Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de 2de helft der maand Augustus 1890 Wed. "Bijl, H. Bus, Ernest en Schaap, allen te Amsterdam!; 11. Bakker, Bedigli. Van Anna Panlowna B. G. Betz ter Hall, Amsterdam. Briefkaarten: Mevr. A. M. Sachse, Amsterdam C. de Legt, Botterdam. Engeland brieven. O. A. Paenter, Tercy. Texel. Volgens beschrijving is het door den lieer P. C. Koning uitgevonden red dingstoestel cylindervormig, doch uit drie deelen samengesteld, die door een as aan elkaar zijn verbonden. De beide uiterste deelen zijn van een soort schepraderen voorzien. Als de toestel bij het overboord geraken van een mensch te water wordt gelaten, komen de schepraderen in beweging en voeren het reddingsmiddel snel achteruit. Het middelste gedeelte van het voor werp is van een lange lijn voorzien, die snel afrolt en aan het schip verbonden is. Texel. De werkzaamheden van het slaan der Norton pijp zijn thans gestaakt. Het is niet bekend of weder nieuwe pogingen zullen worden aangewend, of dat de zaak hiermede is afgedaan. Texel. De visschers van Oost hebben met het sloopen van „Krosse Keet" nogal verlies geleden. Bood dat gebouwtje toch in de eerste plaats bij ruw weder eene schuilplaats aan, in de tweede plaats was het een baken voor degenen die „Het diep" moesten inzeilen. Men spreekt er over, het Dijkbestuur te willen verzoeken, om voor eigen rekening op het oude terrein eene loods te mogen plaatsen. Texel. De wrakken in het Tesselsche zee gat, hinderlijk voor de visscherij, zijn door dui kers der Berging-maatschappij opgeruimd. De groote diepte, waarop die wrakken zich bevonden (85 tot 90 voet), deed het werk met veel bezwa ren gepaard gaan, daar het benoodigde dynamiet slechts door zeer geoefende duikers ter behoor lijke plaatse kon worden aangebracht. Terschelling, 14 Sept. In de vorige week konden de beide stoomschelpenzuigers de „Tijd" en de „Friesland" eenen geheelen dag werken boven het wrak der „El Dorado". Zij brachten toen dan ook ruim 35 last erts boven, waarvan 7 last bijna geheel zilvererts. Men denkt, dat reeds een vierde deel van de geheele lading ge borgen is. Als men het geluk heelt nog enkele mooie zeedagen te treffen, zal er nog dit jaar wel een einde komen aan deze onderneming. Zijpe. De raming der begrooting voor 1891, dezer gemeente, bedraagt iu ontvangst en uitgaaf de som van f 30491.88. De H. O. is f 1000 verlaagd, voor aflossing en rentebetaling is niets geraamd en evenmin voor straatverlichting. Warmenhuizen. Jl. Zaterdag wapperden van vele woningen de driekleur, ter eere van den heer Commissaris des Koningsdezerprovincie, welke dien dag onze gemeente met een bezoek vereerde. Winkel. Het verbouwen der openbare school alhier is gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer W. Nieuweboer te Nieuwe Niedorp, voor f 2985. Noordscharwoude. Jl. Woensdag had al" hier bij den kastelein D. Stam de gewone jaar- lijksche biljartwedstrijd plaats, waaraan door 24 personen werd deelgenomen. De prijs werd behaald door den heer Jb. Smit, de eerste pre mie door den heer H. Bouwens en de tweede premie door den heer J. van Nienes, allen van Noordscharwoude. Prijs en premiën bestonden in contanten. Kwadijk. In de laatst gehouden gemeen teraadszitting werd besloten een adres aan de regeering te richten met verzoek der Hollandsche IJzeren Spw. Mij. te gelasten meerdere treinen aan het station alhier te doen stoppen. De toon, waarop zij dit vroeg, bewees, dat zij beleedigd was. „Dat is tenminste op de planken gewoonte, senora/' antwoordde Falkner, „maar ik begrijp uwe caprice, alleen is het een zeer kostbare." „O, mijn voorraad is groot genoeg, 0111 mij als Selica er mede in vuurwerk te