Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, de voorgestelde wijziging der epidemie-wet, wat betreft de wijziging van art. 17 (opheffing der verplichting, om de vac cinatie-bewijzen over te leggen voor toelating der kindereu tot de scholen) niet goed te keuren. De vermindering van het aantal gevaccineerde burgers zal, zegt het hoofdbestuur, zonder twijfel ten gevolge hebben vermeerdering der sterfte aan pokken. Het hoofdbestuur aarzelt niet de over tuiging uit te spreken, dat de door de Regeering voorgestelde wijziging van art. 17 der wet, den dood van een aantal burgers aan pokken zal ten gevolge hebben. Yerre verkieslijk acht het hoofdbestuur het, dat de Volksvertegenwoordiging besluite, de vaccinatie verplichtend te stellen voor alle kinderen in het eerste levensjaar, daar het aanwezig zijn van een aantal ongevaccineerde burgers, ook al zijn ze nog geen zes jaar oud, een gevaar oplevert, dat alleen op deze wijze zou kunnen worden afgewend. De Duitsche Regeering heeft den heer F. Domela Nieuwenhuis de grenzen laten overbrengen, nadat hij te Bielefeld had gepoogd een voordracht te houden. Hij werd vervoerd naar Emmerich, waar men hem op Staatskosten liet overnachten. Den volgenden dag werd hij door den commissaris van politie naar Zevenaar getransporteerd, zoodat wij hem weder hebben terugontvangen. Het „Bielefelder Tageblatt" heeft de schandelijke taal en handelwijze van den Hollandschen sociaal democraat betreffende den Koning van Nederland scherp veroordeeld en o. a. gezegd „Dus een man, die geen respect heeft voor de majesteit van den dood en de smart der weduwe... die zich niet ontziet de eenige te zijn in een groote vergadering om alle menschelijk gevoel te kwetsen, die. zal ons hier den weg aanwijzen tot het ware geluk Wij kunnen niet aannemen dat onze eer lijke Duitsche arbeiders zich zullen laten leeren door dien Hollander, maar gelooven veeleer, dat zij zich, zelfs wanneer zij een verandering in de sociale verhoudingen voor noodzakelijk houden, met afschuw zullen afwenden van zulk een volksweldoener Onze Duitsche sociaal-democratische leiders hebben zich bij den dood van de keizers Wilhelm I en Friedrich niet laten meeslepen tot zulk een ellendige daad als deze Hollander." In de ,/Stoompost" wordt gemeld, dat de in het afgeloopen jaar verrichte strandmetingen langs de Noordzee hier te lande o. a. het volgende hebben aangetoond Provincie Noordholland. In vergelijking met de uitkomst der strandraeting in 1888 was gemiddeld de duinvoet afgenomeu7.94 el de hoogwaterlijn landwaarts verplaatst 5.70 de laagwaterlijn landwaarts verplaatst 3.45 de duin voet verhoogd0.16 De strandmeting, vergeleken met de eerste van 1843, toonde gemiddeld aan de duinvoet afgenomen20.67 el de hoogwaterlijn zeewaarts verplaatst 0.18 d# laagwaterlijn zeewaarts verplaatst 15.22 Binnenlandsch nieuws. Helder. Jl. Dinsdag heeft alhier de ver kiezing plaats gehad voor een lid van den Ge meenteraad, ter voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer D. J. van Wijngaarden. Ér werden uitgebracht 512 stemmen, waarvan 4 van onwaardevolstrekte meerderheid alzoo 255*. Hiervan bekwamen de heeren C. D. Zurmuhlen 284, Th. Terra 130, G. den Duik 57, T. Bol werk 19, Jb. Graaff 14 stemmen en de heeren B. Boon, T. Mooy, J. S. W. Janzen en C. Keij- zer ieder 1 stem. Gekozen is dus de heer C. D. Zurmuhlen. Helder. Het wegens 't overlijden van Z. M. den Koning uitgestelde concert, te geven door de Muziekvereeniging „Crescendo", is nu bepaald op Woensdag 10 dezer. Helder. Door Regenten en Regentessen van het Algemeen Weeshuis alhier werd jl. Dinsdag open baar aanbesteedde levering van levensmiddelen, brandstoffen, enz., gedurende 1891 voor genoemd gesticht benoodigd. De uitslag was als volgt: Brood. Ingekomen 4 geldige biljetten, van Tarwe- Rogge brood. brood. J. J. Bruin 13.84 8.84 H. Witsenburg 13.60 8.65 J. Hoogenbosch 12.8.50 W. van Lith 1L.50 9. per 100 K.G. Vleesch en vet. 2 biljetten, van: Rundvleesch. Vet. I. A. van Gelder 0.80 0.60 W. S. J. Beek 0.68£ per K.G. Spek en Reuzel. 