HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48, M 112. Woensdag 17 September 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. Inenting en herinënting. 10) DOLORES. ,Eo deaespereert nimmerI* Jan Pietern. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe* Blijf iele tot in den doot. H ilAelmutlied, Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post ƒ0.90. Het Zondagsblad, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnee dezer Courant in de gemeente0.30. buiten de w 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 eent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand8» Mededcelingen eu aanbevelingen10 Ê- Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord- Amerika, liebben wij tot eenig agent voor den verkoop van deze courant en voor het aannemen van advertentiën, aangesteld voor Nieuw Jersey en omstreken, den heer Mr. P. LANGÊVELD Mz., Okonik Co, Passaie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat het 1ste gedeelte van het 1ste suppletoir-kohier der belasting van den hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1S90 door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie is goed gekeurd en lieden ia afschrift gedurende vijf maan den op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Helder, 13 September 1890. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 18 der wet van den 4den December 1872 (Staatsblad No. 134) ter opeubare kennis, dat door den plaatselijken heelmeester, den heer H. Bitter, op aanstaanden "Vrijdag den 19 dezer, des namiddags ten 1 ure in de Bouwzaal op de Kerkgracht eene zitting zal worden gehouden tot hostelooze inenting en herin enting en maant belanghebbenden aan van die ge legenheid gebruik te maken. Helder, 15 September 1890. Met Gemeentebestuur voornoemd, O. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. NEDERLAND. HELDER, ió September. In den toestand van het Kamerlid van der Loeff is onverwacht eene ongunstige wending ge komen. De zieke gevoelt zich zeer zwak. De commissie ter voorbereiding van een wetsontwerp op den krijgsdienst begint morgen hare werkzaamheden. Feuilleton van de Heldersche- en Nienwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Falkner trad op de schilderij toe en bekeek die lang en onderzoekend. „Dat wordt weder een meesterwerk/' zeide hij eindelijk. //Ik heb nog nimmer zoo'n vlammenzee van kleuren gezien, waarin zoo'n bewonderenswaardige harmonie heersclit." z/Mijn verdienste bestaat hierbij in niets meer, dan in het mengen der kleuren," zei Keppler eenvoudig; //het beeld zelf heb ik alleen te danken aan de kunstsmaak van donna Dolores Falconieros." Falkner wendde zich half naar Dolores, die, nog bleek en stom tegen den zetel leunend, daar stond, omgeven en omhuld van kleuren, licht en glans. z/Het is, als men uw licht gekleurd haar ziet, moeielijk aan uwe zuidelijke afkomst te gelooven, senora," zeide hij. z/Ik heb er niet het minste belang hij op iemands geloof in deze invloed uit te oefenen," zeide zij koel. z/Dat klinkt zeer trotsch," riep Falkner uit, r/als Als komediantentrotsch," viel zij hém in de rede. „Als gij het zóó noemen wilt," zeide hij, de schouders ophalend, //dan houd ik mijne Bij het bestuur van „Recht en Orde" te Amsterdam, is het voorstel ingekomen om den Zuid- en Noordhollandschen Bond te verzoeken, zich in verbinding te stellen met de andere Katholieke Bonden en de niet aan Bonden aan gesloten Kiesvereenigingen, ten einde in geza menlijk overleg een comité te benoemen, belast met de vaststelling van een program van actie, van de bij de aanstaande verkiezingen te volgen gedragslijn en van eene eventueele definitieve overeenkomst met niet-Katholieke bondgenooten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende aanschrijving gericht aan 's Ko- nings Commissarissen „Mijn ambtgenoot van Justitie bericht mij dat twee certificaten van oorsprong, noodig voor den uitvoer van spek naar Duitschland, vervalscht zijn door verandering