NEDERLAND. HELDER, 3 Januari. De Opper-Ceremoniemeester maakt bij deze bekend, dat er a. s. Maandag, des namiddags ten 4 ure, de gelegenheid zal worden gegeven aan alle corporatiên (zoowel militaire als civiele) van 's Gravenhage, en wijders aan heeren en dames uit de residentie, hun eerbiedige opwach ting tot rouwbeklag bij H. M. de Koningin-Re gentes te maken, voor zoover zij daartoë nog niet door H. M. werden ontvangen. De heeren en dames, die even als de leden van het Corps Diplomatique tot de zoogenaamde Diplomatiekamer worden toegelaten, zullen door H. M. heden worden ontvangen, des namiddags 5 ^e. Het costuum zal zijn in zwarec rouw, voor dames hooge kleeding en krippen kap, voor de heeren gala-costuum met zwarte pantalon. 's Gravenhage,. 31 Dec. 1890. De Opper-Ceremoniemeester, DU TOUR VAN BELLINCHAVE. De „Haagsche courant" schrijft: Het laatste bedrijf der Congo-comedie. De minister Hartsen heeft geen „chance". Eén gelegenheid had hij, om zijn ministerieel levéft te doen schitteren, en zie, ook die ééne gelegen heid om een goed 'figuur te maken is hem uit de handen geglipt. Sterk door zijn goed recht, gegrondvest op plechtige internationale overeenkomsten, weigerde Nederland, zich te laten dwingen om daarvan afstand te doen. Op fiere wijze beriep onze Regeering zich op dat recht, op de goede trouw. Op hoogen toon zelfs werd 't aanvankelijk opge nomen, alsof de Nederlandsche leeuw nu eens zou toonen wat het „Je maintiendrai" beduidt. En zie, eer nog het jaar ten einde is, komt de minister daar eensklaps in de Eerste Kamer met de mededeeling aangaande dezen kwestie. Na gebruld te hebben alsof hij heel wat doen zou, is de Nederlandsche leeuw dus met han gende pootjes naar Brussel gegaan en heeft er zijn krabbeltje onder gezet. Gedwongen in 's lands belang, maar gedaan heeft hij het. Een.'leeuw in een beestenspel. Men gelieve in 't vervolg wel in acht te nemen, dat plechtigonderteekende traktaten, akten en declaratién van conferenties en congressen geens zins te verwarrenzijn met scheurpapier. Zulk een akte behoudt eene belangrijke betee- kenis, zoolanggroote mogendheden er haar voordeel in zien om hare handteekening te ho- noreeren. Voor de kleintjes is 't wezenlijk een heele eer, op zulk een ding ook hun „teekening" zooals de heer Hartsen 't noemt te mogen zetten. Wij wenschen de eer te hebben, dit even op te merken, alvorens de gordijn Valt na het laatste bedrijf der Congo-comedie. Plaudite. Blnnenlandsch nieuws. Texel. Zondagavond had alhier de door de Gymnastiekvereeniging uitgeschreven uitvoe ring plaats. De opkomst van belangstellenden had grooter kunnen zijn. De Voorzitter weer er op, dat door het niet meer medewerken van vele leden, de kracht der Vereeniging zeer was geminderd, waarom hij de toegevendheid der aanwezigen inriep. De werkzaamheden der hoofdafdeeling met hoeveel ijver ook uitgevoerd, bevestigden des Voorzitters woorden, dat onderscheidene goed werkende leden de Vereeniging hadden verlaten. De werkzaamheden der voorbereidingsklasse getuigde van flinke vorderingen. Door een tooneelstukje werden de gymnastische werkzaamheden afgewisseld. Een apotheose was het laatste nummer van het programma, terwijl een bal het geheel besloot. De aanwezigen hadden ongetwijfeld een pret- tigen, avond. Texel. Het jaarlijks te houden concert door de leerlingen van den heer M. Graaf, had jl. Dinsdagavond in de „Vergulde. Kikkert" plaats, bijgewoond door ouders, vriendjes