HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 109. Woensdag 10 September 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. 7> DOLORES. ,En de»e8pereert nimmer! Jan Pieterts. Coen. Het Vader landt ghetronwe Blyi ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.50. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.80. s buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 80 cent, elke regel meer 6 cent, Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeeliugeu en aanbevelingen 10 t NEDERLAND. HELDER, 9 September. In de „Staatscourant" van jl. Zaterdag is opgenomen een koninkl. besluit van 24 Aug;, waarbij wordt ingetrokken liet besluit van 9 Maart 1874 No. 32, betreffende de oprichting eener Indische brigade en eene voorloopige regeling wordt vastgesteld voor de oprichting eener kolo niale reserve. De minister van koloniën wordt gemachtigd om, zoolang de hoofdadministratie van het korps niet is aangewezen, den comman dant van de noodige fondsen te voorzien, onder gehoudenheid die te beheeren, zooveel mogelijk in overeenstemming met hetgeen bij of krachtens de voorloopige regeling is of wordt bepaald en onder verplichting omtrent zijn beheer rekening en verantwoording te doen aan de Algemeene Rekenkamer. Alle uitgaven komen ten Taste van het iste hoofdstuk der begrooting van Neder- landsch-Indiö. De voorloopige regeling treedt buiten werking 1 Januari 1S94. Het besluit steunt op de overweging, dat thans nader maatregelen noodig zijn om te geraken tot de oprichting van een korps, bestemd om de wegens tijdelijke ongeschiktheid uit Indie terugkeerende militairen op te nemen, en hier te lande te dienen als kern voor de uitzending van suppletie-troepen. Uit de bij het besluit gevoegde voorloopige regeling blijkt verder, dat de koloniale reserve, ofschoon deel uitmakende van het leger in Ne- derlandsch-Indie, behoudens hare aanrakingen met het departement van oorlog, rechtstreeks staat onder de bevelen van den minister van oorlog. De koloniale reserve wordt gevestigd te Nij megen en te Zutfen en samengesteld uit een staf en vijf compagnien, waarvan ten minste één reconvalescenten-compagnie, een en ander ge leidelijk op te richten. Het korps behoort tot het wapen der infanterie, tenzij het nader mocht blijken mogelijk te zijn, daarbij ook artilleristen in te deelen en te oefenen, in welk geval één der compagnieën tot dat doel einde kon worden bestemd. De verdere bepalingen betreffen: 1. de in deeling van den staf, die van de reconvalescenten compagnie en die van de categorieën officieren, enz.2. de huisvesting, kleeding, voeding, uit rusting, bewapening en ziekenverpleging en de administratie; 3. de traktementen, toelagen, sol dijen, gratificatiën, enz. De reconvalescenten moeten zich schriftelijk verbinden: a. voor zooveel betreft Nederlanders om den Staat der Nederlanden, zoodra zij physiek geschikt bevonden worden voor den actieven militairen dienst, gedurende ten minste vier jaar, of, indien nog militieplichten op hen rusten, gedurende zes jaar te zullen dienen als militair, zoowel in- als buiten Europab. voor zooveel de overigen aangaat om den Staat der Nederlanden, zoodra zij physiek geschikt bevonden worden voor den actieven dienst in Oost- of Feuilleton tuü de Heldersclie- en Nienwediejier Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Met zekere, snelle schreden liep zij den gelieelen smallen rand van liet bassin rond, alsof zij aan paden van een handbreed ge woon was. Daar klonk opeens een verschrikte stem uit den in de schaduw liggenden vleugel van den Falkenhof. „Bij alle heiligen, kind, houd op, je zult vallen I1' Als antwoord daarop klonk een lustig luid lachen, waarin spot duidelijk doorstraalde. //Laat mij maar begaan," riep zij, ,/ik heb een mooie krans gevlochten, mijn afscheids groet aan Falkenhof! En die zal ik daar boven om de steenen kroon doen, dan kan die ook eens iets van rozengeur bemerken //Dwaasheid kom in huis, het is al laatriep de stem op strengen toon terug. z/Ik kom dadelijk maar eerst de krans," antwoordde de elf in het maanlicht, //deze frissche opschik zal de oude verweerde kroon daarboven geen