(72 Protestanten en 45 Katholieken) het verlan gen uitsprak, dat bedoelde persoon zou worden benoemd. Hij werd door den Commissaris des Konings bovenaan op de voordracht geplaatst. Puiten die voordracht om is een geheel onbe kende notarisklerk, behoorende tot de partij der doleerenden, een persoon, die niet eens de moeite genomen had zich bij den Commissaris des Konings te vertoonen, gekozen door den minister. Binnenlandsch nieuws. Texel. De rekening van deze gemeente over 1890, zooals dezelve in de raadsvergadering van heden werd goedgekeurd, wijst aan als Ontvangsten f 5S439.15I en uitgaven f 58816.64. Nadeelig saldo f 377.48$. Texel. JL Dinsdagavond hield de feest commissie nogmaals eene vergadering, teneinde het programma nader vast te stellen. Commissiën werden benoemd voor de verschillende onder deden, als daar zijn: Muziek, verlichting, ring- rijden, volksspelen, enz. Als te houden volksspelen werden vastgesteld Hardloopen op een baan met hindernissen. Stroophappen. Tonnetjes kruien. Mastklimmen. Voor al deze spelen werd een bedrag voor prijzen uitgetrokken en werden de werkzaam heden verdeeld. Mededeeling werd gedaan, dat de muziek van de Beiersche kapel, directeur de heer Ullrich, zich bij de feesten zal doen hooien. De lijst tot inteekening van bijdragen, waarop nog door eenigen was geteekend, blijft steeds opengesteld voor hen, die nog geen bewijzen van belangstelling gaven of die hunne bijdrage willen verhoogen. Toone allen hunne belangstelling. (T. C.) Sint Maarten. Ook door deze gemeente en den polder Valkoog zullen afgevaardigden worden gezonden naar de te houden vergade ring te Schagen op 11 Sept. e. k., uitgeschreven door de voorloopige Commissie voor het kanaal plan „EnkhuizenStolpe". Alkmaar, 27 Augustus. Niet alleen dat de kermis alhier, die uitmunt door velerlei op allerlei gebied, velen lokt om haar schoons te bewonderen, heden was het hier bijzonder gezellig door de harddraverij, die werd gehouden in de hard- dravertlaan, uitgeschreven door de Alkmaarsche Harddraverij-vereeniging. 14 paarden dongen mede. De prijs, f 250, werd behaald door Tabor II, van den heer J. Roele te Buikslootbereden door den heer de Ridder; de xste premie, f 100, door Wilhelm, van den heer J. Schilder, te Spier dijk; bereden door den heer T. Schilder; de 2de premie, de inleggelden, door Diana, van den heer A. W. de Hees, te Wassenaar, bereden door den heer A. M. Rotteveel. Alkmaar. De heer G. B., alhier, die den strijd tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten van Amerika van 186365 medegemaakt heeft, vernam onlangs, dat hij daarvoor in de termen viel pensioen te genieten. Daaromtrent inlichting vragende bij den Amerikaanschen consul te Am sterdam, mocht hij vernemen, dat dit werkelijk het geval is en dat hij ook recht had op een aardig spaarpotje, voor hem aan de andere zijde van den Oceaan gegaard in de vorige jaren. De noodige maatregelen zijn nu genomen om de uitbetaling te verkrijgen. Enkhuizen. Voor dé verkiezing van een lid voor den Raad, is door de liberale Kiesver- eeniging candidaat gesteld de heer Jb. de Wit Pz. Zandvoort. Een feestavondje, jl. Zaterdag alhier door eenige badgasten gegeven ten voor- deele der weduwe van den bij het spoorweg ongeluk alhier gedooden stoker Bom, heeft f 227,35 opgebracht. Amsterdam. Maandag a. s., Prinsessedag, zal alhier geen Beurs worden gehouden. Haarlem. Tot Wethouder alhier is gekozen de heer D. De Haan. Rotterdam. De plannen, die reeds sinds eenigen tijd in de lucht hingen omtrent het in het leven roepen van een inrichting ter opleiding van jongens voor de handelsvloot zullen waar schijnlijk verwezenlijkt worden. Naar