HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 123. Zondag 12 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. TWEEDE BLAD. 24) DOLORES. „En detespereert nimmer!* Jan Piet enz. Co en. Het Vnderlandt ghetrouwe Blijf iele tot in den doot. tv i the tmuilied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagskind, lehoorende bij deze Courant, verschijnt elkec Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnee dezer Courant in de gemeente0.30. w n buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prij» der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdndige doeleinden 3 cent per rege Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Jlededeelingen en aanbevelingen10 NEDERLAND. HELDER, i r October. Enkele vragen aan den Minister van Koloniën. Deze vragen worden tot den Min. gericht door het „Vaderl." De eerste betreft den oud-ambtenaar G. Roessitigli van Iterson en diens in de doos gestopte nieuwe voor schriften over het Indisch kasbeheer, door hem ont worpen in 1880, op last van Min. v. Goltstein. Genoemde heer doet daarvan een fraai boekje open bi de ,/Ind. Gids." De stukken werden in het archief gedeponeerd; publiceeren mocht hij ze niet zijn aandrang bewerkte ten slotte, dat hij ontslag moest vragen. Waren de voorschriften op de comptabiliteit van den lieer R. v. I. beter dan de bestaande Dat staat ter beoordeeling aan de mannen van het vak, al meent het „Vad.," dat hij voor den leek de doeltreffendheid van zijn stelsel aannemelijk weet te maken. Maar het bestaande stelsel laat althans veel te wenschen. Volgens den Hr. v. I. kan fraude volstrekt niet worden ontdekt, terwijl toch telkens tekorten in 's lands kassen voorkomen. Ook de lieer Maurenbrecher, oud-inspect. van tin., thans eervol ontslagen lid der Rekenkamer, steunt dit gevoelen. Vanwaar de animositeit tegen den lieer v. I. Omdat wat hij bestrijdt een vrucht is der talenten van den lieer Sprenger van Eijk Of omdat hij meent, dat het heirleger financ. ambtenaren zeer kan worden verminderd Een tweede vraag van het „Vad." geldt den ontslagen hoofddjnksa van Menado, den in dienst vergrijsden Kalenkongan, ontslagen door een nieu wen resident, die een blauwen maandag in Menado was. Kalenkongan zou verkeerden raad gegeven hebben aan radja's op Celebes, ten nadeele van het Gouvernement en quaesties gemaakt hebben, om ze te kannen bijleggen. Nooit was sinds 1847 z.oo iets gebleken. Altijd het tegendeel, zoodat de re geering hem telkens beloonde. En thans kan de ambtenaar, die zoovele jaren eervol diende, zelfs geen gehoor vinden, en waar hij vraagt om recht, wordt hij met onderstand afgescheept. De derde en vierde vraag betreffen de expeditien naar Flores en naar Nieuw-Guinea. Van de eerste meent het „Vad".. dat een verstandig beleid eischt, het zoeken naar tin, waarvan volgens de laatste Fcnilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUEEMLA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) //ITet spijt mij," zeide hij koud, „uwe wenschen niet te kunnen inwilligen, „daar ik besloten heb die schenking eens voor altijd te weigeren, zelfs al wilde bij buiten mijn kennis de overdracht doen geschieden. Binnen enkele uren verlaat ik den Valkenhof en ik zal er slechts dan komen, als mijne moeder mij noodig heeft, natuurlijk als zij zoolang hier blijft. Dat dokter Rusz uwe uitnoodi- ging aannam is zijn zaak, ik ben niet van plan van uwe invitatie gebruik te maken en het allerminst zou ik een geschenk van u aannemen. Ik geef er de voorkeur aan dat liet leen langs regelmatigen weg aan mij of aan mijne afstammelingen komt." Dolores was zeer bleek geworden. „Dus slechts door mijn dood," zeide zij langzaam. „Is dat uw laatste woord?" „Dat is het; ik heb zonder omwegen ge sproken." „Ja," knikte zij, met eene smartelijke uit drukking op haar schoon gelaat. „Ik bid u," zeide zij toen, „mij te verontschuldigen, dat ik u dit verzoek heb gedaan. Ik had het moeten begrijpen dat het afgewezen zou worden." Alfred boog en schreed op de deur toe, maar halfweg keerde hij om. „Nog eens," zeide hij snel en zakelijk, „nog