jongen en Baron Tuy\ van Serooskerke. De architect, de heer P. F. W. Mouton, verleende bij de overbrenging zijn bijstand. De looden kist werdt eerst gisterenmiddag dicht gesoldeerd, terwijl het eikenhouten omhul sel tijdelijk is dichtgeschroefd. Kwart voor 10 uur was de droevige verrichting afgeloopen. Twee Kamerheeren bleven in de zaal achter ter bewaking. De rouwstoet tot het overbrengen van het lijk des Konings naar de Residentie, zal eenvoudig zijn. De rouw wagen zal gevolgd worden door vier rijtuigen, waarin de Groot-Officieren, de Kamerheer-ceremoniemeester en de Kamerheeren gezeten zijn. De stoet zal langs de Boschkant en het Voorhout door de Heulstraat naar het Paleis trekken. Het geheele garnizoen en de schutterij zullen onder de wapenen komen. Dinsdag en Woensdag zal van i tot 4 uren gelegenheid zijn voor publieke bezichtiging van het lijk in het Paleis aan het Noordeinde. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 25 November. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is besloten de Kon. boodschap van het overlijden des Konings, door een adres van rouw beklag te beantwoorden. Morgenmiddag vergadert de Kamer tot be handeling van het adres. De behandeling der Indische begrooting, waar mede de Kamer volgens het besluit der vorige week, heden zou beginnen, is dus verdaagd. Naar wij vernemen kan het tijdstip van de opvatting der parlementaire werkzaamheden nog niet worden bepaald, omdat het ministerie het oorbaar acht de portefeuilles ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin-Regentes. Deze kan daarop echter geen beslissing nemen, alvorens zij het Regentschap heeft aanvaard, door het afleggen van den eed. Indien H. M. de Koningin-Regentes er bezwaar tegen mocht hebben tot het afleggen van den eed vóór de uitvaart naar den Haag te komen, is het zeker gewenscht, dat de Staten-Generaal naar Het Loo worden bijeengeroepen, waar dan de eedaflegging zonder vele formaliteiten kon plaats hebben. Anders zouden de begrootingsdiscussien opnieuw moeten worden verdaagd en vermoedelijk enkel de Indische begrooting kunnen worden afgedaan vóór Nieuwjaar. Ook in 1884 is, na de Kamer ontbinding wegens de herziening van art. 198 der Grondwet, geen tijd geweest om de Staats- begrooting af te doen, zoodat zij eerst in het voorjaar van 1885 is vastgesteld. Maar een her haling van zulk een late behandeling behoort zooveel mogelijk te worden vermeden, vooral nu in het voorjaar de legerwet aan de orde be hoort te komen. Zitting van Woensdag 26 November. De Kamer stelde heden haar adres van rouw beklag vast. Zij verklaart daarin, als vertegen woordigende de in rouw gedompelde natie, met diepe ontroering de smartelijke tijding te hebben ontvangen van het overlijden van Z. M. Neer- lands geerbiedigden Koning, den zoon uit dat roemruchte Huis van Oranje, waarmede ons volk sinds eeuwen door heilige banden van dank baarheid en liefde verbonden is. Tegen stemde de heer Domela Nieuwenhuis, die protesteerde tegen de uitdrukking „vertegen woordigers der natie", zoolang velen niet verte genwoordigd waren, en tegen het rouwbeklag-zelf, daar velen in den lande met hem geen rouw gevoelen. Als republikein verklaarde hij zich bereid, te eeren wien het verdient. Hier bestond geen aanleiding, en zijn stem vóór het adres zou dus slechts een vertoon van huichelarij en vleierij kunnen zijn. Het adres zal H. M. worden aangeboden door de commissie van redactie met den Voorzitter en de heeren Van der Schrieck, Van Kerkwijk en Viruly. De Kamer heeft hare werkzaamheden geschorst tot Dinsdag 9 December. Binnenland8ch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Buiten gewone zitting van Woensdag 26 November 1890. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig 2ijn de heeren Franken, Govers, Hordijk, Oudenhoven, Over de Linden en Verlaille; 1 vacature. De Voorzitter doet, na de opening der verga dering, mededeeling van het overlijden van Z. M. den Koning, wijst op het gewicht van de treurige tijdsomstandigheden en doet uitkomen dat het de plicht is van ieder rechtgeaard Neder lander, tot heil van het Vaderland vast aaneen gesloten zich te scharen om den troon van onze jeugdige Koningin Wilhelmina. Deze rede werd door den Voorzitter staande uitgesproken, terwijl ook de leden zich van hunne zetels verhieven. Hierna wordt |overgegaan tot het benoemen van leden van het stembureau, ten behoeve van de op 2 December a. s. te houden ver kiezing. Bij eerste stemming wordt de heer Hoogenbosch met 7 stemmen als zoodanig gekozen, terwijl de heeren Bakker 5, Vos 4, Verfaille en Klik ieder 2 stemmen bekwamen. De nieuwe vrije stemming, noodig voor de be noeming van een tweede lid, gaf geen resultaat; de stemmen waren verdeeld over de heeren Bakker, Vos, Korver, Van Neck en Klik, die er respectievelijk 4, 2, 2, 1 en 1 bekwamen. Bij de nu volgende herstemming werd de heer Bakker met 6 stemmen gekozen, nadat de heer Vos had te kennen gegeven eene eventuéele benoeming niet te kunnen aanvaarden. De heer Korver bekwam 2 stemmen, de heeren Vos en van Neck ieder één stem. Gekozen zijn dus de heeren Hoogenbosch en Bakker, terwijl werd bepaald dat de overige Raadsleden plaatsver- vanger-stemopnemers zullen zijn. Ten slotte wordt besloten een adres van rouw beklag tot H. Mde Koningin-weduwe-Regentes te richten en wordt bij stemming aan de heeren Beukenkamp, Maalsteed en Groen opgedragen, zich met de samenstelling van dit adres te belasten. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit dè Voorzitter hierna de vergadering. Oosterend op Texel, 25 Nov. Gisteren hield de Vereeniging „Nut en Genoegen," alhier, hare Novembervergadering. De heer Bouma, voorzitter, opende de verga dering en sprak een warm woord ter nagedach tenis aan Zijne Majesteit, onzen geëerbiedigden Koning, wiens overlijden men alhier met droef heid had vernomen. Daar er heden geen redenaar beschikbaar was, werden er niet anders dan losse bijdragen ge leverd. De Voorzitter betrad het eerst het spreekge stoelte, met een stukje proza van van Maürik, getiteld „Eene lieve verrassing." Daarna volgden de heeren J. Daalder, met „De Blindgeborene", van A. v. d. Hoop; J. G. Bakker, met „Proef der Liefde"; IJ. IJ. Koppen, met „De schrandere Oppasser"; J. L. Vonk, met „De kloeke Zeeman" en W. IJ. Koppen, met „Wat zou die klant toch willen" en „De Haas van 't Kampereiland." De bijdragen, bij afwisseling ernst en scherts, slaagden goed, zoodat de leden van „Nut en Genoegen" hebben getoond, 't voor eene enkele Vergadering wel eens buiten een „vaste spreker" te kunnen stellen. Met een woord van dank aan sprekers en hoorders werd de vergadering gesloten. Wieringerwaard. Het Gemeentebestuur heeft voor den tijd van vijfjaren eene verbintenis aangegaan met den heer K. A. Schenk alhier, waarbij diens ijshuis van gemeentewege zal wor den gevuld. Aan onverinogenden, zoomede aan hen die in de twee laagste klassen in den hoof- delijken omslag zijn aangeslagen, wordt, bijvoor- komende ziektegevallen, kosteloos het ijsafgestaan de overige ingezetenen zullen bij dag f 0.50 en des nachts f 1 per emmer moeten betalen. Avenhorn. Jl. Zondagavond werd alhier in 't lokaal van den heer F. Bakker eene openbare uitvoering gegeven door de leerlingen der gymnastiekschool alhier, met welwillende medewerking van de Gymnastiek-Vereeniging „Hercules" te Beemster. De entrée was gesteld op f 0.49, eerste en f 0.25, tweede rang. Het programma vermeldde behalve rekstok-, brug-, ringoefeningen, eenige tableaux-vivants en pyramidale groepen. Onder de tableaux namen „Spelende kinderen", „Esculaap" en „Rometheus" een eerste plaats in. Marine en Leger. Teneinde de militairen in de gelegenheid te kun nen stellen zich des voormiddags van hunne gods dienstplichten te kwijten, ook op Zon- en feestdagen wanneer garnizoensparaden moeten worden gehouden, heeft de minister van Oorlog aan den Rand van State, waarnemende