HELDERSCHE- NIEUWED1EPER COURANT. Jaargang 48. M 128. Vrijdag 24 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. 3°) DOLORES. „En desespereert nimmer!" Jan Piet erss. Coen. Tiet Vaderlandt ghetrouwe Blijf iele tot in den doot. t ghetr i den c Wilhelmuslied. Versoüljnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.— naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.25 Daar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika)1.75, s 2.10 naar Zuid-Afrikn2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 rent. Bij abonnement nnnr gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezouden mededeelingen en aanbevelingcu, geplaatst tusschcn den tekst, per ragel 10 et. Advertentiën voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 A^ent voor Nieuw-Jersey en Omstrekende heer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 23 October. De Raad van ministers, samengesteld uit de hoofden der Ministerieele Departementen, Van oordeel, dat Z. M. de Koning buiten staat geraakt is de Regeering waar te nemen Gezien het advies van den Raad van State van den iSden October 1890; Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grond wet Heeft goedgevonden en verstaan De Staten-Generaal in vereenigde vergadering bijeen te roepen op Dinsdag den 28sten Octo ber 1890, des namiddags ten 2 ure, metuitnoo- diging aan de leden der beide Kamers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Dit besluit is door alle ministers geteekend. De „St. Ct." bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning. De toestand van Z. M. den Koning is sedert het laatste bericht bijna dezelfde gebleven. Toch toont Z. M. nu en dan eenige meerdere belang stelling in HoogstDeszelfs omgeving. Verminde ring van krachten is niet te bespeuren en de j eetlust blijft goed. De „N. R. Ct." bevat de volgende Par ticuliere Correspondentie uit St. Petersburg De hier verschijnende bladen maken dagelijks melding van de laatste berichten aangaande de gezondheid van Z. M. Koning Willem III. De „Novoje Vremja" wijdt haar politiek hoofdartikel aan de toekomst van ons land, en daar wij niet verwend zijn ter. opzichte der belangstelling van de buitenlandsche pers, schijnt het mij niet van belang ontbloot den hoofdinhoud van dit som bere artikel weder te geven. „Voor Nederland zijn zegt de Novoje Vremja" donkere dagen aangebroken. Vol gens het officieel uitgebrachte advies der genees- heeren is Koning Willem III niet meer in staat zich met ernstige zaken bezig te houden, en moet de opperste leiding des lands dus rechtens in handen van een regentschap overgaan, met Ko ningin Emma aan het hoofd. Feitelijk zal de gang van zaken niet anders zijn dan hij in den laatsten tijd was. Reeds sedert geruimen tijd was de gezondsheidstoestand des Konings zoo danig, dat hij niet in staat was zich meteenigs- Feuilleton tan de Helderache- en Nieuwcdieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA. BALLESTREM. (Uit het Dui ts ch.) Plotseling sprong zij van liet kussen af en verbleekte. Bij eene lichte beweging naar links toch, bewoog het torentje en langzaam draaide nu het raam met het schilder stuk; het bleek een kleine deur te zijn, die eene diepe naar binnen wijder wordende nis verborg. Nu was dat op zichzelf zooveel bizonders niet, want men treft dergelijke dingen in vele oude huizen en voornamelijk in groote, dicht aan den weg liggende, oude heeren- lmizen aan. Men moest zijne kostbaarheden kunnen verbergen bij den een of anderen overval en vooral in de kwade tijden van den derrigjarigen oorlog, toen wilde, hongerige benden overal het land afliepen en de een zaam staande huizen brandschatten. Maar de manier waarop zij deze geheime nis gevonden had, dat had Dolores doen ontroeren. Doch in het volgende oogenblik herstelde zij zich weer. „Toeval," mompelde zij en trad nader voor de geheime bergplaats. „Wat mag er wel in zijn?" Zij lichtte in de kleine don kere ruimte en bemerkte dat het van bak steen gemetseld was en de bodem uit hout bestond. Er was niets anders in dan een zins ingespannen aandacht met regeeringszaken te