HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 105. Zondag 31 Augustus 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. Vergadering van den Raad 2> DOLORES. „En dcaespereert nimmer I" Jan Tiet enz. Coen. Het Vaderlandt ghetronwe Bliji iek tot in den «loot. If tlAtlmutlied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ0.70, franco per post ƒ0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente0.30. buiten de 0.85. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertontiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3, Mededeelingen en aanbevelingen,.10* der gemeente Helder, op DINSDAG den 2 SEPTEMBER 1890, des avonds ten zeven ure. Helder, den 29 Augustus 1890. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming van een Wethouder. (Periodieke aftreding.) 2. Vaststelling rekening en verantwoording over 1890. 3. Suppletoirc begrooting voor 1890. 4. Vaststelliug 1ste Suppletoir kobier van den Hoofdelijke» Omslag over 1890. 5. Mededeeling ingekomen stukken. NEDERLAND. HELDER, 30 Augustus. Zondag zal voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses en eenige genoodigden in de Kapel van het Paleis Het Loo eene godsdienst oefening gehouden worden, waarbij de Hofpre diker dr. C. E. van Koetsveld zal voorgaan. Omtrent de feestviering op 1 September te Apeldoórn kan het „N: v. d. D." nog mededeelen, dat de kindercantate van C. Bouman, welke ter eere van Prinses Wilhelmïna zal gezongen worden, zal worden gedirigeerd door den componist zelf. Onmiddellijk na de aankomst van de Koningin en de Prinses op het terrein hetgeen ongeveer om xi uur zal zijn zal de zanguitvoering be ginnen. Extra-treinen zullen dien dag loopen ten be hoeve van de vreemdelingen, ook in verband met het circus Carré. Arbeidersbewegingen. Uit Het Bilt (Fr.) schrijft men „In de werkstaking nog geen verandering. Het gerucht, dat er eene vergadering van beide par tijen zou gehouden worden, is niet bewaarheid geworden. Er zijn weêr vreemde arbeiders aan gekomen. Van toenadering is nog geen sprake. Twee bestuursleden van „Broedertrouw" hebben zich eene reis naar Gaasterland (Fr.) getroost om de arbeiders aldaar met den stand der werk staking bekend te maken, om daardoor hunne overkomst naar Het Bilt te verhoeden. „De vreemde arbeiders, die Maandag jl. zijn Feuilleton van de Helderache- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Mevrouw Balthazar had met stijgende ontevredenheid dit gesprek aangehoord. Nu schoof zij snel het theeservies ter zijde en riep, om er een eind aan te maken „Ah, de senora F' en tegelijk liep zij op de zan geres toe, die nog altijd in den ingang stond. De overigen stonden op en bogen, terwijl de gastvrouw hen voorstelde en Falcanieros nam op den ledigen stoel tusschen den professor en Keppler plaats. Falkner zat tegenover haar. //Vóór alles vergeving, dat ik zoo laat kom," zeide zij met een bekoorlijk lachje, dat hare schoonheid nog verhoogde, ,/maar ik moest mij eerst verkleeden." wDe „Satanella" uittrekken enden gewonen sterveling aan zeide de professer schert send. //Alsof ik deze satanskleur kan afleggen." zeide zij, met de slanke witte hand over het hoog opgestoken roode haar strijkenden daarbij dwaalde haar blik over den discli en trof den legatieraad. „Hoe kunt ge zoo spreken, senora/ zeide Keppler, haar met de bewondering van een kunstenaar aanziende, „of zoudt ge inder- gekomen, hebben nog weinig werk verricht. De aanhoudende regens wetken den oogst zeer tegen. „De werkstakers houden zich rustig. De scholen, welke tot kazernes dienen, blijven tot nadere aankondiging voor de kinderen gesloten, zoodat ook voor deze en voor het onderwijzend personeel werkstaking is aangebroken, daar de tijd der zomervacantie verstreken is, iets, waar mede de huismoeders niet erg gediend zijn. De werkstakers weigeren niet een karweitje te ver richten, al is daaraan ook geen groote verdienste verbonden. Zoo hebben zij zich bereid verklaard om aardappelen voor een aardappelkoopman te rooien tegen accoord. Hetgeen daaraan verdiend wordt, komt ten deele in de kas van „Broeder