en vriendinnetjes van de diletanten. Als slot van het programma was vermeld „Asschepoetster", operette in 4 bedrijven. De uitslag heeft het werk bekroond, leiders en uitvoerders kunnen tevreden zijn over hunne bemoeiingen. De operette slaagde naar wensch, terwijl aan de costumes de noodige zorg was besteed. Aan het einde der werkzaamheden werd de heer Graaf, namens ouders en kinderen, door den heer Moojen, een woord van dank gebracht, terwijl de, kin deren hunnen leèrmeester een ge schenk vereerden. toch ook de zorg voor die teedere bloem zwaar bij hem, dezelfde zorg, die een tuinman ondervindt, als hij een zijner lievelingsbloe men terug ziet in een grond, waar zij niet aarden kan, maar slechts kwijnen en ver dorren. Zijne gevoelens voor Dolóres waren hem nu duidelijk genoeg. Hij loog zichzelf niet meer voor, dat zijhem aantrok, omdat zij hem van zich afstootte, want zulke zelfmis leidingen moesten vroeg of laat toch wijken, evenals de herfstnevel in de zonneschijn. Hij moest zichzelf dan ook bekennen, dat hij Dolores boven alle vrouwen en meisjes ter wereld verkoos. Maar ook was het hem duidelijk, dat hij geen kans meer had, haar voor zich te winnen, dat hij die kans voor altijd verspeeld had. Het ligt echter in de natuur van den mensch, om zichzelf altijd tegen te spreken. En daar Alfred Ealkner toch ook maar een mensch, een Adam's zoon was, fluisterde zijn hart hem in: Door volhouden wint ge misschien Texel. De „Tex. Ct." schrijft dd. 27 Dec. Als een meer onaangenaam verschijnsel van den winter voor ons, teekenen we aan de verstoorde gemeenschap met den vasten wal. Niet alleen het personenvervoer, ook de postgemeenschap lijdt daaronder. Ofschoon de ijverige bemanning der ijsvlet zich zooveel mogelijk beijvert om toch eenmaal daags de postverzendingen over te bren gen, gelukt haar dit niet altijd. Een gevolg hiervan is vaak een groote op hooping van postverzendingen, waaruit naai' wij bij geruchte vernamen, reeds voortvloeide, dat postpakketten moesten achterblijven tot latere gelegenheid. Zoo iets is op zijn zachtst uitgedrukt een zeer bevreemdend verschijnsel; hetzij verre van ons, dat wij de bemanning der ijsvlet daarvan een brief zouden maken, zij staat volkomen in haar recht, door niet meer te vervoeren dan zonder levensgevaar kan geschieden, doch vreemd is het, dat door de posterij daarin' niet wordt voorzien. Wanneer één ijsvlet de overtocht kan doen, kun nen twee of meer de eerste zeker toch zeer goed volgenwaarom wordt daarin dan niet voorzien door hen, aan wien de verzending van goederen wordt toevertrouwd, in deze het Rijk. en dd. 31 Dec. Tengevolge van het ongunstige weder kon de overtocht per ijsvlet de laatste dagen niet plaats hebben. De laatste verzending van hier is het geen Vrijdag ter post is bezorgd. De laatste; overtocht van Nieuwediep dagteekent van Zondag. Texel. Voor de verkiezing van een Hoofd ingeland voor het bestuur van den polder Waal en Burg, door de periodieke aftreding van den heer R. J. Eelman, waren 21 briefjes ingeleverd. Gekozen dezelfde met 13 stemmenop den heer J. J. Eelman waren 7 en op den heer S. R. Keijser 1 stem uitgebracht. Wieringer waard. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 30 December. