haar mooien hond „Swel," die bij haar in het rijtuig zit. „Evenals altijd in de laatste jaren gaan de rijtuigen echter niet de binnenplaats, met een deftiger woord „basse cour" genoemd, over, maar wordt in het Park gereden. Om de eenvoudige reden, dat rijden op die hardbestrate en van drie zijden ingesloten binnenplaats een geraas veroor zaakt, waarbij een gezond mensch opschrikt, zoo dat liet dubbel onaangenaam is voor den Koning, die meer rust noodig heeft. „Evenals in de laatste jaren, krijgen we den Koning niet te zien, thans wegens de „verheffing van het nierlijden", maar veertien dagen geleden en vroeger, omdat Z. M., naar ik hoor, van meening is, dat hij bijzonder moet waken tegen koö vatten. „En nu 's Konings bemoeiingen. Ik kan u de verzekering geven, dat die, de laatste dagen uitgezonderd, heusch niet minder waren dan vroeger. De behandeling van bosch en moes tuin de verzorging der paarden de lessen en vermaken der Prinses, er ontgaat hem niets van. Ja, huishoudelijke kleinigheden, als het gebruik van serviezen, (die men op Het Loo heel mooi heeftZ. M. bemoeide zich er tot voor weinige dagen evengoed mee als vroeger. Eigenlijk vind ik, dat het niet te pas komt, zoo iets in een krant te schrij ven maar bij al de onnistbarende berichten, openlijk verspreid, dacht het mij, dat het misschien zijn nut kon hebben, juist zulke bagatellen aan te halen. Iemand, die zóó ziek is, als van den Koning wordt verteld, heeft daar toch geen lust in, zou ik meenen. „Zoo is Z. M. gewoon, boeken op zicht te krijgen. En wanneer werken, waarin hij gewoon lijk belang stelt, hem sedert eenigen tijd niet onder de oogen kwamen, vroeg hij daar wel degelijk naar. Dat doet toch niemand, zoo ver zwakt, als men alweer onzen Koning voorstelt. Kortom, ik begrijp niet wat men eigenlijk wil. Ware het belangstelling in 's Konings toestand, ik zou het lovenmaar de toon dier berichten is zoo, dat wij er ons hier over ergeren, niet om dat wij ons beter of meer Koningsgezind achten dan alle Nederlanders, maar vermoedelijk om dat wij de koninklijke familie hier dagelijks zien en er onwillekeurig van hooren door meer ver wijderde aanraking met de omgeving. „Ik weet niet, mijnheer de redacteur, of u mijn brief geheel of gedeeltelijk geschikt acht voor openbaarmaking. Indien u hem niet plaatst, zal ik er uw blad met even veel genoegen om lezen. Ik gevoelde alleen behoefte mijne indruk ken eens op papier te zetten en, althans u, er deelgenoot van te maken." De bijeenroeping van de Eerste Kamer wordt spoedig verwacht. Er heerschte, volgens de „H. Ct.", in de laatste dagen een ware opgewondenheid onder de ambtenaren der departementen van Algemeen bestuur, naar aanleiding van de vraag, of de „Ned. Rhijnspoorweg-Maatschappij" leges zou betalen van de circa 38 millioen, welke het Rijk haar heeft uit te betalen voor de overneming van haar bedrijf. En dat dit niet onverklaarbaar is, zal men begrijpen, als men weet, dat die zoog. Ieg96-gelden 1 pCt. van de koopsom bedragen dus in dit geval f 380.000 en dat daarvan de helft alzoo f 190.000 aan de ambtenaren zou moeten worden uitgekeerd. De minister van Financiën heeft thans die zaak beslist, door op een vraag der Tweede Kamer te antwoorden „De Regeering is van oordeel, dat de „Ned. Rhijnspoorweg-Maatschappij" wegens de betaling van de koopsom leges verschuldigd is, en zulks tot het bedrag, uitdrukkelijk in het Souverein be sluit voorgeschreven." De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale be lastingen en tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1890, de heeren De Vries, Oppedijk, Heemskerk, v. d. Velde en De Beau fort verhooging der vesting-begrooting voor 1890, idem van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1890 en wijziging van dat Hoofdstuk, de heeren Schreinemacher, Löben Seis, v. Wassenaar, Seyffardt en SchepelStaatsbegrooting voor 1891 (algem. beschouwingen en de Hoofdstukken I, Huis des Konings, II, Hooge Collegien, Vila, Nationale Schuld, en de Wet op de Middelen), de heeren Schimmelpenninck v. Nyenhuis, Donner, Heemskerk, G. van Dedum en Borgesius. