Heeren, riep de burgemeester, ten einde raad, wie stond daar buiten Hendrik, zcide de commissaris. Walter, zeide de smid. Walter, herhaalden de anderen. Wij hebben hem het eerst gezien; de commissaris heeft niet goed gekeken. Ik niet goed gekeken riep deze woe dend uit. Of, zeide de burgemeester, op dreigenden toon, of hij was in het complot. Ik complot ik geloof dat gij allen dronken zijt, barstte de commissaris uit. Ik weet het geval niet te verklaren, maar ik heb Hendrik gezien. Hendrik Walter was hetriep de smid. Intusschen zat de burgemeester, terwijl zijn vrienden kakelden om het hardst, leelijk in de klem. Hij kon toch zijn woord niet breken, dat hij in bijzijn van al de notabelen van het dorp had gegeven. Dat kon zijn trots niet velen. En zoo schikte hij zich dan, hoewel met de woede in het hart, in het onvermijdelijke. En toen Walter en Martha een jaar later getrouwd waren en de oude Gimberg zijn eersten kleinzoon in de armen kon nemen, toen was hij met het paar verzoend en zegende de fopperij, waarvan hij toen de dupe was geweest. NEDERLAND. HELDER, 31 December. Nieuwjaarskaartjes. Een aangenaam verschijnsel is het merkt de „Arnh. Ct." op dat van vele kanten thans pogingen aange wend worden om het zenden van nieuwjaarskaart jes af" te schaffen. Vooral met het oog op den postdienst is het wenschelijk, dat aan dien stroom van kaartjes een einde kome. Men weet hoe de postkantoren in de eerste dagen van 't jaar stapels van die noodelooze dingen te bezorgen krijgen en soms voor het wegbrengen van dergelijke couvertjes met een cents-postzegel de besteller eèn uur ver moet loopen. Als de man het ding in zijn tasch hield, stond hem een strafte wachten, die niet geëvenredigd is aan het nadeel, dat er door wordt teweeggebracht, want dit is nul; en voor al die nullen wordt de dienst' zoo veel verzwaard. „Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag zijn bij u in eere, schrijft de heer Kerdijk in het „Soc. Wbl." Ge stelt er prijs op, ze door te brengen in uw gezin. Vergeet dan ook niet, dat anderen daaraan waarde hechten, evengoed als gij. Denk aan de postambtenaren en houdt uw kaartjes thuis. De Commissie van arbeids-enquete zal thans een aanvang maken met haar onderzoek ten aanzien van de stoom- en paardentramwegen. Allen, die over hiermede verband houdende toestanden uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen géven, worden verzocht uiterlijk Don derdag 15 Januari 1891, bij ongèfrankeerden brief, 'onder het adres Staatscommissie van arbeids-enquête, 's Gravenhage, hunne namen en woonplaatsen mede te deelen, met beknopte opgave van de onderwerpen waar omtrent zij de Commissie meenen te kunnen inlichten. Het congres der sociaal-democraten, waar van wij reeds iets mededeelden, werd op de Kerstdagen te Heerenveen gehouden, onder het presidium van den heer A. Van Emmenes, van 's Gravenhage. Besloten werd den zetel voor den Centralen Raad van 's Hage naar Amsterdam over te brengen. Verworpen werd het voorstel om de leden van dien Raad voortaan uit de leden der afd. te kiezen. Aangenomen werd ook het houden eener manifestatie op 1 Mei, ten voordeele van den 8-urigen arbeidsdag. Op den tweeden dag werd besloten voortaan de pers op de congressen toe te laten, terwijl met een motie sympathie werd betuigd met de werking der socialistische spoorwegvereeniging en de door haar ingestelde enquête. De openbare bijeenkomst, des avonds gehouden, werd geleid door den heer Domela Nieuwenhuis, die verklaarde, dat het de verschillende afge vaardigden verheugde te Schoterland aanwezig te zijn, in het district, dat de roode vaan in het Binnenhof