HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 115. Woensdag 24 September 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. u> DOLORES. „En duaesperecrt nimmer!* Jan Pietertz. Coen Het Vaderlandt ghetronwe filijt ick tot in den doot. nUhelmusliect. Verschynt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal f 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondngsblad, behoorende-bij "deze Courantr verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. Voor de ^abonne's dozer Courant in de gemeente 0,30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der A dvertentië-n: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B\j abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3, Mededeelingen on aanbevelingen.10 Ten gerieve van onze abon.iés a de Vet*. Staten van Ncord-' Amerika, hebben wij tot eenig age/rt voor den verkoop van dezé courant en voor het aannemen van ad vertenfieri, aangesteld voor Nieuw Jersev en omstreken, den heer Mr. P. L A N G V E L D Mz., Okonik Co, Passaie. Zij, die zich met I October a. e. op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. NEDERLAND. HELDER, 23 September. Volgens „Recht voor Allen" zalj met het oog op de algemeene Kamerverkiezingen, een week blad verschijnen, „De Strijd'' geheeteri, dat beproe ven zal een algemeene volksbeweging in 't leven te roepen onder de leuze: vóör of tegen het algemeen stemrecht. De heer Oudens te Arne- muiden is met de vocrrloopige regeling belast De Koningin met de Prinses bezocht.jl. Zaterdag te Milligen her remonte-depót. Gisteren maakten drie der Ministers die van Waterstaat, van Koloniën en van Marine daartoe uitgenoodigd door de Directie der Ned.- Ind. Paketvaart, een tocht van Rotterdam naar den Hoek van Holland met het stoomschip „Carpentier," bestemd voor de Indische paket vaart. Binnenlandsch nieuws. Helder. Heden viert de kapitein ter zee D. G. Brand zijn halve eeuwfeest. Een honderdtal subalterne marine-officieren zonden ZH.E.G. gezamenlijk een gelukwensch, bestaande in hun naamkaartjes tusschen twee met bloemen en klimop versierde schilden, ge regen aan het oranje-blanje-bleu lint van het dienstkruis, gemonteerd door een strik van de zelfde kleuren. Op het dekschild getuigt een eenvoudig opschrift van de sympathie der inzenders voor hem en zijn gezin op dezen gedenkwaardigen dag. De jubilaris is vereerd met het Eerekruis voor belangrijke krijgsverrichtingen (E. 9) en het kruis voor 3ojarigen dienst als officier. Hij werd adelborst iste kl. 4 Sept. 1858, luit. ter zee 2de kl. 1 Juli 1861, iste El. 1 Sept. 1872, kapt.-luit. ter zeeióFebr. 1883 en kapt. ter zee 1 Juli 1887. Helder. Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier, zal op Dinsdag 7 Feuilleton ran de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit li e t D u i t s c h.) De bevende, gele, knokege handen zon ken met het speelgoed er in moede neer en de scherpe, stekende oogen van den zieke richtte zich vorschend op het ernstige gelaat van zijn tegenpartij. „Wat hebben die daarover wel van mij gezegd?" fluisterde hij eensklaps zacht en snel. „Niet anders dan hetgeen er gebeurd is oom,'1'' zei Alfred, maar de herinnering aan hetgeen de dokter gezegd had, kwam weder bij hem op. Het was een poosje stil in het ziekenver trek, zóó stil, dat men de vliegen achter de gesloten ramen hoorde gonsen. „Luister Alfred," zoo nam de slotheer eindelijk weer het woord, en het was opmer kelijk hoe onzeker plotseling zijne scherpe stem klonk: „ik geloof, dat ik u onrecht heb gedaan." Verbaasd keek Alfred hem aan. Lag er soms onder deze woorden eene nieuwe hoos heid verborgen, zooals hij er onder de twij felachtige benaming van „scherts" zoo graag te pas bracht? „Het is namelijk dat wil zeggen," voer de zieke met onzekere stem voort, „nu dan, October' a. s. openbaar worden aanbesteed: het verbeteren van het zuidoostelijk bastionnet van het fortKijkduin, onder'het beheer der Genie alhier. Raming f4350. Hëldër.Met ingenóménheid vermelden wij dat het plan der Commissie van beheer van het •Stafmuziekkorps der Marine, tot het geven van een Concert teri voordeele van ljet gezin van den stafmuzikant- C. Valkenburg, .reeds veel steun /ondervindt; Het concert zal op Zondag 28 dezer,'s avonds te 7$ uur, in den tuin van Tivoli plaatshebben. Doet het goede doel alleen reeds een groote opkomst van het publiek verwachten, zeker zal •deze nog wofrdën bevorderd door het met bijzon dere zorg samengesteld programma, hetwelk de navolgende meestgezochte nummers onzer Marine kapel. beval 1/ Koninklijke Nederlandsche Marinë-Marsch, J. Koning. 