HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 136. Wcnnsdag 12 November 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. TWEEDE BLAD. 4°) DOLORES. „En desespcvecrl nimmc Jan Pietersz. Coen. Eet Vaierlnndt ghelrouwe Blijf ick tot iu dm doot. Wilhelmuslied. Versonijnt ioaeren Oiasdag, X3ond.er<lag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeente0.70, met Zondagsblad 1.— n ,i naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.25 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indic en Amerika)1.75, 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, %i— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement nanr gelaag van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 10 ct. Advertenticu voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agent voor Nïeiiw-Jersey en Omstrekende lieer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. Naar aanleiding van het schrijven der tien heeren aan den heerTindal, zegt de„HaagscheCt.": „Het verheugt ons, dat eindelijk eens een tiental mannen den moed hebben gehad, open lijk te doen wat duizenden in stilte of in besloten kring deden de partij opnemen voor den man, die niets anders eischte dan de waarheid en de volle waarheid, voor den man, die heel het huichelende Nederland in conster natie bracht, doordat hij de zaken bij hun naam durfde noemen. Met leedwezen zien wij, dat het „Hbl." 't, op dezen open brief antwoordende, nog weer op de bijkwestie den toestand des Konings gooit. Maar dit zal nu wel voorbijdrijven, en dan staat de eigenlijke Tindal-kwestie weer voor ons, en krachtiger dan te voren. Van verschillende zijden ontvangt de heer Tindal nu blijken van instemming met het adres der heeren Pierson c. s. De „Amst." wijst er op dat ook particulieren uit andere plaatsen door het zenden van een naamkaartje of het gezamenlijk teekenen van een adres, hunne instemming aan den heer Tindal kunnen betuigen. Naar de „Amst." vernam, zijn bij de heeren Holdert en Co. gedrukte formu lieren voor dat doel verkrijgbaar gesteld. Naar aanleiding van een zaakrijk overzicht der Tindal-beweging, in de „N. Apeldoornsche Ct." gegeven door den heer B.(r u i n) v.(a n) R.(o zen burg) voegt de redactie daaraan nog toe: „Toen wij in September van den heerTindal den veel besproken brief ontvingen, gericht aan het „Nederlandsche Volk," konden wij een ge voel van schaamte niet onderdrukken. Waren wij geen vaderlanders, waren wij, al was 't dan ook in bescheiden kring, niet geroepen om voor te lichten, om te wijzen op schending van onze Grondwet? Wij wisten 't was trouwens vrij wel een publiek geheim hier ter plaatse uit een hetere bron dan waaruit „Het Vaderland" dezer dagen put om die berichten tegen te spreken, dat de toestand van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning in het begin van Augustus, misschien reeds eer, niet zonder gevaar was en van dien aard dat het Z. M. onmogelijk wasderegeerings- zaken waar te nemen, tenzij men onder het waar nemen van regeeringszaken verstaat het teekenen van eenige besluiten tegelijk zonder den inhoud te hebben kunnen nagaan en overdenken. Feuilleton ran de Helderscbe- en Nieuwediepcr Courant. Roman van Gravin EUFEMI.A BALLESTREM. (Uit het D u i t s c li.) „Tn ieder geval moet de eerste schrede daartoe van ons uitgaan, 'zeide Alexandra „Falkner is verstandig genoeg en zal liet ons niet kwalijk nemen, als wij liem eerlijk zeg gen wat ons van den Valkenhof verwijderd houdt, nl. de tegenwoordigen eigenares." „Goed," zeide de erfprins, „maar dan moeten wij ook niet om verlof vragen in het park te mogen wandelen. Het eene of het andere, Sascha." „Emil heeft gelijk," zeide de hex*tog„het zou van geen tact getuigen, om de eigena resse te ignoreeren en van de vrije wande ling in haar park te profiteeren. Laten we er derhalve van afzien." „Wat jammer riep Lolo. „Monrepos is zonder het park van den Valkenhof niets waard „Het zou jammer zijn ais ons de toegang geweigerd werd," merkte de erfprins aan, „maar ik geloof, dat het gemakkelijk in orde zou kunnen komen, als Saclia b. v. een van hare kleine nette