eens, barones, teneinde te weten, waaraan wij ons te houden hebben en alle doellooze be sprekingen te vermijden, zeg ik udit: Mijn oom sprak in zijn testament den wensch uit, om door een huwelijk tussehen ons het bezit berichten geen spoor is gevonden, te staken en den lust om vreemde volkstammen te tuchtigen te betoomen. En wat Nieuw Guinea aangaat beroept het blad zich op de autoriteit van den heer Fi. C. A. de Clercq („Ind. Gids"), met taal en zeilen der Papoea's bekend, tot staving van de meening, dat de zoogenaamde hoon, den Ned. resident aangedaan, uit eene dronkemansquaestie voortspruit, niet waard dat men er eenige aandacht aan schenkt. Thans zijn twee schepen uitgezonden. Het „Vad." maant tot voorzichtigheid. Reuter seint uit Berlijn aan het „Vad." Op bevel van den minister van landbouw is de invoer van vee uit Nederland van jl. Woens dagnacht af verboden. De zendingen, die zich reeds op zee bevinden, worden toegelaten als de dieren vrij "an ziekte zijn. De verordening treft vooral den invoer van schapen en kalveren, maar ook de invoer vati melkkoeien is verboden. De oorzaak van het verbod moet gelegen zijn in het uitbreken van het mond- en klauwzeer in Ne derland. Door de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht drs. Carsten, Van der Loeft" en Wintgens is jl. Dinsdag een onderzoek ingesteld naar den toestand en de werking van de koe- pokkerij te Maastricht. Een gelijk onderzoek zal zich over alle koepokinrichtingen van ons land uitstrekken. De minister van Justitie heeft bepaald, dat de hierna genoemde ambtenaren of beambten, gedurende de uitoefening van hunne ambtsbe diening, een wapen bij zich mogen hebben de fungeerende directeuren van politi'e, de commis sarissen van politie, de officieren van justitie, de substituut-officieren van justitie, de burgemeesters en kantonrechters als hulpofficieren van justitie, de rechter-commissarissen belast met de instructie van strafzaken, de griffiers en substituten- of waarnemende griffiers, die de rechter-commissa rissen, belast met de instructie van strafzaken, vergezellen en de deurwaarders. Door den minister van Financiën zijn alle rekenplichtige ambtenaren aangeschreven gisteren vóór 12 uren het saldo in kas bij de respectieve betaalmeesters te storten. Dit staat in verband met de som, die aan de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij op 15 dezer moet betaald worden. Binnenlandsch nieuws. Helder. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1891, zooals die den Raad jl. Dinsdag door B. en W is aangeboden, heeft in de verschillende Hoofd stukken de navolgende eindcijfers van de erfenis gelijkelijk te verdeelen of liever in beider bezit te brengen. Daaraan is natuurlijk niet te denkenalleen reeds daarom, omdat uw beroep van zangeres on- vereenigbaar is met mijne denkbeelden en bovendien nog om de aanmerkingen, die men op uw publiek zoowel als intiem leven maakt. „Wat beteekent dat, baron Falkner?" viel zij hem in de rede, terwijl zij zich hoog oprichtte en hare vlammende oogen op hem vestigde, „op mijn leven is niets aan te merken dat is mijn trots, die ik u verzocht te eerbiedigen!" Gedurende eenige oogenblikken lieerschte er doodelijke stilte in het torenkamertje, ter wijl Alfred zijns ondanks de heerlijke ge stalte, die daar zoo voor hem stond, bewon derde. „En verder," vervolgde hij schijnbaar on bewogen, „verder stuit mij de gedachte niet naar eigen keus, naar eigen vrijen wil te moeten huwen, zoo onuitstaanbaar, dat „Gij spreekt, baron Falkner," aldus viel Dolores hem spottend in de rede," alsof het tot stand komen van dit hersenschimmig- testamentaire-huwelijk alleen van u athing. Ik geloof dat het 't best is dit onverkwikkelijk onderhoud te eindigen, al ware het alleen uit kieschheid. Ik weet niet wat u het recht geeft mij met ieder woord, dat ge spreekt, te beleedigen maar dit weet ik wel, dat het beter zal zijn, dat onze wegen voortaan uit- eenloopen. Adieu, baron Falkner!" Zij wendde zich met een koninklijke neiging van het trotsche hoofd van hem af en trad aan het venster, en hij, ziende dat hij een onovex-komeiijke afgrond tussehen hen gesteld had, verliet de kamer, liep de cori'idor over en sloot zich in zijne vertrekken op. Ja, zij had getoond meer kieschheid, waar digheid en hoogheid te bezitten dan hij; zij had hem overtroffen, hem, die juist daarin Hoofdei. INKOMSTEN. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten3342.30! If. Inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen. 624.50 III. Opbrengst van belastiugen en heffingen161.076.65 IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten 24.350. V. Buitengewone ontvangsten 20. Totaal ƒ189.413.45! UITGAVEN. I. Kosten van huishoudelijk be stuur 11 14.635. II. Kosten van invordering van de plaatselijke belastingen en teruggave deswege SS00. III. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen en de deswege vevschuldigde lasten15.097. IV. Kosten der openbare veilig heid en brandweer 26.850. V. Kosten der plaatselijke gezond- heids-politie14.400. VI. Kosten voor het onderwijs 60.270. VIT. Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidiën en bij dragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen36.000. VIIL Renten en aflossingen. 4S40. IX. Pensioenen en wachtgelden 1700. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- hoorende945. XL Buitengewone uitgaven van allerlei aard4000. XII. Onvoorziene uitgaven 1276.45! Totaal ƒ189.413.45! BALANS. Ontvangsten. ƒ189.413.45! Uitgaven189.413.45! Vermoedelijk batig saldo nihil. De som van f 4000, voor buitengewone uitgaven uitgetrokken (Hoofdst. XI), is bestemd voor het bestraten van wegen, het maken van riolen of andere werken en nummering van huizen. Voor de brug over het Heldersche kanaal bij de Windsteeg, tot het doen bouwen waarvan de Gemeenteraad indertijd heeft besloten, komt op de begrooting geen post voor. De uitvoering van dat Raadsbesluit zal dus ook in 1891 nog wel op zich laten wachten. Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstoomschepen le kl. „Koningin Emma der Nederlanden" en „Van Galeu" zijn meende uitteblinken, zóólang zelfs, dat hij uit de hoogte haar had durven wijzen op de plaats, die hij haar in de maatschappij had toegedacht. En nu Alfred Falkner was intusschen veel te eei-lijk om niet te bekennen, dat zij niet gei'ing te schatten was en hij zag ook in, dat het zijn trots, zijne toorn was, die hem zoo ver hadden gebracht, om tegen haar dingen te zeggen, die hij thans gaarne zou terug ge nomen hebben, niet om hai'entwille evenwel maar om zijnentwil. Nu was het echter geschiedhij had de verwijdering tussehen hen volkomen gemaakt en als hij nu zijn werk wilde bekronen, dan moest hij zich tot Zijne Majesteit wenden, met vei'zoek haar on waardig teverklaren om de erfenis te aan vaarden, haar als het zwarte schaap laten uitsluiten van den stamboom der Falkners, zooals zijn oom wilde doen, toen het te laat was en de dood hem de gelegenheid daartoe benam. Hij kleurde'van schaamte, toen hij er aan dacht, dat de gedachte aan zulk een hemeltergende onrechtvaardigheid den doode in zijne laatste oogenblikken had bezigge houden en dat hij zelf, in de bitterheid zijns harten, een oogenblik daaraan gedacht had. Met zulk een vrouwelijke tact ïiad zij hem de erfenis willen doen aannemen, hare groote rijkdom als middel te bezigen om zijn gevoel niet te kwetsenen met welk een beleedigende verachting had hij die edele daad niet ver golden. Ist <las Wort der Lipp' entflohen, Du erveichat es nimmer mehr, Fahrt die Ken' auch mit vier Pferden. Augcnblieklich hinterher. Toen Alfred Falkner weinige uren later op weg naar de hoofdstad was om zijne plichten weder op zich te nemen, toen nam hij het onbehagelijke gevoel mede van onte vredenheid met zichzelf. De eenzaamheid gisteren door den schout-bij-nacht C. H. Bogaert, directeur en commandant der Marine alhier, geïn specteerd en hebben heden de reede verlaten, res pectievelijk tot het aanvaarden van den oefenings- tocht in den Atlantischen oceaan en van de reis naar Oosl-Indië. De ótat-major van beide schepen is aldus samen gesteld „Koningin Emma" kapt. ter zee H. Quispel, com mandant kapt.