HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT Jaargang 48. M 120. Zondag 5 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. BEKENDMAKING. Vergadering van den Raad 2°) DOLORES. „En dcseapereort nimmer 1' Jan Pieterts. Coen. Het Vaüerlnndt ghetrouwe Blijt ick tot iü den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, bekoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. h buiten de 0.35. REDACTEU R-UITGE VER Molenplein 162/163. Pr\js der Advertentiën: Van 15 regels 30 oent, elke regel meer 6 cent. B abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 rent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord- Amerika,'.hebben wij tot eenig agent voor den verkoop van deze courant en voor het aannemen van advertentiën, aangesteld voor Nieuw Jersev en omstreken, den heer Mr. P. LAN GEVELD Mz., Okonik Co, Passaie. Aan onze abonnés buiten de gemeente wordt beleefd verzocht liet verschuldigde abonnementsgeld over het 3de kwartaal vóór 15 October a. s. te willen over- maken, zullende anders door ons daarovermet verhooging van 10 cents voor de kosten, per post moeten worden beschikt. der gemeente Helder, op DINSDAG den 7 OCTOBER, 1890, des avonds ten zeven ure. Helder, den 3 October 1890. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Begrooting 1S91. 2. Heffing van belastingen in 1891. 3. Benoeming van onderwijzers. 4. Ontslag onderwijzeres. 5. Benoeming lid Schoolcommissie. 6. Benoeming lid Armbestuur. 7. Brief Schoolcommissie vermeerdering van onderwijzers aan school 7 B. 8. Conditiën huur van een gedeelte strand Huisduinen. 9. Adres geneesheeren keuring van vleesch. 10. Ingekomen stukken. 11. Bezwaarschriften hoofd, omslag. NEDERLAND. HELDER, 4 October. Uit 's Gravenhage wordt aan het „Hbld." gemeld De Koning is vrij kalm, na de aandoening tengevolge van de verheffing zijner kwaal in het "begin dezer week. Z. M. moet evenwel nog het bed houden. Feuilleton van dc Heldcrschc- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Dolores was zoo in gedachten verdiept, dat zij haast gevallen was over juffrouw Kohier, die onhoorbaar genaderd was en nu eene diepe buiging voor hare nieuwe mees teres maakte. „Ali, juffrouw Tonia," riep zij opgewekt uit. Zij herkende het kleine grijze vrouwtje, dat nu in de rouw was, 1' .delijk. „Welkom op den Valkenhof, genadige barones," zeide zij nogmaals buigend en dit was, behalve de warme handdruk van Engels bij hare aankomst, het eerste welkom dat haar werd toegeroepen. „Wel, juffrouw Tonia," zei Dolores, „nu moet ge mij eens rondleiden en mij den Valkenhof laten zien, dan kan ik eens zien, waar ik zal gaan wonen." „Zoo, nu is alles in ordezeide de huis houdster, terwijl zij, met haar rinkelende •.sleutelbos in de hand, Dolores voorging, „maar als ik u een goeden raad mag geven, genadige barones, dan ben ik zoo vrij u den -westelijken gevel aan te raden met de toren kamer, die aan den noordelijken vleugel Ook naar de „N. R. Ct." verneemt, laat het zich .aanzien, dat Z. M. de Koning de Vrijdag 11. gestaakte bemoeiing in staatszaken spoedig zal kunnen hervatten. In eene brochure, getiteld: „Die Rhein- Seeschifffahrt-Denkschrift," bespreekt de ingenieur August Graft de mogelijkheid en wenschelijkheid om van Keulen een zeehaven plaats te maken. Een kanaal zou hiervoor niet gegraven worden de Waal en de Rijn zouden slechts op de ver- eisclite diepte behoeven gebracht te worden. Dit werk zou ongeveer 50 millioen gulden kosten. Een bezwaar bestaat slechts daarin, dat de Ne- derlandsche Regeering toestemming zou moeteh geven, dat Duitschland dit werk ondernam en onderhield. De „Köln. Zeit." wijst op het kanaal van Gent naar Terneuzen, dat over een lengte van 15 kilometer op Nederlandsch grondgebied loopt en door den Belgischen Staat gegraven is, terwijl tevens de kosten van onderhoud door dien Staat worden betaald. Als nu Holland, zegt het blad, aan den eenen buurman, met wien het een- even scherpe handelsconcurrentie, vooral op zeehavengebied, voert als met Duitschland, een dergelijke concessie deed, dan kan men wel met eenig recht verwachten, dat het ons ook op dezelfde wijze ter wille kan zijn. En dit te meer, afgezien nog van de politieke macht van Duitsch land, daar de helft der Rijnvloot bestaat uit Hollandsche schepen en de Nederlandsche vaar tuigen dus op den Rijn evenzoo thuis zijn als de inlandsche. „De Amsterdammer" zegt in een polemiek met „de Stand." 