HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 121. Woensdag 8 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. „Eu deseapereert nimmer I" Jan Pieterts. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Bliji' ick tot injden doot. iril/ielmusliea. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartnul0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeente0.30. w buiteu de 0.35. RED ACTEÜR-UITGE VER J. H. VAN BALEN. Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent., elke regel meer 6 cent. B pbonneme? 1, r ar ge'ang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingeu en aanbevelingen10 Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord- Amerika, hebben wij tot oenig agent voor den verkoop van deze courant en voor liet aannemen van advertentiën, aangesteld voor Nieuw Jersey en omstreken, den heer Mr. P. LANGÉVELD Mz., Okonik Co, Passaie. Aan onze abonvés buiten de gemeente wordt beleefd verzocht kei verschuldigde abonnementsgeld over het Sde kwartaal vóór 15 October a. s. te wille i over maken, zullende anders door ons daarover, met verhooging van 10 cents voor de kosten, per post moeten worden beschikt. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bekend, dat volgens heden ontvangen, aanschrij ving, bij gunstig weder eene gecombineerde oefe ning zal gehouden worden door de alhier aan wezige Zee- en Landmacht, op het gedeelte der stelling, begrepen tusschen de Oost-Batterij en het fort op de Harssens en het daarvoor gelegen vaarwaterdat die oefening zal aanvangen den 7 October e. k. ten 8 ure des namiddags en, met eene tusschenpoozing van 3 tot 9 ure voor middags, in den voormiddag van den 8 October zal eindigen. Dat daarbij met geschut uit genoemd fort de Oostbatterij en de batterijen Louise en Wierhoofd met losse kardoezen zal worden gevuurd en even eens geweervuur met losse patronen worden afge geven door op den dijk opgestelde troepen. Gedurende de oefening is genoemd terrein voor de passage afgesloten en wel van des namiddags ten acht ure op 7 dezer tot des namiddags drie ure op den 8 dezer, teneinde niet door nieuws gierigen te worden gehinderd en door visschers in het onzekere te geraken, of men al dan niet met personeel en vaartuigen der Zee- en Land macht te doen heeft. Helder, 6 October 1890. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. NEDERLAND. HELDER, 7 October. De toestand van Z. M. den Koning ondergaat, volgens het „Utr. Dbl.", nog geen verbetering. De zieke gebruikt niets dan melk en houdt voortdurend het bed. Dofheid en rusteloosheid wisselen elkander af. Feuilleton ran de Helderache- en Nieuwedieper Courant. 21> DOLORES. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitsch.) Zij kwamen thans in de beeldengalerij, d. w. z. een zaal, die van boven verlicht werd en waarvan de wanden behangen waren met familieportretten. Rondom de zaal liep een eenvoudig maar massief paneelwerk van drie voet lioog, terwijl de wanden verder met verbleekt rood fluweel behangen waren. Er bevonden zich paarlen van schilderkunst onder deze geharnaste met allonge-paruiken ver sierde, gepoederde en met stijve kragen prij kende Falkners, dit zag de nieuwe meeste res terstond, toen zij hare oogen langs de wanden liet dwalen. Plotseling echter liet zij eene uitroep van verrassing hooren en met snelle schreden liep zij op een levensgroot portret toe, dat in bet midden aan de rechterwand prijkte. Het stelde eene dame voor in de kleederdrackt van de eerste helft der 17de eeuw, in wit damast, met een verbazend groote kraag, die het diep uitgesneden gedeelte der japon, het welk de half ontbloote boezem liet zien, vier kant omlijste en aan de achterzijde nog even boven het hoofd uitstak. Het lijfje van het kleed was rijk met edelgesteenten versierd en om den slanken, blanken hals was een parelsnoer geslingerd. Wat het hoofd betreft, het kon nauwelijks de massa goudrood haar Bij het agentschap der Nederlandsche Bank te 's Gravenhage is thans, door het aanbrengen van nieuwe, brandvrije kelders, de gelegenheid opengesteld om, tegen het vastgestelde bewaarloon, effecten en geldswaarden