het voor beeld van Engeland en ook eenigszins in den geest van het matrozen-instituut der Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging te Amsterdam, zal men een schip koopen, dat zal komen te liggen op een geschikte plaats in de Maas, daartoe van ge meentewege afgestaan met vrijstelling van haven geld. Omtrent de keuze van een schip is nog niets beslist, daar dit samenhangt met de finan- liet betooverende van het lied," riep Keppler; waarom zouden wij arme stervelingen ons ook niet eens laten betooverenWij mogen van geluk spreken als het daarbij blijft en ons hart niet gekwetst wordt „Gij kunt gelijk hebben, Keppler," zeide de legatieraad kalm, de smaken verschillen zeer, voor mij is muziek geen muziek als zij niets doet dan verblinden en zoo vindt ik ook, op gevaar af voor een Vandaal te worden gehouden, dat voor mij bet meerendeel der antieke beelden niets zijn dan blokken mar mer uit wier blinde oogen ons Epigonen zeer dom aanstaren en dat het schoonste kunst stuk waaruit geen hart spreekt mij volkomen koud laat. Evenzoo is liet met de muziek van de „Satanella". Ik bewonder den elec- trischen stroom van genialiteit die door alle deelen sprankelt, maar ik houd er niet van omdat ik er niet den warmen slag van liet mensckelijk liart in vind. Tei*wijl liij sprak was de portière aan de eene zijde op zijde geschoven en in den ingang vertoonde zich, slechts door mevrouw Balthazar opgemerkt, een donkere vrouwen gestalte met goudrood baar Dolores Falconieros. Zij legde lachend de vinger op cieele zijde der onderneming. Wel zijn reeds belangrijke sommen ontvangen, doch er ont breekt nog veel. De commissie, bestaande uit de heeren J. V. Wierdsma, C. C. Vermeer, J. M. Burger, J. Hus, W. Suermondt Lzn., J. P. Vasseur en Phs. van Ommeren, is echter vol goeden moed, dat dit ontbrekende zal worden aangevuld en met het oog op de mildheid van onze landgenooten, waar het nuttige zaken betreft, zal die hoop wel niet ijdel zijn. Tilburg. De heer F. Majoie, vroeger hier, doch thans te Teringen bij Breda woonachtig, heeft hier eene nieuwe uitvinding, zijnde eene miniatuur-gasfabriek, in werking en ter bezichti ging gesteld. Deze vinding is voor plaatsen waar geene gasfabriek is of voor groote gebou wen van veel belang. Het gas wordt door mid del van een klein toestel door verhitting van gasolie verkregen en behoeft, wat lichtsterkte en helderheid betreft, niet voor steenkolengas onder te doen. De prijs van dit gas zou 7 ct. perMn bedragen en het gebruik is minder dan van steenkolengas, zoodat bijv. een brander die 180 liter steenkolengas per uur verbruikt, bij eene zelfde lichtsterkte slechts 150 liter van dit gas verbruikt. Een toestel voor pl. m. 40 pitten behoeft een ruimte van M1, en kan een gas motor van 6 paardek rachten in beweging bren gen. De machine bestaat uit twee deelen het reservoir, dat gevuld wordt met gasoline en die geplaatst kan worden op eenen willekeuri- gen afstand van het gastoestel, maar ca. 2 meter hooger. Uit dit reservoir wordt de gasoline met eene buis van Eng. duim middellijn naar het toestel geleid. Dit bestaat uit een kleine gas houder, waarboven een retortje, dat met eene Bunsensche vlam verwarmd wordt. De damp der gasoline gaat uit dit retortje door een soort aspirator, die door de strooming van dezen damp de lucht opzuigt, welke als gecarbureerde lucht in den gashouder aankomt en dezen doet stijgen. Eene vernuttige combinatie doet een hefboom in werking komen, zoodat, wanneer de gashou der op zekere hoogte is gekomen, deze de kraan der gasoline, waaraan hij verbonden is, afsluit en daardoor verhindert dat er meer gas gepro duceerd wordt dan noodig