van hetv cijfer dat het ge wicht van het uit te voeren spek aanduidt. Ten einde dit voortaan zooveel mogelijk te voorkomen, heb ik de eer U. H. Ed. Gestr. te verzoeken de burgemeesters in uwe provincie aan te schrijven, dat zij zich voortaan in de door hen af te geven verklaringen van oorsprong van het gebruiken van cijfers onthouden." Men leest in het „Hbld." Dr. Kuyper en de Nieuwe Kerk. Wij lezen het volgende in „De Heraut", onder teekend door dr. Kuyper. Mr. Spin, die lange jaren tusschen de anti revolutionairen en sociaal-democraten op en neer liep en, blijkens zijn schrijven in „Recht voor Allen", thans op de reê der socialisten zijn anker heeft laten vallen, schijnt zich tot taak te hebben gesteld, om den minister van Binnenlandsche Zaken het leven onaangenaam te maken. Thans echter moet speciaal de hoogleeraar der Vrije Universiteit het ontgelden, en wel bijzon derlijk naar aanleiding van hetgeen in ï886 met en om en in en bij de Nieuwe Kerk te Amster dam plaats greep. Nu is hieraan ongetwijfeld een droeve kant. Het doet toch pijnlijk aan, wanneer men den beer Spin, die professie doet van de Christelijke religie, op die wijs en in zulk een blad tegen een medebelijder van den Christus ziet optreden. En niet minder grieft het, als men een man van Christelijke professie op zulk een tergende en hoonende wijze in het openbaar een van 'sKonings ministers hoort toespreken. Maar toch is er aan heel deze zaak ook een goede zijde. Uit dit communiqué schijnt te blijken, dat de anti-revolutionaire partij voor den rechter wil gaan bewijzen dat in 1SS6 de Nieuwe Kerk niet over rompeld is. Het doet ons genoegen dat dit klare licht nu zal opgaan, en bewezen zal worden „dat noch de heer Lohman, noch de heer Kuyper in heel deze zaak gehandeld hebben". Waarom echter meer dan vier jaren het geven van dit bewijs uitgesteld Wij hebben altijd gedacht dat dr. Kuyper zelfs overnachtte in de gebarricadeerde kosterswoning en dat hij ds. Ten Kate en de andere predikanten vergelijking voor mij." Nu was zij liet, die de schouders ophaalde, en dat zóó beleedigend onverschillig, dat Falkner de wenkbrauwen optrok en zich op de lippen beet. //Ik ga mij verkleeden," zeide zij, zich tot Keppler wendend, en in het volgende oogen blik was zij achter de roode portières ver dwenen. //Ik kwam met eene bede tot u, maëstro," begon Falkner na eenige oogenblikken, ge durende welke de schilder bewegingloos voor de schildersezel stond, //doch ik zal er u heden maar niet lastig mede vallen, want gij schijnt niet erg in uw humeur te zijn. Mijn onge roepen plotselinge komst //Ik heb u reeds gezegd," aldus viel Keppler hem in de rede, //dat gij ons volstrekt niet stoordet men kan niet storen, als er niets te storen valt," voegde hij er ongeduldig aan toe. //Goed, ik buig mij voor uw wil" hernam Falkner sarcastisch. ,/Gij stelde dus met donna hoe heet zij ook weer een levend beeld voor van eene scène uit de //Satanella"". z/Wat beteekent dat, mijnhèer Von Falk ner?gij zult mij verplichten, als gij eene verbinding van mijn naam met die van donna Dolores nalaat." z/Uw wensch zal vervuld worden," zei Falkner. //Als ge u intusschen mocht verwonderd hebben" aldus begon Keppler, „dan i/O neen," viel de andere hem in de reden, //dat moet men zich afwennen, als men de kunstenaarskringen en in het bizonder de in de sneeuw liet staan buiten de niet-overrom- pelde kerk en hun den toegang weigerde. Dr. Kuyper wacht van den rechter het antwoord op de vaaag „of de rol, door de politie destijds gespeeld, en rPgle zal blijken." Dit is weder de beminnelijke insinuatie tegen de politie, die toen zulk een zware taak te ver vullen had in de niet-overrompelde kerk. Derge lijke insinuaties zijn thans echter gevaarlijker, dan ze voor vier jaren geleden waren. Wij wachten met groote belangstelling af „of de rol door dr. Kuyper destijds gespeeld en regie zal blijken". Onze induik was dat hij den godsdienst der i. liefde geen groote diensten heeft bewezen