Van de prozabijdragen dragen de Thee-fruit door E. Grtlson en El pass iel Norte door EfFés den palm der overwinning weg. Het laatste doet denken aan eene vertaling. Verder vindt men er nog in de Inkwartiering, een St. Nicolaasavond op 't Instituut, Veiligheidsmaatregelen en reddings middelen aan boord, een zeer belangwekkend op stel, dat het lezen overwaard is en Medegedongen tegen teil en dank." En nu het laatste gedeelte, getiteld Mixed Pickles" „Dat 's een deeg'lijk werk en duchtig satiriek", zeggen wij den schrijver na, die dit citaat aan de Génestet ontleende, als toepasselijk op Hoojdstuk P. M." eene omschrijving, die evenals zoovele anderen in deze rubriek, tot de geheimen van het vak behoort. De mixed pickles is eene verzameling van gees tigheden, aangehaald uit verschillende schrijvers en toepasselijk op personen en zaken. Sommige daarvan begrijpt ook den niet-ingewijde, anderen weer niet. Wij laten er duidelijkheidshalve eenige volgen: Intrede in de doos. 't Oord wu mg niet meer vreemd. H. A. Mager. Op teker iemands commando. O stil geluid, vol melodie. Schoolmeester. Intrekking onderscheiding. De hand, die alles had gegeven, Nam alles weer. H. A. M e ij e r. Bij het sjorren. Von der Stirne heisz, rinneu muiz der Schweiz. Schiller. Komst van een baar met Kerstverlof. O mon fils, o ma joie, o 1'hoanear de mesjoars. Corneille. 6 jaar op 't Instituut. een menach, gedrukt door 't lijden, Wordt onder 't mokeren der tijden Ook aan het smaad'lgkst lot gewend. De Paria. Adelborst. De Iik heb hiar niets te commandeeren. Arnh. Courant. Uitslag Eind-examen. Het lgdsn was geleden, De kamp, hoe eindloos zwaar, volstreden. H. A. M e ij e r. Uit de doos. Tast toe, mgn jongen 1 je moet honger hebben. Multatuli. Op water en brood. So fehlt mir hier niohts, was meine einfache Diat bedarf. Dentsehes Lesebnch. Andijvie. Een handvol zeewier dreef door 't nat. Bilderdij k. Infanterie. Slechts aan eigen initiatief gehoor gevend, dwarrelt alles dooreen. Taot. oefeningen. Gesjeesd. enz., enz., enz. Zi de run zim zim Zi de rim zim zim Und nio znriickgekehrt. Niemand zal verwachten, dat wij het voor gaande neerschreven met de bedoeling de meer of minder letterkundige waarde te beoordeelen, critisch te taxeeren wat goed is en wat niet. Dat was de bedoeling ook niet. Wij wenschten slechts de aandacht op dit jaarboekje te vestigen. Er waait u uit dit boekje een verfrisschenden wind toe, die u verkwikkend de slapen streelt. Alle bijdragen getuigen van eene opgewektheid, een jovialiteit, die te benijden is, en die getuigenis geeft van de uitmuntende geest, die op het Koninklijk Instituut heerscht. Het Attisch zout, waarmede dit alles in ruime mate besprenkeld is, getuigt zeer voor deze inrichting, het bewijst dat men er nóch monniken, nóch brave Hendrikken kweekt, maar jongens van Jan de Wit, die later met evenveel opgewektheid hun plicht zullen doen als nu, die met een glimlach op de lippen en een bon-mot op de tong den vijand te gemoet zullen treden. Dan leidt, aldus zegt Raubar terecht Dsn leidt hetzelfde oog, Vsn jeugdig vuur nu gloeiend, Misschien een ganschc vloot. En voert dezelfde hsnd. Die nu den sneeuwbal werpt, Met kameraden stoeiend, Het bloedig flikk'rend staal Voor Vorst en Vaderland. Tot het genoegen over een jaar andermaal kennis te maken met der adelborsten jaar boekje. NEDERLAND. HELDER, 27 December. Bij den buitengewonen toevoer van brieven en andere stukken voor den Nieuwjaarsdag is ver traging in de bestelling onvermijdelijk. Door vroegtijdige ter-post-bezorging kan daaraan echter worden te gemoet gekomen. Bij wijze van proef zullen dit jaar de brieven, welke men op den Niemvjaarsdag wenscht besteld te zien, reeds van den 27sten December af ter post kunnen worden bezorgd. Opdat die brieven in het oog vallen, moet daar over op de adreszijde op in liet oog vallende wijze met inkt een kruis zijn getrokken. De bedoelde wijze van verzending, te rekenen van 27 December, ook wat het aangewezen merk op de adreszijde betreft, gelieve het publiek mede toe te Dassen op de gedrukte Nieuwjaarswenschen en kaart- Op de bestelling