hullen, als het noodigware," zeide zij lachend, zonder een spoor van bluf. „Veroorloof mij dan, senora, u met uw buitengewoon goede oogst geluk te wenschen," zeide de vrijheer met onverholen spot. Dolores richtte zich hoog op en keek hem vast in de oogen. „Het spijt my uwe gelukwensehen niette kunnen aannemen, want ik zing noch om geld noch om diamanten." Falkner hoog ligt en reikte haar den dia manten over. „Pardon, senora, maar mijne scherts is toch wel te vergeven." „Zeer vergeeflijk, "knikte zij, „want gij kent mij niet anders dan in den nevelsluier uwer vooroordeelen gewikkeld." Nog een knikje en donna Dolores was verdwenen. „Sesam, open u!" riep Falkner uit, toen de coupé voortrolde en hij zelf aan de deur van het atelier gereed stond heen te gaan; „deze theaterprinses geeft moeielijke raadsels te raden en" vergt een goed geloof. Bluffen behoort bij het handwerk, donna Roodhaar, dat kennen wij!" In zijne woning gekomen, vond Falkner een telegram van zijne moeder, waarin zij hem verzocht terstond naar den Falkenhof te komen, omdat zijn oom, de leenheer, ernstig ziek was. (Wordt vervolgd.) Koedijk. Naar de „Alkm. Ct." verneemt is van hier een verzoek aan de heeren Gebrs. Zur Mühlen, ondernemers der stoombootdienst AmsterdamNieuwediep, verzonden, om de aan legplaats hunner booten te verplaatsen naar den gemeentesteiger. Met het oog op het landpad van Sint-Pancras naar hier en de zuidelijke be woners der gemeente zou deze verplaatsing zeer aan te bevelen zijn. Te meer zou dit het geval zijn, zoo genoemde heeren konden besluiten, in het noorden der gemeente eene tweede aanleg plaats te vestigen, evenals de Alkmaar-Packet dat b.v. heeft te Wormerveer. Dat de boot aan den gemeente-steiger niet met alle winden zou kunnen aanleggen, is eene beweging, die wij niet willen aannemen met het oog op de „stuurmans kunst" der ervaren kapiteins, en vooral daar, als wij wel ingelicht zijn, bedoelde ondernemers vroeger zelfs dien gemeente-stijger hebben willen gebruiken. Koedijk. De Commissaris des Konings in Noordholland bezocht jl. Zaterdag deze gemeente. Alkmaar. Op de werf ,,'t Hondschbosch" alhier, van de firma D. Bosman en Zoon, werd den 12 de kiel gelegd voor een stalen paviljoen schuit ten behoeve van den heer P. Venver te Wormerveer. Het vaartuig heeft eene lengte van 15.6 el, eene grootste breedte van 3.8 el en eene holte van 1.4 el. Marine en Leger. Zr. Ms. galfelsclioencr „Argus" commandant de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Mijer, vertrok gisteren weder van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Bij beschikking van den minister van Marine zijn gesteld op non-activiteit, met 21 Sept. de luits. ter zee 1ste kl. J. Cardinaal, J. J. Hissing en T. II. de Meester; idem 2de kl. J. F. Hosang, Jhv. G. L. van Panhuys, H. P. l)il, J. C. Bentz van den Berg en W. IJ. von Leschen de adelborsten lste kl. J. L. H. Luymes, A. F. Gooszen, G. A. van Vloten, G. J. Kniphorst, P. E. van Mussen- broek, Jhr. W. K. van Panhuys, Jhr. C. A. L. van der Wijck, F. van Wageningen en J. Zur Mühlen de officieren van gezondheid lste kl. dr. A. G. Ringeling en O. Engelken officier van adm. 2de kl. O. W. J. Immink, allen van Zr. Ms. „De Ruijter". Met 6 Oct.ld. lste klasse J. F. van Gelsdorp, van het wachtschip te Amsterdam. Met 20 Sept.: Id. 2de kl. J. II. M. Nittel, idem alhier. En zijn geplaatst met 21 Sept. op dc „De Ruijter de kapitein-luitenant ter zee C11. Cornelissen, als lste ofl'. luitenants ter zee lste kl. A. L. Boelen, P. F. van der Velden Erdbrink, idem 2de klasse J. W. van Aalst, L. J. van lieloma, A. J. van Stockum de officier van gezondheid lste kl. A. F. Verschuur, id. 2de kl. G. O. Snijders. Met