hoofd gestooten En die meening zal weerklank vinden bij alle andere volkeren, den Atjeher niet uitgezonderd. Integendeel eischt, dunkt ons, ons prestige in Indie, dat de oorlog op Flores zoo krachtig mo gelijk worde voortgezet, zoo spoedig mogelijk beëindigd en dat het tin-onderzoek plaats hebbe. Laat men dan tevreden zijn en onder den indruk van ons machtvertoon de zaken op Flores voor goed regelen. Het optreden van twee expedities die, van de noord- en zuidkust uitgaande, elkaar de hand reiken, kan wellicht den goeden weg zijn. Wij zijn er nu en we kunnen handelen. Trekken wij terug, dan zijn de gevolgen, met het oog op ons prestige, niet te overzien, terwijl, tevens alle gemaakte kosten (en dat. is niet wei nig) weggeworpen geld is. Daarom gelooven wij, dat het beter ware ge weest indien de Kamer haar leedwezen betuigd had over het tactloos optreden op Flores, maar tevens der regeering verzocht had de vijandelijk heden zoo snel mogelijk te eindigen, doch niet dan na den vijand te lebben getoonddat als wij iets willen, toj ook de macht hebben dien wil te doen eer- biedigen. Dit zou, gelooven wij, zijn geweest in het welbegrepen belang van het land en van onze overzeesche bezittingen. NEDERLAND. HELDER, 25 October. L'Indépendance Luxembourgeoise bespreekt de officieele mededeelingen over 's Konings toe stand en zegt dan „Ook het vorige jaar werden geen officieele bulletins uitgegeven, maar aleen „entrefilets" in de „Staatscourant" geplaatst, zonder dat het pu bliek wist wie verantwoordelijk was voor de juist heid dier mededeelingen, zonder dat zelfs de naam der ziekte werd genoemd. „De ministers zijn verantwoordelijk voor het officieele gedeelte der „Staatscourant", maar wat deze pseudo-bulletins betrefthet Hof gaat daarin de ministers voorbij, en dat is heel ernstig. Per sonen die daartoe niet het recht hebben, geven aan den directeur van de „Staatscourant" last een mededeeling aan het hoofd van dat blad te plaatsen, zonder dat de ministers er iets van weten. „Om een conflict te vermijden in dezen treurigen toestand hebben zij geen maatregelen genomen om zulke misbruiken tegen te gaan, want hunne positie is alles behalve aangenaam. „Voor ongeveer twee jaar werd op zekeren dag vernomen, dat de toestand des Konings zeer on rustwekkend was. Een der redacteuren van een der groote bladen te 's Gravenhage ging naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken om daar inlichtingen te vragen. De minister ontving hem en zeide, zelf nog geen officieele mededeelingen te hebben, maar door den directeur van het Kabinet des Konings verwittigd te zijn, dat er 's avonds een bulletin in de „Staatscourant" zou verschijnen. „De redacteur dankte en vroeg vergunning dat bulletin te mogen overschrijven. „Het is thans 2 uur," zeide hij, „en-het publiek wil niet wachten tot van avond om 8 uur de „Staatscou rant" verschenen is." „„Zeker," zeide de minister, „kom over een half uur terug en dan zal ik u het bulletin geven." „De redacteur ging en kwam op het aange duide uur terug. „Het spijt mij zeer," zeide de minister, „u de beloofde copie niet te kunnen geven ze wordt mij zelfs geweigerd." „Men moest dus tot des avonds 8 uur wach ten en daar de bladen in Nederland tusschen 5 en 7 uur verschijnen, kon geen hunner des avonds de officieele berichten mededeelen. „Het volk verliest er wel niet veel bij, want slechts de particuliere berichten van enkele bla den zijn juist. „Het verhaaltje, dat uit goede bron afkomstig is, geeft een eigenaardigen blik op den toestand." Men schrijft uit 's Hage aan „de Amster dammer", dat H. M. de Koningin bezwaar maakt, het