HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 119. Vrijdag 3 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. 19> DOLORES. „En dcaesperecrt nimmerI* Jan Piet erse. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, Lelioorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.50. Voor de abonnés dezer Conrant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prij» der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3. Mededeelingen en aanbevelingen10 Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord - Amerika, hebben wij tot eenig agent voor den verkoop van deze courant en voor bet aannemen van advertentiën, aangesteld voor Nieuw Jersey en omstreken, den heer Mr. P. LANGÉVELD Mz., Okonik Co, Passaie. Aan onze abonnés buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld over het 3de kwartaal vóór 15 October a. s. te willen over makenzullende anders door ons daarover, met verhooging van 10 cents voor de kostenper post moeten f oorden beschikt. NEDERLAND. HELDER, 2 October. Uit de Staatsbegrooting. Hoofdstuk IX (Waterstaat, Handel en Nijverheid). De voor den aanleg van het kanaal van Am sterdam naar de Merwede noodige eigendommen zijn thans alle in het bezit van den Staat. De nog noodige werken zullen in 1891 krachtig worden voortgezet. In het a. s. jaar wordt er voltooiing tegemoet gezien van het kanaalvak van Nigtevecht tot nabij en benoorden den Haarrijn het kanaalvak van nabij en benoorden den Haarrijn tot nabij den Zeylweg onder.Maars- sende voorhaven aan de Lek te Vreeswijk de voorhaven aan de Lek te Vianen; het noor delijk deel der werken te Gorinchem. Het stoomgemaal op den afsluitdijk van het Noordzeekanaal bij de Oranjesluizen te Schelling- woude zal worden vervangen door een stoomschep- radgemaal met een vermogen van 300 water paardenkracht, te bouwen op den afsluitdijk te Schellingwoude, uitslaande op de Zuiderzee, waar mede het kanaalwater tijdens hoogere zeestanden zal worden opgemalen, en het water dat door de in den Zeedijk beoosten Zeeburg te bouwen sluizen van het Merwede-kanaal op het Noord- zee-kanaal zal stroomen, als de Amstelsluizen gesloten zijn. In de Berlijnsche „Post", een officieus blad, leest men „In bijna alle Europeesche Staten hebben thans groote manoeuvres plaats en ook Neder land wil daarin niet achterblijven. Waarschijn lijk om de meening te weerleggen, door jhr. Tindal in zijn brochures geuit, dat een uit het Oosten aanrukkende vijand zich binnen 24 uren van de Nederlandsche hoofdstellingen kan meester Feuilleton Tan de Heldersche- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA. BALLESTREM. (Uit het D u i t s c h.) Dr. Rusz alleen scheen van Dolores geen notitie te nemen. Hij zat daar met. gebogen hoofd en knikte tusschenbeide, alsof hij bijval wilde betuigen aan de gedachten die in zijn brein opkwamen. Zijn kalmte was door de teleurstelling van het ontsnappen der erfenis niet in het minst gestoord, ten minste nie mand kon daar iets van merken. Nu was het juiste oogenblik gekomen om allen te doen zien, hoe belangeloos hij was en dat hij zijne vrouw niet uit speculatie gehuwd had. Integendeel had hij zelfs eenige dagen geleden in den schoot zijner familie aan de beambten, die tot regeling der nalatenschap op het slot kwamen, duidelijk devoordeelen van een vrouwenleen uiteengezet en hun bewezen, hoeveel rechtvaardiger zoohi leen was dan een majoraat en hij was geëindigd met de belangen van Dolores warm te be pleiten. Hij had daarmede zijn doel bereikt. Mevrouw Rusz prees luid de edelmoedigheid van haar echtgenootAlfred wist niet wat hij van dit alles denken moest, want hij begreep de redenen, die zijn stiefvader ongetwijfeld daartoe bewogen, nog niet, en de notaris Miiller zeide tegen zichzelf maken, werd tot gronddenkbeeld van deze oefe ningen genomen, dat een Duitsch leger over Gronau in Twente wilde vallen. Dit leger zou bij Haaksbergen op een kleine troepenmacht stuiten, die dc opdracht had, den vijand in een strijd om terreinvoorwerpen zoolang op te hou den, tot genoegzame