NIEUWEDIEPER COURANT. M. 146. Vrijdag 5 December 1890. ^Jaargang 48, -rs=sr W nC/LiUPinoUn EL |g<( Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. B E RICH T. De Speler, Door eigen Schtffd, 4n> DOLORES. I, SwjT [b4 i l i 'Lr O B Ïmnj Het VaderlnijiH chtlTomv» VersoüUnt ieaeren Oinsaag, XSonderdag en Kateraag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de conrant binnen de gemeentef 0 70, met Zondagsblad 1. naar de overige plaatsen van Nederland 0 90, 1.25 nnar alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomcu (inbegrepen Oo;t- Indië en Amerika)1.75, 2.10 REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. 1' r ij s der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van d boovcelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden inedodeelingen en aanbevelingen, geplaatst tii3scb.cn don tekst, pcr"rcgcl 10 ct. Adverlentiën voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agent voor Nieuw-Jersey en Omstreken de lieer Mr. P. LANGEYELD Mz., te Okonik Co, Passaie. Zij, die geabonneerd zijn op onze courant, kunnen, tegen betaling van 40 cents per stuk, bekomen de bij ons verschenen romans Russische roman van F. M. DOSTOJEYVSKI. 242 pagina's druk en roman van H. SCHOBERT. 231 pagina's compressen druks. Men kan deze romans aan ons bureel dagelijks afhalen. To>zending naar buiten geschiedt na ontvangst van postwissel met 10 cents verhooging voor één boek en 15 cents voor beiden. Men geve vooral juisten naam en duidelijk adres op, ten bewijze dat men geabonneerd is. Voor niet-geabonneerden is de prijs van elk boek f2. NEDERLAND. HELDER, 4 December. Dinsdag, den eersten dag tot het brengen van een hulde aan Koning Willem den Derde op zijn praal bed, was het Paleis en zijn omgeving reeds van den vroegen ochtend het tooneel van groote be drijvigheid, Rijtuigen, met kolossale kransen, reden af en aan; groepen van dames cn heeren in rouw treden het Paleis binnen; honderden officieren van land en zeemacht in groot-uniform vulden het voorplein en tegenover het Paleis had een talrijke menigte post gevat. De politie zorgde voor het vrijhouden van het verkeer van tien tot vier uren. Tegen 12 uren, het tijdstip waarop het Paleis voor het publiek toegankelijk werd, stond voor de ach terpoort in het Noordeinde een dichte menschendrom, welke zich allengs oploste in een tot op den Hooge- wal zich uitstrekkende menigte, die nog steeds aan groeide. Voetje voot voetje ging men vooruit zonder dat nog zelfs tegen 4 uren een einde kwam aan de file van belangstellenden. Feuilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Perpetuum mobilezeide Alfred, op het blonde kopje neerkijkend, dat met haar spre kende vergeet-mij-niet-oogen naar hem opzag, en zij bloosde onder zijn blik. En toen kwam het hem opeens in de gedachte, of men hem wel zou vergunnen de verhevenheid van een troon te naderen, om deze onder het vorste lijk purper bloeiende roos voor zich te plukken. In het volgende oogenblik echter betrok zijn gelaat weer. „Ik ben een dwaas," dacht hij, „om zulke stoute droomen te droomen. Een arme di plomaat, die zich nog een weg moet banen. Ja, als ik heer van den Valkenhof was Een schitterend preludium op den vleugel stoorde zijn gedachtengang en het trio begon. Met liefde en ijver voorgedragen, werd het stuk van Haydn zeer goed uitgevoerd, ofschoon een kenner het dilettantisme er in proeven kon, in het bijzonder wat de instru menten betrof, want gravin Schinga speelde wel met bijzondere virtuositeit, maar zon der gevoel. Het trio was uit en de hertog was in zijn schik, want het was zonder hinder van stapel geloopen, zonder horten of stooten op tech nische moeielijkheden. Dc rouwkamer maakte met haar schitterende knarsverlichting op de zilveren luchters, te midden der zware rouwdraperieën een imposant effect. De met zwart laken gedekte estrade, waarop de lijkkist rust, is als bedolven onder de talrijke kransen, die van heinde en verre toestroomen het mcerendccl der bloemen en kransen is tusschen de voetstukken, waarop de Koniiikl. emblemata prijken, neergelegd. Uit