regentschap te aanvaarden. Van bevoegde zijde wordt aanhet„Hbld" het volgende medegedeeld: Jonkvrouw A. Juckema van Burmania baro nesse Rengers zal worden benoemd tot derde hofdame van H. M. de Koningin, terwijl de hof dame van H. M. jonkvrouw Van de Poll zal worden belast met het toezicht op de opvoeding van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Hoewel jonkvrouw V. d. Poll hare positie als hofdame van H. M. blijft vervullen, zal zij niet als zoo danig dienst doen, gedurende den tijd, datzij bij Prinses Wilhelmina zal in functie zijn. kruipende dieren, want hij kan zich prachtig krommen en buigen. En als het waar is, wat vele bazelen, dat wij menschen vroeger dieren zijn geweest, dan is hij vroeger een slang geweest, dat is zeker!" ,/Zijt ge niet onbillijk in uw oordeel, Engels „Misschien," zeide hij, schouderophalend, „daar kan ik nu eenmaal niets aan doen. Maar het zij zoo het is, juffrouw Dolores, in ieder geval bid ik u de welgemeende raad van een trouw vriend niet te verwerpen. Vertrouw Rusz geen enkele uwer geheimen toe „Ik ben geen babbelkous, beste Engels,'' zeide zij vriendelijk; „ik behoor niet tot die menschen, die iedereen terstond tot hun ver trouwde maken." „Maar hij is sluw, geloof mij, hij haalt uit u wat hij wil!" „Ik zal op mijne hoede zijn." Engels ging heen en Dolores vond den dokter in de galerij op haar wachtend; hij stond juist voor het portret der „booze Een en ander werd reeds vóór de jongste on gesteldheid van Z. M. den Koning door HH. MM. vastgesteld, de ziekte van den Koning ver traagde echter tot nu toe de officieele benoeming van freule Rengers, na welke benoeming de nieuwe regeling eerst zal intreden. Binnenlandsch nieuws. Schagen Jl. Maandag en Dinsdag is in het Noordhollandsch Koffiehuis de eerste kolf- wedstrijd gehouden vanwege „de Kolfvereeniging Noordholland," welke onlangs opgerichte Vereeni- ging thans reeds 209 leden telt. Niet minder dan 1x9 spelers namen deel aan den wedstrijd, welke twee volle dagen duurde, van des morgens 9 uren tot middernacht. De iste prijs, f 70, werd behaald door den heer P. Koopman, te Nieuwe-Niedorp, met 121, de 2de pr., f 30, door den heer A. Kist, te Zuid-Scharwoude, met-114, de 3de pr., f15, door den heer G. Swartsenburg, te Nieuwe-Nie dorp, met in, en de 4de pr., een kolfbal (aan geboden door den heer M. E. Barendz, te Am sterdam), door den heer J. Kostelik, te Zuid- Scharwoude met 10S punten. Door den heerC. Kos, in wiens lokaal de wedstrijd werd gehouden, werd bovendien als souvenir een met zilver ge monteerd likeurstel aan den rsten prijswinncr geschonken. In den tevens bij deze gelegenheid gehouden biljartwedstrijd, waaraan 54 spelers deelnamen, werd de iste prijs behaald door den heer C. Rolle, te Hoogkarspel, de iste premie door den heer J. Coster, te Nieuwe-Niedorp, en de 2de premie door den heer A. de Wit, te St. Maarten. De tentoonstelling van voorwerpen, op het kolfspel betrekking hebbende, leverde weinig be langrijks op; behalve eenige oud-model kolfbal len en een zilveren kolf, werden door den heer Ands. Muller, te Willeskop (prov. Utrecht), een smaakvol bewerkte kolf en een nieuw-model draaibare kolfpaal ingezonden. Na afloop van den kolfwedstrijd werden door den heer W. M. van Vliet, voorzitter der Ver- eeniging, de prijzen uitgereikt, waarbij hij een overzichtgaf van de geschiedenis van dit bij uitnemendheid Hollandsche spel. Een gezellig samenzijn besloot dit feest, hetwelk gevolgd zal worden door dergelijke te Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn, Krommenie, Koog aan de Zaan en Nieu we.