dier stukken op 1 Januari, althans voor zooveel zij bestemd zijn voor de groote plaatsen, mag echter niet worden gerekend. - De Republiek Brazilië is nu eindelijk ook door de Nederlandsche Regeering erkend. De kennisgeving hiervan zal door onzen consul- generaal te Rio-Janeiro aan den minister van Buitenlandsche Zaken der Republiek worden over handigd. Blijkens Harer Majesteits gezant te Londen is een Order of council uitgevaardigd, waarbij het Nederlandsche vee wederom in Engeland wordt toe gelaten, op voorwaarde dat het een tiendaagsche quarantaine zal ondergaan, wanneer het niet aan de losplaats geslacht wordt. - Uit Brussel wordt aan „Het Vad." gemeld dat alle mogendheden op Neêrlands voorstellen betreffende de invoerrechten in den Congo-Staat een weigerend antwoord gegeven hebben. Indien wij mogen aannemen, dat dit bericht juist is wij hebben er reeds bij herhaling op aangedrongen dat onze Regeering het land toch niet zoo voortdurend in onzekerheid late zouden wij meenen, dat wij 't gevoeglijk hierbij konden laten. Alles wèl gewikt en gewogen, gelooven wij, dat verder verzet ons niet in de oogen onzer omgeving zou doen rijzen. Laat ons het verdrag teekenen, desnoods met een vicoactus ér bij, en eventueele schade op huishoudelijke manier regelen. Zoodoende houden wij de eer aan ons en laten we aan onze voormalige provinciën het streelend gevoel dat ze nog altijd bij de moeder moeten terechtkomen om het geld voor koloniale onbe zonnenheden. (N. v. d. D.) Een correspondent vertelt, van hooren zeggen, dat op zekeren dag op „het Loo" het Prinsesje aan de deur harer moeder klopte en Koningin Emma toen lachend vroeg„Wie is daar „De Prinses van Oranje", luidde het antwoord. „Als Willemientje er is," zou de Koningin daar op hebben gezegd, „mag ze binnenkomen maar de Prinses van Oranje kan ik op 't oogenblik niet ontvangen." 't Is heel aardig. Maar nog aardiger is 't dat precies hetzelfde een halve eeuw of daaromtrent geleden is voorgevallen tusschen Prins Alberten Koningin Victoria. En weet ge wel dat ik slechts het park alleen, maar niet het huis ken Gij moet mij eens door dat oude huis rondvoeren en mij alles laten 2160.'' //O, met alle genoegen,1' riep Dolores uit, die de vriendelijkheid van de prinses zeer waardeerde, omdat zij alles met evenveel hartelijkheid deed. «rik wacht slechts op den dag, die mij de eer zal doen genieten, mijne hooge buren van Monrepos gastvrijheid te bewijzen op den Valkenhof." „Onder de toonen van de Tannhauser marsch," merkte Falkner niet zonder spot op. „Een goed idee", zeide de prinses, «/ik zal u niet lang laten wachten, edele slot vrouw." (Wordt vervolgd.) van bekende omstandigheden, de wetsontwerpen tot vaststelling der Indische begrooting voor 1891 di :e Kamer hebben bereiktop het tijdstip der week, waarop dit jaar de feestdagen invallen op de wen- schelijkheid, dat die wetsontwerpen nog voor het einde des jaars in het „Staatsblad" verschijnen, was men bereid ze uitsluitend als administratieve ontwerpen te beschouwen en aan te nemen en dit te eerder, omdat de Eerste Kamer de bevoegdheid mist om in eenig wetsontwerp eene verandering te brengen en de aanstaande behandeling van hoofd stuk X der Staatsbegrooting de gelegenheid aan biedt om met de Regeering over verschillende pun ten van beleid betreffende Ned.-Indië in gedachten- wisseling te treden. De Eerste Kamer is uiteengegaan tot Maandag aanstaande om 2 uur. Dan komt zij de Indische begrootiug en de spoedeiscbende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1891 afdoen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Aan een ontelbaar aantal balten hield Dins dag jl. de locaaltrein „Spoorwegbegrooting" in de avondzitting der Tweede Kamer nog op. Aan allerlei halten wilden de heeren leden stoppen, de heer Vos de Wael tusschen Zwaluwe en Den Bosch de heer Borgesius bij Sappemeer, enz. enz. en de minister bad een ontelbaar aantal vragen van de politieke reizigers te beantwoorden, waarbij hij m. mededeelde, dat bij de Holl. IJz. Spw.