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 8 October. (Vervolg). Bij art. 2 is nog aangenomen, met 58 tegen 24 stemmen, het amendt der C. v. R. om in de wet alleen op te nemen de strafmaxima en den Koning bevoegdheid te verleenen, binnen die maxima bij bestuursmaatregel straf te bedreigen. Lang werd gedebatteerd over de in art. 4 bepaalde verantwoordelijkheid van den schipper voor dc overtredingen van opvarenden. Een amendt.-Hur- togh, om die verantwoordelijkheid te beperken tot de ondergeschikten des schippers en niet uit te breiden tot de opvarenden, werd verworpen met 41 tegen 39 stemmen. Art, 4 is aangenomen. De overige artt. zijn goedgekeurd. De eindstem ming is verdaagd tot Dinsdag half twee. Nog is aangenomen de verhooging van despoor- wegbegrooting (uitvoering der spoorwegovereenkom sten). Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor alhier, gedurende de 2de helft der maand September P. J. Hoitsma, W. Smit, Van der Essen, M. van Zeil, Schouten, allen te AmsterdamC. J. .T. van de Graaft', te 's Hage H. C. Rouffaer, te Helder P. Cars, te IJzendijke. Briefkaarten C. Wouters, Wed. C. Harms, J. v. d. Berg, H. Hemker, G. JI. Witteveen, D. Bakker, C. iïen- drikse, allen te Amsterdam A. C. Krol, te Bode- grave. Brieven naar België Moulart, te Brugge. Zijpe. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 7 October. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vor. vergad. worden gelezen en goedgekeurd. De Secretaris leest de ingekomen stukken, en be gint met de belangrijke mededeeling, dat een mis sive van Gedep. Staten is ingekomen, geleidende een Koninklijk besluit, waarbij aan de gem. Zijpe vrijstelling wordt verleeud van het heffen van school geld. Dat besluit is in hoofdzaak gegrond op de door Zijne Exc. den min. van Binnenl. Zaken ingewon nen adviezen van Gedep. Staten en het schooltoe zicht. Overwegende dat gebleken is, dat er aan het Zand benevens de B.-K. Bijzondere School ook nog is een Openbare School. Gezien art. 96, 3de nli. der Wet op het Lager Onderwijs. Gezien het ad vies van den Raad van State, besluit Z. M., enz. (Het advies van den Raad van State was er niet bijgevoegd. Daarna kennisgeving, dat de suppl. begrooting voor het jaar 1890 is goedgekeurd. Ilierop volgt een missive van de Heeren Regen ten van het Weeshuis, waarbij zij te kennen geven, dat er omtrent het gebruiker, van werkkracht on der hun bestuur niets kan worden bezuinigd of veranderd voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter brengt verslag uit van de op 11 Sept. jl. te Schagen gehouden vergadering, in zake het Kanaal Stolpe-Enkhuizen en eindigt met eene opwekking tot den Raad, om zoo eenmaal een offer van haar mocht worden gevraagd, zij zich dan niet onbetuigd zal laten. De heer Nobel dankt den voorzitter en sluit zich gaarne aan bij diens wenschen. Daarna wordt de begrooting van het Weeshuis dienst 1891 voorgelezen en met algemeene stemmen aangenomen, tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 3244.58. Bij de begrooting van Armvoogden, dienst 1891, stelt de heer Nobel voor een som van f 20 op de uitgaven te brengen als presentiegeld voor de Arm voogden hij meent dat de betrekking van armvoogd zooveel toewijding vereischt, dat het onnoodig is, dat zij ook nog geldelijke offers vraagt. Uit de discussie blijkt, dat het armvoogdijschap niet geheel kosteloos kan worden waargenomen. Het voorstel N. wordt echter verworpen en de be grooting aangenomen tot een bedrag van f9286.11 in ontvangst en uitgaaf. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting, dienst 1891, vraagt de heer Nobel het woord en zegt, hoewel deze begrooting een vermindering van lasten aanwijst, over deze begrooting toch niet vol daan te zijn, omdat hij gewenscht had dat B. en W. in plaats van den II. O. met f 1000 te verlagen, die verlaging gezocht hadden door 10 opcenten van het personeel af te nemendaarmede zegt Spr. ware meer het algemeen belang der ingezetenen bevorderd. Zijn 2de opmerking geldt de uitgaven der begrootinggaarne had hij gezien dat er een post voor verlichting op ware gebracht van f150, gemakkelijk te vinden uit de onvoorziene uitgaven. Nu vraagt spreker, 11a herinnerd te hebben aan een belofte van verleden jaar, om dit jaar én H. O. en opc. pers. bel. te verlagen, waarom B. en W. nu voorstellen den H. O. te verlagen en niet de opcenten. De Yoorz. zegt, dat de lasten niet zooveel kunnen verlaagd worden als zij verleden jaar meenden en dat zij daarom alleen den H. O. hadden genomen. De lieer Biersteker voegt hier nog aan toe, dat een verlaging van dun H. O. meer in het algemeen belang is van de ingezetenen dan een verlaging van de opcenten personeele belasting. De heer Nobel antwoordt hierop den heer B., dat hij hem hoopt te overtuigen van het tegendeel. De algemeene beschouwing wordt gesloten en overgegaan tot behandeling van de artt. Op voorstel van den heer Biersteker wordt de post onderhoud van de toren verminderd met f 50 en die van onkosten van het brandwezen met f 50 verhoogd. De heer Nobel stelt f 150 voor straatverlichting voor. Dc heer Paarlberg ziet in verlichting zulk een duisternis, en voorziet daarvan zulke ongelukken, dat hij het ten zeerste zou betreuren indien er in de gem. Zijpe ooit verlichting kwam. Meerderen zien er gevaar in en het wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. De overige uitgaven passeeren zonder aanmer kingen, de ontvangsten evenzoo tot aan de opcenten personeele belasting. De heer Nobel neemt het woord en zegt, dat in deze post voor hem het zwaartepunt van de be grooting ligt. De pers. belasting als rijksbelasting is door vele staatslieden van verschillende richting veroordeeld. Is het pers. als rijksbel. veroordeeld dan deugt zij ook als opc. voor gemeentebelasting niet, en een der redenen waarom zij veroordeeld is, is zeker wel omdat zij geen rekening houdt met den toestand van den bewoner, en daardoor werkt zij hoogst on billijk. Spr. heeft ecu onderzoek ingesteld en het is hem gebleken dat er in de gem. zijn 964 aan- geslagenen, waarvan 350 met remisehij heeft de kiezerslijsten nagezien en is daardoor van 500 tot de wetenschap gekomen van de huurwaarde, de overige 119 dat zijn zij die niet met remise zijn aangeslagen en niet op de kiezerslijst voorkomen, heeft hij, het onbekende uit het bekende afleidende, daarbij gevoegd en is tot het volgende gekomen Hier leest de heer Nobel een uitvoerige becijfe ring voor, waaruit o. a. blijkt, dat eene verminde ring van 10 opc. pers., ongeveer ten gevolge zou hebben, dat minstens 450 personen, die geen H. O. betalen kunnen, worden ontlast met f 0.30, dat is f 135 250 met f 0.65, d. i. f 162.50 100 met f 1.55, d. i. 155 164 met f 4 d. i. 656 totaal 964 personen d. i. f 1108.50. Zijne conclusie is, dat bij een vermindering der op centen ongeveer 450 ingezetenen gebaat worden, die van een vermindering van den H. O. niets profi- teeren, en dat van de 500 overige door de opcen- ten-verraindering zij het meest gebaat worden die daaraan de meeste, behoefte hebben, en dat dit kan geschieden ten koste van de hoogst aangeslagcnen in den H. O. Na een oogenblik van diepe stilte neemt de Voorz. het woord en zegt, dat verlaging van den H. O. zeker in het algemeen belang zou zijn en zeker al- gemeenebijval zou vinden, maar dat, door de verlaging van de opcenten meerderen gebaat worden en wel vooral de minst