-N iedorp. Enkhuizen. l)e R. C. Centrale Kiesver- eeniging in dit district heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld den heer W. Bos, burgemeester te Oudorp. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier is tot candidaat gesteld de heer N. Sluis. Enkhuizen. Alhier is eene plaatselijke On derlinge brandwaarborg-maatschappij opgericht voor deze gemeente en omstreken, als districts- afdeeling van de maatschappij ,,'t Algemeen Belang". Directeur dezer maatschappij is de heer D. C. Egmond, alhier als commis sarissen zijn gekozen de heeren IC. Swagerman, te Bovenkarspel, C. Vis, te Venhuizen, en K. Bakker, te Andijk. Oosthuizen. - Door den Raad dezergemeente is eervol ontslag verleend aan den gemeente-arts, den heer De Bruine, wegens vertrek naaf elders. Tevens is besloten sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeente-vroed vrouw alhier. Hoogkarspel. -— De Medeinblikker Tol alhier, jl. Woensdag bij opbod en afslag verpacht, werd afgemijnd door den heer R. de Hart te Venhuizen, voor f 7526. Het strijkgeld was ge haald op f 7525, dus f 1 in slag. Haarlem. Tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer mr. A. A. van der Mersch, lib., met 475 van de 706 geldige stemmen. De heer J. Klein, a. r., bekwam 182 stemmen. Rotterdam. De gemeentelijke gasfabriek zalelectrisch worden verlicht. Marine en Leger. De luit. ter zee 2de kl. K. J. Karseboom, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, en de adelborst der 1ste kl. G. F. Noordhoek Hegt, dienende aan boord van Zr. Ms. „Nautilus", worden respectievelijk met den 1ste en 16de November a. s. op non-activiteit gesteld. De officier van adm. 2de kl. C. E. De Eerens, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 9 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van adm. 2de kl. J. Berkelbacli van der Sprenkel. De luits. ter zee 1ste kl. W. A. Cambier en Ileijning van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, zijn op 23 dezer op non-activiteit gesteld. De 2de luit. J. C. Guise, van het 4de reg. vest.- art. alhier wordt op den lsten November ontheven vrijvrouw". „Hoe wonderbaar is toch de natuur," riep hij haar toe, „dat zij nog na eeuwen dezelfde familiegelijkenis te voorschijn roept. Dat is een treffende geli jkenis met u en dit portret." „Ja," zeide Dolores en ge kunt begrijpen hoeveel belang ik in deze vrouw stel. Weet ge mij soms iets naders van haar te ver tellen „Neen, niet anders, dan dat zij de „booze vrijvrouw" heet en voor het spook van dit slot doorgaat," zeide Rusz schertsend. „Maar als het u belang inboezemt, zal ik gaarne de familiekroniek doorzoeken." „Ah ja en ik wil u daarbij graag helpen," zei Dolores. „Afgesproken, maar eerst zullen we wan delen: ge zult eens zien boe heerlijk het woud is op zoo'n fraaie Meimorgen." Dolores knikte vroolijk, toen haalde zij hoed, handschoenen en zonnescherm en een oogenblik later waren zij op weg naai- het woud. (Wordt vervolgd.) van zijn detneheering bij de art.-inrichting te Delft en keert alsdan naar zijn korps terug. Jl. Maandag kwamen (e Vlissingen aan, de leden der Staatscommissie voor 's lands defensie J. B. A. de Josselin de Jong, vice-admiraal, K. Eland, luite- nant-kolonel-ingenienr, II. Nijgh, kapitein-luitenant ter zee en G. J. Sluiterman, luit. ter zee 1ste kl., met het doel ccn bezoek tc brengen aan de vesting Ter-Neuzen en het fort Ellewoutsdijk. Genoemde heeren brachten een bezoek aan de werkplaatsen der Kon. Maatschappij „De Schelde" en bezichtigden verder de stad. Met den stoomtransportschoeuer „Coertzen" werden Dinsdag en Woensdag tochten gemaakt naar bovengenoemde plaatsen. De luit. ter