-Mij. een nieuwe pensioenregeling in overweging is, dat zal worden overwogen, of de mail voor Noord- Duitschland over de lijn Boxtel—Wezel kan gaan, dat verbetering van het materieel in den eersten tijd de voorrang zal hebben boven verbetering van de dividenden, en dat inleggen van een snel trein RotterdamMaastricht zal worden over wogen. Daarna werd de Spoorwegbegrooting goedge keurd. Hetzelfde geschiedde met de begrooting van Waterstaat, nadat de heeren Reekers, van Bylandt, Lieftinck en Kolkman met den minister hadden ge debatteerd over de vraag, of Nederland geroepen is te [achten, subsidie te verleenen voor het kweeken van zalm ten behoeve der Duitschers. Ten slotte werd, in gemeen overleg, besloten om van dat sub sidie een memoriepost te maken, in afwachting van de uitkomsten der zalmconferentie te Trier. Si Nadat vervolgens ook de Wet op de Middelen was goedgekeurd, zonder debat, naturaliseerde de Kamer nog even acht vreemdelingen, waarbij de minister van Justitie verklaarde, met zijn ambtge noot voor Koloniën de wenschelijkheid te overwegen van een afzonderlijke regeling tot het verkrijgen van het Nederlanderschap voor kinderen van vreem delingen, in onze Koloniën geboren. Toen vlogen nog 13 wetsontwerpjes o.nder 's voorzitters stoomhamer door prov. belastingen, begrootingen voor 's Landsdrukkerij, Domein- en Pensioenfondsen, grondbelasting, invoerrechten enz. en daarop ging de Kamer met Kerstvacantie, tot 13 Januari, als wanneer zij rustig kan gaan debatteeren over de Westindiscbe zaken (het be leid van den Gouverneur van Suriname) en de alge- meene politiek, die bij het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven, dus ditmaal eens geheel achteraau, aan de orde zal komen. Men vermoedt, dat alsdan tevens een voorstel zal worden gedaan om ten vijfde male een andere beslissing te nemen over de behandeling (of niet) van de zg. Stedenwet, waarop van lieverlede bet bekende raadseltje van toepassing wordtals ze komen, dan komen ze niet en als ze niet komen, dan komen ze niet. Het verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting luidt Met het oog op het moment, waarop, ten gevolge Binnenlandsch nieuws. Helder. Blijkens eene in de „Staatscourant" van 24 dezer voorkomende tabel bestond de werkelijke bevolking der provincie Noordholland op 31 Dec. 1889 uit 400,631 m. 00428,858 vr., totaal 829,489. De bevolking der voornaamste gem. op genoemd tijdstip was: Helder 22,221, Hoorn 11,033, Amsterdam 408,061, Haarlem 50,500, Nieuwer-Amstel 24,903, Zaandam 15.282. Helder. Onze plaatsgenoot, de heer Pol- vliet, heeft op de Groote Internationale Tentoon stelling van Pluimgedierte te Gent wederom de overwinning behaald. Hij kreeg voor de mooiste verzameling duiven de eerste prijs. Er waren 500 koppels ingezon den uit alle oorden der wereld. Zijn inzending bestond uit 24 paar. Bovendien werden hem nog drie eerste prijzen toegekend voor Carriers, Engel- sche Kroppers en Meeuwen. Alzoo is door kennis, vlijt en volharding wederom Nederland op dit gebied de baas en de champion bevindt zich tegenwoordig in ons midden. Helder. Elke poging tot werkverschaffing kan niet anders dan worden toegejuicht. Wij vestigen daarom de aandacht onzer lezers op het hier achterstaande ingezonden stuk van eenige timmerlieden en aannemers, die eene poging willen doen om vele behoeftige lieden, die thans zonder werk zijn, werk en geld te verschaffen. Voor hen, die deze dagen hun hart ophalen met ijsvermaak, komt het er op een paar centen niet aan. En vele kleintjes maken een groote. Oosterend (Texel), 24 Dec. De Vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteren eene verga dering, de derde in dit seizoen. Als spreker was uitgenoodigd de heer J. Timmer, gep. adj.