HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 157. Dinsdag 30 December 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. s. iee J. H. YAN BALEN. 8) DOLORES. „En desespereert nimmer 1* Jan Pieterig. Co en.' Het Yaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot Wilhelmuslied. i 121 VersoJalJnt locioron Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Ka- j. eur,l Abonnementiprij» per 3 Voor d« courant binnen de gemeente m naar de overige plaatsen van Nederland ,b naar alle landeD, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) bb naar Znid-Afrika maanden. 0.70, met Zondagsblad 1. 0.90, ,1.25 1-75, 2.50, 2.10 - 8.- REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der a d r e r t en t i n Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement anar gelang Tan de hoeveelheid regels aanmerkelijk lnger. Ingezonden mededeelingen en aanbevolingen, geplaatst tusschcn den tekst, per regel 10 et. Advertentiën voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen voor den werkenden atand. p 8, Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. NEDERLAND. aral een an te HELDER, 39 December. De minister van Waterstaat enz. beantwoordde jl. Maandag-avond de opmerkingen der Kamerleden, naar aanleiding zijner begrooting gemaakt. De weigering van een paar jaren buitenlandsch verlof aan den ingenieur Tutein Nolthenius was zeide hij noodig met het oog op de groote verliezen in het waterstaatskorpswant de aanvul- J ling van het personeel is zeer moeilijker is een voortdurend tekort, dat niet is aan te vullen door examens. Het geven van verlof zou den dienst heb- ben gestremd. Wat betreft de klachten van den heer Nieuwen- huis, zeide de minister't Is een gewoonte dat alle menschen, ambtenaren en particulieren, klagen maar hij verklaarde, niet overtuigd te wezen, dat de spoorwegmaatschappijen nalatig zijn tegenover haar personeel. Misbruiken bestaan overal. In den toestand van het postpersoneel zijn belang- j rijke verbeteringen voorgesteld. Boeten blijven nood zakelijk, schorsing met behoud van traktement onder 6 a 7000 man is geen straf. Maar veel boete wordt niet opgelegdintegendeel, er wordt met zachtheid te werk gegaan. Tot invoering van een achturigen arbeidsdag met een minimaal loon verklaarde de minister zich ook nu niet bereid. 1 Voor de Zuiderzee-droogmaking blijft hij sympa thie koesteren. Maar thans kan daaraan niet gedacht Worden. Een leening zal er noodig voor zijn. De herziening der Alg. Voorwaarden blijft de aandacht bezighouden en de minister meent in deze snel te hebben gehandeld. De schuld der vertraging lag in eene verkeerde opdracht aan de departementen. Daarna is eene commissie benoemd. Aan haar hoofd staat een man, met de zaak volkomen bekend het hooren van anderen is echter niet uitgesloten. De commissie moet in het voorjaar rapport uitbrengen, waarover de departementen en deskundigen dan zullen worden gehoord. Bij de volgende begrooting hoopt men gereed te zijn. Over de zaak van den uitvoer van spek is met belanghebbenden geconfereerd, met het resultaat, dat dezen een officieel merk zullen aannemen om de Ipeksoorten te onderkennen en dus de herkomst van het spek beter aan te toonen. Tegen verbod ran uitvoer bestaat groot bezwaar, ook wegens de moeilijkheid om de herkomst door de douanen te ioen constateeren, die onmogelijk kunnen onderschei- len tusschen Amerikaansch en inlandsch spek. Tot verzekering van werklieden tegen ongelukken noet elke aannemer verplicht worden anders zou, Feuilleton r»n de Helderache- en Nieuwedieper Conranl. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) „Nog vóór ik den Valkenhof verlaat?" Toeg Dolores. „Wilt gij den Valkenhof verlaten?" Het 'aren drie stemmen tegelijk die dit vroegen. uJa," zeide zij, zacht maar vast. „Nu, maar toch zeker niet voor goed leende de prinses lachend. „Zeker, voor altijd", zeide Dolores. „Zijt ge Europa soms moede Dolores keek verschrikt op. Was dat wer- elijk Falkneris stem, die die vraag deed „Neen, maar ik ben den Valkenhof moede," ïide zij, onuitsprekelijk treurig. „Waarom >u ik ook hier blijven? Engels zal het goed ast onderhouden; in betere handen kon het iet zijn." „En waarheen wilt ge dan zelf weer gaan," roeg de prinses deelnemend. „Dat weet ik nog niet, Doorluchtigheid." „De kunst roept u, gij