briefjes aan de barones schreef, met de uitnoodiging ons een bezoek In het wetsontwerp tot definitieve vaststelling; van de Surinaamsche begrooting voor 1891 zijnde uitgaven op f 1.670.040.60L of f 5729 lager ge raamd dan in de voorloopige begrooting in de ko lonie vastgesteld. Het nadeelig slot bedraagt nn f 231.127,36£, De uitgaven zijn 1' 42.886,75 lioo- ger, de koloniale middelen f 118,100 hooger en het nadeelig slot f 75.213,25 lager geraamd dan in de begrooting vooj 1890. B i n n e n 1 a n d s ch Nieuws Helder. Bij 't vele onverkwikkelijke, dat onze tijd zoo veelvuldig te aanschouwen geeft, is het een verblijdend verschijnsel, dat aan den anderèn kant zich zoovelen beijveren om toestellen uit te denken tot redding van schipbreukelingen. Dit menschlievend streven kan niet genoeg ge waardeerd en aangemoedigd worden. In den laat- sten tijd de jongste tentoonstelling te Amsterdam deed het zien worden toestellen vervaardigd, die van zeer veel practisch nut getuigen. Nochtans is ook in deze zaak de volmaaktheid nog niet bereikt. Een der best geslaagde vindingen om van een gestrand vaartuig verbinding met den wal te ver krijgen, is thans in aanmaak op 's Rijks werf alhier. "n Deze reddingstoestel is uitgedacht door den loodsschipper 2de kl. J. de Wijn Tz., alhier, en werd in teekening gebracht door den heer W. K. C. Autheunisse, bouwkundige bij het loodswezen, enz. Het voorwerp, op een derde van de voorgestelde grootte, eenigszins ruw vervaardigd, werd gedurende de zomermaanden onder verschillende omstandig heden met zeer gunstig gevolg beproefd, onder toe zicht van den inspecteur over het loodswezen enz., in het 3de district. De proefnemingen geschiedden aan boord van Zr. Ms. transportstooiner „Schelde", alsmede van het inspectievaartuig, in tegenwoordigheid van eenige belangstellenden. De reddingstoestel moet dienen om van een ge strand schip een lijn aan wal te brengen, tot liet verkrijgen van gemeenschap.. De uitvinderis er op bedacht geweest, dat de toestel bij 't overboord werpen nooit onklaar geraakt en niet -in lij van een schip blijft, doch snel zijn weg naar lager wal volgt, voortgestuwd door wind en golven. De stroom heeft er bijna geen vat op, zoodat het gevaar voor afdrijving zeer gering is. De branding kan zoo hevig niet zijn of de toe stel blijft zich in nagenoeg rechte richting voortbe wegen naar het strand. Zoodra het voorwerp gereed is, worden model en constructie neder medegedeeld. Dat de toestel de beste verwachtingen heeft op gewekt bij de autoriteiten, is gebleken uit de toe stemming van den minister van Marine en den inspecteur van het loodswezen 3de district, om op 's Rijks werf den toestel te doen vervaardigen, zon der bezwaar voor den uitvinder. (Zbl. N. v. d. D.) te brengen, enz. enz „Waar denk je aan, Emil riep de kleine prinses in ontzetting uit, „eene kome diespeelster „De barones Falkner is eene groote kun stenares," hernam de erfprins kalmliet on derscheid tusschen u en haar is slechts dit, dat zij met groote waardigheid de rol van prinses vervult, terwijl gij u op den gladden parketvloer van het hof, die uw wereld voorstelt, de rol van bakvisclije gekozen hebt." Das iat hei uns so Sitte, C/utcun a son go dl," neuriede prinses Lolo, haren broeder een handvol bloemen in bet gezicht werpend. „Uwe bewijzen zijn zeerafdoende," zeide hij snijdend. Ik geloof thans ook, dat ge op muzikaal gebied voor de barones von Falkner geen vrees behoeft te koesteren, want zij zingt ten minste de luchtige wijsjes uit de „Vledermuis" niet." Nu hield de hertog zich de beide ooren toe. „Kinderen, begin nu geen zottepraat te praten," riep hij klagend uit. „Dat man keert mij nog maar ik wil rust hebben. Hij nam zijne brieven op en stak zö in zijn jaszak. Doe wat ge wilt betreffende het park. Het beste zou wel zijn dat Emil een bezoek braclit aan de barones in mijn en in ons aller naam en nog vóór Falkner hier komt. Dat zou een hoffelijkheid jegens onzen Texel. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente herinneren belanghebbenden aan art. 22 al. i der algemeene politie-verordening dezer gemeente, luidende „Het is verboden honden in de gemeente te „laten losloopen van i November tot i Mei. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene boete tot een maximum van f io.of hechtenis van ten hoogste 3 dagen." Zijpe. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 4 November 1890. Afwezig de heer K. A. Kaan. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen, werd een brief gelezen van de afdeeling „Volks onderwijs, alhier, houdende een gelukwensch voor de gemeente met de voor het onderwijs zoo gun stige beslissing van Z. M. den Koning, waarbij aan deze gemeente vrijstelling van schoolgcldheffing is verleend. Ook betuigt de afdeeling haren dank voor de bemoeiing van het gemeentebestuur om deze gunstige beslissing te verkrijgen. Van dezelfde ver- eeniging 'een adres met het verzoek, om wegens het vrij groote schoolverzuim, de pogingen tot verschaf fing van kosteloos onderwijs te bekronen door le besluiten van gemeentewege het getrouw schoolbe zoek aan te moedigen. Als een middel daartoe geelt de afdeeling iu overweging aan elk schoolgaand kind, dat in eene maand geen enkel verzuim heeft, een door het hoofd der school geteekend kaartje te doen uitreiken en aan elk kind, dat in één school jaar vijf of meer kaartjes heeft, eene geldelijke be looning toe te kennen en wel voor 5 kaartjes 15 cent, voor 6 kaartjes 21 cent enz. met bepaling, dat die gelden op 18jarigen leeftijd worden uitge reikt. De heeren Francis, Schuit, Zeeman en van Bcusekom kunnen zich niet vereenigen met het denkbeeld, den kinderen eene geldelijke belooning te geven. Wel zouden zij willen medewerkeu om prijsjes, bestaande uit prenten, platen en boekjes, aan de kinderen uit te reiken, overtuigd als zij zijn, dat daarmede het schoolbezoek bevorderd wordt. De heer Nobel zou echter de proef met het door de Vereeniging „Volksonderwijs'' a.inbevolene willen nemen. Een kind, dat getrouw de school bezoekt, zou daardoor een mooi spaarbankboekje kunnen krij gen en het zou een aanmoediging tot verder sparen kunnen zijn. Anderen wijzen echter op de kosten en vreezen, dat die te hoog zullen loopen. De voor zitter stelt voor, het adres aan te houden tot eene volgende vergadering, opdat het dagelijks bestuur in staat zij, een praeadvies uit te brengen, waartoe bij acclamatie besloten wordt. Vervolgens werd, op zijn verzoek, aan den heer P. Schermer een eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van onderwijzer te Schagerbrug tegen den 1 Februari a. s., wegens ongeschiktheid, ten gevolge ven voortdurend lichamelijk lijden. Tevens werd op zijn verzoek, om bij zijn aftreden eene toelage van f 100 te mogen ontvangen, gunstig beschikt. De heer de Wit stelt voor, sollicitanten op te roe pen op een jaarwedde van f 600 en daarbij de akte voor de Fransche taal tot eisch te stellen. De hee ren Biersteker, Francis en Schuit kunnen zich hier- gast zijn en tevens tegenover onze naburen. Zoo denk ik er over, maar ik zeg nogmaals doe wat ge goed vindt." Met deze woorden verwijderde bij zich snel. Op verzoek van prinses Alexandra besloot de erfprins zijn bezoek aan den Valkenhof nog een poosje uit te stellen; zij wenschte eerst eene persoonlijke kennismaking op on zijdig terrein met de nieuwe eigenares van den Valkenhof te hebben, een wensch, die spoedig vervuld zou worden. Nog op denzelfden morgen brachten graaf en gravin Scbinga hun eerste bezoek op Monrepos, men sprak over de meesteres van den Valkenhof en kwam overeen, dat Arns- dorf de beste plaats was, waar Alexandra kennis zou kunnen maken met Dolores. Zoodra zij daar een bezoek bracht zou het gebeuren. Weinige dagen daarna kwamen Richard Keppler en Alfred Falkner op Monrepos aan. Behalve de hofdame, juffrouw von Drusen, en de kamerheer, baron Desing, zouden zij de eenige vreemden zijn, die, tijdens de vorstelijke familie van het land leven genoot, daar zouden vertoeven. De legatieraad behoorde, als vriend van den erfprins, eigenlijk meer speciaal tot deintieme vrienden van de familie en zijne voortreffe lijke eigenschappen en gezond verstand waren oorzaak dat prinses Alexandra