ongeveer 6500 zielen, en de stoomtram-Sanders vaart er zoo wel bij, dat in de afgeloopen maand de opbrengst per dag-kilometer bijna f 10 bedroeg. Er is een adres gezonden aan den minister van Waterstaat, waarbij verzocht wordt last te geven, dat meer treinen te Kwadijk zullen stilhouden. Verschillende gemeentebesturen ondersteunen deze pogingen. Texel. Eenige dagen geleden heeft, inge volge een opdracht van het Ministerie van Waterstaat enz., de Bergings-Maatschappij, direc teur de heer G. Dirkzwager Mz., te Maassluis, een onderzoek ingesteld naar eenige in het Texelsche zeegat voor de visscherij voorkomende hinderlijke voorwerpen. Door de enorme diepte, waarop zich deze voorwerpen bevinden, nl. van 85 tot 90 voet bij gewoon laag water, was het duikeronderzoek zeer bezwaarlijk. Het resultaat is geweest de ontdekking, dat de oostelijk gelegen hindernis bestaat uit een anker vermoedelijk een schroefankerwaar aan een touw bevestigd is, en het westelijk ge legen voorwerp een wrak. Met de opruiming van de eerstgenoemde hindernis is dadelijk een begin gemaakt; voor de verwijdering der tweede wordt gewacht op een ministerieele machtiging. Haarlem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving her besteding gehouden van het vernieuwen van de wipbrug No. 40, te Alkmaar, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch kanaal. De laagste inschrijving was die van den heer A. Visser alhier, voor f 5480. Verkoopingen. Woensdag 3 September. Texel. Sd. Keijser Pr, .Makelaarop het Tentoon stellingsterrein aan den Burg, de zwarte hengst Graaf Jan, geb. in 1879, inl. ras, bekroond met den 2deit prijs op dc Internat. Tentoonstelling v. Landbouw te Amsterdam. Zaterdag 6 September. Texel. Best. v. b. Wnterseh. de 30 gem. polders: op den Zanddijk achter Oostde afbraak van Krosse Keet, zijnde plankeD, palen, brandhout, pannen, enz. Verhuringen en verpachtingen. Dinsdag 2 September. Purmerend, 11 's m. Bij insclir. bij den Ontv. der Reg. en Dom., voor 5 j.Het perc. bouw-, wei- en hooi land, groot 2.10.26, tusscben de voorhavens der Willcnis- •lnizen onder Amsterdam. Aanbestedingen. Donderdag 23 Augustus. Bovenkarspel. Het gemeentebestuurde. levering van petroleum, benoodigd voor de gera.-straatverlichting in het aanstaande seizoen. Helder, 2 u. Het gemeentebestuurde levering van 2 vuilniskarren ten dienste der gem.-reinigingbilj. inz. 27 Aug. vóór 3 u. nam. Zaterdag 30 Augustus. Alkmaar, 10 u. Dijkgr. en Heemr. van de Schcr- meerhet egnliseeren en verwerken van den schotwal aan den oostkant der Znidervaart, van af de Noordcrvaart tot aan de brug vóór den Drïehuizerweg, over eene lengte van 3100 meters. Maandag 1 September. Texel. Bestuur v. d. polder Eierlandhet arbeids loon voor den bouw eener brug over de uitwatering van den polder Waal en Burg en bet met dat werk in verband ■taande graafwerk. Vrijdag 5 September. Haarlem. Directie Holl. IJz. Sp.-Maats.delevering van magazijngoederen, benoodigd van 1 October 1890 tot 30 Sept. 1891. Marine en Leger. De luit. ter zee 2de kl. J. Des Araoric vnn der Hoeven, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor /Cerberus", wordt 1 September a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscbip „Ynn Galen" en op eersteemeiden bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. J. Pak. De adjunct-administrateurs J. H. Van Trooijen, C. Mathol en J. Van Pijn van Alkemade, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomscbip „Koningin Emma der Nederlanden", worden met den 29sten dezer op non-activiteit gesteldterwijl met den llden September a. s. aan boord ven genoemden bodem wordt geplaatst de adjunct-administrateur J. H. Dijkman. