 12 Augustus. Bij Koninklijk besluit is tot afwending van besmettelijke ziekten, wegens het voorkomen van gele koorts, Aziatische cholera en pokken in verschillende plaatsen van het buitenland, het volgende bepaald Art. i. In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door onze ministers van Binnenl. Zaken en Fi nanciën aan te wijzen. De aanwijzingen worden telkens, ten minste drie dagen voordat zij in werking treden, door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. De ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen, zoo dikwijls de omstandigheden dit gedoogen of noodig maken, alsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers mede gebracht, onder het verbod zijn begrepende beschikking over deze onderwerpen worden ook in de „Staatscourant" geplaatst. Art. 2. Dit besluit blijft gedurende één jaar van kracht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets- ontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname over 1885. De uitgaven hebben be dragen f 1.537.199.41$ of f 14.784.87$ minder dan was toegestaan. De middelen brachten op f 1.260.263.73, of f 34.879.60 minder dan ge raamd. Van de bijdrage aan de koloniale geld- rniddelen was slechts noodig f 276.930. De „Amsterdammer" meldt „Naar men ons mededeelt, is de heer C. Croll, de onlangs afgetreden mede-redacteur van „Recht voor Allen," thans werkzaam aan het ministerie van Binnenl. Zaken en wel bij de volkstelling. Bij een vacature zou hem eene herplaatsing in zijne vroegere positie zijn toegezegd." Naar aanleiding der vergadering van Zondag 3 Augustus in „de Leeuw van Waterloo", te 's Hage, werd de heer C. Croll uitgenoodigd, ter verdediging zijner brochure op jl. Zondag, des avonds 8 uur in genoemd lokaal. Bij een kinderfeestje, door Prinses Wilhelmina bij het Aardhuis gegeven, waren 4 meisjes en 3 jongens tegenwoordig. H. M. de Koningin, de Prinses, de hofdame, freule Van Ittersum en de jeugdige gasten werden per rijtuig, met vier paarden bespannen, van het Loo naar het Aardhuis gebracht. Daar werd een collation gebruikt. De kleinen vermaakten zich verder met allerlei spelletjes. 1 In het Fransche blad „Le Matin" komt eene beschouwing voor over de houding van Feuilleton ran de Heldersclie- en Nieuwedieper Courant. 23) EEN TROETELKIND YAN HET GELUK. Jtoman van F. VON KAPFF ESSENTHEE. Edwina voelde zich onaangenaam ge troffen. Hoe kon hij zich toch zoo amusee ren, terwijl hij wist, hoe ongaarne zij hier was gekomen en hoe pijnlijk haar Alexie's gezelschap was. Hij had best het daareven voorgevallen tooneel kunnen bemerken, maar hij zag niets. I Zij trad op hem toe en fluisterde hem in: ffIk moet terstond heenAlexie heeft mij erg beleedigd." Siegmund trok lachend de schouders op. „Zij is ijverzuchtig, lief kind, neem het niet te erg op," zeide hij. „Goed, maar ik ga heen," zeide zij beslist. „Maar ik bid u, Edwina, maak nu toch geen opstootje hier," zeide hij geërgerd. „Gij weet welk een hekel ik er aan heb die jaloerschheid van haar aan de groote klok te zien hangen. Wees toch niet zoo kinder achtig Nog nimmer sinds hun huwelijk was hij zoo onvriendelijk jegens haar geweest, nog nooit had hij geweigerd een harer wenschen in te willigen. Het viel haar als ijs op het hart. Zou het gezelschap van Alexie hem zóó aangenaam zijn? „Doe wat ge wilt, Siegmund, ik kan hier niet blijven," antwoordde zij koel. Nederland op het jongste anti-slavernij-congres. Naar aanleiding van het voorstel, om de Ber- lijnsche Congo-acte te wijzigen en daardoor het heffen van inkomende rechten mogelijk te maken, schrijft de Fransche afgevaardigde, de heer Dela- fosse Goddank, in die vergadering van diplomaten, van wijsgeeren en philantropen, die alleen met zichzelf raadpleegden en weigerden een handelaar te hooren, was éen natie, die voor allen verstand toonde te hebben, het is Nederland, dat kort en bondig zijne