sidium van den Burgemeester en een der beide Wethouders vergaderen op 15, 17 en 21 dezer. Gelezen wordt eene missive van den heer Com missaris des Konings in deze provincie, waarbij in herinnering wordt gebracht dat de heffing van een hoofdelijken omslag en van eene plaatselijke belas ting op het gedistilleerd door Z. M. slechts voor 1890 is toegestaan en dus, indien de voortduring dezer belastingen voor 1891 wordtgewenscht, hiertoe vóór 15 October moet worden besloten. Met eenparige stemmen wordt nu besloten dat gedurende 1891 een hoofdelijken omslag zal worden geheven tot een maximum van f 33.000 en eene plaatselijke belasting op het gedistilleerd, ten bedrage van f 15 per 100 liters, bevattende 50 liters zuivere alcohol. Met algemeene stemmen op één na (die van den heer Korver) wordt het besluit genomen tot heffing in 1891/92 van 70 opcenten op de person. belasting, terwijl algemeen wordt goedgekeurd het maximum van den Hoofd, omslag over 1890, bepaald op f 33.000, met f 1000 te verhoogeu. Voorlezing geschiedt van een adres van den on derwijzer B. F. Heijting, verzoekende overplaatsing in zijne betrekking van school No. 5 naar school No 7a, en van de door B. en W. in overleg met den Arrond.-schoolopziener en de betrokken hoofden van scholen opgemaakte voordrachten voor dc be noeming vau twee onderwijzers, zijnde deze aldus samengesteldvoor school No. 3, O. C. Boelens, te Amsterdam, C. Visser, te Vlieland en W. A. Nugteren, te Spaarndam, en voor school No. 5, C. Visser, te Vlieland, O. C. Boelens, te Amsterdam, en J. J. Janzen te Koegras (Heldor). Naar aanleiding van de voorgelezen voordrachten, maakt de heer Korver de opmerking dat niet door één, maar door twee onderwijzers overplaatsing is gevraagd. Van deze tweede schijnt echter geen nota te zijn genomende onderwijzer Janzer., te Koegras, die eveneens verplaatsing naar eene andere school binnen de kom der gemeente heeft verzocht, komt nu als No. 3 op een der beide voordrachten voor. De heer Korver vraagt of B. en W. deze hunne vreemdsoortige handelwijze kunnen verant woorden. De Voorzitter merkt op dat de voor drachten in overleg met den Arr.-schoolopziener zijn opgemaakt, waarop de heer Korver de vraag stelt of dan door den Schoolopziener tegen de overplaat sing van den onderwijzer Janzen is geadviseerd, wat hij moeielijk kan gelooven. Op de niededee- ling des Voorzitters, dat ook de hoofden der scho len hieromtrent zijn gehoord geworden, zegt de heer Korver zich niet te kunnen begrijpen, waarom de Kaad door de schoolhoofden moet worden geregeerd. De Voorzitter en de heer Oudenhoven merken op dat zij het zijn, die met de onderwijzers moeten werken, waarom hun advies zeer gewenscht isde heer Oudenhoven meent verder dat de leden van den Raad zich daartegen niet moeten verzetten, omdat zij spr. stelt zichzelven ten voorbeeld geen kennis van die zaken hebben. De heer Korver doet uitkomen dat niet aan de orde is de vraag welke van de onderwijzers de meest geschikte zijn, maar waarom van 't gedane verzoek om overplaat sing geen nota is genomen. De onderwijzer Janzen heeft toch den officiëelen weg bewandeld en volgens door hoofden van scholen afgegeven verklaringen wordt zijn onderwijs zeer gewaardeerd wat hapert er nu verder aan? De Voorzitter meent dat niet alles in het openbaar kan worden gezegd, wat er wel te zeggen zou zijn, welk oordeel de heer Kor ver, die juist openbaarheid is toegedaan, zegt in geen geval te kunnen deelen. De heer Franken zou het zeer wenschelijk gevonden hebben, indien het hoofd der school No. 5 onomwonden had ver klaard, waarom hij niet op de overplaatsing van den onderwijzer Janzen gesteld is. Spr. voor zich stapt over 't bezwaar heen dat Janzen No. 3 op de voordracht staat hij zal hem toch kiezen. De heer Vos tracht eenig licht in de zaak te ont steken door de verklaring dat aan de school No. 5 iemand noodig is, bekwaam om in alle klassen on derwijs te geven, welke bewering door den beer Korver onjuist wordt genoemd, omdat dan een on derwijzer met