Marine en Leger. De adelborsten 1ste kl. J. H. Zeeman, J. H. A. van Barneveld en II. T. Cox, dienende aan boord Zr. Ms. instructie-korvet „Nautilus", worden met 1 Oct. a s. op non-activiteit gesteld. De machinist 1ste kl. v. k. J. C. "F. Kroon is met ingang van 1 Oct. a. s. geplaatst bij den tor- pedodienst op 's Rijks werf te Hellevoetsluis. [Herplaatsing wegens misstelling.] Voor 1891 wordt gerekend op uitzending voor Oost- en West-Indiö van ongeveer' 55 officieren, 85 onderofficieren en minderen der zeemacht per particuliere gelegenheid. Met het stoomschip „Prins Frederik Hendrik" is naar W.-Indië vertrokken de luit. ter zee 1ste kl. H. Backer, als geleider van eene afdeeling sche pelingen der Marine. Genoemde officier is aange wezen voor eene plaatsing op het te Curaijno gesta- tionneerde oorlogstoomschip „Johan Willem Friso". De kapitein. S. C. Dijxhoorn is overgeplaatst van Willemstad naar hier, ten einde alhier als officier van het materieel op te treden. Onderwijs en Examens. •Texel. Onze vroegere plaatstgenoot, de heer B. van Cornewal, thans te Aalsmeer, komt voor op de voordracht voor hoofd der openbare school te Heemskerk. Benoemd tot onderwijzeres te AnnaPaulowna mej. H. W. Vredeveld, te Zwolle. Landbouw en Veeteelt. De Vcreeniging tot verbetering van het paarden ras voor Wieringerwaard en omstreken hield den 23 dezer bij den heer Boon aldaar eene buitengewone vergadering ter bespreking van het voorstel van het bestuur tot den aankoop van een nieuwen hengst. De voorzitter, de heer J. Bakker Jz., zeide, dat, als het getij verloopt, de bakens dienen verzet te worden. Door de vele in den omtrek gestationneerde hengsten vermindert het aantal meniën, dat bij den hengst Norma ter dekking wordt aangeboden telken jare. Wel hebben de afstammelingen op een onlangs gehouden tentoonstelling over het algemeen een zeer goeden indruk gemaakt, doch het schijnt wel, dat men van een beteren hengst wil gediend zijn. Om de paardenfokkerij in onze.streken zooveel mogelijk aau te moedigen en te bevorderen, moet getracht worden een uitstekenden hengst te verkrijgen en onderwerpt het bestuur zijn voorstel gaarne aan het oordeel der vergadering. De aanwezige leden deelden ten volle de meening van het bestuur, dat de aankoop van een nieuwen hengst zeer gewenscht zou zijn o. a. werd aange voerd, dat in de Haarlemmermeer, alwaar vele en daaronder zeer goede hengsten beschikbaar zijn, door den onlangs uit Frankrijk ingevoerde Horatius ruim 360 merriën zijn gedekt, terwijl een groot aantal moest worden afgewezen een bewijs dus, dat het stationnement van een uitstekenden hengst op prijs wordt gesteld. Hoewel de geldelijke toestand der Vereeniging alleszins bevredigend is (het reservefonds bedraagt pl. m. f1000), zal toch eene belangrijke som be- noodigd zijn en het bestuur achtte het aangaan eener leening den besten weg. De heer J. Breebaart Kz. vreest, dat vele leden hiertegen bezwaar zullen hebben. Wil men leenen, dan zullen toch alle leden zich voor het bedrag aansprakelijk moeten stellen. Spreker wilde liever, dat rentelooze voorschotten, van b. v. f25, werden verstrekt, onder bepaling echter, dat, zoodra de geldelijke toestand dit toelaat,deze moeten worden afgelost. Algemeen was men van oordeel, dat wei nigen hiertoe bereid zullen zijn en na eene lang durige bespreking werd besloten, in eene volgende vergadering het voorstel aan de orde te brengen, ora de thans bestaande Vereeniging te ontbinden en te likwideeren en te trachten eene nieuwe Vereeniging op te richten. Het bestuur vleide zich, dat van het oorspronkelijke kapitaal pl. m. 60 pCt. aan de leden kon worden uitgekeerddat de oude leden onmid dellijk bereid zullen bevonden worden, als lid dei- nieuwe Vereeniging toe te treden, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat, dat het ledental nog merkelijk zal worden uitgebreid. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gemeente te Texel, Zondag 28 Sept.Burg, voorm. 9.30 en Oude- schild nam. 1.30, ds. de Boer, van Dirkshorn. Doopsgez. gem. te Texel. Zondag 28 Sept.Burg, voorm. 10.en den Hoorn, nam. 1.30, ds. Kuperus. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 28 Sept.. vm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 28 Sept., vm. 9 uur, Valkoog, ds. Mllhring. Herv. kerk te Eenigenburg: Zondag 28 Sept., nm. 1.30, ds. Ludwig, pred. te Hugowaard. Noord- en Zuidzijpe. 28 Sept., ds. Bommezijn, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. 5 Oct., ds. Mtlhring, Schagerbrug nm., Burger- biug vm. 12 Oct., ds. te Gempt, Oudesluis vm., -St. Maartensbrug nm. 19 October, ds. Molière, Oudesluis nm. St.- Maartensbrug vm. Huisduinen en Wieringerwaard. 5 Cct., Consulent, W.'Waard vm. 12 Cct., ds. Hobns,Huisduinen vm., W.Waard n. 19 October, ds Pareau, W.Waard vm. Wieringen. 28 Sept.j ds. Bron, Hipp. voorm., de Oever nam. S Oct., ds. Pareau, Oostl. vm., Hipp. nm. 12 Oct., ds. Bommezijn, West. v., de Oev. n. 19 October, ds. v. Kluyve, Oostl. vm., Hipp. n. Ds. Bommezijn, pred. bij de Herv, gem. alhier, komt voor op het zestal te Sneek. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. gem. (doleerende) te Leimuiden door ds. W. den Hengst Jr., pred. alhier. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Broek op Langedijk ds. W. Beukelaar, pred. te De Leek. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Leens, door ds. W. Bosch, pred. te Andijk. Rechtszaken. Hoewel zaken als koppelarij en andere vergrijpen tegen de zeden, in den regel in eene zitting met gesloten deuren worden behandeld, werd daarop jl. Donderdag door de Rechtbank te 's llnge een uitzondering gemaakt, omdat de substituut-officier van justitie, mr. Pleijte, het wenschelijk oordeelde, dat openbaarheid werd gegeven aan een schandelijke daad, aan het feit, dat een 17jarig meisje, met mede weten van haar moeder, op de schandelijkste wijze werd geprostitueerd, met vertrapping van alle regelen der natuur, die aan de ouders de verplichting opleg gen over hun kinderen te waken. Uit het getuigenverhoor in deze zaak hlsck, dat M. Van M., gescheiden huisvrouw, wonende te 's Hage, willens en wetens aan haar kind de, gele genheid gaf met verschillende personen, onder wie mannen van hoogen leeftijd, ontuchtige handelingen te plegen. ZEd. Achtb. achtte, deze daad zóó barbaarsch, zóó schandelijk, dat hij de veroordeeling van de moeder vroeg tot vier jaren gevangenisstraf en tevens haar onmiddellijke inhechtenisneming requireerde om haar te beletten zich door de vlucht aan het evcn- lueele vonnis te onttrekken. Na in raadkamer te zijn geweest, gelastte de Rechtbank de onmiddellijke overbrenging van de moeder naar het Huis van Bewaring. Slaande de zitting werd de beklaagde door een veldwachter gevangengenomen. Uitspraak van het vonnis Donderdag a. s. Uit onze Koloniën. Volgens een telegram uit Singapore in het „Bat- Nieuwsblad" hebben de Atjehers te Lambaroe op onzen ballon captief geschoten en zijn de heeren majoor Haver Drocze en Spencer in het bosch ge vallen. Voor den majoor Haver Droeze schijnt dit ongeval, waarvan bij het legerbestuur niets bekend is, geen kwade gevolgen te hebben gehad; ten minste den 3 8den werd hier van hem het telegraphisch bericht ontvangen, dat hij dien dag van Padangnaar Batavia vertrok, zonder dat daarbij iets naders werd gemeld. Het bericht van het „Bat. Nieuwsblad" rust waarschijnlijk op eene vergissing. Aan de „1'enang Gazette" meldt de heer Spencer, eigenaar van den ballon captif en zelf er mede opgestegen, dat de ballon wel beschoten, maar niet geraakt is geworden dat hij echter aan eenen boomtak is blijven baken, daardoor gescheurd en naar beneden gekomen is, zonder dat de beide luchtreizigers daarbij eenig