0. a. „Het is niet waar, dat Tindal uit de weige ring van het overbrengen van een aanzoek om audiëntie geconcludeerd heeft tot het in staat van beschuldiging stellen der ministers. „Het is niet waar, dat Tindal zijn beschuldi ging grondt op die weigering van audiëntiezij berust op een door hem zelf ingesteld nauwkeurig onderzoek, wijl dat onderzoek, naar Tindal's overtuiging, aan het licht heeft gebracht, dat Z. M. zoo goed als niemand ontvangt, met niemand spreekt, niet leest, niet in staat is behoorlijk te denken en dus ook niet om te beoordeelen wat hij onderteekent. „Dit kan natuurlijk onjuist zijn maar onjuist of niet, dit en niets anders is de grond, waarop Tindal gehandeld heeft. „De „N. Apeld. Ct." heeft verklaard, dat de heer Tindal, wel verre van alleen te staan, treu rige feiten aan het licht brengt, die, hoe zeer bekend, tot heden iederschroomde in het publiek te brengen." M. a. w.niet dat hij, Tindal, werd afgewezen, deed hem spreken, maar het, mede daardoor, gestaafde feit dat de Koning zelfs over de ge wichtigste staatszaken niemand kan spreken, dat is de zaak (wil men de bewering, of misschien zelfsde onwaarheid) waar 't op aan komt. „Indien de heer Tindal en de „N. Apeld. Ct." gelijk hebben, dan zegt „de Amsterd." is het constitutioneel koningschap door het ministerie tot een leugen gemaakt; en het is geen „pure illusie", maar een van den bestaanden twijfel niet af te wenden gevolg, dat de natie dienaan gaande een antwoord zal vragen, en ondanks aansluit. Daar is het in den zomer koel en in den winter warm." „Goed, laat het mij maar eens zien," zei Dolores. Zonder geluid te maken schreed juffrouw Köbler voor haar uit, langs den aan de zijde van den tuin opene kruisgang van den zuidelijken vleugel en opende, aan den wes telijken vleugel gekomen, de eerste deur. „Hier komen wij in de kamers van uwe grootmoeder," zeide zij zachtjes, en ging voor uit om de vensterluiken open te werpen. Dolores wierp nog een blik terug iu den tuin met de klaterende fontein en toen trad zij binnen. De eerste kamer was een kleed kamer, die aan alle zijden met diepe, groote eikenbouten kasten was gemeubileerd, welke gedeeltelijk voor kleederen, gedeeltelijk voor het linnengoed bestemd waren. De volgende was een fraaie, ruime slaapkamer, met een ledikant van prachtig gesneden hout op een estrade, bekleed met zware robijnroode zijden gordijnen. Bij de eikenhouten wanden paste het fraaie gebeeldhouwde ameublement, in renaissancestijl, uitmuntend, terwijl eene kundige hand de groote beweegbare spiegel zoodanig bad geplaatst, dat dit moderne meubel, te midden van al die antieke stukken, den bezoeker nauwelijks opviel. Een, evenals de gordijnen om het ledikant en voor de ramen, met robijnrood diamant bekleedde kist, vormde een uitstekend rustbed. Kortom, het geheel paste voortreffelijk bij elkaar. „Dat is als geknipt voor mij," zeide Do- alle kranteugeschrijf zal eischen, wanneer het onderzoek mocht uitblijven." In het „N. v. d. D." werd er dezer dagen de aandacht op gevestigd, dat in ons land maar één kruitfabriek bestaat en deze het eigendom is van eene vennootschap van particulieren. De statuten dier vennootschap brengen mede, dat zij en dus ook de groote afnemer van het bus kruit, de Staat, afhankelijk is van een vreemde ling, den heer Rottweil, te Hamburg. Diens vaderlandsliefde zal wel niet zóó ver gaan, dat hij niet in de eerste plaats op zijn eigen voordeel zou letten maar 't is toch