is. Bij verdere behoef te opent de kraan zich weer van zelf. Verkoopingen. Woensdag 3 September. Texel. Sd. Keijser Pz., Makelaarop het Tentoon stellingsterrein ann den Burg, de zwarte hengst Braaf Jan, geb. in 1879, inl. ras. bekroond met den 2deii prijs op de Internat. Tentoonstelling v. Landbouw te Amsterdam. Zaterdag 6 September. Texel. Best. v. k. Watersch. de 30 gem. polders op den Zanddijk achter Oostde afbraak van Krosse Keet, zijnde planken, palen, brandhout, pannen, enz. Verhuringen en verpachtingen. Dinsdag 2 September. Purmerend, 11 's in. Bij inschr. bij den Ontv. der Reg. en Dom., voor 5 j.Het perc. bouw-, wei- en hooi- lnnd, groot 2 10.26, tusschen de voorhavens der Willems- sluizen onder Amsterdam. Donderdag 11 September. Schagen, 1 u. nmn. De ontvanger der Reg. en dom., in bet Nourdh. koffiehuis voor een seizoenHet recht tot het weghalen van mosselzaad aan de zeeëinden der hoofden te Petten en van de paalwerken der Rijkszeewering aldaar. Aanbestedingen. Zaterdag 30 Augustus. Alkmaar, 10 u. Dijkgr. en Heemr. van de Scher- meerhet egaliseereu en verwerken van den schotwal aan den oostkant der Zuidervnnrt, van af de Noordervaart tot aan de brug vóór den Driehuizerweg, over eene lengte van 3100 meters. Maandag 1 September. Texel. Bestuur v. d. polder Eierlandliet arbeids loon voor den bouw eener brug over de uitwatering van den polder Waal en Buig en het met dat werk iu verband staande graafwerk. Dinsdag 2 September. Helder, 10 ure. De genie, op het bureel in het Rijks huis aan liet Westpleinhet doen van verbeteringen van ondergeschikt belang ann bet fort Erfprins, onder het beheer der genie aldaar; begr. f3500; bilj. inz. 1 Sept. vóór nam. 3 ure. Vrijdag 5 September. Haarlem. Directie Holl. IJz. Sp.-.Maats.delevering van magazijngoederen, benoodigd van 1 October 1890 tot 30 Sept. 1891. Woensdag 10 Septemb'er. Haarlem, 10 nre. De genie: 1. het maken van zand- ophoopingen voor een fort bij Marken-Binnen, onder voor waarde, dat het benoodigdc zand zal worden geleverd van wege den Staat in de vaartuigen van den aannemer, op aan te wijzen plaatsen bij de kanaal werken te IJmuiden 2. het maken van genoemd werk, onder voorwaarde dat liet be- noodigde zand door den aannemer geleverd wordt met vrij heid in de plaats van herkomst. Begr. f 167.400bilj. inz. uiterl. 9 Sept., vóór nam. 3 ureaanw. 4 Sept., m. 11.30 ure. Donderdag 11 September. Haarlem, 12 ure. Het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het prov. best. het uitvoeren van baggerwerk in de Rijkszeehaven liet Nieuwcdiep, tusschen de peilraaien IV en VIIIaanw. 4 September. de lippen, ten teeken dat zij onopgemerkt wilde blijven en zoo stond zij nog toen pro fessor Baltliazar antwoordde: //Nu goed, maar wat aan de muziek ont breekt, dat wordt door het spel goedge maakt." //Hoe wonderschoon zong onze heiden tenor de //Minnenzanger", riep de tooneel- speelster uit. //En hoe heerlijk was Falconieros in de titelrol," merkte Keppler aan, //het was on vergelijkelijk /Zeker, onvergelijkelijk in het weergeven van de gruwzaamste harteloosheid," zeide von Falkner spottend, //het was mij als stelde deze Satanella zichzelf voor. Geen enkele warmen toon die het hart roert kan deze vreemde weergeven, alleen omdat zij het niet kan, alleen omdat zij niet anders dan een volkomen genie is. Ik houd niet van zulke vrouwen zonder hart z/Maar Falconieros" begon de dichter. //Falconieros", viel de legatieraad hem koel in de reden, //Falconieros, zooals zij zich noemt, kan de Satanella zelf wel gecompo neerd hebben." (Wordt vervolgd.) Marine en Leger. Schietwedstrijd te Hoorn. De uitslag van jl. Dinsdag was Korps wedstrijd A