HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 102. Zondag 24 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, tEn deteapeveert nimmerI* Jan Pieterts, Coen. Het Vaderlandt ghetrouwo Blijf iek tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. A b.nnement.prij. per kworti.10.70. p«t pa.t 0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenO.B0. Voor de abonnee dezer Courant in de gemeente0.30. - buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Adrertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. 6ij abonnement, naar gelang van do hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 V ergadering VAN op Dinsdag den 26 Augustus 1890, des avonds ten halfaoht ure, aa» bet Raadhuis. Helder, den 22 Augustus 1890. Do Voorzitter, LEO YV. F. OUDENHOVEN. NEDERLAND. HELDER, 23 Augustus. Ruzie in het Socialistische kamp. III. (Slot.) De brochure van den heer Croll maakt op ons een zonderlingen indruk. Bevredigen zal dit ge schrift niemand. Wat toch is de zaak De lieer Croll is teleurgesteld in zijne verwach tingen. Het is duidelijk voor Iemand, die tusschen de regels kan lezen, dat de heer C. voor zichzelf groote verwachtingen heeft gehad van zijn openlijk toetreden tot de sociaal-democratische partij. Toen hij zijne betrekking als ambtenaar aan het depar tement van B. Z. opofferde voor zijn over tuiging heeft hij gemeend dat de partij hem, den martelaar voor de goede zaak, op de handen zou dragen. Dit is niet geschied. Men heeft hem eene behoorlijk gesalarieerde betrekking gegeven en daarmede de man die toonde bij hun tehuis te bebooren aan de S. D. partij verbonden, iets wat zeer natuurlijk is. De partij kon Croll gebrui ken en Croll kon in de gegeven omstandigheden de partij gebruiken. De verwachtingen van den heer C. werden niet vervuld en dat zette kwaad bloed. Wel geeft de heer C. als grond voor zijn uittreden uit de S. D. partij op „het verschil in opvatting timchen den heer D. N. en hem omtrent de verhouding timchen staat en individu," maar wij vragen Wist de heer C. dit dan al niet lang Vóór hij zijne carrière op offerde kon hij bekend zijn geweest met die om standigheid en dan is het van hem eenvoudig on zinnig geweest zich bij deze partij aan te sluiten, wier hoofdman zulke geheel tegen zijne principes indruisehende denkbeelden had, bij eene partij Feuilleton van de Heldersche- en Niouwedieper Courant. 28) EEN TROETELKIND VAN Hl Roman van F. VON KAPFF ESSENTHER. Zij was heden levendiger en bevalliger dan anders. De triumf van haar geluk deelde haar eene ongewone gratie mede. En zou hij het nu over zich kunnen verkrijgen haar uit haar hemel neer te slingeren? Was het niet veeleer zijn plicht, haar het geluk te schenken, dat hem onthouden was? Het gesprek liep over liet laatste nieuwtje, eene echtscheiding. Alexie wist onbemerkt bet gesprek eene bepaalde richting te geven. Er was onder de gasten een advocaat, die zij terstond in het discours wist te betrekken. Zij vroeg hem hoe het in Frankrijk op het stuk van echtscheiding gesteld was. De man der wet deelde haar de voornaamste bepalingen mede, maar Alexie luisterde verstrooid naar hem. Toen echter begon zij te vragen hoe het in Oostenrijk er dan mede stofad en zij deed dit zacht, opdat Siegmund het niet zou hooren. Maar Siegmund had het toch gehoord. De advocaat zette haar nu de zaak uiteen! Katholieke huwelijken, in Oostenrijk gesloten, waren zeer moeielijk te ontbinden. Maar voor iemand die niet aan de plaats gebonden was, was er wel wat op te vinden: Hij wier kern geheel met hem verschilde in het voor naamste beginsel. Eu veronderstel dat de beer C. geheel ter goeder trouw is en dit motief de spil is waarom alles draait, waarom dan niet eenvoudig als eerlijk man gezegd„Mijne heeren, het spijt mij, dat tusscben ons samenwerking onmogelijk is, maar heusch, het gaat niet Ik verlaat u, omdat uwe beginselen niet de mijne zijn." Daarmede basta Maar neen, inplnats daarvan blijft de lieer C. geruimen tijd in eene