Naar het „Vad." verneemt, zal bij "de Marine de revolver, ingericht volgens het systeem Cliamelot- Delvigne, eerstdaags worden ingevoerd. Eenigeu tijd geleden werden door den 1ste luit. C. N. Cauzaux vau Staphorst met dit wapen proeven genomen, die tot zeer gunstige resultaten leidden. Aan de kapiteins ter zee titulair F. J. P. M. Mulder en TI. A. de Smit van den Broecke is ver gunning verleend tot liet aannemen en dragen van de versierselen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Adelaar, hun door den Keizer van Duitsch- land, Koning van Pruisen, geschonken. De olT. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. A. W. M. v. Deventer en J. H. Smit, respectiev. dienende aan boord Zr. Ms. stoomschepen „Koningin Emma der Nederlanden" en „Van Galen", worden 21 dezer op non-act. gesteld en vervangen dooi de off. v. gez. 1ste kl. J. C. II. H. Mackayendr. M. Rutgers v. d. Loeff, terwijl met gelijken datum de off. v. gez. 1ste kl. J. Idzerda, dienende aan boord Zr. Ms. artill. iustruclieschip „Aruba", wordt overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier en vervangen door den olï. v. gez. 1ste kl. dr. C. J. J. llirschig. Benoemingen, enz. Dow Z. M. zijn benoemd tot burgemeestersmet 13 September, van Broek op Langedijk, P. Nobel met 1G Sept. van Nibbikswoud, A. W. van der Deure, en van Sijbekarspel, K. Winkel, secretaris dier gemeente. Tot tijdelijken gemeente-ontvanger te Middelieis benoemd de heer W. Medemblik, ambtenaar ter secretarie der gemeente Kwadijk. Onderwijs en Examens. De heer F. C. H. Schlahmilch, alhier, heeft te 's Hage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte van bevoegdheid tot het geven van (lager) gymnastiek-ondenvijs. Op de voordracht voor onderwijzer te Kudel- staart, gem Aalsmeer, komen voor de heeren M. Kikkert, als No. x en C. Thomassen, als No. 3, beiden van Texel. Mej. W. G. Deibei, te Arnhem, heeft voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de burger meisjesschool te Enkhuizen bedankt. De Raad der gemeente Zuid-Scharwoude heeft de volgende schoolgeldheffing vastgesteld voor één kind per maand f 0.20, voor 2 kinderen uit één gezin f 0.30 per maand, en zoo vervolgens voor ieder volgend kind uit hetzelfde gezin f o. 10 maandelijks meer. Minvermogenden betalen de helft, onvermogenden worden vrijgesteld. Door den Gemeenteraad van Hoorn is eervol ontslag verleend aan mej. M. Trompetter, geb. van Zuiden, als vroedvrouw. Tot onderwijzeres aan de stedelijke bewaar school te Hoorn, is benoemdmej W. Blauw, aldaar. Eervol ontslag verleend aan den heer T. Was senaar, als onderwijzer te Hoorn. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school voor min- en onvermogenden te Haarlem C. Hoogendoorn, te Broek op Langedijk. Landbouw en Veeteelt. Texel. Jl. Zondag kon men in den polder Eierland een ongewoon schouwspel gade slaan. De een liep in Zondagsgewaad, de ander in het werkpak de een rookte zijne sigaar, de ander had geen gelegenheid zelfs om zijn stompje aan te steken. Tengevolge toch van het mooie weder, hadden enkele bouwboeren verzocht te mogen werken en het droge graan in de schuren te brengen. Bouwers, knechten (voor zoover zij daartoe te bewegen waren), paarden met wagens, alles was daartoe druk in de weer. De tosstand van onzen Landbouw. De resultaten van de door de Staatscommissie ingestelde landbouw-enquête zijn verschenen cn bevatten zeer belangrijke gegevens. In het eindrapport geeft de commissie een overzicht van den toestand en zet. uiteen wat tot verbetering van onze landbouw- toestanden kan worden gedaan. De eindconclusie, waartoe de Commissie komt, luidt hoogst ongunstig. Zij zegt: „Het onderzoek naar den toestand, waarin zich de vaderlandsslie landbouw bevind, heeft vol doende licht