zee 1ste kl. B. De Groot, die 1 Nov. a. s. geplaatst wordt in de rol van Zr. Ms. torpe do-instructieschip „Marnix," alhier, is bestemd om den luit. ter zee 1ste kl. W. Romer op te volgen als commandant van den torpedodienst te Hellevoet- sluis. Tengevolge van ongesteldheid van den kapt. ter zee L. M. L. De Haan, is liet bevel over Zr. Ms. fregat „Evertsen"- opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. K. J. Bal, 1ste officier. Zr. Ms. „Evertsen", oefeningsfregat voor zeemili ciens, wordt in het begin van Nov. a. s. buiten dienst eestehl en de comm, de kapt. ter zee L. M. L. de Haan, onder eervolle ontlieffiug van het door hem gevoerde bevel op non-activiteit gesteld. De kapls. ter zee L. M. L. de Haan, comm. van Zr. Ms. „Evertsen, en P. Ie Comte, comm. van Zr. Ms. wachtschip alhier, zullen beiden den zeedienst met pensioen verlaten. Gisterenmorgen 'vertrok het eerste transport zee miliciens, sterk 75 man van de „Evertsen" met groot verlof huiswaarts. De geheele lichting, sterk 600 man, wordt in 8 detachementen van gelijke sterkte weggezonden, zoodat op 7 Nov. de laatste miliciens der lichting 1890 genoemden bodera zullen verlaten. De luitenant ter zee 2e kl. O. van Lennep heeft zijne functie aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam aanvaard. De luit. 2e kl. J. A. L. van den Bosch, van ge noemd wachtschip, is overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. „Cerberus". De navolgende officieren van het korps mariniers worden overgeplaatst1 Met 1 December a. s. de le luit. J. P. A. Ter- maat, van le bij 2e bataljon, de le luit. J. M. Ente van Gils, van 3e bij le bataljon, en de luit. P. van Borselen, van 2e bij 3e bataljon. Met ingang van den datum, dat bet opleidings- scliip „Evertsen" wordt buiten dienst gesteld de 2e luit, G. K. baron van Asbeck, van 2e bij le ba taljon, en de 2e luit. F. J. van Hoogstraten, van 2e bij 3e bataljon. De luit. ter zee 2de kl. F. H. Sobels van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis wordt 26 dezer over geplaatst aan boord Zr. Ms. Ramschip „Slier" alhier. De 1ste luit. J. P. Smeets, van het 4de reg. vesting-artillerie alhier, wordt met 1 November a. s. gedetacheerd bij de pyrotechnische werkplaatsen te Delft. Benoemingen, enz. Tot stationschef te BovenkarspelGrootebroek is aangesteld de lieer F. van der Goes, laatstelijk on derchef. De heer C. Corver van Wes«em, te Zaandam, is herkozen als hoofdingeland van den Hondsbosschc en Duinen tot Petten, voor het 1ste kiesdistrict van Waterland. Onderwijs en Examens. Heer-Hugowaard. Door Burgemeester en Wethouders is in overleg met de hoofden der seholen bepaald, dat gedurende de 4 wintermaanden gelegenheid zal worden gegeven tot het ontvangen van herhalings-onderwijs. Tot dat onderwijs zullen worden toegelaten, zij die de lagere school geheel zijn doorloopen en den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en ook zij die den vorigen winter daarvan hebben gebruik gemaakt. De heer D. Ros, onderwijzer te Assendelft, is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare school te 's Gravenhage. Door den Gemeenteraad van Spanbroek is het volgende schoolgeld vastgesteldVoor 1 kind 20 ets. per maand; voor twee kinderen ieder 15 ets. en voor ieder kind daarboven 5 ets. Minvermogen den betalen de helft van bovengenoemde sommen, terwijl onvermogende» geheel vrij zijn. Dezelfde regeling is te Opmeer ingevoerd. Landbouw en Veeteelt. In het laatst van 1889 werd meegedeeld dat op de bouwplaats „Zeeoogst", in den Groetpolder (gem. Winkel), als proef, op 27 December twee hectaren land met grauwe erwten bezaaid