Door den heer Stooker wordt de aandacht ge- vestigd op de onvoldoende lichtsterkte van het ge- 'j leidelicht voor het Kaap- en Molengat. Wel is j waar zijn onlangs daaraan eenige verbeteringen ge- bracht, maar volgens de van belanghebbende vis- schers ontvangen rapporten heeft dit niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Na te zijn veran- derd, is het licht vanwege het Loodswezen geïn- j specteerd en voldoende bevonden die inspectie heeft echter bij helder weer aan boord van de transport- j stoomboot „Schelde" plaats gehad, een vaartuig dat voor het beoogde doel, volgens sprekers oordeel, te hoog op het water ligt. Voor de visschèrsvaartuigen, die aanmerkelijk lager zijn, is 't licht evenwel on voldoende. Hij stelt voor daarom nogmaals bij de Regeering op verbetering aan te dringen. Dcsge- vorderd zou hierdoor 's Rijks-schatkist niet worden benadeeld, daar de belanghebbenden gaarne bereid zijn een deel der kosten voor hunne rekening te nemen. De Voorzitter meent dat 't niet aangaat het Rijk dit voorstel te doen. Z. i. zou men zich niet op den goeden weg begeven, wanneer men particulieren in de kosten van een Rijks-licht, wilde doen bijdragen. Spr. zou het verkieslijker achten den Inspecteur over 't Loodswezen er op te wijzen dat de sterkte van het bedoelde licht niet de helft bedraagt van die der geleidevuren op Texel en hij twijfelt niet of er zal dan wel de noodige verbete ring worden aangebracht. De heer Stooker kan zich hiermede vereeuigen en stelt nu voor eene Commissie uit de Kamer af te vaardigen, om deze aangelegenheid met den Inspecteur te bespreken. De heer Zur Miïhlen betoogt dat de Regeering ver plicht is het licht in voldoenden staat te brengen, aan gezien, wanneer het thans zoo slecht is als belangheb benden beweren, de vaart door het Kaap- en Molen gat niet veilig is. Deze spr. ztJu aan de Comm., dienaar deninspecteur zal worden afgevaardigd, een' deskundige wenschen toegevoegd te zien en beveelt den heer S. C. Visser, die zich steeds bijzonder voor het licht heeft geïnteresseerd, als zoodanig aan. Hij geeft verder in overweging het verzoek om verbe tering schriftelijk in te dienen en dat nader monde ling toe te lichten, aangezien 't gesproken woord zoo spoedig verloren gaat. De heer Schellinger meent te weten dat de onvoldoende lichtsterkte minder aan de lamp zelve, dan wel aan den reflector ligt en dat het kwaad dus door het aanbrengen van een sterkeren reflector zou zijn te verhelpen. Z. i. kan dit wel schriftelijk worden kenbaar ge maakt en zou dus de uitzending van afgevaardigden overbodig kunnen worden geacht. De Voorzitter kan zich hiermede niet vereenigen, daar 't beter indruk maakt wanneer het verzoek mondeling wordt kenbaar gemaakt. Met uitzondering van den heer Visser, die zal worden uitgenoodigd om zich met de Commissie naar Amsterdam te begeven, zullen de leden echter voor eigen rekening moeten reizen, .gelijk altijd is geschiedt, wijl de staat der financiën niet toelaat zulks op kosten der gemeente te doen. Voorz. verzoekt den heeren Zur Miihlen en Stooker zich wel met de verdere behandeling dezer aange legenheid te willen belasten en als afgevaardigden van de Kamer de zaak bij den Inspecteur over het Loodswezen te bepleiten. De heer Stooker verklaart zich hiertoe aanstonds bereid, de heer Zur Miihlen echter eerst, nadat door hem de vraag was gesteld of 't niet wensche- 1 ijker zou zijn den heer Bakker, meer zaakkundig zijnde, af te vaardigen, wat door den Voorzitter werd ontkend, daar deze, gelijk officieus bekend is, voor het lidmaatschap der Kamer zal bedanken. De heer Zur Miihlen vestigt alsnu de aandacht op het nieuwgebouwde lokaal voor den afslag van zeevisch. Naar hem vau welingelichte zijde is ver zekerd spr. zegt 't niet bij ondervinding te hebben moet de inrichting van dit gebouw wel iets te wenschen overlaten. Zoo zijn o. a. de ban ken zoodanig geplaatst, dat dc meeste kooplui op grooten