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemd Tot baas-ketehnaker bij het Marine-eta blissement te Soerabaja, de baas-smid bij de fabriek voor de Marine en het stoomwezen aldaar, P. Kerdijk. Overgeplaatst: van de „van Speyk" op de „Gedek", de luit. ter zee 2de kl. C. C. Zegers Kijservan de „Soerabaja" op de „van Speyk", de luit. ter zee 2de kl. E. Maes. Men schrijft uit Hellevoetsluis Het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Mariue, kapelmeester de heer J. Koning, dat Vrijdag 15 Augustus jl. alhier arriveerde, is Zaterdagmorgen naar Willemsoord teruggekeerd. Voor dit vertrek bracht dit korps een aubade aan den schout-bij-nacht N. Mac-I.eod, directeur cn commandant der Marine in de directie Hellevoetsluis, uit erkentelijkheid voor de vele blijken van welwillendheid, gedurende het kort verblijf hier van den heer Mac-Leod ont vangen. Deze deed daarop met zijn dames de musici uitgeleide en richtte bij de boot een hartelijk en waardeerend woord van afscheid tot de kapel, die noode een plaats verliet, waar haar èn door de autoriteiten cn door de ingezetenen zulk een uit stekende ontvangst was bereid. Naar wij vernemen, zou men zich bij onze artillerie beijveren om van telephoon-inrichtingen gebruik te maken voor het bepalen van afstanden van binnen vallende of voorbijvarende schepen. Men meent dat binnenkort aan den Helder weder proeven zullen worden genomen met de beste toestellen van den laatsten tijd en men ziet den uitslag er van met belangstelling tegemoet. Een hoogst interessante proefneming heeft Woens dag jl. in Frankrijk plaats gehad, ten einde vast te stellen in hoeveel tijd het bevel tot mobilisatie van bet leger in 't gansche land kan zijn verspreid. Gedurende eenige minuten waren daartoe de ongeveer 10,000 telegraaf kantoren van het Rijk alle gelijk tijdig in verbinding met den generalen staf van het leger. Men telegrafeerde eenvoudig: Guerre arecru- tement. Mobilisez. Elk bureau antwoordde met opgaaf van 't juiste tijdstip van ontvangst der depêche. En zoo bleek dat men in drie uren onge veer de mobilisatie-order in geheel Frankrijk kan uitgeven. Benoemingen, enz. Door Z. M. is met 1 Nov. aan den hoer G. Tichel man, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger van het kanaal- en havengeld alhier en is als zoodanig benoemd C. B. Brandligt, thans in die betrekking op het Noordzeekanaal, van welke functie hij met ingang van 1 November eervol ontheven wordt. Onderwijs en Examens. Spanbroek. Door den minister is afwijzend beschikt op het verzoek van den Gemeenteraad om vrijstelling van de verplichte schoolgeldheffing. Landbouw en Veeteelt. Texel. Jl. Vrijdagavond vergaderde de com missie voor het aanstaande landbouw feest, afdeeling tentoonstelling, hoofdzakelijk met liet doelde bespreking der belangen van deze afdeeling. De werkzaamheden bepaalden zich verder tot het benoemen van commissiën voor de verschillende rubrieken van vee. De samenstelling daarvan was als volgt Voor paarden de heeron P. P. Kikkert, Jb. Kooiman, P. C. Koorn en C. S. Keijser Cz. Voor rundvee de heeren J. S. Keijser, Jb. Roeper, J. P. Kikkert en J. S. Dijt. Voor wolveede heeren G. D. Bakker, P. T. Boon, P. Jbz. Roeper en C. II. Dijt. Voor zuivelbereidingen andere zaken tot.opluistering ingezonden C'. Pz. Keijser en J. S. Dijt. Verder werd benoemd eene commissie van beoor deeling voor liet schoonrijden. Als keurmeesters over het tentoongestelde vee zullen, personen van elders officieel werden uitge nood igd. Omtrent- het gereedmaken van het terrein worden de noodigc informaliën ingewonnen. Eenige versiering van het terrein werd opgedragen aan de heeren Broekkamp en J. G. Moojen. Maandag 1 Sept. zal met de werkzaamheden worden aangevangen. De