nanciën genomen, maar is door den minister van Waterstaat in de door hem onderteekende Me morie van Antwoord op het desbetreffende ont werp verklaard, dat leges betaald moet worden. Binnenlandsch nieuws. Helder. De begrootingen der inkomsten en uitgaven van het Algemeen Weeshuis, het Bur gerlijk Armbestuur en de dd. Artillerie-Schutterij voor het dienstjaar 1891, dezer dagen met de gemeente-begrooting den Raad aangeboden, heb ben de navolgende eindcijfers Algemeen Weeshuis. Ontvangsten ƒ13082.50 Uitgaven13082.50 Verm. batig saldo nihil. Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten ƒ11644.68 Uitgaven„11644.68 Verm. batig saldo .nihil. Dd. Artillerie-Schutterij. Ontvangsten ƒ1685.44 Uitgaven1685.44 Verm. batig saldo .nihil. Texel. Jl. Woensdagavond had in het lokaal „de Lindeboom", de reeds vroeger aan gekondigde lezing plaats door de heeren Zur- muhlen en Weber van Helder, waarvan de op brengst zou komen ten bate van de te stichten Prinses Wilhelmina-bewaarschool te Oudeschild. Beurtelings traden beide heeren als sprekers op en met onverdeelde aandacht werd deze lezing door de aanwezigen gevolgd. Schagen. De „Sch. Ct." deelt mede, dat bij den eersten grooten wedstrijd van de Kolf- vereeniging „Noordholland", die alhier zal plaats hebben op 20 en 21 dezer, tegelijk in het kolf- lokaal eene tentoonstelling zal worden gehouden van voorwerpen, die met het kolfspel in verband staan. Den aanwezigen fe-ien zal de gelegenheid worden aangeboden, om zich zooveel mogelijk te amuseeren, daar buiten het biljart, waarop ook een wedstrijd in dit spel zal plaats hebben, in de lokalen nog aanwezig zullen zijneen tweede biljart, een Brusselsch biljart en een tol- tafel. Schagen. Onder leiding van de heeren Gielen en Roggeveen zijn den 1 dezer de lessen in het hand- en bouwkundig teekenen alhier weder aangevangen. De „Vereeniging tot be vordering der bouwkunst", van wie deze lessen uitgaan, mag zich dit jaar ook weder in eene ruime deelname verheugen. Ursem. De heer P. Koppes is tot wet houder benoemd. Ursem. Men zal zich herinneren dat ten vorigen jare, bij den hoogen waterstand in Scher merboezem, de dijk om den polder Mijzen (nabij ons dorp) doorbrak en vele vruchtbare akkers onder water werden gezet. Het bestuur heeft nu de dijk zeer veel verbeterd en verzwaard. Het werk strekt aanvankelijk den aannemer, den heer P. van Doornik te Warder, tot eer. Warmenhuizen. Jl. Vrijdag bracht de heer Gonnet, Rijksarchivaris voor de provincie Noordholland, na vooraf eenige omliggende ge meenten te hebben bezocht, een bezoek aan het gemeentehuis, met het doel de aldaar berustende oude wettelijke archieven na te zien en, voor zoover wenschelijk, deze te doen overbrengen naar het Rijks-archief. Warmenhuizen. Tot lid van het bestuur van den Grebpolder is met 2 van de 3 uitge brachte stemmen herbenoemd de heer J. de Geus Jz., alhier. Heer-Hugowaard. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft ge- schriftjes doen uitgeven, waarin het nut, doel en streven van genoemde maatschappij op bevatte lijke wijze wordt beschreven, ook ten einde door gratis verspreiding niet-leden op te wekken als lid toe te treden. Van het departement Heer- Hugowaard is, na rondzending dier boekjes, eene commissie rondgegaan, bestaande uit de heeren Post, Ludwig, Meurs en Marschal, om mondeling de ingezetenen tot toetreding uit te noodigen, met het gunstige gevolg, dat het ledental van het departement is