verspreid om op goede gronden een oordeel te kunnen uitspreken. Dat oordeel luidt beslist ongunstig. Uit de talrijke feiten, welke kon den worden vastgesteld, blijkt maar al te duidelijk, dat de landbouw kwijnt. De staat van zaken is niet alleen verre van bevredigend, maar inderdaad veel ernstiger, dan velen, niet van nabij met deze toestanden bekend, geneigd zouden zijn aan te nemen. De welvaart is bijna overal belangrijk verminderd, zelfs daar, waar hijzonder gunstige omstandigheden zouden zijn aan te wijzen de grond een buiten gewoon productie-vermogen heeft; snelle, zekere en goedkoope middelen van vervoer voor den land bouwer beschikbaar zijn een bedrijf wordt uitge oefend, dat minder dan andere aan de groote stroo mingen der concurrentie blootstaat, of waar excep- tioneele verhoudingen tusschen pachter en landheer bestaan. Doch waar dan bijzonder gunstige om standigheden ontbreken, waar de bodem uit zichzelf schraal is, de landbouwer in zijn oude isolement gebannen blijft, of het hoofd moet bieden tegen voortdurend dalende prijzen, nadert de achteruitgang de grenzen der armoede, of heeft die reeds over schreden." Dit oordeel is, zooals men ziet, zeer ongunstig. Te meer verwonderd dit ons, als wij de antwoorden uit de verschillende streken van ons land lezen op de vraag Welke is de algemeene toestand Daarop nu wordt geantwoord uit Laren „Niet slecht. Landbouw in 25 jaren vooruitgegaan", uitWamel: „Toestand niet bepaald slecht", uit Voorst„Hier en daar niet gunstig. Beter dan in sommige ge meenten. Beter dan vroeger. Levenspeil hooger dan 50, 60 jaren geleden", uit Zalk „Niet slecht. Landbouwers eenvoudig, gelukkig leven. Land bouw niet achteruitgegaan, hoewel wat gedrukt", uit Dalfeeu „Niet slecht", uit Staphorst„Gun stig, kleine boeren hebben T goed, groote boeren gaan steeds, zij het ook langzaam, vooruit. Gevolg van zuinigheid, ijver, arbeidzaamheid. Zelfs onder min gunstige omstandigheden levert landbouw be hoorlijk bestaan", uit Bnincrwold „Vrij voldoende, Landbouwers welvarend en tevreden. Veehouding steeds vooruitgegaan", uit Smilde„Niet bepaald ongunstig", uit Rolde„Niet slecht. In de laatste 25 jaren veel verbeterd", uit Veendam„Land bouw in 40 jaren zeer vooruitgegaan. Thans wan verhouding tusschen prijs van meel en producten", uit Bellingwolde„Vrij goed. Boeren eenigs/.ins lijdende onder min gunstige tijden", uit Ten Boer „Niet bepaald slecht", uit Achtkarspelen „Gunstig. Kleine landbouwers zijn in minder gunstige positie7, uit Baarderadeel„Niet slecht. Landbouw in laatste 25 jaren in alle opzichten vooruitgegaan", uit Haskerland„Tamelijk goed. In laatste jaren eenige vooruitgang. Bij afloopen van contrac ten wordt toestand beter", uit Broek 'op Langedijk „Toestand, met dien van voor 10 jaren ongunstig in 't algemeen, in deze streken voldoende. Velden gunstiger dan 1887," uit Winkel: „Niet slecht," uit Grootebroek „Zeer bevredigend. De landbouw gaat vooruit. De landbouwer is tevreden in zijn stand", uit Upendam „Algemeene toestand middel matig", uit Naarden „Niet slecht, verhouding in kweek er ij zijn in 25 jaren vooruitgegaan," uit Mij drecht „Bevredigend. Landbouw is vooruitgegaan", uit Tlillegom „Gunstig, bloei van gemeente aan merkelijk vooruitgegaan," uit Wassenaar„Bevre digend. Landbouw laat te wensclien over, maar is toch vooruitgegaan," uit Alfen„Niet ongunstig, maar laatste jaren gaven soms gevoelige» teruggang", uit Boskoop: „Voor kweekers gunstig, maar zware concurrentie met buitenhuid", uit 's Gravenzande „Tamelijk bevredigend voor boeren voor tuiniler, vooral aardappelen kon veel beter zijn," uit I.ek- kerkerk„Niet gunstig, ook niet ongunstigin laatste 20 jaren veel verbeterd", uit Barendrecht „Bevredigend, «wel geen groote winsten. Enkele 1 andbouwers