I. Individueel juistheidsschot, 150 meter, enkel voor Marine en Leger, was: iu- structie-bnt. 1817de reg. inf. 180; gren.en jagers 175 4de reg. inf. 174. A II. Individueel juisiheidssehot, 150 meter: voor dienstdoende schutterijen niet sterker dan 1 comp. en alle rustende schutterijen, schutterij Hel mond 169 punten. A III. Individueel juistheidsschot, 150 roeter, voor dienstdoende schutterijen sterker dan 1 comp. 2de bat. schutterij Amsterdam 173; Deventer 173; Leeuwarden 168; 1ste bat. Amsterdam 162; Haarlem 149 punten. A IV. Individueel juistheidsschot, 150 meter, tusschen weerbaarheidskorpsen en scherpschutters- vereenigingen Helmond 181 Eendracht, Amsterd., 179 Kon Stud. Schietvereenieing, Amsterdam, 177 J. Pz. Coen, Hoorn, 177 Vaderland, Delft, 173 Claudius Civilis 171 punten. AV. Individueel juistheidsschot, 150 meter, ge weren naar keuze, cirkclschijf, opengesteld voor weerbaarheidskorpsen, scherpschutters-vereenigingen en de vereenigingen gevormd uit de schutterij Eendracht, Amsterdam, 247 Helmond 247 Kon. Stud. Schietvereen., Amsterdam 246Claudius Civilis, Amsterdam, 242Piet Hein, Helmond, 222; Vereen. Oefening in den Wapenhandel, Gro ningen, 221 Burgerwacht, Hoorn, 220 Schutterij- Kaderbond, Amsterdam, 219. I Korpswedstrijden, salvo-vuur, 225 meter, B. 1. Marine en leger. lieg. gren. en jagers 25 treffers 64 punten 7de reg. infanterie 23 treffers 51 pun-« tenmariniers 22 trotfers 57 punten3de reg. infanterie 22 treffers 54 puuten. BIL Dicustd. en rustende schutterijen schutterij Deventer, 25 treffers, 70 punten schutterij Amster dam, 23 treffers, 60 punten schutterij Haarlem, 21 treffers, 45 puntenschutterij Helmond, 19 treffers, 53 punten schutterij Leeuwarden, 18 tref fers, 42 punten. B III. Weerbaarh.-korpsen en Scherpschutters- vereenigingen Helmond te Helmond, 25 treffers, 63 punten Vaderland, Delft, 25 treffers, 61 p., Coen Hoorn, 91 tr., 56 p.Kon. Stud. Schietvereen. Amsterdam. 21 tr., 51 p. St. Sebastiaan, Hoorn, 19 tr., 46 p.Hoorn Burgerwacht, Hoorn, 16 tr., 34 p.Vereeniging Zwolle te Zwolle, 15 tr., 35 p.Oefening en Vermaak. 15 tr., 36 p.Claudius Civilis, Amsterdam, 13 tr., 39 p. Elobertschijf. Kon. Stud. Schietvereeuiging Am sterdam, 89 p.Helmond te Helmond 8 L p. Zwolle, te Zwolle, 74 p.Claudius Civilis, Amsterdam, 70 p.schutt. kad. bond, afd. Amsterdam, 70 p. Zr. Ms. schroefstoomscliip „Koningin Emma der Nederlanden" komt, na vooraf te zijn geïnspec teerd, heden van de reede in de haven. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Sommelsdijk", comra. kapt.-luit. ter zee G. H. van Steijn, aan 's Rijkswerf alhier gereed gemaakt wordende voor de reis naar West-Indië, werd gisteren geïnspecteerd door den schont-bij-nacht C. II. Bogaert, directeur en commandant der Marine. Zr. Ms. rammonitor „Panter", comm. kapt. luit. ter zee H. R. J. J. Thorbecke, zal eerst na 1 Sepi. van Amsterdam naar Hellevoetsluis vertrekken. Bij gunstig weder doet deze bodem de reis over de Noordzee, geconvoieerd door Zr. Ms.ramschip„Stier", comm. de kapt. luit. ter zee J. A. Vening. Naar men verneemt, zal de onlangs per Zr. Ms. stoomschip „Van Galen" uit Oost-ïndië gerepatri eerde kapt. ter zee C. A. Le Bron de Vexela benoemd worden tot adjudant van Z. M. den Ko ning, terwijl alsdan de scliout-bij-nacht Jhr. J. A. Röell aangewezen zoude worden om op te treden als commandant der zeemacht en chef van het departement van Marine in Ned. Oost-Indië ter vervangingvau den schout-bij-nacht P. ten Bosch. De off. van adm. 1ste kl. J. Langereis aan vaardde gisteren den administratieven dienst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „van Galen", na overname daarvan van den