Uit Apeldoorn schrijft men aan het „Hbld.", dd. 25 dezer Aan uiterlijke kenteekenen van rouw ontbreekt het hier niet. Er zijn hier dan ook zoovele personen, die tot de koninklijke hofhouding in betrekking staan. Half Apeldoorn hoopt natuurlijk eene uitnoo- diging te ontvangen, om den dienst van Zondag avond in de kapel bij te wonen. De jonge Koningin Wilhelmina wordt nu aangesproken met „Mevrouw". Toen dit voor de eerste maal geschiedde, keek zij erg verbaasd op en had zij moeite niet in tranen uit te barsten. Te Apeldoorn bezochten gisterenmiddag hon derden den lijkbaar des Konings, welke door eene menigte kransen geheel omgeven was. Het was daardoor niet mogelijk een blik door de ruit der kist te werpen om 's Konings gelaat te zien. Drie adjudanten in volle uniform stonden on- bewegenlijk bij de kist. Op Maandag 1 December a. s., des voormiddags te ii| uren, zal het Koninklijk Lijk vervoerd worden van het Kasteel „Het Loo" naar 's Gra- venhage. Freule Von Riedel, hofdame van nu wijlen de vorstin van Waldeck, moeder der Koningin- Regentes, die reeds in Harer Majesteits jeugd aan 't hof te Pyrmont was verbonden, wordt thans op Het Loo verwacht. Bij enkele ministerieele departementen is een schrijven rondgezonden,inhoudende dat de bureaux den dag van overbrenging van het lijk en op den dag der begrafenis gesloten zullen zijn. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes maakt de opper-ceremoniemeester be kend, dat deputatien, die hulde wenschen te brengen aan het lijk van Z. M. den Koning, kunnen worden toegelaten op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Dec. a. s., van des morgens 10 tot 12 uren en moeten zich daartoe alsdan aanmel den bij den adjudant van dienst aan het Konink lijk paleis. Des namiddags van 1 tot 4 uren zal op de zelfde dagen het publiek te dien einde worden toegelaten. Detachementen schepelingen en mariniers met officieren en kader zullen Dinsdag en Woensdag te 's Hage verblijf houden om dan de eerewacht aan het Paleis te formeeren. De Groothertogin van Saksen-Weimar wordt hedenavond op haar paleis „Buitenrust" aan den Scheveningschen Weg verwacht. Aan 's Rijks Munt te Utrecht wordt een pen ning geslagen, ter nagedachtenis aan het over lijden des Konings. De penning vertoont aan de eene zijde de beeltenis van Z. M., aan de andere zijde een sarcophaag met treurenden engel. In de Marine-directiën alhier, te Amsterdam en Hellevoetsluis gaat onder de hoofd- en subalterne officieren Hr. Ms. zeemacht een lijst ter inteekening rond, ten einde bij te dragen voor een krans bij het lijk van wijlen Z. M. den Koning. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Avondzitting van Donderdag 27 November. Alle ministers zijn tegenwoordig. De Voorzitter en de leden van het bureau zijn in rouwkleeding. Het nieuwbenoemde lid, de heer W. Prinzen, wordt na onderzoek der geloofsbrieven beeedigd. Voorlezing wordt gedaan van de proclamatie der Koningin-Regentes en van de koninklijke boodschap betreffende het overlijden des Konings. üp voorstel van den Voorzitter werd besloten het adres van rouwbeklag vast te stellen, te ont werpen door eene in de afdeelingen te benoemen commissie. Sir James Fergusson deelde jl. Donderdag in het Engelsche Lagerhuis mede, dat Nederland volhardt in zijne weigering om de akte der anti- slavernij-conferentie te Brussel te teekenen. Pensioenen. Bij kon. besluit van 4 Nov. zijn de volgende bepalingen vastgesteld ter ver vanging van het kon. besluit dd. 4 Sept. 1884, dat buiten werking wordt gesteld: 1. Toestemming wordt