den aard der zaak kan de blik, dien men, eerbiedig buigende, op het Koninklijk gelaat werpt, slechts zeer vluchtig zijn. Velen moesten, na uren wachtens, Dinsdagmiddag tcrugkeeren zonder de rouwkamer te hebben bezocht. Tijdens het bezoek van de deputaticn werd de dienst bij het Koninklijk Lijk waargenomen door graaf Schimmelpenninck, Grootmeester, de adjudan ten jhr. De Ranitz en jhr. v. d. Poll den kamer heer baron Taets v. Amerongeu van Natewisch, den ordonuance-ofiicier jhr. Van Suchtelen. Als adjudant van dienst, bij wien men zich kon aanmelden, fungeerde de adjudant-kolonel Van Spengler, ter zijde gestaan poor den ordonnance- officier, graaf Schimmelpenninck. liet detachement der Kon. Ned.Zeemacht, sterk 230 geweerdragende manschappen (mariniers en schepelingen) staat onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. Cardinaal, met de stafmuziek der Marine, onder opper-commando van den kapt.-luit. ter zee H. P. Tadema. Deze eerewacht trok Woens dag van 2.30 tot 4 uur op. Het voegzaam achtende, dat de dag van de plechtige teraardebestelling van het lijk van M. Koning Willem III door liet leger in gepaste rouw kunne worden doorgebracht had de minister van Oorlog bepaald dat op heden door de Landmacht voor zooveel de troepen niet op eenigerlei wijze bij de bedoelde plechtigheid in dienst of onder de wapenen zijn geen oefeningen zullen worden gehouden of uitrukkende diensten znllen worden verricht, en dat in verband daarmede de tenue en de dienst op dien dag door de kommandeerende officieren zullen behooren te worden geregeld als op Zondag. In gelijken zin zijn reeds bevelen gegeven voor zooveel betreft de artillerie-inrichtingen, de controle magazijnen van militaire kleeding, uitrusting enz. en 's Rijks magazijn van geneesmiddelen. Vanwege de officieren en ambtenaren van de zee macht is door een deputatie Dinsdag ook een rouw krans gebracht naar de rouwkamer. Door de adelborsten van het Kon. Instituut van de Marine is mede een rouwkrans door een depu tatie naar de residentie gebracht en bij liet Konink lijk lijk gelegd. Nog is door drie cadetten-sergeanten, namens het cadetten-korps, onder geleide van den kapitein-inge nieur Snijders, een krans op de lijkbaar neergelegd. Van de opening van 's Konings testament heeft men tot heden niets vernomen, zegt de Haagsche //Zoo glad als wagensmeer," bevestigde graaf Schinga luid, en mejuffrouw von Drusen boog zich verontwaardigd naar Dolores toe. „Zou men liet gelooven, dat iemand met zulke uitdrukkingen bier geduld wordt? Daar, zie nu eens, de hertog schudt van lachen, inplaats van dergelijke uitdrukkingen met een scherp woord voor goed te beletten." „Graaf Schinga is misschien onverbeterlijk," fluisterde Dolores metonderdrukt lachen terug. „Dan moest men hem niet in vorstelijke salons toelaten," hernam de hofdame, wier ooren reeds veel erger vergelijkingen hadden moeten hooren van den graaf. „Het is altijd een fout om aan zulke zoogenaamde origineele mcnsclien toe te staan, wat men in een ander zou afkeuren, alleen doordat men het op rekening van hunne originaliteit schuift. Ik heb een heer gekend, die de originaliteit had tegen de menschen zijn tong uit te steken en daarbij zeer ongepaste uitdrukkingen te voe gen. Dat liet men zich waarlijk, ter wille van de hooge plaats waarin hij verkeerde, wel gevallen. Maar als nu het gezelschap er zich eens niet aan had wiilen onderwerpen, dan zou hij spoedig die soort van „kramp", zooals men het noemde, hebben afgeleerd." Daartegen wist Dolores niets te zeggen. Het was volkomen waar. „Het is precies hetzelfde met beroemde mannen," voer mejuffrouw Yon Drusen voort. „Men laat toe dat zij zich in onze salons als straatjongens gedragen, zij durven u zonder verscliooning grofheden te zeggen, die wij ons van een ander nimmer zouden laten wel gevallen en waarom? Omdat beroemde correspondent der ,<N. Gron. Ct." Toch vertelt bij er iets van. Volgens hein zou men nl. in wel onderrichte klingen meen en te weten, dat Z. M. na aftrek] van eenige legaten en onder toewijzing van twee paleizen aan H. M. de