HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48, M. 149. Vrijdag 12 December 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. „Er. dcsespereert nimmerI" Jan Pietersz. Coen. Eet Vaderlandt glietrouwe Blijf i°k tot in den doot. Wilhelmuslied E N Veï'scinjnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor do courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.25 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- fndic en Amerika)1.75, 2.10 H ii naar Zuid-Afrika2.50, nu» 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der a d v e r t e n t i n Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 rent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager, lugezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsgchen den tekst, per regel 10 et. Ad verten tién voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agenten in liet buitenland: België. Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jeraey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaie. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op deze courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De regeering van Willem III. (Slot.) Wij hebben iü het vorige artikel vermeld, dat na de verkiezingen in den zomer van 1886 de Tweede Kamer in Nederland was samengesteld uit 47 liberalen en 39 anti-liberalen (ultramontanen en anti-revolutionairen) en dat bij den aanvang der zitting de wetsontwerpen tot herziening der Grond wet weder werden ingediend. Bij de beraadslagingen over het Adres van antwoord verklaarde de Regeering (23 Juli), dat zij nimmer hare toestemming zou geven tot de invoering van algemeen stemrecht, waarna de Kamer met 45 tegen .30 stemmen in dat Adres van ailtwoord den wensch te kennen gaf, dat de Wetgevende macht bij de herziening der Grond wet de meest mogelijke uitbreiding mocht geven aan de kiesbevoegdheid. Nadat de buitengewone zitting den 18den Sep tember gesloten was, werd twee dagen daarna de gewone zitting geopend. Er werden voorstellen aangekondigd over het recht van vereeniging en ver gadering, alsmede tot het nemen van maatregelen, om de suikercultuur op Java uit haar beuarden toe stand te redden. Volgens de staatsbegrooting over 1887 waren de inkomsten geraamd op 116.297.225 en de uitgaven op 133.429.270 gulden. Er was alzoo een te kort van 17,132.045 gulden. Den 3den October werd door de Regeering een voorstel inge diend tot wijziging der wet op de Vereeniging en Vergadering, waarin aan de overheid eene uitgebreide bevoegdheid werd toegekend, om versraderingen toe te staan of te verbieden, voorts den 29sten October een wetsontwerp omtrent de Zondagsrust en don 27sten November eene nieuwe kieswet, waardoor het aantal kiesgerechtigden van 120.000 tot 300.000, het aantal leden der Tweede Kamer van 86 tot 100 en dat der Eerste Kamer van 39 tot 50 zou worden verhoogd. Het voorstel tot ondersteuning van dc suikerindustrie op Java werd den 17den Dec. door de Kamer aangenomen. In Amsterdam ontstonden intusschen verregaande onge regeldheden, waartoe het verbod om met het bar- baarsch "uitrekken voort te gaan aanleiding gaf. Die onSi,.!geldbeden werden door de sociaal-demo craten aangevuurd en moesten den 25steu en 26sten Feuilleton »an de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. 51> DOLORES. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het D u i t s c h.) Het aangrijpende lied, met diep gevoel gezongen, stierf weg en de vorstelijke familie liet de gasten uit, op dezelfde hartelijke wijze als zij ze ontvangen had. Prinses Alexandra drukte jegens Dolores haar warm sten dank uit. „Wij komen u ten spoedigste bezoeken, liefste," zeide zij. „En nu, goeden nacht. Uw rijtuig is er toch?" „Neen, Doorluchtigheid," antwoordde Do lores, „ik geef er de voorkeur aan in deze heerlijke maneschijn door het park naar huis te wandelen. Mijn oude, trouwe Ramo bege leidt mij." „Dan moet ge mij veroorloven u naar huis te brengen," riep de Erfprins ridderlijk en zeer bereidwillig. „Of mij," zeiden Kepplers oogen. „Neen, neen," zeide prinses Alexandra. „De eenige door wien de barones zich des nachts door het park kan laten brengen, is haar neef, baron Alfred." Dolores deed een schrede terug. „Ik verzeker Uwe Doorluchtigheid, dat Ramo mijn beste beschermer is," zeide zij afwijzend. „En ik verzeker