Het voorstel-Van Kerkwijk was zoo rationeel mo gelijk in de afdeelingen moeten zeer belangrijke ontwerpen worden behandeld, waaraan de lieer llooseboom tevergeefs poogde nog een, dat op den staat van oorlog en beleg toe te voegen, daarbij komen dan de werkzaamheden der vereenigde ver gadering; met de begrootingen wordt het dus weer jachten. Maar de meerderheid wil wel zoo. Het par tij wetje, thans aan de orde gesteld, heeft na tuurlijk volstrekt geen haast, en zoo het haast had, had men het veel beter kunnen behandelen, alvorens in October uiteen te gaan. Doch het heeft zijn nut den tijd om de regeering bij de begrootingen aan den tand te voelen, te beperken. Vereenigde vergadering der beide Kamers. Woensdag 12 November. Iu de heden gehouden vereenigde zitting der Staten-Generaal is door den minister Mackay het wetsontwerp tot benoeming van eene Regentes ingediend. De minister deelde daarbij mede, dat sedert 29 Oct. geen verbetering merkbaar was in den toe stand van Z. M. den Koning, en de hoop, dat daarin eene gunstige wending zal komen, voortdu rend geringer wordt. Art. 1 van het wetsontwerp luidt „Tot Regentes van het koninkrijk, gedurende den tijd dat Z. M. zich buiten staat bevindt de Regeering waar te nemen, wordt benoemd H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyr- mont." Deze wet zal in werking treden op den dag harer afkondiging. In de toelichting wijst de Regeering er op, dat de waarneming van de Regeering slechts een tijde lijk karakter mag dragen. De regeering vertrouwt dat in de tegenwoordige omstandigheden omtrent de benoeming tot het regenschap geen verschil van gevoelen zal bestaan, en is overtuigd, datook thans geheel in overeenstemming wordt gehandeld met de wenschen van het Nederlandsche volk, en onge twijfeld het Staatsbelang het best wordt behartigd, wanneer de vervulling van de gewichtige plichten verbonden aan de waarneming van het koninklijk gezag, gedurende den tijd dat de Koning zich daartoe builen staat bevindt, wordt opgedragen aan de Koningin. Het ontwerp is dadelijk verzonden naar de afdee lingen. De afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Kappeyne, Keuchenius, Verheyen, Yiruly, van Eysingn, E. Crcmers en Koenen. Heden om 11 uur zullen de afdeelingen en om 3£ uur de vereenigde vergadering weder bijeen komen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Op den 30 April jl., den 75jarigen gedenkdag van het bestaan der Militaire Willems orde, werd onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning eene Vereeniging gesticht, die onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw» werkzaam wil zijn in het belang van de ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. In Juli jl. werd door deze Vereeniging eene circulaire verzonden (in ons nummer van 19 Oct.jl. iu zijn geheel opgenomen), waarin het doel der Vereeniging wordt uiteengezet en een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid onzer landgenooten. Door de goede zorgen van den Schout-hij-nacht C. II. Bogaert wordt deze circulaire thans ook in deze gemeente verspreid, met het doel te trachten ook hier medewerking voor het streven van „Moed, Beleid en Trouw» te verkrijgen. Deze kan men vcrleenen cn van zijne ingenomenheid met het doel der Vereeniging kan men doen blijken door de belangen van de Ridders der Militaire Willemsorde i.i zijne omgeving eu bij kennissen en vrienden te behartigen, alsmede door het geven van eene gelde lijke bijdrage, jaarlijks of in ééns. Het voornemen bestaat om, bij een genoegzaam aantal leden, alhier eene afdeeling der Vereeniging op te richten. Tot het geven van nadere inlichtingen hebben zich bereid verklaard: de heer C. A. Beukenkamp, Burgemeester, de Dirig. off. van Gczondh. 