G Oct.de officier van adm. lste kl. J. F. van Gelsdorp. Met 1 Oct.de luit. ter zee 2de kl. E. Coenen. Voorts zijn geplaatst met 21 Sept. de luits. ter zee 2de kl. A. C. Dunlop en A. J. Kleynenberg op het wachtschip alhier, id. N. C. Beynen, op de „Slier," en met 1 Oct. id. J. H. Hummel op de „Aruba." Met 21 Sept. de luit. ter zee 2de kl. J. J. Romein gedetacheerd aan boord stoomkanonneerboot „Raaf", en geplaatst officieren van gezondheid 2de klasse T. J. Alta op de „Emma", en H. C. Tomson op het wachtschip alhier, om tevens dienst te doen bij het hospitaal der Marine alhier. Met 26 Sept. geplaatstde officier van de adm. lste kl. J. J. Van Diemen, op het wachtschip te Amsterdam, en met 21 Sept. de id. 2de klasse C. E. de Eerens, op het wachtschip alhier. De olf. van gez. 2de kl. der zeemacht dr. B. Snellen wordt met J Oct. a. s. bevorderd tot de lste kl. Departement van Marine in Oost-Indië. Verleend een tweejarig verlof naar Nederland, we gens ziekte, aan den eersten stuurman bij de gou- vern.-marine C. Kikkert. Benoemd tot lsten stuurman bij de gouvern.- marine, de ambtenaar J. V. Crans. Ontheveneervol van het bevel over Zr. Ms. op nemingsvaartuig „Hvdrograaf", de luit. ter zee lste kl. A. W. F. C. van Woerden, en vergund om naar Nederland terug le keeren. Tijdelijk belastmet het hevel over Zr. Ms. op nemingsvaartuig „Hydrograaf", de luit. ter zee 2de kl. H. Herman. Door Z. M. is, met 1 Oct. a. s.1. de hoofd commies bij het Departement van Marine H. P. Looijcn, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit 's Rijks dienst ontslagen, behoudens toekeuniug van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden wor den volgens de wettelijke bepalingen aanspraak te hebben 2. bij gemeld departementa. bevorderd tot hoofd-commies, de commies C. F. Gravclotte tot commies, de adjunct-commiezen D. I. R. K. Roobol, S. L. Vermeer en A. W. De Groot; en b. benoemd tot adjunct-commiesde lste klerk J. L. G. Gregory. De bij het lste reg. infanterie tot majoor bevor derde kapitein L. J. Krugers is bestemd op te treden als commandant van het ode bataljon van dat korps alhier. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de officieren en minderen der Koloniale Reserve, de uniform zullen dragen van de infanterie van het Oost-Indisch leger, behoudens de volgende, verschillen a. Het personeel beneden den graad van adju- dtftit-onderofficier draagt op den linker-bovenarm een hoorn, voor de onderofficieren van geborduurd gouddraad, voor de overigen van geel kemelsgaren b. De kraag en de opslagen der mouwen van de kapotjas zijn van lichtblauw laken met gele bies c. De distinctieven van het kader worden aan gebracht evereenkomstig de modellen, daarbij gel dende voor de infanterie van het leger hier te lande. De koloniale reserve wordt gewapend en van ledergoed en munitie voorzien door de zorg van het Departement van Oorlog. Benoemingen, enz. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kanton rechter alhierjhr. mr. J. L. Stern, thans kanton- rechter-plaatavervanger en advocaat te Rotterdam. Onderwijs en Examens. Texel, 15 Sept. De afdceling Texel, van het Ned. Ond. Gen., zal op Zaterdag a. s. in „de Lindeboom" aan den Burg eene vergadering houden. Het programma luidt aldus 1. Mededeelin gen. 2. Verslag van den Afgevaardigde ter Algemeene vergadering. 3. Verslag der Commissie in zake het in de vorige vergadering besproken Weduwenfonds. •1. „Het examen in de vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek", in te leiden door den heer J. de Jongh, hoofd der school te Midden-Eierland. 5in te leiden door den heer J. K. G. Muller, hoofd der school te Oudeschild. 6. Bijdrage van den lieer J. de Jongh. 