een niet te verdedigen toestand, dat een land ten aanzien van een der onmisbaarste middelen voor zijne defensie af hankelijk is van een buitenlander, die, al zou hij het willen, in tijd van oorlog geen leveringen zou kunnen doen. Van welingelichte zijde verneemt het Haag- sche „Dagblad", dat bij het onderzoek van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst in de afdeelingen van de Tweede Kamer de leden vrij druk waren opgekomen en dat de groote meerderheid zich daarbij heeft verklaard voor het beginsel van den persoonlijken dienstplicht; doch dat het overigens niet aan het te berde brengen van gewichtige bezwaren ontbrak. Thans wordt het verslag opgemaakt, dat, gelijk dit met de Onderwijswet het geval was, tegelijk met het regeeringsantwoord zal verschijnen. Binnenlandsch nieuws. Helder. In het lokaift Tivoli alhier werd gisterenavond de eerste algemeene vergadering gehouden van het district Helder der Onderlinge Brandwaarborg-maatschappij ,,'t Algemeen Be lang", hoofdzakelijk belegd tot het vaststellen van een reglement en tot het kiezen van een eigen plaatselijk Bestuur. De opkomst van leden en belangstellenden was niet zoo groot als wij wel hadden verwacht. De heer Joh. Eelman, directeur-generaal van ,,'t Algemeen Belang," leidde de vergadering en hield, alvorens het reglement in behandeling te brengen, eene rede, waarin hij het doel en het streven van ,,'t Algemeen Belang" uiteenzette en waaraan wij het volgende ontleenen. Het doel der Maatschappij ishet oprichten en exploiteeren en het voortdurend bestaan te waarborgen van plaatselijke Onderlinge Brand verzekering-maatschappijen, wier reglementen naar eigen plaatselijke behoeften worden ingericht. Elk district staat op zichzelf, is geheel zelf standig en onafhankelijk van de andere distric ten het heeft een eigen reglement, een eigen bestuur, door de deelhebbers uit hun midden te benoemen, een eigen financieel beheer, eene zelfstandige regeling van brandschade en eigen taxateurs en controleurs. De publieke opinie verklaart zich gaandeweg meer voor plaatselijke onderlinge verzekering, omdat de bestaande Maatschappijen tegen vaste premié'n jaarlijks enorme winsten behalen en de bestaande algemeene Onderlinge Maatschappijen door de kostbare inrichting van exploitatie jaar lijks onevenredig hooge omslagen toepassen, in verhouding van de geleden brandschaden. Uit lores, de prachtige kamer monsterend, „mijne grootmoeder had een goeden smaak." „O," zeide juffrouw Köbler, een ietwat schuwen blik rondom zich en daarna op hare meesteres slaande, „de genadige vrouw bewoonde de westelijke vleugel, aan geene zijde van de heeldengalerij, waar wij nog doormoeten. Zij sliep in den zuidelijken vleugel en deze kamer is eigenlijk gesloten sedert sedert 200 jaar. „Zoo? Hoe komt dan deze groote spiegel hier in?" vroeg Dolores. „Die?" vroeg juffrouw Köbler verlegen, „die liet de barones indertijd, toen zij deze kamer zoa gaan betrekken, maken." „En waarom heeft zij deze kamer dan niet bewoond „Ja, daar is een rede voor," merkte de huishoudster geheimzinnig op. „Nu, uzult hier zeker ook niet gaan wonen?" „Zeker wil ik dat, wanneer" begon Dolores schouderophalend en toen, zonder verder uit te spreken, vroeg zij: „Maar wat is er dan aan de hand met deze kamer?" „Het spookt hier!" fluisterde juffrouw Köbler geheimzinnig, want zij brandde van •verlangen om hare geschiedenis te vertellen. Dolores lachte. „Daar ben ik niet bang voor," zeide zij, met een opflikkering van de oude overmoed in hare donkere oogen. Juffrouw Kohier schudde hare grijze lokken met de waardigheid van eene Cas sandra. een overzicht der resultaten van 15 der voor naamste in Nederland gevestigde Maatschappijen blijkt toch dat deze in zeven jaren tijds nApCt. winst per jaar en bovendien sedert den tijd hun ner oprichting een reserve-kapitaal van 3$ mil lioen gulden behaalden. Geen wonder dus dat het publiek, bij het vernemen van deze enorme