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen der vorige worden na lezing goedgekeurd. In de eerste plaats worden de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer R. D. Kaan, onderzocht en in orde bevonden. Vervolgens werd met alge- meene stemmen herbenoemd tot armvoogd, de heer H. Waiboer Jbz. Hiermede waren de werkzaamheden afgeloopen. De heer Zijp deelt nog mede, dat het ijshuis van den heer K. A. Schenk voor rekening der gemeente is gevuld personen, die geen werk had den, zijn daarmede belast geweest. Nadat nog de heer J. D. Schenk de wensche- lijkheid uitsprak, om met het oog op de vroeg ingevallen winter, de jaarlijksche schoorsteenschouw zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, en nadat de Voorzitter beloofde aan dien wenk gevolg te zullen geven, werd de vergadering gesloten. (Sch. Ct.) Schagen. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 30 December. Afwezig de heer Jb. Stammes. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, werd mededeeling gedaan van en behandeld Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van Kohier H. Omslag en belasting op de honden, dienst 1890. Idem, idem, begrooting 1891. c. Idem, idem, gemeenterekening 1890. d. Kas verificatie gehouden 23 Dec. 11.- De ont vangsten bedroegen f 2841.88!, de uitgaven f 2463.932!, alzoo sluitende met een batig saldo van f 3779.52!. e Een adres der Westfriesche Kanaal-Vereeniging, houdende uitnoodiging 1. de vereeniging door eene bijdrage in eens te steunen2. lid te worden der vereeniging tegen een vast te stellen jaarlijksche contributie. Te gelijk werd verzocht den persoon op te geven, die den raad in de Vereeniging zal vertegenwoor digen. Besloten werd,{ingevolge voorstel van B. en W., lid dier Vereeniging te worden tegen eene contri butie van f 25 en een bedrag in eens ad f 100 toe te kennen, terwijl tot vertegenwoordiger van den llaad bij loting, nadat herhaalde stemming tot herstemming leidde, werd gekozen de heer Jb. Stammes, tegenover den heer Plomp, op wien ins gelijks 5 stemmen waren uitgebracht. f. Adres van den heerMuijs, voor 1891 wederom benoemd te worden tot keurmeester van het op de markt verschijnende wolvee. Met algemeene stemmen wordt de heer Muijs als zoodanig benoemd. ff. Overeenkomstig verzoek van den Raad werd nu door de plaatselijke commissie een voordracht aangeboden ter voorziening in de vacature Hazeu. Benoemd werd de heer Ph. de Heer met 8 stem men, tegen 2 op den heer Heyligers. h. Benoeming gemeente-opzichter. Door B. en W. werd eene alphabetisclie voordracht ingediend, bestaande uit de heeren K. de Beurs, P. Honijk en C. Visser. Benoemd werd de heer K. de Beurs met 6 stem- nog terug, wat ge verloren hebt. Daaren tegen zeide zijn trots weer: Het is beter zoo wat niet bij elkaar hoort, moet ge scheiden blijven. Zoo is de mensch altijd vol tegenstrijdige gevoelens, wanneer hij in strijd is met zijn hart. Maar niet ieder loopt na zulk een storm de haven der gelukzalig heid binnen, waarin alles opheldert door het geluk, dat ons is toebedeeld en dat bij ons blijft bestaan totdat de poorten des doods zich openen. Bovendien zijn er weinig men- schen, die dergelijke gevoelens niet hebben leeren kennen, die hun hart en verstand steeds in evenwicht hebben kunnen houden, en die nooit door de stormen des levens zijn beroerd geworden. Of deze echter te be nijden zijn, valt nog te betwijfelen, want Wer nicht gelitten, kat nur halb gelebt, Wer nicht gefehlt, bat wohl auch nie geslrebt, Wer nie geweint, hat halb auch nie gelacht, Wer nie gezweifelt, hat wohl kaam gedacht. (Wordt vervolgd.) men op den heer Visser werden 4 stemmen uit gebracht. Tevens werd nu gelezen en goedgekeurd de concept-instructie voor een gemeente-architect. i. Rijkstelegraaf of telefoon B. en W. deelen mede, dat bij nader onderzoek was gebleken 1. dat het hebben van een eigen draad onbe reikbaar is, want ingeval Schagen eén Rijks-tele graafkantoor krijgt, zal de aansluiting plaats hebben op den lijn HelderAlkmaar. 