7. Omvraag. Benoemd tot hoofd der school te Urk, de heer D. van Wijngaarden van Rees, te Ruinerwoldetot onderwijzer te Monnikendam de heer E. Cupido te Terschellingtot onderwijzeres te Purmer (bijz. school) mej. W. Blokker te Hoorn. Te Sint-Pancras zal met ingang van 1 Januari 1891 schoolgeldhefëmr worden ingevoerd: voor één kind 20 cent, voor 2 kinderen uit hetzelfde gezin 15 cent per kind en voor 3 of' meer kinderen uit hetzelfde gezin 10 cent per kind en per maand. Minvermogenden zullen betalen de helft en onver- mogenden niets. Sedert 1 Januari 1850 werd in deze gemeente geen schoolgeld geheven. Den lste Oct. a. s. zal de heer G. Smit Aden dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar zijne be trekking als hoofd der school te Yeenhuizen (gem. lleer-Hugownard) aanvaardde. Landbouw en Veeteelt. In de op 8 dezer geopende vergadering van de Holl. Maats. v. Landbouw te Dordrecht klaagde 0. a. de afgevaardigde uit Beemster over de morktnoteeringen in liet jaarboekje. De Voorzitter vroeg den steun van alle afdeelingen om tot grooter nauwgezetheid te komen. Het. voorstel tot het in 't leven roepen eener onderlinge brandverzekering onder toezicht van hoofdbestuur en afdeelingsbesturen, zonder dat de Maatschappij risico loopt, werd aangenomen met 441 tegen 111 stemmen. De afdeelingen Ednm, Gooiland, Haarlemmer meer, Hoeksclie Waard, Leiden, Rolterdam, Scber- meer, Texel, Ylaardingen, Westland, Alkmaar en Barsiugerhorn, alsmede de heer Bultman, stemden tegen. Het voorstel van de afd. AlfenOudshoorn Aarlanderveen, dat het hoofdbestuur zich wende tot dc Hooge regeering, ten einde te verkrijgen, dat bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte onmiddellijk worde overgegaan tot onteigening en afmaking van alle dieren in denzelfden stal of op hetzelfde erf, 111 dien zin, dat voor gestorven dieren geene vergoeding worde gegeven, doch voor zieke (lieren dc halve en voor gezonde dc geheele waarde, waaromtrent het hoofdbestuur een gunstig prceadvies uitgebracht had, werd bij acclamatie aangenomen. Tegen het voorstel van dc afdeeling Medemblik en omstreken om de leden van het hoofdbestuur, die zitfing hebben voor Zuidholland, in het ver volg te laten kiezen door de afdeeling Zuidholland, en die woonachtig in Noordholland, door de Noord- hollandsche afdeelingen, had het hoofdbestuur over wegende bezwaren. Het werd niet in stemming ge bracht, daar de vergadering zich er bij acclamatie tegen verklaarde. De afdeeling Schermeer stelde voor, de vraag te behandelen „hoe de schade te voorkomen, die de veehouder lydt door de wijze van veekeuring aau het slachthuis te Amsterdam." Het hoofdbestuur gaf in overweging, machtiging te verleenen, dat het zich tot het bestuur van de stad Amsterdam wende met de vraag om een nader onderzoek in te stellen en te trachten aan de bezwaren, door de afdeeling Schermeer aaugegeven, te gemoet te komen. Edarn las een brief van het bestuur van Amster dam voor, waarin de cijfers werden bevestigd. Het slachthuis te Amsterdam was op den verkeerden weg. De afdeeling „Waard en Groet» stelde voor, aan het hoofdbestuur op te dragen, in het belang der boterbereiders en bewoners van Noordholland, ten noorden van het Noordzeekanaal, bij de gemeente besturen van Alkmaar, Hoorn en Schagcn aan te dringen, maatregelen te nemen ter verkrijging van gelijke gemeentelijke voorschriften, waardoor de koppen of stukken boter, die op do botermarkten worden aangevoerd en verkocht, niet meer of min der mogen wegen dan een heel of half kg. liet prae-advies van het hoofdbestuur, waarbij in overweging werd gegeven het voorstel aan te nemen en zich tot die gemeentebesturen te wenden met het verzoek de