het koninklijk gezag, machtiging verzocht, om, voor het bijzondere geval, dat eene parade op eenen Zon- of feestdag moet worden ge houden, in zooverre af te wijken van de bepaling van art. 73 van het reglement voor den garnizoens dienst, dat de parades voortaan op die dagen des namiddags te halftwee uur zullen plaats hebben. Deze machtiging is hem verleend. De minister heeft aan de plaatselijke en garnizoenscommandanten ver zocht in voorkomende gevallen, overeenkomstig hèt vorenstaande te handelen en heeft teveus hun als zijn uitdrukkelijk verlangen doen kennen, dat de militairen op die dagen in geenerlei opzicht, mits dien ook niet ter zake van eene te houden partiele, in. de uitoefening, van hunne-des voormiddags te ver vullen godsdienstplichten zullen worden belemmerd. De kapt. ter zee J. Loots, uit Oost-lndië in'Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De mach. 3de kl. J. van Pelt wordt overgeplaatst van Ilr. Ms. wachtschip naar Hr. Ms. „Cerberus" alhier. De off. van adm. 2de kl. N. J. J. van Rijn van Alkemade wordt met 5 Dec. a. s. eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adm. bij de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis, op non-act. gesteld en vervangen door den off. van adm. 2de kl. O. W. J. Immink. Departement van Marine in Oost-lndië Vergunning verleend, om wegens langdurig ver blijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren, aan den officier machinist 2de kl. J. de Leeuw. Belastmet de waarneming der betrekking van 2de comm. bij het Marine-établissement te Soera- baja, de ambt. op wachtg. J. Leidelmeijer. Overgeplaatstvan Hr Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. stoomschip „Cerara" als comm., de luit. ter zee 1ste kl. R. C-. A. L. Jansen van Afferden. Van Zr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. ramto- renschip „Koning der Nederlanden" de adelb. 1ste kl. jhr. O. F. L. Holmberg de Beckfelt. Van Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de adelb.. 1ste kl. J. M. Jansen Eijken Sluijters. Van Hr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. stoomschip Aftjèlj de adelb. 1ste kl. ,1. Wolterbeek Muller. Van llr. Ms. korvet „Gedeh" naar Hr. Ms. stoomschip „Atjeh" de adelb. 1ste kl. G. den Berger. Vergund om wegens ziekte naar Nederland,terug te keeren aan den luit. ter zee 2de kl. J. W. Junius. Ontheven eervol van het tij delijk bevel over Hr. Ms. stoomsehip „Ceram", de luit. ter zee 2de kl. G. J. van der Hout. Bij buitendienststelling van Hr. Ms. opnemings vaartuig „Hijdrograaf" overgeplaatst in de rolle van het in dienst te stellen opnemingsvaartuig „Banda" de luit. ter zee 1ste kl. I. A. F. J. F. van Oijen, nis comm. de luiis. ter zee 2de kl. H. Herman, W. Gaade en E. baron van Heerdt tot Eversbêrg, de eerste als oudste officierde off. van gez. 2de kl. F. Janssonius en de off. van administratie 2de kl. A. W. van der Worm. Vergunning verleend om wegens langdurig ver blijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren y aan de officieren van administratie 2de kl. J. van Gor- sel en J. van der Hurk van Hr. Ms. korvet „Soe- rabajn. Onderwijs en Examens. Oude Niedorp. Den isten Januari 1891 zal de heer W. v. Amstel Jz. alhier den dag herdénken, waarop hij vóór 25 jaren tot hoofd der school alhier werd benoemd. De minister van Binuenlandsche Zaken heeft hel volgende aan de Gemeentebesturen doen te kennen geveu Indien eene school in den loop van een jaar wordt geopend, laat art. 45 der Schoolwet niet toe, dat de- bijdrage in de jaarwedden van aan die school verhonden onderwijzers bij voorschot geschiede, weshalve in dat geval de bijdrage eerst wordt uit gekeerd na vaststelling der gemeenterekening. Voor de bijdrage, sub L van art. 45 vermeld, komen niet in aanmerking de scholen, waarvan de opbrengst der schoolgelden eene inkomst oplevert van gemiddeld tachtig gulden of meer per leerling en per jaar. Landbouw en Veeteelt. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De gewone najaarsvergadering van bovengenoemde Vereeniging werd gisteren in het hotel „de Toelast" te Alkmaar gehouden, onder presidium vaa den heer Jhr. Mr. P. van Foreest, van Heiloo. Aanwezig waren 72 leden eii 29 gasten. Te ongeveer 11 ure des voormiddags opende de Voorzitter de vergadering met de herdenking van den slag, dien ons Vaderland door het afsterven van Z. M. den Koning, den laatsten manuelijken telg van ons Vorstenhuis, heeft getroffen. Spr. herin nerde er aan hoe Z. M. meermalen toonde onzen landbouw eeu warm hart toe te dragen, hoe llij van zijne belangstelling in verschillende zaken op landbouwgebied steeds blijken gaf. De natie is door het heengaan van den Vorst, die haar langer dan 40 jaren regeerde, diep bewogen, maar daarom be hoeft het Nederlandsche volk de toekomst nog niet donker in te zien. Zijn ook de mannelijke telgen uit het Orauje-huis uitgestorven en kunnen we dus niet roepen: „de Koning is dood, leve de Koning", wij kunnen toch zeggen„de Koning is dood, leve de Koningin wat zeker een voorrecht mag heeten. Spreker besloot met de wensch, dat 11. M. Koningin Wilhelmina in ons Vaderland mannen moge vinden, die haar steeds trouw ter zijde zullen staan in hare niet altijd gemakkelijke regeerings- taak, waarmede de vergadering luide instemde. Op voorstel van den heer Th. J. Waller werd hierna bij acclamatie besloten aan H. M. de Ko ningin-weduwe-Regentes een adres van rouwbeklag te zenden. Vervolgens deelde de Voorzitternog mede dat hij, van eene langdurige reis naar Afrika teruggekeerd zijnde, als 't ware geheel overwachts tot de taak om deze vergadering te leiden werd geroepen, wijl de aftredende Voorzitter, de heer J. Zijp Kz., die zich hiermede zou hebben belast, door zijne benoe ming tot lid van de Tweede Kamer, niet in de gelegenheid was deze vergadering bij te wonen. Aan gezien hij zoo geruimen tijd buiten Hollands Noor derkwartier heeft vertoefd en zich dus niet heeft kunnen voorbereiden, zoonis hij dat wel zou hebben gewenscht, riep hij dc bijzondere welwillendheid der vergadering in. De met zorg samengestelde notulen van dc op 5 Maart dezes jaars te Nieuwe Niedorp gehouden voorjaarsvergadering werden hierna door den Secre taris, den heer W. Teengs, voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Alsnu geschiedde voorlezing van een van den heer J. Zijp Kz. ontvaugen schrijven, waarin deze mede deelde verhinderd te zijn de vergadering bij te vronen, waarom hij genoodzaakt werd schriftelijk afscheid van Bestuur en leden te nemen, hetwelk hij doet, onder dankbetuiging voor het aan hem als Voorzitter steeds geschonken vertrouwen en met de beste wenschen voor de toekomst van de Vereeniging. De volgende mededeelingen, hierna door den Voor zitter gedaan, werden voor kennisgeving aangenomen 1. dat het ledental der Vereeniging thans 191 bedraagt, benevens 3 zoons van leden tot dc leden, die in het afgeloopen jaar door den dood aan de Vereeniging ontvielen, behoorde Mr. D. Visser van Hazerswoude, door wiens heengaan de landbouw een zwaar verlies heeft geleden 2. dat aan het besluit, in de vorige vergadering genomen, om meerdere bekendheid te geven aan het op tentoonstellingen bekroonde vee, tot heden geen uitvoering is kunnen worden gegeven, aan gezien van de jury der te Hoorn gehouden ten toonstelling nog geen rapport is ontvangen 3. dat door de Regeering f 1000 subsidie is verleend voor het aanleggen vau proefvelden 4. dat de voorgenomen stremselproeven niet hebben plaats gehad, omdat de kosten het daarvoor uitgetrokken bedrag aanzienlijk zouden hebben over schreden en dat hieromtrent nadere voorstellen zullen worden gedaan. 