2. Bij de inrichting van een telefoonkantoor is er van concessie geen sprake en is het gemeentebestuur vrij ten allen tijde dergelijke inrichting weder op te beffen, terwijl alleen vergoeding van de aanlegkosten wordt ver langd. De kantooruren te Winkel waren thans van 811, 122 en 47, en des Zondags van 89 en 12. Te verwachten evenwel is het, dat inge val Schagen zich op Winkel aansluit, van regeerings- wege ten behoeve van het marktwezen het besluit te verkrijgen, dat het kantoor te Winkel geopend zal zijn op werkdagen van 's morgens 8 tot 's na middags 2 uur. Een telefoonkantoor heeft nog dit voor, dat de onkosten niet liooger dan f 250 zijn en er geen bijbonwing behoeft vergoed te worden. B. en W. adviseeren dan ook, indien er iets zal moeten geschieden, tot de inrichting van een tele- j foonkantoor. Op de vraag van den heer van der Maaten, om trent de aanstelling van een telefonist, deelt de Voorzitter mede,.dat de heer Bakker het radicaal daartoe heeft, terwijl de heer Heyligers zich bereid verklaard beeft eventueel als plaatsvervanger op te treden. Bij de f 250 is ook begrepen bet bezorgloon van die berichten, welke binnen de kom vallen. Terwijl voor de berichten, buiten de kom te be zorgen, een extra bedrag van 10 cent zal worden geheven. Met algemeene stemmen werd hierna besloten tot de inrichting van een telefoonkantoor. Jc. Door den Voorz. werd nog meegedeeld, dat 1. het concept-politie-reglement voor de leden van den raad ter secretarie ter visie ligt. De Voorzitter verzoekt de leden dringend zich met den inhoud daarvan op de hoogte te stellen, opdat dit concept in de volgende vergadering een gereedelijker behandeling kan te beurt vallen. Op de vraag van den heer Plomp, wordt mede gedeeld dat dit concept ook ter visie ligt voor het publiek. 2. de aangevraagde brievenbus op de Nes zal aldaar niet kunnen geplaatst worden, omdat het brievenvervoer van daar, als bet druk is, hoogstens een 3tal brieven bedraagt. 3. dat de jaarlijksche verpachting ditmaal f 13 meer heeft opgebracht dan het vorig jaar. De uit slag der verpachting is als volgt Marktgeld in 1890 voor 1891 paarden en runderen 511 581 schapen en lammeren850 325 varkens en biggen75 50 konijnen en gevogelte16 29 952 985 schapenhokken375 350 grasgewas Noord2.2.25 grasgewas Stationsweg 10.15. grasgewas Hoep1.50 1.25 13.50 18.50 Niets meer ter behandeling voorkomende, sluit de Voorzitter de vergadering. (Sch. Ct.) Schagen. De bijzondere collecte, door de Diaconie onlangs alhier gehouden, heeft opge bracht 240 gulden. De gewone collecte bracht op f 400, welk bedrag in levensmiddelen en brandstoffen aan de behoeftige gezinnen zal wor den uitgereikt. Met liet oog op dezen buitenge wonen strengen winter en de zeer groote behoef te, stellen de Diakenen zich voor, over enkele weken nogmaals eene collecte te houden. Wieringen. Het ijs tusschen dit eiland en het vasteland (Ewijksluis) heeft zicli Dinsdag vastgezet, zoodat de overtocht thans geheel te voet kan geschieden. Vlieland. Vóór het Vliegat schijnt het ijs zich te hebben vastgezet, ten minste de Londen- sche stoomboot' „Tëal," met eene