heer S. P. Keijser werd benoemd tot voorzitter van de zaken, de tentoonstelling betreffende. Naar wij vernemen zal bij het a. s. landbouwfeest de muziek van de Ullrieher kapel zich doen hooren. Door den heer Simon de Jongh, te Oudorp, zijn 29 stuks vee naar Zuid-Afrika verzonden. In de jl. Donderdag des avonds gehouden ver gadering der afdeeling Ursem en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden tot bestuursleden benoemd de heeren F. Wortel en S. Akkerman. Voorts werd besloten, gcene afge vaardigden naar de te Dordrecht te houden algemeene vergadering der Maatschappij te zenden. De nieuwste uitvinding op het gebied der zuivel bereiding. Wij vernemen, dat door de firma Boeke cn Huidekooper, op de landbouw-tentoon- stelling, die 1312 September a. s. te Dordrecht zal worden gehouden, iets geheel nieuws in werking zal vertoond worden. Het is de Laval's Boter- separator, een werktuig, waar van boven versche melk in loopt en van onderen de boter in een voortdurenden stroom uitkomt. De boter behoeft dan 'slechts gekneed en gezouten te worden om tot gebruik geschikt te zijn. Prof. W. Fleischmann, de bekende autoriteit in zuivelbereidingszaken, heeft gedurende een paar maanden proeven met dit nieuwe werktuig genomen, en zich in de „Milchzeitung" no. 31 van dit jaar, zeer gunstig uitgelaten over de verkregen resul taten. (P. G. C.) Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 31 Augustus, voorm. 1.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 31 Augustus, voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 31 Augustus, nam. 1.30, ds. de Boer, pred. te Dirkshorn. Noord- en Zuidzijpe. 31 Augustus, Ds. te Gempt, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. Wieringen. 31 Augustus, Ds. Fetter, Hipp. voorm., de Oev. nam. Helder. Den 12 Oct. a. s. zal alhier 't vijf tigjarig bestaan van 't kerkgebouw der R. K. gemeente feestelijk worden herdacht. Pveeds is 't zangkoor bezig met 't instudeeren van een Mis, gecomponeerd door Henri Viotta, directeur der Wagner-Vereeniging te Amsterdam en van een Te Deum van Verhuist. Beroepen bij de Herv. gem. te Wijdenes en Oterleek A. de Joode, pred. te Oostzaan. Bedankt voor het beroep naar de Hérv. gem. te Warder door ds. M. Buis, laatst pred. in Nederl. Oost-Indie. Uit onze Koloniën. Het stoomschip „Pontianak", dat te Singapore door onze Regeering is aangekocht om in Atjeh dienst te doen, is herdoopt in „Koerier", en volgens de Singapore Free Press bijna niet meer te herkennen, zoo netjes ziet het er nu uit. Het is wit geschilderd en zal met eenige snelvurcnde kanonnen worden bewapend. Bij algemeene order is dezer dagen bepaald, dat de soldaat na het toebrengen van een stoot met de bajonet, deze onmiddellijk al draaiende uit het ge troffen lichaam moet terugtrekken. Hierdoor zal, naar uit op rundvee genomen proeven gebleken is, voorkomen worden, dat dc bajonet zich in de wonde vastzuigt en de man weerloos wordt. Men bericht uit zekere bron, dat te Soerabaja, de Chineesclie handelaar Lim Koen Lian zijn beta lingen zou hebben gestaakt met een passief van 6 en een halve ton gouds. Van den Resident van Timor en onderboorigheden is het volgend telegram ontvangen, gedagteekend dd. 3 dezer „Sedert verzending dezer/.ijdsch telegram No. 4 niets meldenswaard voorgevallenbevolking toont tot dii9ver geen neiging tot toenadering zij arbeidde ijverig aan verdedigingswerken op kam voorliggeud gebergteonzerzijds voortgegaan met inrichting en versterking Do, zoomede met aanleg en bruikbaar maken wegen. Op 2S en 29 Juni Sumbawa en Prins Alexander Aimere-bnai gearriveerd de debar- quement troepen en trein beëindigd op 1 dezer colonne commando op 30 Juni overgegaan op majoor