hoofdakte zon gevraagd zijn. Nadat de Voorzitter nog als zijn gevoelen heeft medege deeld dat ook onderwijzers zonder hoofdakte wel onderwijs in de hoogste klasse moeen geven, wordt het debat over dit onderwerp gesloten. De ge vraagde verplaatsing van den onderwijzer Heijting wordt goedgekeurd, waarna tot benoeming van twee onderwijzers wordt overgegaan. Aangezien zich bij de eerste stemming drie briefjes te veel in de bus bevinden, wordt eene nieuwe stemming arehouden die dezen uitslag heeft, dat tot onderwijzer aan school No. 5 wordt benoemd de heer C. Visser, te Vlieland, met 9 steramen op den hr. Janzen werden 5 stemmen uitgebracht. Te midden dezer stemming komt de heer Over de Linden ter vergadering. Tot onderwijzer aan school No. 3 wordt hierna benoemd de heer O. C. Boelcns, te Amsterdam, met 14 stemmende heer Janzen bekwam 1 stem. Aan mej. J. E. Eikema wordt met eenparige stemmen, op haar daartoe gedaan verzoek, met in gang van 15 November e. k., eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school No. 75 en aan de Herhalingsschool. Ter benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacature de heer Mr. J. D. van Kuijk), werd door die Commissie een dubbeltal ingezonden, bestaande uit de heeren K. Hennes en E. Franken. De heer Franken verklaart zijn naam slechts te hebben geleend om het tweetal vol te maken hij wenscht echter niet voor eene eventuëele benoeming in aanmerking te komen. Gekozen wordt dan ook de heer K. Hennes, met 13 stemmen de heeren Franken en Korver verkregen ieder 1 stem. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer H. A. Stadermanu, wordt benoemd de heer W. Cruijff, met 13 stemmen, terwijl de heer P. Veen (No. 2 van het door 't Armbestuur ingezonden dubbeltal) 2 stemmen op zich veree- nigde. Achtereenvolgens geschiedt nu voorlezing van missi ves van de Commissie van toezicht op het lager onder wijs en van den J. P. van Varik, hoofd der school No. 75, waarbij de aandacht van den Raad wordt gevestigd op de overbevolking van sommige klassen der evengenoemde school en dc noodzakelijkheid wordt aangetoond om het onderwijzend personeel aan die school met een onderwijzer uit te breiden. De heer Van Varik verzoekt verder de opvolgster van mej. Eikema zoo spoedig mogelijk te benoemen, opdat geene vacature ontstaat, waaronder het on derwijs zou moeten lijden, en de te benoemen on derwijzeres verplichtend te stellen geschiktheid tot het geven van onderwijs in den zang. De Voor zitter zegt (jat door B. en W. een onderzoek aan de school is ingesteld, waarbij de noodzakelijkheid om een onderwijzer aan te stellen, is gebleken. In ver band met de onderwijswet zou den te benoemen onder wijzer echter geheel door de gemeente moeten wor den bezoldigd. De beer Franken meent dat bij eene betere indeeling der leerlingen in de verschil lende klassen, de overbevolking van sommige lokalen zou kunnen worden voorkomen zoo heeft het. hoofd der school zelf slechts 14 leerlingen in zijne klasse, wat toch zeker niet te veel is. De heer Vos zegt dat 't weinig ter zake doet of eene klas 14, 20 of 25 leerlingen telteen klas is een klas en blijft, ongeacht het aantal leerlingen, .hetzelfde toezicht cischen. Als nu de heer Van Varik er zelf leer lingen bijneemt, zal dat de bestaande onregelmatig heid niet wegnemenhet hoofd moet toezicht honden over de geheele school. Spr. brengt in herinnering dat vroeger twee onderwijzeressen aan de school verbonden waren, nu slechts één, zoodat 't personeel is verminderd en 't onderwijs dus niet kan zijn wat het wezen moet. Is 't voor dc ge meente te bezwaarlijk een onderwijzer aan te stel len, spr. zou wenschen voor te stellen in dat geval liet schoolgeld der leerlingen met f 1 per kwartaal te verhoogeu en van f 5 op f 6 te brengende leerlingen dragen dan zelf de kosten voor den on derwijzer. De heer Oudenhoven tracht aan te tooncn dat 't niet noodig is het hoofd eener school toezicht over alle klassen te doen houden; op de bekwaamheid van het onderwijzend personeel moet men