Uwe Doorluchtigheid, dat ik in ieder geval den mij toevertrouwden Juli ter handhaving der orde, omdat anders het ergste te vreezen was, door de krijgsmacht met geweld worden gedempt, waarbij 26 flooden vielen, meer dan 100 personen gewond werden en een 50tal belhamels naar de gevangenis werden gebracht. Daarna werd te Amsterdam het op straat verkoopen van dagbladen verboden. Toen de Tweede Kamer na het Kerstreces den 9den Februari 1887 weder bijeenkwam, werden de beraadslagingen over de herziening der Grondwet, hervat. Omtrent die belangrijke aangelegenheid vermelden wij het volgende: Bijna veertig jaren was de Grondwet van 184S de grondslag van het staat kundig en maatschappelijk leven in Nederland. De behoefte aan herziening had zich echter op menig punt reeds herhaaldelijk dringend doen gevoelen, toen eindelijk onder de hoede van den minister Heemskerk de taak werd aanvaard om aan de eisehen des tijds tegemoet te komen en eene betere regeling te bezorgen aan onze staatkundige en burgerlijke belangen. Men was echter in dat opzicht ver van eensgezind. Aan de éene zijde stonden de R. Katho lieken en anti-revolutionairen, die een strijd op leven en dood schenen te zullen aanbinden vo<>r de ver andering van art. 192 der Grondwet en de onzijdige staatsscliool wilden herleiden tot scholen met kerke lijke richtingen, en aan de andere zijde de voor standers van neutraal onderwijs. Tegenover de onredelijke en onzedelijke staat kundige geldaanbidding, welke de grondwet van 1848 huldigde door den cencus dm eenigen maat staf van bekwaamheid te achten, had de eisch naar algemeen stemrecht zich ook in ons Vaderland allengs luider doen hooren. Ook dit punt eischte eene betere regeling. Voorts de slagen, die het Vorstelijk Huis van Oranje, waaraan de Kroon van Nederland is opgedragen, in den loop der laatste jaren hebben getroffen, maakten met liet oog op de bepalingen der Grondwet van 1848, welke geheel had over genomen wat in 1815 daaromtrent was vastgesteld, eene nieuwe regeling van de troonopvolging onver mijdelijk. Nog kwam daarbij menige andere vraag, die zich in den loop der tijden ten opzichte van de Grondwet had voorgedaan. Dit alles deed het ministerie een twaalftal wets ontwerpen tot herziening van de Grondwet van 1848 bij de Statcn-Genernal indienen. Eindelooze debatten gingen aan de behandeling vooraf, totdat eindelijk den 24sten Februari 1887 het eerste wets ontwerp in overweging genomen werd. In het eerste hoofdstuk werden enkele bepalingen geschrapt en enkele verbeteringen aangebracht, in het tweede hoofdstuk de troonopvolging geregeld, en in het derde hoofdstuk eens vooral de quaestie uitgemaakt omtrent het tijdstip van meerderjarigheid van den Kroonprins. De vraag«zal het recht van oorlogsverklaring aan den Koning toegekend blijven of niet" werd in eerstgemelden zin beslist en dus de oude bepaling ridderdienst tot uwe hooge tevredenheid zal uitvoeren," zeide Falkner en bood Dolores den arm. Om dit pijnlijk tooneel nog niet verder te drijven, nam zij zijn arm aan en schreden zij in den warmen, door de maan heerlijk verlichte nacht het park in. Prinses Alexandra keek hen lachend na. „Een schoon paar," zeide zij, tevreden dat zij haar broeder teruggehouden had om iets te doen, wat minder passend zou zijn geweest. „Maar Sascha, welk een idee, den armen baron deze Braziliaansche dame op te dringen, van wie hij toch duidelijk genoeg toont een afkeer te hebben," riep Lolo zeer zenuw achtig uit. „Afkeer? onzin, Lolo!" zeide de Erfprins. De bemoeiing zijner zuster had hem ook wel gehinderd, ofschoon hij begreep, dat zij gelijk had. „Hoe zou het mogelijk zijn, afkeer te gevoelen jegens eene zoo zegepralende schoon heid?" „Lieve hemel, wat wordt er toch een ophef gemaakt van dit roodharige marmerbeeld?" riep de kleine prinses heftig, buiten adem van innerlijken toorn. Prinses Alexandra stond nog steeds in diepe gedachten verzonken. „Een schoon paar," herhaalde zij; „het is alsof zij voor elkander geschapen zijn. En wanneer, zooals Shakespeare zegt, uit hevige haat hevige liefde wordt geboren, dan zou eene oplossing van de Valkeuhofsche kwestie niet onmogelijk zijn." Van toorn gloeiend vloog prinses Lolo naar hare slaapkamer. Daar bleef zij sid derend van opwinding staan, vóór zij hare kamenier schelde. gehandhaafd. Bij het vermelden