misbruiken te willen tegengaan, werd bij acclamatie aangenomen. De volgende tentoonstelling zal te Alkmaar ge houden worden, wauneer het door den Gemeente raad te verleenen subsidie verhoogd wordt tot f 2000 en een geschikt terrein voor de tentoon stelling gegeven worde. Kunst- en Letternieuws. Hoorn. Bij de heeren Vermande Zonen alhier is uitgekomen het eerste nummer van „de Scherpschutter", orgaan der Vereeniging van Ned. scherpschutters. Als redacteur is voorloopig opgetreden de heer W. van Waning Jr., alhier. Uit onze Koloniën. Onder de laatste mail-tijdingen namen wij het bericht uit de „Deli Courant" over, dat de heer Barre en nog een Europeaan vermoord waren door de Atjehers. Van die moord is geen woord waar. De vermoorde zelf schrijft „Door de couranten zult ge bericht hebben ontvangen van mijn dood. Ook ik vernam dat eergisteren. Er kwamen twee oorlogschepen met den ass.-res. Van Assen, een dokter enz. aan boord om mij en mijn assitent te zoeken en te begraven. Patjols en andere ingrediënten waren niet vergeten. Ik dankte natuurlijk de heeren voor de mij toegedachte eer. Het feit was, dat de Atjehers (niet van Langsar) mij hadden aan gevallen, op een afstand van 20 passen 6 schoten met repeteer-geweren hadden gelost, terwijl wij juist met eten bezig waren. De eerste verrassing over zijnde, maakten we ons gereed en toen ze nog een 50 schoten op ons, of liever in de lucht t hadden gegaan, namen ze de vlucht. Ze hadden door onze drie schoten éen doode, éen zwaar gewonde en éen licht gekwetste." Er zijn op Edi zooveel projectielen verschoten, dat aan een aanvraag om granaatkartetsen van 12 cM. van Java niet voldaan kon worden. Ook Java's Magazijnen zijn uitgeputde granaatkartetsen worden uit Nederland aangevraagd om in de behoeften te voorden. Dus niet alleen te Atjeh, maar ook op Java heb ben de oorlogsmagazijnen geen voldoenden voorraad. Omtrent de heeren Beek en Jourdin, tegen wie een strafvervolging is begonnen wegens mishandeling en doodslag van een koelie, merkt de „Deli Ct." op, dat deze beheerders der onderneming Kaloendan in Laboean Batoe dagen ver de wildernis inzaten, geheel afgesloten van de buitenwereld, zonder hulp van en aanraking met het bestuur, terwijl de cou- troleursplaats te Laboeen Batoe een geheel jaar onbezet is gebleven. Van den commandant der expeditionaire macht op Flores zijn door de Regeering via Makasser dc volgende telegraphische berichten ontvangen, gedng- teekend Wai Mokch C dezer „Ango Molo, hoofd van het verzet, gaf zich op genade of ongenade over. Watoe Loko en Wolo Wio zonder tegenstand bezet. Op 18 Juli vijand zich in hinderlaag gelegd om dagelijks transport naar bergkam aan te vallen. Het toevallig zonder vergunning verlaten van het bivouac door een 4tal Timoreezen verijdelde dien aanval. Bij die gelegen heid 4 Timoreezen gesneuveld. Lijken deerlijk verminkt teruggevonden. Onmiddellijk van uit liet bivouac uitgezonden patrouilles deden de vijandelijke benden, sterk 300 a 400 man, uit elkander stuiven. Nog dienzelfden dag 4 buurtschappen van Wolo Wio geraseerd. Sedert 25 Juli Podjo, bevriend hoofd van Bo Longa, niet meer bij ons verschenen en alle aanraking met bevolking opgehouden. Resi dent alle hoop opgegeven langs vredelievenden weg ons doel te bereiken. Verkenningen naar vermoe delijke tinstreek, de, heuvels Kopo Lebo en Lebi Saga, ongeveer 250 M. hooger dan bivouac Bo Rewoe gelegen, waar men een goed gezicht op oostelijk terrein had, deden ingenieur van Schelle zien, dat het vulkanisch terrein, waarin zich geen tin kan bevinden, zich nog wel 4 a 6 dagmarschen van 7 uur gaans kan uitstrekken. Vooral bij laatst genoemde verkenning bleek, dat de gelieele bevolking