verdubbeld en van 24 tot 48 klom. en grijs geworden. Dan valt het scheiden zwaar en werken is mijn levenals ik ledig moest zitten zou ik sterven.'' //Nu, goed," zei Dolores, vriendelijk de stroom van welsprekendheid stuitend, „dat is dus afgesproken; het doet mij genoegen, dat ge blijven wilt. Ten bewijze daarvan zal ik aen heer Engels mededeelen, dat ik uw salaris heb verhoogdgij kunt hetzelfde mededeelen aan de oude bedienden, die jarenlang hier zijn geweest, opdat zij kunnen zien, dat trouwe plichtsbetrachting door mij wordt erkend. Bizondere wenschen wil ik met genoegen hooren en onderzoeken," voegde zij er bij, een étui grijpend dat met verschillende andere dingen was uitgepakt. Zij opende het, zoodat de daarin liggende gouden broche en knopjes zichtbaar werden en reikte het toen der huishoudster toe. „Ziedaar, dat moet ge van mij aannemen," zeide zij, „als een aandenken en tevens als bewijs, dat ik u niet vergeten heb." Eenige minuten later betrad juffrouw Kohier den corridor met een gevoel alsof zij moest dansen, zoo vroolijk was zij te moede. „Ei, ei, dat is een goed begin, dat moet men bekennen," zeide zij. „Verhoogd salaris en een kostbaar geschenk toe. Ik zal dezen dag in mijn kalender aanteekenenzooiets zou men in den tijd van onzen zaligen heer nooit beleefd hebben. En hoe vriendelijk en goedig is zij. Nu, zij was altijd een lief, Yroolijk kind Ja, ja Goude haren, goude 's Gravenhage. Alhier heeft zich een cor- sortium gevormd, dat zich ten doel stelt, de groote buitenplaats „Zorgvliet", aan den ouden Scheve- ningschen weg, van de Groothertogin van Saksen- Wei mar-Eisenach aan te koopen en die terreinen te exploiteeren op de wijze van de „Palmengar- ten", te Frankfort a./M. De verwezenlijking van dit plan zou voor Scheveningen en Den Haag van groot belang wezen en iedereen zal wenschen, dat de over- schoone dreven van Cate's geliefkoosd buiten verblijf, thans als een heiligdom aan het publiek oog onttrokken, weldra toegankelijk zullen gesteld worden. Men spreekt van eene koopsom van 7 ton gouds, waarvan de Groothertogin een gedeelte in de onderneming zou laten. Verkoopingen. Woensdag 15 October. Aartswoud, 10 'ara. Bij wijl. K. Vel Jbz. a. d. Langeveis1 paard, cenig hoorn- en wolvee, rijtuigeu, boeren- en bouwgereedschap, huisraad euz. Hoorn, 7 nam. Iu het Nederl. Koffiehui»: Winkel huis en grond, Nieuwe Veemarkt, gr. 0.1.6 huis Pieterse- liesteeg, gr. 0.1.10. Verhuringen en verpachtingen. Woensdag 15 October. Sohermeer, 10 's m. Not. de Gelder, in het Schcr- ineer wapen aau den Kerkbuurt, voor 3 jr.De buismans woning, boet, erf en weiland aan de z. z. van den Molen-, weg, gr. 17.70.90dito aan de n. z. van de Noordervaart, in Ouddorp en Alkmaar, gr. 13.76.10; een stuk weiland ann de gem. Alkmaar, gr. 1.53.80. Aanbestedingen. Woensdag 15 October. M e d e m b 1 i k, 10 ure. l)e geneesheer directeur van 's Rijks krankzinnigengestichtde levering van 50.000 kg. aardappelen, van 1 Nov. 1890 tot 15 Juni 1891, of zooveel meer of minder als blijken zal noodig te zijn. Donderdag 16 October. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan bet gebouw van het prov. best.: het maken van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nienwediep, behoorendc tot de groote rijks wegen in de prov. Noordbolland; begr. f 1800 aanw. 90ct. Vrijdag 17 October. Haarlem, 10 ure. De genie, op liet bureel ann de Kinderhuisvesthet maken van een slaperdijk in den Haar- lemmermeerpolder (2de gedeelte), onder het beheer der genie aldaar, begr. f 101.000; bilj. inz. uiterlijk 16 Oct. 1890. Donderdag 23 October. Haarlem, 2 ure. Het Gemeentebestuurhet bouwen van eene school voor lager onderwys; het maken van eene woning voor den bewaarder op een terrein aan de Scbotcr- strnat, bcneven» het maken en leveren van de voor die school benoudigde meubelen nanw. 17 Oct. nam. 2 ure. Haarlem. 3 ure. Het Gemeeniebest.de levering van brandstollen ten dienste van de verschillende gemeente- inrichtingen. Marine en Leger. Zr. Ms. sohroefstoomschepen 1ste kl. „Van Galen" en „Koningin Emma der Nederlanden", jL Zaterdag van hier vertrokken, passeerden jl. Zondag on derscheidenlijk 11 uur voormiddag en 1 uur na middag Dungeness. De commandant van list wachtschip alhier, de kapt. ter zee Le Comte, zal met 1 Nov. non-actief worden en vervangen door den kapt. ter zee Stak- man Bosse. Aan boord van Zr. Ms. monitor „Panter"comm. de kapt.-lnit. ter zee H. 11. J. J. Thorbecke, wer den in de afgeloopen week schietoefeningen gehou den met een kanon van 27 cM. A. Hierbij werd gebruik gemaakt van een lading van 60 K.G. bruin prismatisch buskruit en een glasharde granaat van 256 K.G. Op een afstand van ongeveer 2 M. zij waarts van de monding werden poppen geplaatst, vervaardigd van stroo en met hallast op een gewicht van 80 K.G. gebracht, ten einde te beproeven of manschappen zich tijdens het vuren op het dek kunnen ophouden. De uitkomst van deze proefne ming wasdat de poppen werden weggeslingerd en in brand geschoten, terwijl door de dreuning enkele deuren en losse voorwerpeu schade bekwamen. Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn, onder commando van den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, is giste renmorgen naar de Noordzee gestoomd voor het houden van politietoezicht op de visschersvloot. Na 1 Nov. a. s. wordt die dienst alleen door dat vaartuig waargenomen, omdat alsdan Zr. Ms. „Argus" aan 's Rijks werf alhier in conservatie komt. De machinist 3de kl. J. L. Werncr is met den llden dezer op non-apt. gesteld, ten einde later zinnen." De kleine grijze huishoudster dacht er in het geheel niet aan, dat zij nog kort geleden zich voor dat roode haar gewaarschuwd had, als voor de van God geteekende. Dat is echter geen wonder, men denke slechts aan de talrijke familie der weerhanen, die altijd en eeuwig op hun hatelijke manier knerpen en knarsen, als men ze niet goed met olie smeert. Zoolang de olie toereikend is, draaien zij onhoorbaar in alle richtingen, maar de wind droogt de olie zeer spoedig op en bovendien is het volstrekt niet ieders werk om de weerhanen zoo te smeeren, dat zij zich naar zijne zijde draaien. Dolores had onwetend een diplomatische zet gedaan. Het was volstrekt geen bere kening van haar geweest, ten einde door geld de bedienden van den Valkenhof voor zich te winnenzij had eenvoudig gedaan wat haar zoo in het hoofd kwam en naar de ingeving van het oogenblik gehandeld. liet zou haar meer ten goede komen dan zij wel dacht. „Wees voorzichtig als de slangen," dacht dokter Rusz, toen hij van deze genadegift bij Dolore's „troonbestijging", zooals hij het noemde, hoorde. Maar ook hij, de gewaande tnenschenken- ner, bedroog zich in Dolore's karakter. Hij rekende te veel naar zich zelf, want zoo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. Dolores schreef haar brief aan den gene- raal-intendant van het hoftheater en reikte geplaatst te worden aan boord van het stoomschip „Zeeduif", bestemd voor de gouvcrnements-Marine iu Oost-Indië. Den thans aan boord van Zr. Ms. schrocfstoom- schip 1ste kl. „Van Galen" dienenden ofiic. van gez. 1ste kl. dr. M. Rutgers van der Loeft', is ver gunning verleend om met dien bodem weder de terugreis te maken, indien de commandant der zeemacht en chef van het Depart. der Marine in Ned.