2 biljetten, van: Spek. Reuzel. J. de Beurs Jhz. f 0.58 0.68 C. de Beurs Jhz. 0.54 0.68 per K.G. Keppler en keek zwijgend naar de slanke donkere gestalte die hem zoo dierbaar was. Falkner was verdwenen. Reeds terwijl zij zong had eene zonderlinge aandoening hem beroerd, en toen de laatste toon wegstierf, was hij naar buiten gegaan op het terras, en terwijl hij naar buiten keek in het door de maan verlichte landschap, waar de geur der rozen omhoog steeg, toen was het hem treurig te moede geworden. Hij kwam opeens tot de ontdekking, dat het pantser van vooroordeel en, waarmede hij zich omgord had, hem niet beschermde en in dit oogen- blik kreeg hij de zekerheid, dat alle pogin gen om zichzelf te bedriegen zijne ware gevoelens niet meer verbergen konden. Was het voor deze bekentenis te laat? (Wordt vervolgd Brandstoffen. 4 biljetten, van: Bruinkool Nutskolen Eng. kolen per per per 10.000 K.G. 1000 K.G. 1000 K.G. P. Schagen 148.— 12.60 P. Bandsma 150.50 11.50 12 50 J. Kikkert 11.11.75 J. Blankman 132. Aardappelen. 2 biljetten, van: Wed. P. de Graaf, ad f3.25 en F. Th. de Haas, Friesche ad f 2.50 en Duitsche ad f 3.per HL. Melk. 4 biljetten, van: Zoetemelk. Karnemelk. Jb. Gouwenbcrg 7.98 3.92 P. de Bruin 7.89 4.— C. L. Heldt 6.97 A. Kater 6.10 3.95 per 100 Liter. Kruidenierswaren. Ingekomen 5 biljetten, van: A. Liedmeier, Wed. J. Walraven, II. Riesselmann, J. Ilnbbeling en I. de Vries. Nog niet gegund. M anufacturen. Ingekomen 4 biljetten, van G. de Barbason, J. J. Smit, wed. C. Zunderdorp en Gez. Rijkers. Nog niet gegund. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende dc 1ste helft der maand November: Wed. E. Wiedouw, J. H. Bosch, J. Veen, E. v. d. Sluijs, A. I'. Bruijstens, H. Bosch en T. Welte- naar, allen te AmsterdamJ. L. Grooters, te Anna Paulowna; C. Timmerman, Delft; Outhuizen, te EnkhuizenJ. M. Berkhout, 's GravenhageG. Kruier, te HaarlemJ. Zuiddijk, te Nieuwcdiep Van der Linden, teNieuwediep DeGroot, te Utrecht C. de Wint Jz., te WinterswijkW. Weide, te ZuidwoldeH. Gielis, en H. van der Graaf, Van Anna Paulowna T. Eefting, te Harlingen, en C. de Graaf, tc Nieuwediep. Briefkaarten J. C. Hoffman, Schaap en K. Bosman, allen te Amsterdam J. Koning, Spaarndam. Brieven verzonden geweest naar Belgic: B. Coenen, te Antwerpen. Naar Indië: P. C. J. v. Wijke, te Batavia. *Anna Paulowna. Gemeenteraad. Ver gadering van Diusdag 2 December 1890. Afwezig met kennisgeving de heer ZurMiihlen. De voorzitter opent dc vergaderingde notulen worden gelezen en na een kleine opmerking van deu Voorzitter goedgekeurd. Aan de orde is I. Benoeming onderwijzer school No. 1. Op de voordracht staan de heeren G. H. Swildens, Am sterdam. S. Agter, te Mildam (Friesland). P. Sibbles, te Koudum, (Friesland). Hieruit wordt met algemeene stemmen benoemd de heer G. H. Swildens, en tevens bepaald dat de benoemde op 8 Dec. a. s. zijn functiën zal aanvaarden. II. Suppletoir kohier Hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van f 19.75|, en zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Suppletoirkohier-hondenbelasting, wordt vastge steld tot een bedrag van f 19. III. Aanbouw schuurtje bij de onderwijzerswoning van school No. 1. B. en W. stellen den Raad voor, op het erf van de woning bovengenoemd een ge bouwtje te plaatsen, tot bergplaats van brandstof fen, enz. en daarvoor een creiliet te verleen en van f 30. Wordt algemeen goedgekeurd. IV. Mededeeling ingekomen stukken. a. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten hunne goedkeuring hebben geschonken aan de politiever ordening en aan de gemeente-rekening. b. Dat is ingekomen een schrijven van het Be stuur der Kiesverceniging Algemeen Belang betref fende de straatverlichting. B. en W. stellen evenwel den Raad voor, dit onderwerp aan te houden tot de volgende vergadering, aangezien het te laat is ingekomen om in de vergadering van B. en W\ be sproken te worden, waarmede de vergadering zich vcreenigt. Ten slotte worden nog eenige besprekingen ge houden over het wetsvoorstel tot herziening der plaatselijke belastingen, waarmede de voorzitter zich in vele opzichten niet kan vereenigen. Hij hoopt dat in de vergadering vau Burgemeesters en Secre tarissen van N. Holl. op 8 Dec. a. s. een stem tegen dit ontwerp zal opgaan geschiedt dit niet, dan zou hij 't weuschelijk vinden, dat deze verga dering hare bezwaren kenbaar make aan de Re geering. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Texel. Naar aan de „Tex. Ct" wordt medegedeeld, ondervindt onze arts Stiggelbout vele blijken van belangstelling uit deze gemeente en leert hij thans zijne vrienden kennenreeds bijna 300 hoofden van gezinnen, waaronder velen der aanzienlijksten in onze gemeente, heb ben de adressen aan het gemeentebestuur ge- teekend. Texel. De bijeenkomst om te bespreken de oprichting van een algemeen onderling begra fenisfonds, welke Maandagavond in het logement de Zwaan zou worden gehouden, mocht niet bogen op veel succes: er waren slechts weinig personen opgekomen. Terschelling, -r- In den loop van dit jaar is een begin gemaakt met de ontginning van de uitgestrekte duinpannen op dit eiland. Ongeveer 5 H.A. gronds, waarop de vaccinittra macrocarpon groeide, werden doelmatig aangelegd twee H.A. werden met deze struik beplantop 2 H.A. wer den ruim 20,000 éénjarige boompjes gezet van de jiinm sijlvestrit (grove den)eveneens werden on geveer 2 H.A. bezet met wilgen en één H.A. bezaaide men met aardappelen. De uitkomst van deze proef is dit jaar als volgt De aanplant der vacc. macrocarpon is volkomen geslaagd; van de grove den is ongeveer 70 pCt. aangeslagen en tot 2 dM. en hooger zelfs opge schoten, in de laagten zoowel als op de toppen der in het terrein gelegen duintjes. Een gedeelte van de wilgen is mislukt, doch de stekken, welke geleverd zijn van de Boschbouwschool te Frede- riksoord en geplant werden volgens de aanwij zingen van den directeur dier school, zijn alle goed gezet. De dennetjes waren ook afkomstig van die inrichting. De aardappelen waren van uitstekende quali- teitvooral muntten uit de soort Odin, als proef ontvangen van de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen de opbrengst van het aardappelveld was vrij voldoende, schoon de landbouwers van hunne akkers gemiddeld slechts 30 procent hebben ge haald, van de hoeveelheid in andere jaren. Het aardappelveld is voor een volgend jaar dan ook al weder met één H.A. vergroot. De slotsom, waartoe men hier is gekomen, zal wel deze zijn; Het in cultuur brengen der duin pannen, door het aanplanten van dennen, is eerst