letsel ondervonden. De waarnemingen hebben, volgens deu heer Spen cer, bewezen dat de ballon in den oorlog zeer goede diensten kan bewijzen. Gemengd nieuws. In den .avond van n dezer is alhier in het brievenbusje aan het Kon. Instituut v. d. Marine gestoken een brief, geadresseerd aan luit,-kolonel Camp te Doesburg, inhoudende een bankbiljet groot f 25, gemerkt E X No. 8480 en een gouden tienguldenstuk, welke brief niet aan het adres is ontvangen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt aanhouding en bericht. Naar het „D. v. Z. H." meldt hebben de drieliugbroeders Willem Frederik Goüwe, oud officier van adm. iste kl. K. N. MarineWillem Frederik George Lodewijk Gouwe, notaris, en Willem Fredrik Karei Goüwe, postdirect., allen te Alkmaar, genoemd naar leden van het Oranje Vorstenhuis Donderdag 25 dezer, het voor recht genoten hun óósten verjaardag te vieren, in het bezit van vrouw en kinderen. Naar aanleiding van het in ons vorig nummer opgenomen bericht omtrent zekeren Freiherr von Barnekow heeft het „Vad." een onderzoek ingesteld. Aangezien dit bericht er blijkbaar op berekend is de handelingen der politie in een ongunstig daglicht te stellen, zegt liet blad, hebben we ons omtrent de juistheid daarvan vergewist. Langs officieelen weg was de politie opmerk zaam gemaakt op het verblijf van den heer v. B., gepasporteerd soldaat van het Nederl. Indische leger, te dezer stede en dat wel, omdat genoemde heer, wiens vrijheerstitel inderdaad zijn eigendom is, de weinig vrijheerlijke gewoonte schijnt te hebben van wel eens nalatig te zijn in het be talen van de door hem in hotels gemaakte schuld. Op grond van de vreemdelingenwet werd toen de heer v. B. uitgenoodigd ten bureele te ver schijnen, waar men hem volstrekt niet met geweld heeft teruggehouden, maar alleen verzocht heeft het bureau niet te verlaten, aangezien de hoofd commissaris, toen afwezig, elk oogenblik verwacht werd. Het bovengemeld gesprek heeft toen te 7 uur plaats gehad en 't bleek inderdaad, dat de heer v.B. toen niet in staat was zijn financieele verplich tingen na te komen. De politie gaf hem daar toe echter twee dagen tijd, evenals voor het overleggen van legitimatiepapieren. Intusschen weinige uren later was de Frei herr inderdaad arrestant. Te 9 uur ongeveer ten bureele verschenen, omdat hij, in tegenwoordigheid van den hoofd commissaris, zijn hótel-schuld wilde voldoen, heeft hij, in drift ontstoken, een der hem van uit 't hotel vergezeld hebbende personen een klap in 't aangezicht gegeven. Nu kan 't mintens genomen dom heeten een overtreding van de strafwet te plegen in 't kabinet van een politie commissaris. In minder dan geen tijd,'en na een gering verzet, was de heer v. B. dan ook overgebracht naar de arrestantenkamer der cen trale afdeeling, waar hij een uurtje bleef. Toen men hem daarna wilde ondervragen, ten einde een proces-verbaal op te maken van het gepleegd feit, verklaarde de heer v. B. niet te kunnen antwoorden, aangezien een der agen ten hem een hevigen slag op 't achterhoofd zou hebben toegebracht. Ook van deze beschuldi ging, tronwens door de betrokken ambtenaren ten sterkste ontkend, werd proces-verbaal opge maakt en de arrestant losgelaten. De hoofdcommissaris verzocht echter gisteren den politiegeneesheer een onderzoek te willen in stellen naar den toestand van den in zijn oog geheel normalen Freiherr, maar toen de medicus aan het hotel kwam, waar deze, naar de opgave zijner vrouw, in bewusteloozen toestand heette te verkeeren, vond hij hemniet thuis Ziehier de toedracht van de zaak, die eigenlijk te nietig is om veel gerucht te verwekken. De politie heeft op grond van officieele aanschrij vingen een onderzoek ingesteld naar de identi teit en de middelen van bestaan van een vreem deling, ten einde ingezetenen voor geldelijk na deel te behoeden en dit te meer, waar 't een