bracht, al bestond er ook kans, dat het district weer voor de partij verloren ging. Als sprekers traden nog op Van Velen uit Am sterdam, Van Zinderen Bakker te Kortezwaag, Vlieger uit Maastricht en Van Emmenes. De Provinciale Staten van Zuidholland hebben gisteren gekozen tot leden der Eerste Kamer In de vacature-Huydecopermr. E. J. J. B. Cremers, met 39 van de 65 stemmen. De "heer C. J. van der Oudermeulen kreeg 23 stemmen. Vacature-BlusséGekozen de heer H. A. Nebbens Sterling met 42 van de 67 stemmen! De heer L. G. C. van der Kun kreeg 22 stemmen. De. Eerste Kamer heeft op 24 dezer aan genomen de Indische begrooting en de hoofd stukken Huis des Konings, Nationale Schuld en de Middelenwet der Staatsbegrootingvoorts eenige provinciale belastingen en een aantal an dere wetten. Op eene vraag van den heer Melvil van LijndeD verzekerde de minister Mackay dat een wetsont werp, wordt voorbereid tot algemeene regelin omtrent het gebruik van den titel „Koningin" in plaats van „Koning." Bij de suppletoire begrooting voor Binnf ;nl. Zaken werd tusschen den heer Alberda en den minister Lohman een kort debat gevoerd over het stelsel van subsidieering aan bijzondere kw eelc- scholen. De Kamer is gescheiden tot nadere bi jeen roeping. Aan het einde der zitting heeft de m inister medegedeeld dat de NederkvndscJ ie Re geering den Gezant te Brussel heeft gelast de acte en declaratie van Brussel betreffende de Congo-zaak te teekenen. Uit de mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamerzitting blijkt, dat de Regeering van meening rs dat thans alle middelen zijn uitgeput om onze tegenstan ders in de Congo-aangelegenheid van goed recht te overtuigen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Gisterenavond heeft in het lokaal vConcordia" van den heer Panbakker alhier eene tweede vergadering plaats gehad van belangstellenden in de oprichting eener plaatselijke Licfdadigheids- vereeniging. Deze vergadering was bijeengeroepen door het Yoorloopig Bestuur, in de bijeenkomst op 20 dezer benoemd om de oprichtig eener Vereeni- gir.g van dien aard voor te bereiden. De heer C. D. Zurmuhlen, de vergadering ope nende, deelde mede dat de taak, die de voorloo- pige Bestuurderen op zich hadden genomen, was volbracht, ontwerpen van Statuten en huishoudelijk reglement waren samengesteld en gereed, om aan het oordeel der aanwezigen te worden onderworpen. In zijne openingsrede schetste spreker tevens in algemeene trekken welk doel eene Yereeniging als de hier bedoelde zou moeten beoogen en. hoe veel omvattend en moeielijk de werkzaamheden van het te benoemen Bestuur zou zijn. De ontworpen Statuten en het Huishoudelijk Re glement werden hierna voorgelezen, en na eenige wijzigingen te hebben ondergaan, goedgekeurd. Uit die Statuten blijkt onder meer dat de Yereeniging, evenals het bekende zuster-genootschap te Amster dam, den naam zal dragen //Liefdadigheid haar Vermogen" en dat zij zich ten doel steltde voor koming, bestrijding en leniging der armoede in deze gemeente. Dit doel tracht zij te bereiken door werkverschaffing (onderzoek naar behoeftigen, die werk verlangen en aanbeveling bij werkgeversgeldelijke hulp, bestaande uit rentelooze voorschotten tot een bedrag van hoogstens f 100 en uit losse giften aan tijdelijk en dadelijk hulpbehoevendenverdér door bevordering van het onderwijs aan kinderen uit behoeftige gezinnen door het steunen of op richten van instellingen tot voorkoming van armoede en het bevorderen van samenwerking met en tus schen burgerlijke, kerkelijke en bijzondere instel lingen van liefdadigheiddoor het in ontvangst, nemen en het regelen der uitreiking van giften bij buitengewone rampen of strenge koudedoor het zooveel mogelijk tegengaan van bedelarij en misleiding en door het verspreiden van gezonde begrippen omtrent armenzorg en het leiden der particuliere liefdadigheid. Zij gaat hierbij te werk met volkomen eerbiediging van de godsdienstige gevoelens def ondersteunden en verleent hare hulp zonder eenig onderscheid van gezindte. 