-Indië geen overwegende bezwaren daartegen heeft. Gisteren is te Willemstad aangekomen kolonel M. van Aken, comm. van het 4de reg. vest.-arttil. alhier, tot het houden eener inspectie over het per soneel van de aldaar garnizoen houdende comp. vest.-artill. Genoemde commandant wordt in 't laatst dezer week voor hetzelfde doel te 's Hage verwacht. De ministers van Koloniën en van Oorlog bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat voor eenige daartoe physiek geschikt bevonden ongehuwde ge- pensionneerde of gegageerde militairen beneden den rang van officier, van het leger hier te lande, of wel gediend hebbende bij de troepen in Oost- of West-Indië, de gelegenheid is opengesteld om in dienst te treden bij eene reconvalescentencompagnie van de koloniale reserve te Zutfen, en wel hij het vaste personeel. Belanghebbenden dienen zich, onder overlegging van hunne pensioens- of gagementsakte, van een bewijs van goed gedrag en van eene bevolkingskaart de twee laatste stukken af te geven door het hoofd der gemeente waar zij laatstelijk gevestigd waren bij voorkeur in persoon te wenden tot den comman dant van de koloniale reserve, wiens bureel tot 20 dezer te 's Gravenhage bij het Departement van Koloniën wordt gehouden, daarna in de kazerne het „huis Waliën" te Zutfen. Departement van Marine in Oost-Indië. Vergunning verleend aan den luit. ter zee 1ste kl. J. J. de Bruijne om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. De opperkonslabel v. k. P. P. J. Kloppers, ge wezen commandant van Zr. Ms. excercitie-balterij „Salamander", zal, in stede van geplaatst te worden aan boord Zr. Ms. ss. „De Ruijter", den 16den dezer Zr. Ms. zeedienst verlaten onder toekenning van pensioen. De machinist 3de kl. K. G. Drost heeft met gunstig gevolg het examen voor de 2de kl. afgelegd. Mei den 21den a. s. keerer. de zeemiliciens, thans gedetacheerd aan boord van het gepantserd materieel, naar Zr. Ms. opleidingsschip „Evertsen" terugden 25 dezer vertrekt het 1ste gedeelte (75 man) met onbepaald verlof. Onderwijs en Examens. Texel. De commissie der te stichten Prin ses Wilhelmina-Bewaarschool alhier, ontving in de laatste weken tal van fraaie prijzen voor de verloting. Benoemd tot Directeur-leeraar aan de Zee vaartkundige school te Vlieland, de heer A. A. Sweep, eervol ontslagen luitenant ter zee 2de kl., te Venraai. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft aan het „N. v. d. D." Het plotseling verbod van invoer uit ons land in Engeland van levend- en geslacht vee, zal op de prijzen merkbaar worden en menig landbou wer, die op de najaarsmarkten, welke beginnen, wat beesten afzetten moet, 0111 de huurpenningen bij elkaar te krijgen, zal daardoor in verlegenheid komen. Anders is dit jaar voor den veehouder gunstig geweest, veel gras, goed hooi en beste kaasprijzen. Ann de Afdeeling Noordholland van de Vereeni ging „liet Nederlandsch Paarden-Stamboek", is bij schrijven van heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, dato 1 Oct. 11., No. 37, een Rijkssubsidie toegekend