1ste kl. J. B. Coomans de Buiter, de kapt.-luits. ter zee J. A. Vcning, 11. A. Schippers en J. Haremaker en de Luit.-kolonel der Mariniers J. L. Cadet. Koedijk. Alhier hebben alle leden van de aldeeling „Alkmaar en aangrenzende gemeenten" der Noordhollamlsche vereeniging „Het witte Kruis" voor hun lidmaatschap bedankt en eene zelfstandige vereeniging opgericht voor zieken verpleging en het verstrekken van versterkende middelen aan behoeftige herstellenden. Alkmaar. Bij den brand van 19 Febr. 1890 in het raadhuis alhier zijn verbrand de dubbelen van de registers van den burgerlijken stand, van dat gedeelte van het voormalig arron dissement Hoorn, dat ten gevolge van de ophef fing van de rechtbank aldaar, bij het arrondis sement Alkmaar is gevoegd en loopende voor het meerendeel over een tijdvak van bijna 80 jaren. Ten einde tot herstelling van deze regis ters te kunnen geraken, is thans een wetsontwerp ingediend tot voorziening in het gemis van deze werkelijk? Welk een verrassing u te zien,1' riep zij hartelijk uit en stak hein hare beide handen toe. Een nauw merkbaar knikje was een groet voor den man aan zijne zijde. „Ge komt zeker uwe moeder bezoeken, baron Falkner," zeide zij op geheel anderen toon; ik kan u mededeelen, dat zij buiten in de tent zit." „Dank u zeer!" Eene afstand van mijlen wensehte hij in dit oogenblik tussehen hem en haar te kunnen stellen, een onoverkomelijke kloof, een brui- sehende stroom en tocli was hij gedwongen naast haar die geheele lange laan door te wandelen, want de „tent'1 lag juist aan het einde van de laan en van dien weg af te wijken om een omweg .te maken, ware al te belachelijk geweest; bovendien was hij daar te trotsch toe. (Wordt vervolgd.) dubbelen, grootendeels eensluidend met gelijk soortige wet, in 1887 aangenomen voor een der gelijk geval te Maastricht. Daar in het geheel te Alkmaar 315,120 akten zijn verbrand, is eene regeling van de kosten in dit ontwerp opgenomen en voor het maken der afschriften aan den griffier te Alkmaar toegekend eene belooning van 7^ cent voor het afschrift van een geboorte- of overlijdensakte en 15 cent voor dat van eene huwelijksakte, terwijl de kos ten van drukwerk voor formulieren en van inbin den van de registers bovendien inrekening kun nen worden gebracht. De totale kosten worden begroot op f 33,559, te verdeelen over tien jaren. Hoorn. Het Nuts-Departement alhier heeft eene uitnoodiging gericht tot de werklieden, om in den aanstaanden winter in hun vrijen tijd voorwerpen te vervaardigen voor huiselijk gebruik, van kunst en smaak, en kinderspeelgoed. De ingezonden voorwerpen zullen in Maart 1S91 tentoongesteld worden. De uitgeloofde prijzen bedragen te zamen f 180. Enkhuizen. De botter van J. Stavenuiter, een visscherman met groot gezin, die de laatste jaren bij gebrek aan vangt treurig in armoede was geraakt, en het dezen zomer met de ansjovis zoover gebracht had dat hij zijne oude schulden goeddeels had afgedaan en zijn aalboot had ver kocht, om een bottertje in eigendom te krijgen, is door het mistige weer eergisteren buiten deze stad door de veerboot „Friesland" ;in den grond gevaren. S. en zijn zoon hebben niets dan het leven gered. Zaandam. De vernieuwing van het Czaar Peterhuisje te Zaandam wordt, naar de Zaanl. Ct. meldt, met kracht voortgezet. Het oorspron kelijke gebouw, dat op sommige plaatsen in den grond was gezakt, is met behulp van domme krachten en vijzels in de hoogte gebracht, en van een hechte fundeering voorzien de vloer is door ijzeren balken ondervangen en het geheel door Anrerikaanschhouten steunpilaren, stevig aan elkander verbonden, omringd, zoodat be weging en schudden zoo goed als onmogelijk is geworden. Men verwacht, dat de herstelling tegen 