van de formulieren van afkondiging der wetten, stelde mr. de Geer voor om te lezen «Wij Willem enz., bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden", welk amendement verworpen werd met 43 tegen 37 stemmen. Het derde hoofdstuk, een van de belangrijkste der gebeele herziening, handelende over de Staten- Generaal, gaf aanleiding tot breedvoerige beraadsla gingen. Het resultaat daarvan was, dat de census verdween in dien zin, dat de directe belastingen den maatstaf van ontwikkeling aanwijzen. Die rege ling werd vervangen door de bepaling, dat voortaan kiezers zouden zijn alle Nederlandscbe mannelijke, meerderjarige ingezetenen, die nader door de kies wet te bepalen kenmerken van geschiktheid en mantscliappelijken welstand zouden bezitten. De Eerste Kamer zou voorts bestaan uit 50, de Tweede Kanier uit 100 leden. Om de vier jaren treden alle leden der Tweede Kamer te gelijker tijd af, terwijl zij terstond herkiesbaar zijn. De leden der Eerste Kamer behouden hun lid maatschap negen jaar, en om de drie jaar treedt een derde deel der leden af, terwijl zij gekozen wor den uit de hoogstaangeslagenen in de directie belas tingen (in plaats van op ieder 3000 tul zielen komt voortaan op ieder 1500-tal een hoogstaangeslagene) of uit hen, die een of meer hooge en gewichtige openbare betrekkingen, bij de wet aan te wijzen, bekleeden of bekleed hebben. Terwijl het 4de, 5de, 6de en 7de hoofdstuk bijna onveranderd bleven, bracht het achtste hoofdstuk over de defensie een aanmerkelijke verandering in onze weermiddelen. Werd door de oude Grondwet het dragen der wapenen tot handhaving onzer onaf hankelijkheid als een der eerste plichten van alle ingezetenen voorgeschreven, de nieuwe noemt in art. 180 liet medewerken tot die handhaving verplicht voor alle Nederlanders, terwijl ook aan ingezetenen, geen Nederlanders, diezelfde verplichting kan worden opgelegd. Verder spreekt zij niet van schutterijen, zooals de oude Grondwet, weshalve eene geheele nieuwe regeling onzer strijdkrachten en weermiddelen ver wacht mag worden. Maar het punt, dat voor de anti-liberale partij het hoofddoel der herziening was, namelijk het art. 194 over het onderwijs, deed een hevigen strijd ontstaan. Van 31 Mei tot 6 Juni werden de be raadslagingen daarover voortgezet. Eindelijk, na eene zee van amendementen, waaronder vooral het voorstel-Schaepman van ingrijpenden aard was, werd door de Tweede Kamer een nieuw artikel aange nomen, waarbij het openhaar onderwijs uit de Grond wet verviel. De redactie luidde «Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Re geering". «Het geven van onderwijs is vrij" enz. Maar de verschillende partijen hadden blijkbaar er niet op gerekend, dat de Eerste Kamer met 27 tegen 11 stemmen de nieuwe redactie verwerpen en de oude handhaven zou. «Hij moet het eens wagen, haar boven mij te verkiezen, die weggeloopen komediante!" riep zij, terwijl zij haar zakdoek voor den mond drukte om niet gehoord te worden, «en zij, zij moet het eens wagen hare netten voor hem uit te spreiden, die sluwe vos O God, ik ben toch verschrikkelijk onge lukkig!" Intusschen schreedt Dolores aan Falkners arm langs het kiezelpad in het bosch, op tien pas afstand gevolgd door Ramo. Geen woord werd tusschen hen gesproken en toen zij bij het hekwerk waren gekomen, dat de grens van den Valkenhof voorstelde, liet zij zijn arm los. «Thans hebt ge uw plicht gedaan, baron," zeide zij koel. «Goeden nacht!" „Ik heb immers gezegd, dat ik u tot op den Valkenhof zou brengen," zeide hij kalm. «Gij zult dus mijne tegenwoordigheid tot daar moeten dulden." Hij zag hoe een trotsclie, afwerende uit drukking plotseling in hare oogen opflikkerde en hoe haar schoon gelaat nog bleeker werd. «Maar waarom?" vroeg zij. Falkner aarzelde een oogenblik. «De prinses wenscht het «Zij zou dat niet verlangd hebben, als zij ge weten had, dat een tête-A-tête met u mij slechts onaangenaamheden berokkent, waartegen ik weerloos ben," viel zij hem trotsch in de rede, eu schreed tegelijk verder. Doch in het volgende oogenblik stond hij naast haar. «Ik zou toch op die grondeu mij jegens de prinses niet kunnen verantwoorden, als ik hare opdracht niet vervulde," zeide hij. Bij "dé tweede lezing werd het oude artikel ook in de Tweede Kamer aangenomen. De tweede lezing was den 5dcn November afge- loopen, en