bemoeien, en zijn deel aan de landsregeerirtg bepaalde zich tot de bekrachtiging en ondertee- kening der hem door de ministers voorgelegde hesluiten. Thans is de voortduring van dezen fictieven toestand niet meer mogelijk, en het be kend worden van den werkelijken gang der zaken begint reeds als voorwendsel te dienen voor eene anti-dvnastieke agitatie. De bekendmaking van het advies dei doctor*.u doet eer*..instelling van het regentschap in de eerstvolgende dagen ver wachten. „Gelijk wij reeds onlangs opmerkten, zal het eerste gevolg van dezen maatregel de noodzake lijkheid zijn een afzonderlijk regentschap voor het Groothertogdom Luxemburg in te stellen. Volgens sommige geruchten zou de Hertog van Nassau niet geneigd zijn ten tweeden male het regentschap te aanvaarden, en deze weigering zou zeer verklaarbaar zijn, nadat hij de qerste maal bijna onmiddellijk na zijnen intocht ver plicht is geweest Luxemburg weder te verlaten. Het Nederlandsche regentschap zal dus eene andere combinatie moeten uitdenken, en dit schijnt niet gemakkelijk, daar men te gelijkertijd vermijden moet te Berlijn misnoegen te wekken, en bij de inwoners van Luxemburg vrees voor het behoud hunner onafhankelijkheid te doen ontstaan. „In Nederland zelf kan eveneens de formeele instelling van het regentschap niet nalaten onge rustheid voor de toekomst te verwekken. De leeftijd der erfgename van den troon is zoodanjg, dat er nog gedurende langen tijd geene moge lijkheid zal bestaan vooreen constitutioneel minis terie, op eene parlementaire meerderheid gegrond, om het rijk te regecren, gelijk Engeland sedert de troonsbestijging van Koningin Victoria gere geerd wordt door een afwisselend conservatief en liberaal bewind. Eerst moet gedurende ver scheidene jaren de onbestemde, delicate toestand doorleefd worden, waarin elk land zich tijdens een regentschap bevindt en vooral een regent schap met eene vrouw aan het hoofd. Niemand kan er voor instaan, dat gedurende dit tijdperk dit kleine en zwakke koninkrijk geen zware be proevingen zal hebben te doorworstelen en zich niet in de noodzakelijkheid zal zien zijne wer kelijke zelfstandigheid op te offeren om zijne internationale onafhankelijkheid de jure te be waren. „Door de noodlottige macht der gebeurtenissen is Holland reeds lang, sedert den dood van den Prins van Oranje, als offer voor Duitschland aangewezen. De overtuiging, dat vroeg of laat dit historische noodlot zich vervullen zal, ver klaart het geduld, waarmede te Berlijn de nood wendige oplossing tot nu toe verwacht is, en nog verwacht wordt. Zoolang Koning Willem III de teugels van het bewind in handen had, heeft de Duitsche regeering zich wijselijk van boek in rood fluweel gebonden en op het boek lag een rond doosje, in den vorm van een groot horloge. Eenigszins aarzelend nam Dolores beide dingen er uit en legde ze op een tafeltje voor haar bed, waarop zij plaats nam. Eerst nam zij de doos op. Het was een fraai, kunstig bewerkt stuk van met koper vermengd goud, op de voorzijde overdekt door een kunstig gewerkt net van hoog opgewerkte arabesken, die bonte edelgesteen ten en kleine trosjes ovaal gevormde parel tjes als vruchten droegen. Het moest Ita- liaansch werk zijn, in ieder geval was het zuivere renaissance. Toen zij er moeite voor deed, opende zij het doosje gemakkelijk en zij bespeurde nu twee tegenover elkander liggen de miniatuur-portretten, die in gouden lijsten, nauwelijks zoo breed als een naald, gevat waren. Ook deze konden omgedraaid worden en aan de rugzijden vond zij toen op per kament gehechte haarlokken, benevens op schriften. Het eerste portret stelde niemand anders voor dan de rbooze vrijvrouw"; het was eene copie van het portret in de galerij, namelijk het hoofd tot even onder de kraag; met dit verschil alleen, dat liet schoone ge laat er op dit portret nog lieflijker uitzag, omdat een flauw lachje om de fraaie mond zweefde. Op het perkament aan de achter zijde was met blauwe zijde een goudroode haarlok vastgehecht en daaromheen was met sierlijk rondschrift met Oost-Indisohe-inkt geschilderd: Maria Dolorosa, Vrij vrouwe