1 Jan. voltooid zal zijn. Amsterdam. Naar het „Hbld." verneemt, is het zoo goed als zeker dat het „Congres In ternational Maritime" in 1892 hier vergaderen zal, en dat dan eene tentoonstelling van water bouwkunde zal plaats hebben. Amsterdam. De Kiesvereeniging „Burger plicht" hield jl. Maandagavond een vergadering in het Gebouw der Maatschappij voor den Wer kenden Stand, onder leiding van inr. J. E. Henny, ter verkiezing van een candidaat voor het lid maatschap van den Gemeenteraad. Op het lijstje van namen van voorloopige can- didaten stonden vermeld P. J. Eman, H. F. Groen van Waarder, Aug. M. J. Hendrichs, J. Hudig Dzn., A. Rot, P. E. Tegelberg en Ph. J. Waller. Tot candidaat werd geproclameerd de heer A. Rot, met 59 stemmen. 's Gravenhage. In den loop dezer week vertrekt een commissie van drie heeren naar Weimar, ten einde over den afstand en verkoop van „Groot Zorgvliet" te Scheveningen, met de eigenaresse, de Groot-Hertogin van Saxen Wei- mar, te onderhandelen. Zooals men weet, geldt het hier het plan van exploitatie van die plaats als de „Palmengarten" te Frankfort a/M. Brouwershaven. Voor de 5 kloeke man nen alhier, die 16 October met levensgevaar 20 schepelingen van de op den Banjaard gestrande „Dunrobin" redden, werd door een dame uit Arnhem f 100 gezonden. Deze som werd onder hen verdeeld. Marine en Leger. Van geachte zijde wordt aan de „N. Rott. Crt.» geschreven In de „Staatscourant» van 4 November is opge nomen, dat Zr. Ms. opleidingschip „Evertscn» en de monitor „Bloedhond» met 15 November buiten dienst gesleld, en de commandanten eervol vau het hevel outheven worden. Aan geen der daarop dienende officieren, uitge zonderd die der mariniers, is nog bekend wat hunne bestemming 11a den 15den worden zal. Aangenomen nu dat, op zijn vroegst, morgenavond de hiermede in verband staande plaatsingen en over plaatsingen worden hekend gemaakt, waarvoor na tuurlijk zelfs nog geene zekerheid bestaat, dan is dit eerst bekend in de maritieme directiën Dinsdag den 11 November, alzoo op zijn vroegst 4 dagen vóór de buitendienststelling. Onder de hierby geïnteresseerde officieren, alleen van deze 2 schepen een 15tal, zijn zoowel onge- huwden als gehuwden. Door beide categoriën moet, wanneer zij op non activiteit worden gesteld, in eene woning worden voorzien, aangezien hun immers niet bekend is of zij in hunne directie blijven of niet. Niet alleen de zware financieele nadoelen die hierdoor kunnen worden geleden, maar ook de on zekerheid waarin men zoo langen tijd verkeert, scheppen natuurlijk een zeer onaangenamen en on tevreden toestand, hetgeen gemakkelijk zou kunnen worden voorkomen, door de plaatsingen, enz., zooals ook vroeger altijd geschiedde, minstens eenige weken vooruit bekend te maken. Door de ijverige bemoeiingen van den heer J. B. Verliey, kapitein der mariniers, en door de vrij willige deelneming der soldaten, is te Hellevoet- sluis eene school voor hen opgericht. Hier wordt gedurende vier uren onderwijs gegeven in de hoofd vakkeu van het lager onderwijs door den heer Joh. Admiraal, hoofd der 1ste openbare lagere school. De gemeente steunt deze hoogst nuttige zaak door het verleenen van een lokaul. De luit. ter zee 2de kl. G. A. Rietbergen is ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip „Prins van Oranje», te Hcllevoetsluis. De Regeering heeft verklaard, vooreerst nog niet te denken aan de opheffing van het koloniaal werf depot. De kapt. ter zee H. Quispel, comm. van Zr. Ms. 8chroefslooinschip 1ste kl. Koningin Emma der Nederlanden», is benoemd tot 'commandeur der militaire orde van onzen heer Jezus Christus van Portugal. De kapt. luit. ter zee D. L. M. E. Keus lste ofT., de off. van gez. 1ste kl. J. C, II. Mac kay en de lste luit. der mariniers J, A. van Too- renburg zijn benoemd tot ridder dierzelfde orde. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „de Ruyter», onder bevel van den kapt. ter zee W. Baron van Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, is uit het droge dok op 's Rijkswerf alhier ver haald naar den mastbok en zette zijn nieuwe mas ten in. De overplaatsing bij het lste bat. mariniers te Amsterdam van den lsten luit. G. K. Baron van Asbeck, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen, is ingetrokken, zoodat deze officier den 15 dezer weder wordt ingedeeld bij het 2de bat. alhier. De 2de luit. G. de Groot, van het 4de reg vest.- art„ krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad 128, op non-activi teit gesteld. De mach. lste kl. v. k. J. Oost Lievense wordt 1 Dec. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheeed aan boord van het lichtschip „Terschellingerbank». Bij Kon. bosl. wordt, 1. de kapt.-luit. ter zee J. J. Stooker, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f1800 en van een verhooging van dat pensioen ter somma van f 900 's jaars. voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tussehen de keerkringen en 2. bevor derd tot kapt.-luit. ter zee, de luitenant ter zee lste kl. P. D. A. Frankamptot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. E. F. T. Bik. Opgave van overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren enz. de luit. ter zee lste kl., K. J. Bal, wordt gedetacheerd alhier en ter beschikking gesteld van den directeur en comm. der Marine al hier de luit. ter zee ltte kl. P. W. Sachse, gesteld op non-activiteit; de luit. ter zee lste kl., G. F. G. Gobius, geplaatst in de rol Mamix de luit. ter zee 2de kl., G. A. De Cocq, geplaatst aan boord wachtschip alhierde luit. ter zee 2de kl., 1'. H. Van Yoorthuysen, non-actiefidem, E. W. Pfeiffer, idem; idem, A. Merkus, geplaatst aan boord wacht schip alhier; off. van gez. lste kl., B. N. Bersma, non-actief; off. van adm. lste kl., C. 11. S. Pastor, idem idem. 2de kl. J. L. Mouton, idem kapt. der mariniers, J. H. Van Wely, ter beschikking gesteld van den commandant van het korp3 mariniers en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers; lste luits. J. M. Enle van Gils en W. G. Vcnne- kool, idem2de luits. G. 11. Baron van Asbeck, F. J. Van Hoogstraten en P. S. Groen, idem luit. ter zee lste kllste officier, H. Slot, geplaatst in de rol Marnix; luit. ter zee 2de kl., J. 11. Van Leent, non-actief; id. J. Swaters van Schannibnrg, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier; off. van gez. lste kl., W. M. Mertens, non-actief; off. van adm. 2de kl., J. M. Langlois van den Berg, idem. Departement van Marine in Oost-Indië. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lichtopzichter lste kl. C. Doting. Belast: met de waarneming der betrekking van ing.-werkt. 2de kl. bij het marine-etablissement te Soerabaja de offic.-raach. lste kl. J. Buis. Gedetacheerd: bij het marine-etablissement te Soerabaja, de offio.-mach. 2de kl. C. Boon, om werkzaam te worden gesteld bij de lste afd. van dat departement, de luit ter zee lste kl. J. Wentholt. Ingetrokken de detacheering van den luit. ter zee lste kl. J. H. Calmeijer; de detacheering op Zr. Ms. (torpedoboot „Cerberus" van den luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven, en hem vergund wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren. Overgeplaatst: adjunct-administrateur C. P. Sou- tendam, van „Atjeh" op „Batavia"offic. v. adm. 2de kl. R. F. Baron van Heerdt tot Eversberg, van „Batavia" op „Gedeh"; adj.