1 1 De Vereeniging bestaat uit Leden (contributie minstens f 2.50 's jaars), Begunstigers (vrijwillige jaarlijksche bijdragen van minder dan f 2.50) en Donateurs en Donatrices (jaarl. contributieminstens f' 10)ook worden makingen en schenkingen en opbrengsten van collecten en voorstellingen gaarne door het bestuur aanvaard. Nadat de Vereeniging door de vaststelling der statuten als geconstitueerd kon worden beschouwd, traden alle aanwezigen onmiddellijk tot het lidmaat schap toe. Vervolgens werd een definitief bestuur gekozen en werd dit, na herhaalde stemmingen, samengesteld uit de heeren C. D. Zurmuhlen, C. Swaving,. A. Klik, J. Brouwer, J. L. Bomraezijn, A. P.Timjners en dr. H. Bitter Jr., die zich allen bereid verklaar den de benoeming te aanvaarden. De Voorzitter bracht aan het einde der verga dering den dank aan allen, die aan de tot stand- koming van //Liefdadigheid naar Vermogen" mede werkten, terwijl door den heer C. S. de Wit, als de tolk der aanwezigen, een woord van lof werd gewijd aan de leden van het Voorloopig Bestuur, die de oprichting der Vereeniging met zooveel zorg voorbereidden. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed de levering, van: lo. 1,000,000 K.G. Eng. steenkolen (Cardiff). Ingekomen waren 4 biljetten, als van de heeren B. Hagedoorn Zn., te Amsterdam, ad f 14.17 J. R. Veder Zn., Rotterdam, f 13.82£; P. &N. de Jong, Amsterdam, f 18.45 en Ruijs Co., Amsterdam, f I3.43£ per 1000 K.G. 2o. 1,200,000 K.G. Eng. steenkolen (Oostkust). Ingekomen 2 biljetten, van de heeren P. N.de Jong, Amsterdam, ad f 11.31 en J. R. Veder 2n., Rotterdam, f 10.64-J per 1000 K.G. Helder. Bij de jl. Zaterdag ten Raadhuize alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, is als zoodanig gekozen de heer J. Bethlehem. Helder. In weerwil van den feilen Noord ooster en de daaraan gepaard gaande strenge koü, heeft gisteren de aangekondigde hardrijderij vam mannen boven de 18 jaar plaats gehad, op d e daartoe in gereedheid gebrachte baan tusschen d.e Post- en Molenbrug. Opgeluisterd, door uit voeringen van eenige leden van het Stafmuziek korps der Marine, nam de wedstrijd 's morgens omstreeks half elf een aanvang. Behalve de ijverige leden der Regelings-commissie en de rijders, waren toen nog slechts weinig belangstellenden op de baan en langs den wal aanwezig, wat, mot het oog op de alles behalve prettige weersgesteldheid, waarlijk niet te verwonderen was. Eerst later, vooral tegen het einde van den strijd, kwamen de nieuwsgierigen van alle kanten opzetten en bood de Kanaalweg een levendig schouwspel. Intusschen werd de wedstrijd, waaraan door niet minder dan 64 personen werd deelgenomen, op de meest ordelijke wijze voortgezet. Om streeks half drie was deze afgeloopen en werd de uitslag bekend. Deze was als volgt. De iste prijs (f 40) werd (na een hardnekkigen kanipj) behaald door J. Snip, alhier, de 2de prijs (f20) door P. Dol, alhier, de iste premie (f 5) door J. van der Hoop, te Akkrum en de 2de premie (f 5) door G. Geerlings, te Woudsend. Na afloqp van den strijd togen de prijswinners met de Commissie en voorafgegaan door het muziekkorps, naar Tivoli, waar zij door den Voorzitter der Commissie, den luitenant ter zee W. T. Van Vloten, met