HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 103. Woensdag 27 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. tBn dewispereert nimmer Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, rerschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnét dezer Courant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bq abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, 26 Augustus. De „Haarl. Ct." bevat de volgende parti culiere correspondentie uit Merced (Californié) van 1 Aug „Na regen volgt zonneschijn", zegt een oud- Hollandsch spreekwoord. Dat echter na zonneschijn ook weder regen volgt, daar denkt niet ieder aan. Wij kolonis ten van Merced County hebben de waarheid hiervan de laatste dagen wel opgemerkt. In den beginne was alles goed en de Compagnie zoowel- als haar bestuurders en directeuren oh zoo secuur. Bij sommigen verflauwde echter die groote ingenomenheid. Dat gejaagde heen en weder reizen naar San Francisco vertrouwde men niet en ook sommige handelingen wekten wantrouwen. In één woord men begon argwaan te krijgen. Een onzer, die een wissel te San Francisco aan de Compagnie had gegeven, om die voor hem te innen, werd telkens en telkens met aller hande praatjes en uitvluchten tevredengesteld. Het lange wachten eindelijk moede, telegra feerde hij, waarom het geld niet uitbetaald werd. Tot zijne groote verwondering kreeg hij echter per- telegraaf antwoord, dat de wissel reeds betaald was. Dit was te veel. Hij maakte er dadelijk werk van en liet beslag leggen op de goederen en bezittingen van de Compagnie. Spoedig verbreidde zich de mare, dat de Com pagnie failliet was. Deze had nog dit van de Compagnie te vorderen, gene had de eigen domsbewijzen van zijn land nog niet ontvangen. Nu was het of iedereen het hoofd verloren had en onder het motto„Het is beter, dat wij het doen dan een ander" liepen verschei- denen onzer naar advocaten en legden beslag op de landen van hunne mede-kolonisten, voor zooverre deze nog geen eigendomsbewijzen hadden. Het was in éen woord een algemeen „sauve qui peut". Toch heb ik de persoonlijke overtuiging, en verscheidenen zijn van ditzelfde gevoelen, dat in een zaak, waar een man als onze landgenoot Nijgh een der bestuurders is, alles weer terecht moet komen en ook zal terecht komen. Maar men heeft zooveel ophef gemaakt van deze zaak dat het mij niet zou verwonderen als verschei dene Nederlanders thans af zullen zien van het plan om aan de roepstem van de Holland-Cali- fornia-Land Co. gehoor te geven. Arbeidersbewegingen. Te St Jacobi-Parochie (Het Bilt) zijn de honderd aldaar gedetacheerde infanteristen ver trokken en vervangen door 125 militairen van Helder. Deze zijn grootendeels oudere sol daten, die voor eenigen tijd onder de wapenen zijn geroepen. Negen arbeiders uit Stavoren zijn aangekomen om op het Bilt te werken. Het gerucht gaat, dat er eene vergadering zal gehouden worden door beide partijen. Feuilleton Y»n de Heldencbe- en Nieuwedieper Courant. 30) EEN TROETELKIND YAN HET GELDK. Roman van F. VON K APFF ESSENTHER. (Slot.) Het was pas eenige minuten over nege nen. Men dacht er met een verlicht hart aan, dat de trein nu nauwelijks kon zijn aangekomen, toen reeds Siegmund ademloos en badend in zijn zweet de kamer binnen kwam. Een klein lampje, met een schermpje overdekt, brandde in een hoek der kamer, die grootendeels duister was. In den lichtkring van het kleine lampje stond hij eensklaps daar, als een reddende engel. Tranen kwamen in Siegmunds oogen, toen hij het bleeke, vermagerde gelaat van den jongeling zag, die zooveel op zijne zuster geleek. Tot Edwina, die in de diepe schaduw aan het voeteneinde van het bed stond, waagde hij het niet de oogen op te heffen. „Maar Edwin, mijn jongen," riep hij uit, z/hoe kondt gij ons toch zooveel verdriet aandoen Binnenlandsch nieuws. HET ONGELUK TER REEDE. Helder. Eén der geredden bij het ongeluk van 11. Vrijdag met de sloep van de „Van Galen", de matroos iste kl. H. van Olm, deelt ons, ter verbetering van ons bericht in ons vorig num mer, het volgende mede „Het