van 1S79 en 1885 bezweken, maar allengs zijn toestanden weder normaal geworden door daling pachtcijfer. Meer en meer bedacht op verbetering, vooral jonge geslacht", uit Sliedreeht „Niet bepaald slecht, doch verre van gunstig", uit Zwijndrecht: „Bij boeren sedert een paar jaar bete rende doch verre van gunstig," uit Nieuwerkcrk „Niet ongunstig," uit Rijsbcrgen „Niet slecht," uit Iïaaren „Vrij goed. Landbouw in 20 jaren vooruitgegaan", uit Echten „Vrij goed," uit Lin den „Niet ongunstig, ofschoon minder dan elders", uit Buggenum „Niet bepaald slecht," uit Gulpen: „Middelmatig." Op de te Dordrecht gehouden tentoonstelling van de lloll. Maatschappij van Landbouw zijn 0. a. de volgende bekroningen toegekend lste pr. karweïzaad, J. Breebaart Kz.., Winkel en 2de pr. C. Kooyman, Wijdcnes. lste pr. kanariezaad, J. Breebaart Kz., Winkel, lste pr. blauw maanzaad, J. Bakker Jr., Wijdenes. 1ste pr. winterkoolzaad, J. Breebaart Kz., vVinkel. 2de pr. mangelwort. W. Wissekerke, Anna Pau- lowna-. lste pr. bloemkool, K. Kooiman Dz., Bovenkarspel. lste pr. roode kool, J. A. de Rooy, Oegstgeest. en 2de pr. K. Kooiman Dz., Bovenkarspel. lste pr. witte kool, K. Kooiman Dz., Bovenkarspel en 2de pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. 2de pr. gele savoije kool, M. Kranenburg, Enk huizen cn eerv. verm. K. Kooiman Dz., Bovenkarspel. lste pr. augurken, A. Wulfse, Zwijndrecht en 2de pr. M. Kranenburg, Enkhuizen. lste pr. Noordh. boter, A. Eriks, Petten en 2de pr. P. Kwantes, Assendelft. lste pr. Edamm. kaas, A. Nottelman, Petten 2de pr. E. Rijkes, Wieringervvaard en 3de pr. II. Harp, Barsingerhorn. lste pr. Edamm. kaas, gemaakt na 1 Aag. jl. E. Rijkes, Wieringcrwanrd 2de pr. P. Kwantes, Asscndelft; 3de pr. II. Nottelman, Schoorl en eerv, verm. G. Wonder, Berkhout. lste pr. Noord.-Holl. Edamm. kaas, C. Mosk, Schngerbrug2de pr. A. Eriks, Petten3de pr. P. Franzen, Osdorp. lste pr. Commissiekaas, C. Mosk, Schagerbrug 3de pr. H. Harp, Barsingerhorn. lste pr. Komijne Edamm. kaas, C. Mosk, Scha gerbrug 2de pr. J. Pereboom, Wijdenes 3de pr. G. Stam, Medemblik. 3do pr. Zoetem. Goudschek. A. Eriks, Petten. 1ste pr. Commissiek. kaasfabriek „Moerbeek", Nieuwe Niedorp. lste pr. 5 st. Edammerk., E. Rijkes, Wieringer vvaard 2de pr. 4 st. P. Kwantes, id. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 14 Sept., vm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 14 Sept., v.m. 9 uur, St. Maarten, ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 14 Sept., n.m. 1.30, ds. Versteeg, pred. te St. Pancras. Noord- en Zuidzijpe. 14 September, Oudesluis voorm., St. Maartens brug nam., ds. Pareau. 21 September, Oudesluis nam., St. Maartens brug voorm., cïs. v. Kluyve. Huisduinen. 21 September, voorm., ds. Mühring. Wieringen. 14 Sept. ds. Hobus, Westï. v. de Oev. nam. 21 Sept. ds. te Gempt, Oostl. v., Hipp. nam. Beroepen naar de Ned. Geref. (doleerende) gem. te Leimuiden c. a., ds. W. den Hengst, alhier. Beroepen bij de Herv. gem. te Wieringerwaard, (toez.) ds. Geertsema Beckeringh; pred. te Schoon- dijke. Beroepen bij de Herv. gem. te Kwadijk, ds. M. Buis, laatst pred. in Ned. Oost Indie. Woensdag 3 Sept. jl. genoot de heer J. H. Mühring, predikant te Sint-Maarten en Valkoog, het voorrecht den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als leeraar in de gemeente Wilnis werd bevestigd. Met zeer veel belangstelling namen ingezetenen deel aan de herdenking van dien dag. Overal zag men de driekleur wap peren. Het schoolgebouw, welwillind voorde feest viering afgestaan, was smaakvol met groen en bloemen versierd, alwaar den jubilaris in tegen woordigheid van genoodigden en belangstellenden door den Voorzitter van de kerkelijke gemeente Sint-Maarten, den heer W. Schermerhom, met een zeer