de behaalde zege wer- 1 den sreluk gewenscht. De prijzen werden gisterenavond, mede in Tivoli, door den heer A. B. Weber aan de over winnaars uitgereikt, welke plechtigheid ook door muziek-uitvoeringen werd opgeluisterd. De beide premiewinners schonken pe door hen behaalde prijzen aan de Commissie voor Werkverschaffing. Helder. Alhier is eene Afdeeling van de Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" opgericht. Het afdeelingsbestuur is samengesteld uit de navolgende Heeren C. H. Bogaert, Schout bij Nacht, Voorzitter. C. A. Beukenkamp, Burgemeester, Vice-Voor- zitter. H. A. Schippers, Kapitein-Luitenant ter zee, Secretaris-Penningmeester. J. L. Cadet, Luitenant Kolonel der Mariniers en P. C. W. Mossel, Kapitein, Eerstaanwezend Ingenieur, leden. Helder. Men vraagt ons, er de aandacht van Burgemeester en Wethouders, van den Opper- brandmeester of van wien het anders zou mogen aangaan, eens op te willen vestigen dat tot heden geen bijten werden gehakt en dat niettegen staande het ijs op sommige plaatsen reeds eene dikte van 50 55 cM. heeft verkregen. Volgens 't advies van zaakkundige personen, door onzen berichtgever ingewonnen, zouden er onder de tegenwoordige omstandigheden bij eventuêelen brand zeker 20 minuten ver loopen, vóór men zich van water zou kunnen voorzien. Helder. De Adspiranten der G. en E. V. „Pro Patria" waren gepasseerden Zaterdag in de droeve noodzakelijkheid, onder leiding van hunnen President, den heer F. C. H. Schlahmilch, hun jeugdigen turnmakker J. P. Eugène Basie graf waarts te brengen. Helder. Wij doen een beroep op de dienstboden, om bij deze strenge koude couran- tenloopers, bakkers, melkslijters, enz. op stoepen en aan huisdeuren niet te lang te laten wachten. Een beetje toezicht uit de huiskamer is daarbij aan te bevelen. Een opvolging van dezen wensch kost niets, terwijl men er een goed werk mee doet. Oudkarspel. Op Donderdag 1 Januari a. s. zal ten behoeve der weduwen, in deze gemeente woonachtig, een hardrijderij op schaat sen worden gehouden. In 't geheel zal 100 KG. spek verdeeld worden. IJmuiden. Konden jl. Zaterdag en Zondag eenige binnenkomende en uitgaande booten met betrekkelijk weinig tegenstand nog door het ijs op het Noordzeekanaal komen, zoo was de door gang Maandag, toen de zware ijsschotsen door de hevige vorst ais aan elkaar gemetseld waren, bijna onmogelijk. Zondagmiddag heeft de sleepboot „Rijp," voor zien van ijsbreker, een Duitsch tweemastschip van hier naar Amsterdam gesleept, zijnde gedu rende dezen strengen winter geen zeilschip bin nengekomen. Het stoomschip „Amstelstroom", van de Holl. Stoombootmaatschappij, dat Maandagmorgen van hier was opgestoomd, is niet verder kunnen ko men dan tot de Hembrug, alwaar het met ge broken schroef is blijven liggen. Het Zaterdagavond alhier binnengekomen s. s. „Koningin Emma" is gisteren geschut, maar kon wegens het ijs voorloopig niet naar Amsterdam opstoomen. Maandagavond was de doorgang onmogelijk. Als een bewijs hoe het in den nacht van Zon dag op Maandag heeft gevroren, moge dienen, dat de vaargeul in het kanaal, waardoor Zondag middag nog booten zijn gekomen. Maandag morgen niet alleen door voetgangers in alle richtingen werd overgeloopen, maar zelfs zwaar beladen sleden over de geul kwamen. Het IJ voor de stad Amsterdam is zoo sterk, dat al de sleepbooten defect zijn geraakt. De vaart is dus voor het oogenblik totaal gestremd. De strenge, aanhoudende vorst brengt het kanaal in een toestand, dat, zoo niet spoedig eenige weersverandering komt, de doorvaart on mogelijk wordt en blijft, tenzij er van Regeerings- wege meer doeltreffende