von Falkner, geboren freule von F alhier, anno domini 1618. elke inmenging onthouden. Het is vergund te betwijfelen, dat zij zich ook tijdens een regent schap van alle inmenging verre zal houdende teedere Luxemburgsche regeeringskwestie zou daartoe licht als voorwendsel kunnen strekken. In allen gevalle breekt er een tijdperk aan, waarin de mogendheden, die belang hebben bij de hand having der onafhankelijkheid van Nederland, genoodzaakt zullen zijn zeer nauwlettend den gang der zaken in dat land na te gaan." Tct dusver de „Novoje Vremja." Bij de be oordeeling van uit artikel inoet niet uit het oog verloren worden, dat dit blau,' evenals de Rus sische pers over het algemeen, steeds geneigd is aan de Duitsche regeering alle mogelijke slechte bedoelingen toe te dichten, zonder er veel be wijzen voor te leveren. Men leest in het „Hbld." het volgende inge zonden stuk MONARCHIE OF REPUBLIEK. Aan de Hoofdredactie van het Handelsblad Het is een verademing, een genot, een kalm, verstandig man te hooren spreken, midden in een tijd, dat men zooveel driftige taal en snor kende woorden te hooren krijgt. Daarom dank ik u 'voor uw hoofdartikel „Uit Thorbecke's staatkundig testament". Uw ;doel daarmee kan niet anders zijn dan uwe lezers in te lichten, te leeren. Maar na de les is het den leerling toch wel vergund iets te vragen En dan vraag ik, met uw verlof, heeft Thor- becke in zijn lof op de constitutioneele monarchie niet een groote schaduwzijde voorbij gezien Hoe is de erfelijkheid van de hoogste macht in den s'taat te verdedigen, te rijmen met het ge zond verstand? Waarom aan het blinde toeval overgelaten, wie de eerste in den Staat zal zijn? Men spreekt van geluk, nu het blijkt dat de Duitsche Keizer vredelievendèr is dan zijn eerste optreden deed vermoeden. Inderdaad, een geluk. Het kind van Frederik III en zijne vrouw had een domme driftkop kunnen wezen. Maar moet het lot van een volk met zulke toevallen meê- slingerer. Is dat in de constitutioneele monarchie niet een groote schaduwzijde, welke men mist bij de republiek, die den uitstekendsten vaderlander koninklijke macht verleent In de hoop, dat u mij zult antwoorden, blijf ik, hoogachtend, Uw dw. dr. D. [Het antwoord ligt reeds opgesloten in de ontkentenis van de laatste stelling, als zou „de republiek aan den uitstekendsten vaderlander koninklijke macht verleenen". Dien waarborg geeft de republiek niet. Wel lokt zij gewoonlijk bij elke vervanging van den president eer. hef- tigen partijstrijd uit, getuigen Noord-Amerika en Frankrijk, waar eenige jaren geleden, bij de ge ilet andere, aan de rugzijde van het doosje aangebrachte portret vertoonde een flinken, gebruinden mannenkop met dik zwart haar, dat naar de toenmalige mode tot op den grooten kraag afhing. De donkere oogen keken koen voor zich uit en de bovenlip was met een fijn kneveltje versierd het was een zeer knap gezicht en Dolores be merkte terstond, hoe hij op Alfred geleek het eenige verschil lag daarin, dat Alfred een vollen baard droeg en hem de kleeder dracht van dien tijd ontbrak- Aan de achter zijde was met roode zijde een zwarte haarlok vastgehecht en daarom stond liet volgende opschrift: LupoldVrijheer von F alhier, Kei zerlijk Ruiter-hopman, anno domini 1618. Lang bekeek Dolores deze beide portretten, die zoo levend en zoo lieflijk vereenigd ge schilderd waren en allerlei vragen kwamen bij haar op. Was het een echtpaar? En voor wien was dit doosje bestemd? Wie was de schilder van deze kostbare miniaturen? Dat alles waren vragen die niet op te lossen waren, want zij die dat zouden hebben kunnen doen, waren reeds lang dood en vergaan. Zuchtend deed Dolores het doosje dicht. Daar ontdekte zij op de gladde achterzijde een opschrift; het waren twee vlammende,- door een band verbonden harten en daar onder stond: Pas Band, das der Hertzen zwo Verbindet. Lös't keiner, ob auch das Leben Scbwindet. Eeuwen waren voorbijgegaan, de beide harten hadden rust gevonden was het misschien de oude geschiedenis geweest met dwongen aftreding van president Grévy, een burgeroorlog dreigde uit te breken, indien Jules