versterking aangerukt was. Ofschoon de te volgen weg en de raarschtijd van het vijandelijk leger nauwkeurig waren voor geschreven, verscheen het toch zoo verrassend snel, dat de commandant der verdedigingstroepen slechts met de bewering„dat dit niet aanging", kon beginnen. Ook de andere manoeuvre-onge lukken, die voorvielen, zullen aan de Russische en Fransche officieren, die de manoeuvres bij woonden, geen grooten dunk van de slagvaar digheid der Hollandsche troepen hebben ge geven." De Anti-opium-bond heeft jl. Zaterdag te 's Gravcnhage zijne eerste algemeene vergadering gehouden onder presidium van het lid der Tweede Kamer, den heer van Swinderen. Uit het ver slag van den secretaris, den heer Elout, bleek dat er 446 leden in Nederland en velen in Indië waren toegetreden. Spr. constateerde voorts, dat de Bond geene vijandige houding tegen de Re geering aannam. Er zal binnenkort een geschrift van den heer Elout verschijnen. Ook zal een Bondsblad worden uitgegeven. Dezen winter zullen door de heeren Scliaep- man en Zegers lezingen worden gehouden te Amsterdam en elders. De commissie voor de ziekenverpleging uit het hoofdbestuur van het „Roode Kruis", name lijk de heeren baron van Hardenbroek van Berg- Ambacht, dr. Carsten, dr. Becking en dr. J. van der Hoeven, vergaderde jl. Dinsdagmiddag in het Ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam, teneinde aan de beide oudste leerling-pleegzusters van het „Roode Kruis", de dames A. J. L. Maas en P. Langejan, die in genoemd ziekenhuis twee jaar theoretisch en practisch onderwijs hadden genoten, het eind-examen af te nemen. De heeren dr. Hartevelt en dr. Koetser fungeerden ten over staan dezer commissie als examinatoren. De ijver en toewijding, welke de genoemde dames ge durende haren leertijd hadden betoond en welke ook reeds zoo menigen zieke zijn ten goede ge komen, werden door een goed afgelegd examen bekroond. Met een hartelijk woord van den voorzitter, waarmede deze haar wees op het ern stige der taak, die zij op zich hadden genomen, en de beste wenschen voor hare toekomst uit sprak, werd haar het diploma van pleegzuster van het „Roode Kruis" overhandigd. Voorloopig zullen zij verbonden worden aan de ziekenver pleging op de Prinsengracht te Amsterdam. Zij blijven onder de hoede van het „Roode Kruis" en zijn de eersten van een korps pleeg zusters, dat deze Nederlandsche Vereeniging in navolging van andere landen bezig is te vormen in het ziekenhuis, om, als de Koning roept, met den soldaat te velde te trekken en dezen bij verwonding of ziekte, onder het toezicht derge- neesheeren, eene liefderijke en oordeelkundige verpleging ten deel te doen worden. //Ik heb mij toch in u vergist, vriend Rusz, en ik zeg peccavi! Men denkt altijd dat zooiets de drijfveer is, als een jonge man eene oude vrouw huwt. Sela!" Slechts één was er, die in de algemeene lofspraak op dokter Rusz niet kon instemmen, en dat was niemand anders dan de oude Engels. Hij streek met de hand over zijn langen baard, kneep een oog dicht en floot zachtjes, terwijl dokter Rusz aan het uitleggen was. //Als ge mij wilt vangen, moet je vroeger opstaan," beduidde dat. Eindelijk, nadat allen een geruimen tijd onder een drukkende stilte in de bibliotheek vertoefd hadden, verscheen de notaris met het testament en nam aan de voor hem in den halven cirkel geplaatste tafel plaats. Na de loodige formaliteiten verbrak hij liet zegei ontvouwde liet document en begon te lezen. Na de inleidende woorden van den erf later kwamen eerst de bekende leenvoor- waarden, waaraan de overledene had vast geknoopt eene vermaning aan zijne nicht, de Valkenhof in eere te houden en, met het oog op toekomstige geslachten, eene goede bestuurster van liet groote goed te zijn. Hierna volgde eene nauwkeurige berekening van de jaarlijksclie inkomsten. Voor het overige liet hij alles over aan de wijsheid en de goede inzichten van de erfgename, maar drukte de hoop uit, dat zij de rentmeester Engels zou behouden of, indien zij dat niet wilde, hem zou