maatregelen worden genomen om de vaargeul open te houden. Rijp. Jl. Zondagmiddag werd te Rijp een wedstrijd in het schoontijden voor meisjes en vrouwen boven de 16 jaar gehouden. De Rijper IJsclub had prijzen in geld toegezegd. Van de 20 mededingsters viel de eerste prijs ten deel aan Neeltje Rensses, te Beemsterde tweede aan F. Siekerman-Ferweij, te Zaandijk en de derde aan F. Keuken, te Spijkerboor. Urk. Voor schaatsenrijders is een tocht naar hier zeker niet aan te bevelenzoover het oog reikt is het ijs zeer ongelijk en zoogoed als onberijdbaar, zoodat men bijna even spoedig te voet als per schaats het eiland kan bereiken. Zeer waarschijnlijk zou men geschikter naar Stavoren kunnen rijden. Enkhuizen. Bij de alhier gehouden aan besteding van het bouwen der „Snouck van Loosenstichting" met bijbehoorende werken, wer den 27 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was C. de Witt, te Bovenkarspel, voor f91.530. De laagste drie inschrijvers waren C. J. Kalt, te Heerenveen, voor f 66.279 T. Hillarius, te Leeu warden, f67.667 en G. van Rassel, te Utrecht, voor f72.200. Omtrent de gunning van het werk, zal nader hand een beslissing worden genomen. 's Gravenhage. Men verzoekt het bericht tegen te spreken, dat Koningin Wilhelmina ver leden week in eene arreslede met ponnies zou hebben gereden. Enschedé. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft den burgemeester, den heer T. van der Zee, zijn bijzondere waardeering te kennen gegeven voor de loffelijke houding, door hem aangenomen tijdens de werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman. Marine en Leger. De benoemde kapt.-luit. ter zee A. G. Ellis, gedetacheerd bij het Departement van Marine en toegevoegd aan den chef der afdeeling Personeel, wordt met den lsten Jan. a. s. eervol van die detacheering ontheven en vervangen door den luit. ter zee der 1ste klasse J.. Cardinaal. De luit. ter zee 2de kl. F. E. baron Mulert, met 1 Jan. a. s. bevorderd tot luit. ter zee lste kl., wordt met dienzellden datum overgeplaatst van het torpedo-logeraentschip Vulkaan" te Amsterdam naar het logementschip voor torpedisten //Amstel", te Hellevoetsluis. De luit. ter zee 2de kl. J. A. L. van den Bosch, dienende aan boord van Hr. Mr. monitor //Cerberus" en die 6 Januari op non-activiteit wordt gesteld, is aangewezen voor de zeemacht in Oost-Indië en zal in Februari a. s. met een der booten van de maat schappij //Nederland" of van de //Rotterdamsche Lloyd" derwaarts vertrekken. Departement van Marine in Oost-Indië Verleend Een tweej. verlof naar Nederland wegens 12 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten aan den lsten stuurman bij de Marine J. J. Dekkers. OvergeplaatstVan het st. //Albatros" op het st. //Zeemeeuw" de 2de stuurman J. P. A. Koster van het st. //Zeemeeuw" op het st. //Albatros" de 2de stuurman H. Vorster. VerleendEene maand verlenging van verlof wegens ziekte te Soekaboemie aan den off. van gez. 2de kl. dr. B. Snellen. Onderwijs en Examens. Voor de vacante betrekking van onderwijzer in de gemeente Oudkarspel (jaarwedde f 550, acte Fransch aanbeveling) hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. Dr. A. J. Swart, te Enkhuizen, heeft de benoe- noeraing tot leeranr in de wis- en natuurkunde aan de H. B. S. te Zutfen aangenomen. Buitenland. België. De Regeering heeft vrijdom van port verleend voor brieven, gewisseld tusschen bevelhebbers van legerkorpsen en ouders van lotelingen. Engeland. - In den toestand op de spoor wegen in Schotland komt eenige verbetering enkele treinen hebben weder geloopen. De geëmployeerden bij de dokken te Huil hebben den arbeid