schade doen, al is het ook morgen weer verwelkt, misschien bloeit het nog wel eens ook." Zij hief den arm op en wierp de krans en West-Indie, aldaar, als militair te zullen dienen, gedurende ten minste vier jaar, gerekend van en met den dag, waarop zij zich bij vertrek uit Nederland inschepen. Bij het aangaan dezer verbintenis wordt den reconvalescent een premie uitbetaald van f 20. De heer Croll spreekt het bericht tegen als zoude hij weder zijn aangesteld als ambtenaar bij het departement van binnenlandsche zaken. Wel heeft hij ettelijke weken kaarten gesteld van de volkstelling, maar dit is een arbeid, die door een ambtenaar van het departement, buiten der. minister om, kan worden gegund aan parti culieren. Deze arbeid werd hem door tusschen- komst van zijn broeder, ambtenaar bij genoemd ministerie, aangeboden. Binnenlandsch nieuws. Wieringen. In plaats van den hoofdelij- ken omslag zal voortaan eene inkomstenbelasting geheven worden, waarbij een inkomen tot en met f 300 wordt vrijgesteld. Terschelling, 6Sept.In het geheel zijn er deze week uit het wrak der „El Dorado" zoo ongeveer 50 last koper- en zilvererts geborgen. Men is thans bezig met twee stoombooten en drie of meer lichterschepen. Heden borg men ongeveer 22 last. Heer-Hugowaard. De heeren H. A. Ludwig, B. Meurs, A. C. G. Post en H. Tauber alhier ontvingen op hun schrijven van October 1S89 aan den heer inspecteur der Posterijen het bericht, dat de postdienst in de gemeente, in gaande 16 dezer, wordt uitgebreid. De correspondentie wordt dan ontvangen en verzonden met de posttreinen, welke te 6.48, 2.8 en 6.19 alhier aankomen. De bestelling zal plaats hebben voor de ge- lieele gemeente na aankomst van den trein te 6.48 voorm. en voor de voornaamste gedeelten na aankomst van den trein te 6.19 's avonds. Aan belanghebbenden wordt gelegenheid ge geven, hunne correspondentien na aankomst van den trein te 2.8 aan het Hulpkantoor in ont vangst te nemen. Koedijk. In de laatstgehouden raadsverga dering is tot wethouder herbenoemd de heer S. Kramer. Het gemeentebestuur, het schoolverzuim gaarne willende bestrijden, heeft verder onlangs besloten, voor dit jaar aan de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek eene bui tengewone subsidie van f 25 toe te staan. 's Gravenhage. Naar de „N. R. Ct." verneemt zal H. M. de Koningin met H. K. H. prinses Wilhelmina Donderdag a. s. van het Loo naar de residentie komen. Bij deze gelegenheid zal H. M. ten paleize alhier een déjeuner geven aan Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar en de groother togin von Mecklenburg, zijne dochter, en genoo- digden uit de hofhouding. De koninklijke familie zal denzelfden dag naar het Loo terugkeeren. Arnhem. De koningin en prinses Wilhel mina worden hedenmiddag om halftwee met een bijzonderen trein alhier verwacht. Aan het station zullen B. en W. de hooge bezoeksters ontvangen. zij deed dit zoo goed, dat de krans werke lijk over de kroon viel en liare zeven met paarlen versierde punten als met purper om zoomde. ,/Hoe schoon," riep de elfe triumfce- rend, maar in liet volgende oogenblik gleed haar voet uit op den glibberigen rand van het bassin een schreeuw weerklonk uit het slot en de witte elfengestalte stortte in het hoog opspattende water van het bassin. Met één sprong was Alfred in den tuin en hij de fontein zijn krachtige arm greep het lichte wezentje en zette haar voorzichtig op den grond. Zij was niet bewusteloos, ja nauwelijks verschrikt, en hare oogen, die hem in het maanlicht zeldzaam donker toeschenen, keken hem vragend aan. //Hebt ge u niet bezeerd vroeg hij stot terend. Daar lachte zij alweder. //O neen", zeide zij, ,/Oom daarginds in het slot heeft mij honderdmaal gezegd, dat ik een wezen zonder hart ben, en denzulken kan geen kwaad overkomen, al vallen zij in het water. Zij zinken niet." //Slechts menschen die een hart hebben, verdrinken," vroeg Alfred lachend. z/Zoo? En wat klopt daar dan bij u, op de plaats, waar andere menschen een hart hebben z/Daar en zij legde de hand op haar hart. //O, daar is bij mij niets anders dan een holle pier Amerongen. Door honderden te gemoet gezien, kwam de groothertog van Saksen-Weimar met zijn jongste dochter, de hertogin Johann Albrecht von Mecklenburg, jl. Zondagnamiddag om 12.40 u., in een met vier paarden bespannen rijtuig, alhier aan. Overal wapperde de Neder- landsche driekleur en de hooge gasten werden ten zeerste toegejuicht. Te 4.30 u. vertrok men weder naar het station Driebergen. Marine en Leger. liet vertrek van de schroefstoomschepen „Koningin Etmna der Nederlanden" en „Van Galen", van hier naar den Atlantischen Oceaan en naar Oost-Indië, za) hi de eerste helft van October plaats hebben. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal Zr. Ms. in structiekorvet „Nautilus", comm. de kapt.-luit. ter zee II. G. Ilildebrandt, in verband met de oefe ningen, zijne bestemming binnengaats eerst 11 Sep tember a. s. eindigen en alzoo met dien datum zijne gewone plaats in het Marinedok te Hellevoetsluis innemen. Door den kapt.-luit. ter zee H. G. Ilildebrandt, commandant van Zr. Ms. zeilkorvet „Nautilus" te Hellevoetsluis, werd jl. Zaterdag aan boord van de „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam eene keuze gedaan uit de oudste afdeeling jongens van dilop- leidingschip, om i n aanmerking te komen voor eene plaatsing bij de opleiding van bootsmansleerlingan. De luit. ter zee 1ste kl. H. Backcr zal per boot van den Koninklijken Wcst-Indischen Maildienst in 't laatst dezer maand naar Ctiracao vertrekken. De luit. ter zee 1ste kl. F. M. van Gelsdorp, comm. van Zr. Ms. lorpedobool (groot model) „Cycloop", de luit. ter zee 2de kl. L. N. de Bruijne, comm. van Zr. Ms. torpedoboot „VII," en de luit. ter zee 1ste kl. 1'. F. v. d. Velden Erdbrink, comm. van Zr. Ms. torpedoboot „II", worden bij de uit- dienststelling dezer vaartuigen tegen 2(5 October a. s. op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. II. M. van Slranten, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal van Wassenaer", wordt met 1 October a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. 1). W. A. Pels Eijckcn, terwijl met dien datum aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam geplaatst wordt de luit. ter zee 2de kl. I). A. van Drooge. Van de 147 onderofficieren, die hebhen deelge nomen aan liet schriftelijk examen om toegelaten to worden tot den hoofdcursus, zijn in het geheel 84 toegelaten tot het 2de gedeelte, het mondeling examen. Er zijn 40 plaatsen. De bij het 4de en 3de rcg. vesting-art. tot kapi teins bevorderde 1ste luits. A. H. ITuavt en W. L. Brocx worden resp. belast met het bevel over de 9de en dc Gdc comp. van genoemde korpsen, in garnizoen te Ilclder en Gorinchcm. Kon. Militaire Academie te Breda. Bij het na-examen zijn overgegaan in het 4de jaar inf. de cadetten Backer, Duburg, Gel'ken, Hilwig, Makkink. Inf. O.-T.Hirscbmann, Krijger, Valkenburg Tn het 3de jaar inf.Ten Bruggencate, Dudok van I-Teel, Holle, Waldeck. Inf. O.-I.Dinger, Doerrlèben, Haarlem, van der Heijden, Van Hoogstraten, .Toosten, Prager. „Werkelijk? En heeft die spier geen ge voel?" Zij keek hem ernstig aan. „Neen", zeide zij langzaam, „het moet wel zoo zijn, want oom zegt dat ik harteloos en gevoelloos hen een Satanskind Toen lachte zij weder dat het als het ge roep van een spotvogel door den tuin en de kruisgangen klonk, pakte haar nat kleedje bij elkaar en vloog naar binnen. Den volgenden morgen, toen Alfred bui ten kwam, waren de wagens verdwenende vreemden waren afgereisd en "geen haan kraaide naar hen," zooals mejuffrouw Kohier, de huishoudster zeide, toen zij aan het werk ging om de verlaten slotvleugel op te knap pen. Neen, geen haan kraaide naar hen, want met geen enkel woord werd er over hen gesproken. Slechts één miste het „Satanskind", nl. de opzichter van het landgoed, een oude vrijer, wien zij duizenden kleine streken had ge speeld, zooals allen in huis, slechts met dit onderscheid, dat het die daarbinnen met er gernis en toorn over het „slechte karakter" van de kleine vervulde, terwijl li-ij er om lachte. Als belooning daarvoor zong zij hem 's avonds in de vensterbank van zijne woning zittend bij de mandoline een aantal liederen voor Alfred Falkner zuchtte diep hij had zich nu allea weer herinnerd. Het was niet veel Cav.Van Haeften, Van den Heuvel, Juckema van Burmania, Baron Rengers van Warmenhuizen, Von Römer. Cav. O.