-adm. J. F. W. in de Beton, van „Van Speijk" op „Atjeh" offic. van gez. lste kl. dr. F. Broekhoff Jzn., van „Koning" op „Gedeh" idem J. A. Rademaker, van „Merapi" op „Gedeh"idem dr. O. J. de Bruijn Kops, van „Ceram" op „Kon. der Ned."idein 2de kl. dr. B. Snellen, van „Samarang" op „Merapi"idem W. H. C. G. Keijzer, van „Gedeh" op „Ceram" idem D. de Bois Jr., van „Atjeh" op „Samarang" luit. ter zee 2de kl. J. W. Termijtelen, van „Kon. der Ned." op „Van Speijk"idem W. van Voss. van „Padang" op „Kon. der Ned." en gedetacheerd aan boord „Satelliet" als commandantidem P. J. Serlé, van „Atjeh" cp „Padang"idein J. C. van Druten, van „Benkoelen" op „Atjeh"; adelborst lste kl. 11. J. Boldingh, van „Bali" op „Benkoelen" luit. ter zee 2de kl. S. Woldringh, van „Sindoro" op „Gedeh"; idenx P. G. J. Graaf van Hogendorp, van „Sambas" op „Sindoro"; adelborst lste kl. W. F. van Erp Taalman Kip, van „Gedeh" op „Sam bas"luit. ter zee 2de kl. G. W. de Leur, ran „Bnndjerniasin" op „Gedeh" adelborst lste kl. A. C. de Joncheere, van „Gedeh" op „Bandjermasin" luit. ter zee 2de kl. H. C. *A. Schlüter, van „Sa marang" op „Gedeh"idem H. van Praag, van „Onrust" op „Samarang"adelborst lste kl. J. B. M. ten Bosch, van „Gedeh" op „Onrust"luit. ter zee lste kl. Jhr. J. F. Coertzen de Koek, van „Van Speijk" op „Soerabaja"; idem L. A. F. J. F. van Oijen, van „Gedeh" op „Hydrograaf"van Zr. Ms. korvet „Gedeh" naar Zr. Ms. korvet „S.jera- baja", teneinde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. torpedoboot „Cerberus", de luit. ter zee 2de kl. C. C. Zegers Rijser. Vergunning verleend om te repatrieeren aan luit. ter zee 2de kl. W. P. Pook van Baggen, idem W. Naudin ten Cate, offic. van gez. lste kl. dr. P. Broekhoff Jzn., idem J. A. Rademaker, luit. ter zee lste kl. F. E. C. L. Koster, allen wegens lang durig verblijf; de luif. ter zee lste kl. J. J. de Bruine, wegens ziekte. Bij de gonvemements-marine benoemd: maeh.- leerling 2de kl. C. Kromhout, tot mach.-leering lste kl., K. L. Barbcreaux, tot mach .-leerling 2de kl. Geplaatstmach.-leerling 2de kl. K. L. Barbcreaux, op „Zeemeeuw". Overgeplaatst: mach.-leerling lste kl.C. Kromhout, van „Zeemeeuw" op „Singkawang" 2de machinist F. Kromhout, van „Singkawang" op „Sperwer". Overgeplaatst: van het kustlicht op het eiland Edara bij dat op het eiland Mendanao (adsistent- residentie Billiton), de benoemde lichtopzichter lste kl. Ch. J. A. Kemper; van het kustlicht op Noesa Kembangan bij de kustlichten op Mandelike en Semarang, de lichtopzichter 2de kl. A. Wortman van de kustlichten op Mandelike en Semarang bij die op Java's lste punt en Ylakkenhoek, de licht- opziener 3de kl. Ch. Gottenkienijvan de kust lichten op Java's lste punt en Vlakkenlioek bij het kustlicht op Noesa Kembangan, de lichtopzichter 2de kl. W. I. E. F. Baumbach. Geplaatstbij het kustlicht op het eiland Edam (res. Batavia), de benoemde lichtopzichter 3de kl. J. H. Rogge. De minister van oorlog heeft bepaald dat bij de regimenten infanterie in de maanden Nov., Dec., Jan. en Febr. onder leiding der reg. commandan ten krijgsspeloefeningen zullen gehouden worden, waaraan zal worden deelgenomen door de hoofd officieren van het korps, door 2 kapts. der veld-art. en 2 ritm. der cav. uit dezelfde of naburige garni zoenen als waarin de staven der korpsen zijn gele gen. Deze oefeningen zullen 3 achtereenvolgende (lagen worden gehouden, terwijl van die oefenings- dagen mededeeling zal worden gedaan aan den divisiecommandant en aan den chef van den gene- ralen staf, die ten allen tijde gerechtigd zijn zich van de goede leiding en uitvoering te overtuigen de oefeningsuren zullen zijn van 9 uur vm. tot 2 uur nam. T11 de maanden Maart en April zullen dergelijke oefeningen voor hoofdofficieren onder lei ding van de generaals divisie-commandanten plaats hebbende noodige stafofficieren zullen daarbij worden