gestaakt. De werkstaking aan de spoorwegen te Aber- deen is geëindigd en de treinenloop is bijna overal hersteld. Twee nieuwe pogingen om treinen te doen ontsporen zijn ontdekt en verijdeld. Duitschland. Dezer dagen heeft Prins Bismarck eene deputatie uit Straatsburg ontvangen, die hem kwam begroeten. In het gesprek kwam men onder anderen op quaestiën van annexatie. Bismarck zeide daaromtrentDuitschland kan alleen zulke landen annexeeren, die het onvoor waardelijk ter bescherming zijner grenzen noodig heeft, of die zoo Duitsch zijn, dat wanneer ook de laatste Duitsche soldaat er uit heengegaan is, het land altoos nog Duitsch is en Duitsch blijft. Er zijn in de jaren van 1866 tot 1870 zinspe lingen gemaakt op eene annexatie van Nederland, waarop hij heeft geantwoord Al zouden vijf millioen Nederlanders geknield om annexatie smeeken, dan zou Pruisen hen toch niet kunnen aannemen zij zouden moeten zien hoe zij het voor zichzelven en hunne kolo niën kunnen stellen. De Regeering tracht de toenemende land verhuizing uit de provincie Posen naar Brazilië te beperken. Twee correspondenten van den te Amsterdam gevestigden landverhuizersagent Mora- wiez worden door de politie vervolgd. De Nord- deutsche Lloyd heeft zich tegenover den Rijks kanselier verbonden, geen Duitsche landverhui zers meer naar Brazilië te vervoeren. Frankrijk. De Parijsche Gemeenteraad heeft zonder beraadslaging een voorstel goedge keurd, volgens hetwelk de stad de opvoeding van den jeugdigen zoon van den Belgischen socialist César de Paepe, die dezer dagen te Nizza is overleden, voor haar rekening neemt. Het besluit is genomen uit overweging van de diensten, die César de Paepe bewezen heeft aan de sociale wetenschap, aan de zaak van den vooruitgang en aan die der emancipatie van de arbeidende klassen. César de Paepe had zich in 1871 in de bres gesteld voor de Parijsche communards, en dit heeft waarschijnlijk, ofschoon het niet gezegd wordt, tot het besluit geleid- De vraag is nu of de Regeering dit besluit niét zal te niet doen. Gemengd nieuws. Zooals algemeen bekend is, hebben de Volendammers het aan mr. Reekers te danken, dat zij wederom met den wonderkuil mogen visschen. De Volendammers hebben nu een prachtig zilveren gedenkstuk doen vervaardigen, dat zeker voor het Kamerlid, ook wegens de hartelijke wijze waarop het souvenir hem werd aangeboden, groote waarde zal hebben. Het bestaat uit een zilveren zee, waarin twee botters onder vol zeil bezig zijn met den won derkuil te visschen. Deze botters, geheel opgetuigd, bevatten ieder twee visschers, Volendammers, naar het leven genomen. Op het kolossale voetstuk is een schild aange bracht, waarop tusschen kunstig gedreven dol fijnen en attributen van zeevaart het volgende geëmailleerd inschrift prijkt „Huldeblijk van de Volendammers aan mr. F. J. M. A. Reekers, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1890." De vervaardiging werd toevertrouwd aan de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voor schoten. De zwaarste visch, die nog te IJmuiden is aangevoerd, werd daar jl. Maandag aangebracht door schipper J. v. d. Hoek. Het dier een heilbot woog 90 kilo en bracht f 44 op. Te Rotterdam is jl. Maandag een sleepers wagen, bespannen met 2 paarden en geladen met goederen, in de Wijnhaven gevallen. Door dien het ijs brak, geraakten de sleeper en de paarden daaronder. Met groote moeite werd de sleeper er onder uit gehaald. Op raad van een geneesheer werd hij naar het Ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig. De paarden werden dood op het ijs gehaald.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2