rentegevend over een reeks van jaren; het be- poten der duinen met de grove den is zeer wel uitvoerbaar. Of de wilg in een volgend jaar een voldoend schot zal maken is nog te verwachten, doch het bezaaien met aardappelen geeft direct belangrijke voordeelen, terwijl m. i. niet minder voordeelig is het aankweeken van de vacc. macro carpon of cranberrij op alle lage en waterrijke terreinen. Met bijzondere ingenomenheid vestig ik de aan dacht van alle belangstellenden op deze plant, waarover reeds door tal van botanici is geschreven en waarover bijdragen voorkomen in het „Tijd schrift van de Ned. Heidemaatschappij en het „Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid, November 1889. Gelukkig worden thans op verschillende plaatsen in ons land door particu lieren ernstige proeven met den aanplant ervan genomen zelfe zijn er dit jaar meer dan 100 groote vaten met planten en stekken van hier uitgevoerd, om ze op zoogenaamde dalgronden over te bren gen, nadat de aanplant alhier in een vorig jaar uitstekend gelukt was. Toch zou ik in 't belang van onze vader- landsche nijverheid wenschen, dat die proefne ming meer algemeen was. Maar nog andere dan grondbezitters beginnen belang te stellen in de prachtige, altoos groene planten en de heerlijke, vleeschrijke vruchten. Zoo worden er thans jams enz. van bereid in de fabrieken van de firma's Hulscher te Deventer, J. Zwaardemaker Cz. te Amsterdam en Cz. Sipkes te Haarlem. Laatstge noemde had een schoone inzending van jams en wijn, uit die bes bereid, op het congres van de Ned. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid, dezen zomer te Leeuwarden gehouden. Zoowel de jams als de wijn, welke laatste thans bekend is onder den naam cranberrij-wijn, „mochten een pluimpje van fijnproevers verwerven", zooals een onzer groote bladen in een verslag mededeelde, en inderdaad alle aanwezigen vonden de aan geboden producten heerlijk. De door de firma Sipkes uit deze bessen ver kregen wijn tijdens het congres bovengenoemd was zoet, doch is door het lange liggen op fust zeer verbeterd en vrij krachtig geworden. Dit jaar is er meer wijn uit bereid; doch van die van het vorige jaar is de voorraad op het oogenblik gering. Het buitenland begint reeds vrij voldoende naar de jams enz. te vragen, en naar ik hoop en vertrouw is de tijd niet ver meer af, dat men de vacc. macrocarpon zal beschouwen als eene weldaad voor ons land, dat zoo vele en zoo uit gestrekte streken bezit, waar ze met groot voor deel kan worden aangekweekt, en dat men den cranberrij-wijn als morgenwijn een eereplaats zal inruimen, zooals reeds met de cranberrij-)ams het geval is. P. J. W i 9 h e r s. Terschelling, November 1890. Schagen. Jl. Dinsdagavond gaf Schagens Mannenkoor „Euterpe" zijn eerste Concert voor dit seisoen, ditmaal wegens bijzondere omstan digheden niet onder leiding van zijn directeur, maar onder de directie van een zijner degelijkste leden, de heer A. Hille. Het programma was met zorg gekozen en of schoon enkele bekende nummers bevattende, voldeed het uitermate. Er werd rustig en vast gezongen, een bewijs van goede studie. (Sch. Ct.) Barsingerhorn. Den 29 dezer werd alhier aanbesteed het aanleggen van eenen rijweg tus- schen de dorpen Kolhorn en Barsingerhorn. De minste inschrijver was de heer A. Kwantes te Kolhorn voor f 821, aan wien het werk werd gegund. Barsingerhorn. Langs den dorpsweg alhier worden thans boomen geplant. De schipperij heeft hiervan echter veel ongerief, daar de boo men het trekken beletten en men dus genood zaakt