Collard. Gezondheidstoestand gunstig." Ingezonden Stukken. Voor den inhoud stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnbeer de Redacteur In uw verslag van het verhandelde in de laatst gehouden zitting van den Gemeenteraad leest men „De gymnastiek zegt spr. (namelijk de onderg.) zooals die hier in andere inrichtingen wordt beoefend, is eigenlijk kunstenmakerij, en welke woorden terecht aanstoot hebben gegeven. Ik ben mij niet bewust zoo iets gezegd te hebben, wel herinner ik mij, dat ik heb gezegd: „Degym nastiek moet ten doel hebben de harmotiische ont wikkeling van het lichaam en niet bestaan in kun stenmakerij", of iets dergelijks, hetgeen door den Voorzitter werd beaamd. Dat ik bet onderwijs, hetwelk gegeven wordt aan de gynmastiekscbool van de M. N. v. 't A., hooger acht dan dat aan andere inrichtingen te Helder gegeven, al ken ik die niet, wil ik echter gaarne bekennen. Aan liet hoofd der eerstgenoemde school staat een geëxami neerd ouderwijzer, wiens diploma waarborgen aan biedt, dat zijn onderwijs tot die harmonische ont wikkeling zal leiden, terwijl aan andere inrichtingen onderwijs wordt gegeven door onderwijzers, die niet geëxamineerd zijn en van wie men derhalve niet verwachten kan, dat zij met de samenstelling van het. menschelijk lichaam zoodanig bekend zijn, «lat hun onderwijs doeltreffend zal zijn. Wanneer zij toch op dezelfde hoogte stonden als de onderwijzer aan de N utsscliool, dan vraag ik Waarom hebben zij geene bevoegdheid verworven, zooals genoemde leernar? Ik voor mij zou mijnen kinderen niet gaarne on derwijs in de gymnastiek doen geven door onder wijzers, die niet bet bewijs kunnen overleggen, dat zij voor hunne taak ten volle berekend zijn. Gaarne had ik dan ook gezien, dat zoolang «Ie Nutssehool zich nog niet in een eigen lokaal mag verheugen, van gemeentewege in lokaliteit zou zijn voorzien. Nu de gymnastiek onder dc vakken van het Lager Onderwijs is opgenomen ep de onder wijzers zich daarin dienen te bekwamen 0111 het verlicht examen af te leggen, is het bevorderen van de gelegenheid om onderwijs in de gymnastiek te ontvanzen, een gemeentebelang geworden, en in verschillende gemeenten wordt dan ook door het Bestuur de behulpzame hand geboden. Men leze slechts de schoolbladen 0111 daarvan overtuigd te worden. Onbevoegden, al achten zij zich zelve nog zoo hoog, zijn geen veilige gidsen om anderen be voegdheid te bezorgen. De otulergeteekende, die het levendigste belang stelt in alles wat onderwijs aangaat en het verschaffen daarvan in den ruimsten ziu als eene der eerste verplichtingen van een ge meentebestuur .beschouwt, omdat het de zekerste weg is lot welvaart, zou daarom gaarne zien, dat bij den Hclderschen gemeenteraad de goede gezind heid van vroeger ten opzichte van alles, wat het onderwijs betrof, herleefde. U dankende voor de verleende plaatsruimte, heb ik dc eer te zijn, Uw dienstw. Dienaar, .1. G. It. VOS. Bussum, 25 Augustus 1890. Het doet ons leed in de noodzakelijkheid te zijn tegenover de verklaring van den geachten inzender „dat bij de kwestieuse uitdrukking niet beeft ge bezigd," te moeten stellen de stellige verklaring van onzen verslaggever, dat hij het gesprokene volkomen juist heeft iceergegeveii. Wij willen echter gaarne aan nemen dat de lieer V. het anders bedoeld heeft, dan hij zich heeft uitgedrukt, en als zoodanig verleenden wij met de meeste bereidwilligheid den geachten inzender gastvrijheid. Red. Buitenland. Engeland. Het gerucht dat de ziekenver pleegsters, die een lijder aan cholera in het hos pitaal van Poplar verzorgde, door diezelfde ziekte zou zijn aangetast, is ongegrond. Wel is een kind, dat denzeltden naam als die verpleegde draagt, ziek. De