2. Ouverture de 1'opéra: Le Roi d'Ys, Eduard Lalo. 3, Largo Célèbre, G. F. Handel. 4. .Rhapsodie Hongroise II (au Comte Ladislas Telekij), Franz Liszt. 5. Ouverture voor Vondel's Treurspel: Gijsbrecht van Amstel,Joh. J. H. Verhulst. 6. Toréador A Andalouse sur le Bal Costuraé, Anton Rubinstein. 7. Grande Fantaisie de 1'operaAïda, J. Koning, Musique de G. Verdi. S. Les Flcwis, Valse de Concert, Emil Waldteufël. Texel. De reddingstoestel van den heer P. C. Koning, van hier, is te Marseille met een gouden medaille bekroond. Gelijk men weet, werd te Toulon en Amsterdam de zilveren medaille aan deze vinding toegekend. •Oosterend (Texel), 22 Sept. Jl.Zaterdag werd in het lokaal van den heer Koppen een biljartwedstrijd gehouden, waaraan 14 liefhebbers deelnamen. De prijzen, bestaande uit contanten, werden behaald door de heeren P. S. Koning, G. Bakker en Jb. Vonk. De Zangvereenigmg „Harmonie" zal; të beginnen met Zaterdag a. s., hare oefeningen voortzetten. Op de huishoudelijke vergadering van jl. Zaterdag werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Drijver, A. J. Brans en Jn. Vonk. Wieringerwaard. M. de R.Ver zoeke beleefd een paar honderd regels plaats ruimte in uw veelgelezen blad voor 't geen te vertellen valt. Vooraf deel ik u mede dat mijn schrijven zal bestaan uiteen voorrede, eene tusschenrede, eene narede en een toepassing. Reeds geruimen tijd heeft men kunnen bespeu ren dat er in ons kleine dorpje iets belangrijks op handen was. Wat al brieven en briefkaarten zullen zijn gewisseld, wat al afspraakjes gemaakt. Van den bakker een broodje meer, van den slager een extra vleeschje, hier en daar een extra verfje, de reeds herfstkleurig wordende tuintjes opgeknapt, kamers en kamertjes in orde gebracht, en dat alles om vrienden en familieleden een feestelijke ontvangst te bereiden, alles ter eere van de hard draverij. Ik onderstreep hier, want het was een harddraverij. Zestien paarden van zessen klaar, waren bereid toen ik gisteren die kleine waarschuwing ontving, dat tegen den dood geen kruid ge wassen is, kreeg ik opeens deugdzame ge dachten nu, op stuk van zaken zijt ge oud genoeg, hebt een goed verstand en zoo zal je daar ook wel over heen komen, niet waar mijn jongen Alfred keek hem vorschend aan. Raakte hij nu weder zijne bezinning kwijt? „Nu, wat drommel, begrijpt ge dan heden volstrekt niets?" riep de oude op zijn gewone ongeduldige manier en voegde er honend aan toe: „Doe nu maar niet, alsof die daarover u niet, sinds ge loopen kunt, hebben voor gepraat, dat ge mijn erfgenaam, de erfgenaam van Falkenhof zijtKunt ge dat soms loo chenen „Neenzeide Alfred beslist. „Nu, ziet ge wel krijschte de zieke, „en gij hebt dat natuurlijk geloofd „Ja," zei Falkner. „Natuurlijk, zulke dingen gelooft men gaarne," zeide de vrijheer honend, „maar," voegde hij er spottend aan toe„sinds gis teren heeft mijn geweten mij erg geplaagd en nu moet ik u uw goed geloof den bodem inslaan, Alfred. Maar het is voor mij een onuitsprekelijk genot den hooggeleerden, soliden, van Christelijke zachtmoedigheid overvloeienden dr. Rusz en zijne waarde we derhelft „Mijne moeder," viel Alfred hem koel in de rede. /Nu ja, uwe moeder, die op mijn dood aast sinds zij onder mijn dak woont, kortom het geheele gezelschap daar, voor den gek te de eer van eigenaar of piqeur op te houden. Allen hadden ze plan op de 100 gulden, en ze hebben getoond dat ze waard waren, bijna zonder uitzondering, den prijs te bezitten. Één roep ging er op uit de menigte, (en ik hoorde zeggen dat er een „brat" menschen waren), de roep dat er mooi en flink gereden werd. Daar waren paarden, die