ongeluk is niet te wijten aan het vaststaan van de schoot, want deze was niet vastgemaakt zooals men beweert, maar werd vastgehouden door de matrozen Nieuwenhuis en van Doorn, beiden oude, ervaren matrozen. Ik zat naast den man die de schoot vasthield. Zoodra de sloep sterk overhelde, lieten bovengenoemde matrozen de schoot los. Terwijl de sloep reeds half vol water was, hield de luit. ter zee Zwanenbeek Pauw de boomschoot nog vast en wilde deze niet over geven aan den kwartiermeester en een matroos iste kl., die hem vroegen de schoot over te nemen. Bij het kantelen van de sloep vlogen wij allen te loevert op en sprongen, toen wij zagen dat de sloep met de kiel boven zou komen, over boord. Ik bleef aanvankelijk zwem men, maar toen ik bespeurde dat ik met mijn zware waterlaarzen aan groot gevaar liep te ver drinken, zwom ik naar de inmiddels omgekeerde sloep en klom daarop. Op de sloep zaten toen reeds twee matrozen, terwijl Nieuwenhuis zich aan het dolboord vasthield. Waarschijnlijk had hij niet het besef dit los te laten, toen ook dat boord onder water kwam, en heeft hijalzooden dood gevonden. Nauwelijks zat ik op de kiel of ik bespeurde een onzer kameraden, die de sloep poogde te grijpen, maar groot gevaar liep om te zinken. Wij grepen hem echter en hielpen hem er op. Van den luitenant heb ik niets ge zien, hij moet een oogenblik gezwommen hebben, maar was terstond gezonken." Burg (Texel). Sinds een paar dagen is men bezig met het slaan van Northonpijpen, ten einde daardoor water te verkrijgen. Texel. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennisse van de ingezetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Woensdag den 27 dezer, des voor middags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel. Twee vischhandelaren van hier hebben met eene Schotsche firma eene overeen komst getroffen, om haar in dezen herfst en den aanstaanden winter van groote hoeveelheden mosselen te voorzien. Voor vele visschers zal dit gedurende eenige maanden werk en brood geven. De verzending der mosselen zal plaats hebben over Harlingen en over IJmuiden. Texel. Voor de straatverlichting in de verschillende dorpen dezer gemeente zijn minste inschrijvers, voor Den Burg, J. Kok, f 5.85Oudeschild, J. Hammer, (12 f5.55); (1 t 11.40)aan de haven, M. Hammer, 11.45; Den Hoorn, W. Jonker, f7.25; Cocksdorp, A. Sauerborn, f7.50; De Waal, F. Bakker, f 9.00De Koog, H. Luitze, f 5.90Oosterend, S. Dros Gz., f 6.49. Vlieland. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor alle openstaande betrekkingen, van hoe geringe bezoldiging ook, talrijke liefhebbers aan melden, is op de oproeping voor directeur-leeraar aan de Zeevaartschool alhier, traktement f 1300, Edwin lachte met eene uitdrukking van zalige tevredenheid op zijn gelaat. //Welk verdriet?" vroeg hij. „Is alles nu niet in orde? Gij zijt gekomen zijt hierIk weet het beter dan gij allen. Gij hebt Edwina lief en zij bemint u Zeg niets! Ik zie alles volkomen duidelijk. Het was niets dan een ongelukkig* misver stand en die slechte Steinburgs zijn er de schuld van. Nu zijt ge echter weer bij ons. Papa behoeft niet meer te wanhopen en Edwina zal hare oogen niet meer uitweenen want ik zag wel, hoe zij weende ook als zij dacht, dat ik sliep. En gij zult nu voor goed bij ons blijven, Siegmund, ik weet het zeker!" Siegmund lachte; hij knielde voor het bed neer en zeide „Ge hebt gelijk En het is zooals gij dachtik blijf nu hier als gij mij wilt aannemen, geheel en al en voor altijd. Ik ben zonder bepaald doel naar Parijs gegaan, alleen om de smart te ont vlieden, die Edwina mij bereid had, omdat zij zoo boos op mij was. Ik bedroog mij echter, ik heb geen verstrooiing kunnen vinden, want ik dacht onophoudelijk aanhaar. Toen dat verschrikkelijke telegram kwam, nam ik mij voor, voortaan mijn geheele leven aan u allen te wijden, als Edwina wil. Wij zullen dan niet meer van elkander scheiden. Ik wordt papa's compagnon en geen enkele sollicitant opgekomen. Een nieuwe oproeping zal geschieden. Schagen. Men leest in de „Schager Crt." het