off. van adm. 2de ki. W. F. van Grasstek, die op non- activiteit is gesteld. De adelborsten 1ste kl. F. H. baron Van Dedem, W. Van Braam, H. E. baron Van Asbeck, J. P. F. Pool, K. E. Sluys, L. J. Moojen, J. F. Obbes, S. De Ranitz, C. J. Canters, C. C. A. Last, J. JE. Ramondt, R. L. Dijkhuis, H. W. Brans, jhr. J. O. E. Von Schmidt auf Altenstadt, jhr. J. C. F. Von Muhlen en P. J. Lucardie worden met den 6 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscliip „Koningin Emma der Neder landen". De zilveren medaille, ter belooning voor 24 jaren trouwen en eerlijken dienst, ls gisteren uitgereikt aan den kwartiermeester P. J. Kroes, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor „Cerberus" te Arasterdam. De bij het regiment gren. en jagers overgeplaatste luit. kol. H. J. G. Benschop, van het le reg. inf. alhier, is door den minister van Oorlog ingedeeld bij den staf van het korps met bestemming om op te treden als commandant van het bij mobilisatie op te richten depot-bataljon. De 2de luit. der vesting- artillerie J. F. M. Biicker, van hier, tijdelijk gedetacheerd te Helle voetsluis, is thans definitief aldaar geplaatst. De 2de luit. der vesting-artillerie Schuurman wordt ook naar Helle- voetsluis overgeplaatst. Naar het „Hbld." verneemt, bestaat bij het de partement van oorlog het voornemen de miliciens der lichtingen 1886, 1887 en 1888, behoorende tot de 1ste divisie infanterie, beginnende met 13 October a. s. bij opvolging elk 12 dagen onder de wapens te doen opkomen, teneinde in de behan deling van de gewijzigde uitrusting en liet nieuwe geweer te worden geoefend. Tengevolge van den uitslag van de gehouden vergelijkende examens der adspiranlen voor een plaatsing als volontair bij den artillerie-cursus te Delft en den voorbereidenden practischen cursus der militaire school te Haarlem, komen voor een plaatsing bij die inrichtingen op 1 October e. k. in aanmerking Artillerie-cursus. H. H. Koster, H. M. E .Brod- haag, J. A. Brandon, C. K. Elout, M. A. K. J. Yis, P. J. Pous Koolhaas. Voorbereidende practische cursus der Militaire School. F G. Riesz, K. W. De Bock, H. Bierman, A. H. L. Stam, W. J. Van Hattem, C. H. Wijck- huyse, J. E. L. Haenecour, M. L. De Boer, S. J. B. Maier, E. A. Van de Mortel, J. G. Lutz, 11. L. M. Van Ghert, A. M. Van Genderen, C. Visser, A. A. Den Hoed, L. G. De Mooy, II. II. Tim mermans, A. M. C. Seeuwen, G. J. D. Bauduin, H. Klcbacb. Met groote plechtigheid is, op zijn eigen ver langen, het lijk van den Zweedschen kapitein Ericsson, den ontwerper van het beroemde gepantserde Ame- rikaansche schip „Monitor", uit New-York, waar hij stierf, per st. „Baltimore" naar zijn vaderland getransporteerd. Het Amerikaansche eskader lostte solutsclioten bij de afvaart van het schip. Onderwijs en Examens. Oudeschild (Texel). Nu door ouders en verdere kindervrienden met de meeste bereidwillig heid een aardig sommetje is bijeengebracht, kan het schoolfeest op Maandag, ter gelegenheid van den verjaardag der Kroonprinses, zonder bezwaren worden ondernomen. Moge goed weer het kinderfeest doen gelukken Landbouw en Veeteelt. Texel. Ruim 800 stuks wolvee was Maan dag ter markt aangevoerd. Het vee zag er on tegenzeggelijk goed uit, als een natuurlijk gevolg van den voordeeligen zomer voor het weiland. De besteedde prijzen zijn niet ongunstig te noemen, ofschoon die iets minder waren clan aanvanke lijk was verwacht. De stugge handel in vet vee schijnt daarvan de oorzaak. Van het aangevoerde werd veel verkocht. (T. C.) Bij de tentoonstelling van paarden, den 21 dezer te Woerden gehouden, is o. a. voor dekhengsten van inlandsch ras, niet ouder dan 6 jaar, de eerste prijs toegekend aan den heer Boekei, te Barsin- gerhorn. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 31 Augustus, voorm. 1.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 31 Augustus, voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 31 Augustus, nam. 1.30, ds. de Boer, pred. te Dirkshorn. Noord- en Zuidzijpe. 31 Augustus, Ds. te Gempt, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. Wieringen. 31 Augustus, Ds. Fetter, Hipp. voorm., de Oev. nam. Uit onze Koloniën. Met de kabel-ballon zijn proeven genomen op het binnenplein der infanterie-kazerne te Welte vreden, met de „Soerabaja", waarmede de heer Spencer tweemaal opsteeg iu den planten-en dieren tuin. De kabel was door een aan den grond geankerd blok geschoren en werd door 25 soldaten gehouden. Precies te half 9 ging de „Soerabaja" de hoogte in met den majoor Haver Droeze en den heer Spen cer in het schuitje. Binnen weinige minuten had de ballon eene hoogte bereikt van 120 meter, waarop de eerste waarne mingen geschiedden een tweede halt werd gehou den op 200 en eene derde te 9 ure 5 min. op 230 meter. Eene hoogte van 100 meters bleek de beste tot het doen van verkenningen; rees men nog hooger, dan werden de omtrekken der terreinen te wazig. Na al dalende nogmaals op 175 en 90 meter gestopt te hebben, was de proef juist te half tien ure afgeloopen. Voldoet de proef op Atjeh even goed, dan zal uit Europa een compleet luchtvaartpark op wagens ontboden worden, zooals bij de legers aldaar reeds overal in gebruik is dit geheele park kan van Kota- radja per straalbaan naar een of andere post ver voerd worden tot het verkennen van het omliggend terrein het gas wordt dan in buizen gecomprimeerd medegevoerd. Groote illusiën omtrent het bereiken van tac tische resultaten met deze ballons schijnt de genie niet te koesteren, omdat kleinere hindernissen en veldwerken van eene voldoend veilige hoogte niet zullen zijn waar te nemen. Voor strategische ver kenningen moeten de genomen proeven echter alles zins voldoende zijn uitgevallen. Op den 21 Juni jl. hebben de onafhankelijke Bataksche radja's van Sarsosoron.Djandji, Loembnng- Pinasa, Loembang-Pau en eenige andere mindere radja's uit het nog onafhankelijke Koealoe met hunne onderhoorigen een inval gedaan op het gouverne- ments-gebied Soelamboe, zijnde dat gedeelte van Padang-Bolak, hetwelk begrensd is aan deze door Toba en aan gene zijde door Koealoe. De kampong Pagaran-Djocloe werd door ben overvallen en ge plunderd. De overrompeling gelukte volkomen. De radja van Pagarau-Djoeloe bekwam een kogel in den hals en is, luet twee zijner onderhoorigen, aan de bekomen wonden overleden. Vier andere gewonden leven nog, doch drie zijn zóó zwaar gewond, dat zij zonder geneeskundige hulp aan de bekomen wonden spoedig zullen sterven. Na deze slachting te hebben aangericht, hebben de'overweldigers zich van een twaalftal kampongs bewoners, waaronder zich een paar kinderen bevon den, meester gemaakt. Aan de vrouw van den gedooden radja is het evenwel gelukt, te Parsosoran gekomen, de roovers te ontvluchten en na drie dagen zonder gebruik van voedsel in de bosschen te hebben omgezworven, kwam zij behouden te Soelamboe terug. Alle tilbare have hebben de roovers medegenomen. Nadat den controleur Helderman, die zich op dat oogenblik toevallig te Tapoes eene dagreis van Soelamboe verwijderd bevond, van het gebeurde was kennis gegeven, haastte hij zich, de beroofde en mishandelde kampong-bewoners tot bedaren te brengen en van de roovers de iu vrijheidstelling van de medegevoerden te eischen. Het ultimatum, door dien ambtenaar voor de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2