pensioneeren. Arbeidersbewegingen. Rotterdam. De Vereeniging van Rotter- damsche bakkersgezellen kwam jl. Zondagavond weer bijeen, ten einde het reeds bekende ant woord. der patroons te vernëmen op de in.hunne vorige vergadering gestelde eischen. Men besloot intusschen den patroons nog een week bedenk tijd te geven en alzoo niet dadelijk het werk te staken. Daar het brood alhier 2 cents is opgeslagen, gelooft men, dat hun eischen gedeeltelijk zullen worden ingewilligd. Binnenlandsch nieuws. Oosterend (Texel), 1 Oct. -- Gisteren hield de Vereeniging „Nut en Genoegen" alhier hare huishoudelijke vergadering in haar gewoon ver gaderlokaal. Dj notulen der laatst gehouden bijeenkomst werden voorgelezen en goedgekeurd. De rekening over het verloopen jaar werd in orde bevonden en voor gearresteerd verklaard. Deze rekening sloot met een flink batig saldo. Een voorstel van het bestuur, om een zeker bedrag beschikbaar te stellen tot uitbreiding van de bibliotheek, werd bij acclamatie aangenomen. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, zoodat het bestuur blijft samengesteld uit de heeren P. J. Bouma, Voorzitter, W. K. Bakker, Secretaris en J. Daalder, Penningmeester. Een schrijven van den Directeur der Prins Hendrik-stichting, inhoudende eene dankzegging aan de Vereeniging voor hare bemoeiingen ten voordeele dier stichting, werd voorgelezen en met aandacht aangehoorde Hiermedede werkzaamheden afgeloopen zijnde, werd deze vergadering met een opwekkend woord gesloten. Anna Paulowna, i Oct. Jl. Zaterdag behandelde de kiesvereeniging „Algemeen Be lang" het rapport der commissie in zake de straatverlichting. Na eenige discussien werd met algemeene stemmen besloten, een verzoekschrift tot het Gemeentebestuur te richten om reeds in den aanstaanden winter een begin te maken met de verlichting in de buurt Veerburg en in de Spoorbuurt. Tevens zal de Vereeniging de ondersteuning vragen van het Polderbestuur, terwijl ook de fmanciëele hulp van particulieren zal worden ingeroepen. Alzoo hoopt men met vereende krachten op de drukst bezochte plaatsen een einde te maken 'aan de duisternis, waar dientengevolge reeds menig ongeluk heeft plaats gehad, maar waardoor ook, naar wij hopen, meerdere ongevallen zullen voorkomen worden. Op dezelfde vergadering is mede besloten, in den loop van den winter onzen afgevaardigde ter Staten-Generaal, den heer Land, nogmaals uitte noodigen alhier voor de kiezers op te treden. Wognum, 28 Sept. Heden had hier weer de jaarlijksche harddraverij plaats. De prijs werd behaald door het paard Black, van den heer K. Koster Hz., te Midwoud, pikeur de heer C. //Een oogenblik, mijnheer de notaris," aldus viel, de heldere stem van donna Do lores op dit oogenblik den spreker in de rede. Zij had zich half opgericht en steunde op de leuning van haven stoel. Staat het mij vrij elk oogenblik voor goed van de erfenis afstand te doen //Zeker, freulebegon de notaris, maar hij werd weder in de rede gevallen. /Zeker staat u dat vrij," klonk Alfred's stem, //evenals het mij vrij staat uwe afstand eens voor altijd af te wijzen Dolox-es had zich half verschrikt naar den spreker omgewend; zij werd nogbleeker dan zij reeds was en ging terstond weder zitten. z/Dank u," zeide zij kalm, //wij zullen misschien nog wel gelegenheid vinden om hierover eens te spreken. Wilt ge zoogoed zijn voort te gaan, mijnheer de notaris De aangesprokene boog, nam het document weer op en las tfIn aanmerking nemende, dat mijn neef, de vrijheer Alfred von Falkner, thans de eenige mannelijke afstammelng van ons ge slacht is en mijne nicht Dolores, freule von Falkner, hare erfenis aanvaarden zal zonder de onontbeerlijke hulp vaneen familielid, zoo ben ik van oordeel, dat de beste en recht- matigste oplossing zou zijn, dat mijn neef en mijne nicht, de erfgename en de laatste mannelijke afstammeling van het leen, met elkander huwden. Ik beveel beiden de ver vulling van deze mijne wensch ten drin gendste aan." De notaris hield op en keek den kring Broers te Benningbroek, de eerste premie door Adolf, van den