werkkring waarin hij zich onmogelijk kan staande houden. En dat waarom De heer C. zegt het zelfWant ik moest bij slot van rekening toch leven en was overal elders vrij wel onmogelijk." Daarom bepaalde hij zich voortaan „tot den rol van eenvoudigen dienstknecht iu den wijngaard des heeren D. N." Wij gelooven niet dat iemand zoo'n houdipg prijzen kan. En als de hr. C. door zijne openlijke toetreding tot de S. D. partij zich, zooals hij zelf zegt, „overal vrijwel onmogelijk had gemaakt, dan vreezen wij dat dit door eene uittreding als deze uit die partij in nog veel grooter mate het geval zal zijn. In plaats van eene waardige terugtocht, die vele weidenkenden met vreugde begroet zouden heb ben, doet de beer C. dit al scheldend. Waarom Uit gekrenkte eerzucht. En welke argumenten? Zie hier een paar er van De lieer D. N. vervult de rol van hoogpriester in zijne aartsvaderlijke pa-tij gemeenschap. Hij laat in Hecht voor Allen zetten, dat hem het eerste kievitsei is gezonden hij duldt, dat zijn portretten in alle localen hangen en overal te konp zijn hij zegt in eene openbare vergadering van werkstakers dat h(j f 100.geeft; hij komt bij vergaderingen liet laatst aan om sensatie te maken en met applaus te worden begroethij geeft zijne kinderen een vorstelijke opvoedinghij gaat te Parijs op een villa den zomer doorbrengen, enz. enz. Wij vragen zijn dat argumenten om gijn uUtre? den uit zekere partij te verklaren Wij vinden de inconsequentie van een man als D. N., zooals die lrier wordt verliauld, kinderachtig, kleingeestig en triviaal gesproken, zelfs naar, maar daarmede uit. Het ligt eenigszins in den aard van de znak, dunkt ons, dat, waar bv. alle niet-S. D. organen het aanbieden van de eerste kievitseieren, eerste boter, eerste haring, eerste aardappelen enz. belang rijk genoeg vinden ojn in hunne kolommen te vermelden, als bewijs van vereering van Z. M., het sociaal-democratisch orgaan met iueenomenheicl zal mededeelen, dat nu eens hun Koning die eerste lingen heeft gekregen. Overigens trouwens een goedkoop genoegen. Met de rest van die dingen is het eveneens. Ons dunkt, dat alles is der moeite niet waard. Ook op de overige verwijten aan het adres van D.N. zou men kunnen antwoorden „dat alles doet niets tot de zaak af." Dat de arbeiders D. N. bun Heiland noemen, liet glas waaruit hij gedronken heeft, het stukje zeep waarmede hij zich gewasschen heeft bewaren, dat alles kan men toch niet anders betitelen dan als vereering van zijn persoon door zijn streven, en dat zijn toch geen dingen die ge last worden en die men hem voor de voeten werpen kan. Men bewijst niets anders dan dat de S. D. beter dan wij de kunst verstaan het volk tot zich te trekken en het kan ons slechts met spijt vervullen moest dnn vnn nationaliteit veranderen en in een ander land staatsburgerlijke rechten trachten te verkrijgen. Met gloeiende wangen en schitterende oogen luisterde zij. Het zoozeer begeerde doel scheen nader en nader te komen. De gasten waren heengegaan, maar Alexie wilde Siegmund niet laten gaan; hij moest blijven dineeren. Lachend liet hij zich dit welgevallen. Waarom zou hij ook niet? Niemand wachtte hem immers? „Gij zoudt immors vandaag nog aan uw bruidogom schrijven, Alexie?" zeide de ba rones tot hare dochter, „gij hebt het hem ten minste beloofd." „Ja, ja zekor mama doe mij een genoegen en breng mij zijn laatsten brief eens, die hij mij te Weenen schreef, waarin de beschrijving van de nieuwe daraesclub ge weet welIk wilde dat mijnheer West eens laten lezen." De oude dame bleef verbaasd staan. Wat, zou zij nu hare dochter met mijnheer West alleen laten? Dat was toch te gek en zij dacht derhalve, dat zij Alexie niet goed had verstaan. Maar Alexie zeide zeer beslist: „Toe ma ik bid u En mama ging, nog altijd eohter aarzelend. Hoe lang moest zij nu wegblijven? Niet lang, dat nam zij zich voor, zelfs al mocht Alexie er boos om worden. Het was toch waarlijk al te onwelvoeglijk. „Ik moest eigenlijk heengaan," zeide Sieg- (lat