van f 1250.ter bevordering van den aankoop van buitenlandsche fokhengsten. Het Bestuur der Afdeeling heeft dit bedrag ge splitst in twee premiën, elk van f 600.en zal die preraicn uitloven voor de twee beste der heng sten, de ondersteuning ten volle waardig, geboren in 1888 of vroeger, welke na l Aug. 11. en vóór 20 Dec. e. k. zullen worden ingevoerd, welk besluit is goedgekeurd door H. Ex. de ministers van Oor log en Waterstaat, Handel en Nijverheid. hem Ramo over, die prompt op tijd vertrok. Zij zelf ging naar beneden in de vrije lucht. De atmosfeer in hare kamers was, door het lang gesloten zijn, zwaar en drukkend, zij gevoelde behoefte om de frissche lucht in te ademen, anders „Neen, ik wil niet weenen," zeide zij met bevende mond, terwijl zij een verraderlijke traan wegwischte. „Hij is het niet waard en dat liij mij smart heeft berokkend, zal niemand ooit weten en hij het minst van allen. Ik wil er ook niet meer aan denken Alsof het zoo gemakkelijk ware onze smart te vergeten en ze af te leggen als een«ee- dingstuk. Dolores liep langzaam voort in de avond koelte van dezen frisschen Meidag, maar de schoone, zoo lang begeerde omgeving van den Valkenhof, waarvan zij gedroomd had sedert zij er van was heengegaan, boezemde haar thans, nu zij er de meesteres van was, geen belang in. Droomend schreed zij daar heen, terwijl de met zwart krip gevoerde sleep van haar rouwkleed de kiezel op de paden te samen veegde, maar de stilte rondom haai en het bij korte tusschenpoozen luidende avondklokje daar beneden in het dorp, de sterke bedwelmende lucht van de juist in bloei staande jasmijnen, brachten haar bewo gen zenuwen niet tot kalmte. ■/Hoe gelukkig was ik hier als kind," dacht zij, hoewel er toen geen dag voorbij ging, dat de doode, om wien zij thans het rouwkleed droeg, haar niet gescholden had De premiën worden toegekend in verhand met de voorwaarden en bepalingen, aan (lo Provinciale Subsidie verbonden, en onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de hengsten gedurende het geheele dekseizoen 1891 in de Provincie Noordholland al gemeen beschikbaar moeten zijn. Vóór 31 Dec. 1890 zal, op nader te bepalen plaats, eene keuring worden gehouden van de aan gegeven hengsten. Zij, die op de genoemde voorwaarden naar de bovenstaande premicn wenschen mede te dingen, worden verzocht hiervan vóór 20 Dec. e. k. opgave te doen aan den Secretaris der Afdeeling Wierin- gerwaard, door wien desverlangend gaarne alle mo gelijke inlichtingen worden verstrekt. Kerknieuws. Jl. Zondag is het 50-jarig bestaan van de parochie-kerk der Roomsch-Katholieke gemeente alhier, op feestelijke wijze door die gemeente herdacht. Texel. Te Zwartsluis is overleden de heer H. Koekebakker, leeraar bij de Doopsgezinde gem. aldaar. De overledene was bij de Doops- gez. 'gem. alhier geruimen tijd als predikant werkzaam. Beroepen bij de Herv. gem. te Warder, de heer F. H. Koster, candidaat te Beerta. Beroepen te Twisk, ds. J. A. F. van der Meer van Kuffeler, te Moordrecht. Rechtszaken. De milicien L., van het 1ste reg. infanterie te Leeuwarden, die, onlangs van verlof terugkcerende, in den spoortrein allerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is door den krijgsraad te Leeuwarden, wegens opzettelijke beleediging van den Koning, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Buitenland. Spanje. Op het Katholieke congres te Sara- gossa moet 't Woensdag bij de bespreking van het wereldlijk