-luit. ter zee D. L. M. E. Keus, lste officier; luits. t.z. lekl. J. C. CramerenC. van Rijn; id. 2e kl. F. J. Stam, C. A. Dominicus, F. J. Goedkoop en A. H. C. Heijdeman adelborsten le kl. O. Fock, F. H. baron v. Dedem, H; E. baron v. Asbeck. W. van Braam, S. de Ranitz, J. P. F. Pool, L. J. Moojen, J. F Obbes, K. F. Sluijs, P. J. Lueardie, J. JE. Raraondt, C. C. A. Last, Jhr. J. C. F. von Miihlen, H. W. A. Brans, C. J. Canters, R. L. Dijkhuis en Jhr. J. O. E. von Schmidt auf Altenstadtlste luit. der mari niers J. A. van Toorenburgoff. v. gez. lste kl. J. C. H. II. Mackay en id. 2de kl. G. A. J. van der Sande, artsen off. v. adm. 2de kl. C. V. Veld man adj.-adm. J. II. Dijkman en ingenieur 2de kl. J. 't Hooft. „Van Galen" kapt. ter zee F. J. Stokhuijzen, commandantluit. ter zee lste kl. H. v. d. Pauvert, lste officierluits. ter zee 2de kl. Jhr. H. M. de Koek, J. T. T. Modderman, J. des Amorie van der Hoeven, J. Corver, P. H. Z. Marcella, F. L. Rambonnet en L. A. F. E. Peltzeradelb. lste kl. Jhr. J. H. O. v. d. Bosch, C. F. Kruisinga, M. Wijf, VV. II. N. de Fremeiy, W. Moens, J. D. Albardn, C. J. J. de Neve, J. J. H. Commijs, J. v. d. Valk, K. Lofvers, II. J. Albarda, R. W. Hartman, P. Kruijs en T. J. Creyghtonoff. v. gez. lste kl. Dr. M. Rutgers van der Loert' en id. 2de kl. H. A. Molema, artseu off v. adm. lste kl. J. Langereis en adj. adin. H. J. Faure. Het machinisten-personeel is samengesteld als volgt: „Koningin Emma" mach. lste kl. v. c. W. J. Vermeer; id.-2de kl. J. F. A\ van Bruggen en H. Kreraerid. 3de kl. D. Nepveu en J. Oon- standsemach-leerl. lste kl. J. J. Bootsgezel, B. B. Lugten, B. A. Walter, J. C. M. Visser, II. F. Janzen en II. M. Ingelse. „Van Galeg" mach. lste kl. v. c. J. Houts muller id. 2de kl. J. H. Greshoffid. 3de kl. J. Flik en G. J. Dasselmach. leerl. lste kl. A. Stenger, T. Koolhaas, W. II. Mans, J. H. Win- demuller, II. W. Bakker en J. C. v. d. Meer Mohr. Marine-Vereeniging. Donderdagavond vergaderde de Marine-Vereeniging in het café „Die Port von Cleve", alhier. Na een welkoraswoord van den Voorzitter, den Kapitein ter zee D. G. B r a n d, werd door den Secretaris het ver slag omtrent den toestaud der Vereeniging uitgebraoht, waaruit bleek dat het ledental voortdurend toeneemt, en dit thans belraagt 498 gewone en 12 buitengewone leden, bo vendien 26 geabonneerden op de Verslagen. De groote leidt dikwijls tot onderzoek van ons hart, ook tegen onzen wil en zoo duurde liet dan ook niet lang of Alfred moest zich bekennen, dat zijn haat jegens Dolores eigenlijk niets anders was dan een pantser, dat hij voor zichzelf gesmeed had tegen de zwarte oogen en de goudroode haren, waarvan hij altijd zeide zoo1n afkeer te hebben en die nochtans een tooverkracht op hern uitoefenden, die hij gaarne als heilloos gebrandmerkt zou hebben. Hij schrikte tot in het diepste zijner ziel, toen zijn hart hem deze waarheid deed kennen. „Ik zal mij nooit aan deze betoovering, de betoovei'ing van eene Satanella, onder werpen," zeide hij luide, alsof hij een gelofte wilde afleggen. Maar op hetzelfde oogenblik deed de gedachte: „Of zij Keppler afgewezen of aangemoedigd heeft?" hem ontroeiden. Zoo is het menschelijk hart: het heeft plaats voor alles, zelfs voor de meest krasse tegen stellingen, voor de meest heterogene gevoe lens. Falkner was zich dit zeer goed bewust en toch zeide nij in antwoord op zijne vraag „Ik geloof niét dat zij hem heeft aangemoe digd, hij zag er zoo terneergeslagen uit. Arme dwaas!" Hij noemde het dus eene dwaasheid Do lores te beminnen, vergetend dat zelfs de grootste helden voor die dwaasheid van de hooge voetstukken, waarop zij geplaatst wa ren, waren afgedaald om naast hunne ver hevenheid ook een beetje mensch te zijn en het hart ook zijn rechten te gunnen. Neen, Alfred bespeurde het spoedig genoeg, dat hij heden geen rust zou vinden en zoo nam hij dan ten slotte zijn toevlucht tot zijne oude vooroordeelen en zeide: „Neen, wat ik gedaan heb is goed gedaan. Hoe durfde zij het wagen mij een geschenk aan te bieden!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 5