door zijn niet-handelend optreden in de niet-overrom- pelde kerk. Met welk doel wordt zoo lang na dato deze oude gebeurtenis weder opgerakeld? Dr. Kuyper, hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteit, gevoelt zich zeer ge krenkt, dat men hem soms betitelt als Hoog Eerwaarde Hooggeleerde Heer. Hij protesteert hier tegen in „De Heraut". Een professor in de theo logie aan de Vrije Universiteit is meestal tevens emiritus predikant. „In dat geval kan men hem Wei. Eerwaarde Hooggeleerde noemen, Hoog Eer waarde heeft op Gereformeerd terrein noch slot noch zin." Dr. Kuyper schrijft verder nog: „Wat nu dien tweeden (titel van Hooggeleerde) betreft, daar zullen we het zwijgen toe doen. Want wel schuilt ook in dezen titel een spikkeltje van menschelijke ijdeltuitigheid wraakt de Schrift al zulke titels meer dan dat ze die steunten zou het niet kwaad zijn, er het snoeimes eens in te 'zetten. Maar deze titel van „Hooggeleerde" is aan de Theologische professoren met al hun overige ambtgenooten gemeen en eischt in ons blad dus geen opzettelijke bespreking. „Maar wel komen we op tegen die bijvoeging van „Hoogeerwaarde." „„Hoogeerwaard" is een titel die thuisbehoort in de Roomsche hiërarchie, niet onder Gereformeerde broederen." Dr. Kuyper verklaart dat het dus „weinig minder dan een beleediging" is, een professor in de theologie aan de Vrije Universiteit hoog eer waarde te noemen. Wij hopen hartelijk, dat niemand dr. Kuyper dus ooit „hoog eerwaarde" zal noemen. Neen, want men zou dus, naar het schijnt, iemand be- leedigen, die nooit anderen beleedigt, een staats man, partijhoofd en emeritus predikant, zoo liefde vol en zachtzinnig Foei(Hbld.) De rede, waarmede de minister Lohman jl. Zaterdag de zitting der Staten-Genernal sloot, luidt z/Mijne heeren „Ter voldoening aan de opdracht des Konings vervul ik de aangename taak, U Zijner Majesteits dank te befuigen voor de ijverige zorgen, door U aan 's Lands belangen besteed. Dank zij Uwe me dewerking, kwamen in dit zittingsjaar gewichtigs wetfen tot stand, die op de zedelijke en stoffelijke welvaart des Lands gunstigen invloed kunnen uit oefenen. ateliers bezoekt." Keppler beet zich op de lippen en zweeg. „En uw verzoek?" zeide hij eindelijk; „maar dat laat zich wel hegrijpeneene teekening van mijne hand voor de eene of andere wel- dadigheidsbazar, niet waar?" „Neen, dat niet," antwoordde Falkner vroolijk, //men vertrouwt mij zulke brand- scliattingstochten niet meer toe, sedert ik die eer eens zeer beslist heb afgewezen. Na tuurlijk heeft het echter betrekking op uwe kunst. Onze nabuur op den Falkenliof, de hertog van Noordland, die elke zomer voor een paar maanden zijn slot in het bosch be trekt, wenschte zijn portret en dat zijner dochter door u geschilderd te zien en noo- digt u door mij tot dit doel feestelijk uit op zijn slot te komen." „Ik heb voor dezen zomer andere plannen," zejde Keppler„kan men deze vorstelijke wensch, alias bevel, niet afslaan?" „Bezwaarlijk," zei Falkner; //eene weigering zou gelijk staan met eene onbeleefdheid." „En daarom moet men dus een lang ge koesterde wensch maar opgeven," zuchtte de scliilder mistroostig. „Mijn zomerjasje nu maar weer aan den kapstok gehangen om in een rok gestoken voor de schildersezel te gaan staan en dan nog de dwang van het hofleven." „Dat is daar het geval niet. De dwang van het hofleven wordt daar buiten geheel ter zijde geschoven. De hertog en zijne dochters bewegen zich daar zoo vrij als land adel. En bovendien, het doel is uw on sterfelijk penceel waard." „De prinsessen moeten bekoorlijk zijn, ik „De gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs en liet wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs mochten Uwe goedkeu ring verwerven. „Door de nieuwe regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen en wee zen en de mindere geëmployeerden bij de inrich tingen van 's Rijks zee- en landmacht, is de toe komst van menig gezin beter dan tot dusver ver zekerd. „Handel