is het geheele dorp door te boomen. Om hieraan te gemoet te komen, wordt thans aan de overzijde der vaart, langs de kade van den kaagpolder, het trekken van vaartuigen toegestaan. Barsingerhorn. Op den avond van 2 Dec. werd de eerste tooneelvoorstelling voor dezen winter, ten behoeve van een Sint-Nicolaasfonds alhier, gehouden met de opvoering van het tooneelspel „Betje, de naaister van Bigot", en het blijspel „Ooms en Tantes" van Rudolf Hahn. Dat de beide tooneelstukken zeer in den smaak vielen en goed werden uitgevoerd, mag men zeker opmaken uit de bijvalsbetuigingen, die aan dames en heeren van het rederijkersgezelschap na ieder bedrijf ten deel vielen. Barsingerhorn. Bij de feestviering ter ge legenheid van het voorgenomen huwelijk van den heer ds. J. Westerman Holstijn alhier, op jl. Zondagavond, was in het Wees- en Armenhuis eene welvoorziene tafel aangericht, en mochten de verpleegden tot laat in den nacht lustig feest vieren. Bruid en bruidegom brachten ook dien avond een bezoek aan het weeshuis. Heer-Hugowaard. Jl. Zondag trad voor het nutsdeparfement alhier, de heer Kutsch Loijer.ga van Enkhuizen als spreker op, met het onderwerp „Zondagsrust en Zondagsheiliging". De wijze van voordracht was boeiend eu talentvol, doch, naar onze meening, was het onderwerp niet zeer gelukkig gekozen. Waar men slechts éénmaal 's jaars het voorrecht heeft een spreker, door het hoofdbestuur gezonden, te kunnen hooren, gevoelt men zich on willekeurig teleurgesteld, indien een onderwerp wordt behandeld, dat, sterk naar den kansel riekend, geen enkel nieuw gezichtspunt opent, terwijl ten platten lande zondagsrust en zondagsheiliging ten volle be staan en daar derhalve geene lans er voor gebrok en behoeft te worden. Weuschelijk ware het, dat voort aan door het hoofdbestuur opgave werd gedaan van het aantal beschikbare sprekers en tevens der ver schillende onderwerpen, opdat elk departement eene keuze kon doen. Dat overigens de heer Kutsch Loijenga talent als spreker bezit, bleek vooral uit hetgeen hij na zijne lezing ten beste gaf, de twee vlaamsche gedichten„In de Smidse" en „Het Meerenlied", en waarvoor hem eene warme welver diende toejuiching ten deel viel. Haarlem. De heer Gallandat Huet heeft zijn ontslag genomen als lid van den Raad en van de Kamer van koophandel. Marine en Leger. Blijkens een bij het Depart. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. II. Van Steyn, den 26 Nov. jl. te Banana aangekomen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het Depart. van Marine ontvan gen bericht, is Hr. Ms, schroefstoomschip 1ste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, den 2den dezer van Curatjao naar de Bermudaeilanden vertrokken. Aan boord was alles wel. Van de bij het 1ste reg. inf. nieuwbenoemde 2de luits. zijn ingedeeld: alhier H. G. Pol vliet en J. A. Van Nieuwland. De kapt.-luit. ter zee 1ste kl. L. C. Koster en dc luits. ter zee 2de kl. B. F. Mcijboom en G. L. 't Hooft en de luit. der mariniers II. G. Vennekool vertrekken deze week naar Marseille, om van daar per stoomschip „Zeeland" van de Rotterd. Lloyd, naar Oost-Indië te reizen, als zijnde bestemd voor den dienst bij het eskader aldaar. Bij aanschrijving van het Dep. van Oorlog, is met ingang van 1 dezer, de kapt. der artill. J. II. Gaade, van het O.-I. leger en gedetacheerd bij het 4de reg. vest.-art., benoemd totkapt.