heer K. Vries, te Winkel, en de tweede premie door Ida, van den heer W. Keet man, te Aartswoud. Het feest, dat in de beste orde slaagde, werd door vele belangstellenden bijgewoond, waar het prachtige najaarsweer het hare zeker toe bijdroeg. Hoorn, 29 September. Gisterenavond brak in de naburige gemeente Zwaag wederom een felle brand uit. Ditmaal werd het zoogenaamde „hoenderpark", bewoond door Jan Zwaag, door brand vernield. In korten tijd stond hetgeheele perceel in lichtelaaie en kon er weinig gered wordenalles was verzekerd. Dit is in den tijd van zeven weken de derde brand, die dit doq) treft. Medemblik. Eene belangrijke verbetering in den onhoudbaren toestand der bestrating zal weldra haar beslag kunnen krijgen. Dijkgraaf en Heemraden van de Vier Noorderkoggen zullen namelijk de straten op de openbare wegen in het waterschap voor rekening van dat waterschap in onderhoud overnemen, wanneer nl. de gemeen ten zulks goedvinden. Daartoe behoort, wat deze stad betreft, de weg van de Ooster-barriérre af over het eiland tot de Kwikkelaarsbrug en van daar langs de Westerhaven, de Ridderstraat en hoe die wegen verder mogen heeten, tot daar, waar vroeger de Westerpoort stond. Daar zullen, als de gemeenteraad het wil, de keien door eene klinkerbestrating vervangen worden. Het spreekt wel vanzelf, dat de Raad dit aanbod met beide handen aangrijpt. Wij hopen nu maar, neen wij zijn er haast zeker van, dat deze stad wel ongeveer het eerst zal worden geholpendaar is zeker de nood wel het hoogst. Het rijden over de puntkeien op het eiland en langs de Pekelharingshaven is haast ondoenlijk. (Enkh. Ct.) Warmenhuizen. Kwamen gevallen van mazelen en roodvonk tot heden slechts voor in een deel dezer gemeente (Schoorldam), thans is ook hier, in een talrijk gezin, een kind door mazelen aangetast. Oost-Graftdijk. In de vorige week had de aanbesteding van wege ,,'t Zeevarend fonds" plaats van de petroleum, benoodigd voor de straatverlichting alhier. Minste inschrijver was K. Kaaij, alhier, voor 7f c. per liter. Het op steken der lantaarns werd bij loting toegewezen aan B. Dubbeld, alhier. Oost-Graftdijk. Dezer dagen werd alhier eene vergadering gehouden van de „Vereeni ging tot wering van schoolverzuim", waarop tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Peek en K. van der Meer. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig slot van f 34.22, terwijl het maximum der verzuimen werd vastgesteld op 6. Zand voort. Volgens de „Zandv. Badcou- rant" is het aantal bezoekers dezer badplaats dit jaar grooter geweest dan het gemiddelde der laatste 7 jaren. rond. Dr. Rusz lachte en zijne vrouw wist. niet goed welk gezicht zij zou zetten. Alfred vestigde de plotseling strak voor zich uit starende oogen op den grond en de sterk opgezwollen aderen aan zijne slapen duidden alleen aan in welke stemming hij verkeerde. Donna Dolores zat onbeweeglijk op haar stoel en verried slechts door het zachte blosje, dat op hare wangen verscheen, dat zij het gehoord had. Toen de notaris geen enkele syllabe tot antwoord kreeg las bij verder. Zooals hij voornemens was geweest, liet de vrijheer aan Alfred zijn particulier ver mogen na, dat geheel afgescheiden was van liet leen. Slechts waren er legaten van afgenomen voor Engels en eenige bedienden, die hem. jarenlang trouw gediend hadden. Er bleef nog wel zooveel over, dat Alfred, bij eenige spaarzaamheid, een aardige toe lage op zijn tractement kon hebben. Toch was het geene vergoeding voor de kolossale revenuen van den Valkenhof, die de over ledene niet eens had kunnen verbruiken. Inplaats van die te besparen, wat ongetwij feld zijn recht ware geweest, had hij die overschotten in het erfgoed doen opnemen. De lezing was ten einde en de notaris j vouwde het testament weer op. Daar stond Dolores op, bedankte hem voor zijne moeite j en trad toen op mevrouw Rusz toe. z/Ik hoop, lieve tante," zeide zij, „dat u en uw man mij het genoegen zullen doen, den Valkenhof als uw tehuis te beschouwen,,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1