matroos, die eenige dagen geleden werd aangetast, is eergisteren aan cho lera nostras overleden. De Regeering der Kaapkolonie heeft de haven van Natal voor besmet verklaard. Duitschland. Kolonel Schöllens, de com mandant van het Duitsche regiment, waarbij dezer dagen zoovele soldaten ziek werden, tengevolge van een zwaren marsch in drukkende hitte, is terstond van zijn commando ontheven. Het blijkt, dat in het geheel 340 manschappen moesten achterblijven, 's Morgens om vier uur moesten de soldaten aantreden, doch het werd kwart voor zeven voordat de troep vertrok. Dit lange staan had de soldaten reeds vermoeid, voordafde marsch begon. Te Eiberstadt, de eerste plaats die men bereikte (10 kil.) werd geen halt gehouden. Zelfs konden de soldaten daar niets gebruiken. Evenmin geschiedde dit in het volgend stadje Sommerhausen. Het regiment marcheerde door, ofschoon nog wel een geneesheer den commandant er op wees, dat de manschappen wel een oogenblik rust noodig hadden. Eerst te Oxenfuit werd een korte rust gegund. Keizer Wilhelm isjl. Zaterdagavond uit Rusland vertrokken. Het feestmaal, te zijner eer gege ven, werd ook door den Rijkskanselier von Caprivi en den minister von Giers bijgewoond. Het park was schitterend verlicht. De Keizers vertoonden zich samen op het balkon, de Czaar in Duitsche en de Keizer in Russische uniform. Rusland. Officieel wordt uit Petershof gemeld Keizer Wilhelm van Duitschland heeft de jl. Vrijdag gehouden manoeuvres medegemaakt aan het hoofd van het Wyborgsche regiment, dat zijn naam draagt. Na afloop der manoeuvres werd het ontbijt gebruikt, waarbij de Czaar op het welzijn van den Duitschen Keizer en het Duitsche leger dronk. De Czaar schonk aan Keizer Wilhelm een trolka (rijtuig) met drie prachtige paarden. De rijkskanselier Von Caprivi had Zaterdag met den Czaar een onderhoud, dat een uur duurde. Noord-Amerika. Powderley, de groot meester van de Knights of labour, is ijverig bezig om, nu de schikking met de directeuren der New-York Central Railway mislukt is, een algemeene werkstaking over het geheele spoor wegnet van den heer Vanderbilt te doen uit- breken. De leiders der Vereeniging beweren, dat zij 30.000 werklieden bij dit spoorwegnet tot werkstaking kunnen dwingen. Grieven heb ben de werklieden niet, maar Powderley wil door deze uitbreiding van de werkstaking de directeuren der New-York Central Railway tot toegeven dwingen. Men gelooft algemeen, dat de „ridders van den arbeid" ook hun doel niet zullen bereiken. Powderley heeft een manifest tot de arbeiders verenigingen gericht om hen aan te sporen zich alle bij de knights of labour aan te sluiten. De werkstaking der spoorwegbeambten te New- York neemt niet den loop, dien de „ridders van den arbeid" wérischen. Het groote manifest, waarin Powderley, de grootmeester der Vereeni ging, den oorlog verklaart aan de „Central New- York Railway, heeft weinig gevolg gehad. Het aantal werkstakers is daardoor niet vermeerderd en de dienst wordt geregeld voortgezet. Argentijnsche Republiek. Jl. Zaterdag werd te Buenos-Ayres in de Cedulamarkt een paniek veroorzaakt, door de geruchten, die tot dusver niet bevestigd zijn, dat de provinciale hypotheekbank genoodzaakt zou zijn de betaling harer coupons te staken. De ongerustheid werd nog vermeerderd door geruchten over aanstaande Avijziging in het ministerie. Te La Plata blijven de soldaten nog den geheelen nacht onder de wapenen. Zanzibar. Volgenis gerucht zouden de Portugeezen herhaalde malen geschoten hebben op de Engelsche expedetie onder aanvoering van Thompson, aan de oevers der Zambesi. Australië. De handel staat in Victoria geheel stil. De werkstaking van het scheepsvolk breidt zich uit. Vele