uitverkorene, ge- >orzaam deze stem!" riep Keppler uit. „Gij iint nog zooveel goeds en schoons doen, ls it het zonde zou zijn de gave die God u igeveu heeft niet te gebruiken." „Neen, neen," riep de prinses, „doe dat etGij zijt nog zoo jong en het leven op in geval vnn déconfiture, de werkman het slachtoffer worden. Het lot der arbeiders bij ongelukken moet verzasht worden. De verhooging vau de premie bij aanbesteding zal niet zoo aanzienlijk zijn. Er zijn twee maatschappijen en de minister zou er geen bezwaar iu zien, bij een dezer de assurantie te sluiten. De ervaring leert dat dit stelsel goed werkt. Omtrent de ambtenaren zonder vaste aanstelling, speciaal die bij den ijk, is een onderzoek aanhangig. Hoe groot de haast ook zij, waarmee de Kamer door de begrootingen rent, het samenstel van plaat selijke belangen, in die van Waterstaat enz. ver- eenigd, konden vele leden toch niet laten voorbijgaan zonder hier en daar een „oratio pro domo" te houden en aan hun kiezers te laten zien, dat de districtsbe- langen in hunne handen veilig zijn. De Berkel, de Limburgsche Maas, de Heerenwaardensche overlaten, de havens van Breskens en Harlingen, de brug bij Velzen enz. enz. waren even zoovele halten voor den tijdelijk in een „bommeltrein" veranderden „koerier- trein", en om 12 uur te middernacht bleef deze in art. 84 steken, van waar Dinsdag-ochtend om 11 uur de reis werd voortgezet. Toen werd, na een oponthoud bij Schellingwoude eu na opruiming (met 53 tegen 24 stemmen) van een struikelblok-amendement, op den weg Almelo Denekamp voor 's ministers voeten neergelegd, de aanvraag van f8000 voor verbetering van het gebouw van den Iioogen Raad toegestaan, onder voorbehoud echter dat men zich daardoor niet verhoud om ook de verdere uitgaven (op f 35,000 geraamd) later goed te keuren. Door een groot aantal kiesbevoegden in het hoofdkiesdistrict Bergen-op-Zoom, onder welke het lid der Prov. Staten voor dat district, vele leden van den gemeenteraad en leden van andere voorname colleges en corporatiën, is aan de heeren mr. J. W. van den Biesen eu A. Op de Laak, leden der Provinciale Staten van Noordbrabant en van Zuid- Holland, het volgende adres var. adhaesie aan de Noordbrabantsche motie gezonden „Ondergeteekenden, allen kiesbevoegden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Bergen-op- Zoom, de door den minister van oorlog in te dienen legerwet als eene ware ramp beschouwende en als het zekere middel om het vrije Nederland, zoo finan cieel als moreel, zonder de minste noodzakelijkheid ten onder te brengen, gevoelen behoefte, openlijk hunne adhaesie te schenken aan de zoogenaamde Noordbrabantsche motie en hulde te brengen zoowel aan hen, die deze motie hebben geprovoceerd, als aan ben, die ze met talent openlijk verdedigen en steunen. Zij hopen, dat deze betuiging van hoog achting en hulde in het belang van het dierbare Nederland door meerdere moge gevolgd worden, opdat het den Kamerleden duidelijk worde, dat het de wenscli en de wil van het groote deel der be volking is, liever het denkbeeldige monsterverbond op te offeren, dan de zoo gewaardeerde vrijheid en welvaart der gansche natie prijs te geven." het tooneel, waar niemand u voor verleiding kan behoeden, „Doorluchtigheid, dat doet ook hier nie mand," antwoordde Dolores bitter. „De hoogst geplaatste en edelste vrouwen hebben mij altijd gaarne in hare reine kringen toegelaten,, zoolang ik mij donna Falconieros heb genoemd en de roep daarvan was zóó groot, dat bet de verleiding verdreef: dat is de grootste gift welke God mij voor dit leven geschonken heeft. Wat jammer en smart en ongerech tigheid is, dat heb ik'eerst hier leeren kennen."' De prinses omarmde Dolores en kuste haar het blanke voorhoofd. „Ik weet, dat gij goed en edel zijt," zeide zij, „ik weet dat er geen vlekje op u rust, want zou ik anders uw gezelschap gezocht hebben? Maar wij, vorstinnen, staan, evenals de kunstenaressen, aan de cxdtiek aller blikken bloot en.moeten ons daarom voor alles zelfs voor den schijn wachten." „Ik kan getuigen dat donna Dolores hare kunst voor te heilig houd om die te verlagen,"' zeide Keppler warm, „en zoo er ééne waar dige priesteres daarvan bestaat, is zij het, daarvoor sta ik ten allen tijde borg „Ik dank u," zeide Dolores zacht. k alkner had geen woord gezegd, hij