waardeerend woord een prachtig geschenk werd overhandigd, bestaande in een stel tafel zilver in etui met toepasselijke inscriptie, namens de verschillende kerkelijke corperatien in de ge meente. Vele gelukwenschen werden den jubi laris in toepasselijke liederen toegezongen, ter wijl door menig woord en kout op waardeerende wijze werd uitgesproken, hoe zeer men met zijn geliefden leeraar is ingenomen niet alleen, maar hoe innig men wenscht, dat hij nog lang in deze gemeente zijn dienstwerk moge verrichten. Buitenland. België. De heeren Rochefort en Thiébaud zijn Zaterdagochtend in het geheim uit Gent vertrokken. Het gelukte hun aan de agenten, die hen. moesten bewaken, te ontsnappen en een geschikte plaats te vinden op Nederlandsch grond gebied bij het dicht bij de grenzen gelegen dorpje Klinge. Hier vond het duel plaats, dat zeer kort duurde. Reeds spoedig ontving Thiébaud drie lichte kwetsurer. Terstond verklaarden de ge tuigen, dat aan de eer voldaan was. Na een korte, kalme woordenwisseling, gingen beide par tijen uiteen. Jl. Zondag is te Luik het sociale congres geopend2000 personen waren aanwezig. Aan het bureau namen plaats de bisschoppen, burger lijke comités uit België, Frankrijk, Duitschland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland. Brieven werden voorgelezen van de kardinalen Gibbons en Manning, van Windthorst, van den aartsbisschop van Reims, van den bisschop van Madrid en van anderen. Vele redevoeringen werden gehouden'. Frankrijk. Drument in de „XlXe Siècle" zegt dat baron Hirsch 200,000 fr. uitgaf voor de verkiezing van Boulanger in het Noorder departement en dat de graaf van Parijs eenen brief bezit van Boulanger, waarin deze belooft het herstel van de monarchie, onder voorwaarde van een jaargeld van 200,000 fr., den hertogstitel en den maarschalkstaf. Boulanger wilde de Republiek vernietigen en 300 monarchisten in de Kamer brengen. Volgens Drumont wisten dc Boulangisten meerendeels zeer goed, van wie Boulanger geld kreeg en dat Dillon zelf het niet geven kon. De mededeelingen van Mer- meix zijn nog niets, vergeleken bij hetgeen er gebeurd is. Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de gemachtigde der Britsch Oost-Afrikaan- sche Maatschappij met geweld de Duitsche vlag te Kimbon in het sultanaat Vitu heeft laten wegnemen. Spanje. Don Carlos heeft de leden der Carlistïsche comité's van de Baskische provin ciën voor de eerstvolgende samenkomst te Aspeta bijeengeroepen. Eenige ongeregeldheden zijn te Barcelona jl. Vrijdag veroorzaakt door werklieden, die den arbeid wilden beletten. Vele personen zijn in hechtenis genomen. De gendarmerie hei-stelde de orde. Hongarije. Men schat het aantal personen, die door de overstroomingen schade lijden, op 45000. Alle bladen doen een beroep op de openbare liefdadigheid, om de ongelukkigen te helpen. Het bedrag der schade, door de overstroo mingen in de Alpen en Boheme veroorzaakt, wordt geraamd op 100 millioen francs. In Bo heme is de oogst der aardappelen vernield en zijn de beetwortels zeer beschadigd. De suiker opbrengst levert een tekort op van 60 pet. Griekenland. Het aantal woningen en winkels te Saloniki, dat door den brand vernield is, wordt op 1600 geraamd. Wegens gebrek aan water is het blusschen geheel gestaakt. Betreffende den brand, die deze stad grooten- deels vernielde, is gebleken, dat deze werd ver oorzaakt door het springen van een distilleerkolf in de wijk der Israëlieten. Door den hevigen wind verspreidden de vlammen zich met buiten gewone snelheid. De mannen die het blusschingswerk gezet waren, lieten de spuiten spoedig in den steek en gingen hun eigen familie en have redden. De moskee, de Grieksche kerk en een groot aantal andere gebouwen zijn in de asch gelegd. In de Grieksche