vreemdeling gold, die, volgens een bij de Duit- sr.he legatie berustend dossier, in zijn eigen va derland weinig gunstig bekend staat. Te Meppel heeft een buitengewone volks oploop plaats gehad. Een zoogenaamde wildeman, een Afrikaner, liet zich in eene der tenten op de kermis zien en verslond voor de oogen van het pu bliek dagelijks, onder allerlei dwaze sprongen en geluiden, eenige hoeveelheden rauwe paardelong. Zekeren avond echter had de spullebaas wat te diep in het glaasje gekeken, en dit werkte zoo aanstekend op den wildeman, dat hij de paarde- long en de tent in den steek liet, de straat opvloog en zich in eene herberg verzadigde aan het lang ontbeerde vocht. En wat bleek nu Dat de Afrikaner niemand anders was dan een Meppeler, die, na geruimen tijd in de gevangenis te hebben doorgebracht, thans als wildeman den kost trachtte te verdienen. Een schoenmaker te Cureghem, bij Brussel, die beschonken thuiskwam, viel in drift zijn moeder, die hem berispte, met een schoenma kersmes aan maar de oude vrouw ontrukte hem het mes, en bij de daaropvolgende worsteling bracht zij hem met het wapen de wonde toe, welke hij haar had toegedacht. De jonkman zakte ineen en stierf na verloop van weinige uren. Voor zijn dood trachtte hij nog zijne moeder van schuld vrij te pleiten, door te beweren, dat hij in een mes gevallen was. De moeder werd echter gevangengenomen. Zij ver klaart, in een oogenblik van zinneloozen angst verkeerd en het mes gebruikt te hebben, zonder te weten wat zij deed. De Russische boer, Michael Hawenas, was in het dorp Wolkischki, waar hij woonde, alge meen als straatroover, gevaarlijk inbreker en slimme paardendief, bekend en gevreesd. Niet tegenstaande men hiervan overtuigd was, kon men geruimen tijd niets te zijnen laste bewijzen en jaren achtereen zette hij ongehinderd zijn gevaarlijk handwerk voort. Wel werd hij na iederen grooten diefstal in de omstreken van het dorp door de politie aan gehouden, maar telkens moest hij wegens gebrek aan bewijs, weder uit de voorloopige hechtenis worden ontslagen. Ten slotte raakten de overige bewoners het geduld kwijt; zij hielden eene nachtelijke samen komst en besloten met vereenigde krachten de gangen van den slimmen paardendief na te gaan. Werkelijk slaagden zij er in, en in een zeer duisteren nacht werd Hawenas op heeterdaad op paardendiefstal betrapt. In het begin dachten de woedende boeren er over om hem met eenen zwaren steen in een zak te stoppen en in een naburig diep meer te gooien, maar weldra bedachten zij wat anders. Zij hin gen den ongelukkige, met het hoofd omlaag, aan eenen boom en ranselden hem zoodanig, totdat hij onder gruwelijk lijden den geest gaf. Driemaal verloor de man, tijdens de marteling, het bewustzijn en driemaal nam men hem van den boom, smeet een paar emmers koud water over hem en zoodra hij bijgekomen was, begon de marteling opnieuw. Den volgenden dag werd de zaak ruchtbaar en de politie hield de boeren aan, die op zoo afschuwelijke wijze hun eigen rechters waren ge weest. Een vreeselijk drama wordt uit Warschau gemeld. Een kwartiermeester van de dragonders was vermoord op straat gevonden. Drie jonge rekruten, die in de nabijheid waren gezien, wer den gevangen genomen en daar zij onlangs door den kwartiermeester waren gestraft, werden zij voor de moordenaars gehouden en ondanks hun volhardend ontkennen ter dood veroordeeld. Een groot deel van het publiek, overtuigd van hun onschuld, teekende verzoekschriften om gratie en de vaders der veroordeelden, waarvan een der rijkste inwoners der stad, Popon, boden groote sommen aan voor uitstel van de executie. De Gouverneur wilde van geen uitstel hooren en de drie jonge mannen werden ter dood gebracht. Twee dagen na de executie kwam de vrouw van een hoefsmid aan den krijgsraad verklaren, dat haar man den kwartiermeester, haar minnaar, had gedood