stond ter zijde en keek opmerkzaam naar de vlok kige bloesems van den pruimenboom. „Wat zegt gij wel van het besluit uwer nicht, waarde baron?" vroeg de prinses hem.. „Ik, Doorluchtigheid?" en hij zag er zeer onverschillig uit, „ik heb in het geheel geen. recht iets te zegden." Zwijgend ging men verder, totdat de prinses? De minister van Waterstaai heeft het gevoelen van Ged. Staten der onderscheidene provinciën ge vraagd omtrent een hun toegezonden ontwerp tot wij ziging en aanvulling van enkele bepalingen vau het reglement voor de Kamer van Koophandel. De voornaamste veranderingen zijn lo. Intrekking der bepaling, dat men, om tot lid eener Kamer benoem baar te zffe, gedurende vijf jaren bestuurder van een onderneming van nijverheid of fabriekwezen moet zijn geweestdie termijn is nl. weggevallen. 2o. Beperking van het kiesrecht, door de aanslagen in het patentrecht als tapper, slijter, sociëteit- of koffiehuishouder voortaan buiten aanmerking te laten, daar de uitoefening van deze bedrijven geen aanleiding kan geven, o m bij de betrokken per sonen die kennis van- en belangstelling in de aan gelegenheden van handel en nijverheid te veron derstellen, welke bij de overige aanslagen den grond tot toekenniug van het kiesrecht voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken oplevert. 3o. Ver betering der bepalingen omtrent de wijze van ver kiezing en bepaling, dat de verkiezing ter vervul ling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of door een andere rede openvallen, binnen zes maan den 11a dat openvallen geschiedt (thans, evenals de gewone verkiezing, in de maand November). In eene vergadering van het hoofdbestuur vau „Maatschappelijk Belang", te Utrecht gehouden, i3 mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck benoemd tot vice-voorzitter, in de plaats van den heer J. W. M. Massink. Besproken werd welke houding de Boud moet aannemen ten opzichte van coöperatie door werk lieden, (nl. consumptieve coöperatie, uitsluitend van levensbenoodigdheden) en de volgende motie werd metalgemeene stemmen aangenomen: „Het hoofdbestuur van den Ned. Bond „Maat schappelijk Belang" meent, dat verbruiks-vereeni- gingen, voor werklieden, welke alleen bedoelen de levering van levensbenoodigdheden en tot de levering aan werklieden beperkt blijven, niet bestreden moeten worden. Ofschoon het de billijkheid van het bestaan dezer vercenigingen, uit een maatschap pelijk oogpunt, betwijfelt en evenzeer betwijfelt, of daardoor bet sociale vraagstuk een stap nader tot een vredelievende oplossing zal worden gebracht." Tot het aanleggen van een Register van in Ne derland uitgesproken faillissementen werden in com missie benoemd de heeren mr. H. Massink, mr. Jan Vijn en A. Geels ook werd benoemd een com missie, welke zich in verbinding zal stellen met de bevoegde autoriteiten om de aanneming (zoo noodig herziening) van het ontwerp-wet op de faillisse menten te bevorderen. Daarin werden benoemd de heeren mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, mr. P. J. Snel en J. Nieuhuis. Op de vraag: welke stappen „Maatschappelijk Belang" kan nemen tegenover winkelvereenigingen van „Eigen Hulp", die, krachtens aanschrijving van den Minister van Oorlog, tot behoud van het mi- we der zeide „En wanneer wilt ge heengaan „Dat weet ik nog niet, Doorluchtigheid, misschien zeer spoedig, misschien eerst aan het einde van den zomer. Ik geloof dat het rusten mij goed doet, maar ik vrees voor roesten. Ik lieb inderdaad al mijne energie noodig om niet, evenals Heer Olaf op den Elzenheuvel, zoolang te droomen, tot het voor den droomer te laat wordt." „Nu, ik wil gaarne op mij nemen daar voor te zorgen," riep de prins levendig uit. „Wij zullen elkander spoedig weerzien, niet waar? Wij zullen alles bespreken wat ons belang inboezemt. Gij zijt toch onze verbondenen, mijne heeren „Met de meeste geestdrift, Doorluchtigheid, voor zoo'n doel," zeide Keppler met warmte. Falkner antwoordde slechts met eene stomme buiging. Aan het hek van Monrepos scheidde men. De hertog stond daar, met een groote hoop boombast in zijn arm, een occuleermes in de hand en betuigde levendig zijn spijt, niet van de partij te zijn geweest. Hij zag er zóó eenvoudig, zóó opgewekt, zóó gelukkig uit, dat het tredend was te zien. Niet iedere kroon drukt liet