ingedeeld. Volgens „Yachl" heeft de Franschc iugenieur Solmiac een nieuw beveiligingsmiddel tegen torpedo's uitgevonden, 11I. een systeem van netten, die door middel van samengeperste lucht in 20 sec. kunnen uitgezet worden, terwijl het schip met uitgezette netten eene snelheid van 10 knoopen en meer per uur kan behouden. Een enkel man is voor het uitzetten der netten voldoende. De netten zijn uit staaldraad van 0.196 Eng. dm. vervaardigd en heb ben eene groote buigzaamheid, gepaard met een groot weerstandsvermogen. Wanneer zij niet ge bruikt worden, zijn ze aan de buitenzijde van het schip vastgegierd. De sparren voor het uitzetten loopen door kleine, in de zijwanden van hel schip uitgesneden poorten. Het geheele toestel weegt voor een groot oorlogsschip ong. 40 ton. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid en tot voor zitter van het college van regenten over het huis vau bewaring alhier, Jhr. mr. J. M. Stern, kantonrechter alhier. Bij kon. besluit 1*3 aan den heer E. Dnlbeck Havinga, directeur van het Rijkstclegraafkantoor te Tiel, vroeger alhier, pensioen verleend, ten bedrage van f 1247 's jaars. Bij kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen lste kl., tijdelijk in de divisie van inspectie Haarlem, F. R. J. Dubois, thans inspecteur der reg. en dom 2(le kl. in die divisie van inspectietot griffier bij hot kantongerecht te Purmerend Jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck, thans idem te Hulst. Landbouw en Veeteelt. Aan den Langedijk begint tbnns wat meer leven te komen in den handel. Werd er langen tijd geklaagd over het zachte weer, waardoor dc groente niet geschikt was tot vervoer naar 't bui tenland, thans zwijgen de klagers, daar dc aftrek nu zeer goed is. Alleen de prijzen laten nog wel iets te wenschen over, doch men kan nu ook niet ineens alles goed verlangen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 16 Nov., geen dienst. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 16 Nov., geen dienst. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 16 Nov., voorin. 9.30, ds. de Boer, pred. te Dirkshorn. Noord- en Zuidzijpe. 16 Nov., ds. Bommezijn, Oudesluis nam., St.- Maaitensbrug voorm. 23 Nov., ds. v. Kluyve, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. 30 Nov. ds. Mühring, Schagerbrug nam., Burgerbrug voorm. Huisduinen en Wieringerwaard. 16 Nov., ds. Mühring, W.Waard voorm. 23 Nov., ds. te Gempt, Huisd. voorm., W.Waard nam. 30 Nov. ds. Molière, Huisd. voorm., W. Waard nam. Wieringen. 16 Nov., ds. Hobus, Uostl. voorm., Hipp. nam. 23 Nov., ds. Pareau, Hipp. voorm., de Oev. nam. 30 Nov. ds. Bommezijn, Oostl. voorm., Hippe nam. De heer Wieringa, weleer predikant bij de Herv. gemeente aan den Hoorn op Texel, thans te Stegerda in Friesland, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Den Burg op Texel bedankt. Onlangs was n. 1. door 147 lidmaten der Herv. kerk aldaar een adres bij den kerke- raad ingediend, met verzoek liet daarheen te wil len leiden, dat tot voorganger der gemente werd beroepen de heer Ludwig, pred. te Heerhugo- waard. Bovendien zijn bij .de onlangs gehouden verkiezing voor leden van het kiescollege aan Den Burg de canrlidaten der liberalen met 67 tegen 54 stemmen gekozen. In den boezem der gemeente heeft thans een liberale strooming de overhand, tengevolge waarvan het meerendeel der gemeenteleden een vrijzinnig predikant wenscht beroepen te zien. Een en ander heeft op den loop der zaken niet weinig invloed gehad. (Alkm. Ct.) De heer C. Plaatsman, aan dèn Burg op Texel, kweekeling van de Vereeniging tot bevordering van inwendige zending te Deutichem, bedoelende de opleiding vau jongelingen tot predikanten iu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2