volkomen veilig te doen bewaren. Tot dusver bestond daartoe alleen gelegenheid bij de Bijbank der Nederl. Bank te Rotterdam, en bij de Bank zelve te Amsterdam. De heer dr. Schaepman heeft het bestuur der Nederlandsche werklieden-vereeniging te Brussel doen weten dat hij door eene ernstige ongesteldheid verhinderd was, de tegen jl. Zon dagavond aangekondigde voordracht te houden. Dientengevolge en met het oog op 's Konings toestand is het feest uitgesteld. De „Haarl. Crt." verneemt, dat de Brazi- liaansche Regeering aan den heer R. P. J. Tutein Nolthcnius, ingenieur van 's Rijks waterstaat 2de kl., den bouw heeft opgedragen van de ontwor pen havenwerken te Rio-Grande, waarvoor de heeren Waldorp c. s. de ontwerpen maakten. De heer dr. H. F. C. Ten Cate, die door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap is belast met een wetenschappelijke zending naar het eiland Flores en omliggende eilanden, zal den Ssten November a. s. per stoomschip „Prins Hendrik" die opdracht aanvaarden. Het plan der Tweede Kamer is, om, na af doening van de in openbare vergadering te be handelen onderwerpen, de Staatsbegrooting voor 1891 in de afdeelingen te onderzoeken, waarna zij tot het begin van November op recés zal uit eengaan. Eenigen tijd geleden verschenen in ver schillende bladen kolossale advertenties van de „Société générale de 1'industrie sardinière de France" om een groote uitgifte van aandeelen aan den man te brengen. Die en andere bladen melden nu, dat onze consul-generaal te Parijs tegen die „Société" waarschuwt, welke aldaar openlijk een „zwendelarij" wordt genoemd. Ofschoon de soliditeit eener op te richten Maatschappij meestal omgekeerd evenredig is aan de grootte en getalsterkte der advertenties, waarin zij hare aandeelenuitgifte aankondigt en aanbe veelt, daar goede wijn immers geen krans behoeft, kan echter een redactie niet ruiken of er bv. aan zulke sardines een luchtje is of niet, dat spreekt van zelf. Maar dit kan men toch, dunkt ons, weer uit dit geval leeren, dat het gevaarlijk is, zulke din gen aan te bevelen, waardoor een redactie zede lijk medeplichting wordt aan oplichterijen. En vooral wanneer zulk een aanbeveling wordt gevraagd bij soms zelfs als voorwaarde voor de plaatsing van een groote advertentie, zooals ook wel eens geschiedt. (H. Ct.) De „Staats-Courant" bevat de volgende oproeping Door een Staatscommissie wordt een onderzoek ingesteld omtrent de maatschappelijke toestanden der arbeiders, de verhoudingen tusschen werkge vers en arbeiders in de verschillende bedrijven torschen, dat met rosetten van edelgesteenten bij elkander gestoken was en met een myr- tenkroon prijkte. Het schoone, buitengewoon lieflijke gelaat was zeer bleek, de droefgees tige donkere oogen waren gekroond door fijngeteekende donkere wenkbrauwen en een trek van onuitsprekelijke smart lag rond den schoon gevormden, bleek rosékleurige mond. //Dat zou voor mijn portret door kunnen gaan," zeideDolores, het portret bezichtigend, welks oogen haar schenen aan te zien. «Dat is de //booze vrijvrouw"," fluisterde juf frouw Kohier schuw. „Zij wordt van zware zonden en van moord op haar man beschul digd. Daardoor werd zij krankzinnig en toen sloot men haar in die kamer daar met dat hooge raam. Men had het met matrassen behangen, opdat zij zich niet het hoofd tegen den muur zou verpletteren. In den slaap kamer stierf zij echter helaas niet tot hare verlossing, want hare geest wandelt in den Valkenhof rond met een licht in de hand, omdat zij vervloekt is." z/Dat hebben de menschen haar natuurlijk gemaakt," spotte Dolores. //Overigens," ver volgde zij, terwijl zij zich bijna mot geweld van het portret afwendde, //overigens duld ik geen geesten, die des nachts met lichten in den Valkenhof rondloopen, dat kunt gij den lieden zeggen, juffrouw Kohier! Het is maar wegens het brandgevaar, begrijpt ge?" z/Maar genadige barones," stamelde de verslagen huishoudster, //het licht van de booze vrijvrouw is een licht uit de andere wereld, dat sticht geen brand." „Dank voor je inlichting," antwoordde Do lores spottend, //maar ik vertrouw nu eenmaal en