HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. i Jaargang 48. M 98. Vrijdag 15 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. «En desespereert nimmerI Jan Pietersz. Coen. Het Vaderlandt ghetroHwe Blijf iek tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, beboorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. w t m buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der A dvertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regal moer 6 cent. abonnement, naar gelaug van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de rekening en verantwoording der ontvangsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1889, gisteren aan den Gemeenteraad is aangeboden en van af den 13 dezer gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is ge steld. Helder, 13 Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON. NEDERLAND. HELDER, 14 Augustus. De berichten omtrent den toestand van Z. M. den Koning waren jl. Maandag, zooals er bij gemeld werd, naar aan het „N. v. d. D." uit 'sGravenhage bericht wordt. De hier volgende, gunstiger luidende tijdingen gewerden dat blad uit particuliere bron De toestand des Konings blijft tamelijk statio nair. Iemand, die Z. M. sedert geruimen tijd niet gezien had, zou in uiterlijk geen verandering zien, doch misschien van tijd tot tijd een plot- selingen overgang van lusteloosheid in groote opgewektheid bemerken. Z. M. verricht steeds op de gewone wijze zijne regeerings- en particuliere aangelegenheden, maar neemt meer rusttijd dan vroeger. De chroni sche kwaal doet zich niet gevoelen en de eet lust is bepaald uitstekend te noemen, zoodat van vermindering van krachten volstrekt geen sprake is. Binnenkort worden op „Het Loo" ver wacht de kinderen van den Vorst van Bentheim, die reeds in vorige jaren een gedeelte van den zomer aldaar doorbrachten. De groote openbare volksvergadering in het district Schoterland ten gunste voor algemeen kies- en stemrecht en in verband met de a. s. verkiezingen op Zondag 17 Augustus a. s., wordt gehouden te Meer, bij Heerenveen, op het land van Pier H. de Vries, van 's middags 12 tot 's namiddags 5 uur. Als sprekers zullen dien dag optredendr. Vitus Bruinsma, uit LeeuwardenA. Rauwerda, uit StiensTj. Stienstra, uit DrachtenG. L. Van der Zwaag, uit GorredijkA. Van Emmenes, uit 's Graven- hagcJ. A. Fortuijn, uit AmsterdamW. P. G. Helsdingen, uit Rotterdam, en R. Van Zin deren Bakker, uit Kortezwaag. Voor de jonge- Fenilleton rail de Helderacke- en Nieuwedieper Conrant. 24) EEN TROETELKIND VAN HET GELUK. Roman van F. VON KAPFF ESSENTHER. Die bewustheid van zijn zegepraal, zelfs in dit oogenblik, verbitterde haar. D&dr stond hij weder vóór haar als de onwederstaanbare, natuurlijk zij had hem moeten beminnen. „Neen, ik hield niet van u!" riep zij hem toornig toe; „slechts door uw geld hebt ge mij gewonnen Hij verbleekte en deed eene schrede terug. „Gij hebt gelijk en ik ongelijk," zeide hij koud en op geheel veranderden toon. „Gij bemint mij niet en gij zult mij nimmer be minnen. Misschien echter zult ge het in dit oogenblik inzien, dat mijn rein, trouw en oprecht streven uwe wederliefde verdiendet; dat het de schuld, die ik vroeger misschien op mij lieh geladen, uitwischt. Maar dat begrijpt gij niet, want uw hart spreekt niet voor mij. Gij rekent en oordeelt slechts met uw nuchter verstand. De liefde denkt er anders over. En daarom hebben die vrou wen, die u zoozeer mishagen, zooveel op u voor, hoe ver zij ook beneden u staan. Want die vrouwen weten wat liefde is, zij stellen hunne liefde, hun echt vrouwelijk gevoel hoven hun verstand en dat zegeviert over alles,alles „En nu, goeden nacht, EdwinaRust nu lieden zullen twee sprekers optreden, o. a. Van der Veer, uit Sneek, en waarschijnlijk voor de vrouwen, mej. Drucker, uit Amsterdam. Voor de Zang vereen igingen zal een groote over dekte tribune worden gebouwd, waarvan deze tijdens de pauzen gebruik kunnen maken. Extra-treinen en trams zullen loopen tegen veel verminderde prijzen. Van alle afdeelingen, welke aan deze meeting deelnemen, wordt verwacht, dat zij commissa rissen van orde zullen aanstellen en zich dien dag van sterken drank zullen onthouden. De toegangsprijs is tien cents. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengelo heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoekt het wetsontwerp, „tot waarborging der vrije beschikking door werk lieden over hun verdiend loon," niet ongewijzigd aan te nemen. Na eenige opmerkingen omtrent de betaling in Nederlandsche munt, ontvouwt de genoemde kamer hare bezwaren tegen artt. 4, 7 en 8 van het ontwerp. Zij is van oordeel, dat de minister van justitie niet voldoende de eischen der praktijk heeft overwogen en zich niet geplaatst heeft op het standpunt van den werkgever, die honderden groote en kleine arbeiders onder zijn bestuur heeft. Bij onveranderde aanneming van dit wetsontwerp zouden dan ook op de schouders van den grooteren werkgever tal van verplichtingen worden gelegd, die hij niet ver mag na te komen. De Kamer acht de vrees niet ongegrond, dat hij in zijn vrije beweging belemmerd niet meer voor den werkman zal doen wat hij tot nu toe deed. Als gevolg daar van zou zich de wet in vele gevallen keeren tegen hem, dien ze heet te beschermen." Binnenlandsch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Zitting van Dins dag 12 Augustus 1890. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14, later 15 leden afwezig de heeren Oudenhoven en Over de Linden, aanvanke lijk ook de heer Korver. De tribune is matig bezet. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, wordt den Raad aangeboden de rekening en ver antwoording over het dienstjaar 18S9, bedragende in ontvangst f 182.046.76, in uitgaaf f 173.704.25$ en dus sluitende met een batig saldo van f 8242.50^. Tot liet onderzoeken dezer rekening splitst de Raad zich in drie afdeelingen, welke bij loting worden samengesteld als volgt1ste afdeeling, de heeren Govers, Korver, Klik, Van Neck en Vos, 2de afd., de hh. Bakker, Hoogenbosch, Over de Linden, Verfaille en Van Wijngaarden en 3de afd., de hh. Franken, Hordijk, Oudenhoven en Van Twiskdeze afdeelingen zullen, respectievelijk on der presidium van den Burgemeester en een der beide Wethouders, vergaderen op 20, 21 en 22 Augustus e. k. De heer Vos geeft kennis, dat hij wegens tijdelijk verblijf buiten de gemeente, niet in de gelegenheid zal zijn de sectie-vergadering bij te wonen. uit op de kille glorie uwer ongenaakbaar heid. Geniet nu volop, in het bewustzijn mij moreel te h ebben vernietigd, en denk aan liet getuigenis, dat ik u lieden gee£ dat gij niet door liefde waart te winnen, anders zou ik u gewonnen hebben. Slechts uit liefde heb ik gefaald. Ik hoopte, ik streefde er naar voor alles te boeten en daardoor alles te gewinnen, maar het is alles te vergeefs, ik zie het nu zelf in. Goeden nacht!" Hij was weg! Aan de hevigste ontroering ten prooi, bleef zij alleen achter. Zij had gedacht hem te vernederen en hij had zich nog trotscher opgericht dan ooit. Hij was in zijne liefde gekrenkt, diep ge krenkt. Ja, hij had haar toch werkelijk lief en zij zij had hem van zich gestooten. Hij gaf haar op, zijn hart had zich thans van haar afgewend om Alexie des te meer te naderen, want volgens zijne eigene woorden van daareven, was zij wel onvolmaakter, maar beminnelijker dan zij. Het was de eerste keer dat hij haar in toorn en ontevredenheid verlaten liad. Een ongekend snijdend wee drong haar hart binnen en nimmer nog had zij hem zoo edel, zoo grootsch, zoo begeerenswaard gevonden dan nu, nu hij haar in toorn had verlaten. Zij dacht niet aan slapen. Nadat zij de kamenier had weggezonden, liep zij op en neer door de weelderige kamer, die zijne liefde voor haar had geschapen. In dit geheimzinnig nachtelijk uur zag alles er geheel anders uit dan vroeger. De levenlooze voorwerpen spraken eene stomme, maai* voor haar be- Achtereenvolgens geschiedt voorlezing van een drietal adressen, houdende verzoek om ontslag van 1. den heer Mr. J. D. van Kuijk, wegens ver trek naar Gorinchem, als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs 2. 