-IIoofdopzichter van den constructie-winkel en gelijktijdig overge plaatst bij den staf der artillerie. Benoemingen, enz. Bij beschikking van den minister van Binnen!. Zaken is benoemd tot secretaris bij den geneesk. raad voor Noordholland, dr. A. H. L. Otto te Amsterdam Benoemd tot haven- en dokraeester te Amsterdam de heer Mulder, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen te Ylissingen. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer in de Engelsche taal (m. u. 1. o.) te Kampen, de heer II. Uurbanus, alhier. Benoemd tot onderwijzer te Zieuwert, gera. Lich tenvoorde, J. Oosterwijk, thans te Castrikum. De lieer P. Mulder, te Westgraftdijk, is den 28 Nov. te Kampen geslaagd voor het examen voor apothekersbediende. Benoemd tot leeraar in de Nederl. taal aan de II. B. School te Schiedam, de heer De Vos, te Hoorn. Benoemd tot onderwijzeres aan de lagere scholen te Latinooy mej. Bosch, te Alkmaar. Landbouw en Veeteelt. Gedurende den afgeloopen zomer heeft men in den Eicrlandschen polder op Texel proeven genomen met den verbouw van suikerbieten. De landbouwers aldaar hadden te dien einde eene overeenkomst gesloten met een of meer suikerfabrikanten te Halfweg, tus- schen Amsterdam en Haarlem. Daarbij werd be paald, dat de prijs der te leveren bieten gesteld zou worden op f 11,50 per 1000 ned. ponden, terwijl per bunder door de fabrikanten f 70 aan de land bouwers zou worden uitgekeerd als vergoeding voor de onkosten, veroorzaakt door het wieden, het pluk ken, afsnijden enz. De zaden werden verstrekt door de fabrikanten, ten einde een behoorlijk suikerge halte te verkrijgen. De cogst was slechts middel matig. Door den vroeg ingevallen vorst was dezer dagen het geregeld verkeer met den vasten wal verbroken en de afnemers, die bij contract hadden beloofd de suikerbieten vóór 15 Nov. jl. in ont vangst te nemen, hebben hieraan door een samen loop van omstandigheden niet kunnen voldoen, zoo dat zij eene aanmerkelijke schade lijden, daar de strenge vorst oorzaak was, dat alle nog te veld lig gende en slechts met het afgesneden loof bedekte bieten bevroren zijn en daardoor hare waarde hebben verloren. De landbouwers in den Eierlandschen polder hebben besloten het bij deze éénc proef te laten en hunne velden, in plants van met suiker bieten, met klaver te bezaaien. Tot jl. Dinsdag zijn nog slechts twee schepen, met suikerbieten be laden, naar Halfweg vertrokken. Te Wieringerwaard is besloten, de aldaar beslaande Vereeniging tot verbetering van het paardenras te ontbinden en den hengst Norinan II op Donderdag den 19 December te Schagen in het openbaar te verkoopen. De Vereeniging werkte tot jl. Dinsdag gunstiguit vrees echter voor de toekomst werd tot ontbinding besloten. Te bejammeren is het even wel, dat de hengst, waarvan de afstammelingen veel beloven, niet langer in onze provincie gestationeerd blijft. (Alkm. Ct.) Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van No. 9: Decon solidatie der Pacific-lijnen. Uit Merced County. Feuilleton uit den goudzoekerstijd. Kleine vruch ten en groenten. Een pleidooi voor coöperatie. „Meer boter noodig." Het toenemende export van vruchten uit Californië. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem, te Warder door den heer J. H. Sitton, cand. Buitenland. Engeland. Jl. Maandagmiddag had eene vergadering plaats van de Iersche afgevaardig den in het Lagerhuis. Parnell was voorzitter en van de 86 leden waren er 74 tegenwoornig. Van de afwezigen, met uitzondering van 5 die in Amerika vertoeven, waren brieven ingekomen, meerendeels ten gunste van Parnell. Na een vrij heftige gedachtenwisseling nam Parnell het woord

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2