I Te Asnières woont iemand, die vroeger in Rusland heeft gewoond en die het gebalsemd lijk zijner vrouw in een kist heeft staan in zijn kamer. De jonge vrouw, die hij aanbad, was door een boer, dien hij uit zijn dienst had ge jaagd, vermoord. Daar de Fransche wet niet toestaat, dat lijken buiten de begraafplaatsen worden bewaard, zal de Rus Frankrijk verlaten, om zich van het kostelijk overschot niet te moeten scheiden. Te Belleville hebben een Sojarige moeder en haar 29jarige zoon zich door kolendamp laten stikken. De jongeman, die uit zijn betrekking aan de post wegens een vergrijp was ontslagen, had lang naar werk gezocht. Voor zijn laatste 10 centimes kocht hij kolen en schreef toen op een papier, dat op tafel werd gevonden, hun wanhopig besluit. De jonge tooneelspeelster Marie Hoek, een lievelinge van het publiek van het Barnay-theater te Berlijn, is Zaterdagavond plotseling overleden. Haar dood wordt toegeschreven aan vergiftiging tengevolge eener vergissing van den apotheker, bij het toedienen van een haar door den schouw burg-arts voorgeschreven geneesmiddel. Te New-York hebben een oud-officier van het Oostenrijksche leger, Gustav Koch, die aldaar, als portretschilder zijn brood verdiende, en zijn geliefde, de iSjarige tooneelspeelster Emilie Rossi, zich doodgeschoten. Het jonge talentvolle meisje liet een brief aan haar moeder achter, waarin zij hun vreeselijk einde verklaarde. Koch leefde gescheiden van zijn vrouw, van wie hij echter nog niet wettelijk was gescheiden. Een Argentijnsche Jeanne d'Arc. Een schoone jonge dame, Eufrasia Cabral, had zich door haar moed bij de revolutie zoo onderschei den, dat zij bij de demonstratie na den val van President Celman in een triomfwagen werd rond geleid. De i8jarige schoone hield van haar troon een toespraak tot de menigte, die in opge wondenheid de paarden afspande en haar triomf wagen door 12 jongelieden liet trekken naar de Club der Union Cevia, waar haar een nieuwe ovatie wachtte. Eufrasia Cabral is thans de eerste burgeres van Buenos-Ayres. Bijna ongelooflijk klinkt het bericht van een wonderbaarlijke vischvangst in de Lofodden bij S vol va er. In den nacht van 4 dezer werd een groote school walvisschen nabij de kust waargenomen. Een aantal booten dreef de die ren door middel van haringnetten naar het land en niet minder dan 1000 walvisschen ter grootte van 9 tot 25 voet werden op deze wijze opge sloten. De geheele „zoo" is reeds verkocht aan eene Maatschappij te Skaro en een menigte har poeniers is naar Svolvaer gekomen om de die ren te dooden en aan land te brengen. Inden kring, die door netten is afgesloten, heerschteen vreeselijk gedrang en meer dan eens dreigen de walvisschen de netten te scheuren en er doorheen te springen. Booten zijn daarom erlangs gelegd om de walvisschen, door het maken vangedruisch binnen de omheining te houden. Het water bij Svolvaer is bekend om zijn geschiktheid voor het opsluiten van visschen. Verleden jaar werden op die manier in een etmaal niet minder dan 13,500,000 kabel jauwen gevangen. Haring. Onder dit opschritt dacht de berichtgever der „Vlaard. Ct." onwillekeurig aan een algemeen bekend spreekwoord, namelijk dit: „Een haringman, d. w. z. een haringvisscher, is spoedig verblijd." De waarheid van dit spreekwoord werd op goede gronden bevestigd, bij een der loggers van de reederij der heeren Pot, en wel bij het schip „Nijverheid I", schipper H. Struis. Genoemde schipper had Dinsdag 16 Sept. als naar gewoonte de netten in zee gezet, en had den voorgaanden nacht slechts zeven kantjes haring gevangen, de geheele vangst gedurende dc reis bestond uit acht last (112 ton), niemand aau boord dacht er aan, als de uitgeschoten netten zouden zijn ingehaald, te kunnen zeggen, „we hebben in slechts één keer visschens p. m. 340 kantjes gevangen", gelijk staande aan 20 last (280) ton