trouw". De niet-werkstakers steunen geldelijk zooveel mogelijk de stakers. Binnenlandsch nieuws. Texel. Gemeenteraad. Vergadering van 27 Augustus 1890. Yoorz. de heer C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de keeren Westenberg, F. Keijser, Koorn, Mets, Boon, Zijm, C. W. Bak ker Jr., Roeper, Dros, C. Keijzer Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer Brouwer. Na opening der vergad. worden de not. gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Yoorz. meded. van ingek. Prov. bladen, zoomede van een schrijven van Ged. Staten, behelzende goedk. van het in de vorige vergad. van den Raad genomen besluit tot verkoop van den ouden zandweg. Voor kenuisg. aangenomen. Door den heer Dros wordt daarop namens de commissie belast met het nazien der rekeningen over 1889, van de gem„ Alg. Armbest., Alg Wees huis en Bank van Leening, rapport uitgebracht en geadviseerd tot goedk. van genoemde rekeningen. Dienovereenkomstig besloten. De geraeenterekening wijst aan als ontvangsten f 58439.15$ en als uitgaven f 58816.64; nadeelig 9nldo f377.4S*. Alg. armbest.: ontvangst f 4013.11, uitgaaf f 4161.71* nadeelig slot 148.60*. Alg. Weeshuis ontvangst f 15239.73, uitgaaf f 13968.93*batig saldo f 1270.79*. De rek. bank van leening wees aau voor afgeloste panden f 8851.89*, voor beleende panden f7821.24* Deze inrichting bezorgde de gemeente een nadeel van f 6,95*. Gedurende de stemming over de rekening Armbest. verwijderde zich de heer C. Keijser Pz., bij de behandeling rek. Alg. Weeshuis, de heeren Koorn en Zijm. Vervolgens biedt de Voorz. aan de gemeente-be grooting voor 1891. Als leden van de commissie tot onderzoek wor den aangewezen de heeren W. K. Bakker, Koning, Dros, Mets en C. W. Bakker Jr.f die mede zullen onderzoeken de begr. Alg. Armbest. en Alg. Wees huis. Op de voordracht tot benoeming van twee zetters voor 's Rijks belasting worden geplaatst de aftre dende heeren W. Hillenius en W. Koning, en de heeren C. Backer Cz. Jr. en ITerm Keijser. daad niet weten welk een schoon lieraad juist dat haar is?" //Mijn haar?" lachte zij. „Ach, dat is van u nu toch niet anders dan een gril van een kunstenaar. Gewone stervelingen" noemen liet eenvoudig rood haar." „Ik wist niet, dat ons Germaansch blond haar ook in Spanje gevonden wordt," merkte mevrouw Balthazar aan. „O, maar ik ben ook half een Duitsche," merkte donna Dolores in haar zuiver, maar vreemd dialect aan, „en ik noem Dnitschland mijn vaderland, al schijnt de lieve zon hier minder brandend dan in Brazilië." „O ja, heel wat koeler," zei professor Balthazar. „Wij zijn een bizonder volk, de koude doet ons goed en het zuidelijke vuur, dat anderen weldadig doorgloeit, is ons on aangenaam. „Ja, als het gif en dolk, vendetta en lava in zijn gevolg voert," merkte Falkner aan. Weder trof hem een blik uit de donkere oogen der zangeres, en andermaal moest hij onwillekeurig de bemerking maken, dat deze oogen buiten het tooneel eene geheel andere uitdrukking hadden, een open, trotsche en toch zachte uitdrukking. De thee was aan kant gedaan en het ge zelschap stond op om plaats te nemen aan de met boeken beladen tafel, of om een der portefeuilles te doorbladeren, die in groot aantal langs de wanden stonden en kostbare schetsen en gravures bevatten. Donna Dolores zette zich in een fauteuil en bladerde in een dezer portefeuilles, terwijl Worden gelezen adressen Van Jb. Bakker Phz., om tot het bouwen van een loods, achter zijnen woning in de Weverstraat, waarvoor hem vergunning is verleend, eenige ge meentegrond in eigendom te bekomen. Namens B. en W. wordt voorgesteld op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien voor de achterbelendenden daardoor het uitzicht zou worden belemmerd. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van P. Pz. Bruin, J. Vos en Brouwer Vos, te Oudeschild om grond in erfpacht tot plaatsing van hunne gebouwen, welke door de haven vergroo ting moeten worden opgeruimd de beide laatste» levens om-schadevergoeding. Tot nader onderzoek en om advies gesteld in handen van B. W. Van J. J. Kuijper aan den Burg, om het door hem aangekocht perceel tegenover zijne woning lot winkelhuis te mogen inrichten, en eene stoep te maken. Het eerste verzoek wordt toegestaan over het tweede gedeelte zal door B. en W. worden beslist. Schrijven van de Kiesvereeniging „Nieuw leven" te Oudeschild, in herinnering brengende de reeds vroeger ingediende adressen tot het plaatsen van bussen bij verkiezingen, met verzoek dit binnen een niet te lang tijdsverloop aan de orde te stellen De Voorz. heeft deze zaak niet vergetenhij wenschte dezelve in een der a. s. wintervergaderin gen aan de orde te stellen. Spr. wijst echter op de vele moeielijkheden aan deze zaak verbonden en op de kosten. De heer Dros meent, dat vele kiezers daardoor zouden zijn gebaat en wijst daartoe op de bewoners yen den polder Eierland. De heer Mets voert aan, dat de Voorz. de schaduwzijde aantoont, doch er ook wel een licht zijde isde omstandigheid dat ieder zooveel te gemakkelijker in de gelegenheid wordt gesteld zijn burgerplicht te vervullen, verdient eene ernstige overweging. De heer C. Keijser Pz. vereenigt zich met den Voorz, om deze zaak in eene der wintervergaderin gen te behandelen hij is het verder eens, dat deze zaak veel moeilijkheden zal opleveren. De heer^Zijm voert aan, dat thans velen kosten hebben door verzuim, en bij een nieuwe regeling de kosten door allen worden^ gedragen. De Voorz. zegt bij de behandeling dezer zaak, daaraan eeue begrooting te zullen toevoegen. De vergadering gaat daarna over in geheime zitting tot behandeling van reclames tegen den II. O. Na heropening wijst de heer Roeper op eene noodige verbetering van een bruggetje in de Fenne. De Voorz. zegt daarin te zullen laten voorzien. De heer C. Keijser Pz. vraagt inlichtingen wan neer wordt aangevangen met het opsteken van de lantaarns. Hij wijst er op dat het wenschelijk zoude zijn daarmede wat serder aan te vangen, aangezien door het dichte geboomte, het in den Burg thans reeds des avonds zeer donker is. Dat gavoelen wordt door velen gedeeld en lokt uit de aanneming van een voorstel om in 1891 de lantaarns met 1 Aug. in plaats van 1 Sept. te ontsteken. Verder niets te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. zij lachend naar Keppler luisterde, die haar vergunning verzocht haar als Satanella" te mogen schilderen. „Ja," zeide hij, „ik rust niet vóór ik het raadsel van de kleurenmenging heb opgelost, dat gij ons hedenavond hebt doen zien. Deze wonderbare werking van rood met rood, had ik mij nooit zoo kunnen droomen. En wat hoofdzaak is, het is niet onaesthetisch." „Mijn waagstuk is derhalve, volgens u, goed uitgekomen," zeide Dolores. „Eerlijk gezegd, vreesde ik er voor. Toen ik heden avond dat scharlakenroode kleed aan had en mijn haar losmaakte, werd het mij bang om het hart. En toen later de roode vlammen mij omhulden, dacht ik niet anders dan dat de kunstcritiek mij totaal zou afmaken." „Het was een heerlijk gezicht, die laatste scène der „Satanella,"" riep Keppler uit, „eene scène, waar een kunstenaarsoog naar verlangen moet te zien. Rood met rood, vlammen en goud, het wil mij maar niet uit de gedachte en ik zal niet rusten, voor ik de kleuren op mijn palet heb." Dolores beloofde hem eenige keeren voor hem te zullen poseeren en doorbladerde toen de portefeuille weer. Plotseling liet zij eene lichte kreet van verrassing hooren en bekeek, terwijl zij verbleekte, eene kleine aquarel. Het was een landschap met prachtige oude eiken en olmen, waartusschen een oud vierkant gebouw te zien was, met zuilengangen aan alle zijden, de vier hoeken geflankeerd door even zoovele hooge, vooruitstekende en met klimop begroeide hoektorens. Op een daar- Zijpe. Gemeenteraad. Vergadering van 26 Augustus 1890. Afwezig de heer S. de Wit en G. Nobel. Na opening der vergad., voorl. en goedk. der notulen wordt gelezen het rapport der coram. tot onderzoek der rekening voor 1889. De rekening der gemeente werd in orde bevonden en 9loot met de volgende balans In ontvangst op f 33414.22, in uitgaaf op f31873.10 met een batig saldo van f 1541.10 Op het groote verbruik van brandstoffen in de school te