die partij reeds zooveel invloed bij het volk heeft gekregen, dat dit hare leiders als heiligen vereert. Enfin, de verloren zoon is teruggekeerd en het gemeste kalf is geslacht. Immers, volgens de perti nente verklaring van sommige dagbladen is het wel waar dat de heer Croll werkzaam is aan de volks telling. Wel niet, zoo wordt er bijgevoegd, aan het departement zelf, maar tehuis. Nu, dat blijft vrijwel het zelfde. We hopen nu ook maar, dat de ingekomen en eventueel inkomende bezwaar schriften tegen de wijze waarop die volkstelling bier en; daar is ten uitvoer geleed, „om considera- tihi en advies" in banden van den heer Croll zullen worden gesteld. Misschien krijgen we dan nog eene ware opgaaf. Mogelijk worden we dan nog wel eens vergast op eene brochure van den heer Croll, getiteld Wat de volkstelling mij te denken gaf" Het komt ons echter voor, dat men aan het departement van B. Z. wel wat voorbarig is ge weest. Immers, de heer C. is wel uit de socialisti- aohe partij getreden, maar is volstrekt nog niet be keerd tot de beginselen, welke ambtenaren, volgens Croll's eigen verwijdering van het departement, moe ten belijden. Denkt de regeering daar anders over, welnu, laat zij dan ruiterlijk bekennen dut er vroe ger gedwaald is en den weggestuurden ambtenaar rehabiliteeren door hem zijne oude plaats aan bet departement terug te geven. Mnnr dit daargelaten, het uittreden van den heer Croll uit de zoogenaamde S. D. pnrtij is naar onze ipeening niet de waardige terugtocht van iemand die zegt„beter ten halve gekeerd dau ten heele gedwaald" en zijne zoogenaamde verdediging werpt o. i. een slecht licht op een karaktertrek, die hij in anderen zoozeer gee9elt, namelijk kleingeestige bekrompenheid. Men deelt aan het „VI. BI. v. A." mede, dat Keizer Wilhelm heeft te kennen gegeven, dat 't hem aangenaam zou zijn een bezoek te brengen aan onzen Koning en ons land. De Koning moet daarop geantwoord hebben, dat, hoe aangenaam 't hem ook zou geweest zijn den Keizer te ontvangen, zijn gezondheidstoestand niet van dien aard is om zieh te kunnen verplaatsen. Misschien heeft dit aanleiding gegeven, dat de gezondheid des Koning in den laatsten tijd weder achteruitgaande is. De minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. De Savornin Lohman, is voor eenigen tijd naar 't Schwarzwald gegaan. Arbeidersbewegingen. Het Bilt. De werkstaking te St. Jacobi Parochie is nog niet geëindigd. Zij bepaalt zich tot acht landbouwers, terwijl het getal stakers en staaketers 133 bedraagt. Er zijn 100 soldaten, Rijksveldwachters en 8 maréchaussées. De regen, welke van tijd tot tijd valt, werkt nadeelig op den oogst. Uit Franeker kwamen vijf arbeiders,'maar den volgenden dag vertrok ken zij weer, in gezelschap van bestuursleden van „Broedertrouw". Te Franeker aangekomen waren daar 69 man, die plan hadden om naar St. Jacobi Parochie te gaan werken, maar zij gaven geen gevolg aan hun voornemen. Bij de jongste uitdeeling aan de werkstaker door „Broedertrouw" in de tapkamer van den kastelein Brolsma kwamen 2 marechaussees en eenige veldwachters het lokaal binnen, maar het het bestuur van „Broedertrouw" begaf zich daarop in een particulier vertrek van den herbergier, alwaar aan de behoeftige stakers het noodige werd uitgedeeld. De afstand tusschen werklieden en werkgevers wordt met den dag grooter en het is in beider belang ongetwijfeld wenschelijk, dat de werksta king spoedig eindige. De stakers houden zich rustig. Verhuringen en verpachtingen. Dinsdag 2 September. Purmerend, 11 '3 m. Bij insclir. bij den Ontv. der Reg. en Dom., voor 5 j.Het perc. bouw-, wei- en hooi land, groot 210.26. tusscben de voorhavens der Willems- •luizen onder Amsterdam. Aanbestedingen. Dinsdag 26 Augustus. Haarlem, 1 ure. Dijkgr. en Hecmr. van den Haarlem- raerraeerpolder, ter Secretaris des polders. Jansweg: het verdiepen van een gedeelte Veuneperdwarstocht. Donderdag 28 Augustus. Bovenkarspel. Het gemeentebestuurde levering van petrolenm, benoodigd voor de gcm.