'den heer H. A. Stadermann, wegens vertrek naar Enkhuizen, als lid van het Burgerlijk Armbe stuur en 3. den heer D. Corporaal, met ingang van 1 Au gustus, als onderwijzer aan de gemeenteschool No. 7a. Het gevraagde ontslag wordt aan alle genoemde heeren op de meest eervolle wijze verleend. De- heer Korver komt ter vergadering. Aan de orde is de samenstelling van een voor dracht voor zetters voor 's Rijks directe belastin gen, welke aan den heer Commissaris des Konings behoort te worden ingezonden, wegens periodieke aftreding met uit. September a. s. van de heeren Maalsteed, Abbenes en Marinkelle. Bij de eer ste stemming bekomen de heeren W. J. Maalsteed en C. Abbenes 14, G. J. van Hoolwerff 13, S. P. Marinkelle en I'. van Twisk ieder 12 stemmen, terwijl op de heeren Van Neck en Korver ieder 5, J. Hoogenbosch 4, Klik, Govers en Verfaille ieder 2 stemmen en op de heeren P. Groen en J. Nas ieder 1 stem wordt uitgebracht. Bij de nieuwe vrije stemming bekomen de heeren Korver en Van Neck ieder 7 stemmen (één stem in blanco), terwijl de derde stemming eindelijk dezen uitslag heeft dat de heeren Van Neck 8 en Korver 3 stemmen op zich vereenigen 4 stemmen waren in blanco. De voordracht is dus samengesteld uit de heeren Maalsteed, Abbenes, Marinkelle, Van Hoolwerff, Van Twisk en Van Neck. Gelezen wordt een adres van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen alhier, houdende het met redenen omkleed verzoek om de stoffelijke belangen van de openbare onder wijzers ter harte te nemen, door eene betere rege ling hunner jaarwedden vast te stellen, berustende op practische bekwaamheid, wetenschappelijke ken nis en op het aantal dienstjaren, opdat hunne maatschappelijke positie verbetering vindc en in overeenstemming wordt gebracht met de eischen, die tegenwoordig aan een degelijk ouderwijzer wor den gesteld. De Voorzitter stelt voor de behan deling vnn dit adres met die van de begrooting voor 1891 te doen samengaan. De heer Vos kan zich met dit voorstel niet vercenigen z. i. moet er eenige maatstaf zijn, waarnaar bij het vaststellen der begrooting kan worden gehandeld, waarom hij de onmiddellijke behandeling van het adres aanbeveelt. De Voorzitter licht zijn voor stel nader toehij acht verdaging wenschelijk, omdat de leden daardoor in de gelegenheid zullen worden gesteld hun besluit in deze rijpelijk te overwegen, welk gevoelen ook door den heer Fran ken wordt gedeeld deze beveelt B. en W. echter aan, in de volgende vergadering praeadvics uit te brengen, waardoor de Raad in staat ziju zal, heter te oordeelen. Dat advies zegt Voorz. zal afhangen van hetgeen er in de sectie-vergade ringen omtrent 't adres wordt besproken. De heer Van Twisk geeft in overweging het adres om advies te stellen in handen van de Schoolcommis sie, die dan weder op hare beurt.de hoofden der scholen kon raadplegen. De Voorzitter zegt dat grijpelijke taal. Zij vertelden haar van zijne liefde. Tot nu toe had zij alles achteloos met koele dankbaarheid aangenomen. Hij was immers toch zoo rijk, dat die uitgaven voor hem niet noemenswaard waren. Heden dacht zij er ecliter anders over. Bij elk kostbaar stuk bleef zij staan en dacht: „Dit heeft hij toch alleen voor mij uitgekozen, en hoe lang heeft hij zich er niet in verheugd nrij er een genoegen mede te doen. Dat is toch lief van hem! Weinige dagen geleden, toen zij pas aangekomen waren, had hij haar, stralend van vreugde, alles laten zien en haar op de schoonheden van sommige kunstvoorwerpen opmerkzaam gemaakt. Zij wist nog precies, hoe hij bij het bezichtigen van deze mala- chiet-vfasjkeek, welke aardigheid hij bij dat antieke bf omgiet-kastje zeide. Had zij hem gedankWoials jfoèt verdiende? Nog maar ternauwernoodEn Mhaar ziel werd op dat oogenblik een aanklacnf^^eboren tegen zich zelf. Zij had zijne liefde ootnsichteloosheid, door onverschilligheid verloren, nuSSchien voor altijd. Nu was hij het moede geworden langer te vergeefs om hare liefde te dingen en hij had haar opgegeven. En dan herinnerde zij zich, echter niet zonder moeite, alles weder wat tegen hem sprakdoch hare toorn was nu geweken. Nu nu het te laat was. Met bonzend hart kwam zij tot de erkenning daarvan. Ja, het was te laat. Zij had alles, alles verloren! Voor eeuwig! //Voor eeuwig?" vroeg zij zich aan de deur van zijn slaapkamer af. En terwijl een he vige smart haar deed sidderen, kwam de dit op den weg ligt van B. en W.die kunnen ook 't advies van de Commissie van toezicht op 't L. O. inwinnen. Ook de heer Bakker dringt er nogmaals op aan om, wordt de Schoolcommissie gehoord, ook met de hoofden der scholen in over eenstemming te treden, als zijude die 't meest met de wenschen en behoeften der