gegoeden, zij die daaraan de meeste behoefte hebben gaarne wil hij dus zijn stem aan het voorstel N. geven. Ook de heer Schuit en de heer Biersteker erken nen na het voorgelezene van N. hunne mee ning te moeten wijzigen. Bij de daarop volgende stemming blijkt dat het voorstel-N. met 10 tegen 1 stem, die van den heer Paarlberg, is aangenomen. Nadat nu de H. O. weer op het vroeger cijfer f 8000 is teruggebracht, wordt de geheelc begroo ting tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 30491.88 met algemeene steramen aangenomen. Ten slotte meende de Yoorz. de vergadering niet te mogen sluiten, zonder den heer Nobel zijn dank te betuigen voor zijn zoo degelijk uitgewerkt voor stel, waarop de heer N. den Voorz. zijn dank brengt voor die woorden. Daarna sluit de Voorz. de ver gadering. Terschelling, 8 Oct. De sleepboot «Wo- dan" kwam hier heden van Nieuwediep aan, op sleeptouw hebbende een groote baggermachi ne met een grooten ijzeren baggerbak. De bomschuit Sch. 137, welke hier binnenliep om water en verwaaid geraakte, is heden met 18 last haring vertrokken naar Scheveningen. De Eng. stoomlogger „Northward" vertrok gisteren van hier met ongeveer 2400 balen mos selen aan boord, naar de visschersplaatsen in Schotland, waar de mosselen als aas worden ge bezigd. Spanbroek. In den nationalen kolfwedstrijd, 6 en 7 October alhier gehouden, waren 177 mededingers. De korpsprijs is gewonnen door de afdeeling Zuidscharwoude, met 341 punten. De eerste personeele prijs door A. Kist, te Zuidscharwoude, met 126 punten. De tweede door B. J. Vos, te Bolsward, met 124 punten, de derde door C. Zomer, te Zuidscharwoude, met 124 punten, de 4de door P. de Geus, te Zuidscharwoude, met 121 punten en de vijfde personeele prijs door J. Kuileman, te Nieuwe Niedorp, met 120 punten. Voor 't prijsbiljarten waren 63 personen. De eerste prijs is gewonnen door D. Meurs, alhier; de eerste premie door D. Appel, te Twisk en de tweede premie door D. Nierop, te Nieuwe Nie dorp. Aan 't schoontijden met paard en rijtuig is door 31 personen deelgenomen. De eerste prijs is toegekend aan dr. J. Overduin, te Wie- ringerwaard met het paard „Cato"; de premie aan de wed. J. Posch, te Binnenwijzend, met het paard „de zwarte merrie" de bestuursprijs aan dr. G. C. van Balen Blanken, alhier, met het paard „David", en keurmeestersprijs aan P. Kok, te Binnenwijzend, met het paard „Nimrod." Aan den wedstrijd werd deelgenomen door de volgende vereenigingen „Keer niet" en „Haar lem", te Haarlem „Kolfclub", te Oosthuizen „Bolsward", te Bolsward„Kolfclub". te Wate ringen „De Roos", te Dordrecht„Recht-door", te Alkmaar„De vier eenen", te Spanbroek „Schiedam", te Schiedam; „Over de helft" te Nieuwe Niedorp„Op maat", te Zuid-Schar- woude„Prins van Oranje", te Goes„Gezel ligheid", te Hoorn „Vredebest" te Zevenhuizen; „Delft", te Delft. Er worden gehouden een korps- en een per soneele wedstrijd, waarvoor waren uitgeloofd voor den eersten een verguld zilveren medaille voor de vereeniging en 3 zilveren medailles voor de kolvers; voor den personeelen wedstrijd een zilveren medaille voor den winner,van den isten prijs en verder 5 kunstvoorwerpen. In het hoofdbestuur werd benoemd de heer C. Witteveen, te Haarlem, in de plaats van den heer J. H. Stoel Azn., aldaar. De volgende wedstrijd wordt gehouden te Haarlem bij de Vereeniging van dien naam, of te Dordrecht bij de Vereeniging „De Roos". Bij de harddraverij, te Aartswoud gehouden, dongen 9 paarden om den prijs. Die prijs werd behaald door het paard van den heer B. Pluister de eerste premie door het paard van P. Glas en de tweede premie door het paard van W. Keet man allen te Aartswoud. Hoogkarspel. Bij een kolfwedstrijd alhier werd de prijs behaald door den heer F. van der Deure te Enkhuizen, en de eerste en tweede pre- mien respectievelijk door de heeren