-onder- off. O. I. L. Deze spreker, welke het vorige jaar met zijn auditorium een reisje maakte naar Oost- Indie om „Kaap de Goede Hoop", noodigde nu zijne hoorders uit in den geest met hem aan boord te stappen en wederom een reisje met hem te maken naar Indie, doch thans door de Middellandsche Zee en het Suezkanaal. Ook nu wees de heer Timmer zijne hoorders op vele bezienswaardigheden uit de verschillende plaatsen, welke gepasseerd werden en ankerde na bezichtiging van dat alles op de reede van Padang, om later nog een uitstapje te maken over een gedeelte van Sumatra tot aan Atjeh, waarna de heer Timmer afscheid van zijne reis- genooten nam met de belofte later nog eens een reisje met hen door Indie te willen maken. Na de redevoering volgden nog verscheidene bijdragen van verschillende personen. Texel. De commissie tot uitreiking van warme spijzen, heeft een bedrag van f 37 5 aan contanten ingezameld, terwijl bovendien voor levensmiddelen nog verschillende toezeggingen zijn gedaan. Het voornemen is om Dinsdags en Donderdags erwtensoep en Zaterdags gort met melk te ver strekken. Deze week en de volgende zal van die orde eenigszins worden afgeweken. De gift van een kalf, hetwelk om beenbreuk moest worden geslacht, geeft aanleiding om twee malen kalfssoep uit te reikenmet het oog op de feestdagen zal de uitreiking daarvan plaats hebben in deze en de volgende week, Woensdag na den middag, in plaats van Donderdag. Verder stelt de commissie zich ten doel om hare werkzaamheid ook uit te strekken tot het verschaffen van levensmiddelen aan stille armen. (Tex. Ct.) Texel. De volksvoorlezing vanwege het Nut, jl. Dinsdagavond gehouden, was vrij goed bezocht. De spreker vanwege het Hoofdbestuur was echter, tengevolge van de verstoorde com municatie niet gekomen. De heer Muller van Oudeschild had ztch daarom op verzoek van den Voorz. tot het houden eener lezing bereid ver klaard. De lezing droeg de titel„Iets over indivi dualiteit", terwijl dezelfde spreker eene bijdrage ten beste gaf, getiteld „No. 9799." De heer de Braai leverde lot afwisseling eene bijdrage, waarin hij schetste de macht van volks leiders „in een beeld in den tijd van Julius Caesar." Texel. Tengevolge van het mistige weder kon de overtocht met dc ïjsvlet jl. Dinsdag niet plaats hebben. Texel. Een wedstrijd in het schoonrijden voor jongens en meisjes had Dinsdagmiddag op de Illemert plaats. Door 48 paartjes werd hieraan deelgenomen. De iste prijs werd behaald door S. Viessin] en R. Vlessingde 2de door A. Lap en M. Lap de 3de door K. Boon en Fr. Geus. De prijzen bestonden uit verschillende voor- weqjen. Schagen. Aan de hardrijderij op schaatsen, voor paren, jl. Zondag alhier gehouden op de Wiel, werd door 9 paren deelgenomen. De prijs f 30, werd behaald door C. van der Oord, van Zuidzijpe met M. Vader van hier de iste premie f 15, viel ten deel aan het paar Jb. Metselaar, van Burger vlotbrug, en M. Rotgans van hier; terwijl A. Plakman en A. Dekker, van hier, de 2de premie, f 5, verkregen. Sint-Maarten. Jl. Zondag werd in de kolfbaan van den heer C. Kiett alhier het aan gekondigde concert gegeven door de Zang ver - eeniging „Kunst en Vriendschap". Het program ma, samengesteld uit 13 nummers, liep flink van stapel. Oudkarspel. Alhier is eene commissie be noemd, aan wie terstond een flink crediet toegestaan, ten einde de mingegoeden in dit jaargetij te ondersteunen. ♦Schoorldam. Tot teleurstelling van het nieuwsgierig en van alle kanten toegestroomde rubliek, ging den 23 dezer de uitgeschreven ïardrijderij met paard en ar niet door, daar onder de 12 opgekomener, weinig ambitie bestond, om den wedstrijd om prijs en premie aan te vangen. Kolhorn. De rederijkerskamer Sudwal alhier gat den 21 dezer, in het lokaal van den heer C. v. d. Hoek, te Haringhuizen, waar de Kamer eene gaarne geziene gast is, eene goed geslaagde voorstelling. De opkomst was, zeker ook tengevolge van het ijsvermaak, niet bijzonder groot. Avenhorn. De Centrale-Liberale Kiesver- eeniging alhier is den 20 dezer, tengevolge van te weinig belangstelling en bij gebrek aan samen werking, ontbonden. 