verleend, dat militaire pensioenen en onderstanden bij de landmacht, alsmede pensioenen en onderstanden volgens de wetten van 24 Juni 1854 („Staatsblad" No. 92) en van 18 Juli 1890 („Staatsblad" No. 109) ge lijktijdig worden genoten met inkomsten of be looningen uit de geldmiddelen van den Staat, uit die van 's Rijks koloniën en bezittingen in andere werelddeelen of uit fondsen onder het beheer des Rijks geplaatst, in betrekkingen, die ter begeving staan van het algemeen bestuur en waaraan het uitzicht op burgerlijk pensioen ver bonden is, mits het pensioen oi de onderstand, gedurende het bekleeden der bijkomende be trekking, eene vermindering onderga op den voet van art. 25 der wet van 9 Mei 1890 („Staats blad" No. 78), regelende de burgerlijke pen- vinden, wat dat betreft kent ge mij goed.'1 Zijn blik dwaalde door liet venster naar buiten en bleef daar rusten op de slanke gestalte van Dolores, die met een boek in de hand een schaduwrijke plek opzocht. „Hoe schoon is zij toch," mompelde hij. „Ik mag mij wel, evenals Siegfried, met drakenbloed onkwetsbaar maken tegen haar tooverkunsten en zorgen dat geen pijl mij kan treffen. Wat kan ik er aan doen? Als het schoonste antieke beeld mij in den weg stond zou ik het neerwerpen, ofschoon ik een hartstochtelijk antiquaar ben. Natuurlijk heb ik liever, dat zij zich ter zijde laat schuiven, maar als dat niet gaat? Ik geloof dat ik een fatalist ben, want ik kan er koelbloedig aan denken dat haar lot reeds bestemd is." En na die woorden verdiepte de dokter zich rustig in zijn artikel over de schoonheid van het Germaansche haar. (Wordt vervolgd.) sioenen, en behoudens de uitzondering bij dat artikel vermeld, en 2. de vergunningen tot het gelijktijdig genot van de genoemde pensioenen en onderstanden met inkomsten of belooningen als boven zijn aan geduid, bij kon. besluiten op gunstiger voor waarden verleend, blijven van kracht. Uit alle streken van ons land langs de rivieren komen berichten van hoogwater en overstroomingen De Rijn blijft wassende. De Maas te Grave is in de laatste dagen op onrustbarende wijze gewassen. Reeds zijn de aangrenzende lande rijen en ook de binnenvelden overstroomd. Het water stroomt nu van dijk tot dijk. Men vreest dat weldra de Beersche Maas de Elftweg 2al overstroomen. Door den sterken was der rivieren, zijn gepas- seerden nacht zelfs de hoogste uiterwaarden langs de Waal en de Maas ondergeloopen. Al de steenfabrieken hebben het werk moeten staken, en daar de zwel dagelijks het binnen water doet stijgen, zijn vele arbeiders zonder werk. Het water te Wageningen was, volgens bericht van 26 Nov., het laatste etmaal 115 cM. ge wassen. Nadat in de laatste dagen het peil in den Schermerboezem tot eene verbazende hoogte was gestegen, is aldaar Dinsdag weder het sein tot malen gegeven. De oosten wind bevorderd nu het spuien in zee. Uit Renkum meldt men van 27 dezer Tengevolge van den aanhoudenden was van den Rijn heeft de rivier voor deze gemeente zulk eene belangrijke breedte verkregen, dat de over tocht met de gierpont reeds gestaakt is moeten worden. Dientengevolge is het verkeer voorrij en voertuigen met de Betuwe geheel verbroken. De dienst op de spoorweglijn ZevenaarCleve is gisteren wegens den hoogen waterstand en felle vorst gestaakt. Uit Borkeloo wordt gemeld Langzamerhand was het gewoonte geworden, dat de landerijen telkens onder water stonden maar een watervloed zooals nu hebben de oudste mensclien nooit gekend. Het water dringt in de woningen, zoodat de bewoners met have en vee moeten vluchten, wat soms met levensgevaar gepaard gaat. De „Staatscourant" meldt, dat de bij de oproeping van 17 November 1890 bedoelde aanvragen om in het genot te worden gesteld van pensioen ten laste van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke amb tenaren, portvrij behoort te worden ingezonden. Binnenlandsch nieuws. Helder. Door de leden der Loge W.