fabrieken moesten gisteren gesloten worden, wegens gebrek aan steenkolen. Guatemala. President Barrillas heeft het vredesverdrag met San Salvador geteekend. Gemengd nieuws. Urk. Jl. Vrijdagmiddag ontstond alhier brand in een met turf, hout, steenkolen en petro leum gedeeltelijk gevuld pakhuis van J. Verhoef. Den brand, vermoedelijk ontstaan door het over koken van een pot met lijnolie, was men, met behulp der brandspuit, spoedig meesterhet vuur heeft echter vrij wat schade veroorzaakt. Jl. Vrijdagavond had in de nabijheid der Spoorbrug over het Noordhollandsch Kanaal eene aanvaring plaats tusschen de van Purmerend ko mende boot „Stad Amsterdam" en een zeilschip, genaamd „De Kaashandel", met bestemming naar Oosthuizen. Het schip werd in den grond geboord, doch de opvarenden gered. Als oor zaak wordt opgegeven het niet aanwezig zijn van een seinlicht op het schip en uitwijking in verkeerde richting. Het schip was verzekerd. De lading kaas was juist te Amsterdam gelost. Van de twee conducteurs die bij de ont sporing op den lijn HaarlemZand voort gekwetst zijn, neemt één in beterschap toe, terwijl de andere nog ernstig ongesteld is. Het lijk van den bij het ongeval omgekomen stoker Bom is Zaterdag plechtig ter aarde besteld. - Jl. Zondag werden te Scheveningen eenige jongelieden uit Delft, die zich te ver in zee hadden begeven en weigerden aan strand te komen, op last van den badmeester teruggehaald. Een der badknechts, die de opdracht hielp uit voeren, ontving daarbij een slag, waardoor hij achterover in zee viel. Van het een en ander is door de politie pro cesverbaal opgemaaakt. Het verhaal, dat dezer dagen in verschil lende bladen de ronde deed en door ons kor- telijk vermeld werd, betreffende een dienstbode, die 35 gulden uit Parijs had ontvangen enz., blijkt grootendeels verzonnen geweest te zijn, verzonnen door die dienstbode zelve. Zij had wel 35 gulden uit Parijs ontvangen, maar van iemand daar gevestigd, dien zij gaarne wilde volgen. Om haar ouders te misleiden, verdichtte zij het bedoelde verhaaltoen haar vader, de zaak niet vertrouwende, onderzoek deed, bleek het natuurlijk onjuist te zijn en het scheen alsof „men" het meisje door een adver tentie naar Parijs had willen lokken. De justitie, onderzoek doende naar den steller der adverten tie, hééft thans de waarheid aan het licht ge bracht. (Haarl. Crt.) Aan „De Maasbode" wordt het volgende medegedeeld: Een isjarig kindermeisje, bij een Rotterdamsche familie in dienst, brak bij ongeluk ter waarde van f 3, welk sommetje hare meeste- tes van haar loon afhield. Zaterdagavond begaf de familie zich naar den schouwburg, de zorg over het jongste kind aan het dienstmeisje over latende. Toen de ouders tehuis kwamen, von den zij hun kleine in erbavmelijken toestand. Een doctor werd ontboden, die het kind in stuip trekkingen vond en den toestand ernstig ver klaarde. Blijkbaar was het wicht met petro leum vergiftigdin de zuigflesch werden nog sporen van dat vocht gevonden. De politie is van het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Vrijdagavond te ongeveer 6 uren werd te Arnhem door eenige liefhebbers der zwemkunst een tocht ondernomen, die werkelijk een van de „lange baan" mag worden geheeten. Een vijftal leden der Arnhemsche zwemclub, vergezeld door een roeiboot, met andere leden der club bemand, zouden van het rivierbad uit naar de Wester- bouwing zwemmen, of althans zoover den Rijn af als hun krachten toelieten. Drie hunner, de heeren Jos. Cattie Jr., J. M. H. en W. Gerritsen zwommen onafgebroken door naar genoemde aanlegplaats in den tijd van ongeveer 1 uur en 10 minuten en kwamen, in de volgorde van de.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2