koningin-weduwe, die vooils een uitkeering .van een lcvenszerzekcring- maatspliappij ontvangt, II. M. Koningin YVilhelmina tot universeel erfgenaam van zijn op circa 20 mil- lioen geschat vermogen beeft benoemd. Overigens moet het testament belangrijke voorschuilen bevat ten omtrent de opvoeding der jonge Koningin en wenschen nopens hetgeen bij'baar meerderjarigheid en eventueel huwelijk zal geschieden. Hoe waarschijnlijk dit laatste ook zij (het overige was vrij algemeen bekend), toch zal men opmerken, dat de grond voor de mededeelingcn tamelijk los is. Daar iedereen echter dezer dagen over die particuliere zaken medepraat en er iets over weet te vertellen, is er geen reden om dit gedrukte praatje achterwege te laten het heeft althans dit voor, dat liet meer dan waarschijnlijk is en vol komen voor de hand ligt om waar te zijn. Dc Katholieke aartsbisschop en bisschoppen hier te lande hebben aan II. M. de Koningin-Regentes een adres vau rouwbeklag gericht, waarin zij tevens de verzekering geven van hunne trouw en verknocht heid aan Koningin en Regentes. Aan het //Handelsblad" ontleencn wij den vol genden brief van dr. Berns; Berlijn, 1 Dec. Met de volle goedkeuring van den voorzitter en den penningmeester van bet Burgerziekenhuis gingen dr. B. II. Stephan en de ondergeteekende herwaarts om zich op de hoogte te stellen van de practische uitkomsten der inspuitingen van Koch ter behan deling der tuberculose. Wij vonden allen hier in een groote opwinding. Het bleek ons toch al da delijk uit de beste bronnen dat er met het middel van Koch veel gebeurd was, wat niet in den baak is. Koch zelf is een door en door wetenschappelijk cn eerlijk man, maar wien liet misschien aan de noodige dosis menschenkennis ontbreekt. Hij stelde zich daardoor o. a. met velen in betrekking en gaf zijn middel aan velen die er tegen zijne bedoeling een verkeerd gebruik van maakten. Dit middel mocht naar Koch's bedoeling nooit een middel worden om er bovenmatig veel geld mede te verdienen. En dat werd het. In de laatste weken rezen er in Berlijn poliklinieken als paddestoelen uit den grond en gelijk bij uit zeer betrouwbare bronnen vernam, werd het middel legen hooge prijzen o. a. naar Engeland verzonden. Vandaar dc interpellatie vati mijn vriend dr. E. Graf, lid van het Adgeordnestenhans. Ik woonde na Bergmannsche kliniek bezocht te liebben, de zitting van dat huis Zaterdag bij. Klaar en bondig waren de vragen vau Graf. Omvangrijk en be vredigend was liet antwoord van den minister Von Gossler, al schijnt bet dat op een der gewichtigste menschen hunne eigenaardigheden hebben. Wat mij aangaat, vind ik,'dat beroemdheden hnnne grillen tehuis moesten laten, als zij uitgaan en zich juist door fijne manieren moesten onderscheiden." „Zeker," merkte Dolores nadenkend op, „en ge hebt groot gelijk, dat de manieren van zulke beroemdheden grootendeels te wijten zijn aan degenen die dit goedvinden." //Nietwaar? Daar hebt ge nu b.v. professor Iveppler, die toch zeker een beroemdheid is, die geeft ons het voorbeeld hoe men zicli vol waardigheid en zonder een dandy te-zijn in salons beweegt, en gij, lieve barones. ja, gij zijt evenzeer eene dame. daarmede is alles gezegd. Dat komt van het bloed, mijn lieve, het bloed!" //Gelooft ge?" zeide Dolores ironisch. z/Maar dan verloochent zich hij den graaf toch het echte bloed zeer." „Ja, er zijn in onze kringen manieren gekomen, die er vroeger geen ingang had den kunnen vinden," zeide de feudale oude dame ernstig. Intusschen had men het trio voldoende besproken en nu kwam de Erfprins en bood Dolores den arm, om haar naar den vleugel te brengen, en zonder zich te laten noodigen voldeed zij aan dat verzoek. Gravin Schinga nam op zich haar te accompagneeren. Als een ademtocht zoo zacht en allengs zwellend klonken de eerste tonen van liet lied door de doodstille zaal, en eerst toen zij genaderd was tot: leb wollt', es wiire schon Morgen, Do lliegen zwei Lerchen auf punten nog niet alle gewensclitc licht kan geworpen worden, nl. op de vraag: Wie verlangt eigenlijk geheimhoudingdr. Koch of de