toestemming weigerde. Men heeft dat land dank te wijten voor zijn tegenstand, want die is voldoende om de zaak te beletten. Door de marechaussee te Winschoten werd eenigen tijd geleden tegen verschillende arbeiders proces-verbaal opgemaakt wegens het verrichten van veldarbeid op Zondagochtend. Eenigen hunner hebben zich tot den minister van Justitie gewend, met verzoek die verbalen in te trekken en hun zoo mogelijk ver gunning te verleenen, des Zondagsmorgens tot 8 uur op hunne akkers werkzaam te zijn. De minister heeft hierop geantwoord, dat de verbalen geene aanleiding geven tot eene straf rechtelijke vervolging, doch dat de gevraagde vergunning door de Zondagswet niet wordt toe gelaten. Hoelang blijft de onbillijke wet nog gehand haafd, die toelaat, dat spoorwegen rijden, stoom- booten varen, kellners bedienen, muzikanten zich in de open lucht doen hooren, kortomdie het gewone leven toch niet kan tegenhouden, maar den arbeider verhindert zijn land te bewerken, wat soms dringend noodig kan wezen In enkele bladen komt het bericht voor, dat de reis van generaal P. Joubert in verband zou staan met de oprichting van een nieuwe directe stoomvaartlijn tusschen Nederland en Delagoabaai en den aanleg eener haven aan de Kosi-baai, tevens met den aanleg eener nieuwe spoorlijn Kosi-baai-Pretoria. Wat het laatste be treft, kunnen wij op grond van door ons inge wonnen inlichtingen, meedeelen, dat dit bericht eiken grond mist. Wat de directe stoomvaart verbinding aangaatdat plan dat niets meer is dan een plan is niet nieuw en staat in geen verband met de reis van den heer Joubert, die, gelijk hij trouwens meermalen heeft gezegd, met geenerlei missie van dezen of anderen aard belast is. In de „Prov. Noordhr." leest men het volgende ingezonden stuk Geachte Redactie De moeilijkheden, welke door de pers over het legerontwerp breedvoerig worden besproken, zijn voornamelijk de plaatsvervanging. M. i. ware deze kwestie het best op te lossen in dien zin, dat de af koopsom voor een milicien gestort werd in 's Rijks schatkist, de Regeering kon danzelve voorzien in het incompleet van de lichting door vrijwilligers aan te nemen op een handgeld van p. m. f 600, en wel over vijf jaren vollen dienst. Daardoor zou het leger aan geoefende soldaten winnen en de bezwaren van anti-militaristen worden weggenomen, terwijl de bepaling kon „BelachelijkAlsof mij dan iets anders blijft dan ook te gaan," zeide hij onvrien delijk. Zoo verlieten zij onder het een of ander voorwendsel de soiree, nadat Edwina stijf en vluchtig afscheid van de oude barones had genomen en Siegmund vriendelijk en onge dwongen van Alexie. Hij bemerkte niet eens, dat zij een kaartje in zijne hoed stopte. Alexie echter lachte met boosaardig genot. In het diepste zwijgen reden zij naar huis. Edwina twijfelde er niet meer aan, dat Alexie de waarheid had gezegd. Siegmund had een plotselinge begeerte naar haar gevoeld, zooals hij wel meer had. Haar wederstand had hem geprikkeld. Met geld is alles mogelijk, had hij gedacht en toen kocht hij haar hij won haar aan de speeltafelHad zij niet altijd een afkeer van hem gehad had zij geen voorgevoel gehad van eenig onheil Dat was nu gekomen. Siegmund had haar vaders zwakke zijde weten te treffen hem aan het spelen gebracht geld van hem gewonnen en hem zoo geheel in zijn macht gekregen. Zij waren nu tehuis en nadat Siegmund haar tot in haar boudoir had gebracht, wilde hij zich, na een vluchtige nachtkus, verwij deren. Hij was even ontstemd over haar .hardnekkig zwijgen als over haar plotseling vertrek van de soiree. „Ik wenschte nog even met je te praten," zeide zij, hem terughoudend. „Wat is er, mijn liefste," zeide hij koel. Zijn geweten scheen hem niets te verwijten, zoo rustig was hij. worden gesteld, dat hij, die in zijn persoon aan zijn militieplichten heeft voldaan, werd vrijgesteld van schutterijdienst, en dat