Ferry, zeker een der uitstekendsten, ge kozen ware, en men tot den veel minder betee- kenenden Carnot zijn toevlucht heeft moeten nemen. Een erfelijk koningschap, getemperd door een goed gehandhaafde constitutie, voor komt zulk een strijd. Het gevaar van „het blinde toeval", waarvan de heer D. gewaagt, bestaat wel in eene absolute monarchie, als Rus land, maar is in eene constitutioneele monarchie als de onze, met een krachtige volksvertegen woordiging en een waakzame, openbare'meening, al zeer weinig te duchten. Red.] Wij zouden wel eens aan de redactie van het „Hbld." willen vragen, als de opvolging door erfelijkheid in eene monarchie, volgens haar, geen gevaar oplevert (wat o. i. wel degelijk het geval is) of zij het dan ook geen gevaar acht, dat, om maar een voorbeeld te noemen, een koning het recht heeft oorlog te verklaren. Laten wij zoo'n geval eens stellen, en daarbij voor een oogen blik aannemen, dat door den koning van het een of ander klein Rijk, in een toestand van ze nuwachtige overspanning of zelfs lichte tijdelijke aandoeningen der hersenen, aan een groot naburig Rijk, dat reeds lang op eene gelegenheid heeft geloerd, ora een motief te hebben dat land te overweldigen, den oorlog wordt verklaard, wat zal men dan doen Zal men, om het feit on gedaan te maken, dien koning ontoerekenbaar verklaren? Zal men hem ondercurateelestellen En gesteld, dat men dit, als eenig redmiddel, aangrijpt, zal dan die naburige Staat zich daar mede laten afschepen? Ja, als die Staat werkelijk den vrede wil en loyaal genoeg is om te willen medewerken Maar als zij er belang bij heeft, zal stellig niets haar beletten de oorlogsverklaring van den koning te accepteeren, want hij had er het recht toe, toen hij het deed. Dit zou dan toch zeker in eene republiek niet mogelijk zijn In een dezer dagen verschenen Engelsch blad „the Timber Trade," aan de belangen van den houthandel gewijd, leest men het volgende, voor onze bouthandelaars, aannemers en timmer lieden zeker niet onbelangrijk nieuws „Dezer dagen werd een druk bezochte verga dering gehouden van hout-exporteurs in Finland, ter beraming van middelen tot verbetering van den gedrukten toestand, waarin de houthandel verkeert. „De voornaamste voorstellen, die ter tafel kwa men, waren: i. om het vellen van hout zooveel te beperken, dat de productie met 50zou worden verminderd2. om den gewonen jaar- lijkschen stilstand der zagerijen van één maand voorlaan te verlengen tot op drie maanden. „Bij zoodanige regeling, die natuurlijk hare bezwaren zou medebrengen, doch welke bij al- gemeene samenwerking niet onoverkomelijk zou die twee? Dolores legde het doosje neer en nam het boek op, maakte het gouden slot los en sloeg het open. Het was een misboek met een aantal bontgekleurde nu reeds verbleekte linten met initialen als boekleggers er in. Een veel gebruikt gebedenboek, dat was duidelijk aan sommige bladen te zien. Had de schoone „booze vrijvrouw" dit gebruikt? Doch daar bemerkte Dolores iets op het ledige witte blad, dat vóór den titel zat. Het waren buitengewoon kleine letters en met eenige inspanning las Dolores bet volgende „Wcnn sich <lic Bas dem Vetter aoll vermalen, YVird sieli der Falk' ein danernd Nestlein tvahlen. Pie lutztc Fnlkin musz in Sclimerzen biiazen, Die Grabesruh' der Abne zu versiiszen, AVen o neu sie anllebt in der Huldgeatalt, Pie einst im Urautgevvnnde ward gemalt. kann diese Balkin aingen ob dem Bösen, Wird menie arme Seele sie erlöaen, Wird sie des Falken herz zu sich bekekren, Werd' ieli der Engel Alleluja horen. Pauu Ut eiu tausendjiihrig Blüh'n beschieden Peru Stamm der Falkner auf der Erd' hienit-den. Kann sich das Edel falk enpaar nicht tinden, So wird ihr Stamm erlöschen und verschwindcn. Geschreven op den Heiligen Jobannesavond bij volkomen bewustzijn. Aldus beeft God bet mij ingegeven, opdat ik niet vertwijfele en daartoe beeft Hij mij voor een oogenblik helderziend gemaakt. In den Valkenhof, den 23sten Juni a. d. 1620. Maria Dolorosa, tweemaal weduwe ge weest zijnde, Vrijvrouwe von Falkner." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1