-straatverlichting in bet aanstaande sei/.oen. Helder, 2 u. Het gemeentebestuurde levering vuh 2 vuilniskarren ten dienste der gen».-reinigingbilj. inz. 27 Ang. vóór 3 u. nam. Zaterdag 30 Augustus. Alkmaar, 10 u. Dijkgr. en Heemr. vnn de Schor- meer het egaliaeeren eu verwerken van den schot wal aan don oostkant der Zuidervaart, van af de Noordervaart tot aan de brug vóór den Driehuizerweg, over eene lengte van 3100 meters. Vrijdag 5 September. Haarlem. Directie Holl. IJz. Sp.-Mnals.delevering van magazijngoederen, benoodigd van 1 Oetober 1890 tot 30 Sept. 1891. mnnd, „ik doe onrecht om de afwezigheid van uw bruidegom zoo zeer ten mijne voör- deele aan te wenden." „Wat kan mij recht of onrecht schelen!" riep zij uit, „als ik slechts mijn zin krijg." En zij wierp met een trotsch gebaar liet hoofd in den nek. „Zoo beval je me, kleine despote," zei Siegmund laohend. Eer hij er op bedacht was, vloog zij aan zijn borst en met stralende oogen hem aan ziende, juichte zij: „gij bemint mij!" Als een bliksemstraal ging het door zijn ziel: ach, als Edwina slechts eens zóó in mijn armen gevlogen was. Zoolang hij leefde zou hij daaraan denken. En toen, zonder bijna te weten wat hij zeide, zonder het eigenlijk te willen, zeide hij„Gij bedriegt u, mijn arm kindhet is waar dat mijne vrouw mij verlaten heeft, maar ik heb haar nog steeds lief." Alexie's pikant gezichtje betrok plotseling. „WaanzinnigeVerblinde!" riep zij en toen ijlde zij de kamer uit. Er bleef hem niets anders over dan te wachten tot de gastvrouw terugkwam, de ver blufte dame iets wijs te maken en dan heen te gaan. Te voet keercle hij naar zijn hotel terug. Hij waggelde meer dan hij liep; onbewust had bij daar eene beslissende uitspraak ge daan: hij beminde haar nog steeds, zijne rrouw. Wat moest van dat alles toch het einde zijn? Hij dacht aan niets, dan aan Binnenlandsch nieuws. Texel. -Bij het door de' duikers der Ber ging-Maatschappij te Maassluis ingesteld onder zoek naar de hinderlijke voorwerpen in het TexeLsche zeegat, is gebleken dat een dier voor werpen vermoedelijk bestaat uit een anker (den kelijk een schroefanker) waaraan eeu zeeton bevestigd is, terwijl het andere een stuk wrak schijnt te zijn. Met de opruiming van het eerstgenoemde is door de Berging-Maatschappij reeds aangevangen. Beide hindernissen liggen op eene diepte van ca. 85 voet, bij laagwater, zoodat het duiken daarop slechts door de sterkste duikers naar behooren kan geschieden. Noord-Schermer (gem. Ursem). Bij de aanbesteding van eene kaasfabriek alhier was van de 7 ingekomen biljetten de hoogste inschrij ving die van den heer C. Ruyter, te Ursem, ad f 8770, en de laagste die van den heerj. Willen, te Ursem, ad f 7300. Aan den ontwerper en opzichter van dit ge bouw, den heer R. K. Koppen, te Westgraftdijk, werd de levering van den inventaris opgedragen. dat eene, dat hij haar beminde, nog immer beminde. De portier gat hem een telegram, dat voor hein was gekomen en hij wilde het ongelezen in zijn zak steken, toen de man hem er op opmerkzaam maakte, dat er een antwoord gevraagd werd. Terstond opende hij de dépêche. Het was van Baumglirtner en van den vol'genden inhoud „Edwin beeft met Steinburg geduelleerd en is doodelijk gewond. Hij verlangt zeer u te zien. Kom zoo spoedig mogelijk." Als vernietigd "iel Siegmund op een stoel in de portiersloge neer. Zoo zwaar was zijn schuld toch niet, om zulke gevolgen na zich te slepen. En juist nu haatte en verafschuwde Edwina hem Maar het mocht zijn zooals het wilde, hij moest terstond weg. XI. Een vaal grauw licht viel in Edwin's ziekenvertrek. Het was zijne oude studenten kamer, die aan de achterzijde aan den hof grensde, een oude somberen hof, door hooge aschgrauwe muren omgeven. Slechts hooo-, heel hoog aan het dakvenster kon men van de zonneschijn genieten. Edwin hield niet van de drukte der straten en had daarom deze kamer gekozen. (Vervolg in het Tweede Blad.) 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1