als een man vijandig tegenover ons staat. Hoewel verkenningspatrouille 100 bajonetten sterk was, moest in carré teruggetrokken en nu en dan halt gemaakt worden om door salvo's den talrijken vijand, waarvan de zoogenaamde orang brani tot 50 pas opdrongen, van 't lijf te houden. Eerst toen hij onze artillerie in positie zag, plus minus 1000 M. van bivouac, staakte hij de vervol ging. Bij die verkenningen moet de vijand vele verliezen geleden hebben. Op 29 Juli verkenning naar den top van Wolo Mere, 1650 M. hoog. Op dien top bleek ingenieur van Schelle dat in het zuiden tot aan zee en in de vorige richtiugen bet vulcanisch gedeelte doorloopt zoover het met den kijker gewapend oog reikt, dus, in vergelijking met soortgelijke omstandigheden, waarschijnlijk wel tot 15 paal afstand. In veroverde kampogns geen enkel stuk tin gevonden. Gevangen hoofden, ook Ange Molo, verklaren pertinent hun niet bekend is, dat hier in dc omstreken tin te vinden is. Zelfs bleven zij zulks volhouden toen hun 200 sovereigns werden beloofd zoo zij tinstreek aanwezen. Op grond van het vorenstaande moet m. i. thans ook gelet op de omstandigheden, dat de dekking der transporten, nog meer binnenlands dringende, door de vijandelijke houding der bevolking al sterker en sterker moeten worden en nog slechts éen, hoogens twee étappes zouden kunnen worden opgericht, de hoop op 't vin den van een tinstreek uitgaande van de zuidkust wordt opgegeven. Tweede bericht. jrZooeven, 4 uur nm., volgens bericht ontvangen van commandant Watoe Loko, transport naar de kruin om 7 uur v.m. aangevallen. Gesneuveld 2de, luit. (A. J.) Diemont. Inlandsche fuselier Nican, L Inlandsche vrouw en 1 dwangarbeider. Vermist Inlandsche sergeant Sikkim, Inlandsche fuseliers Ngaloebesi en Djalan, 1 bediende van den luitenant Diemont en 4 dwangarbeiders. Gewond Inlandsche tamboer Nasim, Inlandsche fuselier Sndjie en 6 dwangarbeiders. Ik begeef mij naar Watoe Loko." Volgens het B. H. slaat het vast, dat gencranl- majoor van Teijn medio November als gouverneur van Atjeh vervangen zal worden door kolonel Vetter en tot dank voor de bewezen diensten tot luitenant- generaal zal worden bevorderd. Ook luit.-kolonel De Bank Langenhorst en kapt. von Heutz zullen Atjeh verlaten, terwijl luit.-kolonel Jhr. van der Does de Bie als plaats, commandant te Kotta-Radja zal optreden. Buitenland. België. Te Brussel is gisteren het werk liedencongres geopend door Defuisseaux. Tot voorzitter werd benoemd het Italiaansche Kamer lid Costa, die de vergadering bijwoonde. Aan wezig waren 400 personen, die 400 vereenigin- gen vertegenwoordigden. Aan de orde was het voorstel tot het houden van betoogingen in alle hoofdsteden van alle arrondissementen op denzelfden dag en hetzelf de uur. Na levendige discussie stelde de Belgi sche socialist Volders voor te bepalen, dat op den laatsten Zondag vóór de bijeenkomst der Kamer op groote schaal betoogingen zullen wor den gehouden. Dit voorstel is met groote meer derheid aangenomen. Het congres heeft zich met algemeene stem men in beginsel voor een algemeene werkstaking verklaard. Engeland. Alle scheepvaartmaatschappijen te Southampton sloten gisteren hare dokken, tengevolge van eene nieuwe werkstaking onder een deel der werklieden, wier eischen door den Bond van matrozen en stokers worden gesteund. De pakketboot „La Plata", die Donderdag naar Zuid-Amerika moest vertrekken, is nog steeds te Southampton, daar de bemanning weigert aan boord te gaan, alvorens de werkstaking is ge regeld. Duitschland. Aan liet jl. Zaterdag te Breslau gehouden feestmaal hield Keizer Wilhelm een toespraak, waarin hij o. a. zeide

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2