den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. De commissie zal thans een aan vang maken met haar onderzoek ten aanzien van de openbare middelen van vervoer en in het bijzonder van de spoorwegen. Allen, die over hiermede verband houdende toestanden uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, wordt verzocht uiterlijk Zaterdag 11 October 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het adres Staatscommissie van Arbeids-enquête, 's Graven hage, hun namen en woonplaatsen mede te dee- len^ met beknopte opgave van de onderwerpen waaromtrent zij de commissie meenen te kunnen inlichten. Over de Congo-kwestie zegt het „Hbld." Gelijk reeds is gemeld, heeft kardinaal Lavi- gerie in de „Univers" een brief doen opnemen, ger|:ht tot onzen Koning, waarin de kardinaal er op aandringt, dat ook de Nederlandsche Re- geeriug besluite het protocol der Brusselsche coifferende te onderteekenen. Bij dit schrijven is liog gevoegd een korte brief, gericht tot H. M. de Koningin, met het verzoek dat koningin Emma de pogingen van den kardinaal moge steunen en het adres door de Prinses aan den Koning late overhandigen. Nieuws bevat het schrijven van kardinaal La- vigerie niet. In zeer hoogdravenden toon wijdt de kardinaal uit over de gvuweleu van den slavenhandel en herinnert aan de bekende lief dadigheid van den Koning en het volk van Nederland. Ten slotte eindigt de brief met een dringende aansporing tot den Koning, die het alleen in zijn macht heeft om door het onder teekenen van het Brusselsche protocol, een einde aan: den slavenhandel te maken. Hoe onjuist het standpunt is, waarop de Fran- sché kardinaal zich stelt, is reeds herhaaldelijk aangetoond. De Nederlanders zijn geen barbaren, die ter wille van een paar tonnen gouds de be- 'sürqcling van den slavenhandel in Afrika tegen werken. .Zij komen er eenvoudig tegen op, dat de bestrijding van den slavenhandel als voor wendsel wordt gebruikt om den onbelemmerden handel in den Congo-staat, die voor de Neder landsche kooplieden van zoo groot gewicht is, op te heffen. De kardinaal behoorde liever zich tot de Re geering van den Congo-staat te wenden, en bij haar aan te dringen dat zij het tot stand komen van het Brusselsche tractaat mogelijk make, door de hefling van invoerrechten te laten varen en daardoor de beteugeling van den slavenhandel werkelijk bevordere. Niet Nederland, maar de Congo-staat is aan sprakelijk voor de mislukking der conferentie, waar zij te kwader ure een wijziging van de Congo-akte heeft voorgedragen en doen behan delen. Er wordt hier en daar gepraat van een modus vivendi, die gezocht zou worden om de bondgenooten, die naar aanleiding der legerwet overhoop liggen, te verzoenen. De Raagsche correspondent der Zutphensche Courant schreef die lichtdragende geesten niet." Juffrouw Kohier zweeg beleedigd zij bad het tocli zoo goed gemeend en hare jonge meesteres zoo gaarne griezelig willen maken met bare spookgeschiedenis. Zwijgend opende zij de naaste deur en Dolores bevond zicli in een lichte, ruime salon, in prachtige rococo stijl. De gordijnen en voorhangen aan ven sters en deuren, evenals de overtrekken van liet vergulde ameublement, waren van zwaar lichtblauw atlas met gestikte gouden bou- quetten; de wanden waren wit, afgedeeld in sierlijke vakken, die met goud omlijst waren. Schilderstukken in zware gouden lijsten hingen aan den wand, gueridons, kleine sierlijke commoden, tafels en schrijfbureaux, alles even fraai ingelegd, stonden overal. In het midden verleende liooge deuren toegang tot een balkon, vanwaar men een heerlijk uitzicht had op een verwijderde heuvelketen, op fraaie bloemperken en op bet 't landschap begren zende woud, dat bier nog als park diende. „O, boe fraai, hoe heerlijk is bet hier!" riep Dolores uit, rondom zich ziende. „Hier aan het raam, rechts en links, moeten bloe mentafels met bloeiende planten komen en bier, midden in den salon, laat ik mijn vleugel zetten, als ik bier blijf," voegde zij er in gedachten aan toe. De huishoudster knikte, ten teeken dat zij de opdracht, betreffende de bloemen, be grepen had en opende toen de deur, dienaar de