Staat? Wij zullen u daarop naar ik hoop, later een afdoend antwoord kunnen geven. De hoofdzaken, waarop tegenover bet publiek, dat van deze hoogst belangrijke ontdekking alles en zeker te veel verwacht, niet gewezen kan worden, zijn de volgende: Ten eerste. Het middel is een zeker herkennings middel voor tuberculose. Dit staat vast. Sommige tuberculcuse aandoeningen als lupus verbeteren er onder, misschien kunnen zij er blijvend door genezen worden. Om hierover echter met juistheid te kun nen oordeclen, is de tijd nog te kort. Wellicht is het ook mogelijk, dat andere en ernstiger tubercu- lense aandoeningen latsr zullen blijken evenzeer voor verbetering ja genezing vatbaar te zijn. Maar hier over kan nu onmogelijk nog iets met zekerheid ge zegd worden. Dus nu reeds armen leringlijders de hoop te geven op volkomen herstel is te ver tc gaan. Het-mag niet, omdat het niet kan. Koch zelf deed het allerminst. Ten tweede. De proeftijd met het middel moet zich over jaren uitstrekken. Voortgezette weten schappelijke onderzoekingen zijn uoodig om wat nog duister is op te klaren en rijper ervaring aan de klinieken opgedaan, moeten later ons practici den weg wijzen. In het middel liggen ontegenzeggelijk nog niet geheel bekende gevaren eveneens opgeslo ten. Ten minste, cr zijn feitelijk onverwachte doods- gevallen bekend. Gisteren werd ons, bij een bezoek aan bet Krankenhaus Urbau gebracht, nog zulk een geval van nabij medegedeeld. Vaak treden er na de inspuitingen onrustbarende verschijnselen op. De inspuitingen liebben tevens dikwijls onverwachte nevenwerkingen en men kan niet genoeg waarschu wen tegen de geringste onvoorzichtigheid en niet genoeg aanbevelen om de gevallen ten strengste te individualiseeren. - Hieruit volgt eindelijk, dat bet voor de patiënten geraden is, zooveel zij eenigszins kunnen een af wachtende houding aan te nemen, bun hulp daar te zoeken waar die uit den aard der zaak het best gegeven kan worden, in de ziekenhuizen. Zóó oordeelt men althans bier, waar de koortsachtige opwinding reeds" voor een meer nuchtere opvatting begint ts wijken, zoowel bij de meeste vreemdelin gen als hij de üuitschc medici zelve. Zoo zeide minister v. Gossler ten stelligste, dat hij er reeds sedert weken op uit was de „wilde poliklinieken cn klinieken" in logementen en privaathuizen in allerijl opgericht, tegen te gaan cn dat hij ze nu ten bate der volksgezondheid en in het algemeen belang met behulp der politie zou laten sluiten. Spoedig schrijven wij u meer. Dat ik hief dr. Koch zelf heb mogen ontmoeten en spreken, reken ik tot écn der grootste voorrechten van mijn bezoek te Berlijn gebracht. Dr. A. W. C. Berns. Die überfliegen einander, Mein Flcrz folgt ihrein Lnuf, toen klonk hare prachtige stem krachtig en toch zoo weelc door de zaal, en toen zij zong I< h wollle, it'.l» wiire ein Vöglein l nd llügc fiber das Meer. AYohl fiber das Meer nnd weiter liis dasz ieh im Himuiel wiir', lag in die woorden de geheele weemoed van een tot den tocht naar de eeuwigheid bereide ziel, wien het zoo wel om het harte is, omdat zij weet dat het einde nabij is en die, ofschoon reeds half aan deze wereld onttogen, nog eenmaal de aardsche wenscli koestert Ach, wiiszt' es uur Eincr, nnr Diner, hein Meusch es soD3t wissen sollt' I Toen het lied teri einde was heerschte er diepe stilte; zelfs de ruwe natuur van Schinga was geheel onder den indruk, en iets, waar aan men geen naam kon geven, was oorzaak dat hij het reeds half uitgesproken: //Fameus, om te stelen voor zich hield. O, de mu ziek is een groote macht Sprakeloos, met tranen in hare zielvolle oogen, trad prinses Alexandra op Dolores toe en kuste haar op de bleeke wangen. „Dat dringt tot liet hart door omdat het uit het hart kwam," fluisterde zij. „Dank God, dat hij u hij alles wat hij u gaf ook een gevoelvol hart schonk „Is dat een geluk vroeg Dolores treurig. De prinses keek liaar diep in de oogen. „Ja," zeide zij, „zeker, al ware het ook slechts van korten duur." En daarginds aan het venster stond Richard

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1