T. Bronder, alhier, en B. Ooteman, te Lutjebroek, gemeente Grootebroek. Verkoopingen. Maandag 13 October. Den Burg (Texel), 7 nam. In de Zwaan: Boeren plaats met wei-, hooi- en bouwland, gr. 28.16.50. Dinsdag 14 October. Anna Pa ulo w na. 11 'am. In dc Vlas- cn Ko- renbenrsKerk, pastorie cn schuur ald., gr. 0 27.36. Schagen, 7 nam. In de ltoos: Koffiehuis gcu. het Ondc Slot ald., gr. 0.4.50. Wieringer waard, 11 's m. Bij Born Boeren plaats met landerijen, gr. 26.17.30 bouwplaats onder Anna Pnulowna, gr. 4.91.20.' Woensdag 15 October. A a r t s w o u d, 10 'a m. Bij wijl. K. Vel Jbz. a. d. Lnngereisl paard, cenig hoorn- en wolvee, rijtuigen, boeren- en bouwgereedschap, huisraad enz. Hoorn, 7 nam. In het Nederl. Koffiehuis: Winkel huis en grond, Nieuwe Veemarkt, gr. 0.1.6 huis Picterse- liestecg, gr. 0.1.10. Verhuringen en verpachtingen. Woensdag 15 October. Schermeer, 10'sm Not. de Gelder, in het Scher- inccr wapen aan den Kerkbuurt, voor 3 jr.De huismans- wouiug, boet, erf en weiland aan de z. z. van den Molen weg, gr. 17-70.90dito aau de n. z. van de Noordervaart, ia Ouddorp en Alkmaar, gr. 13.76.10; eeu stuk weiland aan de gem. Alkmaar, gr. 1.53.80. Aanbestedingen. Woensdag 15 October. Medemblik, 10 ure. De geneesheer directenr van *8 Rijks krankzinnigengestichtde levering van 50.000 kg. aardappelen, van 1 Nov, 1890 tot 15 Jani 1891, of zooveel meer of minder als blijken zal noodig te zijn. Donderdag 16 October. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het prov. best.: het maken van een bestrant paardenpnd in den weg vnn Alkmaar naar Nieuwediep, behoorende tot de groote rijks wegen in de prov. Noordholland; begr. f1800 aanw. 9 Oct. Donderdag 23 October. Haarlem, 2 ure. Het Gemeentebestuur het bouwen van eene school voor lager onderwijs; het maken van eene woning voor den bewaarder op een terrein aan de Schoter- straat, benevens bet maken en leveren van de voor die school benoodigile muebeleu aanw. 17 Oct. nam. 2 nre. Haarlem. 3 ure. Het Gemcentebest.de levering van brandstoffen ten dienste van de verschillende gemeente- inrichtingen. Vrijdag 17 October. üaarlem, 10 ure. Dc genie, op liet bureel aau dc Kinderhuisvesthet maken van een slaperdijk in den Haar- lemmormeerpolder (2de gedeelte), onder het beheer der genio aldaar, begr. f 101.000; bill. inz. uiterlijk 16 Oot. 1890; aanw. 11 Oct., 'a in. 11 nre te Hoofddorp. Marine en Leger. Ter vervanging van den lsten luit. A. R. Op- horst, is de luit. Jhr. IV. A. Baron van Asbeck opgetreden als leeraar aan den artillerie-cursus tc Delft. Omtrent dc opleiding vnn sergeanten tot het ver vullen van eene luitenantsplaats bij den dienst te velde, kan worden medegedeeld dat de eischen, waaraan genoemde sergeanten moeten voldoen, zijn vastgesteld als volgt Zij moeten zijn Nederlander, bij voorkeur onge huwd, den cursus of voorbereidende school niet bij wonen, noch voor eenige jaren aan den dienst ver bonden zijn, uitmunten door practische geschiktheid, flinkheid, gedrag, dienstijver en plichtsgevoeleen flink militair voorkomen en eene goede gezondheid bezitten, en voldoen aan een voorgeschreven examen, loopende over de Nederlandsche taal en de militaire vakken, voor zooverre de kennis daarvan benoodigd is voor den dienst van luitenant. Bij elk bataljon zal een cursus worden gehouden, waaraan door 6 sergeanten kan worden deelgeno men. Het theoretisch onderwijs wordt opgedragen aan de bataljons-ndjudanten en den luitenant-kwartier meester, terwijl de adspiranten in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich practisch bij de com pagnieën te bekwamen. Zr. Ms. monitor //Tijger", na onlangs gedokt en schoongemaakt te zijn en eenige voorzieningeu tc hebben ondergaan, is onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. Luijtjes van 's Rijkswerf te Am sterdam naar de Zuiderzee