voordeelen, er op bedacht wordt deze winsten zelf te behalen door plaatselijke onderlinge verzekering. Aan hei- oprichten van maatschappijen met dit doel ston den tot heden verschillende moeielijkheden in den weg, die echter door ,,'t Algemeen Belang" reeds sedert lang zijn overwonnen, hetwelk uit voerig werd aangetoond. De nogal omslachtige administratie, aan het goed beheeren eener onderlinge verzekering tegen brandgevaar verbonden, wordt zoo weinig kost baar mogelijk gemaakt door concentratie dei- administratie van al de verschillende districten aan het Hoofdkantoor der Maatschappij. Aan de deelnemers wordt de meest voldoende zekerheid geboden, omdat aanvankelijk alle risico door herverzekering wordt gedekt en het Bestuur eerst langzamerhand en rekening hou dende met het draagvermogen, een deel (lei- risico voor rekening van het district neemt. Tot 1 Juli jl. waren alle posten, in het district Helder gesloten, geheel door herverzekering gedektvoor het vervolg voor 90 pCt. Sedert de oprichting van het district Helder in het laatst van 1S88, werd hier voor een bedrag van ongeveer 3 tonnen gouds geassureerd, terwijl een aantal polissen, thans nog bij andere Maat schappijen van kracht en samen ruim f 250.000 vertegenwoordigende, werd ingeleverd, om ter gelegener tijd te worden opgezegd en overgeno men. Alléén in de eerste zes maanden van 1S90 werden hier 90 verzekeringen door de Maatschappij gesloten. De rede van den spreker werd tot aan het einde met aandacht aangehoord en warm toege- juichd. Hierna ging men over tot behandeling van het Reglement, hetwelk, 11a artikelsgewijze te zijn voorgelezen, en 11a eenige discussie, voorloopig werd vastgesteld. Het zal binnenkort worden afgedrukt en den verzekerden toegezonden. Vervolgens werd het Bestuur samengesteld en werden tot Commissarissen gekozen de heeren J. Bethlehem, I. Korver en P. Schagen, terwijl de heer C. S. Jaring tot Directeur van de plaat selijke afdeeling der Maatschappij werd benoemd. De acte van oprichting werd alsnu voorgelezen en, nadat daarin eene wijziging was aangebracht, goedgekeurd. Met een woord van dankzegging voor de medewerking en eene aansporing om de toetre ding van vele deelnemers te bevorderen, werd deze eerste vergadering van de plaatselijke On- derlinge-Brandwaarborg-Maatschappij ,,'t Alge meen Belang" door den heer Eelman gesloten. Helder. Op den avond van den isten Oct. hield dé" Gymnastiek- en Exercitie-Vereeni- ging „Pro Patria" alhier haar zesde jaarlijksche algemeene vergadering. Het geheele bestuur werd herkozen en blijft dus samengesteld uit de heeren F. C. H. Schlahmilch, voorzitter, J. Eve- lein, Onder-Voorzitter, G. D. Hagenaar, Penning- „O, ilc bid u, scherts niet," barones, fluis terde zij. „Dit hier is namelijk de kamer van de „booze vrijvrouw." „Ik heb haar nooit iets gedaan," lachte Dolores, die zich vermaakte met het ernstige gezicht van juffrouw Kohier. „Maar zij heeft kwaad gedaan en daar voor moet zij nu boeten, want zij kan geen rust vinden in haar graf," voer de juffrouw voort, vast besloten om haar verhaal nu ook te vertellen. Maar Dolores liep op de naaste deur toe. „Later kunt ge mij dat wel eens ver halen," zeide zij: „des avonds bij den haard, dat is de beste tijd en plaats voor spookge schiedenissen." De volgende kamer was niet groot en werd sleclits door een schuifraam verlicht, een zeer breed maar laag, ongeveer vijf voet boven den grond aangebracht raam. Rondom langs de wanden waren boekenrekken, die vol boeken stonden het middengedeelte werd door een kolossale globe ingenomen en bij den schoorsteen stond een hooggerugde stoel met goudleder bekleed bij een tafeltje, met een lessenaar en schrijfgereedschap. Juffrouw Ivöhler opende snel de volgende deur, maar zij wierp beteekenisvolle blikken op liet hooge raam, wat intussehen door Dolores, die alles opmerkzaam bekeek, niet gezien werd. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1