zich met hun berijders een naam in de sportwereld gemaakt hebben, maar daar waren er ook, die trachtten er een naampje van te maken. Altijd bazen boven bazen de vol maakte paardsnelheid is nog niet bereikt. Met gespannen aandacht en gerekte halzen werden de meeste „ritten" gevolgd, totdat eindelijk de prijs behaald werd door den heer Schilder van Spierdijk met de „Wilhelm." Het was werkelijk een schilderachtig gezicht, een Schilder achter zoo'n schilderachtig dier te zien. De heer Da- lenberg moest zich voor dezen keer tevreden stellen met de eerste premie van f30. Met zijn lief' blesje is hij een zwaar concurrent geweest. De „jonge Willem III" had het geluk met zijn leermeester en eigenaar, den heer C. Broers, achter zich, de tweede premie af 15 te behalen. Begun stigd door het schoonste weder eenerzijds en een goede geest anderzijds, mag de harddraverij- commissie met trots terugzien op den uitslag van dit volksfeest. Zoo ongemerkt tot de toepassing genaderd zijnde, kom ik tot de overtuiging, dat deze voor zichzelf spreekt. Wie, die dit feest heeft bijge woond, zal niet met verlangen uitzien naar een herhaling En zoo zij het. Een stroom van menschen begaf zich nu naar de schouwburgzaal van den heer Boon, waar door het Tooneelgezelschap van den Salon des Va riétés het tooneelspel „Spoken" werd opgevoerd. Hierover in critische 'beschouwingen te treden, ligt niet op mijn weg. Laat ik u zeggen dat er vele tranen gevallen zijn, dat er werd meegeleefd en meegevoeld en men zich af en toe ver verwij der^, waande van de besproken en niet besproken- plaatsen in de zaal. De heer Boon de èer en den dank, ons op deze wijze te laten genieten. De gelijkheid wordt meer gewaardeerd dan schitterende costumes en geluiden als van defecte orgelpijpen van 4 en 8 voet. Mochten we ooit weer een stuk als „Spoken" hooren, dan hopen we dat het voortaan, vooral achter in de zaal, wat minder spookt. Callantsoog. Het bezoek aan deze bad plaats was dit jaar zoo gering als 'tooit is geweest. Heer-Hugowaard. Tengevolge der uit breiding van den postdienst in deze gemeente is het salaris van den postbode A. Brink tot f 500 verhoogd en op een tractement van f 400 's jaars tot bode aangesteld P. Slot. Heer-Hugowaard. Op den 20 dezer ge houden aanbesteding, door de Vereeniging tot onderlingen aankoop van lijnzaadkoeken, is de levering van 134600 stuks gegund a f 10.07 de 104 aan den heer C. Bron, te Zaandam. Kolhorn. Jl. Woensdag werd te Kolhorn een kolfwedstrijd gehouden, waaraan door 41 per sonen werd deel genomen. De eerste prijs van houden. Jammer genoeg, kan ik de lange gezichten niet zien, als zij tot de ontdekking komen, dat zij hunne rekening buiten den waard, d. w. z. buiten de leenvoorwaarden gemaakt hebben, maar ge zijt er toch zeker niet erg boos om, Alfred, dat u den Falken hof zoo opeens voor den neus wordt wegge kaapt „Ik begrijp u niet oom," antwoordde Alfred ietwat beklemd. De zieke bewoog zicli onrustig in zijn stoel heen en weer. „Gij zijt toch anders niet zoo onbegrijpe lijk," zeide hij verdrietig, „maar misschien heeft nooit iemand u iets van de leenvoor waarden van den Falkenhof gezegd het verbaasd mij alleen dat de wijze lieer Rusz die nog niet opgedolven heeft, want die heeft toch overal zijn neus in, maar de erfenis schijnt hem te zeker te zijn geweest „Oom viel Alfred hem hier ongeduldig in de rede. „Ja, ja, ik kom dadelijk ter zake," ver volgde de vrijheer en scharrelde zenuwachtig met zijne vingers onder de papieren, welke zijn schrijftafel bedekten. „Daar is het riep hij uit, een document te voorschijn ha lend, „dat zijn nu de leenbepalingen van het jaar 1563, bekrachtigd door de handteeke- ning en het zegel van Z. M. Maximilia'an II, keizer van het heilige Roomsche en Duitsche rijk Imperator et Rex. Verder zijn zij ten tijde van mijn grootvader bekrachtigd door den toenmaligen vorst en zijne regeering, zoodat zelfs dr. Rusz, in geval hij er aan wilde tornen, vergeefsche moeite zon doen. f 25, in contanten, werd behaald door den heer A. Kist te Zuidscharwoudede tweede prijs van f 8 door den heer J. Zomer aldaarde