haring, en toch was zulks geschied, in ééne schot 20 last. Dat het inhalen en tevens het inzouten, hetzij tot steur of pekelharing van zulk een massa een interessant gezicht moet zijn, laat zich wel verklarenin drie keeren werd de vloot ingehaald, daar men om de groote hoe veelheid tot driemaal toe het inhalen moest staken, om tot inzouten en wegbergen over te gaan. Wat bovendien een tweede geluk was, is dit, dat de netten met zulk een zwaren last be laden, niet naar diepte gingen, wat bij derge lijke gevallen' maar al te vaak gebeurt, zoodat men dan in zoodanig geval dikwijls meer schade dan voordeel heeft. Maar hier gold het in meer dan één opzicht„Een haringman is spoedig verblijd." Nieuwe begrafenis-mode. In Amerika begraaft men tegenwoordig lijken met een speel doos in de kist. De kist wordt dan neergelaten onder het spelen van een psalm of gezang, welks tonen wegsterven naarmate aarde in het graf wordt geworpen. V i 8 8 c h e r Ij. In zijn uitvoerig virslng van den staat der Neder], zee- visscherijcn over 1889, zegt liet College voor de Zeevissche- rijen, dat de haringvangst alleszins bevredigend is geweest. In geen vorig jaar is, nanr heugenis, de vangst zoo over vloedig geweest. Zij klom tot 92J last per logger, of 13 last meer dan in het gunstigste der vorige 25 jaren. Alle loggers en bomschuiten te zamen brachten 444,000 ton pekelharing en bovendien ruim 50 millioen stuks aan 0:11 tot bokking te worden gerookt. Aldus zijn in 1889 ruim 376 millioen haringen door de N'cderlandschc nijverheid aan dc Noordzee ontleend. De prijzen waren dientengevolge laag, f 11, maar de meeste reederijen maakten lorh eene g icde besomming en tamelijke winst, waartoe de lage prijzen van zout en vait- werk medewerkten. De bewering, dat onze haring\isschcrij slechts bij hoogc prijzen bestaan kan, is daardoor weerlegd. Verblijdend is het ook, dat, terwijl de uitvoer van -Scliot- sebc-baring sedert 1884 niet 35 pCt. afnam, die van Nederl. met 60 pCt. vermeerderde. Niet alleen naar Midden- en Zuid-, maar ook naar NoorJ-Dnitscblaud werd veel verzon den, o. a. het vroeger ongekende cijfer van 78,774 ton voar Hamburg bereikt. Daareutegen gaan dc beng- en schrobnet-visscbcrij eu de kustvisseherij zeer achteruit, niettegenstaande de verbazeud hooge prijzen, en wel omdat de vangst steeds schaarscher wordt. Evenals op de Engelsehe en Sohotsche kusten, ver mindert ook op dc ouzc de productie van de cdolstc viscli- soorten. van toug eu tarbot vooral, op sterk ia 't oog loo- pende wijze. Alleen ecu ongewoon groote hoeveelheid kleine schol gaf in 1889 eenige tegemoetkoming. Die viseb vond prof. Hoek in zeer kleinen vorm bij menigte in de Zuider zee, waar dc kweekplaats er van schijnt te zïju, die door de beperkingen op de vangst aldaar zeer schijnt te zijn beschermd. Dc Zuiderzeevangst was overigens verve van schitterend. De ansjovisvisscberij, nuders de voordeeligste, mislukte ge heel; haring bleef beneden bet middelmatige, behalve in bet najaar. I11 bet voorjaar van 1890 bleef die verbetering aanhouden eu was ook ansjovis zeldzaam talrijk, zoodat 1890 vergoeding belooft te scheuken. Dat dit voor de haring met Üe beperkende maatregelen samenhangt, is niet onwaar schijnlijk. Bij ansjovis zijn, zoouls prof. Hoflinann beeflt waargeuomen, vooral het weder en de warmte van het water van invloed. Zonder ui:zondering volgde op koud en schraal weder in April en Mei een schrale ausjovisvang-t. Voor de oesterteelt was de weersgesteldheid van 1889 uitnemend gunstig. De prijzen waveu echter minder voor deel ig, niet omdat de vraag minder levendig werd, maar omdat vele kweekers het gunstig tijdstip niet wilden of wellicht niet konden afwachten. De geheele vissabersvloot telde in 18893987 schepen met 13653 man, tegen 8236 schepen met 11906 man in 1884.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2