HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 147. Zondag 7 December 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. De Uitvaart des Konings. -y - ,Ei: dcsespereert nimmer I' Jan Pieterss. Coen. Het Vaderland! glictrouw» Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Versoütlnt lodoren Dlasaag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad 1. naar do overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.25 naar alle landen, die in hel postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika)1.75, 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij 8 der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel moer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van d hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden medcdeelingcu en nonbevclingen, geplaatst tusschen den tekst, porjregel 10 ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden standu 3 Agent voor Nieuw-Jersev en Omstrekende heer Mr. V. LANGEVELD Mz., te Okonite Co, Passaic. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op deze courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Een sombere drukte lieerschle jl. Ponderdag in den omtrek van het Koninklijk paleis. Terwijl in het Noordeinde de koetsen, welke in den lijkstoet een plaats zullen vinden, zich verza melen, verschijnt het militair escorte en de troe pen, die in het Willemspark en de omliggende stra ten zijn aangetreden, marcheeren op naar het paleis, waarheen ook de vorsten en de andere hooge per sonen die officieel zijn uitgenoodigd, zich spoeden. Een kompagnie van de artillerie-schutterij, onder bevel van kapitein Gregory en een compagnie gre nadiers, onder den kapt. Evenwel, ridder M. W. O. bezetten de Eerewacht aan het paleis, waarover het opperbevel is opgedragen beurtelings aan den luit.- kol. der grenadiers le bron dc Vexela en aan den majoor der art.-schutterij van Weideren baron fiengers, beiden te paard. i De lijkbaar wordt van de rouw-estrade afgenomen en door dragers, begeleid door 24 onderofficieren, stilzwijgend tusschen de rijen der hooge hofdignita- rissen naar den lijkwagen gebracht. Kwartier voor elven ziet men de met een ko ninklijke -kroon gedekte lijkkist in de deur ver schijnen. Op hetzelfde oogenblik klinken de beve len voor de eerewacht en dondert het eerste kanon schot cn het stoffelijke overschot van den laatsten Oranje, van den laatsten mannelijken spruit wordt uitgedragen naar den witbepluiniden met wapen schilden en kransen versierden lijkwagen. Zoodra de kist geplaatst is en de heeren slip- pendragers, die de hoogste rangen aan 't hof be- kleeden, en de Kamerheeren-dragers hunne plaatsen hebben ingenomen, zet de rouwstoet zich in be weging. Lang is dc optocht, langer dan ooit. Nimmer waren bij eenige begrafenis van leden van het Ko ninklijk Huis zooveel prinsen bijeen als heden. Een sterke troepenmacht opent den trein als volgt A. Een Commando Cavalerie. B. De Generaal-Majoor J. N. A. baron Taels van Amerongen, Bevelhebber der 1ste Divisie In fanterie, waarnemend Gouverneur der Koninklijke Residentie, met de Officieren van den Staf der Divisie, allen te paard. C. Een bataljon van de dienstdoende schutterij der Residentie met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Regiment, onder bevel van den luit.-Kolonel commandant jhr. mr. Baud, gevolgd door een afdeeling der Koninkl. Zeemacht van onder officieren en matrozen, onder bevel van kapt .-luit. ter zee A. P. Taderaa, en den luit. 1ste kl. J. Cardinaal en voorafgegaan door de Muziek der Marine Een afdeeling Mariniers onder bevel van den luit. koL mariniers J. L. Cadet. Het 1ste en 3de Bataljon van het Regiment Grenadiers en Jagers, met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Regiment Een bataljon van bet 4de Regiment Infanterie te Leiden in garnizoen, met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Regiment. D. Drie escadrons van het 3de Regiment Huzaren met den Staf, den standaard en de Muziek van het Regiment. E. Een Hoffourier en twee rijksknechts te paard. F. De Stalmeester des Konings in builengewonen dienst B. J. Van der Oudermeulen, te paard. G. Vier bereden Officieren, 1ste Luilenauts der Koninklijke Marechaussee, van de Cavalerie, Veld artillerie en Rijdende Artillerie, als