lading granen, kon er zich niet doorwerken en is naar zee terug gekeerd. Terschelling, 27 Dec. Gisteren was hier door de ijsclub „Nova-Zembla", te Midsland een tweede ijsfeest in dezen winter georganiseerd. Twintig paren, waaronder bekende hardrijders, namen aan den wedstrijd deel. De prijs werd gewonnen door A. Swart en mej. N. Daeksen de eerste premie viel ten deel aan G. Wortel en S. Grol en met den derden prijs gingen A. Kui per en N. Kuiper strijken. De kamp was laat beslist en volgens gewoonte bleven de liefhebbers nog vrij laat in een logement samen. Voor lief hebbers was de wedstrijd meermalen zeer inte ressant. IJmuiden. De vaart op het Noordzeekanaal is geheel gestremd. Marine en Leger. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapt. ter zee H. Quispel, den lsten dezer te Monte Video aangekomen. Aan boord was alles wel. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, heeft Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.- luit. ter zee G. H. van Steyn, den 24 Dec. jl. Lyanda (Westk. van Afrika) verlaten, ter opvolging zijner bestemming naar Suriname en Ajscension. De luit. ter zee 1ste kl. L. Haremaker is Don derdag te Arasterdam opgetreden als inspecteur over bet loodswezen, de betonning, bebakening en ver lichting in het 3de district, ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee titulair J. C. de Ruyter de Wildt, die in gelijke betrekking naar Vlissingen is overge plaatst, alwaar hij tevens is opgetreden als Neder- landseh commissaris van het gemeenschappelijk toe zicht over de betonning en bebakening en over de loodsdiensten op de Schelde. De luit. ter zee lste kl. A. W. E.C. van Woer den en de officier-machinist lste kl. A. B.ruch, zijn gisteren te Amsterdam toegevoegd aan het hoofd van uitrusting op 's Rijks werf, eerstgenoemde als chef van- en laatstgenoemde als belast met de tech nische uitvoering vau de werkzaamheden in het torpedo-atelier. De adjudant-onderofficier-titulair J. H. Spreeken, van het korps mariniers, is met 1 Januari benoemd tot baas-geweermaker op 's Rijkswerf te Amsterdam en op zijn verzoek van dat korps gepasporteerd. De luit. ter zee 2de kl. A. Pieren keert wegens ziekte uit Oost-Iudië naar Nederland terug. De monitor 2de kl. „Krokodil" zal van hier naar Hellevoetsluis worden overgebracht, om op 's Rijks werf aldaar te worden voorzien van eene brug voor electrisch licht en van een verhoogden eommandotoren De vice-admiraal J. W. Binkes en de kapt. jhr. S. M. S. de Ranitz, adjudanten van wijlen Z. M. den Koning, zijn tijdens hunne zending te Brussel door den Koning van België benoemd resp. tot grootofficier en commandeur der Orde van Leopold. De luit. ter zee lste kl. F. E. baron Mulert, is geplaaatst aan boord van het logementschip „Amstel" te Hellevoetsluis, ter vervanging van den luit. ter zee lste kl. J. M. van Gelsdorp, die belast wordt met den dienst van officier voor het torpedo-mate rieel, bij 's Rijkswerf aldaar. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat aan de militairen, die zich in de arrestkamers her vinden, overdag een deken en des nachts drie dekens worden verstrekt, terwijl zij met de kapotjas, het mouwvest en den laken pantalon zullen gekleed zijn. De lste luit. der mariniers J. M. Ente van Gils, die te Delft bij de werkplaatsen van draagbare wa penen is gedetacheerd geweest, is weder naar zijn garnizoen teruggekeerd. De luit. ter zee lste kl. J. M. Pkaft' en de off. van adm. 2de kl. der Marine J. Van Gorsel, uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, zijn op non- act. gesteld. De luit. ter zee lste kl. W. Romer wordt met 16 dezer gedetacheerd te Amsterdam. Benoemingen, enz. Bij koninklijk besluit van 22 December jl. is tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Wieringen benoemd de heer S. Schim melpenning, boekhouder ten kantore dierzelfde mid delen te Harlingen. Op de voordracht voor Dijkgraaf van den polder „de Lage Hoek" onder Opmeer en Hoogwoud, zijn geplaatstJ. van Leeuwen, te Opmeer, Jb. Kos, te Hoogwoud, en A. Over, te Berkmeer, onder Tot leden van bet bestuur voor den polder Valk oog zijn herkozen de heer W. Govers Sr., als lid van het Dagel. Best. en de heer K. de Groot als hoofdingeland. Onderwijs en Examens. Jl. Zondag vierden de onderwijzers der Zondags school aau de Waal óp Texel met hunne leerlingen het Kerstfeest. Eene talrijke opkomst getuigde van de steeds vermeerderende belangstelling. Het vertellen door de onderwijzers en het zingen van Kerstliederen door de kinderen wisselden elkaar op gepaste wijze af. Chocolade, koek en krente- broodjes waren niet vergeten. Bovendien kreeg [ieder leerling een aardig geschenk. Op de voordracht voor onderwijzer te Oudkarspel in de plaats van den heer J. de Groot, die als zoo danig is benoemd te Winkel, zijn geplaatst de heeren J. J. Sturm, te Sint Maarten, D. Klaij, te Zwaag en S. Boost, te Hem. Kunst- en Letternieuws. Californië. Inhoud van no. 13 Kustver dediging. De resultaten van het jaar 1890. Feuilleton De geheimzinnige schoorsteen. Uit Rotterdam-colony. Uit Merced County. Economisch gedeelte- *Zijn de meeste Reclameboekjes bestemd voor de snippermand, dit lot zal die der heeren Gebr. Houtman, sigarenfabrikanten te 's Hertogenbosch, niet overkomen. Bij het aanschouwen van dit lieve cadeautje, een nieuwjaarsgeschenk voor hunne begunstigers, moeten wij gulweg bekennen dat genoemde firma de wijze van reclameeren op uitmuntende wijze verstaat. Is het geheel smaakvol en onberispelijk uitgevoerd, waardoor dit geschenk een sieraad is voor de salon, ook de details dragen den stempel der degelijkheid. De hand des heeren Van der Lans heeft dit juweeltje eene blijvende waarde verzekerd door de bloeiende vertelling in versmaat, getiteld „de Redder". Bij het lezen van voornoemd gedicht wordt onwillekeurig onze aandacht gevestigd op eenige der voornaamste sigarenmerken. Hierdoor wordt op zeer bescheiden wijze het doel kennisma king met de merken volkomen bereikt. Wij twijfelen niet of deze kennismaking zal velen, die nog nooit hun fabrikaat geproefd hebben, aanleiding geven dit vooralsnog te doen en zijn de sigaren evenredig aan het thans aange boden, dan is dezer firma een enorm succes, hun door ons van harte toegewenscht, verzekerd. Kerknieuws. De godsdienstoefeningen te Den Burg en Oude- schild op Texel konden gedurende vier achter eenvolgende Zondagen niét gehouden worden, daar de predikanten uit den Ring Scharwoude door het ijs verhinderd werden over te komen. Beroepen bij de Herv. gem. te Koedijk, ds. Blen- kenstein, pred. te Wervershoof. Buitenland. Duitschland. Eene algemeene werkstaking is jl. Donderdag te Hamburg ontstaan onder de stokers en sjouwers, ofschoon het tegenwoordige tijdstip al zeer ongeschikt is voor eene werksta king, wegens de bijzonder ongunstige omstandig heden, waarin die haven thans verkeert.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2