volgende ingezonden stuk: Mijnheer de Redacteur! Uwe medewerking in het belang der onderstaande vereeniging vragende, verzoeken wij eenige ruimte in uw geacht blad. Bestaat er een Nederlandsche Kolfbond, die wel op sommige plaatsen in ons land de lust voor het edele kolfspel heeft wakker gehouden, afzonderlijke liefliebijers in den lande bleven biervan verstoken om deel aan de groote wedstrijden te nemen, daar alleen kolfclubs en sociëteiten van den grooten bond lid kunnen zijn. Dit door eenige kolfbaanhouders in eene gehou- dene eerste vergadering besproken zijnde, wat te doen om bet edele, fiere, mannelijke kolfspel weder ecnigszins te doen herleven, waar men geen kolfclubs of societeits beeft, om over Noordbolland minstens eens in liet jaar eene flinken wedstrijd te doen plaats hebben, voor die enkele liefhebbers, die zich verdeeleri, hebben eenige heeren kolfbaan- houders in Noord holland het initiatief genomen en eene vereeniging in bet leven geroepen, onder den naam „Kolfvereenising Noordholland", te weten: Van der Vliet, te Krommenie, R. Swagerman, te Nieuwe Niedorp, F. van der Deure, te Enkhuizen, D. van Helden, te Hoorn, de Boer, te Koog-Zaan dijk, Hurp, te Alkmaar en Kos, te Schagcn. Ziehier in korte trekken volgens bestaand regle ment het doel der Vereeniging. 1. Zooals ik reed9 zeide, minstens eens in 'tjaar een flinke wedstrijd en nog wel ook \n' dit jaar een te doen houden. 2. De jaarlijksche contributie, van de leden be draagt f 1.waarvoor men als liefhebber bij iederen wedstrijd aan de kolfpartij kan deelnemen, daar, geen lid zijnde, ook niemand wordt toegelaten om mede te kolven de wedstrijden geschieden met gesloten deuren, tegen eene bepaalde entree voor bezichtigen. 3. Alle kasgelden zullen aan contanten ten goede komen voor de wedstrijden. De vereeniging bestaat uit gewone en eere-leden, en om lid te zijn zal men den leeftijd van 20 jaren moeten hebben bereikt. 4. Bij de regeling van den wedstrijd zal uit de leden eene commissie van bijstand worden gekozen uit de plaats waar de wedstrijd is. 5. En by iederen wedstrijd zal nog door den lokaalhouder aan den prijswinner een souvenir worden aangeboden, bestaande in een voorwerp van kunst of smaak. Ieder kan in zijne nabijheid van den lokaalhouder zich aanmelden voor het lidmaatschap en ontvangt na betaalde contributie een bewijs van lidmaatschap. Ziehier het doel en wenschen meerdere Redacteurs van locale bladen in Noordholland deze over te nemen, dan zullen zij ongetwijfeld de nieuwe stich ting zeer verplichten. Alzoo voor aangifte hier in het noorden boven Nieuwe Niedorp, kan men zich voor het lidmaat schap vervoegen bij den kolf baanbouder te Schagen. De Vereeniging betuigt bij deze voor de opname aan iedere waarde Redactie haren dank. Hoorn. Jl. Zaterdag is op het feestterrein voor de schietwedstrijd de laatste hand gelegd aan "de banen en het gebouw. Het is te hopen, dat beter weer dan Zaterdag de schutters moge begunstigen, want het woei zeer hard en er vielen stortregens. clan zullen wij samen werken werkelijk arbeiden, Edwin, en later, als uwe studiën geëindigd zijn, ook met u. Ik verheug er mij in, want ik ben het leven, dat ik tot nog toe heb geleid, moede. Ik wil nu een nieuw leven beginnen als Edwina wil „Hoort ge, Edwina?" riep Edwin met stralende oogen en zijn biddende blik zocht de bare. Daar trad zij uit den donkeren boek in den lichtkring van de lamp, met neergeslagen oogen en brandende wangen. Nog stond bij in afwachtingHaatte zij hem niet Eu nu opeens lag zij in zijne armen, aan zijn borst. Hij voelde zich teeder omarmd en voelde bare lippen op de zijnen. Zóó bad zij hem nog nooit omhelsd, zóó nog nimmer gekust. Droomde bij Speelde zij soms geen comedie, ter wille van den zieken broeder? Maar neen, dat kon niet. Zóó kuste men niet in den droom, zóó kuste men niet bij comediespel. Zij keken elkander in de oogen, en in de donkere ziekenkamer, aan bet bed van den stervenden broeder, doorsti'oomde een gevoel van ongekende zaligheid hunne harten, een wonderlijk gevoel, dat geen van beiden