voldoende kunnen vertrouwen, zoodat een hoofd, voor zijn klas staande, daar moet kunnen blijven. Ook zonder zijn toezicht, meent spr., zal 't wel goed gaan. Met 't verzoek van den heer Van Varik, om van de te benoemen onderwijzeres be kwaamheid in 't geven van zang-onderwijs te eischen, kan de heer Oudenhoven 't niet eens worden als de kinderen gewoon weg de vaderlnndsche liedjes kunnen zingen, zegt spr., is 'tal mooi genoeg. (Hilariteit.) De heer Vos doet uitkomen dat de zang tot dc vak keu van onderwijs behoort en dus ook dient te worden beoefend, wanrom zich de heer Oudenhoven, volgens zijne nadere verklaring, weinig bekommert. De heer Van Neck zegt het te betreuren dat bij eene zaak als deze, nu wordt aangetoond dat 't onderwijs aan eene school te wen schen overlaat, voor alles wordt gevraagd: «wat kost ons die school Volgens zijn oordeel moet aan school No. 75 een onderwijzer wor den aangesteld 't onderwijs aan die school vor dert dit. De heer Franken merk', op dat de heer Van Neck 't doet voorkomen alsof het onder wijs nan school 75 een bijzonder gemeentebelang is. Spr. kan 't niet goedkeuren dat er onderscheid ge maakt wordt tusschen rang en stand, tusscben ge woon lager- en meer uitgebreid lager onderwijs, 't Klinkt zegt spr. misschien wel wat socialis tisch, maar m. i. moet die school zijn eigen kosten zelf kunnen bestrijden uit de opbrengst der school gelden. De heer Korver zegt zich volkomen bij 't door den lipcr Franken aangevoerde aan te slui ten. Uit eene nadere verklaring van den heer Van Neck blijkt, dat hij niet tegen verhooging van liet schoolgeld is; dit is echter niet nan de orde. Na eenig debat tusschen de heeren Korver en Vos, wordt het voorstel, om het onderwijzend personeel aan meergenoemde school met een ouderwijzer uit te breiden, in stemming gebracht en met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Franken, Korver, Oudenhoven en dc Voorzitter. Op voorstel des Voorzitters wordt met eenparige stemmen besloten een gedeelte van het strand te Huisduinen van het Rijk in huur te aanvaarden en die huur over te dragen aan de ondernemers van liet Badpaviljoen aldaar, een en ander met inacht neming van de door de Regeering te stellen voor waarden. Mededeeling geschiedt van een ingekomen adres van de heeren doctoren Bitter Sr., Peltzer, Bitter Jr., Mackay, Bakker en Hennes, houdende het ver zoek om spoedig afdoende maatregelen te willen nemen tegen den invoer binnen de gemeente van voor de consumptie ongeschikt geslacht vee, op grond dat zich gedurende de twee laatste jaren ver schillende gevallen van vergiftiging hebben voorge daan, veroorzaakt door gebruik van voor de gezond heid schadelijk vleesch. Verwonderd 't den heer Oudenhoven dat, wan neer de geneeskundigen reeds twee jaren de erva ring hadden dat bedorven vleesch werd ingevoerd, hierover niet veel vroeger gesproken is, de heer Vos herinnert dat de gevraagde maatregelen reeds ruim twee jaren geleden door hem zijn voor gesteld geworden. Om aan te toonen hoe nood zakelijk toezicht op den invoer is, deelt deze spr. mede dat onlangs in eene der ons omringende ge meenten op bevel van Hoogerhand een rund is begraven geworden als zijnde ongeschikt voor de consumptie, hetwelk aanvankelijk bestemd was om alhier te worden genuttigd. De Voorzitter stelt voor 't adres om advies te stellen in handen van B. en W.'t is te laat ingekomen om den Raad nog heden van advies te kunnen dienen. De heer Over de Linden geeft in overweging, bij 't beramen van maatregelen tegen den invoer en bij 't aanstel len van een keurmeester of keurmeesters, in overleg te treden met de Marine-directie, wat volgens Voorz. reeds in de bedoeling van het Dag. Be stuur ligt. De heer Korver zegt dat reeds vroe ger tot het aanstellen van een keurmeester is be sloten, doch B. en W. nalatig zijn gebleven in de uitvoering van dit besluit. Dit is niet uitge voerd zegt Voorz. omdat er van een zoo- datiigen maatregel volstrekt geen heil zou zijn te wachten op de begrooting is f 500 voor de