\ F.*. K.\ alhier worden op St.-Nicolaasavond een aantal behoeftige kinderen feestelijk onthaald. Texel. Gisterenmorgen heeft een strook ijs de toegang tot de haven voor zeilvaartuigen zoo goed als onmogelijk gemaakt. Niet dan met groote moeite slaagde de stoomboot „Ada van Holland" er in, door het ijs te komen. Indien het weer niet spoedig omslaat, is de geregelde gemeenschap met den vasten wal reeds heden geëindigd. Texel. Jl. Maandagavond hield het Nuts- departement alhier zijne gewone vergadering met dames. De Voorzitter, herinnerend aan de droeve ramp, welke Nederland was beschoren, ten ge volge het overlijden van Z. M. den Koning, zeide dat dit bij hem de gedachte had doen ontstaan om de vergadering uit te stellen, doch in overweging nemende, dat het doel van de vergadering geenszins daarmede strijdig is, had hij aan zijne eerste gedachte geen gevolg ge geven. Als spr. trad opde departements-secretaris, de heer D. J. Bakker. Texel. Alhier circuleert een adres aan het Gemeentebest., waarin een aantal inwoners mededeelen, dat zij vernomen hebben, dat de arts P. M. Stiggelbout als zoodanig beroepen is te Spaarndam, en deze voornemens is die be trekking te accepteeren. Dr. van der Vegt geniet f 750, dr. Stam f 500 's jaars en de arts Stiggelbout, sedert tal van jaren alhier werkzaam en zich als deskun dige uitmuntend onderscheidend, geen centime geniet. Redenen waarom adressanten zich tot den Raad wenden met het beleefd verzoek in het be lang der gemeente pogingen aan te wenden om genoemde arts van zijn besluit te doen terug komen, desnoods met toezegging van een jaar- lijksche toelaag, nader overeen te komen. Wieringerwaard. Jl. Dinsdagavond werd alhier de eerste Nutsvergadering van de leden gehouden. Als spreker trad op de heer A. Vrij- landt, van Amsterdam. Met de grootste aandacht en met buitengewoon veel genoegen werden de verschillende nommers (zoowel ernst als luim) aangehoord. De heer Overduin, waarnemend voorzitter, was dan ook aller tolk, toen hij den spreker in welgekozen woorden bedankte en hem een hartelijk tot weerziens toeriep. Het ware te wenschen dat deze bijeenkomsten wat beter be zocht werden de moeite, vooral voor de vreemde sprekers, zou dan beter beloond worden. Bovenkarspel. Jl. Vrijdagavond had alhier de eerste volksvoordracht plaats. De beide spre kers deden den aanwezigen aangename uren doorbrengen. De opkomst was zeer gering. Warmenhuizen. Jl. Zondagavond gaf de hier bestaande Zangvereeniging, onder leiding van den heer P. Benjaminse, eene uitvoering in de Kolfbaan van den heer C. de Geus. De verschillende zangnummers, zoowel alshetblijspel „Lot's huisvrouw, het fijnste tafelzout", en ook „Het kamerstukje" en de kluchtige samenspraak „De verliefde boerenjongen" liepen flink van stapel. Het vrij talrijk opgekomen publiek volgde een en ander met genoegen. Benningbroek. De heer dr. van Balen Blanken alhier, zal den 3den December den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaren als genees heer alhier optrad, terwijl het den 10 Dec. 25 jaren geleden zal zijn, dat hij zitting nam in den Geneeskundigen Raad van Noordholland. Zuidscharwoude. De heer dr. ten Bosch, geneesheer alhier, heeft zich naar Berlijn