Aide-Ceremonie- meesters fungeerende. H. De Kamerheer-Ceremoniemeester in een Hof- rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. De Hofbeambten en Officianten, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande twee aan twee, de jongsten in rang vooruit. J. De heraut van wapenen (Luxemburg) te paard (E. L. Baron Van Hardebroek, rentmeester van het Kroondomein), voorafgegaan door den Wapendrager. Zijne kleeding bestaat uit fluwcelen baret met zwar ten vederbos. Over de zwarte onderkleeding draagt hij een wapenrok met het Luxemburgsche wapen. Het paardendek draagt de kleur van het wapen. Een breed lint met zilveren penning hangt om zijn hals. Hem begeleidt een wapendrager in '1 zwart en met grooten rouwmantel, den hoed met krip. K. De Geneesheer Dr. Roessingh, Arts, te De venter De Geneesheer der Hofhouding te 's Gravcnhnge, Dr. J. Coert De Geneesheer der Hofhouding op het Het Loo, J. Vlaanderen Cz. De Hoogleeraar Dr. S. S. Bosenstein De Lijfarts van Wijlen Zijne Majesteit, Dr. C. W. Vinkhuyzen. L. De Rentmeester van het Koninklijk Particu lier Domein Orauje-Nassau's-Oord, J. M. F. Van Everdingen De Intendant en Capitaine des Chasses der par ticuliere Koninklijke Groot-Hertogelijke Domeinen in het Groot-Hertogdom Luxemburg, L. B. Stein De Intendant van het Koninklijk particulier Paleis cn Domein Soestdijk L. W. Grocneveldt De Intendant van het Koninklijk Paleis en Domein Het Loo J. A. Van Steyn. M. De Directeur der Zaken van Weldadigheid E. M. A. Bijleveld. N. De Intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, belast met het beheer van liet Konink lijk Paleis te 's Gravenbage en met dat van het Huis ten Bosch Jhr. H. A. L. Van Vessem. O. De Jagermeesters des Konings te voet. P. De Administrateur van het Kroon-Domein Jhr. II. F. M. E. Sandberg tot Essenburg De Jagermeester des Konings voor Gelderland Luitenant-Kolonel V. W. R. Baron Bentinck-tot Schoonbeten De Kamerheer en Stalmeester des Konings A. C. Baron Snouckart van Schauburg. Q,. De Secretaris van wijlen Zijne Majesteit voor de zaken van het Groot-Hertogdom Luxemburg, H. E. V. Graaf De Villers, Kamerheer des Konings in buitengewonen dienst De Directeur van het Kabinet des Konings, Jhr. Mr. J. F. Alewijn. R. De Veldmaarselialksstaf, gedragen door den gep. Luitenant-Generaal N. Mac Leod, Adjudant des Konings in buitengewonen dienst. S. De buitenlaiulsche ordeteekenen, gedragen door de Adjudanten van Wijlen Zijne Majesteit den Koning in buitengewonen dienst Gep. Generaal-Majoor Van Bel Gep. Generaal-Majoor Jonkheer W. J. A. Storm de Grave Gep. Vice-Admiraal J. W. Binkes Gep. Luitenant-Generaal H. G. Bouwmeester Gep. Luitenant-Generaal K. Van der Heyden De Militaire Willemsorde, de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, het Dienstteeken voor 55 jaren effectieven diensttijd als officier, de Luxemburgsche Orde van de Eikenkroon, en die van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, gedragen door Gep. Vice-Admiraal F. L. Geerling. Deze decoratieën, benevens de na te melden Rijks- sieraden liggen op rood fluweelen kussens. T. Een Heraut van Wapenen (Nederland) te paard, (mr. W. B. R. Van Weideren Baron Rengers) nagenoeg eveneens gekleed als die van Luxem burg, behalve dat hij en zijn wapendrager de Neder- landsche kleuren vertoonen. TL De Standaard van het Koninkrijk, gedragen door den Luit.-Gen. Ridder F. M. B. Alewijn, Adjudant van Zijue Majesteit in buitengewonen dienst. V. Het Rijks-Zwaard, ontbloot, gedragen dooi den Gep. Luit.-Gen. A. R. J. baron Klerck, Adj.- Gen. des Konings. W. De Rijks-Appel, gedragen door den Opper stalmeester mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen. X. De Koninklijke Scepter, gedragen door den Grootmeester van 's Konings Huis J. C. E. graaf van Lynden. Y. De Koninklijke Kroon, gedragen door den Opper-Jagermeester J. W. Baron van Pallandt van Oud-Beijerland. Z. De Opper-Ceremoniemeester mr. M. W. Baron Du Tour van Belünchaven, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. De verschijning van dit rijtuig is de aankondiging, dat de lijkwagen in aantocht is. AA. Vier adj.