aangrenzende torenkamer voerde, een rond, niet te klein en ook niet te groot vertrek met bont gekleurde ruiten, die wapenschil deringen voorstelden. De geheele ruimte maakte den indruk van aan dat blad, dat, volgens sommige geruchten, bij in een afzonderlijke wet vast te stellen over gangsbepalingen zal gezorgd worden voor ver schuiving der invoering, volgens andere door herstel der numraerverwisseling de tegenstand der Katholieken zal worden gebroken. Wat daarvan zijn moge, De Tijd wil van geen dezer beide oplossingen iets weten. De eerste klinkt haar al te ongelooflijk. „Bij een afzonderlijke, later in te dienen wet zou de uitvoering van de legerwet, als die een maal aangenomen zal zijn, voor onbepaalden of minstens zeer langen tijd worden uitgesteld een palliatief derhalve van gelijken aard als door de Duitschers werd gebezigd, om aan de bewo ners van Helgoland den dienstplicht smake lijk te maken en vertrouwende op de belofte van aanneming dezer tweede wet, zouden de Katholieke afgevaardigden alvast medehelpen om de legerwet aan te nemen, de legerwet, die nota bene door de voorstanders er van steeds werd aanbevolen als een zaak van de hoogste urgentie „Nog grover boerenbedrog", gaat zij voort, „zou het wezen, indien men de Katholieken tot aanneming van de wet trachtte te bewegen door een amendement tot invoering van de nummer verwisseling. Wil nummerverwisseling (ruiling van nummer tusschen de ingeschrevenen eener zelfde lichting) iets beteekenen, dan is allereerst noodig, dat een zeker getal miliciens vrij loten en dus voor anderen in de plaats kunnen rieden. Zooals wij reeds vroeger uitvoerig hebben aan getoond, zal dit bij aanneming van het tegen woordige wetsontwerp geen plaats hebben. Het getal van hen, die, voor den dienst geschikt zijnde, jaarlijksch vrijloten, zal niet meer bedra gen dan ongeveer drie honderd, en nog worden deze weinigen niet absoluut vrijgelaten, maar aangewezen om in oorlogstijd te worden ingelijfd bij een aanvullings-reserve. In het stelsel der aan hangige legerwet ware dus nummerverwisseling eenvoudig een wassen neus." Binnenlandsch nieuws. Texel. De boomloosheid van het dorp Oudeschild heeft eenige ingezetenen op het denkbeeld gebracht, daarin verbetering te bren gen. Daartoe heeft men zich met den boom- kweeker Rijk, van den Burg, in betrekking ge steld, die tegen billijken prijs langs de huizen een rij boomen wil plaatsen. Texel. Op het strand alhier is een vlot aangedreven, waarop 4 ringen bevestigd, zonder merk; voorts eenig scheepshout en eenige kisten ether, gemerkt „Hamburg". Texel. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de eerste helft der maand September J. B. Hars, Nieuwediep. een koepelkamer en was rijk, gemakkelijk en smaakvol gemeubileerd, in den stijl dier tijd, toen de zuivere renaissance-stijl ver dween, om plaats te maken voor de pruiken stijl. Het zwartgebijtste, met goud ge- cicleerde houtwerk alleen droeg nog den stempel van dien vervlogen stijl en bet was zelfs voor verwende smaken nog interessant genoeg, waartoe het rijke, geperste en met goud doorwerkte purperroode Utrechtsch fluweel van overtrekken en gordijnen niet weinig bijdroeg. Het was een hoekje om zoo recht vertrouwelijk te praten, om er te droomen en te peinzen, te lezen en te schrijven aan den fraaien breeden schrijftafel, die daar aan bet middelste der drie ramen stond. De achtergrond werd ingenomen door een schoor steen met heerlijke versieringen van majo- lika er op en waarin een beschilderde kachel stond, die vol wonderlijke figuren en wapens prijkte. Dolores stiet het eene raam wijd open, zoodat de heerlijke frissche Meilucht vrij kon binnenstroomen en zette zich toen bij het venster. „Hier wil ik blijven," zeide zij, niet genot de frissche lucht inademend, „dit is eerst een lief rustig plekje. Laat mijne koffers maar j in de slaapkamer daarginds brengen, juf frouw Tonia en pak ze uit. Mijn oude Terésa zal met de rest van mijn goed later volgen en u vervangen; tot zoolang wilt ge mij zeker wel helpen?" Juffrouw Kohier knikte weder. (Wordt Torvolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1