Burgerbrug, werd de aandacht ge vestigd. De rekening van het algemeen armbestuur sluit zeer voordeelig. Er werd ontvangen f 10230.71, uitgegeven f 8838.60, zoodat er een batig saldo is van f 1393.11. De rekening gaf geenerlei reden tot aan- of opmerkingen. De rekening van het weeshuis sluit mede voordeelig met de volgende balansin ontvangst f3581.26*, in uitgaaf f2862.86*, batig saldo f 718.58. De commissie vraagt hierbij inlich ting omtrent de geleverde boter en de 38 dagen, die een werkman in den tuin is gebruikt, meenende, dat- de binnenvader verplicht is persoonlijk daarvoor te zorgen. Overigens stelt de commissie voor de rekening goed te keuren met dankzegging voor het goede beheer. De heer Zijp licht de kwestie der boter toe. Als de Boer te weinig heeft, wordt er op de markt te Schagen of elders bijgekocht en deze wordt dan op eene afzonderlijke rekening gebracht. Wat de werk dagen betreft, deze waren ook ontstaan door het opbrengen van modder en de ongesteldheid van den vader. De heeren Schuyt en Francis meenen dat in ieder geval het getal werkdagen te hoog is. De Voorzitter zegt, dat deze uitgaaf ook de aan dacht heeft getrokken van het Dag. Best.. De weesvader is benoemd onder voorwaarde, dat hij den tuin in orde houdt en daarom gaat het niet aan, dit voor rekening van het gesticht te brengen. Na nog eenige deliberatiën, wordt met algem. stemm. besloten aan regenten een schrijven te richten, met verzoek hierin verandering te brengen. De rekeningen worden daarna met algem. stemm. goedgekeurd. Aan de orde is thans de behandeling van het bestek en de voorwaarden van aanbested., van het in orde brengen der terreinen te Oudesluis en Burgerbrug voor speelplaats en het houden der vrije en orde- oefeningen der gymnastiek. De secretaris leest daarvan de begrootiug voor, welke in zijn geheel f919.93 bedraagt, zoodat na aftrek der 25°/0 van het Rijk, de gemeente daarvoor moet bijdragen f 689.95. De heer Paarlberg geeft in overweging, het ma ken van de ijzeren hekken uit te stellen en de ter reinen voorloopig open te laten. De voorzitter zegt, dat als alles te gelijk in orde wordt gebraclit de 250/o door het Rijk wordt ver goed, doch niet later voor het maken van een hek, zoodat van uitstel geen sprake mag zijn. De heer Kaan is zeer ingenomen met het bestek. Hij vindt het ook beter, dat alles nu tegelijk goed in orde worde gebracht. De heer Paarlberg geeft nog in overweging geen schoeiing te maken, het hek een meter van de sloot af te zetten en daarachter een laag ijpen vee- ren te planten om luwte te krijgen. De voorzitter en anderen vinden dit goed, doch meenen dat het planten van boomen later kan ge- van wapperde een licht groene ruitvor mige vlag, ten teeken dat dit oude grauwe gebouw geen - klooster was, waarop het bij den eersten aanblik sterk geleek. Donna Dolores bekeek deze teekening zeer lang bare bleeke wangen waren nog bleeker geworden en bet was als vreesde zij te spreken. Keppler keek over haar schouder been, wat baar zoo trof en zeide toen „Ah, dat is „Falkenhof", niet waar, een schilderachtige plek en de legatieraad von Falkner is de gelukkige eigenaar er van." „Zoo zeide Dolores op een zonder lingen toon, terwijl zij naar den genoemde keek, die met den professor in druk gesprek was. Zijne afkeurende woorden over haar en baar optreden op de planken, die zij ge hoord bad, hadden baar niet zoo diep ge troffen als men geneigd zou zijn te denken, maar hadden toch een kleine wond achter gelaten. Op dit oogenblik echter, toen zij naar den erfgenaam van „Falkenhof" keek en zijne (oogen baar weder aanzagen, koud, bijna verachtelijk, toen wist zij ook, dat deze man baar vijand was of dat zou worden. „Een klein Eden, dat „Falkenhof," zeide Keppler, op de teekening wijzend, „en toch ook een prachtige achtergrond voor ee* ge vecht uit den tijd der beeldstorm. Balthazar heeft een van zijn beroemste schilderijen naar deze schets gemaakt. Hij schetste het op de plaats zelf, met toestemming van den tegen- woordigen heer. Bij die gelegenheid maakte

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1