'sGravenhage. In een der zalen van het Koninklijk paleis alhier stond jl. Donderdag een prachtige Kerstboom, beladen met fraaie en costbare geschenken, welke Koningin Wilhelmina, in tegenwoordigheid van hare moeder, uitreikte aan onderscheiden kinderen van leden der Hof houding, tegen 4 uur daartoe ten Hove genoodigd. Marine en Leger. Bij Kon. besluit is de rang van generaal-majoor verleend aan den gep. kolonel A. Pompe, vnn het wapen der inf.en die van majoor, aan den gep. ka pitein jhr. T. Calkoen van het wapen der artillerie. De kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt, corara. van Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus", heeft van den min. van Marine een bijzondere dankbetuiging ontvangen voor de wijze, waarop blokken voor tuigage van schepen zijn beproefd. De kosten, verbonden aan het herstellen der schade, door het ss. „Maasdam" aan het stoomri- viervaartuig „Isala" toegebracht, worden begroot op p. m. f 4000. De „Isala" zal voor die reparatie gelijk wij reeds meldden naar de fabriek De Schelde, te Vlissingen gedirigeerd worden. Door den min. van Marine is afwijzend beschikt op het verzoek van de klerken op 's Rijks Marine werven die 7 of meer jaren dienst hebben, om dezelfde voorrechten te genieten als hun collega's van het Departement. Bij Kon. besluit is de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht J. H. Smit, op zijn verzoek, met den lsten Jan. a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen. De minister van Marine heeft bepaald dat onge huwde ambtenaren der Marine voor 16 Jan. a. s. eene verklaring moeten inzenden of zij al dan niet deelgerechtigd willen worden in het weduwen- en weezenfonds. Departement van Marine in Oost-Indië Vergunning verleendom wegens langdurig verblijf in O.-I. naar Nederland terug te keeren aan den luit. ter zee 1ste kl. J. M. Phaff, den ndra. 2de kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg en den luit. ter zee 2de kl. H. O. W. Planten. Benoemdtot comm. voor het vak van scheeps bouw bij het Marine-établissement te Soerabaja, de vice-commandeur W. Van Hartingsveldtop f 80 's maands tot klerk bij het depart. van Marine de klerk op het ass.-res.-kantoor te Pandeglang, G. M. Fey. Overgeplaatstuit de rolle van Blomraendal in die van Gedeh, de luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgroveuit de rolle van Gedeh in die van Blomraendal, de luit. ter zee 2de kl. jhr. C. Roëll. De luit. ter zee 2de kl. J. A. L. Van den Bosch, dienende aan boord Hr. Ms. monitor „Cerberus", wordt met 6 Jan. a. s. op non-act. gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. B. J. Knott- nerus. Met gelijken datum wordt de luit. ter zee 2de kl. J. H. Van Leent geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn". De off. van gez. 2de kl. J. E. van Persijn, van het lste reg. |inf., wordt 8 Jan. voor 3 maanden gedetacheerd bij het mil. hospitaal te Utrecht. Onderwijs en Examens. De voordracht voor onderwijzer te Schagerbrug, gem. Zijpe. is als volgt samengesteld 1. J. v. d. Hage, ie Stoppeldijk 2. G. A. v. Hemert, Wijk bij Duurstede en 3. H. van Twuijver, Wieringerwaard. Buitenland. België. Veel belangstelling wekt hier te laDde een vlugschrift, naar men zegt samenge steld door een aantal generaals van het leger en bevattende de voornaamste hervormingen, welke op krijgsgebied wenschelijk zijn. Daaronder worden in de eerste plaats gerangschiktVer plichte krijgsdienst gedurende 15 jaren, waarvan 3 jaren actief, te verminderen tot op 2 of in gunstige gevallen tot op 1 jaar voor manschap pen, die voldoende geoefend blijken te zijn oproeping der reserve in het zesde, negende en twaalfde dienstjaar voor herhalings-oefeningen tijdens de groote manoeuvres; dc van dienst vrijgestelden betalen eene militaire belasting, naar gelang van hun draagvermogenhet jaar- lijksch leger-contingent wordt bepaald op 17.800 manschappen. Duitschland. De „National-Ztg." bespreekt het artikel der „Hamb. Nachrichten", waarin de ontbinding van den Landdag wordt geeischt, en betreurt het, dat Bismarck op deze wijze toont, dat hij bij het geschil tusschen de Regeering en de conservatieve partij over de hervorming van het bestuur der gemeenten zich schaart aan de zijde der conservatieven. Het nationaal-liberale blad ziet met leedwezen, dat prins Bismarck zich weer met de politieke quaesties van den dag gaat bemoeien. De verwijdering tusschen Bismarck en den Keizer wordt daardoor grooter en Bismarcks historische roem moet daaronder lijden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2