gezag van den Paus zeer heftig zijn toegegaan. Een der sprekers zeide o. a. dat Koning Umberto slechts een roorloopig bewind voerdeeen Paus die God, een Koning die de vrijmetselarij vertegenwoordigde, zeide hij, kon den niet samen gaan, evenmin als waarheid en dwaling. Wie de dwaling voorstond verdiende gekneveld en geketend te worden, enz. Kortom, men voerde een zoo heftige taal, dat behalve de officier van justitie al de aanwezige overheids personen de vergaderzaal verlieten. De gouverneur van Saragossa had een onder houd met den voorzitter van het congres, kar dinaal Benavides. De gouverneur dreigde een volgende vergadering te zullen sluiten, als er wederom zoo heftig tegen de Italiaansche Regee ring werd gesproken. De kardinaal heeft daarop de congresleden tot kalmte aangemaand, zoodat de laatste zitting rustig is verloopen. Het congres nam in zijn laatste zitting o. a. moties aan tegen de geloofsvrijheid en voor de oprichting van Katholieke Werklieden-vereeni- gingen. Een telegram uit Madrid in de „Riforma" zegt, dat de hertog van Tetuan jl. Zaterdag naar de Italiaansche ambassade is gegaan, om het diep leedwezen van het Spaansch Gouvernement te betuigen over de buitensporige taal op het Ka tholieke Congres te Saragossa. Portugal. Volgens een telegram uit Lissa bon is daar een gerucht in omloop, dat, toen Engelsche kanonneerbooten de Zambesi wilden opstoomen, Portugeesche kanonueerbooten hier tegen lijdelijken weerstand boden. Volgens een tweede telegram konden de Engelsche booten toen de rivier niet opstoomen. Zwitserland. De berichten uit Tessino zijn zeer slecht. De Bondsraad heeft jl. Vrijdag het conservatieve bewind hersteld. Uit de offi- ciëele opgaven blijkt, dat 27 stemmen zijn uit gebracht ten gunste der grondwetsherziening. Troepen staan gereed om naar Tessino te ver trekken. De bondscommissaris had de tegen Zaterdag belegde vergaderingen van liberalen verboden. De Bondsraad ontving verschillende telegrammen, waarin door radicale gemeenten wordt opgekomen tegen het herstel van het conservatieve bewind en bedreigingen worden geuit. De Bondsraad heeft een buitengewonen wegens hare vroolijkheid en levenslustig heid en haar een roodharige satansbruid had genoemd. Dat had haar toen integendeel juist aangespoord om hare kleine duivels- streken uit te voeren, iets wat er hare naam niet beter op gemaakt had, dat lag voor de hand. En heden moest zij zichzelf bekennen, dat de vijandelijke gevoelens, die men toen op den Valkenhof jegens haar koesterde, er niet op verminderd waren en dat men haar al het wantrouwen betoonde, dat men gewoon is jegens vreemden, d. w. z.buitenlanders, te toonen. „Het moet toch stellig aan mij liggen," dacht zij treurig, „want Alfred behandelde mij reeds vijandig vóór hij nog wist wie ik was." Maar dan dacht zij weer aan de hulde, haar gebracht, zoodra zij maar ergens optrad en hare wonderbaar heerlijke stem deed hooren en met nog meer verbazing dacht zij dan over het raadsel, waarom toch juist die eene haar haatte en verachtte, juist deze eene aan wiens genegenheid en vriendschap haar zooveel gelegen was. Een gloeiende blos kleurde bij deze ge dachten haar bleek gelaat en verleende haar eene nieuwe bekoorlijkheid. Maar even snel als hij gekomen was verdween deze blos weder. Bekütt dich Gott, es war so schön gewesen, Behüt dich Gott, es hat nicht sollen sein dacht zij met smart. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2