hoofd van haar drager. Of de kroon, dan wel het hoofd daaraan schuld heeft „Die goede hertog, het is een geluk voor hem, dat hij niets, totaal niets van een Pro- motheus in zich heeft," meende dokter Rusz, toen hij aan de zijde van. Dolores naar den Valkenhof terugging. „Vindt gij dat werkelijk een geluk vroeg litair element in de afdeelings-besturen, haar statu ten wijzigden in den geest, dat voortaan alleen aan leden zou worden verkocht, terwijl de ervaring leert, dat de winkelvereenigingen toch voetstoots aau niet- leden leveren, werd besloten een adres te richten tot den minister van Oorlog. Het congres der sociaal-democraten, Donder dag en Vrijdag te Heeren veen gehouden, werd door ongeveer 60 personeu bijgewoond, die als afge vaardigden uit verschillende streken des lands waren bij eengekomen. Als sprekers traden op de heeren Van Zinderen Bakker uit Kortezwaag, Van Veele uit Amsterdam, Vau Emmenes uit '3 Hage, en Vliegen uit Maas tricht. Ten slotte deelde de Voorzitter, Domela Nieuwenhuis, aan de vergadering mede, dat aan Geel een telegram was gezonden, en dat deze, ook per telegram, zijn dank daarvoor had betuigd. Binnenlandsch nieuws. Terschelling. Sedert eenige dagen zijn hier geen brieven of couranten ontvangen. Toch is onze post naar Viieland in den laatsten tijd reeds vijfmaal vertrokken. Vermoedelijk kan men echter van liet vasteland onze eilanden niet bereiken. Nieuwe Niedorp. Aan de op 26 dezer alhier gehouden kunstrijderij namen 16 rijders deel; 1 trok zich wegens vallen terug. De ijs banen waren uitstekend in orde. De ie prijs, 40 galden, werd behaald door K. Tuin, van Assendelft, de 2e prijs, 20 gulden, vermoedelijk door J. Louwerse, van Alkmaar. Hauwert Den 20 dezer vergaderden alhier de leden der liberale Kiesvereeniging Sijbecar- spelNibbixwoud, aangesloten bij de centrale liberale Kiesvereeniging Enkhuizen. Werd de heer Eilertsde Haan gekozen tot bestuurslid, in plaats van den heer Huygens, altredend en niet herkiesbaar lid van het bestuur; de laatste werd gekozen tot afgevaardigde ter centrale vergadering. Eindelijk werd besloten met eene voordracht van; den heer mr. C. P. Donker, over „Beschermende Rechten", waarin spreker aantoonde, dat het voorstel yan den heer Bahlmann, om den landbouw te steunen door invoerrechten op de granen, alleen aan de graanbouwstreken zou ten goede komen, doch dat, evenals in Duitsehland_, de broodprijzen stijgen zouden en de werkende stand gedrukt zou worden. Oostgraftdijk. Bij een a,lhier gehouden hardrijderij op schaatsen werden de prijzen, be staande uit brandstoffen en levensmiddelen, ge wonnen door L. Nat, W. Kpin ep J. Blokker, allen alhier. Alkmaar. In het Weihnachjs-Qratprium, op te voeren in het lokaal Harraopie, alhier, op Woensdag 7 en Donderdag 8 Januari 189,1, telkens zij peinzend, „ik dacht dat het eep achoone taak was het goddelijke vuur vap $en jieniel te nemen en daar groote dingen, mede te dpep." „In weerwil vau de zekerheidj evepals Promotlieus geketend aap de onbeweegljjke rotsen der onverdraagzaamheid, dppr den gier der publieke meening aan ,stpkken gereten te worden?" vroeg Rusz. „In weerwil daarvan, ja, want het eepipaal verkregen vuur geeft u de kracht PB1 dat te dragen." „Nu ja, chaque homme pp^te ep jlpi un Promóthée, createur rebelle et ipartir", citeerde Iiusz, de gekroonde dichteres Gal men Svlva, die ons zoo treffend ep waar de geschiedenis vau het lijden schildert, omdat ook zij geleden heeft op den levensweg." I11 dien nacht klonken nog ilapg de klank van die heerlijke stem en de .toonen van een meesterlijk bespeelde .vleugel uit den Valkenhof naar buiten in den warmen zomer nacht, welke door een verwijderd weerlicht nu en dan tooverachtig verlicht werd. Af wisselend smeltend, juichend, doodelijk treu rig en schokkend, weerklonk die bewonde renswaardige stem in den stillen nacht en stierf' weg met het suizen van den nachtwind in de boomen. „Onze barones zingt toch zeer sóhoon," meende juffrouw Kohier in de bedienden kamer, „maar het is toch niet wat ik zou verkiezen. Als zij lang zoo zingt, worclt zij niet oudbovendien, en zij liet haar steip tot een gefluister dalen, bovendien heeft zij saamgegroeide wenkbrauwen, dat is een slecht teeken. Hoort ge dat klonk daar bijna als

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1