-I.Rengers, Hora Sicoama, Tergast. Art.Rijnders. Art. O.-I.Brewer. In het 2de studiejaar inf.Canters, üierkens, Jans, Klercq, Tersteeg Wijnaendts. Cav. O.-I.De Waal. Art. Van Eijk, Feikema, Tondu. Terwijl een cadet van het 3de jaar inf..O. I., een cadet 3de jaar genie O. I., een cadet 2de jaar inf. O. I., een cadet 2de jaar art. h. t. 1., een cadet lste jaar inf. h. t.. 1., een cadet 1ste jaar inf. O.-I. andermaal de lessen van hnn studiejaar zullen moeten volgen. Wij hebben onlangs bericht, dat men eindelijk is overgegaan tot een proefneming met den kabel ballon in Atjeh. In verband daarmede zal men zeker met belang stelling vernemen, dat ook in Frankrijk thans bij de Marine van dit verkenningsmiddel wordt gebruik gemaakt, liet volgende is hieromtrent overgenomen uit den „Figaro" De haven van Toulon bezit sedert eenige dagen een volledig park voor maritieme luchtvaart. De eerste proeven in die richting werden onge veer twee jaren geleden genomen. Een marine-officier werd te Moudon gedetacheerd om er de luchtvaart te leeren en kort geleden kwam hij te Toulon terug met een volledig ma terieel, waarna dc proefnemingen begonnen. Een oude drijvende batterij werd er voor inge richt en met toestellen, geheel gelijk aau die bij de landmacht in gebruik, werden gelijktijdig 2 ballons omhoog gelaten. Sedert zijn de proeven steeds voortgezet en 21 Augustus jl. is de nieuwe dienst voorgoed in werking gesteld. De meeste officieren der Marine te Toulon hebben reeds tochten meegemaakt. De ballons gaan in den regel tot 400 a 500 M. hoogte en zijn door een telephoon met het schip verbonden, zoodat bericht kan worden gezonden van hetgeen men boven ziet. Op eene hoogte van 400 M. konden de waar nemers alles onderscheiden wat in den omtrek ge beurde, tot op een afstand van 60 kilometers. Zij zagen zeer duidelijk bij helder weer alle be wegingen der schepen in den omtrek en de schiet oefeningen van de op grooten afstand liggende in structievaartuigen konden goed worden gevolgd. Deze gunstige uitkomsten bewijzen, dat de mari tieme luchtvaart in tijd van oorlog in de zeehavens even nultigc diensten zal kunnen bewijzen als het luchtvaart park te lande dit aan het leger doen zal. Het tweede gedeelte der zeemilitie gaat 12 Sept. a. s. over op de in dienst zijnde schepen van het gepantserd materieel, die daartoe alhier vereenigd zullen zijn om deel te nemen aan de oefeningen, die in de Zuiderzee worden gehouden. Door Z. M. is de gepensionueerde kapt.-luit. ter zee titidair L. A. Walaardt Sacré, op zijn verzoek, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van permanent lid der commissie tot het exami- neeren van zeeofficieren en adelborsten. De off. v. gez. 2de kl. bij dezeemacht J. Kwast, dienende aan boord Zr. Ms. opleidingschip „Admi raal van Wassenaer", wordt 16 dezer op non-acti viteit gesteld. en nog niet recht klaar, niet anders dan dat. men op den Falkenhof liet systeem van dood zwijgen voorstond en menschen, waarvan men niet hield, niets gunde. En toch was Alfred tevreden, •vvnnt hij wist nu, waar hij het lied gehoord had, dat die „tooneelspeelster" van avond had gezongen. Opeens echter voer hem eene plotselinge schrik als een gloeiende stroom door het hart. Het kwam hem voor, alsof de Satanella van hedena vond en de kleine bekoorlijke elfe van vroeger, zooals zij hem aan de fontein vertelde, dat zij geen hart had, elkander geleken. In het volgende oogenblik echter moest hij lachen over die plotselinge ontsteltenis. „Onzin", mompelde hij, „mijne zenuwen zijn nog in de war door de Satansmuziek van deze in den grond eigenlijk smakelooze opera. Het was dat lied, dat mij die dwaze gedachte ingaf want het kleine meisje, dat het veertien jaar geleden zong, was in ieder geval eene freule von Falkner." Met deze geruststellende gedachte zocht hij zijn bed op, maar de oude bekende wijs van het lied speelde nog in zijne gedachten voort Ans der Jugendzeit, nas der Jugendzeit Tont ein Lied mir immerdar. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1