kerk werd het archiefbewaard, waarvan slechts een klein gedeelte gered kon worden. Het Grieksche ziekenhuis is vernield en daarbij vonden zeven patiënten den dood in de vlammen. De brand duurde 12 uren. Het terrein, waarop de huizen in puin liggen, heeft een uitgestrekt heid van 100 hectaren. Achttien duizend men- schen zijn van dak en have beroofd. De regee ring zendt onderstand. De verliezen, door de assuradeurs bij dezen brand geleden, worden geschat op f 5,000,000. Brazilië. Het Congres heeft het wetsont werp aangenomen tot uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 60 millioen dollars en tot eene nieuwe uitgifte van cedula's tot een bedrag van 15 millioen dollars. Een regiment artillerie met 50 kanonnen is naar de provincie Entre-Rioz gezonden. Gemengd nieuws. Haarlem, 7 September. Met groote opge wektheid werd heden middag om 12 uur met den korpswedstrijd in het kegelen een aanvang gemaakt. Het vijftal van de vereeniging „Excelcior" uit Enschedé had het twijfelachtige genoegen het eerst te mogen werpen. Daarna volgden „Ada" uit Leiden, „Yauxkall" nit Haarlem, „Sempre Amicitia" uit Breda, „Houdt plank" en „La Force" uit Leiden, „Aurora" uit Rotterdam, „La Force" (2de vijftal) uit Leiden, „Leerdam" ui. Leerdam, „Uitspanning door inspan ning" uit Leiden, ,,'s Gravenhage" uit 's Hage, „Bondsclub" uit Vucht, „Aurora" (2de vijftal) uit Rotterdam, „Uitspanning door Iuspanning" (2de vijf tal) uit Leiden, „Phoenix" uit Haarlem, „Hout of Fout" uit Leerdam, „Sempre Amicitia" (2de vijftal) uit Breda, „Rand of Zand" uit Enschedé. «Regi ment" uit Rotterdam, „Rand of Zand", uit's Bosch, „Unie" uit 's Bosch, „Bondsclub" (2de vijftal) uit Vucht, „Phoenix" (id.) uit Haarlem, „Hout of Fout" (id.), uit Leerdam, „Unie" (id), uit 's Bosch, en „Ada" (id.) uit Leiden, respectievelijk met 139, 179, 109, 170, 17G, 176, 133, 173, 154, 191, 165, 130, 159, 220, 226, 187, 167, 192; 179, 152. 181, 146, 186, 189,169 en 209 punten. De wedstrijd duurde tot ruim hall' zes, en de uitslag was (van écne Vnrceniging mocht slechts één vijftal een prijs behalen) dat de lste prijs werd toegekend aan „De Phoenix" te Haarlem, de 2de prijs aan „Uitspanning door inspanning" te Leiden, de 3de prijs aan „Ada" te Leiden en de 4de prijs aan „Rand of Zand" te Enschede. Na een uur te hebben gepauseerd, begon op al gemeen verzoek dadelijk de personeele wedstrijd. Amsterdam. Het is nu ongeveer twee jaren geleden, dat eene rijke dame alhier een zeer aan zienlijke som aan effecten, ter waarde van eenige tonnen, naar men destijds zeide, werd bestolen. Tegelijkertijd verwijderde zich ook een neef van de bestolen dame, zekere Strübe, van wien men tot nog toe geen teeken van leven vernam. Voor korten tijd werd echter in Brussel een vreemdeling wegens diefstal gevat, bij wien een aantal effecten, van bovenvermelden diefstal af komstig, werden gevonden. Na een correspondentie met de Nederlandsche justitie kwam aan 't licht, dat niemand anders dan de neef zijn tante had bestolen en zich daartoe geheel vermomd en onkenbaar gemaakt had. De dief is reeds aan de Nederlandsche justitie overgeleverd. Rotterdam. Een jong kind, dat kokende thee had gedronken, is in den nacht van Woens dag op Donderdag in het Stads-Ziekenhuis ge bracht. Door de benauwdheid, welke het kind dadelijk ua den slok kokende thee kreeg, waren eenige druppels in de luchtpijp geraakt, welke dientengevolge zóó ontstoken was, dat dr. Van der Hoeven dadelijk de luchtpijpsnede toepaste, om verstikking te voorkomen. De operatie slaagde uitnemend en het patientje was jl. Zaterdag reeds aanmerkelijk beter. In verband met het plan eener overbrug ging van het Kanaal worden aan de Engelsche en de Fransche kust onderzoekingen betreffende de grondsgesteldheid