den 8sten November gaf de Koning zijne bekrachtiging aan de herziene Grondwet. De addi- tioneele artikelen bepalen voorloopig als eene over gangswijziging van de kieswet, dat voortaan de huurwaarde een der eerste grondslagen van kies bevoegdheid zal uitmaken, waardoor wij het lodger- stelsel in onze wetgeving hebben zien opnemen, terwijl desgelijks de kwitantie van betaalde grond belasting (waarbij als minimum van de betaalde som een bedrag van tien gulden is aangenomen) kies bevoegdheid verleent. Wel is door deze bepalingen de kiezerslijst aan merkelijk uitgebreid, maar de vrij algemeene wensch, zelfs door de Regeering gekoesterd, om aan den gezeten werkman kiesbevoegdheid te geven, werd op verre na niet bereikt. Trouwens ook de regeling van dit punt is, evenals die van vele andere, aan den gewonen wetgever overgelaten en kan dus naar den eisch des tijds gemakkelijk worden gewijzigd. De herziene Grondwet is daarop den 30sten November 1887 afgekondigd en in werking getreden. Nadat deze belangrijke zaak onder de uitstekende leiding van den begaafden minister Heemskerk tot een goed einde was gebracht, werd de gewone zit ting van de Staten-Generanl op den 19 September geopend en namen de beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1888 een aanvnng. Deze was ingediend, wel is waar met een aanzienlijk tekort, maar tevi-ns onder de verzekering van den minister van Financiën, dat de geldelijke toestand der schat kist geenszins ongunstig was te noemen. De begroo ting, door den minister van Financiën geraamd op een bedrag voor uitgaven van 133.960.875 en voor inkomsten van 116.004.080, dus op een te kort van 17.950.795 gulden, werd met eenige wijziging door de beide Kamers goedgekeurd. De zitting der Tweede Kamer werd den 23sten December gesloten. Alles werd nu in gereedheid gebracht, om eerlang de verkiezingen voor de Tweede Kamer volgens de nieuwe bepalingen te doen plaats hebben. Zij werden vastgesteld op den 6den eu de herstemmingen op denJ 20sten Maart, terwijl voorts op den 27sten Maart, op den 4den en lOden April en op den 15den Mei nog aanvullingsverkiezingen werden ge houden. De uitkomst daarvan was, dat in de Tweede Kamer zetels waren aangewezen voor 45 liberalen, 27 anti-revolutionairen, 25 R.-Katholieken, 1 libe raal R.-Katholiek, 1 conservatief en 1 socialist. Voor de Eerste Kamer waren den 24sten Maart 36 libe ralen en 14 anti-liberalen gekozen. Zooals men onder de gegevene omstandigheden verwachten kon, trad het ministerie Heemskerk af, waarna de vor ming van een nieuw Kabinet werd opgedragen aan mr. /E. baron Mackay, die weldra gereed was met een ministerie, waarin hij zelf zich met de porte feuille van Binnenlandsche Zaken belastte, terwijl die van Buitenlandsche Zaken aan Jhr. C. Hartsen, Dolores hield het woord, dat reeds op hqre lippeu zweefde, terug en liep zwijgend voort in de diepe duisternis, welke er in het park heerschte, en Alfred ging even zwijgend nevens haar. «Geloof niet, donna Dolores," begon hij, na eenige oogenblikken, «dat ik alleen naast u ga, om u nieuwe beleedigingen te berei den Integendeel, ik trek partij van de eenige gunstige gelegenheid om alleen met u te zijn, om om u te vragen, of gij gelooft, dat vrouwen, die zwaar beleedigd zijn, vergeven kunnen «Wat beduidt deze vraag?" klonk het. Het was zoo donker onder de boomen, dat zij elkander niet meer konden herkennen, maar zij hoorde hoe zwaar zijn adem ging, juist alsof hij deze woorden met moeite diep uit zijn borst op moest halen. „Ik heb u menig leelijk, krenkend woord gezegd," begon hij eindelijk, „en ik wil mij daarom niet verontschuldigen, omdat gij mis schien ook al die dingen, zooals voorooi'deelen, bedrogen hoop, beleedigde trots niet begrijpt en als vex-schooning zult willen laten gelden. Maar een man van eer behoort zijne fouten te ex-kennen en daaroxxi sta ik thans voor u, om ix te vragen of gij mij wilt vergeven, dat ik xx beleedigd heb?" Het was onder de in den nachtwind rui- schende boomen zeer stil gewox-dexx, want Dolores antwoox-dde niet, zij lxad geen woox-d over hare lippen kunnen krijgeix. En weder schreden zij voort, naast elkander en toch als door een bruischenden stroom gescheiden; toexx herhaalde hij zijn vraag: „Wilt ge mij vergeven, donna Dolores en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1