5. dat het rapport omtrent de proefneming met Blunt's veevoederpers in de volgende vergadering zal worden uitgebracht, en 6. dat het adres, iu zake het voorstel-Bahlman, betreffende de heffing van beschermende rechten, nog niet aan de Tweede Kamer is gezonden, wijl het Bestuur wenscht af te wachten welke loop deze zaak zal nemen. Verschillende ingekomen stukken, waaronder een schrijven van het Gemeentebestuur van Alkmaar, houdende kennisgeving van verhindering om deze vergadering bij te wonen, werden voor belangstel lenden ter bestuurstafel ter inzage nedergelcgd. Door den heer W. Teengs werd hierna verslag uitgebracht van het verhandelde ter jongste alge- mcene vergadering van de Vereeniging Het Ne- derlandsch Paardenstamboek, hetwelk na eene be merking van den heer J. Breebaart Kz., voor ken nisgeving werd aangenomen. Het verslag van het te Goes gehouden Landhuis- houdkundig Congres, dat door den heer J. Zijp Kz. zou zijn uitgebracht, werd door diens afwezigheid tot de a. s. voorjaarsvergadering aangehouden. Vervolgens werd rapport uitgebracht: a. Door den heer 11. D. Kaan, omtrent de be proeving van eene kunstmest-strooimachine van de firma Boeke&Huidekooper. Deze beproeving werd den 18 April 11. bij den heer Geerligs te Anna Paulowna genomen en slaagde uitstekendhet werktuig is gemakkelijk te behandelen en voldeed naar wensch, terwijl de prijs niet meer dan f246 bedraagt. b. Door den heer K. Breebaart Jz., omtrent de beproeving van een bieten-rooier (2-scharigc), den 2 October 11., bij den heer M. Kooij, te Anna Paulowna, met zeer gunstig gevolg genomen 1$ a 2 li. A. konden per dag worden losgemaakt. Het nut en voordeel van het werktuig zal echter eerst bij een meer geregeld gebruik kunnen blijken j de kosten van het werktuig zijn f143, franco Am sterdam. Aan het einde van zijn verslag, bracht de rapporteur den heer Kooij dank voor de ten behoeve der proefneming verleende medewerking. Op voorstel van den heer Breebaart werd besloten de proefneming in het volgend jaar te herhalen. c. Door den heer J. Zijp Hz., omtrent den aan koop van Engelsche fokrammen. Uitvoerig werd de reis, door de Commissie van aankoop naar Engeland gemaakt, geschetst. Met veel moeite werden daar 26 rammen gekocht, die, in ons land aange komen, onder de verschillende aanvragers werden ver loot, die algemeen hunne tevredenheid over de hoe danigheid van de rammen kenbaar maakten, 't Deed den rapporteur leed dat de meeste bestellingen door veehouders buiten Hollands Noorderkwartier werden gedaan. Zou dat het bewijs zijn, dat onze veehou ders verbetering van hun stapel niet noodig achtten? Alsnu was aan de ordedc uitreiking der prij zen, behaald op de te Hoorn gehouden tentoonstel ling. De lijst der bekroonden werd indertijd in ons blad opgenomen, waarom wij thans de vermel ding van de namen der bekroonden overbodig achten. Bij deze gelegenheid deelde de Voorzitter mede dat de Tentoonstelling uitstekend slaagde, ook fi nancieel, daar zij de kas der Vereeniging slechts ruim f 100 heeft gekost. Een woord van dank voor de ter gelegenheid der tentoonstelling, verleende medewerking, werd door den Voorzitter gewijd aan het Gemeentebestuur van Hoorn, aan de Vereeni ging „Het Nederl. Rundvecstnmboek, de verschil lende afdeelingen der „Holl. Mij. van Landbouw" die in de kosten hebben bijgedragen en op voorstel van den heer De Goede, van Purmerend ook aan de afdeeling Noordholland vau het Rundvee stamboek, voor den verleenden steun. De Voorzitter weusebte vervolgens den bekroonden geluk met de behaalde onderscheidingen en sprak den wensch uit dat deze hun ten spoorslag zullen verstrekken op den ingeslagen weg voort te gaan, terwijl het anderen moge aanmoedigen zich immer meer in te spannen. Tijdens de hierop volgende pauze werden ver schillende stemmingen gehouden en werden geko zen: tot onder-voorzitter, de heer G. Wonder, te Berkhout, met 39 van de 69 uitgebrachte stemmen (de lieer N. Loder verkreeg er 30) en tot leden der Commissie tot het onderzoeken der rekening van dit- en der begrooting voor het volgende jaar, de heeren II. Waiboer Az., J. H. Burkenbosch en K. A. Schenk, respectievelijk met 62, 61 en 61 van de 63 uitgebrachte stemmen. Als plaats