begeven, teneinde zich bekend en vertrouwd te maken met de methode, van prof. Koch, wat betreft de geneeswijze van teringlijders. Opperdoes. De heer C. Blokker Pz., die gedurende 40 j. lid van den gemeenteraad was, is den 21 dezer overleden. Assendelft. Jl. Zaterdag herdacht de heer J. Kwantes alhier het feit dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot secretaris-penningmeester van den drooggemaakte veenpolder. Prachtige ge schenken werden hem vereerd. Oosthuizen. De heer Jhr. dr. D.van Foreest, arts te Heemskerk, is met algemeene stemmen benoemd tot geneesheer alhier. Wormerveer. Ged. Staten van Noord holland hebben zich niet kunnen vereenigen met de door den den Gemeenteraad voorgedragen verhooging" van jaarwedden van den burgemeester en den secretaris. Amsterdam. - In de op 1 December a. s. ten Stadhuize alhier te houden vergadering van de „Vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen in Noordholland" zal de heer mr. W. H. van Tienen, burgemeester van Wormerveer, spre ken over het „wetsontwerp tot herziening van de algemeene regels der plaatselijke belastingen." Haarlem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed 1. Het maken van een remmingwerk bewesten de groote sluis te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming f 15,100). MiffSte inschrijver W. A. Verbrugge, te VVaddingsveen, voor f 15,379- 2. Het 3jarig onderhoud van de werken der spoorweghaven en van het Krabbersgat te Enk huizen. (Raming f 5500 per jaar). Minste in schrijver J. Mantel Az., teEnkhuizen, voor f5233 per jaar. Marine en Leger. Blijkens een bij het depart. van Marine inge komen bericht is Hr. Ms. schroefstoomsehip „Soin- melsilijk", ouder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. H. van Steyn, den 2 dezer te Monrovia (Libe ria) aangekomen en heeft den 4den daaraanvolgende die plaats verlaten met bestemming naar Siuoe. De 1ste luit. der mariniers G. A.Linckers wordt met 6 Dec. geplaatst aan boord Hr. Ms. schroef stoomsehip „De Ruyter", en belast met het bevel over hetdaar aan boord ingescheepte detach. mariniers. De stoomschoener „Dolfijn", commandant de kapitein-luitenant ter zee A. J. Krabbe, is lieden van de uitoefening van politietoezicht op de vis- scherij in de Noordzee alhier teruggekeerd. De mindere militairen zullen voorzien worden van wollen borstrokken, welke gedragen worden onder de korte jas, wanneer groot tenue is voorge schreven. Is de troep in marschtenue, dan blijft het mouwvest bestemd om onder de kapotjas gedra gen te worden. Overgeplaatst van het 3de reg. iuf. te Bergen-op- Zoom bij het 7de reg. te Hoorn: de 1ste luit. W. 11van Wielingen Borskibij het 4de reg. vest.-art. van hier naar 's Hagede 2de luit. J. B. E. van Beijsen. Ingedeeld alhier: de bij het 4de reg. vest.-art. overgeplaatste 1ste luit. J. van Rijn en de bij dat korps benoemde 2de luits. M. J. M. Willeras, A. P. van Nahuijs, J. D. Berkhout en J. A. van Beek. Benoemingen, enz. Herbenoemd tot hoofd-ingeland der banne Barsingerhorn de heer P. Mars Jz.tot voorzitter van den Hooglandspolder de heer C. Spaans Hz. en tot voorzitter van den Kaagpolder de heer L. Helder, allen wonende te Barsingerhorn. Onderwijs en Examens. Anna Paulowna, 28 Nov. De voordracht voor onderwijzer aan school No. 1 alhier, bestaat uit de volgende heeren G. H. Swildens, Amster dam S. Agter, Mildam (gem. Schoterland)P. Sibbels, Koudum. A. s. Dinsdag zal de benoeming plaats hebben. Landbouw en Veeteelt. Het vervoer der beetwortelen van Texel naar Halfweg vordert, in weerwil van hel naderen van den winter, uiterst langzaam. Er zijn tot nu toe slechts 2 vaartuigen met dit product van daar vertrokken. Volgens contract is de risico sedert 15 Nov. voor den kooper. Als een bijzonderheid op het gebied van tuin bouw zij vermeld, dat in den tuin van den heer K. v. d. Kloot, mr. smid te Texel, eene raraenas is gegroeid, die 7 Kg. woog. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 30 Nov., v.m. 9.30, Zuidzijpe, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 30 Nov., geen dienst. Herv. kerk te Eenigenburg: Zondag 30 Nov., v.m. 9.30, ds. Stramrood, pred. te Oudkarspel. Noord- en Zuidzijpe. 30 Nov. ds. Mtihring, Schagerbrug nam., Burgerbrug voorm. 7 Dec. ds. te Gempt, Oudesluis voorm., St. Maartensbrug nam. 13 Dec. ds. Granpré Molière, Oudesluis nam., St. Maartensbrug voorm. Huisduinen en Wieringerwaard. 30 Nov. ds. Molière, Huisd. voorm., W. Waard nam. 7 Dec. ds. Pareau, Huisd. v.m., W.waard nam. 14 Dec. ds. Hobus, W.waard voorm. Wieringen. 30 Nov. ds. Bommezijn, Oostl. voorm., Hipp. nam. 7 Dec. ds. Bron, West. v.m., den Oever nam. 14 Dec. ds. Muhring, Oostl. v.m., Hipp. nam. Herv. gem. te Texel: Zondag 30 November, Burg, voorm. 9.30, en Oudeschild, nam., ds. van Riet, van Oude Nie- dorp. Doopsgez. gem. te Texel Zondag 30 Nov., voorm. 10 u., ds. Kuperus. Beroepen bij de Herv. gem. te Kollumerzwaag, den heer B. Plaatsman, cand. aan Den Burg, op Texel. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Heiloo, door den heer F. J. J. Loeft", cand. te Dordrecht. Bij de jl. Zondag aan de Waal op Texel ge houden kerkelijke verkiezingen zijn herkozen Jb. Dekker, als ouderling, G. Kempers, als diaken, J. Plaatsman, als kerkvoogd, C.Krijnen,' als notabel en gekozen D. Geus, als notabel. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 26 November 1890. Ditspraken. J. B., A. M. V., J. P., H. D., H. L., te Helder, dron kenschap, f 1.boete, subs. 2 dagen hechtenis. C. G., B. B., J. G., te Texel, burengerucht, ieder f 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. B., te Enkhuizen, het als schipper met een zeilvaartuig in een smal vaarwater opwerkende of laveerende niet wenden, alvorens de koerslijn van naderende stoom vaartuigen te kruisen, f 3.boete, snbs. 1 dzg hechtenis. C. Hte Helder, het zonder de vereischtc vergunning te hebben verkregen s'erken drank ten verkoop inhetkleiu in voorraad hebben, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. W. K., te Helder, jachtovertrcding, ontslagen van rechts vervolging. J. K., te Helder, het oprichten van een inrichting, welke gevaar, schade of hinder kan veroorzaken, zonder vergunnin g. vrijgesproken. C. K., te Helder, belemmering van het verkeer op den weg zonder verlof, vrijgesproken. K. B., te Texel, zinder vergunning tusschen 1 October en 1 December lammeren in de weide te laten loopen op Texel, f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. P. V., te Helder, jachtovertreding, f 3 boete, subs. ldig hechtenis. J. R. B., te Helder, jachtovertreding, boete f 1 en bietc f 3, subs. 2 maal 1 dag hechtenis. J. L., te Texel, voorhanden hebben van niet-goedgekenrde mnat, f 0 50 boete. suba. 1 dag hechtenis. M. S. J., te Helder, al» voren, boete f 0.50, subs. 1 dag hechtenis. F. W. R., te Haldcr, dronkenschap bij lste herhaling, f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Uit onze Koloniën. Volgens het „Soer. Hbld." zijn door den mijningenienr Van Schelle uit de streek, waar de Noord-Flores-expeditie het eerst is geland, twee monsters tinerts naar Batavia ge zonden tot nader onderzoek. Volgens den