hem zeer hoog schatte, eene achting die wederkeerig was. mede niet vereenigen. De voorzitter en de heer Nobel geven nu in bedenking, sollicitanten op te roepen op f 550, zonder acte voor het Fransch en f 600 met die acte. De heer Francis wil oproeping op f 550 en aan sollicitanten met akte Fransch de voorkeur gaven. Liet voorstel van den heer de Wit werd verwor pen met 8 tegen 2 stemmen, dat van den voorzit ter met 6 tegen 4 stemmen en teu slotte, dat van den heer Francis, met algemeene stemmen aange nomen. De openbare vergadering werd daarna gesloten, om over te gaan in comité, ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Schagen. De Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij „'t. Algemeen Belang" te Texel, waar van reeds bestaan de districten Texel, Terschelling c.n., Helder, Enkhuizen, Alkmaar en Hoorn, richtte 1 November jl. ook het district Schagen op. Het district Schagen omvat de gemeenten Schagen, Anna Paulowna, Barsingerhorn, Burgerbrug, Cal- lantsoog, D.irkshorn, Eenigenburg, llarenkarspel, Haringbuizen, Kolhorn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Ondesluis, Pelteu, Schagerbrug, St. Maarten, St. Maartensbrug, Valkoog, Wieringerwaard, Wiukel, 't Zand, Zijdewind en Zijpe. In de eerste algemeene vergadering stelt men een reglement vast, ingericht naar de behoeften van het district, en verkiest men uit de deelhebbers het Be stuur, waaraan wordt opgedragen het financieel be heer, toezicht op verzekerde posten etc. Dat door de oprichting dezer districten aan eene lang gevoelde behoefte, om plaatselijk zich onderling te verzekeren, voldaan wordt, bewijzen de resultatenin de korte jaren waarin deze Maatschappij is opgetreden, heeft zij reeds een groot waarborg-kapitaal en ruim 3000 deelhebbers. Alkmaar. Gisteren werd het Piusgesticht alhier door acht ouden van dagen betrokken. Heden wordt het plechtig ingewijd. Marine en Leger. De ofiie. van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht F. Schreuder, geplaatst bij het hospitaal der Marine alhier, wordt met 1 Dec. a. s. op non-aetiviteit gesteld en vervangen door den offic. van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht J. van der Kolk. De luits. ter zee 2e kl. W. Naudin ten Cate en W. P. Pook van Baggen, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee H. Quispel, den 9 dezer van Lissabon vertrokken. Met het stoomschip „Batavia" zal op den 15 December a. s. een transport ter sterkte van 16 machiuisten, 6 machinist-leerlingen, 30 vuur- slokers der le, 2e en 3e kl., benevens 1 onder officier en 43 minderen van het korps mariniers van Rotterdam naar Batavia vertrekken. Het bevel over dit transport is opgedragen aan den luit. ter Falkner zag thans prinses Eleonore, sinds haar optreden in de wereld, voor de eerste maal. Slechts zelden liad hij in den familie kring bij de oudste zuster de kleine ontmoet en bij had haar' nooit, eenige aandacht ge wijd. Thans verraste hare elfachtige ver schijning liem dubbel en hij moest zichzelf bekennen, dat vroeger eene zoodanige ver schijning van een als een roos bloeiend meisje zeer gevaarlijk voor hem zou geweest zijn, zoo'n meisje zou vroeger zeker zijn ideaal zijn geweest. Maar terwijl hij dat dacht, lachte hij er om en werd tevens boos want dat „vroeger" was nog slechts enkele maanden oud en hij had nooit kunnen denken, dat een bleek, "edel gelaat met rood haar zoo gevaarlijk voor liem zou kunnen worden. Ja, zeer gevaar lijk Had hij dat gevaar niet willen bezweren, had hij niet juist daarom besloten het flink onder de oogen te zien Hij was toornig geworden tegen zichzelf en zijn oproerig hart en waar zouden nu zijne beginselen blijven, als hij toegaf aan de neiging van zijn hart I11 deze stemming deed hij zijn best om prinses Lolo zoo lief te vinden als maar mogelijk was, en 111 haar alles te zien wat hij vroeger in zijn ideaal zou gewenscht hebben, en dat zou hem goed gelukt zijn, indien niet altijd en immer weer Satanella zich als eene verschijning tusschen hem en andere vrouwengestalten had geplaatst. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 5