waar de algemeene voorjaarsvergade ring iu Maart 1891 zal worden gehouden, werd op voorstel vau het Bestuur met 54 van de 64 stemmen T w i s k gekozen. Mede op voorstel van het Bestuur werd besloten a. Tot het nemen van scheikundige en prac- tische proeven met verschillende streinselsoorten. Dn lieer C. J. van Lookeren Campagne, Direc teur van 's Rijks-proefstation te Hoorn, die«<lit voorstel hij de vergadering inleidde, toonde aan waarop hij de beoordeeling van verschillende strem selsoorten moet worden gelet en wel op helderheid, reuk, houdbaarheid en sterkte, doch in de eerste en voornaamste plaats op den iuvloed, die het stremsel heeft op de kwaliteit en kwantiteit van de kaas, wat niet in een laboratorium kan- en dus in de practijk moet worden waargenomen. De bedoeling van het Bestuur met de te nemen proeven is het stremsel eerst aan het Proef station te doen onderzoeken, daarna door verschil lende zuivelbereiders de kaas te laten maken en die kaas alsdan door eene Commissie, door liet Bestuur te benoemen, te doen keuren, 't Wensehelijke werd door den inleider aangetoond, om ook de melk, waarvan de kaas moet worden vervaardigd, alsmede de verkregen wei, ter keuring naar het Proefstation te zenden. Nadat op voorstel van den heer K. Koster, te Midwoud, was besloten voor het nemen der proeven ook de hulp der Kaasfabrieken in te roepen, werd het Bestuur gemachtigd dc stremselproeven te doen plaats hebben en werd daarvoor een crediet toege staan van f100. b. Tot het nemen van proeven tegen aardappel en soortgelijke plantenziekten, door aanwending van Bouillir. Bordelaise en Kopervitriool-speksteen welke proeven door den inleider, den beer N. Loder, zeer werden aanbevolen. De onbereken bare schade, die de landbouwers jaarlijks door ziekte in hunne aardappelvelden lijden, gaf hem daartoe aanleiding. Nadat de heer Visser had medegedeeld, dat door hem in dit jaar proevenin de aangewezen richting zijn genomen, zonder dat een gunstig resultaat volgde, waarom hij waar schuwde de proeven niet dan op bescheidene wijze te nemen, en het voorstel van den heer Loder door den heer Van Lookeren Campagne was gesteund, werd het Bestuur gemachtigd het voor dc proef neming benoodigde bedrag op de begrooting voor het volgend jaar uit te trekken. c. Tot het aanleggen van proefvelden, gesteund door Rijks-subsidie. De lieer Van Lookeren Cam pagne had de inleiding van dit onderwerp voor zijne rekening genomen en kweet zich hiervan op uitstekende wijze. Spr. toonde aan dat op de Staats- begrooting f 12,000 werd uitgetrokken voor bet aanleggen en exploiteeren van proefvelden, om het nut van zekere werktuigen, de kwaliteit vau verschillen de zaden en de werking van kunstmeststoffen te beproeven. Om het particulier initiatief te steunen kan het Rijk s/5 van de kosten voar den aanleg van proefvelden vergoeden zooals nu reeds vroeger door den Voorzitter werd meegedeeld, wenscht de Regeering f 1000 ter beschikking van dit gewest te stellen, op voorwaarde dat de proefvelden zullen wor den aangelegd en geëxploiteerd, in overleg met den Directeur van 's Rijksproefstntion te Hoorn. Het Bestuur wenscht de subsidie op deze voor waarde te accepteeren. Volgens de berekeningen des inleiders zullen aanleg en exploitatie der velden eene uitgave van f 1666 vorderen hiervan bestrijdt bet Rijk f 1000, zoodat de proefnemingen der Vereeniging jaarl. f666 zullen kosten, 't Is niet onmogelijk dat die post bet volgend jaar zal wederkeeren, daar bet in de bedoeling der Re geering ligt de proefvelden blijvend te doen zijn en dus in 1891 opnieuw eene subsidie ad f 1000 te verleenen. Na ccue langdurige discussie, waaraan, behalve door den Inleider, werd deelge nomen dcor de heeren J. Breebaart Kz., J. L. T. Gröneman, Schenk, Clay en K. Koster en den Penningmeester, welke laatste verzekerde dat de toe- I stand der kas het doen dezer belangrijke uitgaven

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2