afstaud van den afslager een plaats zullen moeten zoeken, waardoor 't hun onmogelijk zal zijn de ten verkoop aan te bieden vischsoorten te zien bij deze niet zeer practische inrichting zullen ge drang en wanorde niet kunnen uitblijven. Hij wenseht daarom te zien bepaald of bet op den weg der Kamer ligt, den Gemeenteraad in 't belang van den vischhandel te verzoeken de inrichting dei- banken alsnog te wijzigen en deze in een halven cirkel amphitheaters-gewijze te plaatsen, vóór het gebouw in exploitatie komt. De Voorzitter acht* het een teere zaak, een verzoek in dezen geest te doeu vóór het gebouw in gebruik genomen en de ondoelmatigheid van de tegenwoordige inrichting dus niet practisch gebleken is. Hij wil echter den Raad gaarne in overweging geven, zich omtrent de plaatsing der banken met de belanghebbende visch- liandelaren te verstaan, waarmede de overige leden zich na eenige discussie vereenigen. De heer Stooker acht de tusscheukomst der Ka mer wenschelijk om te verkrijgen dat de Directie van de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij besluite versche visch van af het station Helder als ijlgoed te verzenden met alle treinen naar alle stations van het Nederl: spoorwegnet en dat de visch ge adresseerd moge worden aan wie ook, hetzij aan particulier of firma. Dit voorstel werd in de op 28 Mei 11. gehouden vergadering der „Vereeniging tot bevordering van de Nederl. visscherij" door de alhier gevestigde afdeeling dier Vereeniging gedaan en toenmaals door het Hoofdbestuur overgenomen; tot heden is hieromtrent bij de afdeeling Helder wijderd te houdeneene vrouw, die Zola leest en den geheelen dag pijpen rookt. Gij zult misschien nog veel meer ondeugden in mij ontdekken, maar misschien ook nog wel een enkel goudkorreltje. Help mij daarnaar zoeken, gij lief, schoon menschenkind, want ik heb het verloren en weet niet waar ik het terugvinden kan." En met die woorden sloeg de zeldzame vrouw haren arm om den hals van Dolores en kuste haar op de wangen. Toen sloeg de deur 'dicht en in een roes van verbazing liep Dolores de steile trap af, aan welks voet zij door den graaf werd opgewacht. „Ha, Goddank, dat ge eindelijk komt!" riep hij haar te gemoet. „Nu moeten wij de kennismaking nog met een glas cham pagne beklinken, in alle eer en deugd, want daarboven is het, met die griezelige dieren, niet uit te houden. Wel, ik wilden spoedig uit dat slangenhol verlossen en daarom wierp echter niets naders bekend. Daarom wensclit spr. thans de bemiddeling der Kamer, opdat onzen vischhandel dezelfde voorrechten zal genieten, als j men te IJmuiden en te Scheveuingen reeds vroeger verkreeg. De Voorzitter kan zich hiermede volkomen vereeuigen, te meer nu het betreft bet 1 verkrijgen van voorrechten, waarin concurreerende j havens zich reeds sedert lang mogen verheugen. j Op voorstel van den heer Zur Miihlen wordt nu besloten er bij het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van de Nederl. visscherij op aan te dringen, dat aan het door de afdeeling Helder gedane voorstel uitvoering worde gegeven. Ten slotte wordt door den Voorzitter medege- deeld dat bij velschillende in deze provincie be staande Kamers van Koophandel het plan bestaat om, in 't belang van het reizend publiek tot de Di rectie van de II. IJ. Spoorweg-maatschappij 't ver zoek te richten het daarheen te willen leiden dat in een coupé 2de kl., in plaats door 10, slechts door 8 passagiers kan worden plaatsgenomen, zooals in 't zuiden des lands gebruikelijk is. Spr. weet bij ondervinding wat 't zeggen wil, opgepakt in een coupé te zitten en hij zou zich daarom gaarne bij die overige Kamers willen aansluiten om verande ring ten goede te vragen. De heer Zur Miihlen acht deze zaak minder tot de bevoegdheid van de Kamer van Koophandel, meer daarentegen tot die van „Helders Belang" of van de ICiesvereeniging „Burgerplicht", die zich meer speciaal met derge lijke belangen kunnen