aan hen, voor wie door plaatsvervanging was voorzien, onvoorwaar delijk en zonder uitzondering schutteren als ver plichtend gesteld werd op zoo'n manier komen we van alle Katholieke en niet-Katholieke be zwaren af. Met dank voor de opname, UEd. Dvv. J.KORVER. Helder, 6 Augustus 1890. De opening van de jacht op klein wild in de provincie Noordholland is bepaald op 6 Septertiber e. k., met uitzondering van die op fazantfen, welke met 1 October e. k. wordt geopend. De directeur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren verzoekt degenen die, hetzij voor zich zeiven of voor anderen, aanspraken kunnen doen gelden om met 1 Januari 1891 in het genot van weduwen- of weezenpensioen te worden gesteld, met de indiening van aanvragen en bescheiden te wachten totdat eene uitnoodiging daartoe, met opgaaf van de over te leggen stukken, in de „Staatscourant" zal verschenen zijn. Binnenlandsch nieuws. Zijpe. Bij de gehouden aanbesteding van het baggerwerk voor dezen polder werd inge schreven door de heeren S. Blom, van Schoorl, voor f 169 en P. Kapitein en D. Koning en Co. te Stolpervlotbrug, voor f 232. Aan den laagsten inschrijver is het werk op gedragen. Wieringen. De Tiendheffing. De laatste Donderdag van Juli is voor het eiland, als van ouds, een merkwaardige dag. Wanneer ge dan per eerste trein van Helder naar Anna Paulowna zijt gestoomd, vandaar naar Ewijksluis zijt gewandeld of gereden om verder per schuit van schipper J. Bais naar Wieringen te zeilen, dan vraagt u een ieder die u op die schuit ziet„Ook naar de tulenmarkt Zooals op nog vele plaatsen van ons land, be staat op dit eiland nog het gehate tiendrecht, hier toebehoorende aan Bn. van Brienen, een der aangewezen regenten voor ons prinsesje. Dat tiendrecht wordt den laatsten Donderdag van Juli geïnd en wel door den heer S. Keijser Pz. van Texel, den zoogenaamden tiendenheer. Tegen 9$ uur komt de tiendenheer, gaat naar een der kof fiehuizen en vindt daar reeds alles gereed voor de plechtigheid. Natuurlijk bestaat de zaal uit 2 deelen, een tooneel en een parterre (loges of stalles heb ik er niet gezien.) De tiendenheer, bijgestaan door den notaris en den secretaris en soms door den burgemees ter en de leden van den Raad neemt plaatstop het tooneel, om de tienden te innen. Wieringen is verdeeld in 18 blokken, die jaarlijks worden verpacht. De 18 Pachters van de tienden komen Zou zij spreken? Het gold een levens vraag en zou zij die nu behandelen, thans, nu hij ongeduldig en verstoord was. Hij stond halverwege de deur van haar boudoir en vroeg nog eens ongeduldig„Nu, wat is er?" Maar het was haar onmogelijk te zwijgen. „Barones Steinburg heeft heden onomwon den, zonder eenige verschooning, met mij gesproken, zij trad alle convenance met voeten „Nu, heb ik het u niet gezegd?" riep Siegmund, „een ijverzuchtige Wat kan zij u gezegd hebben? Dat zij gehoopt heeft, dat ik haar vragen zou dat het tot hare teleurstelling niet gebeurde, dat ik met haar gelukkig zou geweest zijn, enz. enz. Maar ik heb u dat alles vroeger immers reeds gezegd. Heeft zij meer gezegd, dan heeft zij gelogen." „Zij heeft mij veel meer en heel andere dingen gezegd." „Ik herhaal, dat het gelogen is. Gij moet mij gelooven, dat heb ik ten minste wel aan je verdiend. Overigens zijn mij zulke scènes, als gij mij van avond voor het eerst hebt bereid, een gruwel. Willen wij het niet liever voor afgedaan houden en te bed gaan?" „Heb nog een oogenblik geduld," zeide zij. „Het kan zijn, dat ge mij, wat Alexie aangaat, de volle waarheid hebt gezegd, maar niet omtrent andere dingenb. v. niet over de verhouding tusschen mijn vader en \i. En juist daaromtrent ben ik heden inge licht geworden. Gij hebt als een echte dichter een uwer schoonste daden vooruit voor, betalen en maken gebruik van de kom met boerenjongens die vóór hen staat, zooveel als ze maar lusten. Lanzamerhand wordt