ooit gekend had. Geen woord -geen geluid kwam over Aan de voorzijde van de tent, die 50 M. lang en 9 M. breed is, zijn 18 geweerbanen, die ieder 2.40 M. breed zijn en waarin zich een lessenaar voor den baancommandant bevindt. Daarachter is een looppad met grint bedekt, breed 1 M., dat door een balustrade van den restaurant gescheiden is. Aan de achterzijde van het gebouw bevindt zich het buffet, de garderobe, de directiekamer, de geweermakerswerkplaats en het informatie bureau. Verder is er een sigarenwinkel, een photo- graphisch atelier en een geweerwinkel. Ook voor onverhoopt noodige geneeskundige hulp is op het terrein gezorgd. Het schietterrein, gewoonlijk exercitieveld van het garnizoen,ligt op een eiland, een kwartier van het station. Men heeft van het terrein een prachtig uit zicht op de zee en bij gunstig weer is het wer kelijk een aangename plek gronds. Men ziet aan de eene zijde de stad Hoorn met het donkere plantsoen, het Hoofd, de Rijkswerkinrichting, aan de andere zijde de zee met het dorpje Schellinkhout; bij zeer helder weer de vuurtoren van Marken. De verbinding met het terrein, anders door middel van een brug, wordt nu onderhouden door een pont van af het Hoofd. Zaterdagavond 8 uur was er ontvangst op het stadhuis. Grosthuizen. Als een bijzonderheid ver dient vermelding, dat de betrekking van sluis wachter alhier reeds eene eeuw door dezelfde familie is waargenomen. De tegenwoordige sluis wachter vervult haar al 25 jaar. Warmenhuizen. Den 24sten Augustus jl. herdacht de oudste bewoonster dezer gemeente, de wed. Sevenhuijsen, haar posten geboortedag. Jammer dat zij door ongesteldheid belangstel lenden niet met die hartelijkheid en opgewektheid kon ontvangen, als dat onder gunstiger omstan digheden hare gewoonte is. Velen, en in 't bij zonder de armen, wenschen haar van harte nog eenige jaren levens toe. Warmenhuizen. De kolfwedstrijd, welke hier gewoonlijk Woensdag na kermis gehouden wordt, kon de vorige week, 20 Aug., niet door gaan. Slechts een enkele liefhebber meldde zich aan. Vorige jaren ging het beter en werd er lustig om prijs en premie gekampt. Middelie. De heer S. Hagenhoek, ontvan ger alhier, heeft eervol ontslag gevraagd aan den Gemeenteraad. Kwadijk. Sinds eenigen tijd is te Edam, alsmede in de naburige plaatsen Kwadijk, Mid delie en Volendam, eene beweging ontstaan om bij de autoriteiten aan te dringen op betere spoorverbinding. Bij den aanleg van den spoorweg naar Enkhuizen werd de weg zoo gemaakt, dat men hier nog iets van die lijn kon profiteeren. Het station werd dan ook gedoopt met de na men „Kwadijk-Edam". In den beginne hielden vrijwel alle treinen daar stil; doch sedert de heer Sanders de tramlijn EdamAmsterdam in werking bracht, snorren de meeste treinen Kwadijk voorbij, tot groot ongerief van velen. Vreemd is het, dat de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij hierin geen verandering brengt, ook in haar eigen belang. Alleen Edam telt Siegmunds lippen, want woorden waren niet in staat uit te drukken, wat hij ondervond, nu liet onbereikbare werkelijkheid was ge worden, nu zij zalig lachend aan zijne horst rustte. Ook het bleeke gelaat van den zieke straalde van gelukzalige verrukking. ,Heb ik het niet geaegd wilde dat zeggen: O, ik wist het te goed, dat alles weer in orde zou komen Weinige dagen daarna kwam er een ge lukkige wending in Edwin'6 ziekte men kon den kogel verwijderen en toen bracht men Edwin naar Siegmunds bezitting aan de Adria, waar hij spoedig genas. Baronesse Steinburg was dezer dagen met een Span jaard uit Parijs gevlucht. Zoo schreef Artliur Steinburg, die wegens zijn duel genoodzaakt was geweest te vluchten, aan Siegmund, toen hij zijn vroegeren vriend voor eene royale ondersteuning bedankte. Siegmund echter zat met papa Baumgartner in het kantoor der uitgeverszaak en het eerste voordeelig saldo, dat men verkreeg, kwam in den spaarpot van den kleinen Edwin West. En toen Edwina hem dankbaar kuste, riep Siegmund«Nu eerst weet ik wat ge luk is!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1