vertrokken, om den aan boord opgestelden clectriscben lichttoestel te be proeven. Deze beproeving zal plaats hobben door den ingenieur le kl. der marine G. Turk, oll'-mach. 2e kl. J. Jongkees, en den ingenieur 2e kl. jhr. H. Rappard. De torpedoboot XVII zal bij de proef neming assisteeren. De officier-machinist le kl. A. Jongkees en de machinist le kl. v. c. J. A. Waleson zijn door den minister van marine belast met het toezicht op den aanmaak van stoomwerktuigen en ketels, be stemd voor de in aanbouw zijnde stoomschepen voor de Indische militaire Marine //Sumbawa" en //I.oinbok", waarvan de levering is opgedragen aan de Kon. Maatschappij de Schelde tc Vlissingen. Onderwijs en Examens. Onderstaand adres van de afdeeling «de Manie" is aan 't Hoofdbestuur van 't Ned. Onderw.-Gen. verzondende afdeeling //Texel" heeft besloten een adres van adhaesie in te zenden.' Aan 't Hoofdbestuur van 't N. O. G. te Amsterdam. Op een talrijk bezochte vergadering van de afdeeling «de Marne" van 't N. O. G., gehouden den 5 September 1890 te Leens, werd door een der leden het vraagpunt ingeleid Wat kan en moet er gedaan worden tot lotsverbetering van den onderwijzer De inleider wees er op, dat verreweg dc meeste hoofden van scholen slechts een inkomen van f700 genieten en dat, na aftrek van de allernoodzake lijkste uitgaven voor een gezin, dat gewoonlijk toch uit man, vrouw en eenige kinderen bestaat, er geenc uitgaven meer kunnen gedaan worden, die het levensgenot van het gezin kunnen verhoogen cn dat er geen sprake van kan zijn, aan de kinderen eene opvoeding en opleiding te geven, zooids de stand van onderwijzer mag vorderen. Het ligt niet in onze bedoeling in dezen een voorschrift te geven, op welke wijze wij die ver hooging van traktement zouden wenschen, maar meenen toch ook uitdrukkelijk er op te moeten wijzen, dat dien onderwijzers, welke in het bezit der hoofJacte zijn, of eenige jaren bij het onderwijs zijn werkzaam geweest, eene betere positie moet worden verzekerd, daar het bij de tegenwoordige getalsterkte vnn liet onderwijzend personeel voor verreweg de meeste onderwijzers onmogelijk is, later aan het hoofd eeuer school te worden geplaatst. Het is daarom dan ook, dat de afd. «de Marne" met groot genoegen heeft kennis genomen van het voornemen van het Hoofdbestuur van 't N. O. G. om met alle kracht bij de bevoegde macht aan te dringen, dat het minimum voor de hoofden der scholen en genoemde onderwijzers zoo spoedig mo gelijk worde verhoogd. Het bestuur van de afd. «de Marne w. g. R. R. Dijksterhuis, pres. R. Faber, secr. In Noordholland zijn tot deskundigen hij de onderwijzers-examens benoemd de heeren P. van der Ent en H. Mieras, hoofden van openbare scholen te Amsterdam, voor Nederl. taalkunde en lezen J. A. Bakker en P. le Grand, hoofden van bij/, scholen te Amsterdam, voor rekenen, vormleer en schoonschrijven M. J. IJzerman, dir. ecner II. B. S. te Amsterdam, voor vaderlandsche geschiedenis A. Langhout, hoofd eener bijz. school te Weesp, voor aardrijkskundeP. II. van der Ley, directeur der Rijkskweekschool te Haarlem, voor kennis der natuurR. Feddemo, hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor opvoedkunde G. Beyrle, onder wijzer aan de gemeentelijke kweekschool te Amster dam, voor het zingen, en de dames J. A. J. Tes- tas en A. Kroese, te Amsterdam, voor de nuttige handwerken voor meisjes. Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige hand werken te Oudendijk mej. C. P. Hiemstra te Mid- woud. De onderwijzer aan de openbare burgerschool te Alkmaar W. VV. Vallentgoed staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de kostelooze school letter D. te Haarlem. Landbouw en Veeteelt. Verleden jaar werden in het Westland proeven genomen met de teelt van eene nieuwe groente,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2