be zoldiging van een keurmeester uitgetrokken. Is dat voldoende? Kan vraagt Voorz. verder worden verwacht dat iemand, die zich voor dit bedrag beschikbaar stelt, voldoende op de hoogte zal zijn van de eischen, die aan het vleesch moeten worden gesteld? Volgens zijn oordeel in dit niet het geval en zou de aanstelling van een scheikundige als keurmeester noodzakelijk zijn. Halve maatregelen zijn niet afdoende. De heer Oudenhoven op zijne beurt zou in over weging willen geven alle toegangen tot de gemeente zoodanig te doen bewaken dat eene goede controle kan worden- uitgeoefend. De heer Over dc Lin den valt den heer Oudenhoven in de rede met de opmerking dat 't niet te pas komt hier zoo breed voerig de zaak te bespreken het advies van B. en W. moet eerst worden afgewacht. Waarom niet? meent de heer Oudenhoven wij zitten hier toch met elkaar te praten en ik geef mijne persoon lijke meening ten beste, waarmede B. en W. bij 't beramen van maatregelen misschien hun voordeel nog kunnen doen. Met eenparige stemmen wordt nu besloten het adres om advies in handen van het Dag. Bestuur te stellen. Voor kennisgeving worden vervolgens aangeno men 1. Proces-verbaal der kasveriticatie, ten kantore des Gemeente-ontvangers gehouden op 22 Sept.jl., op welken datum zich in kas bevond en ook be hoorde te zijn de som van f 3965.58-^. 2. Kennisgeving van den ontvanger van 's Rijks belastingen alhier, dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der grondbelasting over het laaist afgesloten dienstjaar f 36.92J en dat in die van de personeelc belasting, f 2283.91 bedraagt, met uit- noodiging deze bedragen binnen 2 maanden ten kantore des ontvangers te voldoen. 3. Missives van H.H. Gcdep. Staten, begelei dende de suppl. begrooting 1890 en het le snppl. kohier van den Hoofd, omslag, dienst 1890, die goedgekeurd worden teruggezonden. 4. Brief van den onderwijzer F. C. H. Schlali- milch, houdende mededeeling dat hij den 6 Sept. jl. te 's Hage met gunstig gevolg examen heeft af- gelegd ter verkrijging der acte van bevoegdheid tot liet. geven van gymnastiek-onderwijs. Voorlezing geschiedt van een adres van bewoners van perceelen aan de Wacht straat, verzoekende demping of verbetering op andere wijze van eene langs die straat, achter de bergplaats van den lieer P. Verlieij loopende sloot, welke, een verzamelplaats van onreinheden zijnde, de gezondheid der omwo nenden in gevaar brengt. De Voorzitter zegt dat bij de behandeling der begrooting voor 1890 hier omtrent voorstellen zullen worden gedaan. De heer Over de Linden dringt nogmaals aan op demping vau de onreine sloot, loopende langs den tuin van Tivoli. Door den Voorzitter wordt nog medegedeeld dat de heer Maalsteed zijne herbenoeming tot Wethouder binnen den bepaalden termiju heeft aangenomen. Bij de gewone rondvraag wenscht de heer Fran ken te worden ingelicht omtrent de wijze, waarop de afvoer van faecaliën in de nieuwe wijken nnbij het spoorwegstation geschiedt. Naar spr. is ter ooren gekomen, zijn daar bij verschillende woningen beerputten gemaakt, die op de gemeente-riolen uitkomen. Is dit zoo, dan dient daartegen z. i. te worden gewaakt. De Voorzitter bevestigt het door den heer Franken meegedeeldeop die wijze worden de putten tegenwoordig meermalen aangelegd, ofschoon dit bij de nieuwe polilie-ver- ordening wordt verboden. De heeren Fran ken en Over de landen dringen er op aan hiertegen afdoende maatregelen te nemen en het verbod om op de gemeente-riolen aan te sluiten zoo streng mogelijk te handhaven. Er is weinig aan te veranderen, meent de heer Korver, omdat de Koningdwarsstraat, waarin het hier be doelde riool ligt, met de aangrenzende straten par ticulier eigendom is. Dit bezwaar is echter, vol gens den Voorzitter, op te hetfen door de aansluiting aan liet. hoofdriool te verbieden. Een voorstel des Voorzitters, om deze aangelegenheid bij de be handeling der begrooting verder te bespreken, wordt eenparig aangenomen. Nadat de heer Vos op zijn vraag of er bij de samenstelling der begrooting