en scheepvaart zullen worden gebaat, door de overeenkomsten nopens de afschaffing dei- kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal voorts door de wijzigingen, die in de wet op de consulnatrechten gebracht zijn, en door de verbete ring van de Waal. „Verwacht mag worden, dat de belangrijke over eenkomsten met de drie groote spoorweg-maatschap pijen aan de volkswelvaart zeer ten goede zullen komen. „Door de in de wet op de Zeevisscherijen ge brachte wijziging, waartoe een Uwer leden het ini tiatief nam, werd een verbod opgeheven, waaronder et-n deel onzer nijvere visschersbevolking gedrukt ging. „Verschillende wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen der Grondwet werden u aangebodeu. Eén daarvan, strekkende om uitvoering te geven aan art. 90 van ovengenoemde wet, werd door u aangenomen. „In naam des Konings sluit ik deze zitting vau de Staten Generaal." De minister werd in- en uitgeleid door de hee ren Van Alphen, De Bruijn, Muller en Six, van de EersteHarte, Van Wassenaer, Van Kempen en Gnyot, van de Tweede Kamer. De gereserveerde tribune was matig bezet, de publieke ledig, naar men zegt, omdat de deuren, waarvoor zich een menigte bezoekers verdrongen, niet opengemaakt konden worden. De „Avondpost" deelt hieromtrent medeToen het oogenblik der opening was genaderd en zich langzamerhand een dichte drom van menschen voor de deur, die naar de publieke tribune toegang gaf, had verzameld, bleek het, dat de sleutel der bin nendeur defect was. Men beproefde het toen met eenige andere sleutels, doch even vruchteloos. Een bode en eenige adsistenten werkten zich in het zweet om de deur te forceeren, maar ook dit mocht niet gelukken. Toen probeerde men het, door overklimming van de journalisten-tribune naar de publieke, aan de binnenzijde. Alles tevergeefs Het slot bleef hardnekkig weerstand bieden. Het publiek stond intusschen geduldig en eerbiedig op de trap en op het portaal te wachten, terwijl na tuurlijk de zitting reeds lang geopend en deminis- ter van binnenlandsche zaken reeds de vergader zaal binnengeleid was. Z.Exc. sprak daarop zijne rede uit, onder het rumoer van forsche hamerslagen aan de buitenzijde der zaal, welk accompagnement aanhield tot den minister uitgeleide werd gedaan. Het publiek, dat er zich op gespitst had de plech tigheid bij te wonen en nog altijd tegen de koppige deur stond te gapen, ontving daarop de leuke mede- deeling, dat.... de zitting was afgeloopen. Er waren op het Binnenhof nog al toeschouwers op de been. heb (laar meer van gehoord, maar „Nu, denk er eens over," zeide Falkner. „Binnen enkele dagen vertrek ik naar de hoofdstad van Noordland en dan breng ik den hertog uw antwoord. Men verwacht u overi gens in geen geval vóór Mei in het woudslot en daar wij nu Maart hebben, hebt ge dan nog al den tijd uwe Satanella af te maken." Op dit oogenblik kwam Dolores weder in haar gewoon costuum binnen; zij had haar hoed op en droeg eene met juchtleder over trokken cassette in de hand. „Ik ga eene wandeling maken en kan der halve mijne garderobe niet medenemen," zeide zij tot Keppler, „daarbuiten wacht mijn coupé, addio maestro!" Zij reikte den schilder de hand en boog haar hoofd bij wijze van groet voor den vrij heer, terwijl zij op de deur toeschreed. Doch terwijl zij den laatsten knoop harer handschoen vast wilde maken, gleed de cassette onder haar arm uit en viel op den grond. Het deksel sprong er af en behalve verscheidene van juweelen schitterende naalden, ringen en spangen, rolde ook den zeldzaam gevormden diadeem van Satanella over den grond. Het kwam hard tegen de kant van een der zetels terecht en een der horenvormige takken brak er af. Beide heeren sprongen toe en raapten de kostbaarheden op. „Dat zijn echte diamanten," zeide Falkner onwillekeurig, terwijl hij het gebrokene aan elkander paste, „diamanten van een zeldzame hoedanigheid!" „Dacht ge soms dat ik valsche steenen droeg?"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1