-Onderoff. ordonnansen des Konings te voet. BB. De llouvvwagen, bespannen met acht paarden, behangen met roinvkleeden, elk paard geleid wor dende door eenen koetsier. Boven den met zilveren rand omlijsten hemel is een rouwdecoratie aangebracht, opgenomen in den vorm van een mantel om een wapen, welke samen gevat is in een ronden kop, gedekt door een zil veren kroon. Achter den rouwwagen aan het hoofdeinde prijkt het koninklijk wapen, aan de achter-rechterflank het wapen van Oranje-Nassau en daarvoor dat van Wurtemberg, aan de achter-linkerflank van den rouwwagen het wapen van Rusland en daarover dat van Pruisen. Dit zijn de vier kwartieren des Konings van bet jaar 1791 af. Aan de voorzijde van den rouwwagen prijkt een rouwscbild, waarop bet naamcijfer van Z. M., ge dekt. door een zilveren kroon. Al deze wapenen en schilden hangen met koorden over' den wagen. De slippen van het rouwkleed worden gedragen door de volgende heeren Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nienhuis, Grootmeester van het Huis van Wijlen Zijne Majes teit '.den Koning en van Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes, Opper-Kamerheer Jonkheer J. H. Van Capellen, Vice-Admiraal, Adjudant-Generaal der Marine, Chef van het Mili taire' Huis des Konings Jonkheer G. M. Verspyck, gep. Luitenant-Gene raal,''Adjudant-Generaal des Konings; De Opper-Hofmaarschalk, Generaal-Majoor C. II. F. Graaf Du Monceau De Opper-Schenker K. J. G. Baron Van Harden- broek van 's Heeraartsberg en Bergambacht. De gep. Vice-Admiraal jhr. F. De Casembroot, Adjudant des Konings in buitengewonen dienst. C.;. Het dienstdoende Militaire Huis van wijlen Zijnd Majesteit den Koning. Zoo vervolgt de lijkwagen zijn weg door de straten en duizenden bij duizenden ontblooten, waar hij voorbijtrekt, het hoofd. Een wagen, ter hoogte van 3 meter, bedekt met de rierlijk gerangschikte kransen en bloemstukken, volgt de rouwkoets. De vier-en-twintig Kamerheeren, dragers van het Koninklijk Lijk, gaan aan beide zijden van den Rouwwagen. Die taak is opgedragen aan de kamerheeren baron Taets van Amerongen van Natewisch H. W. J. E. baron Taets van Araerongen ridder Huijssen van Kat- tendijke, G. Ch. baron Suouckaert van Schauburg, G. A. baron de Constant Rebecque, A. baron Ben- tinck, A. baron van Pallandt van Ncerijnen F. graaf van Randwyck, baron Van Brienen van de Groote Lindt, mr. baron Van Pabst van Bingerden, H. L. baron van Heemstra, jhr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, S. J. graaf van Limburg Stirum, baron Osy van Zegwaard, A. O. J. M. M. graaf de Marchant d'Ansembourg, jhr. E. Van Weede, H. baron van Knobelsdorlf van Nieuwenhuis, G. A. baron Tindal, baron Wassenaer van Rosande, baron Ch. de Tornaco, graaf Van ltechteren van Appeltera, jhr. Verheijen, A. W. J. J. baron Van Nagell, Du Cbastel de la Ilovardrie, J. A. A. baron van Zuijlen van Nijevelt en jhr. mr. B. Ph. mr. Ph. de Beaufort. De tot bijstand aangewezen onderofficieren zijn adj.-ouderofficier Bevelander en sergeant De Groot, van de grenadiers en jagers de adj.-onderofficier vaandeldrager Van Splunten, van het 1ste reg. inf. de sergeant Lamers, van het 8ste veg. inf. de wacht meester Hensen, van het 1ste reg. huzaren de wachtmeester Van Dalen, van het 2de reg. huzaren de lourier Von Baarsel, van het 2de reg. veldartillerie, de sergeant Landman, van het 4de reg. vesting artillerie de sergeant-majoor Van der Res en de sergeant Abspoel, van de Haagsche schutterij twee onderofficieren van de Delftsche schutterij, de opper wachtmeester Kamerbeek van de Hoefsmidsckool, de sergeant-majoor Van Oostveeu, van de genie en van de zeemacht de opperkonstabel Boerma, de adj.- onderofficier Besanger, de opperstuurman Röther, de opperschippers De Jong en Van Meeuwen, de eerste timmerman Vink, de majoor-torpedomaker Vogt. Voorts de sergeant-majoor Sörensen, van de mariniers de sergeant Joustra, van de hospitaal compagnie en de wachtmeester Boogaard, van de marechausée. De adjudanten van Z. M. den Koning in gewonen dienst te paard Schout-bij-nacht Jhr. J. A. Röell Kapitein ter zee WBaron van Hogendorp Kapitein J. E. N. Baron Sirteraa van Grove- stins Kolonel Jhr. W. L. van Spengler Kapt. Jhr. S. M. S. de Ranitz Ritmeester Jhr. W. F. H. van de Poll; Kolonel Jhr. J. F. Siinon Kapt. Jhr. W. J. P. van den Bosch. De ordonnans-officieren van Z. M. te paard Ritmeester E. T. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken Eerste luit. Jhr. M. W. Boreel Eerste luit. R. J. Graaf Schimmelpenninck Ritmeester J. G. Baron van Sytzema Eerste Luit. Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haere Eerste luit. J. H. F. Graaf Du Monceau waarachter de Adjudanten des Konings in buiten gewonen dienst. CC. De Vorst van Waldeck en Pyrmont De Groot-Hertog van Saksen De Groot-Hertog van Luxemburg, in een rij tuig, bespannen met 6 paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. DD. Grootvorst Alexis van Rusland. Aartshertog Frederik van Oostenrijk Prins Albert van Pruisen, Regent van Brun»- wijk Prins Eduard van Saksen-Weimar, in een rij tuig, bespannen met 6 paarden, gaande 3 lakeien naast elk portier. EE. Prins Victor Emanuel van Savoye, Graaf v. Turijn De Graaf van Vlaanderen Prins Wilhelm van Wurtemberg Prins Waldemar van Denemarken, in een rij tuig, bespannen met 6 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier. FF. De Erf-Groothertog van Saksen I)e Erf-Groothertog van Luxemburg De Hertog van Mecklemburg-Schwerin, in een rijtuig, bespannen met. 6 paarden, gaande 8 lakeien naast elk portier. GG. De Prins van Schaumburg-Lippe De Prins von Wied i De Prins von Bentheim und Steinfurt, in een rijtuig, bespannen met 6 paarden, gaande 3 lakeien naast elk portier. HH. De Graaf von Rosen, Eerste Kameijonker van den Koning van Zweden en Noorwegen De graaf von der Schiilenburg, Hofmaarschalk van den Hertog van Saxen-Altenburg i De Burggraaf De Pindella, vertegenwoordigende den Koning van Portugal De beer Von Biilow, Ópper-Hofmaarschalk van I den Groot-Hertog van Mecklemburg-Strelitz, in een rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. II. De Prins Karadja Pacha, vertegenwoordigende den Sultan van Turkije De beer Legrand, Buitengewoon Gezant en Ge volmachtigd Minister van de Fransche Republiek. De beer de Villa Urritia, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd minister van den Koning van Spanje in een rijtuig, bespannen met vier paar den, gaande een lakei naast elk portier. JJ. Dc heer Gennadius, vertegenwoordigende den Koning van Griekenland De beer Vacaresco, vertegenwoordigende den Ko ning van Ruraenië Sir Collins, vertegenwoordigende de Hertogin van Albanv, in een rijtuig, bespannen met vier paar den, gaande een lakei naast elk portier. KK. De Generaal Dcrréoagaix en de Admiraal Des Essarts, van liet Fransche Leger en van de Fransche Marine De Kolonel Chamoin, vertegenwoordiger van den President der Fransche Republiek De Luitenant-Kolonel Le Bon van het Fransche Leger, in een rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. Achter de rijtuigen van de Vorstelijke Personen volgen, in rijtuigen met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier, hun gevolg; De Adjudanten, zoowel persoonlijke als toegevoegde, te paard. LL. Deputatiën van het Oostenrijksch Infanterie- reg. No. 63, van het 5de reg. Russische Grenadiers van Kiew, en van het Pruisische 2de Huzaren-reg. No. 11. Deze deputatiën in Hofrijtuigen, met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk por tier. MM. Een Deputatie van Officieren van het Regi ment Grenadiers en Jagers. NN. De Deputatiën van Schutterij, Marine, Mariniers, verschillende korpsen der Landmacht en van het Indische Leger, dè Deputatie van het Me talen Kruis (afd. 's Gravenhage) Van de zeemacht waren gedeputeerd 2 officieren, 5 adelborsten van het Kon. Instituut van de Marine en 15 onderofficieren en minderen, aan het hoofd van wie stond de luit. ter zee 1ste kl. Gregory. OO. De Deputatiën, die gevraagd hebben deel te nemen aan de begrafenis; een aanzienlijke troepen macht diende tot sluiting van den trein, bestaande uit een bataljon jagers, onder kapitein Óreoy Veren en een onder bevel van majoor Weenink, de huzaren onder luitenant-kolonel Janssens en twee batterijen veldartillerie onder commando van kapitein Cal- lenfels. De sombere stoet overal waren de brandende lantaarns met krip omwonden was hiermede ge ëindigd. Van het paleis in het Noordeinde tot den Rijs- wijkschen weg is een betrekkelijk korte afstand en de straten zijn smal. Slechts een plein, het Huygens- plein, breekt den weg. En toch was in die ruimte Donderdagvoormiddag geheel Den Haag opgehoopt, aangevuld met naar gissing 30,000 menschen niet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1