bezighouden. De Voorz. herinnert dat ook de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Punnerend en Hoorn zich de zaak aan trekken en meent daarom dat de Ileldersche Kamer 't evenzeer zou kunnen doen. Spr. is er eGhter niet tegen ook de medewerking van de genoemde Vereenigiugen in te roepen. Deze zullen dan bij adres de gewenschte verbetering kunnen verzoeken terwijl de Kaïner alsdan een adhaesie-adres bij de Directie der II. IJ. S. M. kan inzenden. De heer Stooker wil ook voor de derde-klasse-reizigers ver betering vragen z. i. dient het „gelijke monniken, gelijke kappen" hier in toepassing te worden ge bracht. De Voorzitter acht dit minder noodig, daar aan de waggons 3de kl. den laatste» tijd vele verbeteringen zijn aangebracht. Volgens sprekers gevoelen reist men aangenamer in een 3de dan in een 2de kl. coupé. Nadat de discussie over dit onderwerp nog eenigen tijd door de heeren Zur Miihlen, Schellinger en den Voorzitter is voortgezet, wordt eenparig besloten aan de Vereeniging „Hel ders Belang" en de Kiesvereeniging Burgerplicht over te laten om pogingen aan te wenden de ge wenschte verbetering te verkrijgen en ter gelegener tijd aan deze pogingen den noodigen steun te ver- leenen. Verder niets meer te behandelen zijnde, dankt de Voorzitter den Secretaris voor de door hem verleen de diensten, het publiek op de tribune inmiddels eenigszins uitgebreid voor de betoonde belang stelling en sluit hierop de vergadering. Helder. Afloop der openbare verkooping, gehouden op gisterenavond ten 7 ure in „Tivoli", ten overstaan van den Notaris P. S. Hordijk: 1 en 2. Twee huizen en erven, Middenstraat 48 en 50. Gekocht door den heer C. Mulders, alhier, voor f 1850. 3. Een huis en erf, Langestraat 113. Gekocht door den heer A. Grande, alhier, voor f 183. 4. Een huis en erf, Artilleriestraat 17. Gekocht door den heer C. Mulders, alhier, voor f361. 5. Een huis en erf, Pieter Grootsteeg 3. Gekocht door den heer M. J. Wallast, alhier, voor f 473. 6. Een huis en erf, Dijkstraat 23. Niet geveild. 7 en 8. Twee huizen en erven. Diaconiestraat 26 en 28. Gekocht door den heer P. J. Vos, alhier, voor f 1740. 9. Een huis en erf, Diaconiestraat 30. Gekocht door den heer F. Boon Jr., alhier, voor f 890. 1013. Vier huizen en erven, Kroonstraat 13, 15, 17 en 19. Uit de hand verkocht. Terschelling, 18 Nov. In de heden ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente is tot onderwijzer aan de school te Hoorn benoemd de heer A. van der Meij, aldaar. Warmenhuizen. Nog altijd hebben we hier met „Mazelen" te kampen en 't géval neemt eer toe dan af tegenwoordig. Daar de ziekte ook voorkomt in de gezinnen der twee hulp-onderwijzers, krijgen de leerlingen der drie hoogste klassen beurtelings een dag vacantie. Koedijk. De alhier wonende leden van de afdeeling Alkmaar van de Noordhollandsch Ver eeniging het „Witte Kruis" hebben besloten zich af te scheiden en eene plaatselijke Vereeniging te vormen. Het doel is het verschaffen van hulp middelen bij ziekenverpleging en, zoo de kas het toelaat, het verschaffen van versterkende middelen aan herstellende zieken. Westgraftdijk. Jl. Zondag gaf de rederij kerskamer „O. V.", onder de zinspreukOefe ning Volmaakt", alhier, hare eerste openbare uitvoering in dezen winter. Voor een talrijk dank baar publiek werd opgevoerd„Het Kasteel Tourville." Kwadijk. De heer A. E. M. Hartman, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, te Mid- ik in de keuken een goede handvol zout in het ijshet heeft tot mijn spijt echter niet snel genoeg geholpen." Dolores protesteerde eerst hoffelijk en toen dat. niet hielp, ernstig tegen de champagne, maar het hielp nietszij moest, in de huis deur staande, een glas ledigen om de goede buurschap met dien dronk te bezegelen. De oude pony werd haar ook nog eens aange boden en toen kon zij eindelijk in haar rij tuig stappen en onder hetzelfde lielsche con cert als bij hare aankomst vertrekken. Zij