onderwijzers bekend. Nadat de Yoorz. nog heeft aangetoond, dat dit niet wenschelijk kan worden geacht, wijl 't hier eene financieele regeling betreft welk gevoelen door den heer Hordijk wordt gedeeld wordt, overeenkomstig het voorstel des Voorzitters, een parig besloten, het adres gelijktijdig met de be grooting tebehandelen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het Dag. Bestuur, iu overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de Gemeentereiniging, tot de overtuiging is gekomen, dnt de opslagplaats, thans bij de Reiniging in gebruik, niet voldoende is. Hij vraagt daarom machtiging tot het huren vau een aangrenzend stuk weiland in het Brakkeveld, groot 3000 Ms en toebehoorende aan mevrouwde wed. Janzen, en wel voor den prijs van één cent per M2 'sjaars. Op eene desbetreffende vraag van den heer Korver deelt de Voorz. mede, dat het weiland gunstig is gelegen en dat de gemeente thans reeds een gedeelte van 't land in huur heeft als opslagplaats voor rioolmodder a f10 'sjaars; de meerdere kosten zouden dus slechts f20 per jaar bedragen. De gevraagde machtiging wordt hierop met eenparige stemmen verleend. Verder wenscht de Voorz. nog over te gaan tot het huren van een stuk land, tot het weiden dei- paarden van den Reinigingsdienst. Reeds sedert geruimen tijd was opgemerkt dat de gezondheids toestand der paarden veel te wenschen overliet, wat als een gevolg moet worden beschouwd van het aanhoudend toedienen van droog voeder. Een proef, met een der beesten genomen, bewees spoedig dat de toestand, bij 't gebruik van groen voeder bedui dend gunstiger zal zijn. Voorz. vraagt mitsdien machtiging tot het huren voor dit doel van een perceel weiland, eveneens toebehoorende aan mevr. de wed. Janzen, voor den tijd van 5 jaren a f 80 per H.A. Aan de gemeeute zou het recht zijn, de huur op denzelfden voet tot 10 jaren te ver lengen en na verloop van dien termijn huurder te blijven. Aangezien gedeelte van het land kan worden behooid, zou de opbrengst aan hooi minstens f400 'sjaars bedragen, terwijl de huurprijs de som van f300 weinig of niet zal overschrijden. De heer v. Wijngaarden vraagt of, wanneer de Raad r.a een paar jaar mocht besluiten de reiniging als van ouds te verpachten, het huurcontract zal kunnen worden ontbonden. 1 lij geeft in overweging, deze bepaling in de overeenkomst op te nemen. De Voorzitter toont aan, dat deze toevoeging de belangen der ge meente niet kan bevorderen 't zul trouwens geen bezwaar met zich brengen om den eventueelen pachter de lniur van het land over te dragen. De heer van Wijngaarden betwijfelt of dat door de eigena resse zon worden toegestaan. De gevraagde machtiging tot het aangaan van de huur wordt hierop met algeraeene stemmen verleend. Voorlezing geschiedt van een adres van 't Dep. Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, houdende mededeeling van de beduidende achteruitgang der Departementale Gymnastiekschool gedachte hij haar op „Als ik eens tot hem ging, hem riepHad hij mij vóór enkele uren nog niet zoo lief? Zou een enkel woord hem niet weder aan mijne voeten brengen Reeds had zij de eerste stap gedaan, half weifelend en angstig beklemd, toen haar blik opeens op een kaartje viel, dat op den grond lag, een saamgefrommeld kaartje, datSiegmund waarschijnlijk verloren had. Onwillekeurig bukte zij en raapte het op. „Baronesse Alexie von Steinburg," las zij en daaronder met potlood geschreven: „ïk ga naar Parijs." Edwina sidderde en het scheelde weinig of zij ware tegen den grond geslagen. Terwijl zij in hare koude rechterhand het kaartje samenkneep, greep zij met de linker een fauteuilMet verschrikkelijke klaarheid stond het haar op eens voor oogen, als met vlammende letters stond het in de lucht ge schreven: „Hij heeft u voor de tweede keer bedrogen!" De ellendeling. Al zijne mooie woorden waren komediespel, zijn edele ver ontwaardiging huichelarij, zijne waardige kalmte schurkachtige berekening. Er bestond tusschen hen eene misdadige verstandhouding en hij wilde zich nu van haar, die hij gekocht had, die hij genoten had en van wien hij nu genoeg had, afmaken O, zij zou het hem gemakkelijk maken Toen Siegmund den anderen morgen naar haar vroeg, had zij zijn huis verlaten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1