waren. Thans kan de uitslag bericht worden. Deze is zeer gunstig. De oogst bedroeg 30 hectoliter per hectare, die tegen f 15 per hectoliter werden verkocht. De andere bouwers, die later zaaiden, hebben niet meer dan 25 hectoliter per hectare gewonnen, zoodat de eigenaars van „Zeeoogst" bij gunstig winterweer de proef zullen herbalen. Als een bewijs, dat de zuivclbereiders meer en meer zich aaneensluiten, deelt men mede, dat in den Beemster reeds vier kaasfabrieken in werking zijn. De laatste werd onlangs door den aaunemer opgele verd aan de besteders, de heeren Kroon c. s. Kunst- en Letternieuws. Ter aankondiging ontvingen we 1°. Geschiedenis der Romeinendoor dr. J. J. Doesburg, leeraar aan het Gymnasium te Dordrecht. Met 80 afb., verschenen bij N. J. Boon, te Am sterdam. Compleet in 10 afl. a 35 cent. De eerste afl. van deze Geschiedenis der Romeinen ziet er zeer goed uit en wij vertrouwen, dat de uitgever een goed idee heeft gehad met deze uitgave. Stuart, met zijn cwintig deelen, is voor onderwijzers en leeken te uitvoerig, hoewel hij nog tegenwoordig met vrucht gebruikt wordt. Het werk van dr. Doesburg houdt juist de gulden middenmaat10 afl. van 4 vel druks zullen een flink boekdeel, zoo geen twee vormen. Het zal ccn uitstekend hand boek voor onderwijzers worden en voor ben die wat meer van de Romoinschc geschiedenis willen weten, dan zij mede van school namen. Duidelijk eu helder geschreven, mist het, Gode zij dank, die breedsprakige beschouwingen van den schrijver, die ons meermalen in geschiedkundige werken nopeu geheele pagina's over le slaan. Druk en uitvoering laten niets te wensclie» over. Deze eerste afl. behandelt het Eerste Tijdvak Fan de stichting van Rome tot de geheele ondencerping van Italië. 753264 vóór Christus. Als gravures vinden wij er in eene afbeelding van het Colli- seum, afbeeldingen van lictoren, het circus Ma,vi- mus, Saliers, een AugurRomeinsche cencus, enz. 2°. Handelsbelangen. JFekelijksche mededeelingen van het Handels Informatiebureau Fan der Graaf Co. te Rotterdam., f 1 per kwartaal. De redactie stelt zich voor in een kort bestek te vereenigeu de massa mededeelingen, in tal van binnen- en buitenlandsche bladen verspreid, die voor koopman en industrieel van groote waarde zijn. Behnlve door dit, kan een dergelijk weekblad, door hetgeen er geregeld in opgenomen wordt, zeer veel nut stichten. Men oordeele slechts. De inhoud is als volgt: De M'e Kinley TarilT-Bill. Correspondentie-bus voor firma's die voor bandels-inforraaticD geabonneerd zijn bij afd. 1. Mededeelingen aan correspondenten, Nieuw opgerichte verecnigingcu en maatschappijen. Nieuwe firma's. Ontbonden firma's. Verleende handlichtingen. Ouder curateele gestelden. Opheffing van curnteele. Mededeelingen. Beschrijving van handels- en Fabrieks merken. Overzicht vap den invoer van Nederland in Engeland, Schotland en Ierland. Failliet-verklaring. 3°. Goeverneurs Oude Huievriend. InhoudAgatha, Een lesje nit kindermond. Cyricl Buijsse, Beter laat dan nooit. Pol de Mont, Lie;lekeua uit vroeger dagen. Engène Melchior de Vogeu, Do >r den Knukasus. F. W. Drijver, Muizenis. Een fliukc vrouw. Bladvulling. Het Rozenkruis. Geheime wetenschap. Onder redactie van dr. L, L. Flantenga, officier van gez. lste kl. en magnetiseur. Inhoud De Magisch overeenstemmende punten vau het meusehclijk lichaam. Kort begrip van het magnetisme. Gednehten en Spreuken. Dc Pers. Merkwaardige genezingen. Boekbeoordelingen. Correspondentie. De critische bespreking van dit blad moeten wij wegens plaatsgebrek uitstellen tot a. s. Zaterdag. Kerknieuws. Jl. Dinsdag had te Hoorn de vergadering