bemerkte niet, dat graaf Schinga in de deur stond, met zijp champagneflesch in zijn arm haar toewuivend, noch zag zij, dat de gravin daarboven aan het raam verscheen met hare levende armbanden om want zij was te zeer verheugd buiten en ontkomen te zijn aan deze atmospheer van stoffelijke en zedelijke ruïne. (Wordt vervolgd..) delie en te Warder, is benoemd tot secretaris van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik. Broek op Langedijk. Op een nader te bepalen dag in December zal de heer T. J. Waller, van Anna Paulowna, als spreker optre den in de vrijzinnige Kiesvereeniging „Vrijheid" alhier. Bovenkarspel. Alhier is een kolfwedstrijd gehouden, waarbij de prijs gewonnen werd door J. Mantel, te Bovenkarspel en de premie» door de heeren K. Blom, te Grooteboek, D. Visser, te Bovenkarspel, en Ooteman, te Lutjebroek. Het hoogst aantal punten bedroeg 116. Spaarndam. Het voornemen bestaat om de zeesluis alhier zoodanig te vergrooten, dat de schepen, die het Noordzee-kanaal bevaren, ook te Haarlem kunnen komen. Een plan voor die vergrooting moet reeds zijn opgemaakt. Haarlem. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aan besteed het driejarig onderhoud van de bodem - diepte in de Oosterbuitenhaven te Medemblik, geraamd op f 2000 per jaar. De laagste inschrij ving was die van den heer G. van der Lee, aldaar, voor f 179S per jaar. Marine en Leger. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, den 18den dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Bij Kon. besl. is aan den gepens. luitenant ter zee 1ste kl. J. H. Cremer, toegekend de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee. Aan de mariniers 1ste klasse G. J. van de Riet en J. J.. Heikoop, dienende in West-Indië, is voor 12 jaren dienst de bronzen medaille toegekend. De off. van gez. 2de kl. der marine H. G. Tnm- son, van het hospitaal alhier, is op non-act. gesteld en vervangen door den off. van gez. 2de kl. P. Baarslag. De mach.-leerl. 1ste kl. P. Kruisheer, J. R. II. Eijsbroek, G. C. van Wachem en E. F. P. J. van Emmerik, worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. ss. 1ste kl. „De Ruijter." De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht F. Jans- sonius wordt l Dcc. a. s. bevorderd tot 1ste kl. Dc heeren C. L. Loder, hoofdingenieur bij de Marine te Hellevoetsluis, D. G. Brand, kapt. ter zee, hoofd van het vak van uitrusting, L. F. Over de Linden, griffier bij de directie der Marine alhier en J. I,. Pistiisse, magazijnmeester bij de directie der Marine te Amsterdam, zijn aan het de partement van Marine ontboden, om te conferecren over de veranderingen, welke aangebracht moeten worden 111 het hoofdstuk personeel der verordenin gen voor 's Rijkswerven. De machinist 3de kl. J. Van der Ben heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de 2de kl. In verband met de pensionneering van den kapitein L. R. Baron Taets van Amerongen, is de kapitein Jhr. J. Ortt, van het 4de reg. vesting-art. alhier, overgeplaatst bij het 4de reg. veld-artill. te Utrecht. Na terugkomst van den winterkruislocht zal Zr. Ms. ss. „Koningin Emma der Nederlanden" voor zieningen ondergaan 0111 het gereed te maken voor uitzending naar Oost-Indië. Zr. Ms. „Johan Willem Friso" wordt na terug keer uit West-Indië voor een nieuwe reis gereed gemaakt en Zr. Ms. ss. „Van Galen" voor een reis naar Oost-Indic, terwijl Zr. Ms. ss. „Bonaire" na terugkomst uit West-Indic bestemd is voor bewaking der visscherij. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der inf., tot 2de luitenant: bij het 1ste reg., desergn. AV. J J. Hasselbach, van het 5de reg., L. M. Kee- tell, van het korps, H. G. Pol vliet, van het 7 de, K. L. Ij. H. Van Nistelroov, van het 3de en J. A. Van Nieuwland, van het 2de reg. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indiü, tot 2de luit. de sergeant J. Van Goor, van het 1ste reg. Bij het 4de regiment vesting-artillerie is de 2de luit. J. F. P. van Reijsen verplaatst van hier naar 's Gravenhage. De bij dat korps tot lsten luit. benoemde 2de luit. J. van Rijn, van het 2de reg. vesting-artillerie te Amsterdam, is ingedeeld bij de 8ste comp. alhier. Ingedeeld bij bet 4de reg. vesting-artillerie alhier •de nieuw benoemde 2de luits. J. W. F. Pothof, M. J. M. Willems, A. P. van Nahuijs, J. D. Berkhout en J. A. van Beek. Gedurende de afwezigheid van den kolonel Ver schoor, die gisteren met verlof vertrok, zal het be vel over het regiment grenadiers en jagers worden gevoerd door den luitenant-kolonel Benschop. Departement van Marine in Oost-Indië. BenoemdMet 1 Nov. 1890, tot 2de ass. bij het hydrographisch bureau te Batavia, de met ultimo Oct. 1890 op verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen luit. ter zee 2de kl. G. M. Kraaij, thans met de waarneming dier betrekking belast; bij de Gouv.-Marine tot 3de stuurman: A. P. Berlijn en W. de Jong en geplaatst resp. aan boord van „Albatros" en „Sperwer". OvergeplaatstVan „Sperwer" op „Zwaluw" de 3de stuurman H. J. F. Rotlimeijer; van „Gedeh" naar „Koning der Nederlanden" de luit. ter zee 1ste kl. F. C. V. Zwaanshalsvan „Flores" naar „Atjeh" de luit ter zee 2de kl. F. C. Schaaljevan „Gedeh" naar „Flores" op folio van luit. ter zee 2de kl. de adelborst lsle kl. P. H. D. Schuttevaer vau „Gedeh" naar „Prins Hendrik der Nederlanden" de oflic. van adm. 1ste kl. J. C. van Reijn van „Soerabnja" naar „Blommendal" de offic. van adm. 2de kl. O. J. Grullemansvan „Blommendal" naar „Padang" de ofHc. van administratie 2de kl. II. G. Havik v.111 „Prins Hendrik der Nederlan den" naar „Gedeh" de offic. van adm. 1ste kl. P. A. Molenaar; van „Padang" naar „Gedeh" de offic. van adm. 2de kl. E. G. de Wijs. Vergund Om wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren, aan de offic. van adm. der 1ste en 2de kl. P. A. Molenaar en E. G. de Wijs en aan den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Calmeyer. Benoemingen, enz. Bij kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1885 No. 64, aan: J. de Korte, schipper, en W. Meerman, loods op de reddingboot te Brou wershaven, wegens betoonden moed én zelfopoffering, aan den dag gelegd bij de gevaarvolle redding van het grootste gedeelte der bemanning van het Engelsch fregatschip „Dunrobin," dat op 18 October 11. bij stormweer op den Baujaard is gestrand en uit el kander werd geslagen de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, bij bovengenoemd besluit inge steld, aan C. de Voogd en J. Vermeulen, matrozen bij het loodswezen, en den varensgezel M. Bouman, behoorende tot de bemanning van evengeraelde red dingboot, die eveneens hun leven hebben gewaagd en tot de redding der schipbreukelingen hebben bijgedragen. Onderwijs en Examens. De Rijks-Commissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, te beginnen den 6 December, zitting houden te Rotterdam. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van eene ge boorte-akte en met opgave van woonplaats, de aan vraag hiertoe vóór 2 December schriftelijk en port vrij bij den voorzitter der Commissie den heer J. II. P. E. Kniphorst, te 's Gravenhage, moe ten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, Groote of Kleine, voor welk diploma, Zeil of Stoom, en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Voor verdere bijzonder heden zie de „St. Ct." No. 271. 1 Jan. 1891 herdenkt W. van Amstel den dag, waarop hij 25 jaren nis hoofd der school te Oude Niedorp is werkzaam geweest. Landbouw en Veeteelt. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering der af deeling „Edam-Zeevaugsdorpen- en de Purmer" van de Ilolliindsche Maatschappij van Landbouw, welke door ruim 40 leden werden bijgewoond, sprak de voorzitter, de heer H. J. Calkoen, Burgemeester van Edam, een woord van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den lieer Mr. D. Visser van Hazerswoude, den ontslapen voorzitter van het Hoofd bestuur. Bij monde van den beer P. Plas Az., Dijkgraaf van den Zuid polder, werd, namens de leden, instemming betuigd met dat woord van waardeering. De beer J. S. Oosterhoorn gaf op uitstekende wijze verslag van ile algemeene vergadering in Oord- recht. Met groote aandacht werd deze spreker ge volgd. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel der Commissie tot herziening van het Huishoudelijk Reglement, hetwelk werd aangenomen. Een der leden deed het voorstel in 1891 eene afdeelings-tentoonstelling te houden. Het bestuur beloofde in de volgende vergadering die zaak aan de orde te zullen stellen. Kunst- on Letternieuws. In een fraai gelithografeerd omslag, heeft het Internationaal Advertentie-bureau van Haasen- stein en Vogler een catalugus in het licht gege ven van alle bestaande dag-, week- en adver tentiebladen in Nederland en zijne Koloniën, met een afzonderlijke lijst der binnenlandsche vak bladen. Bij elk blad zijn de plaats waar 't ver schijnt, de uaam, de prijs der advertentien en de verschijndagen vermeld. Voor ad verteerenden is het een zeer gemakkelijk boekje. Californie. Inhoud van No. 5 De betee- keuis der Mc. Kinley Tariff Bill voor Californie. De 20 acres-farm. (Vervolg.) Feuilleton Uit den goudzoekerstijd. (Vervolg.) Uit Merced County. Gemengd nieuws. Inhoud van No. 6: De volkstelling van 1890. Een zeer belangrijk boek. De 20 acres-farm. (Slot.) Feuilleton (als boven). Uit Merced County. Schetsen van land én volk. Gemengd nieuws. Inhoud van No. 7 Landbemesting in Californie. Uit Merced County. Feuilleton (als boven). Economisch gedeelte. Schetsen van land en volk. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gemeente te Warder J. H. Sitton, cand. te Utrecht. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Venhuizen, door den heer W. J. Boelman, cand. Ds. P. H. Versteeg te Sint Pankras is beroe pen naar Midlum bij Harlingen. Zuidscharwoude. Voor een talrijk opge komen schare dezer gemeente en omliggende gemeenten hield ds. A. G. Reede jl. Zondag zijn afscheidsrede. Den 23 dezer zal hij zijne intreerede te Castrikum houden. Uit onze Koloniën. Een treurig ongeval heeft op de Oostkust van Snraatra plaats gehad. De heer van der Zijl, ontvanger te Bandar Chalipah, die ook den dienst te Pagocrawan waarnam, is 's avonds, van laatstgenoemde plaats terngkeerende, door het omslaan der sloep, met de twee mati-ozen die zich daarin bevonden, te water geraakt en vermoedelijk verdronken. De inlanders slaagden er in, ondanks de hooge zee, naar wal te zwemmen, doch hij werd door een tweede hooge golf van een paal, waaraan hij zich had vastgeklemd, weggeslagen, en sedert werd niets meer van hem vernomen. De overledene laat eene wcdnwe en twee kinderen achter. Volgens een telegram, 18 October jl. aan de „Dcli Ct." gezonden, zijn zendelingen naar het binnenland van Noord- Flores gegaan. Zij brachten de tijding, dat inlandsehe hoofden in het bivak zouden komen en verklaarden, dut op de door den heer Kleian genoemde plaatsen tin aanwezig was. Uit Maca3ser werd 14 October jl. aan het „Bnt. Hbld" geseind„Het geruoht loopt hier dat de bevolking van Florc3 zich verzetten zal tegen een onderzoek naar den tin- rijkdom harer gronden, omdat zij vreest, dut die haar zullen ontnomen worden. „Overigens tot gisteren niets gebleken vau hare vijandige gezindheid." In den avond van 12 Oct. jl. is te Batavia ecu dieven bende van een man of vijf de woning binnengedrongen van den Chinees Lay Soen in kampong Bandan achter liet ge- bonw ven den raad van justitie, op een oogenblik dat de man alleen thuis was. Lay Soen kreeg een houw met een gollok over het hoofd, waarvan, hij wel niet zal opkomen, en de in het huis nonwuzige juweelen werden gestolen. Tegcnaver de woiing »tnat een gardoe, doch deze kwam niet opdagen. De roovers, blijkbaar met de gelegenheid bekcud, sijn nog niet gevat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2