Batavia-correspondent der „Deli Ct." heeft de Indisahe regeering de machtiging des Konings gevraagd om aan het derde deel van de oudst in dienst zijnde con troleurs op de buitenbezittingen eene traktementsverhooging van f 100 's maands toe te kennen. Den 22stcn October is de behandeling der zaak van den wegens knevelarij beschuldigden beklaagde Mas Abdulpntah, gewezen adsistent-wedana eerste klasse te Lebak (Bantam), thans wonende te Batavia, geëindigd. De eisch van den officier van justitie was veroordeeli 11 g tot wegzending naar een oord van ballingschap voor den tijd van vijf jaren, alsmede tot betaling van 4 geldboeten. Uitspraak over 8 dagen. Een geheimzinnige diefstul, gepaard met een nfschuwe- lijkcn moord, is in den nacht van 16 Oct. jl. gepleegd op een geheel gezin, bestaande uit een Chinees van 77 jaar. Baba Gareng, zijne 7Sjarige vrouw, een Jav. jongeliug en een Jav meisje van naar gissing 14 jaar. Babah Gareng werd op den vloer in de binnengalerij dood gevonden met twee wonden, eene in den bals en eeue in den bnik. üp eene ronde tafel, waaraan de ongelukkige vóór den moord moet gezeten hebben, was een plas bloed. In het midden van de binnengalerij lag het lijk van den Jav. jongeling met verscheidene snijwonden. In het achterhuis, in dc binnengalerij, rond men hei lijk vau het Jav. meisje, met eene wond in den hals en eme in den buik. Op het achtererf tusschen een djerook en een pisangboom lag de vermoorde njoujnh Gareng met een woud in den hals, eene in den wang en een in den buik. In de hand had zij een mes. Blijkbaar is zij weggeloopen en hebben de moordenaars haar gezocht en daar gevonden. Een petroleumlampje lag bij bet lijk en eeu eindje kaars. Bij al de vermoorden hebben de schurken tabak en op gerold katoen in den mond gestopt, waarschijnlijk om het schreeuwen te belettenbij allen zijn de slagaders door gesneden. Baba Gareng was door vlijt en groote gierigheid een vermogend man. Ouder zijne laudgenooten had hij geen vriendenmen zag alechts Javanen bij hem komen, aan wie hij tegen woekerwinst gelil leende. Hij werd op een paar ton geachat. Naar men verneemt zijn twee zoons van den vermoorden Chinees gearresteerd, naar aanleiding van de verklaring van eene vrouwelijke bediende van den Chinees Kiem Soei. Buitenland. Luxemburg. Volgens vertrouwbare be richten is Groothertog Adolf voornemens den 8sten Dec. a. s. alhier te komen, vergezeld door de Groothertogin en den Erfprins. De eedsaflegging is op 9 December bepaald. België. In de zitting, jl. Donderdag door de Kamer van Vertegenwoordigers gehouden, ontwikkelde de heer Janson (uiterste linkerzijde) zijn voorstel tot grondwetsherziening. De Kamer besloot, met de eenparige stemmen der 110 aanwezige leden, het voorstel-Janson in overweging te nemen. Vóór het gebouw der Kamer hadden zich eenige groepen verzameld, die den kreetleve de hervormingaanhieven en de Marseillaise zongen. Duitschland. De Sultan van Turkije heeft prof. Koch het grootkruis van de Medjidié-orde verleend. Noord-Amerika. De berichten uit het Indianengebied in het Westen luiden zeer tegen strijdig. Volgens het laatste bericht uit Pine- Ridge, het middelpunt der beweging, zijn de ongeregeldheden zoo goed als uit, maar blijkens een telegram uit Montana, door een der bladen te Chicago medegedeeld, is het tusschen de Amerikaansche troepen en de Indianen bij het fort Koogh-Montana tot een heftig gevecht ge komen en vinden tusschen beide partijen langs de geheele Unie levendige schermutseUngen plaats*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2