der Predikanten-Vereeniging plaats. De Voorzitter, ds. Bakker, van Twisk, opende haar met eene toespraak, waarin hij zijne blijdschap te kennen gaf over de, betrekkelijk, goede opkomst. Ds. Kuiperi, van Ob- dam, hield vervolgens een belangwekkend referaat over de vraag „boe de armverzorging het best aan het doel„opheffen van kommer en ellende", te doen beantwoorden." Zeer geanimeerd was de dis cussie, waaraan 0. a. door de heeren ds. Bosch, v. d. Woudn, Post, Calkoen, Reynders, Pijper, Tenthoff en den Voorzitter werd deelgenomen. De z. g. sociale questie bleef natuurlijk niet onaange roerd. Na de pauze hield ds. Pijper eene leer zame en onderhoudende inleiding over „de hulpmid delen bij liet godsdienstonderwijs", die met aroote belangstelling werd aangehoord. Na den dank aan de sprekers gebracht te heb ben sloot, de Voorzitter de vergadering. Rechtszaken. De minister van Justitie heeft de volgende circu laire gericht aan de procureurs-generaal bij de Ge rechtshoven „In den laatsten tijd is meermalen te mijner kennis gekomen, dat in gevangenissen veroordeelden waren ingebracht, in wier extractvounis litt. f. der bijzon dere renseignemeuten (vroeger ondergane straften) niet was ingevuld. Het gevolg daarvan was, dat bet register van inschrijving niet volledig kon wor den ingevuld, zoomede dat bij de verdeeling der betrokken personen in klassen uitsluitend op hunne eigen verklaringen moest worden afgegaan. „Wijl een en ander aanleiding geeft tot wanorde in de administratie en iu den gang van zaken, heb ik de eer U.W.E.G. te verzoeken, de ambtenaren van het Openbaar ministerie in uw ressort te willen aanschrijven, voortaan de aan de veroordeelden mede gegeven wordende extractvonnissen geheel naar be lmoren in t e vullen." Buitenland. Engeland. De „Times" wijdt een hoofd artikel aan de Congo-kwestie. De bedenktijd van 6 maanden, die der Nederlandsche Regeering is toegestaan, verstrijkt 1 Januari en er is nog geen kenteeken, dat grond geeft om te gelooven, dat Nederland zal toegeven. Na den bekenden staat van zaken nog eens te hebben herhaald, zegt de „Times" „Het ver zet der Nederlandsche Regeering is te wijten aan den invloed van de welvarende en machtige handelmaatschappij te Rotterdam, die een aan zienlijken handel in den Congo-Staat drijft. De aandeelhouders dezer maatschappij, die natuurlijk talrijk zijn in een handelsstaat, oefenen invloed op de Regeering, ten einde haar te nopen de bestaande overeenkomst ongewijzigd te hand haven. De Nederlandsche Regeering heeft slechts een kleine meerderheid in de Kamer, die haar gun stig gestemd is en daarom is de reden, welke haar tot verzet noopt, licht te vinden, maar vraagt de „Times" „zou het geen internatio naal schandaal zijn, indien de gewichtige beslui ten, tot bestrijding van den slavenhandel geno men, om dergelijke onbeduidende redenen niet ten uitvoer kunnen worden gebracht? Engeland is ook geen voorstander van invoerrechten, maar in dit geval heiligt het doel de middelen. Tot bestrijding van den slavenhandel en tot aanschaffing van hetgeen daarvoor noodig is, zijn de invoerrechten noodig, tenzij het voorstel van het Amsterdamsche „Handelsblad", om de onkosten over alle mogendheden te verdeelen, voor uitvoering vatbaar zij. Vermoedelijk zou Engeland daartegen geen bezwaar hebben, maar het is de vraag, of dit ook met de andere Re geeringen het geval zal wezen. Voorts betoogd de „Times", dat het de taak moet wezen van de voorstanders der matigheids beweging om in Engeland en Nederland hun invloed aan te wenden, ten einde den invoec

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2