gedaan. Die onderzoekin gen zijn aan de Fransche kust geëindigd en de uitslag is daar zeer gunstig. Ook aan de En gelsche kust, waar men nog bezig is, ontdekte men tot dusver nog geen bezwaren tegen de uitvoering van het grootsche plan. Een afschuwelijk tooneel had te Montreuil plaats bij het onthoofden van een moordenaar, Savary genaamd. Deze worstelde met zijn beul en beet den scherprechter Deibier in de hand, allerlei onverstaanbare geluiden uitstootende. Toen men eindelijk met geweld zijn hoofd door de opening had gekregen en de bijl viel, applau disseerden de toeschouwers De schrijver der „brieven uit de Hofstad" in de „Arnh. Crt." schreef dezer dagen, dat een teekenaar van platen voor onze illustratiën in ons land geen. doorloopende permissie zou kunnen krijgen van den voorzitter der Tweede Kamer of den president-minister, om in de zalen van ons parlementsgebouw rond te kuieren, teneinde van ministers of Kamerleden portretten te maken. Ook zonder die vergunning zegt de „Arnh. Crt." ziet hij echter wel kans om zijn „sujet" naar het leven waar te nemen. Ik herinner me, dat de heer F. Meijer als minister van Koloniën was opgetreden en in de „Spectator"-vergadering eenlplaat was aangegeven, waarop die staatsman voorkwam. Het idee was geestig, maar er was een bezwaar Schmidt Crans kende Meijer niet. „Nu, dat is licht op te heffen zeide hij, Meijer kent mij ook niet". Vrijdag daarop trekt hij een zwarten rok en witte das aan en gaat op audiëntie. Hij sollici teerde naar eene betrekking, die hij zeker wist dat hij niet krijgen zou en waarvoor hij even weinig lust als geschiktheid had. Hij liet zich dus volkomen overtuigen door de redenenwelke; de minister aanvoerde, ten betooge, dat hij hem tot het gevraagde ambt niet benoemen kon, en op zijne kamer teruggekeerd teekende hij het welgelijkend portret van Zijne Excellentie. Mocht men opmerken, dat hij het portret dan toch maar uit zijn geheugen teekende, dan ver geet men dat het geheugen van een beeldend kunstenaar geheel en al verschilt van dat van een gewoon mensch. Hij onthoudt lijnen, gelijk wij versregels en volzinnen onthouden. Eene treffende proeve ontving ik daarvan, niet lang geleden. Een schilder, in het buitenland vertoe vende, wilde aan een vriend een raad geven omtrent een pendule, welke in den boedel van een overleden bloedverwant van dien vriend voorkwam en welk stuk de schilder, jaren gele den, slechts zeer enkele malen vluchtig had gezien. „Er waren meer pendules in dat huis, schreef hij, maar neem deze", en hij teekende in zijn brief de pendule met alle details, of hij haar voor zich had. Iix het naburige Wintelre verhaalt de ,,'s-Bossche Ct." woont eene landbouweres, de wed. H. Deze had sedert lang een oogje op een der knechts. Even voor het jongste St. Nicolaasfeest zegt ze leukweg.- „Ik zou bij jou ook wel een klompje willen zettenzal je 't nemen, wat ik er in leg?" „Zeker", zegt Han nes. Den volgenden morgen, op St. Nicolaas- dag, ontwaakt Hannes en ziet het weeuwke in zijne klompen voor zijn bed staan De vorige week is het bruiloftsfeest onder de meeste opgewektheid gevierd. Op het kasteel Moyland bij Kleef, van Baron Steengracht van Moyland, had het volgende treurige ongeval plaats De rentmeester, bemer kende dat in een der stallen een stier was los geraakt, wilde het dier weder vastbinden, maar werd door hem aangevallen en tegen den muur geworpen. De heer Cool stortte bewusteloos ter aarde, het dier wierp' zich op hem, nam liet lichaam op de hoorns en wierp het in de hoogte om het vervolgens onder zijn hoeven te vertreden. De door een dienstmeisje te hulp geroepen arbeiders konden slechts het bloedende en ver minkte lijk uit den stal wegdragen. De stiec

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2