het tooneel door de be talers ontruimd en de notaris gaat over tot het voorlezen van de voorwaarden van verpachting voor het nu begonnen jaar. Dit afgeloopen zijnde begint de secretaris met het bij opbod verpachten van de neuwe tienden (die ondertusschen misschien door het samen spannen der boeren bedroefd weinig opbrengen, pl. m. f 160.) En nu het groote uur nadert. De tiendenheer laat de kerkklok luiden, een ieder gaat naar de kerk en verlaat die weer, na door den veldwachter bij de uitgang voorzien te zijn van een „Tule", zijnde een klein, vierkant wittebroodje. De notabelen hebben recht op meerdere tulen, o. a. de tiendenheer op 48 tulen, de burgemeester op 24 tulen, de predikanten en geestelijken op 12 tulen, de ontvanger en de secretaris op 6, enz. Wie liever krententulen heeft, kan die krijgen, maar ontvangt dan maar de helft. De oude Wieringers bewaren hun tule soms een jaar, tot dat ze weer een nieuwe krijgen, ja, men vertelde mij, dat er vroeger enkelen waren, die ze vernisten en ze zelfs tot 10 jaar toe be waarden. Is ieder kerkganger voorzien van eene tule, dan begint de „fiedel" en de kermis neemt een aanvang. 't Is werkelijk de moeite waard een dergelijke oude gewoonte eens persoonlijk bij te wonen. Laat mij u nog even mededeelen, dat het tiendrecht in 1721 aan de familie van Brienen is verkocht en dat uit naam van de Staten van Holland de koopacte geteekend is door den Gas- telein van Holland. (Enkh. Ct.) Spanbroek. De wedstrijd, uitgeschreven door den Nederlandschen Kolfbond, zal dit jaar alhier worden gehouden op Maandag 6 en Dinsdag 7 October a. s. Op laatstgenoemde dag zal door de kolfsocie- teit „De Vier Eenen" alhier een fancy-fair wor den gehouden, waarvan de zuivere opbrengst geschonken zal worden aan de algemeene armen van Spanbroek en Opmeer. Tevens zal er dien dag een wedstrijd plaats hebben in schoonrijden met twee- of vierwielige rijtuigen met één paard bespannen. Alkmaar. Te beginnen met den 15 dezer, zal, op veelvuldig verlangen, door de directie van den tramomnibusdienst AlkmaarBergen- Egmond aan Zee, tot nadere aankondiging, de dienst van 1 uur des namiddags weder worden vervuld, doch uitsluitend des Maandags, Dinsdags, Woensdags en Donderdags. Gedurende de maand Juli werden vervoerd 2944 personen. Sint-Pankras. De heer P. Nobel is door het bestuur van het polderdistrict benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering, welke 11 September e. k. te Schagen zal worden gehouden, ter bespreking van het kanaalplan Enkhuizen Stolpen (Noordhollandsch kanaal). gezien en hebt die bezongen in uwe ballade, getiteldGewonnen.''' Hij was rood geworden. „Ik begrijp niet goed wat je zeggen wilt," zeide bij na een oogenblik van stilte, mét onzekere stem. Hij bad zich van haar afgewend, maar na eenige oogenblikken hernam hij op onzekere toon „Dat komt er nu van als vrouwen praten en in zenuwachtige overdrijving vervallen. Ik had uw vader uit groote geldverlegen heid geholpen, dat is de waarheid. Ik heb het u niet gezegd, omdat ik uw gevoel wilde sparen. Evenzoo is het met dat spelen, dat niet anders dan erg overdreven is. Uw vader verloor veel en aanhoudend, maar nóch bij hem, noch bij mij is het opgekomen u als inzet te doen dienen. Dat is een grove leugen. Wel wil ik bekennen, dat ik niet goed deed u dit alles te verzwijgen, maar en hij trad op haar toe maar wat kan dat tusschen ons veranderen?" „Allesriep zij toornig uit. „Ik bemin u niet en gij hebt mijn vader gedwongen. Slechts op zijn aandrang was liet, dat ik u het jawoord gafanders ware het nimmer gebeurd „Ik denk daar beter over, Edwina," ant woordde hij, zijne verlegene houding meer en meer latende varen. „Wees eerlijk wees oprecht! Ook zonder uws vaders over reding had gij mij genomen. Sprak uw hart niet in stilte voor mij Niet (Wordt vervolgd.}

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1