is gerekend op plaatsing van lantaarns in de Plantsoenstraten, van den Voor zitter een bevestigfend antwoord heeft bekomen, wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad over in comité, tot het behandelen van ingekomen bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofde lijken omslag. Helder. Lijst van brieven, geadresseeid aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de iste helft der maand September 1S90 A. de Wijn, M. Timmerman, mevr. Vosse, Tora- son en Negen, allen te Amsterdam A. Rooze, te Helder W. Wit, te Wieringen Boelcns, te Utrecht J. Takes, te Wieringen. Briefkaarten: W. Smit en G. Wimmers, beiden tc Amsterdam. Texel, 8 Oct. Visschers en beurt schippers rapporteeren, dat zij op' de Zuider zee drijvende hebben gevonden vele vaten, ge vuld met haring en duigen. Texel. De pogingen om het dorp Oude- schild door boomgewas te verfraaien en meer schaduw te verstrekken, beloven de verwachting nog te overtreffen. Reeds moet door de ingeze tenen voor ruim ioo hoornen zijn ingeschreven. Kolhorn. Het aansteken der straatlantaarns in deze gemeente, met inbegrip van de benoo- digde petroleum, werd voor het winterseizoen 18901891 aangenomen, bij openbare inschrij ving, door D. Wagemaker alhier. Wognum. Bij de jaarlijksche harddraverij alhier is de prijs behaald door den heer Koster, te Midwoudde iste premie door den heer K. de Vries, te Winkel; de 2de door den heer K. Keetman, te Aartswoud. Medemblik. De gemeente-begrooting alhier voor het jaar 1891, is vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 131356.94^. Op 1 Jan. 1891 bedraagt de gemeenteschuld f7500, rentende 4i pCt. Sijbekarspel. Aan de harddraverij, uitge- schrèvcn door de harddraverij-vereeniging alhier, op 5 October, werd deelgenomen door 10 paarden. De prijs werd gewonnen deer T. Wijnker alhier, terwijl de premiCn ten deel vielen aan J. Broers te Benningbroek en C. Pauw alhier. Warder. Werd voor eenigen tijd bericht, dat alhier pogingen zouden worden aangewend om een fanfarecorps op te richten, wij kunnen thans mededeelen dat die met gunstigen uitslag zijn bekroond. Eene som van f700 is aan ren- telooze voorschotten bijeengebracht. Tot directeur is benoemd de heer Anderson te Beets; tot voorzitter is gekozen de heer van Twisk, tot ondervoorzitter de heer Visser, tot secretaris de heer Nooij, tot penningmeester de heer Haan. Zandvoort. De „St.-Ct." bevat de statuten der Vereeniging Afdeeling Zandvoort der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Scheveningen. Naar „Het Vad." verneemt, wordt, op last van de directie van het Kurhaus alhier een ontwerp in gereedheid gebracht, be- oogende de oprichting van een nieuw badhuis, alwaar men, zoowel des winters als des zomers, in bassins, gevuld met zeewater, zal kunnen baden en zwemmen en dat in hoofdzaak zal zijn inge richt als de bestaande zoetwater-badinrichtingen. Het ontwerp zal op de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders aan hun goedkeuring worden onderworpen. Afloop van Aanbestedingen. Haarlem, 2 Ocl. Het Gemeentebestuurhet maken van ri.ikering en bestrating in deu Zui.lpolderAmsterdam eu verdere projectstraten in de Zuidpolder aldaarF. J. Ver- zijlbergh aldaar, f6590. Purmerend. Dc archit. P. Magerde uitvoering van ecnige werken aan het pcreecl aan de Bierkade nldaar, toebehoorende aan den heer J. P. Roon P. de Groot, f3325 M. Worp, f3291; H. Westerfeld, f3180 P. Brinkman, f2993; E. Brunne, f2775; J. Wcstmijze, f2750; J. Plas, f2380; C. Jlollenkump. f2585; L. vau Zou, f2397, Jb. de Vries, f 2324 gegund. Marine en Leger. Zr. Ms. gaffelsclioener «Argus", bestemd tot bescher ming der visscherij, wordt 1 Nov. a. s. buiten dienst gesteld, en de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Mijcr eervol outheven van het door hem gevoerd bevel. De minister van Oorlog heeft eenige nieuwe be palingen vastgesteld omtrent te verleenen eerbewij zen bij militaire begrafenissen. In afwachting van eene geheele herziening van het reglement voor den garnizoensdienst (dat in IS 15 bij besluit van den Souvereinen Vorst werd vast gesteld) is door den minister bepaald: 1. dat wan neer luitenants, die niet in aotievcn dienst zijn, overlijden, op aanvraag van familie of betrekkingen voor de begrafenis bet militair geleide moet worden gegeven 2. begrafenissen van gepensioneerde onder officieren en mindere militairen mogen alleen dan met militair eerbetoon plaats hebben, wanneer de overledenen ridders waren van de Militaire Willems orde 3. op den voet van vroegere gebruiken zal bij de ter-aarde-bestelling van eenen soldaat, gedu rende zijn werkelijke» diensttijd overleden, niet alleen liet voorgeschreven volg-detachement worden gegeven, maar zal ook een gewapend detachement voorafgaan tot het geven der gebruikelijke salvo's. Het geven van liet eerste salvo, bedoeld bij art. 357 van genoemd reglement (te lossen aan het sterfhuis), is sinds geruimen tijd in onbruik geraakt en behoort ook niet meer te worden toegepast. Maandag a. s. zal alhier de regimentsschool aan vangen ter opleiding van korporaals eu kanonniers tot sergeant en korporaal bij liet 4de regiment vest.-art.door 19 korporaals en 13 kanonniers der vestingcompagniën en door 3 korporaals en 10 kanonniers der pantserfortcompagnieën zal deze school worden bijgewoond, waartoe het vorengenoemde personeel uit dc garnizoenen IJmuiden, 's Graven- liage, Hellevoetsluis en Willemstad a. s. Zondag alhier moet aankomen. Met het onderwijs zijn be last de 2e luit. C. J. van Ileusden, de adjudant- onderofficier P. W. Bloemer, de sergeant-majoor A. H. Botermans cn sergeant II. Klein, terwijl aan den kapitein voor speciale diensten A. H. Ilunrt, het algemeen toezicht is opgedragen. Onderwijs en Examens. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroed vrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amster dam. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat in December e. k. ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden be kend gemaakt. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant. De dames Besangon, onderwijzeressen aan de Naai- en Breiscnool te Oostwoud, hebben ontslag aangevraagd uit die betrekking tegen r De cember. Mejuffrouw C. P. Hiemstra, van Midwoud, is benoemd tot onderwijzeres aan de Naai- en Breischool te Oudendijk, voor welke betrekking zich 19 sollicitanten hadden aangeboden. Benoemd tot onderwijzer in de Weere, gem. Hoogwoud, de heer A. Sneeboer, onderwijzer te Spanbroek. Landbouw en Veeteelt. Blijkens door den minister van Buitenl. Zaken van het gezantschap te Londen ontvangen bericht zou op Dinsdag den 7 dezer, op grond van het voorkomen van mond- en klauwzeer te Vaals in Limburg, alle invoer van Nederlandsch vee in het Vereenigd Koninkrijk worden verboden. Iemand kwam op de gedachte om het zeepwater uit de keuken te bezigen als meststof voor een wijn gaard. Hij Het daartoe op 2 meter afstand van den stam eenige gaten steken, waarin liet lauwe met vet- deelen verzadigde water gegoten werd. De gaten werden dan met een plankje gedekt, om het intrap pen te beletten. Bij droogte werden de gaten om dc twee dagen gevuld, anders 0111 de acht dagen. Het verzamelde zeepwater moet dan eerst lot 80° Fahr. verwarmd worden. Het gevolg van deze be handeling was, dat reeds op 21 Juli rijpe druiven gesneden konden worden, terwijl van een anderen wijnstok, die niet als boven behandeld was, eerst half Augustus rijpe vruchten konden worden ge plukt. I11 Noordhollaiid komen allengs meerkaasfabrieken. Zij geven den kleinen boer bet voordeel voor zijn zuivel evenveel geld tc maken als de grooterc boe ren, daar van ieder deelhebber de melk tot denzelfden prijs aangenomen wordt, als de kwaliteiten deugdelijk zijn. Wanneer zulk een boertje zelf markten moest, kreeg liij meestal lageren prijs dan de groote makers. En de koopman is verzekerd van gelijke kwaliteit. Het is een schoon gezicht, stapels van 8 tot 1500 stuks Edammer kazsn óp de markten te zien staan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2