eerste premie van f 5 door den heer C. Blaauboer te Kolhorn en de tweede premie van f 3 door den heer W. Groen, te Barsingerhorn. Noordscharwoude. Den 1 October a. s. wordt door den heer D. Stam, logement- en stal houder alhier, een dagelijksche wagendienst, uit sluitend tot personenvervoer, geopend, des Zon dags uitgezonderd, van hier langs de dorpen Zuidscharwoude, Broek op Langedijk, St. Pancras en Oudorp naar Alkmaar en terug, tegen een zeer matig vrachttarief. Alkmaar. Tot secretaris der Kamer van Koophandel alhier is benoemd de heer W. C. Bosman, advocaat-procureur. Alkmaar. Door de liberale Kiesvereeni- ging „Eensgezindheid" is voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, ter vervulling der door het overlijden van den heer W. Helling ontstane vacature in genoemd college, candidaat gesteld de heer mr. H. Boelmans ter Spill. Den 22 dezer zal de R. K. Kiesvereeniging vergaderen tot het stellen van eenen candidaat. De verkiezing heeft plaats den 1 October. Castrikum. Aan de harddraverij, alhier gehouden, namen 8 paarden deel. De prijs behaalde het paard van J.Czn. van Dam, berij der W. Zwart, de iste premie dat van H. F. A. Franse, berijder Jb. Brakenhof, cn de 2de premie dat van P. Duyn, berijder J. Stet. Aan den biljartwedstrijd namen 29 personen deel. De prijs werd gewonnen door B. A. Theyseling en de premie door Jb. Liefting, bei den aldaar. Assendelft. De heer J. Kwantes, alhier, herdacht Donderdag jl. zijn 25-jarige ambtsver vulling als penningmeester van den Assendelver- zeedijk. .Door den dijkgraaf en de heemraden werd hem eencylinderschrijfbureaii'met leuning stoel aangeboden. 's Gravenhage. Naar het „Vad." verneemt, zijn er plannen in bewerking voor de stichting van een geheel nieuw en grootsch opera- en comediegebouw op het terrein van Boschlust aan den Bezuidenhoutschen weg. De bedoeling zou zijn om dit gebouw, naar het ontwerp van den architect van Liefland uit te voeren, door een particuliere onderneming met stedelijke hulp te doen voltooien en verder ook in overleg met het Gemeentebestuur, ter vervanging van den stedelijken schouwburg, te exploiteeren. Aanbestedingen. Honderdag 2 October. Haarlem, 11 ure. Aan bet loka.il van het Prov. Bestuurhet maken cencr bijbavcn, hot verlengen der baven- dannneu en plankieren, bet vcrdiepcu der bestaande haven en de uitvoering van ceuige bijkomende werken aan de haven beoosten het Oudeschild op Texelannw. 27 Sept. Marine en Leger. Zr. Ms. Rchroefstoomschip „Sommclsdijk," 11. Zondagmorgen van hier vertrokken, passeerde gis terenmorgen Dungeness. Nu kijk nu maar, hier staat het, zwart op wit." „De erfopvolging in het genoemde leen, de „Falkenhof" genaamd, wordt aldus geregeld dat als de tegenwoordige bezitter van het zelve komt te overlijden of gerechtelijk van zijn leen ontzet mocht worden, zijn oudste kind, onverschillig of het een zoon of een dochter is, hem opvolgt. In het laatste geval blijft echter het leen slechts zoo lang in haar bezit tot zij komt te overlijden, en valt dan ten deel aan het oudste mannelijke lid van het Vrijheerlijke Huis van Valkenhof. Bij het ontbreken van kinderen van den tegen- woordigen bezitter, valt het leen ten deel aan het oudste lid van het geslacht of aan zijn oudste kind, onverschillig of het een zoon of eene dochter is. In het laatste geval geldt eveneens het hierboven bepaalde, dat eene vrouw het bezit, indien zij huwt, bij haar overlijden niet kan doen overgaan op hare kinderen, maar vervalt het aan het oudste mannelijke lid der familie of zijne kinderen. Wanneer echter de vrouwelijke erfgename huwt met het oudste mannelijk lid der familie, of met zijn erfgenaam, dan valt bet leen ten deel aan de kinderen uit dezen echt gesproten ën de andere recht hebbenden blijven dan uitgesloten." „Nu, wat zegje daarvan," vroeg de vrijheer op triumfeerende toon, toen hij het stuk voor gelezen had. Falkner was opgestaan en had zich voor het raam geplaatst. Men kan gemakkelijk praten van menschelijke zwakheid 0111 naar liet. bezit van eenig goed te haken, maar de plotse-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1